Предно или задно през зимата?

Как да използваме възможностите на един автомобил.

Модератори: ge_a, bravo, DrivinGGoD

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1480
Регистриран на: 29.09.2008
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: е34 m50b25 turbo;е46 330xi
Мечтае да кара: Skyline R34 GT-R

Предно или задно през зимата?

Мнение от BULL3T » 25 Юни 2010, 2:22

Въпроса ми излезе в главата от темата на колегата за "обсьждане на неочаквани занасяния".

За мен лично зимата е по-добре да ми изнася задница в завоя от колкото да ми дърпа предницата като дам газ и се получи недозавиване. Аз мисля че колата със задно е много по лесна и подлагаща се на контрол! Защото преобладава презавиването а не недозавиването.

Всички знаем че предното е измислено защото е по евтино от задното и се прави по лесно.За това и уважавам марката бмв щото знам че и да направят бмв серия 0 пак ще е съ задно(правилното предаване).

Кажете какво мислите и знаете ли някакви начини за избягване на недозавиване при предно също така и на недозавиване със задно,защото много хора си мислят,че щом е задно значи то винаги ще презавива,аз лично съм имал и случай на недозавиване със задно.

Мисля че ще се получи добра дискусия,ако модовете не им храсева нека кажат.
Изображение
"На мене Ауди не ми харесва, предпочитам СОНИ"

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 2807
Регистриран на: 20.03.2009
Местоположение: New Village Customs
Кара: 332mxi

Re: Предно или задно през зимата?

Мнение от ogata » 25 Юни 2010, 5:51

Голям фен съм на марката, каня се скоро време да се сдобия с една е36 ... че за студент поддръжката ще легне малко скъпо на е46, пък и едва ли самата кола ще мога да я изкарам до края на лятото.

ШофЕр съм от 2.5 години и до сега съм преживял 2 зими. 1вата я изкарах с голф 2 (който си карам и до днес) и беше чук. Нямах никакви проблеми със закъсвания или тем подобни глупости.Обаче понеже много ми се искаше да пробвам кола със задно, тази цялата зима я изкарах със форд сиера 2.0 - RWD.

Проблема ми беше единственно с потеглянията след обилните нощни снеговалежи. Просто колата отказваше да отлепи, буксуваше на място и не мърдаше сантиметър, докато не изчистя хубаво около гумите. Проблема го реших генерално, като натъпках в багажника 2 изфирясали акумулатора от камиони :mhihi: . За сметка на това карах и 4ри дена е30ката на един колега от университета. Каза ми че имала "шпер" (каквото да значи и представлява това), и този проблем който го имах с форда - тая кола просто го нямаше. Направи ми и друго впечатление - повечето от вас са наясно сигурно че при колите със задно едната гума се върти напред, а другата назад. Не знам самите бмв-та ли са така или тоя "шпер" караше и двете задни колела да се въртят в една и съща посока :shock: :kuku: , което много улесняваше карането през зимата.Та така. Според мен колите със предно са добре зимата, ама за жена..но за човек с малко повече опит мисля че задното е най-добрия вариант.

С баща ми имаме голям спор по темата - но фактите са си факти. Първата кола е била със задно, коли със задно се произвеждат, купуват (много) и КАРАТ (през всички сезони) и до днес. Ако бяха нещо лошо - до сега мерц, бмв, порше и т.н.. да са фалирали ;) . А всичките лади и москвичи да са изпотрошени :conf:

Ще съм благодарен ако някой обясни по-обстойно какво е шпер, къде се закача и какво представлява като цяло. Мерси :wave:
ИзображениеИзображение
http://www.injectorite.com http://www.klimacicite.com

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 624
Регистриран на: 25.11.2007
Местоположение: София, западния край
Пол: Мъж
Кара: Е46 323CI
Мечтае да кара: E36 M3 evo с валове

Re: Предно или задно през зимата?

Мнение от vankatagsi » 25 Юни 2010, 7:56

По принцип и аз предпочитам задното предаване, като се има в предвид че предишните ми коли са били с предно. Според мен е по-предвидимо от предното, тъй като при него има една изкуствена сигурност в завойте с ужасното недозавиване, което в един момент рязко може да се превърне в НЕКОНТРОЛИРУЕМО презавиване, което много по трудно може да бъде овладяно сравнено с презавиването при задното предаване.Иначе в града зимата предното е много по-добро като проходимост, за извънграда може да се спори..
Отностно недозавиването със задното предаване и аз съм съгласен че го има , даже мислех да пускам тема, но все нямах кураж, защото мислех че ще е глупава :mhihi: . На 36-цата много често се случва това явление, разбира се не е като с предното, но го има като понякога е доста изявено, явно тоя баланс 50/50 не е толкова добър както твърдят всички.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1585
Регистриран на: 28.01.2009
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: е36 Турбо?! любима, е39 28-ца бате
Мечтае да кара: е36 с осмак
Детайли за колата: Най-много върви 28мицата от всичко.
Wanna be 1.5 bar.

Re: Предно или задно през зимата?

Мнение от Boyadjiev » 25 Юни 2010, 13:40

Като има недозавиване с е36-цита, опитай да го излекуваш със газ в земята и ако си в обороти веднага колата ще си ритне леко задницата и от недозавиването, което ти се е получило в началото на завоя ще получиш едно много плавно и контролируемо презавиване, без помен от изправяне на завоя или несигурност :winky: С е36 е кофти като влезеш в завой без да си преценил правилно скоростта - самия модел е правен да има склонност към повече недозавиване (сравнено с е30 например), защото се е смятало че недозавиването е по-безопасно и по-лесно контролируемо :yes:
Изображение Изображение Изображение
Уважавай другия, независимо каква кола кара.

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 127
Регистриран на: 15.04.2010
Местоположение: Пловдив
Пол: Мъж
Кара: ше тройка

Re: Предно или задно през зимата?

Мнение от drllxr » 29 Юни 2010, 23:29

Айде и аз да се изкажа.През последните две зими имах досег предимно до 2 коли-Patrol-a и една Corolla Verso.Та мога да кажа и за задното и за предното,че и за 4х4-то.За Патрола няма много коментар,въпроса е 4х4 да е пуснато,иначе карането се превръща в един голям дрифт,дори при леко подаване на газ в завой и гъзинката веднага изкача.При пуснато 4х4 проблемите изчезват.За Версото какво да кажа-точно както и колегите казаха,има привидно чувство за сигурност и сцепление и в един момент започва недозавиването при което при по рязък завой колата просто си върви направо.Мината зима бях на една вила тука до Пловдив на Балкана.Тръгнахме да се връщаме единия ден с Версото(за съжеление жипа не беше на разположение) и започна да вали сняг,но по ирония на съдбата пътя беше блокиран от някакъв обърнал се кран и се наложи да се връщаме.Ма аз щото съм много хитър и реших след 2 часа да слезна пак да опитам и така на един от завоите(по надолнище) както си карах с 25-30 км/ч и изведнъж колата си тръгна напред към пропастта,аз естествено по инстинкт дадох газ и не знам как,но колата си зацепи и така.Та мислълта ми е че за зимата 4х4 е най-добре(както повечето от вас се досещат),но ако няма 4х4 съм твърдо за задното,просто за мен е много по предвидимо в екстремни ситуаций.

Поздрави!

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 531
Регистриран на: 30.05.2009
Местоположение: Търговище
Пол: Мъж
Кара: E92 Turbo

Re: Предно или задно през зимата?

Мнение от Bimmer_E36 » 08 Юли 2010, 15:03

+1 за задно,че се чувствам като в М-ка :mhihi:
Изображение

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1361
Регистриран на: 13.06.2009
Пол: Мъж
Мечтае да кара: E38
Детайли за колата: Седан , 1993 , 1.6 I , М40

Re: Предно или задно през зимата?

Мнение от jakson » 11 Юли 2010, 9:02

За мен задното предаване е по-добро . Зимата карах кола с предно и кола със задно предаване . В завоите на колата с предно предницата тръгваше да занася и си беше доста страшничко , а със задното ако неправиш лиготии със зимни гуми никакъв проблем . Купих си 2 зимни за отзад , знам , че трябва 4 ама $... и газих в сняг до фаровете което за мен беше доста очудващо . Даже някъде загубих въздуховода който е м/у бронята и диска на спирачката . Представете си колко съм газил :lalala: + за задното :yes:

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1093
Регистриран на: 1.02.2010
Местоположение: Габрово
Мечтае да кара: E60 М5 Еisenmann RACE exhaust

Re: Предно или задно през зимата?

Мнение от А.Марчев » 11 Юли 2010, 9:24

На мен все са ми казва ли че задното не ставало за зимата :mhihi: което лично мен ме съмнява не съм карал ,но съм сигорен че е по добро от предното . Може да има малки проблеми с тръгването ,но както каза колегата с шпер-а няма да има проблеми ;)
Изображение

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1120
Регистриран на: 4.11.2008
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: BMW E90 320d; BMW E30 318i cabrio

Re: Предно или задно през зимата?

Мнение от UBAH5 » 11 Юли 2010, 9:44

предно, разбира се :yes:
Изображение
When people ask you what car you drive and you say a BMW and they get all excited until they see it...

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1361
Регистриран на: 13.06.2009
Пол: Мъж
Мечтае да кара: E38
Детайли за колата: Седан , 1993 , 1.6 I , М40

Re: Предно или задно през зимата?

Мнение от jakson » 11 Юли 2010, 11:09

nase7o написа:На мен все са ми казва ли че задното не ставало за зимата :mhihi: което лично мен ме съмнява не съм карал ,но съм сигорен че е по добро от предното . Може да има малки проблеми с тръгването ,но както каза колегата с шпер-а няма да има проблеми ;)

Колега нз кой какво казва е предполага но аз съм карал зимата коли с предно и със задно предаване и аз лично залагам на задното . Просто карам си и неусещам с нищо колата по-различна . За предното трперя и карам .Задното можеш да го вкараш в пътя с отнемане на газ , а предното тръгнели да знася няма спиране .На мен лично на кола с предно ми е занасяла предница и то не 1 път .

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 127
Регистриран на: 15.04.2010
Местоположение: Пловдив
Пол: Мъж
Кара: ше тройка

Re: Предно или задно през зимата?

Мнение от drllxr » 11 Юли 2010, 12:20

jakson написа:
nase7o написа:На мен все са ми казва ли че задното не ставало за зимата :mhihi: което лично мен ме съмнява не съм карал ,но съм сигорен че е по добро от предното . Може да има малки проблеми с тръгването ,но както каза колегата с шпер-а няма да има проблеми ;)

Колега нз кой какво казва е предполага но аз съм карал зимата коли с предно и със задно предаване и аз лично залагам на задното . Просто карам си и неусещам с нищо колата по-различна . За предното трперя и карам .Задното можеш да го вкараш в пътя с отнемане на газ , а предното тръгнели да знася няма спиране .На мен лично на кола с предно ми е занасяла предница и то не 1 път .


:yes: +1

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1480
Регистриран на: 29.09.2008
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: е34 m50b25 turbo;е46 330xi
Мечтае да кара: Skyline R34 GT-R

Re: Предно или задно през зимата?

Мнение от BULL3T » 16 Юли 2010, 23:18

jakson написа:
nase7o написа:На мен все са ми казва ли че задното не ставало за зимата :mhihi: което лично мен ме съмнява не съм карал ,но съм сигорен че е по добро от предното . Може да има малки проблеми с тръгването ,но както каза колегата с шпер-а няма да има проблеми ;)

Колега нз кой какво казва е предполага но аз съм карал зимата коли с предно и със задно предаване и аз лично залагам на задното . Просто карам си и неусещам с нищо колата по-различна . За предното трперя и карам .Задното можеш да го вкараш в пътя с отнемане на газ , а предното тръгнели да знася няма спиране .На мен лично на кола с предно ми е занасяла предница и то не 1 път .


:yes:
Изображение
"На мене Ауди не ми харесва, предпочитам СОНИ"

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 148
Регистриран на: 3.07.2009
Местоположение: България;Варна
Пол: Мъж
Кара: E36 320ci
Мечтае да кара: Е36 с F10 с turbo

Re: Предно или задно през зимата?

Мнение от Бумърчето » 17 Юли 2010, 2:14

Най големия проблем за нормалното движение на един автомобил е гарнитурата между волана и седалката.Карам всичко през четирите сезона.Като си снабдиш превозното средство с каквото трябва и най важното да прецениш условията което е основна задача на водача няма проблеми.
А зимата най обичам да карам 4х4-голям кеф е да местя преспите особенно ако моторчето е около 4л. а повече не вреди и голямо Т също вервайте ми.Измъквал съм всякакви автомобили например моя че и на ред приятели с BMW и кви ли не марки автомобили самонадейно набутали се в преспите или калта........

Старши спамър
Аватар
Мнения: 1857
Регистриран на: 27.04.2010
Местоположение: Извън матрицата в Ориндж кЪнтри юниверс.
Кара: го на оранжеви хапчета ПО ДЖАПАНКИ!
Мечтае да кара: хората към оринджпилване.
Детайли за колата: разделена на 21 млн. бройки.

Re: Предно или задно през зимата?

Мнение от Top Gun Maverick » 17 Юли 2010, 16:23

Задно или предно през зимата?Отговора е много прост, зима, лято, есен, пролет и техните производни, ЗАДНОТО СИ Е ЗАДНО!Писнало ми е всеки селянин(под селянин не разбирайте човек, който живее на село) да почне да ми обяснява как зимата задното било зле, а БМВ-тата били пикливи! :kuku:
Започвам с единствения и неоспорим недостатък на задното през зимата и това е при потегляне по нагорнище.Там може да има известни проблеми ако нямате хубави гуми, при силно заледен участък и други такива екстремни ситуации, но винаги има изход.
Иначе предното има едно такова страхотно недозавиване като влезнеш в завоя(а до него се стиг като се редовериш на изкуственото усещане, че си по-сигурен) и ако скоростта е по-голяма забравете да го изправите, защото при газ отива накъдето си е тръгнало, при пускане на газ същата работа, а при спирачки, на всеки е ясно. :mhihi: Веднъж така с едно голфче реших да видя дали може да стане номера с газта в завоя при сняг и завърших в една пряспа. :mhihi: Със задното обаче ако ще да влезнеш със задната врата напред, пак може да излезнеш норамално от завоя, било то с леко подаване на газ или с връщане на газта.
Преди години по телевизията даваха едни такива стряскащи препоръки да не се пътува, че е доста заснежено заледено и т.н., аз обаче трябваше да поема един курс от Казанлък до Плевен и той си минаваше през прохода Шипка.Само свалих предната броня на Е36-цата защото беше доста ниска и сложих оригиналната.Снеговалежът наистина беше ОБИЛЕН, а нагоре през прохода имаше силно намалена видимост и колкото по-нагоре отивах, толкова повече ставаше снега.Въпреки усилията на почистащите машини, условията бяха меко казано лоши.Малко преди върха забелязах няколко коли, които бяха закъсали и едни ги дърпаха разни верижни трактори, и други такива машини, някои хора пък слагаха веригите, изобщо всеки се справяше както може.Аз си карах и гледах само да не спра именно заради споменатото по-горе трудно потегляне.От закъсалите коли имаше куп с предно.Каквито се сетиш, голфчета, фордчета, аудита и всякакви каквито се сетите.На връщане беше доста по-трудно понеже от страната на пътя Габрово - Казанлък към самия връх има доста остри завои, в които се влиза с ниска скорост, наклона е голям и се излиза доста трудно.Там вече наистина имаше много коли в страни от пътя и пак доста на брой с предно.Просто не можеха да тръгнат.Изводът е, че спреш ли ако нещата на пътя са зле и с предно няма да можеш да тръгнеш, но задното си минава навсякъде.Е 36-цата нямаше нито блокаж, изобщо никакви такива системи да подпомогнат движението по сняг без да закъсаш.Сега си карам Е 39 и с блокажа минавам почти навсякъде.
Така, че не слушайте кой какво ви говори относно задно и предно през зимата, ако има проблем при задното той е в задкормилното устройство.Да не говорим за кефа, който доставя задното през зимата, без да си тормозиш колата можеш да се движиш спокойно с вратите напред и в завой, и на прав участък. :mhihi: :mhihi: :mhihi:
https://youtu.be/MNf97XgBdTc
Ако има неразбрали, there is no second best:
https://youtu.be/yzs7qtF04e8 :mhihi:
In God we trust, all others we track.
https://youtu.be/upv2UP4sCzI?si=sXoNFIQpgckN0dVc
I feel the need, the need for speed.
https://youtu.be/zTPoRDrtc0s?si=y-Qi2Ec94Gg15iOw

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 200
Регистриран на: 4.06.2006
Местоположение: София

Re: Предно или задно през зимата?

Мнение от Braikov » 17 Юли 2010, 17:24

ogata написа:...повечето от вас са наясно сигурно че при колите със задно едната гума се върти напред, а другата назад...

:clap: :bowdown:

PS Черпя те една бира!

Следваща

Назад към Майсторско шофиране

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook