Разпознаване на знаци

5-та серия (2010-2016), 5-та серия GT

Модератори: Ilko Ivanov, mad_presley, Технически модератори

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 121
Регистриран на: 11.04.2013
Пол: Мъж
Кара: F10 LCI 530XD

Re: Разпознаване на знаци

Мнение от xclusive » 21 Дек 2019, 11:23

nuHu3 написа:Здравейте колеги, аз карам F31 LCI, която е обобрудвана със Speed limit info, но и при мен не работи на БГ територия. Може ли да се активира и към кого трябва да се обърна за тази услуга? Благодаря!


Ъпдейт на колата и ще заработи. Дали в БМВ или друг сервиз - решаваш ти.
Изображение

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 287
Регистриран на: 8.12.2007
Местоположение: Варна
Кара: F10 530 xDrive '13

Re: Разпознаване на знаци

Мнение от piNky » 22 Дек 2019, 16:33

adovet написа:аз съм с емулатор и почти навсякъде до сега ми показва ограниченията, особено след като сложих и последната карта на навигацията. Не знам как са го направили но ако не кажа на някой че съм с емулатор няма да познае никога, че няма камера. Точно като се мине покрай знака и сменя ограничението. Предимство на емулатора е и че не се бърка както камерата да засича ограничения от камиони и рейсове на задния им капак.
ПС: не казвам че емулатора е по доброто решение ами просто ако я няма екстрата е доста добър вариант

Къде го слага емулатора и колко ти излезе?

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 3724
Регистриран на: 27.01.2010
Местоположение: Перник
Пол: Мъж
Кара: Tesla Y

Re: Разпознаване на знаци

Мнение от adovet » 22 Дек 2019, 16:44

Така я взех колата

Изпратено от моят Mi 9T Pro с помощта на Tapatalk

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 2241
Регистриран на: 6.05.2005
Кара: '18 BMW G30 540iX

Re: Разпознаване на знаци

Мнение от iceblast » 22 Дек 2019, 17:45

piNky написа:
adovet написа:аз съм с емулатор и почти навсякъде до сега ми показва ограниченията, особено след като сложих и последната карта на навигацията. Не знам как са го направили но ако не кажа на някой че съм с емулатор няма да познае никога, че няма камера. Точно като се мине покрай знака и сменя ограничението. Предимство на емулатора е и че не се бърка както камерата да засича ограничения от камиони и рейсове на задния им капак.
ПС: не казвам че емулатора е по доброто решение ами просто ако я няма екстрата е доста добър вариант

Къде го слага емулатора и колко ти излезе?


Това е емулатора, слага се лесно и се кодира 8TH във ВО-то и после навигацията + таблот.
https://www.bmwcustomretrofit.com/navig ... -activator


Има и някаква китайска версия, но нямам идея работи ли: https://www.ebay.co.uk/itm/Speed-Limit- ... SwxNxbYSIQ

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 783
Регистриран на: 11.10.2012
Пол: Мъж
Кара: e92, f30
Мечтае да кара: M4

Re: Разпознаване на знаци

Мнение от expl0de » 25 Дек 2019, 8:55

iceblast написа:
piNky написа:
adovet написа:аз съм с емулатор и почти навсякъде до сега ми показва ограниченията, особено след като сложих и последната карта на навигацията. Не знам как са го направили но ако не кажа на някой че съм с емулатор няма да познае никога, че няма камера. Точно като се мине покрай знака и сменя ограничението. Предимство на емулатора е и че не се бърка както камерата да засича ограничения от камиони и рейсове на задния им капак.
ПС: не казвам че емулатора е по доброто решение ами просто ако я няма екстрата е доста добър вариант

Къде го слага емулатора и колко ти излезе?


Това е емулатора, слага се лесно и се кодира 8TH във ВО-то и после навигацията + таблот.
https://www.bmwcustomretrofit.com/navig ... -activator


Има и някаква китайска версия, но нямам идея работи ли: https://www.ebay.co.uk/itm/Speed-Limit- ... SwxNxbYSIQ

Работи идеално китайската версия.

Потребител
Аватар
Мнения: 19
Регистриран на: 2.06.2010
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: 320d F31
Мечтае да кара: BMW HP4 race

Re: Разпознаване на знаци

Мнение от ichooo » 10 Яну 2020, 9:24

Има решение за активиране на екстрата на територията на България. При мен работеше във всички съседни страни, но не и в България. Вече работи и тук без никакви емулатори и хардуерни пормени по колата. За района на София мога да съдействам за активиране на екстрата.

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 112
Регистриран на: 11.12.2009
Местоположение: София, Плевен
Пол: Мъж
Кара: самолет
Мечтае да кара: Совалка

Re: Разпознаване на знаци

Мнение от Koksan » 11 Яну 2020, 23:02

ichooo написа:Има решение за активиране на екстрата на територията на България. При мен работеше във всички съседни страни, но не и в България. Вече работи и тук без никакви емулатори и хардуерни пормени по колата. За района на София мога да съдействам за активиране на екстрата.


нещата не са толкова розови, колкото ги представяш колега! :ranting:
"If everything seems under control, you're just not going fast enough" -Mario Andretti

Потребител
Аватар
Мнения: 19
Регистриран на: 2.06.2010
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: 320d F31
Мечтае да кара: BMW HP4 race

Re: Разпознаване на знаци

Мнение от ichooo » 12 Яну 2020, 12:11

При повечето Ф10-ки се оправя след ъпдейт на софтуера до ниво след 11-ти месец 2018г. При по-малка част не се получава и това е защото хардуера е по-стара версия (въпреки, че пак е Кафас2) тогава може да се оправи с разширяване на сертификата, който активира екстрата или така наречения FSC, за съжаление към момента тези файлове могат само и единствено да се вземат от БМВ или човек с достъп до техния ASPA сървър (не могат да се генерират като тези за навигационните карти). При мен ситуацията беше такава, хардуера беше от по-стария и след ъпдейт до последния i-step екстрата не тръгна за България, след това ъпдейт до последните карти 2020-1 и пак без успех. В Гърция и Румъния си четеше без никакъв проблем знаците, но в момента на преминаване на границата спираше. Решението за мен беше разширяване или така наречения upgrade на FSC. След което вече работи и в България и наистина екстрата е много приятна, дори чете знаци, които са временни и са в места където има някакъв ремонт или работа. Това е моя опит с казуса идеята е, че ако тръгнеш по легалния начин да закупуваш upgrade на FSC от Дарукар или Мкар цената е изключително висока и повечето пъти отказват да го направят, защото тази екстра не се е предлагала за България в годината на производство на дадения автомобил. Затова аовек ако иска да му работи тази екстра бива принуден да ги търси по втория начин.
С тази разлика, че моята кола е Ф31, но при Ф10 ситуацията е абсолютно същата.
Поздрави

При мен резултата вече е налице:
Изображение

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 112
Регистриран на: 11.12.2009
Местоположение: София, Плевен
Пол: Мъж
Кара: самолет
Мечтае да кара: Совалка

Re: Разпознаване на знаци

Мнение от Koksan » 12 Яну 2020, 18:54

Именно нещата около FSC визирах колега. Тук нещата зависят много от Системата, хардуера и екстрите на колата при поръчкта, та не може да се каже че не трябват емулатори и т.н. и всички коли да се сложат под общ знаменател, защото за някои хора може да излезе по-евтино да си вземат емулаторче. ;) ко

Моята кола е със софт към 2017, със KAFAS 1 камера и си чете всичко. Не е необходимо да е с последния софт ;)
"If everything seems under control, you're just not going fast enough" -Mario Andretti

Потребител
Аватар
Мнения: 19
Регистриран на: 2.06.2010
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: 320d F31
Мечтае да кара: BMW HP4 race

Re: Разпознаване на знаци

Мнение от ichooo » 12 Яну 2020, 19:22

Koksan написа:
oci написа:
От това по-розово накъде колега?
Браво за изчерпателното и компетентно обяснение ichooo .
Този форум от време на време живва.


Именно нещата около FSC визирах колега. Тук нещата зависят много от Системата, хардуера и екстрите на колата при поръчкта, та не може да се каже че не трябват емулатори и т.н. и всички коли да се сложат под общ знаменател, защото за някои хора може да излезе по-евтино да си вземат емулаторче. ;) ко

Моята кола е със софт към 2017, със KAFAS 1 камера и си чете всичко. Не е необходимо да е с последния софт ;)


Ами колега не мога да се съглася с теб тук, защото в повечето кодинг гаражи вземат по 100-ина лева за активиране на екстрата на мен ми се върза дори на половина, а емулаторите са на доста по-висока цена и имат недостатъци! А когато екстрата работи фабрично без емулатор тя работи в така наречения Фюжън режим или сравнява заложените в картата ограничения с тези които разчита от камерата, като тези от камерата са с предимство, а когато липсват знаци по пътя използва заложените в картата.
Положенито при емулатора е само използва заложените знаци от картата и когато има временни знаци или нови знаци с ограничения не ги отчита докато, системата без емулатор ги разчита от камерата и информацията е по-адекватна. За мен емулатора остава в миналото като решение, когато този проблем беше неразрешим и нямаше друго решение. Отделно при емулатора трябва да се разглабя да се окабеляват и връзват към кан шините, което според мен крие риск от грешки и съответно повреди. В момента може да се използва пълната функционалност на системата и на наша територия и наистина да се използва камерата като средство за разчитане на знаците, а не да се емулират заложените в картата. :bchug:

Съгласен съм колега тук можем взаимно да си помогнем каквато е и целта на форума. Вчера писах и в секцията за Ф30, но ми изтриха поста незнайно защо явно засягам нечии интереси :) :D

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1906
Регистриран на: 25.10.2007
Местоположение: Пловдив
Пол: Мъж
Кара: 330i

Re: Разпознаване на знаци

Мнение от boris » 12 Яну 2020, 19:39

ichooo написа:
Съгласен съм колега тук можем взаимно да си помогнем каквато е и целта на форума. Вчера писах и в секцията за Ф30, но ми изтриха поста незнайно защо явно засягам нечии интереси :) :D


Най-вече правилата на форума засягаш, пробвай още веднъж да вземеш на някой колега 50лв за "помощта", пък после ще видим дали направо профила няма да ти изчезне.
Изображение

Потребител
Аватар
Мнения: 2
Регистриран на: 28.11.2019
Кара: F31
Мечтае да кара: Хеликоптер

Re: Разпознаване на знаци

Мнение от bigi » 17 Фев 2020, 13:31

Здравейте колеги,

няма да задавам въпрости, но бих искал да споделя моя опит, а именно как си подкарах при мен разпознаването на знаците с KAFAS2, понеже миналата седмица изчетох интернет относно тази тема.

Mалко предистория, преди няколко месеца си бях поръчал OBD2 адаптер от vgate който дойде миналата седмица и аз се захванах да си човъркам и програмирам колата. Kолата ми е F31 от 2014.

Като всеки един хакер през 2020 изгледах количество видеа в youtube и там всички ползват апп-а Bimmercode, да той ми свърши много работа, но се оказа, че относно темата KAFAS/2 не може въобще да ми помогне. Започнах да чета относно тази функционалност SLI и първото нещо което трябваше да направя е да видя, дали има 8TH (каквото и да е това, след това разрах, че през вин декодер се вижда най-лесно, нещо ей такова трябва да е S8THA) и какъв ми е KAFAS модула. Bimmercode ми показваше, че е KAFAS1, но понеже не може да се пипа през апа, си купих ENET кабел и през е-sys си свърших цялата работа. (Ако някой има базови въпроси, кабела, конфигурация и софтуера най-вероятно ще мога да му отговоря).

Както и да е, след като се закачих с e-sys се оказа, че съм с KAFAS2 модула, след което започна голямото четене. Какво се пише по темата:

- Трябва ти FSC код / Това до колкото разбрах е, ако си ретрофит или поради някаква причина не е активирана. Какви са опциите тук: 1. BMW сервирз 2. Кодер, 3. Сам, с FSC код от донор автомобил и след това си го преправяте за вашия автомобил. (Това не ми е много ясно, но май трябва някакъв BMW Repair Kit, намерих в ebay за по $10)
- Ъпдейт на софтуери i-levels (това не ми стана особенно ясно, но и не влезнах в детайл, понеже тази функционалност при мен работи в гърция, и западна европа и бях сигурен, че е някаква конфигурация на държавите за които е пусната.)
- Ъпдейт на навигацията + COUNTRY_SLINPI_MODE (в моя случай това се оказа, че ми свърши работа)

Ъпдейтнах си картите до последните (ползвам Europe East 2020-1 NEXT ) и през e-sys си ъпдейтнат COUNTRY_SLINPI_MODE както следва (това ще ви отключи функционалността за цял свят):

Original values

02, 02, 22, 20, 12, 01, 00, 00, 00, 00, 20, 00, 02, 12, 02, 00, 20, 02, 02, 10, 00, 00, 00, 00, 22, 01, 10, 00, 20, 22, 12, 01, 11, 11, 11, 11, 11, 11, 11, 11, 11, 11, 11, 11, 11, 11, 11, 11, 11, 11, 11, 11, 11, 11, 11, 11, 11, 11, 11, FF, FF, FF, FF, FF, FF, FF, FF, FF, FF, FF, FF, FF, FF, FF, FF, FF, FF, FF, FF, FF, FF, FF, FF, FF, FF, FF, FF, FF, FF, FF, FF, FF, FF, FF, FF, FF, FF, FF, FF, FF, FF, FF, FF, FF, FF, FF, FF, FF, FF, FF, FF, FF, FF, FF, FF, FF, FF, FF, FF, FF, FF, FF, FF, FF, FF, FF, FF, FF

New values

00, 00, 00, 00, 00, 00, 00, 00, 00, 00, 00, 00, 00, 00, 00, 00, 00, 00, 00, 00, 00, 00, 00, 00, 00, 00, 00, 00, 00, 00, 00, 00, 00, 00, 00, 00, 00, 00, 00, 00, 00, 00, 00, 00, 00, 00, 00, 00, 00, 00, 00, 00, 00, 00, 00, 00, 00, 00, 00, FF, FF, FF, FF, FF, FF, FF, FF, FF, FF, FF, FF, FF, FF, FF, FF, FF, FF, FF, FF, FF, FF, FF, FF, FF, FF, FF, FF, FF, FF, FF, FF, FF, FF, FF, FF, FF, FF, FF, FF, FF, FF, FF, FF, FF, FF, FF, FF, FF, FF, FF, FF, FF, FF, FF, FF, FF, FF, FF, FF, FF, FF, FF, FF, FF, FF, FF, FF, FF

Относно, значението на тези байтове: https://www.bimmerfest.com/forums/showp ... stcount=29

Изглежда ей така: https://imgur.com/a/jlusX2h


Полезни линкове по темата:
- https://www.bimmerfest.com/forums/showt ... page=%2023
- https://www.bimmerfest.com/forums/archi ... 76167.html
- https://www.bimmerfest.com/forums/showt ... AS2&page=2
- https://www.bimmerfest.com/forums/showt ... p?t=876167
- И разбира се цялата тази тема тук във форума. Има много готини колеги, които са споделили супер полезна информация за новаци като мен.

Ами мисля, че това е по-същественото. Реших да го споделя, понеже докато рисърчвах, гледах доста често коментари от сорта: "Имаш ЛС" и като цяло това ме забави доста докато си събера цялата информация. За човек, който не е в нещата е доста рисърч, но не е невъзможно. Ще се радвам, ако спестя време на хората, които като цяло им се занимава и могат да боравят с компютър :)

Стана малко дълго и на моменти разфокусирано, но се надявам да ви е полезно.

Успешна седмица.

Потребител
Аватар
Мнения: 33
Регистриран на: 3.09.2012
Местоположение: Добрич
Пол: Мъж
Кара: F10 535xd

Re: Разпознаване на знаци

Мнение от Blindy » 18 Фев 2020, 13:18

Огромни благодарности на колехата от горния пост. Справих се и аз със активирането на заводски инсталирания SLI. Само че реших да пробвам без да ъпдейтвам картата, която е последната версия за цялаевропа (не разделена на изток/запад). Кодирах го както е описал колегата и всичко е 6. Остана да почерпя :bchug:

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 216
Регистриран на: 6.03.2009
Местоположение: София
Кара: G20
Мечтае да кара: V12

Re: Разпознаване на знаци

Мнение от A9A » 19 Фев 2020, 9:53

bigi написа:
New values

00, 00, 00, 00, 00, 00, 00, 00, 00, 00, 00, 00, 00, 00, 00, 00, 00, 00, 00, 00, 00, 00, 00, 00, 00, 00, 00, 00, 00, 00, 00, 00, 00, 00, 00, 00, 00, 00, 00, 00, 00, 00, 00, 00, 00, 00, 00, 00, 00, 00, 00, 00, 00, 00, 00, 00, 00, 00, 00, FF, FF, FF, FF, FF, FF, FF, FF, FF, FF, FF, FF, FF, FF, FF, FF, FF, FF, FF, FF, FF, FF, FF, FF, FF, FF, FF, FF, FF, FF, FF, FF, FF, FF, FF, FF, FF, FF, FF, FF, FF, FF, FF, FF, FF, FF, FF, FF, FF, FF, FF, FF, FF, FF, FF, FF, FF, FF, FF, FF, FF, FF, FF, FF, FF, FF, FF, FF, FF



Огромни благодарности!
И при мен сработи - без цялостен ъпдейт, без FSC кодове...

Две години само предложения на л.с. с цена - това е форум, а не рекламна платформа.
Немски форум: питаш нещо и ти отговарят.
Сръбски форум: питаш нещо и теб те питат.
Български форум: питаш нещо и всички ти обясняват колко си тъп.

Потребител
Аватар
Мнения: 49
Регистриран на: 19.05.2014
Пол: Мъж
Кара: G02 X4
Детайли за колата: Xdrive 30d

Re: Разпознаване на знаци

Мнение от marto74bg » 19 Фев 2020, 15:04

Колеги, не става ясно за знаците с ограничението на скоростта ли става въпрос, или за трафик знаците (като забранено изпреварването, знак STOP и т.н.), които би трябвало да се появяват до знака с ограничението на скоростта?
Вие нямате нужните права за да сваляте прикачени файлове.

ПредишнаСледваща

Назад към F07/F10/F11

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook