С какви гуми карате?

5-та серия (2010-2016), 5-та серия GT

Модератори: Ilko Ivanov, mad_presley, Технически модератори

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 455
Регистриран на: 9.06.2012
Местоположение: Пазарджик
Пол: Мъж
Кара: Дизел
Мечтае да кара: Бензин
Детайли за колата: Touring

Re: С какви гуми карате?

Мнение от tihomair » 21 Окт 2015, 7:12

wesko написа:Колеги, понеже стана дума за патерица, бихте ли споделили защо предпочитате да жертвате място в багажника и да замените RunOnFlat гумите? Чисто финансово нещата са почти 1:1 - обикновените гуми са по-евтини, но като се сложи цената на патерицата, крика и ключа цената се изравнява. Да не говорим ако се наложи смяна на гума посред нощ, в дъжда/снега и тнт. Наистина RunOnFlat возят по-твърдо, но това ли е основната причина?

Мисля, че би било полезно за всички ако споделим личен опит.

"Наистина RunOnFlat возят по-твърдо, но това ли е основната причина?"
Точно заради това колега! Аз лично не съм си правил сметка кое колко ще ми излезе, просто е непоносимо с тези гуми по нашите пътища! Дори в момента карам без резервна и разчитам само на аварийня комплект предвиден от БМВ. А доколкото смяната на гума, правил съм такива във всякакви условия в миналото, когато не е имало Рънфлет гуми и нямам проблем с това. Като се наложи, просто го правиш. :mhihi:

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 79
Регистриран на: 16.09.2014
Пол: Мъж
Кара: 730D F01

Re: С какви гуми карате?

Мнение от mrlargo » 21 Окт 2015, 9:26

tihomair написа:
wesko написа:"Наистина RunOnFlat возят по-твърдо, но това ли е основната причина?"
Точно заради това колега! Аз лично не съм си правил сметка кое колко ще ми излезе, просто е непоносимо с тези гуми по нашите пътища! Дори в момента карам без резервна и разчитам само на аварийня комплект предвиден от БМВ. А доколкото смяната на гума, правил съм такива във всякакви условия в миналото, когато не е имало Рънфлет гуми и нямам проблем с това. Като се наложи, просто го правиш. :mhihi:


Аз имам dynamic drive и съм доста доволен от рънфлет-а. Купих си Bridgestone Re050, гумите имат много добро сцепление. Веднъж се връщах от летището, возих една французойка, спуках гума в някаква много дълбока дупка на Цариградско, още беше в ремонт тогава - Юли месец беше, до полиграфията бях изгубил цялото налягане, но си продължих спокойно, закарах я до хотела, после прибрах колата у нас, на другия ден отидох до Армеец и после я оставих да ми сменят гумата в една гумаджийница. Гумата имаше и цепка от едната страна, но си държеше. Ако бях с нормална гума без резервна, трябваше пътна помощ и жената да си ходи с такси.

За мен run flat за по-безопасни, ако примерно спукаш гума от шофьорската страна на магистрала, аз лично не обичам да рискувам да се гъза до колата и тировете да минават на сантиметри. Веднъж бях спукал гума с един Голф рент-а-кар и си викнах пътна помощ. Да не говорим за пътища, където няма къде да отбиеш.
Действително пукането на гума е рядкост, но белята става веднъж.

Минусите са по-скъпа цена, ако няма адаптивно окачване - по-трърда возия, по-скъп мотаж-демонтаж, при голямо нацепване от страни не може да се продължи да се кара.

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 334
Регистриран на: 10.01.2014
Кара: 530d F10

Re: С какви гуми карате?

Мнение от kodomir » 21 Окт 2015, 9:30

Не карам runflat защото разбиват джантите, окачването и возията е друга. Затова предпочитам резервна гума.

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 53
Регистриран на: 2.10.2010
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: BMW F10 530d, Qashqai 1.6dCi CVT
Детайли за колата: BMW F10 530d
Nissan Qashqai 1.6dCi CVT

Re: С какви гуми карате?

Мнение от drianov » 21 Окт 2015, 11:15

Резервната гума е тази:
http://www.realoem.com/bmw/enUS/showparts?id=FW51-EUR-01_2009_F10_BMW_530d&diagId=36_1274#36112182460

Струваше към 500 лв и не заема много място в багажника. Нямам калъф и съм я обърнал така, че в джантата да мога да слагам още неща.

При мен веднъж ми се сцепи гума (P-Zero rft) от неголяма дупка и можах да се движа около 1-2 км след това. Добре че бях около София. С обикновенна спукана гума съм карал 20-30 км, след това се изхвърля.
За всички фенове на рън флат гумите мога да им пожелая късмет! Аз предпочитам да не залагам на него. За возенето определено с не рънфлат е по-добре, но разликата не е голяма.
Изображение Изображение

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1533
Регистриран на: 20.02.2012
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: BMW X5 F15

Re: С какви гуми карате?

Мнение от rafa224 » 21 Окт 2015, 14:33

kodomir написа:Не карам runflat защото разбиват джантите, окачването и возията е друга. Затова предпочитам резервна гума.

И аз подкрепям казаното от колегата :yes:

Потребител
Аватар
Мнения: 1
Регистриран на: 19.02.2015
Пол: Мъж

Re: С какви гуми карате?

Мнение от tosco » 21 Окт 2015, 15:10

Bridgestone Blizzak LM 001 Зимни 225/45/17 сега ще ги слагам за 2-ра зима. Миналата доволен.
Goodyear F1 ASYM 2 Летни 225/45/17 вече 3-то лято много доволен, тихи и на вода и завои много стабилни.

ентусиаст
Аватар
Мнения: 906
Регистриран на: 14.05.2010
Местоположение: Пловдив, България
Пол: Мъж
Кара: BMW E82, E83, E92, F02
Мечтае да кара: Saab Viggen 2.3T
Детайли за колата: BMW X3 E83 LCI MY'08; 2.0d 177bhp, steptronic.
BMW 120d E82 MY'08; 2.0d 220bhp, steptronic.
BMW 320d E92 LCI MY'12; 2.0d 184bhp, steptronic.
BMW 320i E90 MY'05; 2.0i 150bhp.
BMW 750Ld F02 LCI MY'13; 3.0d 386bhp, steptronic.
BMW 320i E36 MY'96; 2.0i 150bhp.
BMW 118d F21 MY'13; 2.0d 143bhp.

Re: С какви гуми карате?

Мнение от stocky » 21 Окт 2015, 16:20

Интересно ми е колко от вас, които не харесвате рънфлат гумите, сте пробвали на ваша кола, която познавате добре, НОВИ такива гуми, че да имате обективно мнение за технологията като цяло? Не някакви, които са дошли с колата от някъде си на някакъв пробег, на някаква възраст и т.н. Според мен НОВИ, актуален модел рънфлат гуми, а не някои от преди 5-7г модел, не се различават по нищо като возия, шум и т.н. от обикновените. Една идея по-тежки са, не отричам. Не разбирайте мнението ми като заяждане, просто да даваш мнение за гуми втора ръка е малко нереално според мен.

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1409
Регистриран на: 8.03.2007
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: F90 M5C

Re: С какви гуми карате?

Мнение от Cinder » 21 Окт 2015, 23:12

Аз мога да дам мнение от първа ръка за чисто нови рънфлет гуми на Е91 и F10. Има огромна разлика във возията, а F10-ката (не моята) вози като лодка и въпреки това се усеща. Е91-ката возеше като лагерна количка.
Изображение

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 455
Регистриран на: 9.06.2012
Местоположение: Пазарджик
Пол: Мъж
Кара: Дизел
Мечтае да кара: Бензин
Детайли за колата: Touring

Re: С какви гуми карате?

Мнение от tihomair » 22 Окт 2015, 7:03

Cinder написа:Аз мога да дам мнение от първа ръка за чисто нови рънфлет гуми на Е91 и F10. Има огромна разлика във возията, а F10-ката (не моята) вози като лодка и въпреки това се усеща. Е91-ката возеше като лагерна количка.

Аз също имам опит с Е91 и F11... резултата е точно както го описва колегата. С разликата, че F11-ката ми е с М-спортно окачване и не вози като лодка, та се усеща доста разликата :mhihi:

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1409
Регистриран на: 8.03.2007
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: F90 M5C

Re: С какви гуми карате?

Мнение от Cinder » 22 Окт 2015, 9:14

Значи имаме различни разбирания за лодка :mhihi: На мен и М5-цата ми беше малко като лодка, но след като смених пружините съм доволен.
Изображение

ентусиаст
Аватар
Мнения: 906
Регистриран на: 14.05.2010
Местоположение: Пловдив, България
Пол: Мъж
Кара: BMW E82, E83, E92, F02
Мечтае да кара: Saab Viggen 2.3T
Детайли за колата: BMW X3 E83 LCI MY'08; 2.0d 177bhp, steptronic.
BMW 120d E82 MY'08; 2.0d 220bhp, steptronic.
BMW 320d E92 LCI MY'12; 2.0d 184bhp, steptronic.
BMW 320i E90 MY'05; 2.0i 150bhp.
BMW 750Ld F02 LCI MY'13; 3.0d 386bhp, steptronic.
BMW 320i E36 MY'96; 2.0i 150bhp.
BMW 118d F21 MY'13; 2.0d 143bhp.

Re: С какви гуми карате?

Мнение от stocky » 22 Окт 2015, 9:30

Явно наистина разбиранията ни за твърдо са различни :bchug:

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 455
Регистриран на: 9.06.2012
Местоположение: Пазарджик
Пол: Мъж
Кара: Дизел
Мечтае да кара: Бензин
Детайли за колата: Touring

Re: С какви гуми карате?

Мнение от tihomair » 22 Окт 2015, 9:39

Cinder написа:Значи имаме различни разбирания за лодка :mhihi: На мен и М5-цата ми беше малко като лодка, но след като смених пружините съм доволен.

Да, има го това усещане, което е така най-вече заради размера (все пак съм Туринг). При теб все пак има някакъв вариант на Адаптив драйв предполагам или най-малкото EDC. Аз съм с чисто спортно окачване без никакви модерни благинки и усещам буквално всяка неравност с Рънфлет 19". След като минах на обикновени нещата се подобриха доста. А вчера след като качих зимните 17" вече се приближи доста до "лодка" :mhihi:

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1232
Регистриран на: 6.02.2010
Пол: Мъж
Кара: '16 Q7 S Line 3.0 TFSI Supercharged
Детайли за колата: Stage 1 435hp/545NM, заредена до гърба

Re: С какви гуми карате?

Мнение от bai_ILIA » 12 Яну 2016, 19:36

wesko написа:Колеги, понеже стана дума за патерица, бихте ли споделили защо предпочитате да жертвате място в багажника и да замените RunOnFlat гумите? Чисто финансово нещата са почти 1:1 - обикновените гуми са по-евтини, но като се сложи цената на патерицата, крика и ключа цената се изравнява. Да не говорим ако се наложи смяна на гума посред нощ, в дъжда/снега и тнт. Наистина RunOnFlat возят по-твърдо, но това ли е основната причина?

Мисля, че би било полезно за всички ако споделим личен опит.


колега, не са 1 към 1. виж цената на 275/35/19 зимна гума рънфлат :D 900лв...на F10 530 xDrive M Sport успахме да вземем "някакви" зимни гуми за 2000лв (Vredestein).Да речем, че ще прежалиш 1000лв отгоре за комплект гуми, БГ пътищата и рънфлат е кофти комбо. Даже и с Adaptive Drive, Dynamic Dapmper Control и Dynamic Drive налични, на 19 цола спорт пакет се усеща разлика във возията...една патеричка с кожен калъф, вързана с куки, не е кой знае какъв проблем за багажника на F10...да не говорим какво става, като се прецака една рън флат гума - не е като да има голям избор и наличност на определени размери...в крайна сметка е въпрос на личен избор.

MadChicken написа:Аз лично мога да говоря за 530D, тъй като минах по този път - правилно си се ориентирал, 135/90/17 5х120 ЕТ18 е твоята гума или още казано патерицата на X3 E83 :winky:
Не мога да кажа за други двигатели, тъй като не знам разликите в спирачните апарати. Аз съм с 258кс, мисля че на 245кс не би трябвало да има разлика. Джантата влиза на косъм, но е точно. Патерица от Е60 не става - размера на гумата е различен. Търси единствено 135/90/17.


колега, точно такава патерица взех, но не съм я пробвал. F10 530 xDrive M Sport. xDrive-a би трябвало да е със същите спирачки отпред ако не бъркам? "Чуек"-а от който я взех като му звъняхме и казахме за F10 поиска 300лв. Викаме му много скъпо бе и той - абе чуйек такава яка кола караш не се праи да ми взимаш някви ръждиви патерици от X3 :D След 4-5 дни му звъня и му се жалвам как си взех супер гадно Х3 2.0 дизел с ръчни скорости съживено от моргата и няма патерица. Даде я за 250лв и не свали лев, понеже видиш ли чуйек по цял ден ми звъните с тия БМВ-та за патерици :mhihi: Джамбазка логика...

Патериците за Х3 се оказаха много редки и търсени. Не са като 125/80/17 за Е46/Е9Х които ги има по 90-100лв под път и над път...
"Чемодан, вокзал, Москва"

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 455
Регистриран на: 9.06.2012
Местоположение: Пазарджик
Пол: Мъж
Кара: Дизел
Мечтае да кара: Бензин
Детайли за колата: Touring

Re: С какви гуми карате?

Мнение от tihomair » 12 Яну 2016, 21:18

bai_ILIA написа:
wesko написа:Колеги, понеже стана дума за патерица, бихте ли споделили защо предпочитате да жертвате място в багажника и да замените RunOnFlat гумите? Чисто финансово нещата са почти 1:1 - обикновените гуми са по-евтини, но като се сложи цената на патерицата, крика и ключа цената се изравнява. Да не говорим ако се наложи смяна на гума посред нощ, в дъжда/снега и тнт. Наистина RunOnFlat возят по-твърдо, но това ли е основната причина?

Мисля, че би било полезно за всички ако споделим личен опит.


колега, не са 1 към 1. виж цената на 275/35/19 зимна гума рънфлат :D 900лв...на F10 530 xDrive M Sport успахме да вземем "някакви" зимни гуми за 2000лв (Vredestein).Да речем, че ще прежалиш 1000лв отгоре за комплект гуми, БГ пътищата и рънфлат е кофти комбо. Даже и с Adaptive Drive, Dynamic Dapmper Control и Dynamic Drive налични, на 19 цола спорт пакет се усеща разлика във возията...една патеричка с кожен калъф, вързана с куки, не е кой знае какъв проблем за багажника на F10...да не говорим какво става, като се прецака една рън флат гума - не е като да има голям избор и наличност на определени размери...в крайна сметка е въпрос на личен избор.

MadChicken написа:Аз лично мога да говоря за 530D, тъй като минах по този път - правилно си се ориентирал, 135/90/17 5х120 ЕТ18 е твоята гума или още казано патерицата на X3 E83 :winky:
Не мога да кажа за други двигатели, тъй като не знам разликите в спирачните апарати. Аз съм с 258кс, мисля че на 245кс не би трябвало да има разлика. Джантата влиза на косъм, но е точно. Патерица от Е60 не става - размера на гумата е различен. Търси единствено 135/90/17.


колега, точно такава патерица взех, но не съм я пробвал. F10 530 xDrive M Sport. xDrive-a би трябвало да е със същите спирачки отпред ако не бъркам? "Чуек"-а от който я взех като му звъняхме и казахме за F10 поиска 300лв. Викаме му много скъпо бе и той - абе чуйек такава яка кола караш не се праи да ми взимаш някви ръждиви патерици от X3 :D След 4-5 дни му звъня и му се жалвам как си взех супер гадно Х3 2.0 дизел с ръчни скорости съживено от моргата и няма патерица. Даде я за 250лв и не свали лев, понеже видиш ли чуйек по цял ден ми звъните с тия БМВ-та за патерици :mhihi: Джамбазка логика...

Патериците за Х3 се оказаха много редки и търсени. Не са като 125/80/17 за Е46/Е9Х които ги има по 90-100лв под път и над път...

Така е, аз обаче намерих за 130лв. ,разбира се не от джамбазин :mhihi:

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 334
Регистриран на: 10.01.2014
Кара: 530d F10

Re: С какви гуми карате?

Мнение от kodomir » 12 Яну 2016, 21:48

Понеже и аз не искам рънфлат му звъннах на този, и на мен ми каза 300лв сигурен съм, че за един човек става въпрос. Казах му, че ще му звънна пак и след няколко дни намерих патерица от х3 за 90лв, гумата беше с мустаци(чисто нова) но самата джанта беше ръждясала малко. Един преобразувател за ръжда, после една черна боя и стана като чисто нова. Взех един хубав калъф за 30лв и сега ми е в багажника.

ПредишнаСледваща

Назад към F07/F10/F11

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook