BMW F01 - Backup/Upgrade на CIC HDD със SSD диск

7-ма серия (2009+)

Модератори: Ilko Ivanov, mad_presley, Технически модератори

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 660
Регистриран на: 5.09.2006
Местоположение: София

BMW F01 - Backup/Upgrade на CIC HDD със SSD диск

Мнение от deank » 12 Окт 2016, 17:51

Поръчах си този диск:

Изображение
http://www.ebay.co.uk/itm/Zheino-SSD-2- ... SwoydWscmH

и смятам да подменя Toshiba-та на CIC-а с него и евентуално да разширя мястото за музика от 12ГБ на 50ГБ.

Ще си направя image на диска и ще си поиграя с информацията в отделните partition-и. Изчетох доста по темата и съм наясно с всички плюсове и минуси, но както са казали хората "човек като няма проблеми си купува BMW" :) та смятам да си поиграя.

Някой от вас правил ли е това?

Най-малкото ще имам backup на диска и ако нещо се скапе ще мога винаги да го възстановя с моите данни (карти/музика и т.н.). Би трябвало достъпа до музиката и някои от функциите на навигацията да се ускорят, а също и да спра да чувам диска като се "развърта", че тези високочестотните звуци много ме дразнят. Като го монтирам ще преценя и споделя разликите.
Изображение

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1110
Регистриран на: 13.10.2008
Местоположение: Sofia
Пол: Мъж
Кара: E60 530dA
Мечтае да кара: на nordschleife

Re: BMW F01 - Backup/Upgrade на CIC HDD със SSD диск

Мнение от Trixster » 12 Окт 2016, 21:14

Ами аз се бях засилил :-)

За съжаление обаче няма голям смисъл и причината е само една - стандарта използван за пренос на информация е PATA, а той не позволява по-висока скорост на четене и запис от 100MB/s. Реално с SSD ще достигнеш същите стойности, като с HDD заради стандарта. Със сигурност ще има подобрение в зареждането и бързодействието заради IOPS-те, но няма да е феноменално, а никъде не намерих официална информация за IOPS на PATA HDD/SSD.

Иначе основното сравнение показва, че няма голяма разлика

PATA HDD

Technical Details

External Data Transfer Rate 100 Mbps
Internal Data Transfer Rate 100 Mbit/s


Zheino PATA SSD

Sustained Read 115MB/S
Sustained Write 70MB/S
Random IOPS
4KB Random Read IOPS
4KB Random Write IOPS


Аз лично избрах вариант с мSATA SSD и кутийка преходник към 2.5 PATA, но така и не стигнах до изпълнение, след като направих сметките за бързината. За момента имам само кутйката :mhihi:

Ще чакам да споделиш опит, как го намираш след като го изпълниш. ;-)

Със сигурност бекъп-а, разширяването на музикалния партишън и липсата на механичен диск си заслужават начинанието и може да ме накараш да довърша започнатото :-)
"We are what we repeatedly do. Excellence, then, is not an act, but a habit."
Aristotle

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 660
Регистриран на: 5.09.2006
Местоположение: София

Re: BMW F01 - Backup/Upgrade на CIC HDD със SSD диск

Мнение от deank » 12 Окт 2016, 21:39

При положение, че двата диска са с еднакъв интерфейс (PATA) няма смисъл да се сравнява теоретичния максимум за пренос на данни при четене.

Разликата е основно в това, че при SSD няма "seek-time" и това е главното предимство, когато се борави с много файлове (фрагменгирани или не). Няма да споменавам, че оригиналния диск е Toshiba 80GB 4200 RPM и с каквото и да се замени ще е по-добре (без да отчитаме фактора надеждност :) ).

4200 RPM срещу SSD - мисля че няма нужда от обяснения.

Сигурен съм, че library-тата с 4000-5000 песни ще се зареждат по-бързо със SSD-то, навигацията ще се справя по-бързо, когато се наложи да чете различни мащаби и като натисна бутона "Next" |> в Random-режим да не чакам 2 секунди докато измисли коя ще е следващата песен. :) Това последното ме дразни особено много и вероятно много бързо ще разбера дали има разлика между стария диск и новия. Освен това имам навика да "паля" колата веднага като седна на седалката и се надявам БМВ-логото на екрана да не стои половин минута, а музиката никаква да я няма.

Възможно е QNX-операционната система да се справя по-добре с фрагментирането и "фат" таблиците, но seek-time при механичните дискове няма как да го направиш 0ms, каквото е при SSD :)
Последна промяна deank на 12 Окт 2016, 22:15, променена общо 1 път
Изображение

Legendary
Аватар
Мнения: 1232
Регистриран на: 12.09.2007
Местоположение: Бургас
Пол: Мъж
Кара: F10 530d, F25 30iX

Re: BMW F01 - Backup/Upgrade на CIC HDD със SSD диск

Мнение от MadChicken » 12 Окт 2016, 22:13

Лично мое мнение е че SSD-то в CIC е безсмислено или айде - не особено смислено:
1. Температурния диапазон на Toshiba-та е доста сериозен -22 до 85, което въобще не е за подценяване. Китайката пише от 0 до 70, ама айде моля ви се знаем се отдавна :mhihi:
2. Може да се разшири само дяла за музика, НО менютата и интерфейса като цяло са хардкоднати на 12.5 гиги, тъй че повече място ама само ако импортвате файлове по ftp. Айде моля ви се втори път :mhihi:
3. Колко пък ще да е проблем Average Seek Time-a от 18 ms и Track-to-Track Seek Time от 3ms при работа с нави данни, които са общо 50-60 файла (инженерите не са глупави все пак, a QNX-а още по-малко), а интерфейса позволява листване/визуализиране на едва 10-15 песни на екрана...
4. За да се "забърза" CIC-а му трябва по-така процесор и повече памет, щото прави малко неща едновременно и му куца основно бързината на менютата, а не достъпа до диска.

Иначе за бекъп ОК, за гледай какво направих даже още повече :ok:

П.С. QNX имат live CD, с което можете да си resize-нете дяла, но fdisk-а е с егати и извратения и нестандартен синтаксис и "меню", добре че има parted...
Only dead fish follow the stream...

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 660
Регистриран на: 5.09.2006
Местоположение: София

Re: BMW F01 - Backup/Upgrade на CIC HDD със SSD диск

Мнение от deank » 12 Окт 2016, 22:21

:) Както споменах - запознат съм с всички плюсове и минуси. Ти като си с NBT, а преди не го издъжаше CIC-a - поне имаш нерви и знания да преокабеляваш и програмираш :)

За импорта на повече музика - мисля че може и без FTP, но дори така да е - пак ще е по-бързо от флашка - а това какво показва и колко има свободни са две различни неща. За температурите съм наясно, за qnx neutrino-то също, и за това че процесора е бавен - също. :) Програмирал съм RTOS точно за мултимедия и ми е ясно... хардуерните решения не са ми силата.

След като никой не го е правил и само си говорим ала-бала теории и настроения + предсказания, като го направя ще ви пиша дали има осезаема разлика.
Последна промяна deank на 12 Окт 2016, 22:43, променена общо 1 път
Изображение

Legendary
Аватар
Мнения: 1232
Регистриран на: 12.09.2007
Местоположение: Бургас
Пол: Мъж
Кара: F10 530d, F25 30iX

Re: BMW F01 - Backup/Upgrade на CIC HDD със SSD диск

Мнение от MadChicken » 12 Окт 2016, 22:41

Е поне едно е сигурно - по-лошо няма да стане със сигурност, пък и гледам SSD-те е само 150лв, тъй че действай смело :yes:
Кажи като си готов какво става като ти изпише, че е 100% пълен диска, а всъщност не е, че в общи линии това е най-големия showstopper
Only dead fish follow the stream...

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1110
Регистриран на: 13.10.2008
Местоположение: Sofia
Пол: Мъж
Кара: E60 530dA
Мечтае да кара: на nordschleife

Re: BMW F01 - Backup/Upgrade на CIC HDD със SSD диск

Мнение от Trixster » 13 Окт 2016, 7:30

Да и аз съм съгласен, определено по-зле няма да стане, а в най-лошия случай имаш бекъп. И все пак каквото и да обсъждаме всичко е на теория.

От гледна точка на сигурност наистина е интересно какво ще се случи когато навън е -10 и стартираш CIC. :dunno:

Ще е хубаво ако покажеш сравнение на работата преди и след. ;)
Определено ще изчакам с интерес!
Последна промяна Trixster на 13 Окт 2016, 7:45, променена общо 1 път
"We are what we repeatedly do. Excellence, then, is not an act, but a habit."
Aristotle

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1110
Регистриран на: 13.10.2008
Местоположение: Sofia
Пол: Мъж
Кара: E60 530dA
Мечтае да кара: на nordschleife

Re: BMW F01 - Backup/Upgrade на CIC HDD със SSD диск

Мнение от Trixster » 13 Окт 2016, 7:36

MadChicken написа:Кажи като си готов какво става като ти изпише, че е 100% пълен диска, а всъщност не е, че в общи линии това е най-големия showstopper


От това което намерих аз като информация е, че партишъна винаги ще показва usage 12.5GB, докато не се изпразни под тях и няма а има възможност да се провери оставащото пространство над тях. Също така лимита на импортване на медия от USB е 5000 песни.
"We are what we repeatedly do. Excellence, then, is not an act, but a habit."
Aristotle

Старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 12757
Регистриран на: 10.08.2005
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: F11 535d, E84 2.3d

Re: BMW F01 - Backup/Upgrade на CIC HDD със SSD диск

Мнение от vld » 13 Окт 2016, 12:37

Един колега го е правил на неговото Е92 и сподели, че разликата в работата на CIC е феноменална, след ъпгрейда :)
Както и в ровенето по картата, така и в зареждането, листването на музика, времето за зареждане на ОС-а :yes:
Аз също мисля да го сменя, най-малкото, няма да ме е страх, че въртящия диск ще се счупи от вибрациите които поема ежедневно по дупките :)
По чуждите форуми пишат, че след екстендването на дяла за музика, дяла се позлва пълноценно и след запълване на пространството от 12GB.
А относно скоростта на четене, тая тошиба силно ме съмнява да направи повече от 50-60мб/сек. при рандом четене ;)
Изображение

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 660
Регистриран на: 5.09.2006
Местоположение: София

Re: BMW F01 - Backup/Upgrade на CIC HDD със SSD диск

Мнение от deank » 24 Окт 2016, 18:02

Преди малко подмених Toshiba-та със SSD.

Изображение

Утре ще видя дали има особени разлики. Засега единствените промени са, че картата е малко по-бърза и достъпа до музиката е по-бърз, а също го няма досадния звук като се развърта hdd-то.

Това, което сега ми харесва е че в "Random" режим като натисна бутона за "следваща песен" - песента почва веднага, без да има пауза от 1-2-3 секунди. Това ми е достатъчно :)

Изображение

Цялата процедура отне около 1 час и 30 минути:

1) PATA SSD диск - 125 лв.
2) Пластмасови щангички от Декатлон - 5 лв. (за откачане на лайсните)
3) USB -> PATA/SATA адаптер - 10 лв.
== 140 лв.

Изображение

1) Демонтиране на лайсните и панела на климатика - 2 минути
2) Копиране на оригиналния диск = 48 минути
3) Копиране върху новия диск = 42 минути
4) Монтиране на новия диск и лайсните+панела за климатика - 3 минути

Като "бонус" извадих части от счупено CD, които се бяха пръснали между CIC и IHKA-та.

Деян

п.п. Направи ми впечатление, че оригиналния диск (Toshiba) беше доста топъл/горещ след 50 минути копиране (четене), а SSD-то остана със стайна температура след 40 минути запис. В CIC-а определено е топличко, но едва ли ще стане 70-80'С със SSD-то. Като "крашне" ще пиша пак в тази тема :)
Изображение

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 660
Регистриран на: 5.09.2006
Местоположение: София

Re: BMW F01 - Backup/Upgrade на CIC HDD със SSD диск

Мнение от deank » 25 Окт 2016, 11:35

Вчера след смяната на диска оставих колата да заспи. Днес след натискане на "START" бутона, логото на BMW се появи за около 2 секунди и веднага "светна" главното меню. :) Определено има разлика отпреди (логото стоеше около 10-15 секунди). Музиката естествено се browse-ва много по-бързо. Като цяло нещата са доста по-добре.
Изображение

Старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 12757
Регистриран на: 10.08.2005
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: F11 535d, E84 2.3d

Re: BMW F01 - Backup/Upgrade на CIC HDD със SSD диск

Мнение от vld » 25 Окт 2016, 12:53

:yes:
Супер, това ще е следващия ми ъпгрейд :)
Изображение

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1110
Регистриран на: 13.10.2008
Местоположение: Sofia
Пол: Мъж
Кара: E60 530dA
Мечтае да кара: на nordschleife

Re: BMW F01 - Backup/Upgrade на CIC HDD със SSD диск

Мнение от Trixster » 25 Окт 2016, 13:15

Super! Честито! Остава само да споделиш впечатление за медиа партишъна и успя ли да сложиш повечко музика :-)
"We are what we repeatedly do. Excellence, then, is not an act, but a habit."
Aristotle

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 660
Регистриран на: 5.09.2006
Местоположение: София

Re: BMW F01 - Backup/Upgrade на CIC HDD със SSD диск

Мнение от deank » 25 Окт 2016, 13:19

Засега съм оставил стандартните партишъни (копирах диска с простата dd-команда в Линукс).

Имам готов имидж с празни партишъни, с резайзнат дял за музиката, но ще го използвам по-нататък. Иначе, както споменах по-горе за медия-партишъна, достъпът до музиката е много бърз, прелистването на папките и смяната на песните са осезателно по-бързи.
Изображение

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 112
Регистриран на: 11.12.2009
Местоположение: София, Плевен
Пол: Мъж
Кара: самолет
Мечтае да кара: Совалка

Re: BMW F01 - Backup/Upgrade на CIC HDD със SSD диск

Мнение от Koksan » 28 Юли 2017, 10:29

Аз направих същата процедура на F10 и за сега съм доволен, ще видим Зимата. Четох из чуждите форуми чее са пробвали със бая различни видове SSD, но над 80% от тях, не са възприети от CIC-a и може би Zheino-то е единствения който тръгва на 100%.

Отностно музиката, забелязах, че първо пълни мястото над 12500-те мегабайта и чак тогава започва да показва колко ти остават - моя партишън е 56GB за музика, и дефакто първите 44GB си показва че е на 100% празен диска, като ги подминеш тези 44GB, вече започва да показва реално колко остават до изчепрване на 12,5-те.

Това което и аз забелязах е по-добра скорост при буут на систеемата и по-добра бързина при търсенето на Медиа. При Навигацията - там си му липсва процесорна мощ и видими разлики за сега не съм наблюдавал.

:driving:
"If everything seems under control, you're just not going fast enough" -Mario Andretti

Назад към F01/F02/F03/F04

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook