Обучение на RDCi датчици за налягане в гумите

3-та серия ('13+)

Модератори: Dimitroff, Технически модератори

кандидат ентусиаст
Аватар
Кара: F30 LCI 320d XDrive ex E46 330xd
Мечтае да кара: Porsche 911

Обучение на RDCi датчици за налягане в гумите

Мнение от kasho » 04 Ное 2017, 11:12

Здравейте колеги, купих на колата комплект 4 нови зимни гуми + джанти + RDCi датчици за налягане. Знам, че като сложа новите джанти + сензори и ще "светне" грешка и трябва да ги обуча. Изчетох в нета и тук в другите подфоруми доста неща, но не можах да намеря просто и еднозначно обяснение точно за ф30 как се обучават тези джаджи. Някои казват, че колата трябвало да стои поне 8 минути, после да се ресетне системата и да се покара известно време, за да получи колата информация за налягането. Други казват, че това с ресетването и карането важи за старата система с информация идваща от сензорите на АБС-а.

Та въпроса ми е - има ли някой от вас с два комплекта джанти и сензори и как точно си ги обучава след смяна летни/зимни гуми.

Д-р Хаос
Аватар
Кара: само шестцилиндрови БМВ-та :)

Re: Обучение на RDCi датчици за налягане в гумите

Мнение от cww » 04 Ное 2017, 11:30

Аз съм с два комплекта джанти с датчици на тях. Взех колата с 18-ки, но реших, че ще си сложа 19 за лятото. Поръчах колелата през ebay, дойдоха си директно с гуми на тях. След монтирането им единствено ресетнах tyre pressure индикатора, покарах известно време, докато системата възприе новите колела със съответното налягане и оттам нататък нито ми е светвала грешка, нито нещо друго се е случвало.
Днес ще мятам зимният комплект и единственото, което отново ще направя, е ресет на индикатора за налягането.
NOTHING IS GAINED WITHOUT SACRIFICES AND FREEDOM WITHOUT BLOOD

кандидат ентусиаст
Аватар

Мнение от kasho » 04 Ное 2017, 14:20

Здрасти колега, благодаря за отговора. И мойте ги взех от нета (но не от ebay) и дойдоха готови за монтиране на колата. Току-що ги качих на колата. Точно както каза ресетнах индикатора и след това покарах 10-15 минути. През това време вървеше процентен индикатор за разпознаването на датчиците. На 50% светнаха гумите в зелено (мисля, че това е за температурата), а на 100% излезна и налягането в барове.

П.с. Много обичам усещането като сложиш чисто нови гуми :)

Потребител
Аватар

Мнение от stefanBo » 04 Апр 2018, 21:25

Здравейте,
Ще ползвам тази тема за да не отварям нова. От днес съм собственик на 2012 г. F31 318d. Днес ми се стори, че едната от задните ми гуми е по мека от останалите. Припомпих я до около 2,3 атм. и подкарах. След около 15 км. на дисплея светна надпис REIFENDRUCKFERLUST и стрелки сочещи гумите. Проверих налягането в останалите три гуми - оказа се по около 2 атм. във всяка. Припомпих и тях и изравних налягането във всички гуми с надеждата, че грешката ще се изчисти. В последствие покарах още около 100 км. обаче грешката продължава да си свети на дисплея и не се изчиства. Та въпроса ми е има ли някакъв начин да изчистя въпросната грешка от автомобила или трябва да посещавам сервиз? Това е първото ми БМВ и съм пълен лаик, така че ще се радвам ако получа подробни инсктрукции как да се справя с проблема. Поздрави, Стефан.

кандидат ентусиаст
Аватар

Мнение от kasho » 05 Апр 2018, 16:00

Здрасти колега. Първо честито за баварката, дълги и безаварийни километри с нея. :bchug:

Reifendruckverlust означава загуба на налягане в гумите. Сигурно последно като са ресетвани датчиците гумите са били по-напомпани в сравнение със сегашните 2 атмосфери. Плюс различното налягане в една от четерите гуми и колата се е ошашкала. Или пък наистина спада някоя гума.

Изравни си навсякъде налягането по гумите, после намери в меню Vehicle Information къде се ресетват датчиците за налягане, ресетни ги и покарай малко, докато колата установи, че 4-те гуми са ти с еднакво налягане. Би трябвало да изчезне грешката.

Потребител
Аватар

Мнение от stefanBo » 05 Апр 2018, 17:18

Благодаря за бързия отговор, отивам да тествам и след това ще докладвам :bchug:
.............. ура, стана :D

Потребител
Аватар
Кара: F36

Мнение от Skyhigh » 05 Апр 2018, 20:38

kasho написа:Изравни си навсякъде налягането по гумите, после намери в меню Vehicle Information къде се ресетват датчиците за налягане, ресетни ги и покарай малко, докато колата установи, че 4-те гуми са ти с еднакво налягане. Би трябвало да изчезне грешката.

Малка корекция: Колата въобще не я интересува дали 4-те гуми са с еднакво налягане. Всъщност е напълно нормално в зависимост от натоварването предните и задните да са с различно налягане.
Веднъж щом ресетне паметта, системата (след известно покарване) ще запамети актуалното (независимо какво е!) налягане и вече ще сигнализира единствено при отклонение на която и да е гума.

кандидат ентусиаст
Аватар

Мнение от kasho » 06 Апр 2018, 17:13

Skyhigh написа:
kasho написа:Изравни си навсякъде налягането по гумите, после намери в меню Vehicle Information къде се ресетват датчиците за налягане, ресетни ги и покарай малко, докато колата установи, че 4-те гуми са ти с еднакво налягане. Би трябвало да изчезне грешката.

Малка корекция: Колата въобще не я интересува дали 4-те гуми са с еднакво налягане. Всъщност е напълно нормално в зависимост от натоварването предните и задните да са с различно налягане.
Веднъж щом ресетне паметта, системата (след известно покарване) ще запамети актуалното (независимо какво е!) налягане и вече ще сигнализира единствено при отклонение на която и да е гума.

Прав си колега, малка глупост съм казал там. Но така или иначе частта с ресетването е решенито на проблема на другия колега.

Потребител
Аватар
Кара: F36

Мнение от Skyhigh » 06 Апр 2018, 22:00

Предположих, че е грешка на езика, но реших за поясня за да не се подведе някой :)

ентусиаст
Аватар
Кара: E90 N53, F30 N20

Мнение от Bexim » 29 Авг 2018, 14:43

Айде и аз да не отварям нова тема.
Понеже не съм фен на рън-флета, дали ще има проблем ако сложа такива гуми? XL ще са, но не RF. Системата може ли да работи с тях?
Ако не може, ще се прежаля, какво да правя.. :dunno:
FREE SPIRIT
``He who shall be last shall be sideways and smiling...`` J. Clarkson
ex: e30 318is, e46 330d, e36 328i M, e46 316i, e90 320d, e34 ///M5, e46 330ci SMG M

ентусиаст
Аватар
Кара: 328i

Мнение от boris » 29 Авг 2018, 14:53

Вида на гумата няма отношение към системата, всичко ще си работи.
Изображение

ентусиаст
Аватар
Кара: E90 N53, F30 N20

Мнение от Bexim » 29 Авг 2018, 16:00

Много благодаря!!! :yes:
FREE SPIRIT
``He who shall be last shall be sideways and smiling...`` J. Clarkson
ex: e30 318is, e46 330d, e36 328i M, e46 316i, e90 320d, e34 ///M5, e46 330ci SMG M

младши ентусиаст
Аватар
Кара: e92, f30
Мечтае да кара: M4

Мнение от expl0de » 29 Авг 2018, 17:19

При мен системата работи чрез датчиците за абс-а. Ако си сложа датчици на румите, дали софтуерно с кодиране ще мога да изкарам меню с показания, или ми липсва и друг хардуер?

ентусиаст
Аватар
Кара: 328i

Мнение от boris » 29 Авг 2018, 18:29

Освен датчиците на гумите, за РДЦ ще трябват и антенките, които хващат сигнала от датчиците в гумите, модул, които да контролира всичко това, и съответно окабеляването на всичко. Чак тогава може да се пристъпи към кодиране.
Не е лошо да погледнеш как е поръчана колата, може и подготовка да има.
Изображение

Назад към F30/F31/F32/F33/F34