Загуба на GPS сигнал

5-та серия (2010-2016), 5-та серия GT

Модератори: Ilko Ivanov, mad_presley, Технически модератори

Потребител
Аватар
Мнения: 3
Регистриран на: 12.07.2010
Местоположение: Русе
Пол: Мъж
Кара: BMW GT5, F07
Детайли за колата: BMW GT5, 530 D 01.2010. Automatic,

Загуба на GPS сигнал

Мнение от thekrasi » 03 Апр 2016, 13:49

Здравейте колеги.

Карам F07 GT530d 2010-а и ето какъв странен проблем ми се появи: пътувам към София преди 2 дена, за преглед (преди закупуване, имах потенциален клиент) в Ауто Бавария на Околовръстното и съм си пуснал навигацията за да си ме достави на точното място навреме. Всичко си вървеше без проблем. След прегледа ме информираха, че съм качил карти 2015-2, които не се отчитат да ги има в тяхната база и ми казаха - така между другото, че съм имал проблем с GPS сигнала. След като им казах, че всичко си е било ОК допреди 2 часа, приемчика отвърна, че можело да е някакъв софтуерен бъг?!?! И какво да видя, качвам се в колата, първо леко се позагуби сигнала, намери го след малко, изведе ме на Околовръстното и дотам със навигацията. Нямам вече навигация :( Пропуснах да кажа, че преди месец си правих комп диагностика и ъпгрейд на софта при един местен гуру на авто електрониката и никакъв проблем с GPS-a нямаше.
Чудя се, дали има шанс в Ауто Бавария да са ми "плъзнали" някакъв софтуерен бъг или дори просто да са ми откачили антената на GPS-a? Някой знае ли къде се намира тя, за да проверя или друга някаква идея да даде.

Благодаря предварително!

Legendary
Аватар
Мнения: 1232
Регистриран на: 12.09.2007
Местоположение: Бургас
Пол: Мъж
Кара: F10 530d, F25 30iX

Re: Загуба на GPS сигнал

Мнение от MadChicken » 03 Апр 2016, 19:22

GPS антената е в "акулата" на покрива, от там коаксиален кабел отива директно в навигационния модул, т.е. разкачане без разглбяне няма как а стане. За диагностика на GPS сигнала си има скрито сервизно меню, не ти е нужна диагностика: https://www.youtube.com/watch?v=2v78Nj9QOoM
Влизаш в Navigation -> GPS менюто ти дава дали антената въобще е закачена, дали е ОК и колко сателита хваща в момента.
Какво ги интересува Ауто Бавария с коя версия на картата си, при положение че колата си е твоя, очевидно не е гаранционна (дори да е все тая)? Могат да си констатират каквото си искат...
Софтуерен бъг нарочно да са ти пуснали няма как да стане, освен ако BMW не са станали рязко супер гадни и нарочно да активират някаква процедура при онлайн диагностика по повод "неоторизирано" генерирани кодове, ама едва ли ... в САЩ ще ги направят ЛУДИ ако се объркат с нещо такова. Да са си поръчали по-професионална защита от писачите на фърмуеър когато му е било времето за това както направиха сега с Gxx сериите.
Принципно има заложена сервизна процедура за "ресет" на GPS модула вътре в навигационния компютър, та и това е някакъв вариант, ако перманентно спре да хваща сигнал.
Only dead fish follow the stream...

Потребител
Аватар
Мнения: 3
Регистриран на: 12.07.2010
Местоположение: Русе
Пол: Мъж
Кара: BMW GT5, F07
Детайли за колата: BMW GT5, 530 D 01.2010. Automatic,

Re: Загуба на GPS сигнал

Мнение от thekrasi » 04 Апр 2016, 10:21

Първо искам да благодаря за бързия и информативен отговор. Опитах процедурата от видеото, явно моят CIC е по-стар и нещата изглеждат малко различно. Както и да е, открих сервизно меню, което ми изглежда отключено. Разгледах всичко вътре и не намерих опция за ресет. Ето видео, в което се вижда как изглеждат нещата при мен:
http://www.youtube.com/watch?v=nfoyVYQmyYI

Засега съм без промяна. Всяка идея е добре дошла.

Потребител
Аватар
Мнения: 3
Регистриран на: 12.07.2010
Местоположение: Русе
Пол: Мъж
Кара: BMW GT5, F07
Детайли за колата: BMW GT5, 530 D 01.2010. Automatic,

Re: Загуба на GPS сигнал

Мнение от thekrasi » 08 Апр 2016, 22:16

MadChicken написа:GPS антената е в "акулата" на покрива, от там коаксиален кабел отива директно в навигационния модул, т.е. разкачане без разглбяне няма как а стане. За диагностика на GPS сигнала си има скрито сервизно меню, не ти е нужна диагностика: https://www.youtube.com/watch?v=2v78Nj9QOoM
Влизаш в Navigation -> GPS менюто ти дава дали антената въобще е закачена, дали е ОК и колко сателита хваща в момента.
Какво ги интересува Ауто Бавария с коя версия на картата си, при положение че колата си е твоя, очевидно не е гаранционна (дори да е все тая)? Могат да си констатират каквото си искат...
Софтуерен бъг нарочно да са ти пуснали няма как да стане, освен ако BMW не са станали рязко супер гадни и нарочно да активират някаква процедура при онлайн диагностика по повод "неоторизирано" генерирани кодове, ама едва ли ... в САЩ ще ги направят ЛУДИ ако се объркат с нещо такова. Да са си поръчали по-професионална защита от писачите на фърмуеър когато му е било времето за това както направиха сега с Gxx сериите.
Принципно има заложена сервизна процедура за "ресет" на GPS модула вътре в навигационния компютър, та и това е някакъв вариант, ако перманентно спре да хваща сигнал.


Какъв точно е този "сервизен ресет"? За момента нищо друго не помага.

Назад към F07/F10/F11

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook