Един четвъртък от Август. Глупави разсъждения пред компютъра

Как издухах на старт едно Ferrari...

Модератори: mitaka7, Общи модератори

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 360
Регистриран на: 10.07.2007
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: Z3 Roadster 2.8
Мечтае да кара: едно да беше...

Един четвъртък от Август. Глупави разсъждения пред компютъра

Мнение от The7omahawk » 18 Авг 2011, 16:37

Събудих се с лек махмурлук. До преди няколко часа бях на съвсем културно събиране с двама приятели – Жорката и Джак. Джак повечето време мълчеше, опиянявайки мен и Жорката в разговорите ни за големи бензинови мотори, обороти, скоростни кутии и още всякакви подобни прекрасни теми, за които човек обикновено чете в Top Gear. Дискусията ни, разбира се, не приключи с някакви съществени унозаключения, освен обичайното, че един двигател трябва винаги да е по-голям, да се развърта повече, и да е бензинов.
Припомняйки си снощните разговори, реших да погледна новините на компютъра си. Вече половината свят пишеше коментари в най-различни социални мрежи за визията на новото Порше 911, чиито снимки бяха изтекли тамън след новините в 8 снощи. Колата, очаквано, нямаше как да я различиш от старата, защото е тунингован Бийтъл, но пък била по-голяма, за да има къде да натъпчат хибридна система в бъдеще. Значи беше по-лоша. Но наистина лошата новина дойде от един друг немски производител, който имаше синьо-бяла емблема. Симпатягите от BMW бяха обявили, че пускат много особена версия на пета серия. Тя ще има буква М в името си, но няма да е М5. Няма и да бъде само със задно. А пък съвсем няма да бъде и бензинова! Малко прекалено ми дойде тази новина, още повече, че Джак не си беше тръгнал. Но няма страшно! Тази необичайна п(е)тица най-вероятно щеше да излезе след пускането на BMW с предно предаване, за да може явно да пооправи вкуса след въшката. Нещо като да се загледаш в дебелана на плажа, след като бабичката до теб се е съблякла по монокини.
Разбира се, при тази ситуация започвам да се питам какво се случва с красивите жени по плажа? Сякаш всяка една мацка по този свят гледа да се яде колкото може по-малко, защото е чула, че храната скоро може да свърши, и е хубаво да има в резерв. И за да не вземе някой да познае анорексичката, всичките са отишли при д-р Енчев и ги е направил като близначки, ама разнояйчни.
Иначе казано, гледам какво се случва с пазара на автомобили, и ми става леко неприятно. Да, разбира се, че трябва да се откриват нови ниши. Разбира се, че клиентите искат все по-различни продукти, които да предлагат повече. Ала не останаха ли клиенти, които харесват старото, и просто искат още от същото? Знам, че на това му се вика еволюция, че това е добре за бъдещето на децата, за планетата, че хората сме станали прекалено алчни...Или пък всъщност не? Не помня хората някога да са искали да им се вдига цената на петрола, нито да се увеличава мощността за сметка на здравината в ежедневна кола, какво остава за данъците. Единственото, което се е искало, е да бъдем по-мобилни по-евтино.
И тук, проклет да бъде този, който пръв е сложил дизелов двигател в лека кола! С цел да задоволи този наш каприз, той е отворил кутията на Пандора , и е направил невъзможно нейното затваряне.В цяла Европа за продадени 14 МИЛИОНА автомобили за 2010, като дизелите имат почти 50% пазарен дял. Това прави 7 милиона дизелови автомобила, всеки от които харчи 4-5-6-7 литра на 100 км. А минават по хиляди.На хората им излиза по-евтино...Или пък не? Защото, колкото повече дизелово гориво се харчи, така и цената си расте поради повишено търсене. И по този начин поскъпва и цената за превоз на каквото се сетите – от хора до домати, та даже и автомобили! Излиза, че колкото повече се карат дизелови леки автомобили, толкова по-скъпи стават всички стоки, които имат нужда от превоз. Колко по-просто щеше да бъде, ако дизеловото гориво беше предназначено само и единствено за товарни автомобили, бусове, камиони. Първо, щеше да има дизелово гориво за доста повече време напред, просто защото то щеше да е само за превозвачи. Второ, цената му нямаше да скача толкова бързо. Трето, автомобил щяха да карат по-малко хора, от там по-малко задръствания, по-малко изгорели газове и дори по-нисък разход на бензиновите двигатели! Воала! Но, уви, това е възможно само като някаква фантастика от тип „Ами ако не се беше случило това така?” . И трябва да се примирим с покачващата се цена на горивата и стоките покрай тях, спушека от застаряващите дизели, с многото коли в градовете и какво ли още не.
И покрай цялата тази картинка осъзнавам, че благодарение на това спортни икони като Алфа Ромео от 20 години правят не особено мощни коли с предно, че великият Viper в следващото си поколение ще ползва италианска платформа, че Формула едно поставят икономичността в приоритетите си, че колите далеч няма да бъдат толкова здрави, колкото някога са били...

Боже, как ми се иска да съм бил роден през 50те години в Калифорния! Да стана свидетел на премиерата на Миура, гледам Формула 1 с 1500кс автомобили и Група Б, може би дори да си купя Е30 М3 кабрио...А не да гледам как в последният Мерцедес Е-класа кабрио правят система, с която всъщност въздуха да НЕ ТЕ духа...

Не съм критик. Нямам търпение да видя що за брутална кола ще бъде новото М6, или бъдещото GT3 RS. Просто мисля, че развитието е като спирала, и е била във върха си около 80те години. И Бог не знае кога ще е следващият...

ентусиаст
Аватар
Мнения: 928
Регистриран на: 29.06.2009
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: E36 318iS; Е46 320Cd; E92 335i
Мечтае да кара: На хубави и гладки пътища...

Re: Един четвъртък от Август. Глупави разсъждения пред компютъра

Мнение от vanka7a » 18 Авг 2011, 16:52

До голяма степен си прав, Томи! Но нека има и мощни дизели на БМВ, лошо няма ;) Не смятам, че този модел ще доведе до спирането производството на мощните бензинови М Пауъри! :bowdown:


Аватар
Мнения: 666
Регистриран на: 5.07.2011
Местоположение: с. Искрец
Кара: Фиат 126р
Мечтае да кара: Шкода Фабия

Re: Един четвъртък от Август. Глупави разсъждения пред компютъра

Мнение от zlatko_baretata » 18 Авг 2011, 23:07

Много вярно и много тъжно... :yes:
Не е за "Страхотни истории".
И както казват братята хАмериканци на чист български "Shit happens".
Изображение

gangstera
Аватар
Мнения: 140
Регистриран на: 6.07.2010
Местоположение: MY HOUSE
Пол: Мъж
Мечтае да кара: E46///M3 Е92///M3 E39///M5 E60///M5 F10///M5 F90///M5 COMPETITION

Re: Един четвъртък от Август. Глупави разсъждения пред компютъра

Мнение от ryan83 » 20 Авг 2011, 10:51

Много добри разсъждения..на мен дизела хич не ми допада, но за съжаление го има пък и е мн по-икономичен..както и да е хареса ми :yes:
Ако имаш каквото е необходимо...
можеш да имаш всичко

Изображение Изображение


Аватар
Мнения: 666
Регистриран на: 5.07.2011
Местоположение: с. Искрец
Кара: Фиат 126р
Мечтае да кара: Шкода Фабия

Re: Един четвъртък от Август. Глупави разсъждения пред компютъра

Мнение от zlatko_baretata » 20 Авг 2011, 22:27

Човек като не знае какво да каже, по-добре да си мълчи. :yes:
Изображение

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 4869
Регистриран на: 9.02.2007
Местоположение: Sofiq
Пол: Мъж
Кара: Jaguar XK 4.2, F16 X6 30d

Re: Един четвъртък от Август. Глупави разсъждения пред компютъра

Мнение от acho.rs » 04 Сеп 2011, 17:45

Това е една много странна гледна точка . На мен лично ми харесва , но за съжаление не е правилна . Не знам дали е уместно да влизаме в дискусии , но колега - сам знаеш защо не си прав .
Аз лично се чудя защо всички коли до сега не са на пропан-бутан/метан - реално погледнато след минимални промени бензиновите мотори си работят отлично на тези горива , с които излиза 40до70% по-евтино и отделят с 80% по-малко вредни емисии .

ентусиаст
Аватар
Мнения: 902
Регистриран на: 26.10.2008
Местоположение: ДУПНИЦА Скрапинг
Пол: Мъж
Кара: coupe e36 m42 , цоупе е46 325ci
Мечтае да кара: ///M

Re: Един четвъртък от Август. Глупави разсъждения пред компютъра

Мнение от mitrax » 20 Сеп 2011, 13:17

а останалите фракции ако всичко е на газ какво ще ги правиме ?

Нефтът (петролът) представлява смес от газообразни, течни и твърди въглеводороди с различна плътност и светло жълт до към черен цвят, която се образува естествено под повърхността на земята. Парите на нефта са лесно запалими при смесване с въздух. Чрез сепариране и дестилация нефтът може да бъде разделен на фракции, включително на газообразни въглеводороди (метан, етан, пропан-бутан), бензин, газьол (нафта), керосин, мазут, смазочни масла, парафин, асфалт ( битум).

а за ценообразуването на дизела автора е прав - хората са алчни , цената за отделянето на нафтата като фракция в сравнение с тая на бензина е много по - малка , обаче има търсене - цената на крайния продукт се завишава спекулативно.
Изображение

Назад към Страхотни истории

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook