Фатални грешки и ситуации при шофиране - как да ги избегнем?

Как да използваме възможностите на един автомобил.

Модератори: ge_a, bravo, DrivinGGoD

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 279
Регистриран на: 15.05.2004
Местоположение: София

Re: Фатални грешки при шофиране - как да ги избегнем?

Мнение от txl » 07 Сеп 2011, 18:30

По повод спирането - в момента си спомням две мои ситуации (вероятно са и повече, за тези си спомням в момента), които протекоха общо взето така:
- започвам да спирам рязко, заради спряла пред мен кола;
- натискам твърде силно, колелата блокират, колата се понася като шейна и просто се хлъзга вместо да спира;
- представям си как с този темп на спиране, се набучвам в предната кола;
- отпускам спирачния педал за да започнат да се въртят колелата;
- натискам отново и колата вече започва да спира;
- успявам да спра преди да се ударя.
Едната случка беше на влажен асфалт, другата на сух. Всичко това е без да съм имал някаква особена подготовка по въпроса, т.е. смятам го за нормално за редовия шофьор (ако психически успее да отпусне спирачката, докато вижда, че не му стига спирачния път). Така че ме изненадват мненията, които съветват да се спира с педала до долу. За мен отговорът е - при блокирали колела, отпускаш и натискаш пак, като внимаваш малко повече от предишния път да не блокират.

Потребител
Аватар
Мнения: 3
Регистриран на: 11.09.2011
Пол: Жена
Кара: Е36
Мечтае да кара: Танк, G-POWER M6 HURRICANE RR

Re: Фатални грешки при шофиране - как да ги избегнем?

Мнение от Absolut Illusion » 13 Сеп 2011, 8:41

DrivinGGoD написа:Следете непрекъснато огледалата и това, което се случва около вас - с поглед и с периферното си зрение... така нищо няма да може да ви изненада в мъртвата зона, защото ще сте проследили движението му още преди да стигне до там ;)


Е, тук по-съгласна не мога да бъда! Едно от нещата, които ми се е набило в съзнанието още по време на курсовете е, че винаги когато съм в движение трябва да наблюдавам всичко, което се случва в рамките на предното стъкло, което включва и трите огледала. Разбира се далеч съм от мисълта, че винаги помага при мъртвата точка, но случаите да пропуснете кола значително намаляват.

Shazzrah написа:По въпроса с мъртвата точка ето какво правя аз: бърз поглед през рамо :) )


А колегата, който хвърля бързи погледи през рамо, се надявам да се шегува. Защото понякога точно един такъв бърз поглед може да бъде фатален за някой изскочил в последния момент пред колата. Това би могло да е кола, човек, животно.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1857
Регистриран на: 20.10.2010
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: BigBlockV8 и чат-пат SmallBlockV8
Мечтае да кара: бангия с предно
Детайли за колата: ;)
Big: Hemi 370 cu. in.
Small: S62B50 с жокери

Re: Фатални грешки при шофиране - как да ги избегнем?

Мнение от Nickelback » 13 Сеп 2011, 20:51

Понякога няма как :dunno: Не всички коли имат странични огледала :mhihi: Едно време карах две години москвича на бащата и поглеждането през рамо се беше превърнало в жизнено важен навик... Ама едно време кой да се сети да слага странични огледала... В днешно време е задължително :yes:
Изображение Изображение

"За тЕя пари има Е-шеесе" - форумна пословица.
Лето две и седемнаесто.

User
Аватар
Мнения: 4609
Регистриран на: 17.06.2007
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: 330XD
Детайли за колата: the silent power

Re: Фатални грешки при шофиране - как да ги избегнем?

Мнение от b00st » 14 Сеп 2011, 21:23

Absolut Illusion написа:
Shazzrah написа:По въпроса с мъртвата точка ето какво правя аз: бърз поглед през рамо :) )


А колегата, който хвърля бързи погледи през рамо, се надявам да се шегува. Защото понякога точно един такъв бърз поглед може да бъде фатален за някой изскочил в последния момент пред колата. Това би могло да е кола, човек, животно.


абе остави тая работа да се шегува. и ти ще почнеш да гледаш през рамото кога ти се случи да ти стои некой в мъртвата зона и да кара със твойта скорост кога искаш да минеш в другата лента....
особено кога нямаш асферичните огледала погледа през рамо си е задължителен.

Потребител
Аватар
Мнения: 5
Регистриран на: 5.07.2011
Пол: Мъж
Кара: конкуренцията да не спи :)

Re: Фатални грешки при шофиране - как да ги избегнем?

Мнение от Shazzrah » 27 Сеп 2011, 10:56

zBoost написа:
Absolut Illusion написа:
Shazzrah написа:По въпроса с мъртвата точка ето какво правя аз: бърз поглед през рамо :) )


А колегата, който хвърля бързи погледи през рамо, се надявам да се шегува. Защото понякога точно един такъв бърз поглед може да бъде фатален за някой изскочил в последния момент пред колата. Това би могло да е кола, човек, животно.


абе остави тая работа да се шегува. и ти ще почнеш да гледаш през рамото кога ти се случи да ти стои некой в мъртвата зона и да кара със твойта скорост кога искаш да минеш в другата лента....
особено кога нямаш асферичните огледала погледа през рамо си е задължителен.


@Absolut Illusion: ако гледаш на 10 метра пред капака на колата е твърде вероятно такъв поглед да бъде фатален за някой изкочил пред колата :)

При скорост 80 км/ч = 22.22 метра/с => ако гледаш ПОНЕ на 30 метра пред колата 1секунда поглед в страни няма да те вкара в рискова ситуация. А лично аз предпочитам да погледна, от колкото да сменям платна и да се надявам да няма никой "шофер", който кара с моята скорост и е в мъртвата ми точка (което е в пъти по-вероятно, от колкото да изкочи животно на пътя...)

Както и да е всеки си има стил на каране, но когато изтръпнеш 1-2 пъти, започваш да се оглеждаш повече и не само в огледалата :)

Потребител
Аватар
Мнения: 23
Регистриран на: 5.07.2011

Re: Фатални грешки при шофиране - как да ги избегнем?

Мнение от McQueen79 » 28 Сеп 2011, 17:39

Най-фаталната грешка е самонадеяността и бързането /не скоростта, а бързането/ - да си мислиш, че можеш да изпратиш смс докато караш, дасе срешеш докато караш, да си настроиш радиото, да си почистиш очилата и пр.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 4376
Регистриран на: 30.01.2009
Местоположение: Русе
Пол: Мъж
Кара: the real 5er
Мечтае да кара: 0:00h. at La Sarthe

Re: Фатални грешки при шофиране - как да ги избегнем?

Мнение от Dirty M5 driveR » 06 Окт 2011, 20:46

Днес отново пресен пример за бързо спиране. Карам аз по една права. След нея сляп десен завой. Влизам и излизам със 110 на 4-та и гледам пред мен - някакви бусове, маневри, хора, чудеса... Веднага спирачка и посягам към предавките. 3та, 2ра и вече усещам как при 40-50 предните гуми почват да блокират леко, но въпреки това съм с пуснат съединител на предавка. Натиснах го чак при 5-10км/ч. Е това за мен е добро спиране - да успееш да контролираш блокирането на гумите, така че да осигуриш максимални загуби на сцепление, както и максимално косвено притискане на колата към асфалта посредством предавките. Не искам да се хваля, но просто така правя аз и го смятам за правилно. И като закон бих казал - никога не се шашкайте. Хладнокръвието е в основата на доброто владеене на автомобила. Шашнеш ли се - край... губиш реална преценка, действаш импулсивно и т.н.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1585
Регистриран на: 28.01.2009
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: е36 Турбо?! любима, е39 28-ца бате
Мечтае да кара: е36 с осмак
Детайли за колата: Най-много върви 28мицата от всичко.
Wanna be 1.5 bar.

Re: Фатални грешки при шофиране - как да ги избегнем?

Мнение от Boyadjiev » 06 Окт 2011, 21:38

^^ Ако имаш АБС, това е било тотално ненужно което си направил...
Защо всеки се опитва на стийт коли да се прави на пилот, при положение че в дадени ситуации най-доброто е най-лесното...
Изображение Изображение Изображение
Уважавай другия, независимо каква кола кара.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 4376
Регистриран на: 30.01.2009
Местоположение: Русе
Пол: Мъж
Кара: the real 5er
Мечтае да кара: 0:00h. at La Sarthe

Re: Фатални грешки при шофиране - как да ги избегнем?

Мнение от Dirty M5 driveR » 08 Окт 2011, 11:01

Човек наистина се учи от грешките си. Преди малко такова неочаквано недозавиване изпитах, че чак не разбрах от къде ми дойде :mhihi: Тръгвам аз от нас. Гумите студени още. И на едно завойче (малко сляпо) викам да я плъзна леко. Да ама като я вкарах по-остро и подадох газ тя взе, че предницата тръгна да бяга... а отсреща иде кола :dummy: Държа волана стабилен, при някакъв компромис между завиване и връщане на волана с цел намаляване на недозавиването... разминах се леко де, но си беше много тъпа грешка. Аз си знам, че със студени гуми нищо не се прави, ма какво си мислех тогава :dunno: Разликата между това да караш колата да губи сцепление при студени и при загрети гуми е във възможността за обратна връзка. Така че ще ми е за урок, особено сега като става хладно и се иска повечко време за загрявка, а пък мерака да се почва екшъна е голям :mhihi: Трябва да се мисли, щото после става грозно :)

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1857
Регистриран на: 20.10.2010
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: BigBlockV8 и чат-пат SmallBlockV8
Мечтае да кара: бангия с предно
Детайли за колата: ;)
Big: Hemi 370 cu. in.
Small: S62B50 с жокери

Re: Фатални грешки при шофиране - как да ги избегнем?

Мнение от Nickelback » 08 Окт 2011, 22:03

Dirty M5 driveR написа:Човек наистина се учи от грешките си. Преди малко такова неочаквано недозавиване изпитах, че чак не разбрах от къде ми дойде :mhihi: Тръгвам аз от нас. Гумите студени още. И на едно завойче (малко сляпо) викам да я плъзна леко. Да ама като я вкарах по-остро и подадох газ тя взе, че предницата тръгна да бяга... а отсреща иде кола :dummy: Държа волана стабилен, при някакъв компромис между завиване и връщане на волана с цел намаляване на недозавиването... разминах се леко де, но си беше много тъпа грешка. Аз си знам, че със студени гуми нищо не се прави, ма какво си мислех тогава :dunno: Разликата между това да караш колата да губи сцепление при студени и при загрети гуми е във възможността за обратна връзка. Така че ще ми е за урок, особено сега като става хладно и се иска повечко време за загрявка, а пък мерака да се почва екшъна е голям :mhihi: Трябва да се мисли, щото после става грозно :)


Ооо, сега пък с тия дъждове пък да не говорим. Сетих се и аз преди 3 години една тъпа грешка дето направих :banghead: Температура около 5 градуса, дъжд, ЛЕТНИ гуми, студени при това. И викам "чакай да я плъзна малко". Е да, плъзна се малко, ама аз нагъл, айде още малко, и ъгъла стана доста голям и връщане назад няма... И така... И си видях стоповете :mhihi: И на косъм задницата от бордюра :kuku: Направо не разбрах какво стана...
Та така, трябда се внимава при такива условия много... И да се следи ъгъла, че става лошо :ok:
Изображение Изображение

"За тЕя пари има Е-шеесе" - форумна пословица.
Лето две и седемнаесто.

The Ultimate Driver
The Ultimate Driver
Аватар
Мнения: 4709
Регистриран на: 23.04.2002
Местоположение: в света на motorsport-a
Пол: Мъж
Кара: хората да се учат с ProDrive.bg
Мечтае да кара: BMW ///M, Ferrari, Porsche, Land Rover
Детайли за колата: 2003-2005 - '90 BMW E30 318is
2005-2006 - '97 Audi A4 2,6 Avant
2006-2008 - '90 BMW E30 325i Cabrio
2008-2009 - '98 BMW Z3 Roadster
2009-2009 - '96 BMW E34 525tds Touring
2009-2011 - '96 BMW M3 Evo Race Car
2009- - '92 BMW E36 320i
2011- - '98 BMW E36 323Ci

Re: Фатални грешки при шофиране - как да ги избегнем?

Мнение от DrivinGGoD » 13 Окт 2011, 9:19

Ето малко... надявам се подходящи съвети за предстоящите месеци:
Тихо се сипе белият сняг...
------------------------------------------------------
Are you ///M enough?... - DrivinGGoD's Blog
------------------------------------------------------
There's one thing you won't like about your BMW and that's that at some point you'll have to get out!
------------------------------------------------------
"Автомобилът ти е истински бърз едва тогава, когато сутрин застанеш пред него и се боиш да го отключиш."-Walter Röhrl
------------------------------------------------------
Happiness is not around the corner. Happiness is the corner.
------------------------------------------------------
Изображение

ентусиаст
Аватар
Мнения: 968
Регистриран на: 20.03.2004
Пол: Мъж
Кара: си

Re: Фатални грешки при шофиране - как да ги избегнем?

Мнение от txe » 13 Окт 2011, 10:41

DrivinGGoD написа:Ето малко... надявам се подходящи съвети за предстоящите месеци:
Тихо се сипе белият сняг...


Браво :yes: На куп цялата (поне аз не се сещам за още) информация за това, което е нужно зимата. Надявам се и голяма част от младите шофьори да я вземат предвид.

Бих добавил само - при по-дълги извънселищни зимни преходи и особено нощно време задължително антифриз, зарядно/пълна батерия на телефона и одеало, че знае ли се.. :mrgreen:
what a helluva ride

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 136
Регистриран на: 10.07.2010
Кара: Е 34

Re: Фатални грешки при шофиране - как да ги избегнем?

Мнение от Munich Machine » 13 Окт 2011, 15:08

uCnaHeTcA написа:Е то в планински проход, ма'ни, че не е по-икономично, ама отидоха спирачките :mhihi:
---
Едно много фатално нещо, което всеки го знае, но малко го ползват - МИГАЧИТЕЕЕ :!:
Не, не дърпат много ток !
Не, не сте на електромер !
Не, не е срамно !
Не, не са за красота там !
:banghead:

И не, няма да свършат :mhihi:
Изображение

The Ultimate Driver
The Ultimate Driver
Аватар
Мнения: 4709
Регистриран на: 23.04.2002
Местоположение: в света на motorsport-a
Пол: Мъж
Кара: хората да се учат с ProDrive.bg
Мечтае да кара: BMW ///M, Ferrari, Porsche, Land Rover
Детайли за колата: 2003-2005 - '90 BMW E30 318is
2005-2006 - '97 Audi A4 2,6 Avant
2006-2008 - '90 BMW E30 325i Cabrio
2008-2009 - '98 BMW Z3 Roadster
2009-2009 - '96 BMW E34 525tds Touring
2009-2011 - '96 BMW M3 Evo Race Car
2009- - '92 BMW E36 320i
2011- - '98 BMW E36 323Ci

Re: Фатални грешки при шофиране - как да ги избегнем?

Мнение от DrivinGGoD » 13 Окт 2011, 15:32

лошрайдър написа:
DrivinGGoD написа:Ето малко... надявам се подходящи съвети за предстоящите месеци:
Тихо се сипе белият сняг...


Браво :yes: На куп цялата (поне аз не се сещам за още) информация за това, което е нужно зимата. Надявам се и голяма част от младите шофьори да я вземат предвид.

Бих добавил само - при по-дълги извънселищни зимни преходи и особено нощно време задължително антифриз, зарядно/пълна батерия на телефона и одеало, че знае ли се.. :mrgreen:


:yes:

Много правилно, бях го пропуснал... сега ще го допълня.
------------------------------------------------------
Are you ///M enough?... - DrivinGGoD's Blog
------------------------------------------------------
There's one thing you won't like about your BMW and that's that at some point you'll have to get out!
------------------------------------------------------
"Автомобилът ти е истински бърз едва тогава, когато сутрин застанеш пред него и се боиш да го отключиш."-Walter Röhrl
------------------------------------------------------
Happiness is not around the corner. Happiness is the corner.
------------------------------------------------------
Изображение

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 136
Регистриран на: 20.03.2007

Re: Фатални грешки при шофиране - как да ги избегнем?

Мнение от blackgod » 13 Окт 2011, 16:17

DrivinGGoD написа: :yes:

Много правилно, бях го пропуснал... сега ще го допълня.

Саше, евала за статийката.. Но ако ще допълваш, освен описаните от теб и колегата неща, аз при пътуване из планините си слагам в багажника и вериги и една лопата (сгъваема)..
Отдавна не ми се е случвало да закъсвам из преспите, но знае ли човек... Досега са ми влизали в полза да помогна на закъсали по пътя, така че никога не е излишно.

ПредишнаСледваща

Назад към Майсторско шофиране

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook