Колко още с предните накладки след светването на лампата?

3-та серия ('13+)

Модератори: Dimitroff, Технически модератори

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 191
Регистриран на: 17.02.2016

Колко още с предните накладки след светването на лампата?

Мнение от F30 » 12 Сеп 2019, 12:58

Колата ми изкара следното съобщение (червен триъгълник с удивителен знак):
Braking system
Continue journey at moderate speed
Brake pads need to be replaced.

Проблемът е, че съм на път и имам няколкостотин км докато се прибера и съответно вкарам колата в сервиза за смяна. Та въпросът ми е колко още мога (безопасно) да карам преди смяната на накладките. Абсолютно нормално си върви колата - няма нито вибрации, нито звуци, нито нещо друго необичайно.

И съвсем между другото - как да разбера кога дисковете също са за смяна? Доколкото знам такъв индикатор няма.

Потребител
Аватар
Мнения: 13
Регистриран на: 5.01.2013

Re: Колко още с предните накладки след светването на лампата

Мнение от drjivago » 12 Сеп 2019, 15:18

Светва доста по-рано. Според мен няма проблем и 1000 км да караш

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1841
Регистриран на: 25.09.2008
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: G20

Re: Колко още с предните накладки след светването на лампата

Мнение от Bexim » 12 Сеп 2019, 15:26

Преди червено би трябвало да е светело в жълто.
Погледни си накладките и сам ще разбереш дали е ОК да караш така. Би трябвало да се вижда от джантите.

Дисковете се замерват, но обикновено - едни дискове са за два сета накладки.

Така на сляпо, не би трябвало да имаш проблем да се прибереш. Още повече извън града определено спираш по-малко. Прегледай ги и си имай едно на ум. :yes:
FREE SPIRIT
``He who shall be last shall be sideways and smiling...`` J. Clarkson
ex: e30 318is, e46 330d, e36 328i M, e46 316i, e90 320d, e34 ///M5, e46 330ci SMG M, e90 LCI 325i M, f30 328i, e92 ///M3 6MT

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 191
Регистриран на: 17.02.2016

Re: Колко още с предните накладки след светването на лампата

Мнение от F30 » 12 Сеп 2019, 15:54

Bexim написа:Преди червено би трябвало да е светело в жълто.

Светеше и жълто (но не триъгълничето, а само колата с жълт контур около нея на малкото дисплейче), но аз бях с останал с впечатлението, че е за Vehicle Inspection или някаква подобна нищо конкретно не значеща глупост. Жълтото обаче беше зад волана на дисплея, а чак като стана червено ми излезе големия надпис на големия дисплей. Предишните пъти мисля, че на големия дисплей ме предупреждаваше, че остават по-малко от 1000 км до смяна на накладки и затова сега не му обърнах внимание.

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 191
Регистриран на: 17.02.2016

Re: Колко още с предните накладки след светването на лампата

Мнение от F30 » 16 Сеп 2019, 9:32

Ето и снимка на дисковете и накладките. На око като гледам има поне още половин сантиметър от накладките, което ми се струва доста. Вие как мислите? Може ли сензорът на накладките да се е прецакал нещо и затова да свети?

И дисковете за смяна ли ви изглеждат (и по какво съдите)?
Вие нямате нужните права за да сваляте прикачени файлове.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1707
Регистриран на: 28.09.2011
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: F10 535xi, MHD stage 2, xHP stage 3
Мечтае да кара: без да се ядосва

Re: Колко още с предните накладки след светването на лампата

Мнение от drago9205 » 16 Сеп 2019, 9:43

Аз имам пресен опит с накладки и дискове на е90-ката тъй като и на мен ми светна лампата и предупрежденията на таблото. Събота ги смених и си затвърдих наблюденията и впечатленията, а именно, че датчикът е направен така, че да се изтърка/светне доста преди накладката да е свършила.
По моя скромна преценка със стилът ми на каране, можех да карам още 5-10 хил. км с тези накладки отзад, които изхвърлих. Разбира се, редно е като светне лампата да се действа и да не се разчита, че има резерв - в крайна сметка едни накладки не са толкова скъпи, а може моментът да се използва и за малко регулиране на ръчната и инспекция на апаратите.

Та да отговоря на въпросът ти "Може ли сензорът да се е прецакал" - по-скоро просто вече е дал контакт самият сензор и е светнала индикация за смяна. Най-добре ги смени когато ти е удобно, но ако имаш някакъв път междувременно с толкова останала накладка не трябва да се притесняваш, че няма да спреш :D

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1841
Регистриран на: 25.09.2008
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: G20

Re: Колко още с предните накладки след светването на лампата

Мнение от Bexim » 16 Сеп 2019, 10:17

И от мен - карай спокойно, докато се прибереш. :yes:
FREE SPIRIT
``He who shall be last shall be sideways and smiling...`` J. Clarkson
ex: e30 318is, e46 330d, e36 328i M, e46 316i, e90 320d, e34 ///M5, e46 330ci SMG M, e90 LCI 325i M, f30 328i, e92 ///M3 6MT

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1027
Регистриран на: 21.01.2003
Кара: 535d LCI

Re: Колко още с предните накладки след светването на лампата

Мнение от andy » 16 Сеп 2019, 12:06

Имаш да минеш доста км с тези накладки. Ако ти е светело в жълто и си направил опит за ресет святка веднага в червено. Датчика е с две вериги, като в началото е късо и след прекъсването му остава 470R пали жълто. След прекъсването и на съпротивлението пали червено.
Изображение

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 191
Регистриран на: 17.02.2016

Re: Колко още с предните накладки след светването на лампата

Мнение от F30 » 18 Сеп 2019, 12:02

Минах през сервиза, където казаха, че тези накладки щели да изкарат още 10 хил. км. нормално каране. Сензорът обаче не можел да се нулира и докато ги сменя щяло да ми свети онова предупреждение. Та взех да се чудя сензорите ли са им нещо дефектни или самите БМВ са се оляли от предпазливост като искат на всяка цена смяна 10 хил. км по-рано...

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1707
Регистриран на: 28.09.2011
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: F10 535xi, MHD stage 2, xHP stage 3
Мечтае да кара: без да се ядосва

Re: Колко още с предните накладки след светването на лампата

Мнение от drago9205 » 18 Сеп 2019, 12:06

Според мен основната причина за това решение сензорът да се изтърква по-рано е при наличие на по-голям ръб по диска да не започне този ръб да опира в основа на накладката когато се поизтърка.

Все пак ако сравниш тези накладки с нови ще видиш колко огромна е разиката :) Аз лично бих си сменил накладките и датчика и забравям за писукане/мигане/лампи по таблото, също идеален момент за преглед на апаратите, спирачна течност, реглаж на ръчната и.т.н.

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 305
Регистриран на: 1.10.2012
Местоположение: Пловдив
Пол: Мъж
Кара: F31 320da+ M power kit= 200hp;420Nm

Re: Колко още с предните накладки след светването на лампата

Мнение от mopasan » 18 Сеп 2019, 12:26

F30 написа:Минах през сервиза, където казаха, че тези накладки щели да изкарат още 10 хил. км. нормално каране. Сензорът обаче не можел да се нулира и докато ги сменя щяло да ми свети онова предупреждение. Та взех да се чудя сензорите ли са им нещо дефектни или самите БМВ са се оляли от предпазливост като искат на всяка цена смяна 10 хил. км по-рано...

Аз не разбирам нещо-
Ще пестиш от накладки ли? 100-120лв са накладки ATE например има и по- евтини. Ти толкова писане изписа, светне ли възможно най-скоро отиваш и сменяш. За да си спокоен за теб и за другите участници в движението.
Изображение

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 191
Регистриран на: 17.02.2016

Re: Колко още с предните накладки след светването на лампата

Мнение от F30 » 18 Сеп 2019, 12:39

mopasan написа:Ще пестиш от накладки ли? 100-120лв са накладки ATE например има и по- евтини.

Естествено, че няма да се излагам за 100-200 лева по-евтино от оригиналните да слагам АТЕ или други боклуци. Просто беше нещо ново за мен и споделих опит, който може да е полезен и на други.

Назад към F30/F31/F32/F33/F34

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook