Добавки за дизел

3-та серия ('13+)

Модератори: Dimitroff, Технически модератори

Потребител
Аватар
Мнения: 8
Регистриран на: 28.03.2018
Пол: Мъж

Добавки за дизел

Мнение от stefanBo » 07 Окт 2018, 22:35

Здравейте,
От около половин година съм собственик на 2012 F 31 318d. Тъй като това ми е първият дизелов автомобил изобщо, бих искал да попитам дали някой от вас, ползва някакви добавки към дизеловото гориво, продавано в бензиностанциите. Имам предвид такива за подобряване на цетаново число, за почистване на дюзи, за почистване на DPF филтъра и други подобни, предлагани от реномирана марка като "Лики моли" на пример. Въпросът ми е продиктуван от многото негативни коментари, касаещи качеството на дизела продаван в България.

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 755
Регистриран на: 16.06.2011
Местоположение: Sofia
Пол: Мъж
Кара: F31 28i xDrive Estoril Blue, R259
Мечтае да кара: 911 Turbo S
Детайли за колата: ex. X3 E83 LCI 3.0d

Re: Добавки за дизел

Мнение от astrapower » 08 Окт 2018, 11:03

Здравей, и честита придобивка! Това е въпрос на личен избор, някой слагат, други не. Като цяло слагай качествена нафта, и "разхождай" повече извънградско колата и обслужвай навреме. Аз слагам веднъж годишно универсална добавка за почистване на цялата горивна система на xenum (1,5l в 20l гориво). Но все пак всеки сам преценява, колкото хора толкова и мнения. :yes:
Последна промяна astrapower на 08 Окт 2018, 13:43, променена общо 1 път

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1870
Регистриран на: 8.04.2012
Местоположение: Търново
Пол: Мъж
Кара: 318td compact '03
Мечтае да кара: M3
Детайли за колата: с две порти

Re: Добавки за дизел

Мнение от vvasilev1 » 08 Окт 2018, 13:42

Bardhal BDC

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 6210
Регистриран на: 24.04.2007
Местоположение: София
Кара: Е39М54В30

Re: Добавки за дизел

Мнение от zvetiko » 08 Окт 2018, 14:20

stefanBo написа:Здравейте,
От около половин година съм собственик на 2012 F 31 318d. Тъй като това ми е първият дизелов автомобил изобщо, бих искал да попитам дали някой от вас, ползва някакви добавки към дизеловото гориво, продавано в бензиностанциите. Имам предвид такива за подобряване на цетаново число, за почистване на дюзи, за почистване на DPF филтъра и други подобни, предлагани от реномирана марка като "Лики моли" на пример. Въпросът ми е продиктуван от многото негативни коментари, касаещи качеството на дизела продаван в България.


Колега, ако се получаваше с добавки към дизеловото гориво, нямаше да съществуват сервизите за ремонт на дюзи и премахване на DPF.
Както ти казаха:

Като цяло слагай качествена нафта, и "разхождай" повече извънградско колата и обслужвай навреме.


С добавки е голяма вероятността да влошиш работата на двигателя.

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 137
Регистриран на: 24.08.2014
Местоположение: София
Кара: e46 320d 150hp

Re: Добавки за дизел

Мнение от Simbazz » 08 Окт 2018, 15:36

Аз винаги съм се чудел на съвета "Слагай качествена нафта". Кажете къде е тази качествена нафта и само там ще зареждам.. Чета теми, форуми, избягвам една камара бензиностанции.. какво ли не правя, за да заредя максимално качествено гориво и въпреки това няколко пъти съм правил дюзи за 4 години с дизелов автомобил..

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 305
Регистриран на: 1.10.2012
Местоположение: Пловдив
Пол: Мъж
Кара: F31 320da+ M power kit= 200hp;420Nm

Re: Добавки за дизел

Мнение от mopasan » 08 Окт 2018, 17:59

Simbazz написа:Аз винаги съм се чудел на съвета "Слагай качествена нафта". Кажете къде е тази качествена нафта и само там ще зареждам.. Чета теми, форуми, избягвам една камара бензиностанции.. какво ли не правя, за да заредя максимално качествено гориво и въпреки това няколко пъти съм правил дюзи за 4 години с дизелов автомобил..


За Е90то ползвах Bardahl BDC , ефект не усетих, но и не пречи. Пък и 1мл/л колко ефект да има освен плацебо:) Но пък 6 год слагах редовно при това винаги с най-скъпата нафта :mhihi: Другите добавки в големи концентрации, пък има способността да вдигат боклуците натрупани в резервоара и запушват дюзите. Въпроса е доста спорен, според мен ако нямаш проблеми , не слагай.
Изображение

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 755
Регистриран на: 16.06.2011
Местоположение: Sofia
Пол: Мъж
Кара: F31 28i xDrive Estoril Blue, R259
Мечтае да кара: 911 Turbo S
Детайли за колата: ex. X3 E83 LCI 3.0d

Re: Добавки за дизел

Мнение от astrapower » 09 Окт 2018, 7:44

Simbazz написа:Аз винаги съм се чудел на съвета "Слагай качествена нафта". Кажете къде е тази качествена нафта и само там ще зареждам.. Чета теми, форуми, избягвам една камара бензиностанции.. какво ли не правя, за да заредя максимално качествено гориво и въпреки това няколко пъти съм правил дюзи за 4 години с дизелов автомобил..

Няколко пъти за 4 г....това е сериозно колега. Като казвам качествено, имам предвид да не се зарежда от "гаражни" бензиностанции. Гаранция няма никъде, че ти зареждат "качествено" гориво. Просто известните вериги си мисля, че не биха допуснали съзнателно гориво със съмнителни качества, което евентуално би им донесло лоша реклама, а такава никой не иска.
Последна промяна astrapower на 09 Окт 2018, 10:34, променена общо 1 път

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 137
Регистриран на: 24.08.2014
Местоположение: София
Кара: e46 320d 150hp

Re: Добавки за дизел

Мнение от Simbazz » 09 Окт 2018, 9:09

Веднъж направих 4-те дюзи и 2 пъти по 2 дюзи за 80000км. Зареждам само Еко,Омв,Шел, Ромпетрол от супер комуникативни места, където зареждат много коли и въпреки това резултата е налице. Не знам какво значи съзнателно и несъзнателно, ама ако навсякъде горивото е приблизително еднакво лошо е трудно да се каже "на този му е хубава нафтата, а на този не е".

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 755
Регистриран на: 16.06.2011
Местоположение: Sofia
Пол: Мъж
Кара: F31 28i xDrive Estoril Blue, R259
Мечтае да кара: 911 Turbo S
Детайли за колата: ex. X3 E83 LCI 3.0d

Re: Добавки за дизел

Мнение от astrapower » 09 Окт 2018, 10:36

Прав си, като цяло не е ОК качеството, т.е навсякъде е лошо, но със сигурност има и по-лошо.

Потребител
Аватар
Мнения: 8
Регистриран на: 28.03.2018
Пол: Мъж

Re: Добавки за дизел

Мнение от stefanBo » 11 Окт 2018, 21:27

Благодаря на всички за отговорите и дадените съвети. За сега ще продължа да сипвам само гориво и ще увелича междуградските преходи. Поздрави на всички.

Потребител
Аватар
Мнения: 27
Регистриран на: 2.10.2019
Местоположение: Кранево
Пол: Мъж
Кара: БМВ Е-87
Мечтае да кара: по голямо БМВ
Детайли за колата: 118-д 2010г.- на 185.000км.

Re: Добавки за дизел

Мнение от d.mobydick » 10 Апр 2023, 22:37

Здравейте,
Карам от 4години БМВ-118-Д. в началото повлиян от широко известното лошо качество на горивата, си взех някаква добавка и почнаха белите. След това спрях и вече 3години не ползвам нищо и нямам и проблеми . В началото ми светваше лампата, но след форсирането на двигателя на по-ниска скорост, за около 15 минути, филтъра се само-почистваше . Сега вече не слагам нищо , зареждам на най евтината бензиностанция във Варна и нямам проблеми освен факта , че не успявам да си платя глобите. Накъсаха ме. Така че нямам мнение по-въпроса, за или против добавките . Просто по веригата, факторите които влияят на снабдяването с гориво, качественото му горене , пепело-образуването и налягането на горивото, са прекалено много. Колата е като брака, основно е на късмет и познание разбира се. Но не,не е решаващо. Никой не би искал да си тормози двигателя и респективно да потъва финансово, но въпреки това постоянно се случва. Каква е поуката ли? Обнять Необятного- Козма Прудков

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 118
Регистриран на: 13.11.2014
Местоположение: Разград
Пол: Мъж
Кара: BMW 320D F31

Re: Добавки за дизел

Мнение от Hussyi » 11 Апр 2023, 11:08

Според мен тези добавки са направени за цел да се посетят сервизите, иначе завода производител щеше да дава препоръки какава добавка да се сложи. Аз смених две коли с пробег сумарно 200 000 км без добавени добавки и със все още запазени двигатели и на двата. ПРЕПОРЪКАТА МИ Е НЕ СИ ДАВАЙТЕ ПАРИТЕ ЗА ДОБАВКИ ЗА ДА СИ СЪЗДАДЕТЕ ПОСЛЕ ПРОБЛЕМИ.


Аватар
Мнения: 634
Регистриран на: 4.10.2018
Кара: F48 xDrive 20d/E87 120d
Мечтае да кара: 911

Re: Добавки за дизел

Мнение от Jorixa » 30 Май 2023, 6:44

Аз от 15 години карам дизел (с малки изключения), никога не съм слагал добавка и никога не съм имал проблеми ни с дюзи, ни с филтри. Сипвам само обикновен дизел на ОМВ и редовно карам извънградско. И според мен тия добавки са малко измама. Нещо като хранителните добавки за хората, 90% от тях нямат никъв ефект само и си даваш парите.

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 233
Регистриран на: 14.01.2022
Местоположение: Шумен
Пол: Мъж
Кара: Сеат Толедо 1.8 20V AGN
Мечтае да кара: Елинор :)

Re: Добавки за дизел

Мнение от Ивайло Димов » 30 Май 2023, 8:31

В ЕС има изисквания за чистота на дизеловото гориво и съдържание на сяра ,към момента това е Евро 5.Има един съществен проблем ,при обработката и изчистването на дизела освен вредните съставкк се премахват и полезните ,нафтата става суха и пада цетановото число което се отразява много лошо на смесообразуването и последващото изгаряне на горивната смес .Износват се разпръсквачите на дюзите ,скъсява им се експлоатационния срок.За това петролните компании влагат в горивото специално разработени промишлени добавки....BASF,Infinium разработват такива ,но има и проблем това повишава цената на литър...сега сещайте се що с нафта заредена в страни от ЕС колите се чувстват по-добре,с по-тиха работа на ДВГ,по-голяма динамика и т.н ....а с нафта от БГ все едно колата е тотално различна .

Keropur D на BASF е най-доброто ,което може да се намери ...100 мл струва 10-11 евро и се налива от 45-70 литра нафта.

ентусиаст
Online
Аватар
Мнения: 910
Регистриран на: 14.07.2013
Местоположение: ул. дупка 1
Кара: S LINE PLUS

Re: Добавки за дизел

Мнение от DigitalExile » 30 Май 2023, 8:46

Hussyi написа:Според мен тези добавки са направени за цел да се посетят сервизите, иначе завода производител щеше да дава препоръки какава добавка да се сложи. Аз смених две коли с пробег сумарно 200 000 км без добавени добавки и със все още запазени двигатели и на двата. ПРЕПОРЪКАТА МИ Е НЕ СИ ДАВАЙТЕ ПАРИТЕ ЗА ДОБАВКИ ЗА ДА СИ СЪЗДАДЕТЕ ПОСЛЕ ПРОБЛЕМИ.



:mhihi: :mhihi: :mhihi: :mhihi: :mhihi: :mhihi:

Ми ходи в BMW представителсто и ще видиш,че се продава даже и оригинална добавка за дизел.

Добавките са си супер, ако са правилните, факт е че има такива които нищо не правят обаче. :ok:

Следваща

Назад към F30/F31/F32/F33/F34

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook