Тракане от мотора при потегляне в ниските об

5-та серия (2010-2016), 5-та серия GT

Модератори: Ilko Ivanov, mad_presley, Технически модератори

Потребител
Аватар
Мнения: 13
Регистриран на: 2.01.2017
Пол: Мъж

Тракане от мотора при потегляне в ниските об

Мнение от Apostolowich » 07 Дек 2023, 2:31

Здравейте , наскоро (преди 2 месеца) си купих 525д , с 6 цилиндров , 204 кс мотор , при огледа на колата и теста не ми направи никакво впечатление , но отскоро взе да се чува едно притракване от мотора при потегляне или при плавно ускорение(след легнал полицай) в ниските обороти на 1ва,2ра или 3та предавка , около 1200-1400 об/мин. :banghead: Шума изчезва мигновено след преминаване на тези критични обороти и колата върви прилично . При каране на по-висока предавка в тези обороти няма никакъв шум. :kuku: Корекциите на дюзите са проверени с Истата и на празен ход корекциите са минимални от рода на 0.5 - 0.8 . :lalala: Когато е на място мотора не издава никакви подобни звуци при каквито и да са обороти. :kuku: Интересното е че този шум почна да ми прави впечатление след като закарах колата за смяна на релето и подгревни свещи понеже колата притрисаше , когато се запали студена и на диагностиката ги записваше като грешка. Братовчед ми , който е механик от дълги години го забеляза, когато се качи да го повозя. Каза ми , че се чува тракане/щракане на дюзите , което си се чува ясно . Проверихме стойностите на дюзите и корекциите пак са в същите стойности. Друг майстор пък ми каза, че това тракане е било възможно да е от ангренажните вериги, които като сменях гарнитурата на капака на клапаните ми се видяха опънати и бананите поне по цвят бяха свежи. Някой ако може да даде съвет ще съм благодарен , чудя се доколко мога да разчитам на тези стойности от Истата , понеже те не мерят дюзите под напрежение като при натоварването при ускорение за което говоря.

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 479
Регистриран на: 13.10.2011
Местоположение: Перник
Пол: Мъж
Кара: е36 328/е46 330i/e46325i/е91 330xd+

Re: Тракане от мотора при потегляне в ниските об

Мнение от m.dimitrov1992 » 07 Дек 2023, 21:36

При този мотор каквото и да тропа си е за страх :mhihi: Така по интернет трудно може някой да ти помогне.
Относно веригите, голямо доверие им гласуваш. Може би не си запознат с този мотор ?

Потребител
Аватар
Мнения: 13
Регистриран на: 2.01.2017
Пол: Мъж

Re: Тракане от мотора при потегляне в ниските об

Мнение от Apostolowich » 07 Дек 2023, 23:53

Колега запознат съм даже доста с този мотор. Знам какви са им детските болести , но просто не съм наясно със самите симптоми , то много от нас не са , вероятно щото много рядко се стига до тях. :banghead: На сляпо най лесно за всеки майстор е да каже " сменявай веригите и лагерите, че лошо . " :ranting: Тракането определено е друго , не е от вериги . Исках да кача клип , но поради мерките за сигурност във този форум не успях да кача клипа в 3 различни формата : mov, mp4 , mpeg , клипа е сниман на горната верига на разпределителния вал . (благодаря на админите и редакторите на форума за извънредните мерки за сигурност) :kuku: Не съм сигурен дали ще бъде видима , но качвам и друга снимка на верига , от работеща кола. :kuku: Моята верига сравнение с тази от снимката , едвам се помръдва от зъбните колела при изгасен мотор , а трябва да се има предвид , че при завъртане на двигателя обтегачите се пълнят с масло и изпъват веригата. Не се притеснавайте колеги , дайте по едно мнение ! :)
Вие нямате нужните права за да сваляте прикачени файлове.

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 525
Регистриран на: 29.01.2006
Местоположение: ELHOVO
Пол: Мъж
Кара: F10

Re: Тракане от мотора при потегляне в ниските об

Мнение от flober » 09 Дек 2023, 13:12

Биелните лагери потропват в този диапазон ,както обясняваш ,но най -добре е да я чуе някой добър майстор,за да има насока поне откъде да се почне.
Изображение

Старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 12762
Регистриран на: 10.08.2005
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: F11 535d, E84 2.3d

Re: Тракане от мотора при потегляне в ниските об

Мнение от vld » 24 Дек 2023, 17:36

На тези ниски обороти ако тракането е като на "аванс" то е от дюзите.
Биелни лагери ако тракат тракат постоянно на всякакви обороти, колкото по високи толкова по често е тракането.
Сваляй дюзите за проверка, и ако се налага смяна сменяй.
Този мотор е с пиезо дюзи и корекции 0.8 не са перфектни, с тези дюзи и добър мотор с правилно горене обикновенно коерекциите са 0.10-0.30.
Аз имах един Н47 трякаче така в този диапазон който си описал, но много по отчетливо се чуваше когато мотора е студен, като загрее почти не се чуваше.
Свалих дюзите провриха ги, минаха през стенд за генериране на нови кодове, които да компенсират износването и работата заспа, това тракане изчезна без да ремонтират нищо, дамо калибриране.

П.С. Тези мотори страдат основно от основни лагери, биелните по скоро са рядкост като проблем.
Изображение

Потребител
Аватар
Мнения: 13
Регистриран на: 2.01.2017
Пол: Мъж

Re: Тракане от мотора при потегляне в ниските об

Мнение от Apostolowich » 09 Яну 2024, 22:08

vld написа:На тези ниски обороти ако тракането е като на "аванс" то е от дюзите.
Биелни лагери ако тракат тракат постоянно на всякакви обороти, колкото по високи толкова по често е тракането.
Сваляй дюзите за проверка, и ако се налага смяна сменяй.
Този мотор е с пиезо дюзи и корекции 0.8 не са перфектни, с тези дюзи и добър мотор с правилно горене обикновенно коерекциите са 0.10-0.30.
Аз имах един Н47 трякаче така в този диапазон който си описал, но много по отчетливо се чуваше когато мотора е студен, като загрее почти не се чуваше.
Свалих дюзите провриха ги, минаха през стенд за генериране на нови кодове, които да компенсират износването и работата заспа, това тракане изчезна без да ремонтират нищо, дамо калибриране.

П.С. Тези мотори страдат основно от основни лагери, биелните по скоро са рядкост като проблем.



Благодаря ти колега за компетентното мнение . Може ли да ми споделиш къде направиха тази процедура на твоите дюзи , защото изчаквах някой да каже по-компетентно мнение. А до корекциите 0.8 май не ми е показвало , но другото което спомена и ти е същото 1:1 . На студен двигател се чува отвратително , все едно ше се сцепи мотора всеки момент, а като загрее колата върви мазно и почти не се чува този симптом. Решил съм да сваля всмукателния колектор и да изолирам ЕГР с кит и софтуерно разбира се. Изпращам линк към този кит ако може да кажеш мнение дали си заслужава парите или само почистване и софтурно изолиране ще свърши работа ? Най вече държа да ми кажеш в кой сервиз са ти направили тази профилактика на дюзите, а линка към кита за изолиране на ЕГР е :

https://www.olx.bg/d/ad/egr-delete-egr- ... 8JG6S.html , Поздрави ! :ok:

Потребител
Аватар
Мнения: 13
Регистриран на: 2.01.2017
Пол: Мъж

Re: Тракане от мотора при потегляне в ниските об

Мнение от Apostolowich » 09 Яну 2024, 23:27

vld написа:На тези ниски обороти ако тракането е като на "аванс" то е от дюзите.
Биелни лагери ако тракат тракат постоянно на всякакви обороти, колкото по високи толкова по често е тракането.
Сваляй дюзите за проверка, и ако се налага смяна сменяй.
Този мотор е с пиезо дюзи и корекции 0.8 не са перфектни, с тези дюзи и добър мотор с правилно горене обикновенно коерекциите са 0.10-0.30.
Аз имах един Н47 трякаче така в този диапазон който си описал, но много по отчетливо се чуваше когато мотора е студен, като загрее почти не се чуваше.
Свалих дюзите провриха ги, минаха през стенд за генериране на нови кодове, които да компенсират износването и работата заспа, това тракане изчезна без да ремонтират нищо, дамо калибриране.

П.С. Тези мотори страдат основно от основни лагери, биелните по скоро са рядкост като проблем.


Благодаря колега за адекватния и компетентен отговор. На първо място искам да попитам къде закара дюзите да ти направят тази профилактика, че аз съм решил да я правя тази манипулация и чаках някой да даде адекватен коментар. Заедно с дюзите ще сваля и всмукателния колектор и ЕГР за да ги почистя. За ЕГРа миля направо да сложа КИТ който го изолира , и ще го изолирам и софтуерно разбира се. Пращам линк ако някой от колегите е ползвал подобен КИТ да каже мнение дали си заслужава парите , или ако се почисти и изключи софтуерно е достатъчно ? :lalala:

П.С Относно стойностите моите не помня дали стигаха 0.8 , може би съм завишил , но е без значение. Ще се свалят . Другото което описваш е 1:1 . На студен мотор с минимална газ , колкото да потегля от място нагоре по Симеоновско се чува тракане все едно всеки момент ще се сцепи мотора на 2 :paranoid: :paranoid: обаче като загрее колата върви супер мазно и почти не се чува.

Относно вървежа , онзи ден пред мен имаше е60 530д присветнах му и ги подгонихме , вървят пълен кантар. След 160-170 вече започнах зорлем да го минавам :lol: :lol:

Надявам се изолирането на ЕГР и почистването на колектора да я живнат . Чакам колегата @vld да каже къде да карам дюзите ! :ok:

Старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 12762
Регистриран на: 10.08.2005
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: F11 535d, E84 2.3d

Re: Тракане от мотора при потегляне в ниските об

Мнение от vld » 10 Яну 2024, 10:50

Изображение

Назад към F07/F10/F11

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: Bing [Bot]

Последни теми
Facebook