Спортна автоматична кутия

5-та серия (2010-2016), 5-та серия GT

Модератори: Ilko Ivanov, mad_presley, Технически модератори

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1421
Регистриран на: 3.03.2011
Пол: Мъж
Кара: 330хд

Re: Спортна автоматична кутия

Мнение от JTD » 15 Ное 2015, 1:23

Както казах малко по-рано, самата смяна е софтуерно реализирана с една идея по-бързо, но реално по-големия плюс е в това, че има една опция sport+, в която колата не превключва на следваща предавка, когато двигателя влезе в критични обороти. Също така и при изключен ДСЦ.
Ако си със стандартния автомат, то при влизане на двигателя в критични обороти, то скоростите се сменят автоматично въпреки, че е избран ръчен режим на смяната им.
Трябва да си богат, за да караш BMW!
Трябва да си много богат, за да караш старо BMW!

Legendary
Аватар
Мнения: 1232
Регистриран на: 12.09.2007
Местоположение: Бургас
Пол: Мъж
Кара: F10 530d, F25 30iX

Re: Спортна автоматична кутия

Мнение от MadChicken » 15 Ное 2015, 19:02

JTD написа:има една опция sport+, в която колата не превключва на следваща предавка, когато двигателя влезе в критични обороти.


Това просто не е така :mhihi: Тази тема се напълни с доста погрешна информация. И после защо хората се смеят, че пишело глупости по форумите...
Only dead fish follow the stream...

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1409
Регистриран на: 8.03.2007
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: F90 M5C

Re: Спортна автоматична кутия

Мнение от Cinder » 15 Ное 2015, 19:47

Аз съм по-склонен да вярвам на колегата MadChicken :mhihi:
Изображение

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 455
Регистриран на: 9.06.2012
Местоположение: Пазарджик
Пол: Мъж
Кара: Дизел
Мечтае да кара: Бензин
Детайли за колата: Touring

Re: Спортна автоматична кутия

Мнение от tihomair » 15 Ное 2015, 19:56

Cinder написа:Аз съм по-склонен да вярвам на колегата MadChicken :mhihi:

Аз също :yes:

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 701
Регистриран на: 21.11.2008

Re: Спортна автоматична кутия

Мнение от dimodi » 15 Ное 2015, 21:14

Много ми е забавно, когато някой тръгне да спори с MadChicken на тема софтуер или мултимедия :mhihi:

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 52
Регистриран на: 10.01.2013
Пол: Мъж

Re: Спортна автоматична кутия

Мнение от yordanovdir » 15 Ное 2015, 22:17

На мен пък ще ми е интересно Mad Chicken да каже, за колко време минава един цикъл на компютъра управляващ скоростната кутия.Нещо не хващам вяра, че на тоя компютър му трябват 200 мс да мисли.

Ацалов
Аватар
Мнения: 3412
Регистриран на: 16.03.2011
Местоположение: Пловдив
Пол: Мъж
Кара: Колело
Мечтае да кара: Лодка в морето

Re: Спортна автоматична кутия

Мнение от Atsalov » 15 Ное 2015, 22:26

Вероятно, колегата е някой Алфа Фен(с това JTD) и наистина не знае възможностите на MadChicken, а като гледам и как инато спори ... :nono:

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 75
Регистриран на: 12.03.2014
Кара: F10 530d
Мечтае да кара: само по хубави пътища

Re: Спортна автоматична кутия

Мнение от hahohi » 16 Ное 2015, 0:36

Atsalov написа:Вероятно, колегата е някой Алфа Фен(с това JTD) и наистина не знае възможностите на MadChicken, а като гледам и как инато спори ... :nono:

От толкова спорове нищо не разбрах :D Каква е разликата в крайна сметка :?:

ентусиаст
Аватар
Мнения: 841
Регистриран на: 12.12.2014
Местоположение: Велико Търново
Пол: Мъж
Кара: F10 530d 2015
Мечтае да кара: E36 M3 3.2, M5 E60 LCI, M760Li, M5 F90 LCI
Детайли за колата: 258HP|RWD|Automatic

Re: Спортна автоматична кутия

Мнение от BorislavB » 16 Ное 2015, 0:45

Atsalov написа:Вероятно, колегата е някой Алфа Фен(с това JTD) и наистина не знае възможностите на MadChicken, а като гледам и как инато спори ... :nono:


абе в профила пише,че кара 330хд или е за заблуда на врагЪ :paranoid:
От малко дете си имам мечта, не Ferrari, брат, M-Power е Тя. -|- Цяла Земя под едно небе,с една марка автомобили - BMW...!

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 417
Регистриран на: 11.07.2008
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: f80 M3 Competition Package
Мечтае да кара: M6 GC

Re: Спортна автоматична кутия

Мнение от stasko5 » 16 Ное 2015, 17:01

Аз само да изкажа мнение, понеже карах кола с и без спортен автомат и да ви кажа разлика няма. Да на теория твърдят, че трябва да сменя по-бързо или да позволява на спорт+ да държи оборотите, но поведението е еднакво, аз разлика не усещам. Също така ако наистина е само софтуер и има разлика дайте да префлашваме, аз все още не съм намирал такава тема, но може и да има хора, които са го направили.
Изображение

ентусиаст
Аватар
Мнения: 930
Регистриран на: 31.08.2008
Местоположение: София
Кара: e65

Re: Спортна автоматична кутия

Мнение от Пилев » 16 Ное 2015, 20:07

Нали madchicken ви каза. Няма разлика, дори софтуерно. Само перата на волана и лоста. Аз съм склонен да му вярвам.

Legendary
Аватар
Мнения: 1232
Регистриран на: 12.09.2007
Местоположение: Бургас
Пол: Мъж
Кара: F10 530d, F25 30iX

Re: Спортна автоматична кутия

Мнение от MadChicken » 16 Ное 2015, 21:15

Въобще не става дума за вярване, а е въпрос на факти:

При Е-сериите (имам личен опит с Е60) SAT екстрата не беше достъпна с всички двигатели, а само с по-мощните и се предлагаше едва с фейслифта по обективни причини заради смяната на механичния с електрически лост. Софтуера на кутията, която ставаше за SAT имаше две различни версии - една за автомобил с нормален автомат и една за такъв със SAT. Естествено и кутията и още 2-3 модула си имаха кодинг параметри за целта. За да заработи трябваше да се сменя софтуера с такъв за SAT, и ако не се лъжа си искаше и перата освен задължителния SAT лост за да работи коректно, но тук може и да греша.
При Ф-сериите (личен опит с F10) SAT се предлага и с по-малките двигатели. И тук кутиите се окомплектоват спрямо мощността на двигателя, НО софтуера който ги управлява е универсален, т.е. е един и същ за версия без или със SAT. Тук е въпрос единствено на кодинг параметри в кутията за да знае тя, че има SAT периферия - скоростен лост и пера на волана. Възможна е работата и като SAT дори и без пера на волана, само с подмяна на лоста. Не се налага смяна на софтуера, а елементарно кодиране на кутия, арматурно табло, ICM модул и този на волана, ако ще има и пера.
Софтуера явно си има заложена програма за работа и в двата режима. БМВ твърдят, че превключва някакви милисекунди по-бързо, което по всеобщо мнение се отразява в комфорта при смяна на предавките, т.е. по-усезаемо и грубо. Останалото си е чиста реклама и псевдорейсърски мечти.
Спор няма че лоста си изглежда много по-добре и самия му ход е много по-кратък и прецизен, а перата създават илюзия за M5 :mhihi: :mhihi: :mhihi:
Това е всичко приятели както се казва, за толкова пари си е предостатъчно даже.

P.S. По-голям ефект ще усетите, ако си смените маслото на кутията отколкото лоста :ok:
Only dead fish follow the stream...

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 2190
Регистриран на: 5.01.2006
Местоположение: София
Пол: Мъж

Re: Спортна автоматична кутия

Мнение от meha » 17 Ное 2015, 8:13

MadChicken написа:Въобще не става дума за вярване, а е въпрос на факти:

При Е-сериите (имам личен опит с Е60) SAT екстрата не беше достъпна с всички двигатели, а само с по-мощните и се предлагаше едва с фейслифта по обективни причини заради смяната на механичния с електрически лост. Софтуера на кутията, която ставаше за SAT имаше две различни версии - една за автомобил с нормален автомат и една за такъв със SAT. Естествено и кутията и още 2-3 модула си имаха кодинг параметри за целта. За да заработи трябваше да се сменя софтуера с такъв за SAT, и ако не се лъжа си искаше и перата освен задължителния SAT лост за да работи коректно, но тук може и да греша.
При Ф-сериите (личен опит с F10) SAT се предлага и с по-малките двигатели. И тук кутиите се окомплектоват спрямо мощността на двигателя, НО софтуера който ги управлява е универсален, т.е. е един и същ за версия без или със SAT. Тук е въпрос единствено на кодинг параметри в кутията за да знае тя, че има SAT периферия - скоростен лост и пера на волана. Възможна е работата и като SAT дори и без пера на волана, само с подмяна на лоста. Не се налага смяна на софтуера, а елементарно кодиране на кутия, арматурно табло, ICM модул и този на волана, ако ще има и пера.
Софтуера явно си има заложена програма за работа и в двата режима. БМВ твърдят, че превключва някакви милисекунди по-бързо, което по всеобщо мнение се отразява в комфорта при смяна на предавките, т.е. по-усезаемо и грубо. Останалото си е чиста реклама и псевдорейсърски мечти.
Спор няма че лоста си изглежда много по-добре и самия му ход е много по-кратък и прецизен, а перата създават илюзия за M5 :mhihi: :mhihi: :mhihi:
Това е всичко приятели както се казва, за толкова пари си е предостатъчно даже.

P.S. По-голям ефект ще усетите, ако си смените маслото на кутията отколкото лоста :ok:


Точно така, :yes:

Имам само едно питане,след направена такава манипулация ,какво следва ако се наложи цялостно програмиране на колата ? Предполагам ,след него отново ще трябва да се кодира отделно кутията,таблото и ICM-а ?
Изображение

Legendary
Аватар
Мнения: 1232
Регистриран на: 12.09.2007
Местоположение: Бургас
Пол: Мъж
Кара: F10 530d, F25 30iX

Re: Спортна автоматична кутия

Мнение от MadChicken » 17 Ное 2015, 9:47

Ако ретрофита е направен както трябва и в пълния му вид, т.е. с лостче и волан с пера с правилните за модела и годината на производство парт номера няма да има проблеми дори при дилър. Просто във VO ордера се слага 2TB и се маха 205, запазва се промяната във VCM контролерите и всичко става като от завода.
Това за гаранционни коли не е никак препоръчително, но за останалите няма никакъв проблем.
Only dead fish follow the stream...

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 2190
Регистриран на: 5.01.2006
Местоположение: София
Пол: Мъж

Re: Спортна автоматична кутия

Мнение от meha » 17 Ное 2015, 10:28

MadChicken написа:Просто във VO ордера се слага 2TB и се маха 205, запазва се промяната във VCM контролерите и всичко става като от завода.
Това за гаранционни коли не е никак препоръчително, но за останалите няма никакъв проблем.


Когато се направи това,екстрата 2TB минава в опция "допълнително оборудване" което се вижда веднага при дилър. И ако няма следа за направеното в офиц.дилър ,няма да е добре за гаранцията!
Но наистина сега се замислям,че няма да има никакъв проблем,ако се смени всичко във Vehicle ordera :yes:
Изображение

ПредишнаСледваща

Назад към F07/F10/F11

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook