С какви гуми карате?

5-та серия (2010-2016), 5-та серия GT

Модератори: Ilko Ivanov, mad_presley, Технически модератори

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 455
Регистриран на: 9.06.2012
Местоположение: Пазарджик
Пол: Мъж
Кара: Дизел
Мечтае да кара: Бензин
Детайли за колата: Touring

Re: С какви гуми карате?

Мнение от tihomair » 19 Юли 2015, 19:01

drianov написа:Патерицата за 5-та серия е доста компактна и почти не заема място - може да си товариш куфари върху нея без проблем. Проблем обаче е цената - към 600 лв...

Рънфлатите се цяпят - това е положението - ако можеш да продължиш след това си късметлия, ако не - викаш пътна помощ. Аз лично съм карал със спукана обикновена гума над 25 км и това което се случи е че и се поизтърка борда - залепиха ми я и след това я карах задна. За това стига с тия хвалби на рънфлатите...

Това за същите гуми от завода не го намирам за резонно - имах Астра която ми я дадоха с Continental Premium Contact, като се износиха тръгнах да ги сменям и ги смених с Continental Premium Contact 5 - според мен последните са доста по добри и няма кой да ме убеждава да търся супер стария модел на Continental от преди 10 години, при условие че има много по-добър! 5-тицата ми беше с Pirelli Pzero заводски, преобърнах света и не можах да си намеря задни в размер 275/40/18 - дори ме убеждаваха че такъв размер няма :kuku: Като не можах да намеря Pzero - не сложих P7 Cinturato а Michelin Pilot Super Sport - дали съм сгрешил?

Колега със сигурност не си сгрешил, писах в подфорума на Е60, че за мен не е проблем гумите да са различни на преден и заден мост, стига да са нови и близки по параметри. След това мое мнение имаше коментари, че едва ли не колата ставала неуправляема с различни гуми на преден и заден мост :mhihi: За рънфлета съм с две ръце против. Просто не са за нашите пътища.
Иначе относно патерицата, ако си взел такава, можеш ли да ми кажеш какви са размерите на тази гума (точни параметри, не само цолаж) защото мисля да купувам. Благодаря.

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1198
Регистриран на: 12.09.2008
Местоположение: майна

Re: С какви гуми карате?

Мнение от @2bar » 19 Юли 2015, 19:18

никой не говори за грешка, а за най - добър компромис във всички дисциплини. За това казах, че е най - добре с марката, с която колата излиза от завода. Все пак F10 не е кой знае, колко стар и не вярвам да се изчезнали моделите, с които колата е излезнала от завода.

Проблемът на цялта работа е, че окачването и всичко друго се оптимизира за точно определена марка гума. Слагайки друга, вече не е същото. Може в някои отношения да стане по - добре, но в други ще стане по - зле.

Отностно Conti....много зависи, на какво окачване и автомобил се кара. CS 2 е/беше хубава гума, но доста мека и общо взето свършва бързо. Следващият модел CS 3 не беше по - добър от предишният. CS 5 е ужасно твърда гума (може би, защото е RF) и комфорта куца доста, но пък динамиката на автомобила е на прилично ниво.

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 305
Регистриран на: 1.10.2012
Местоположение: Пловдив
Пол: Мъж
Кара: F31 320da+ M power kit= 200hp;420Nm

Re: С какви гуми карате?

Мнение от mopasan » 19 Юли 2015, 19:25

@2bar написа:аз единствено мога да се опитам да дам съвет на тези, които могат да си го позволят:

най - добре същите гуми, с които излиза от завода. може и без звездичка, но поне да е същата марка и модел. другото е много относително и повечето пъти въпрос на лична оценка, а тя не винаги е правилна.


В коментара ти няма смисъл, а само би объркал някой неразбиращ. През 2-3 години излизат ново модели с подобрени характеристики, а ти искаш да кажеш че 10+ годишен модел, като Goodyear Excelence или Bridgestone ER300 които още се вграждат в BMW заводски е по-добре?
Изображение

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1198
Регистриран на: 12.09.2008
Местоположение: майна

Re: С какви гуми карате?

Мнение от @2bar » 19 Юли 2015, 19:39

Какво не разбираш от коментарът ми - всичките прототипи се тестват и отмизират с точно определен модел гуми и така се постига най - добрият компромис.

Като сложиш друга марка/модел този компромис вече го няма. Най - простият пример е слагането на обикновени гуми вместо RF - управлението на колата не е толкова директно.

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 455
Регистриран на: 9.06.2012
Местоположение: Пазарджик
Пол: Мъж
Кара: Дизел
Мечтае да кара: Бензин
Детайли за колата: Touring

Re: С какви гуми карате?

Мнение от tihomair » 19 Юли 2015, 19:52

@2bar написа:Какво не разбираш от коментарът ми - всичките прототипи се тестват и отмизират с точно определен модел гуми и така се постига най - добрият компромис.

Като сложиш друга марка/модел този компромис вече го няма. Най - простият пример е слагането на обикновени гуми вместо RF - управлението на колата не е толкова директно.

Колега разбирам какво искаш да кажеш, но съм сигурен, че грешиш в много отношения. Goodyear Excelence се вгражда във Ф10 ,аз съм със същите рънфлет, но те наистина са доста стар модел. Сега взех Goodyear Asymmetric 2 обикновени за предния мост и мога да кажа, че разликата е голяма в положителен смисъл. Първо са по нов модел и имат много по-добри характеристики, незнам как това би се отразило негативно на управлението. Второ с обикновени гуми колата сякаш залепва за асфалта, а с рънфлета подскача (става въпрос за нешите пътища).
В крайна сметка всеки си има своите убеждения и с моето мнение не задължавам никого. Всеки сам си преценява.

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1409
Регистриран на: 8.03.2007
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: F90 M5C

Re: С какви гуми карате?

Мнение от Cinder » 19 Юли 2015, 19:58

Избора на гуми е изцяло лична преценка - много коли излизат от завода с Пирели примерно, но аз лично никога не бих сложил Пирели на моя кола - личен опит и мнение. Това, че дадена кола е разработена за точен модел гуми са пълни глупости, както и за не до там директното управление с не рънфлет гуми. Единствения плюс на рънфлет гумите е, че евентуално можеш да минеш известно разстояние ако е спукана гумата, благодарение на адски твърдия борд. Ако искаш директно управление, си вземаш гуми с добро сцепление - рънфлет гумите не са такива.
Изображение

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1198
Регистриран на: 12.09.2008
Местоположение: майна

Re: С какви гуми карате?

Мнение от @2bar » 19 Юли 2015, 20:15

чак пак пълни глупости....малко повече уважение, към тези, които го правят няма да е зле.

Много ясно, че колата (разбирай на първа линия окачването, хендлинг и т.н.) се оптимизира за няколко модела/размера. След като е минала дигиталната фаза на проектирането на автомобила се правят и първите прототипи и се започва и с изборът на гуми. Общо взето след много изтъркани гуми, тестове, измервания и анализи, а така също и компромиси между отделните отдели се взима окончателно решение и следващите тестове и фази на разработката продължават точно с тези модели/размери. Така, че няма начин да са пълни глупости. Това, че борда на рънфлет гумите е много твърд спомага не само за това, да можеш да продължиш да караш, ами и за това, че самата гума не се криви при рязко въртене на волана, какъвто е случаят с обикновените гуми.

Както писах - слгането на други гуми и оценката им е много относително нещо и повечето пъти е грешно. Трябва това да ти е работата, за да можеш да дадеш някаква що годе реална оценка....

А другият колега - с две думи на единият мост имаш обикновени гуми, а на другият рънфлет и казваш, че е по - добре?

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1409
Регистриран на: 8.03.2007
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: F90 M5C

Re: С какви гуми карате?

Мнение от Cinder » 19 Юли 2015, 20:30

Не казвам, че хората избрали гумите за конкретен модел кола правят пълни глупости. Казвам, че твърдението ти, че дадена кола трябва да се кара само с модела гуми, с които е излезнала от завода, е пълна глупост. Най-малкото авто производителите сключват договори с производителите на гуми за колосални суми. Марката,модела и дори качествата на гумата не винаги идват на първо място, в много случаи цената е на първо място - който производител предложи най-добра цена, се класира. Наивно е да мислиш, че производителите на автомобили се водят от безкористни цели да предлагат колите си с най-добрата гума налична в момента.

Освен това няма нужда да ми е работа избора на гуми, за да избера правилен модел/размер. Има хора/фирми, които се занимават с тестове на гуми във всякакви условия - четеш, информираш се и вземаш информирано решение. Има и куп хора, които споделят впечатления от всякакви модели гуми - отново четеш, информираш се и вземаш информирано решение. За няколко часа прекарани в интернет можеш да добиеш много добра представа за подходящия размер и модел гуми, в зависимост какви качества търсиш - комфорт, тишина, сцепление, управление и т.н. И тъй като гледам, си фен на рънфлет гумите и вярваш, че са панацея за доброто управление - колко спортни коли си видял да излизат от завода с рънфлет гуми? А колко състезателни коли си видял с рънфлет гуми, където постоянно се сменя рязко посоката? Ще ме извиняваш, но доводите ти за рънфлет гумите са лаишки. Рънфлет гумата е подходяща за всичко друго, но и спортно каране и е далеч от най-добрия избор, ако търсиш сцепление и адекватно поведение.
Изображение

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 455
Регистриран на: 9.06.2012
Местоположение: Пазарджик
Пол: Мъж
Кара: Дизел
Мечтае да кара: Бензин
Детайли за колата: Touring

Re: С какви гуми карате?

Мнение от tihomair » 19 Юли 2015, 20:39

@2bar написа:чак пак пълни глупости....малко повече уважение, към тези, които го правят няма да е зле.

Много ясно, че колата (разбирай на първа линия окачването, хендлинг и т.н.) се оптимизира за няколко модела/размера. След като е минала дигиталната фаза на проектирането на автомобила се правят и първите прототипи и се започва и с изборът на гуми. Общо взето след много изтъркани гуми, тестове, измервания и анализи, а така също и компромиси между отделните отдели се взима окончателно решение и следващите тестове и фази на разработката продължават точно с тези модели/размери. Така, че няма начин да са пълни глупости. Това, че борда на рънфлет гумите е много твърд спомага не само за това, да можеш да продължиш да караш, ами и за това, че самата гума не се криви при рязко въртене на волана, какъвто е случаят с обикновените гуми.

Както писах - слгането на други гуми и оценката им е много относително нещо и повечето пъти е грешно. Трябва това да ти е работата, за да можеш да дадеш някаква що годе реална оценка....

А другият колега - с две думи на единият мост имаш обикновени гуми, а на другият рънфлет и казваш, че е по - добре?

Със сигурност е по-добре и на двата моста обикновени. В моя случай виждам позитиви в смяната дори само на предния. Правя този експеримент, защото както съм написал по горе исках да предпазя предницата от поредно потрошаване. Резултата от към управление е ,че предницата стана с много по-добро сцепление.

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1198
Регистриран на: 12.09.2008
Местоположение: майна

Re: С какви гуми карате?

Мнение от @2bar » 19 Юли 2015, 20:47

прав си, но донякъде....ако става въпрос за 1ца или 3ка....там цената е определяща.

но ако става въпрос за 5ца, 7ца, Е или S, там не е само цената. Има много други фактори, които се взимат предвид, преди да се вземе окончателно решение. Клиентите в този сегмент (говорим за такива, които си купуват нови коли) са доста взискателни и там не става въпрос за цената, а за съвсем други фактори като сигурност, комфорт, хендлинг и т.н.

Никой не казва, че производителите се опитват да продават колите си, с най - добрите гуми на пазара, просто се опитват да намерят най - добрият компромис за момента.

Другото...да го оставим..ти ако се напънеш и прекараш повече време в интернет, може да решиш всеки проблем. Само, не е ясно, дали в положителен или отрицателна посока.

Всички тези тестове на гуми т.н. са повечето пъти бош лаф приказки и платени статии. Както казах, това трябва да ти е работата, за да можеш да дадеш някаква що годе прилична оценка.

Пък за състезателните коли - повечето карат с гуми, които изобщо не могат да се купят на свободният пазар, и е безмислено да се правят някакви изводи. Самият състав на гумата е известен сигурно само на производителя и на никой друг.

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1198
Регистриран на: 12.09.2008
Местоположение: майна

Re: С какви гуми карате?

Мнение от @2bar » 19 Юли 2015, 21:00

tihomair написа:Със сигурност е по-добре и на двата моста обикновени. В моя случай виждам позитиви в смяната дори само на предния. Правя този експеримент, защото както съм написал по горе исках да предпазя предницата от поредно потрошаване. Резултата от към управление е ,че предницата стана с много по-добро сцепление.


Колега, лично мен не можеш да ме убедиш, че като сложиш различни гуми на двата моста и става по - добре. Най - малкото колата ще започне да недозавива или свръхзавива, в зависимост, на кой мост, какви гуми имаш. Но, важното е, че си доволен.

А другото за потрошена предница - ми като се счупи се прави, какво толкова?

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 53
Регистриран на: 2.10.2010
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: BMW F10 530d, Qashqai 1.6dCi CVT
Детайли за колата: BMW F10 530d
Nissan Qashqai 1.6dCi CVT

Re: С какви гуми карате?

Мнение от drianov » 19 Юли 2015, 22:07

БМВ склюват договор за доставка на определен размер гуми за дадена серия с някой производител и водещ фактор е цената. Това не е само при БМВ - и другите марки го правят. Тезата ти че БМВ още като разработвали автомобила са го разработвали точно за определени гуми е безпредметна - защото при 5-та серия списъка включва най различни марки, модели и размери гуми - ето да видиш http://www.realoem.com/bmw/enUS/showparts?id=XA51-EUR-03-2012-F10-BMW-530d&diagId=85_0060. Дори има и не-рън флат гуми...
Изображение Изображение

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1198
Регистриран на: 12.09.2008
Местоположение: майна

Re: С какви гуми карате?

Мнение от @2bar » 19 Юли 2015, 23:17

като разгледаш списъкът, филтрираш по държави, окачване, мотор, максимална скорост и т.н. и ще видиш, че всичко се свежда до няколко модела...особено, ако говорим за скорости над 250км/ч...

иначе готина тема...ако не се занимавах с автомобили, даже бих си помислил. че си прав. Тезата ми, не е теза, ами нормален работен ден. Вярно, работя за конкуренцията, но се виждаме редовно по тестове (всички ходим на едно и също място) и с колеги от другите фирми (общо взето винаги са едни и същи и с някои се познаваме, поне по физиономия). Та общо взето, както при нас, така и при тях. Настройки по окачване, хендлинг и т.н. се правят с точно определени модели и марки гуми, които и по - късно ще се слагат на колата в серия. Даже често имаме гуми, които не се продават и все още са в развоен стадий. Поне при нас, за всеки модел си имаме референц гуми, с които правим тестове. При БМВ не е по - различно. И те и ние, като трябва да се представя някой модел пред журналисти, Аутобилд и т.н. се изпраща с най - добрите гуми и т.н.

Последно си говорихме с колеги от БМВ(вечер пък всички ходим по едни и същи кръчми) - общо взето им е трудно да постигнат всички заложени показатели за динамика и хендлинг с гуми, които не са рънфлет....

та, толкова по темата...всеки кара, каквато гума иска, но ако си купиш чисто нова 5ца и отидеш да се оплачеш, че нещо в посока хендлинг, комфорт и т.н. не е наред, първото нещо, което ще ти кажат/попитат дали караш препоръчаните от БМВ гуми, т.е. със звездичка. Иначе е ясно, заради конкуренция и т.н. нямат право да кажат, че някои гуми/производители не стават (мисля, че го бяха направили при е34 или нещо такова), защото веднага ще се започнат съдебни процеси и т.н.

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 455
Регистриран на: 9.06.2012
Местоположение: Пазарджик
Пол: Мъж
Кара: Дизел
Мечтае да кара: Бензин
Детайли за колата: Touring

Re: С какви гуми карате?

Мнение от tihomair » 01 Сеп 2015, 7:52

tihomair написа:Относно зимните гуми се спрях на NOKIAN обаче не мога да реша WR D3 или WR A3.
От това, което прочетох тук, там разбирам ,че WR D3 е по-проходима, но се води за автомобили от малък и среден клас (има 225/55/17).
От друга страна асиметричната WR A3 е насочена към по-високия клас (нашия) и съответно е по-високоскоростна.
Общо взето клоня към WR D3, но ще се радвам, ако изкажете мнения от ваши наблюдения към въпросните гуми.

Значи докато се чудя между двата модела излезе новия: http://www.nokiantyres.com/winter-tyres ... -d4/false/
Онзи ден взех гумите и сега очаквам зимата с нетърпение да видим на какво са способни и да опровергая нагласата на хора около мен, че кола със задно не става за зимата... :mhihi:

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 103
Регистриран на: 1.07.2011
Пол: Мъж
Кара: 530d F10 245hP
Мечтае да кара: M5

Re: С какви гуми карате?

Мнение от tachbg » 27 Сеп 2015, 20:58

По принцип Нокиан-а е хубава гума . Карал съм 2 зими с тях съм доволен. Но мисля че с Мишелин Алпин 5 имам най-доброто усещане за сега през зимата.
36043
Изображение

ПредишнаСледваща

Назад към F07/F10/F11

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook