Ромолене от предницата

5-та серия (2010-2016), 5-та серия GT

Модератори: Ilko Ivanov, mad_presley, Технически модератори

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 58
Регистриран на: 16.03.2011
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: BMW Ф10 525D

Ромолене от предницата

Мнение от angelov_b » 07 Фев 2017, 9:41

Здравейте колеги,

две години вече притежавам F10 2010-та, 525d, и съм много доволен от возилото. От 6 месеца ме мъчи обаче едно много леко ромолене, идващо от предницата и се нуждая от мнение, как мога да процедирам (особено ако някой от вас вече се е сблъсквал с това).
Малко подробности за колата --> Купих я от Аутобавария и сега е на 181 000 км. По гаранция е сменяна рейката малко преди да я купя, за други смени по окачването не знам ( според мен си е оригинално всичко) В какво се състои проблемът ми:

Когато карам с по-ниска скорост по път с много леки неравности или при наличието на напречни леко издадени фуги се чува леко прихлопване на предницата (звучи като трополене). При висока скорост или при влизането в големи дупки всичко си е стабилно и колата звучи стегнато. Правих диагностика на окачването в един сервиз с много доверен човек, гледаха я много обстойнно и като цяло становището е че всичко отпред си е ОК. Единствено има много лек луфт на тампоните на амортисьорите (тези които са в горната им част ) но според майсторите това не би било причина да се чува в колата. Това дали е така не знам....но резултатът е че нищо не смених но досадния звук си остана и не съм много щастлив да си "живея" с него.

Имате ли подобни проблеми при вашите коли, и евентуално можете ли да ми дадете насока, какво да гледам, от какво може да се чува това ромолене. Ще ми е от ползва също ако ми препоръчате къде в София мога да отида за второ мнение. Не ми се иска да се сменят здрави части, със сигурност е нещо дребно и това е причината да се хване трудно. Въпреки това ми се иска да го оправя и затова ми трябва човек, който е запознат и ще му се занимава да я види обстойно.

Ще се радвам да споделите какво мислите по въпроса.

П.с.: Имам чувстовото че тоя проблем е температурно зависим...някой път е много силно, някоой път го няма...не мога да определя точно какви са условията.

Потребител
Аватар
Мнения: 20
Регистриран на: 28.10.2016

Re: Ромолене от предницата

Мнение от yordank » 08 Фев 2017, 7:41

Аз имах подобен казус. Оказа се кофти гума (rof). Никога не бих повярвал, че е от това... звука беше подобен на това което описваш и изчезваше при висока скорост, нямаше никакви вибрации. Мен приемчика в Аутобавария ме светна, смених гумите и заспа.


Sent from my iPhone using Tapatalk

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 334
Регистриран на: 10.01.2014
Кара: 530d F10

Re: Ромолене от предницата

Мнение от kodomir » 08 Фев 2017, 15:42

И аз имах подобен шум, но при мен се оказаха предните долни носачи. Щом на колегата са му ги проверявали значи при него е друго.

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 58
Регистриран на: 16.03.2011
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: BMW Ф10 525D

Re: Ромолене от предницата

Мнение от angelov_b » 12 Фев 2017, 22:56

Ами аз махнах ROF гумите, поради лош комфорт по нашите пътища, така че вероятността да е от там отпада. Колкото до долните носачи, все повече си мисля че може да е от тях. Особено като попаднах на една тема тук:

http://f10.5post.com/forums/showthread. ... 026&page=2

където се говори точно за моя проблем. Сега дали е това при мен, не мога да кажа, но звучи много вероятно. Друго интересно обаче ме интересува:

Споменава се, че има вариатн да се сменят само тези тампони:

http://f10.5post.com/forums/showthread. ... 026&page=2

които са част от долния преден носач. Въпросът ми е някой правил ли е това досега и какъв е ефектът?

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 334
Регистриран на: 10.01.2014
Кара: 530d F10

Re: Ромолене от предницата

Мнение от kodomir » 13 Фев 2017, 8:52

При мен се оказа, че е от шарнирните болтове затова ги смених. Сега и аз имам проблем с тези тампони и ако мога ще сменя само тях.

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 58
Регистриран на: 16.03.2011
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: BMW Ф10 525D

Re: Ромолене от предницата

Мнение от angelov_b » 14 Фев 2017, 12:17

Сега гледам че съм объркал един от линковете. Имах предвид смяната на тази част:

http://www.ebay.com/itm/252562275817

Знаете ли добър сервиз, на който мога да се доверя в София, за да отида и да инспектирам колата все пак още веднъж?
Официалните не мисля че ще ми свършат работа в случая.

Четох че в тези тампони имало масло, и много често ако се увредени това е причина да се получават потропващи звуци. Но нека първо да я "прегледат" пак.

Така че ще съм много благодарен да споделите къде си оправяте колите (поне окачването) :))))

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1198
Регистриран на: 12.09.2008
Местоположение: майна

Re: Ромолене от предницата

Мнение от @2bar » 14 Фев 2017, 22:10

тампоните се сменят. и официалният сервиз ще ти свърши работа, само не знам дали цената е оправдана. ще искат една шапка пари и ако го правиш при тях, по - добре да смениш целият носач.

тампоните са хидравлични, т.е. пълни с масло. поне при мен съм забелязал, че като заминат започвам да усещам леки вибрации във волана (е39,е60) около 100км/ч. Предполагам, че и при F10 не е по - различно. Може и да има някаква промяна и в шумът, ама сигурно не става въпрос за високи скорости.

Утре съм панирал смяна точно на тези тампони (е60), ако ми остане време ще направя някоя друга снимка.

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1198
Регистриран на: 12.09.2008
Местоположение: майна

Re: Ромолене от предницата

Мнение от @2bar » 15 Фев 2017, 21:24

ако някой го интересува:

тампоните ги смених днес - около 3 часа за двете страни (с кафетата и цигарите).

- вибрациите във волана изчезнаха (все пак ми е интересно, как ще е утре, когато външните температури са около 0 градуса.
- шумът при преминаване през релси, шахти, дупки (те тук не са кой знае колко много, но все пак) почти изчезна.
- шумът от търкаляне на колелата, който обикновенно може да се обърка с лагер, когато гумите са Runflat също доста намаля. До сега си мислех, че точно този шум се дължи на това, че гумите са Runflat и доста стари 4г., но бях приятно изненадан. До сега шумът от предните гуми (те са по - стари) беше доста по - силен от шумът от задните гуми (задните са отново Runflat 2016). Сега отпред почти изчезна и започнах да чувам шумът от задните гуми. Честно казано, за първи път карам Runflat гуми и то на 4 зими и то на BMW, и до сега си мислех, че шумът се дължи на това, че гумите са стари (в работата всичките гуми са винаги нови и големи разлики между Runflat и обикновенни гуми няма), но както казах, бях наистина приятно изненадан. С две думи - струва ше си.
- Воланът стана леко по - твърд (тук не трябва да се очакват чудеса).

Иначе смяната на тампоните става сравнително лесно - на снимката се вижда, че всичко е повече от примитивно (готови алуминиеви тръби, шайби и една шпилка). Ако човек се занимава професионално, си струва да се направи истински инструмент, но за "един път" е повече от достатъчно.
Вие нямате нужните права за да сваляте прикачени файлове.

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 58
Регистриран на: 16.03.2011
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: BMW Ф10 525D

Re: Ромолене от предницата

Мнение от angelov_b » 16 Фев 2017, 8:44

Колега @2bar,

тия тампони на F10 ли ги сменя или E60. И друг въпрос: Защо казваш, че почти е изчезнал звука при преминаване на релси, шахти и т.н...да не би да не си доволен от крайния резултат или смяташ че има още нещо "тръгнало" по окачването?

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1198
Регистриран на: 12.09.2008
Местоположение: майна

Re: Ромолене от предницата

Мнение от @2bar » 16 Фев 2017, 22:43

angelov_b написа:Колега @2bar,

тия тампони на F10 ли ги сменя или E60. И друг въпрос: Защо казваш, че почти е изчезнал звука при преминаване на релси, шахти и т.н...да не би да не си доволен от крайния резултат или смяташ че има още нещо "тръгнало" по окачването?


на е60. Но и при F10 не е по - различно. Функцията на този носач (Zugstrebe) е една и съща и при e60 и F10, независимо, че при F10 окачването на предното колело е вече с 4 носача (единият го водят двоен). И компромисите, които трябва да се търсят при избора на този тампон са едни и същи.

Почти изчезнал, защото все още не ми харесва,т.е. може и да е по - добре. Не вярвам и някога да започне да ми харесва, но при една кола не е само шумът определящ фактор. Но истината е, че като караш най - доброто в тази дисциплина, после всичко ти се струва посредствено.

ентусиаст
Аватар
Мнения: 850
Регистриран на: 10.02.2009
Местоположение: София
Пол: Мъж

Re: Ромолене от предницата

Мнение от X5 E70 » 17 Фев 2017, 9:54

angelov_b написа:Сега гледам че съм объркал един от линковете. Имах предвид смяната на тази част:

http://www.ebay.com/itm/252562275817

Знаете ли добър сервиз, на който мога да се доверя в София, за да отида и да инспектирам колата все пак още веднъж?
Официалните не мисля че ще ми свършат работа в случая.

Четох че в тези тампони имало масло, и много често ако се увредени това е причина да се получават потропващи звуци. Но нека първо да я "прегледат" пак.

Така че ще съм много благодарен да споделите къде си оправяте колите (поне окачването) :))))


Колега да ме прощаваш но имам 2 такива тампона в багажника, поръчах ги от BMW в Мюнхен, мислех да ги сменям но смених целите носачи с Febi.
Гумени са тези тампони, не мисля че има масло в тях

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 66
Регистриран на: 10.05.2016
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: F10 530xd

Re: Ромолене от предницата

Мнение от Chicho J » 28 Фев 2017, 11:38

Koлеги,

При мен тази драма я има от доста време. Със сигурност я нямаше, като придобих колата. Във времето се развива, но много бавно и постепенно.

Обикновено винаги като тръгна с колата, след като е била паркирана. И основно на леки неравности (вълни, кръпки на асфалт), които са напречни на пътя и е по-осезаемо когато колата се пуска надолу. Така е 1-2 км. и после изчезва. Също, не се получава никога при големи неравности или дупки.

Не се бях сетил за думата "ромолене", но определено е по-различно нещо от остро "чукане". Все едно има нещо водно в цялата история - като бълбукане или нещо се чуква, но във водна среда и звукът не е остър или звънлив а седи все е дно е лигаво. Както казах, след малко каране се стяга. И после на следващото палене пак. Развива се от около 1.5 години.

Ходих при всякакви експерти, "врачки":) и други. Общо взето, предницата ми е прегледана осемнадесет пъти за това време, поне десет в официални сервизи и ... нищо... Надявам се да не е рейката, но тя би трябвало да може да се провери при ръчна проверка от компетентен майстор?

Тампоните на долните носачи - също са сменяни.

Та - изводът и заключението - от няколкото по-доверени места ми казаха, че това почти сигурно са амортисьори. Не са изтекли и т.н., но може вътре да се образува луфт или имало някакви елементи, дето като маслото се поразбие при каране ги оплътнявало и затова шумът изчезва. Още не съм събрал финансова смелост да ги сменя и го обмислям, за да не сменям само за лудо - така че, който открие разковничето да даде знак:)

колега, теб изчезва ли ти шумът след каране?

Назад към F07/F10/F11

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook