Рязко спиране

Как да използваме възможностите на един автомобил.

Модератори: ge_a, bravo, DrivinGGoD

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 323
Регистриран на: 28.11.2009
Местоположение: London
Пол: Мъж
Кара: с натегнат шпер
Мечтае да кара: ///M3 E36

Рязко спиране

Мнение от Kinopi » 09 Авг 2010, 10:03

От няколко седмици ми се върти в главата кое решение би било най-доборе ако се наложи да спра рязко при скорост от 80-100км.
Обичайната реакция е с 2та крака на спирачката и ръгаш 2ра.Какво обаче ще стане ако вдигнеш и ръчната достатъчно колкото да не блокират колелата?Тъй като говорим за кола със задно това което ме мъчи е дали ръчната няма да убие ефекта на двигателя и да има обратно действие?
Някакви идеи ? :dunno:
Изображение

ентусиаст
Аватар
Мнения: 844
Регистриран на: 2.02.2007
Местоположение: София

Re: Рязко спиране

Мнение от JOGI » 09 Авг 2010, 11:14

същата работа ти върши тая втора дето говориш, няма смисъл
то ше ти убие ефекта на двг ако ги блокираш, ама ти може да ги блокираш и с рязко пускане на съединителя
абе едно и също е


Аватар
Мнения: 111
Регистриран на: 16.09.2007
Пол: Мъж
Кара: ги да ядат грудки

Re: Рязко спиране

Мнение от dimithur » 09 Авг 2010, 12:59

Moже и един парашут да пуснеш :mhihi: Как ги мислите вие тея работи само не мога да разбера, като е екстремно спирането въобще няма да имаш време да мислиш за 2ри и за ръчни (още повече пък и да я преценяваш така, че да не ти блокират колелата :mhihi: ) Ако имаш АБС 2та крака на спирачката и това е, ако нямаш не знам, специалистите да кажат :smoke:

П.С. И е хубаво и 2те ръце да са ти на волана, все можеш да кривнеш на някъде в последния момент, с което да предотвратиш инцидента ;)
в една зверилница толерантност е равно на смърт
Н.Хайтов
http://www.youtube.com/watch?v=o7oVw72Bc4Y

ентусиаст
Аватар
Мнения: 802
Регистриран на: 16.07.2009
Пол: Мъж

Re: Рязко спиране

Мнение от driver69 » 09 Авг 2010, 13:04

Димитър, адаш, с практиката иде майсторството. Скоростите много помагат. Ръчната не. На Баварците са направени задните спирачки с дискове И челюсти. Дисковете са за спиране, с АБС спираш на ръба на сцеплението. С челюстите блокираш гумите и влачиш, влачиш, влачиш. Виж, ако не ти достига спирачна сила(да бе, на задните колела), може.

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 323
Регистриран на: 28.11.2009
Местоположение: London
Пол: Мъж
Кара: с натегнат шпер
Мечтае да кара: ///M3 E36

Re: Рязко спиране

Мнение от Kinopi » 09 Авг 2010, 14:11

dimithur написа:Moже и един парашут да пуснеш :mhihi: Как ги мислите вие тея работи само не мога да разбера, като е екстремно спирането въобще няма да имаш време да мислиш за 2ри и за ръчни (още повече пък и да я преценяваш така, че да не ти блокират колелата :mhihi: ) Ако имаш АБС 2та крака на спирачката и това е, ако нямаш не знам, специалистите да кажат :smoke:

П.С. И е хубаво и 2те ръце да са ти на волана, все можеш да кривнеш на някъде в последния момент, с което да предотвратиш инцидента ;)


Когато си с по-голяма скорост почти винаги имаш време за 2ра и както каза колегата след теб скоростите много помагат.

Иначе от това което изчетах до момента се споделя и моето мнение ,че ръчната е излишна.Просто исках да видя и вашите мнения :yes:
Изображение

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 8317
Регистриран на: 3.09.2003
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: M340i
Мечтае да кара: Калибра
Детайли за колата: Portimao Blue, Turbo бензин

Re: Рязко спиране

Мнение от vicho » 09 Авг 2010, 15:07

Kinopi написа:
dimithur написа:Moже и един парашут да пуснеш :mhihi: Как ги мислите вие тея работи само не мога да разбера, като е екстремно спирането въобще няма да имаш време да мислиш за 2ри и за ръчни (още повече пък и да я преценяваш така, че да не ти блокират колелата :mhihi: ) Ако имаш АБС 2та крака на спирачката и това е, ако нямаш не знам, специалистите да кажат :smoke:

П.С. И е хубаво и 2те ръце да са ти на волана, все можеш да кривнеш на някъде в последния момент, с което да предотвратиш инцидента ;)


Когато си с по-голяма скорост почти винаги имаш време за 2ра и както каза колегата след теб скоростите много помагат.

Иначе от това което изчетах до момента се споделя и моето мнение ,че ръчната е излишна.Просто исках да видя и вашите мнения :yes:


колегата Димитхур ти е казал много правилно, че няма време, но щом настояваш -->

http://www.youtube.com/watch?v=ZRu1xD4hjJw --> сигурно при 200 върна 4-та? :mhihi:
единствено посегна към лоста на 30-40 да си изключи от скорост

Това е ЕКСТРЕМНО спиране, държиш волана здраво и скачаш на педалите! Няма скорости, няма ръчни, няма 5лв.
You said: "Time will change!" What if it changes you?

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1559
Регистриран на: 26.03.2009

Re: Рязко спиране

Мнение от bmw325tds » 09 Авг 2010, 15:21

vicho написа:...Това е ЕКСТРЕМНО спиране, държиш волана здраво и скачаш на педалите! Няма скорости, няма ръчни, няма 5лв.

Това е истината - яко на спирачката.
За да спреш е важно да имаш добри дискове и накладки, защото каквото и да правиш ако нямаш накладки дърпай ръчна и сваляй скорости колкото си искаш.
ABS е много важен.
Преди няколко седмици карах по междуселски път с 70км/ч, със завои. Влезнах в един десен завой и гледам спрял москвич :shock: . Яко скачам на педалите, пасежерите отзад без колани и се удрят в предните седалки, аз навивам волана и заобикалам мускитара. Колата ми спря на равно с другата кола. Добре че нямаше кола в насрещното, че щеше да стане мазало. Ръцете ми бяха на волана. Нямам трета ръка за да свалям скорости и четвърта да дърпам ръчната.


Аватар
Мнения: 111
Регистриран на: 16.09.2007
Пол: Мъж
Кара: ги да ядат грудки

Re: Рязко спиране

Мнение от dimithur » 09 Авг 2010, 15:27

Айде малко с физико-химически формули да ви го обясня, че да не си говорим пак за парушути, ръчни и скорости. :mhihi:

Значи пътуваме си с 80км/ч и ни се налага да налегаме спирачките. Харесваме си цифричките от е тая табличка http://www.racemath.info/motionandenerg ... stance.htm в случая гледаме колонката дето е 50 мили. Според нея, 15 метра изминаваме в умуване, дали ще натискаме спирачката, 2ра ли ще включваме или направо парашута. След това вече сме натиснали спирачките и изминаваме още 38 метра. Това е реалното "спиране".

Харесваме си формулката а= (v1^2-v0^2)/2s , дето v1 е начална скорост, v0 крайна, а е ускорението, пък s e пътя.

преобразуваме скоростта в м/с 80км/ч = 22м/сек и заместваме, от където получаваме ускорението -6.37м/сек2 (с минус знак, щото нали спираме)

След това за по- лесно използваме е тоя калкулатор, за да намерим аджеба, колко време ни е отнело спирането http://www.ajdesigner.com/constantaccel ... cityv0.php

v0 = 0
a = - 6.37
t = 3.5 sec

Демек целата хава се случва за 3.5 секунди :lol: Може би автомобилните състезатели могат и за по-малко време , едновременно да натискат спирачките, да включват 2ра и да дърпат ръчната, ма аз лично не мога :lol:
в една зверилница толерантност е равно на смърт
Н.Хайтов
http://www.youtube.com/watch?v=o7oVw72Bc4Y

User
Аватар
Мнения: 4609
Регистриран на: 17.06.2007
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: 330XD
Детайли за колата: the silent power

Re: Рязко спиране

Мнение от b00st » 09 Авг 2010, 15:31

Най-доброто решение за да спреш рязко е да си смениш дисковете и накладките както и спирачната течност и просто натискаш спирачката като бял човек.
Такива смешки да дърпаш ръчни и да връщаш предавки недейте ги дума, че ще ви се смеят. Много хора тука са гледали клипчета с sebastian loeb явно и други racer-и само искам да им кажа, че там никой не връща скорости да спира а за да е в обороти колата при завой. Тва даже не се препоръчва може да отвориш книжката на е36 и ти го пише, щот зимата като върнеш предавки така най мн да поемеш навсякъде ма и не в пътя.

А и е мн наивно да си мислиш, че като ти изкочи некой на пътя и сграбчиш волана и се натресеш на спирачките, ще можеш да посягаш за ръчна камоли съединители, скорости.... Има един начин за спиране и той е средния педал, ако искаш да ти спира колата или си upgrade-вай спирачките или ги сменяй.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 8317
Регистриран на: 3.09.2003
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: M340i
Мечтае да кара: Калибра
Детайли за колата: Portimao Blue, Turbo бензин

Re: Рязко спиране

Мнение от vicho » 09 Авг 2010, 15:36

zBoost написа:Най-доброто решение за да спреш рязко е да си смениш дисковете и накладките както и спирачната течност и просто натискаш спирачката като бял човек.
Такива смешки да дърпаш ръчни и да връщаш предавки недейте ги дума, че ще ви се смеят. Много хора тука са гледали клипчета с sebastian loeb явно и други racer-и само искам да им кажа, че там никой не връща скорости да спира а за да е в обороти колата при завой. Тва даже не се препоръчва може да отвориш книжката на е36 и ти го пише, щот зимата като върнеш предавки така най мн да поемеш навсякъде ма и не в пътя.

А и е мн наивно да си мислиш, че като ти изкочи некой на пътя и сграбчиш волана и се натресеш на спирачките, ще можеш да посягаш за ръчна камоли съединители, скорости.... Има един начин за спиране и той е средния педал, ако искаш да ти спира колата или си upgrade-вай спирачките или ги сменяй.


:yes:

след мнението на колегата - Темата завърши!

:driving:

приятно спиране!
You said: "Time will change!" What if it changes you?

ентусиаст
Аватар
Мнения: 844
Регистриран на: 2.02.2007
Местоположение: София

Re: Рязко спиране

Мнение от JOGI » 09 Авг 2010, 16:28

и се пак понякога се налага и ръчна при екстремни спирания..

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 2104
Регистриран на: 17.01.2009
Местоположение: София-Коньовица
Пол: Мъж
Кара: F10

Re: Рязко спиране

Мнение от (bubsa) » 09 Авг 2010, 17:09

Аз винги гледам да върна и скорост,защото има ефект.Ръчна никога не съм дърпал.
Всеки се справя според опита и навиците си :D
ИзображениеИзображениеИзображениеИзображение


...и всички разбират от всичко...

Да пишеш на БЪЛГАРСКИ език с ЛАТИНСКИ букви е като да пишеш с лайна по стената. Чете се, но не е приятно!
Изображение


Аватар
Мнения: 111
Регистриран на: 16.09.2007
Пол: Мъж
Кара: ги да ядат грудки

Re: Рязко спиране

Мнение от dimithur » 09 Авг 2010, 17:15

(bubsa) написа:Аз винги гледам да върна и скорост,защото има ефект.Ръчна никога не съм дърпал.
Всеки се справя според опита и навиците си :D


Ми и аз обичам да си спирам със скоростите, особено при спускане, ама в екстремна ситуация винаги съм се набирал на спирачките и волана и дори не съм се сещал за скоростите :mhihi:
в една зверилница толерантност е равно на смърт
Н.Хайтов
http://www.youtube.com/watch?v=o7oVw72Bc4Y

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 2104
Регистриран на: 17.01.2009
Местоположение: София-Коньовица
Пол: Мъж
Кара: F10

Re: Рязко спиране

Мнение от (bubsa) » 09 Авг 2010, 18:16

dimithur написа:
(bubsa) написа:Аз винги гледам да върна и скорост,защото има ефект.Ръчна никога не съм дърпал.
Всеки се справя според опита и навиците си :D


Ми и аз обичам да си спирам със скоростите, особено при спускане, ама в екстремна ситуация винаги съм се набирал на спирачките и волана и дори не съм се сещал за скоростите :mhihi:


Въпрос на навик и опит ;)
ИзображениеИзображениеИзображениеИзображение


...и всички разбират от всичко...

Да пишеш на БЪЛГАРСКИ език с ЛАТИНСКИ букви е като да пишеш с лайна по стената. Чете се, но не е приятно!
Изображение

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 386
Регистриран на: 2.08.2008

Re: Рязко спиране

Мнение от bmw 318 is » 09 Авг 2010, 19:18

Тоя тип спиране съм го практикувал със старата ми кола РЕНО 19 и имаше ефект .

Следваща

Назад към Майсторско шофиране

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook