X3 30d - рискове от каране на градско с дизела

X серия (E84,F48,F39,F47,E83,F25,F26,E53,E70,F15,E71,F16)

Модератор: Технически модератори

Потребител
Аватар
Мнения: 3
Регистриран на: 5.04.2024

X3 30d - рискове от каране на градско с дизела

Мнение от Doctor_Joke » 05 Апр 2024, 15:29

Здравейте! Започва да ми изкристализира идеята, че нова Х3 ще е следващата кола (мислех за 3-ка комби, обаче с малко дете, сякаш Х3 ще е по-удобно). И тука идва голямото чудене. Тъй като искам колата да е по-динамична, единствените приемливи варианти за двигател са съответно В57 и В58. Карах тестова 330d и преживяването беше много положително - двигателят го намирам за повече от добър за моите нужди. В58 ми се струва, че ще е малко овъркил, а да не говорим, че разликата в цената не е пренебрежима.
Проблемът, обаче, е, че моето каране изобщо не е похдодящо за дизел. Карам много къси отсечки градско 3-4 км да ходя на работа, уикендите да речем по 10-15, но не винаги и веднъж на 2 месеца междуградско каране. Ясно ми е, че за такова ползване бензина е по-добро, въпросът е да очаквам ли сериозни проблеми с дизеловия мотор. Не ми е проблем да наливам премиум нафта, не ми е проблем и да давам пари за добавки, ако това ще намали риска от проблеми с ДПФ-а. Интересува ме колко чести са тези проблеми, защото ако 2-3 пъти в годината ми се запушва филтъра, това е неприемливо неудобство, също не мисля зорлям всяка седмица да въртя кръгчета на околовръстното на ниска предавка, за да отпушвам филтъра. Като допълнение - разходът не ми е фактор, просто искам 6-цилиндров двигател с над 250 к.с. мощност, така че изобщо на масата не стоят по-малките бензинови мотори.
Та въпросът ми е - твърде голяма грешка ли ще бъде да взема този дизелов мотор нов за моите нужди или проблемите са по-скоро изключение.

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 701
Регистриран на: 19.10.2008
Местоположение: Плевен
Пол: Мъж
Кара: 330Ci
Мечтае да кара: M3
Детайли за колата: Mtech, Manual, Black Sapphire

Re: X3 30d - рискове от каране на градско с дизела

Мнение от DoesNot » 07 Апр 2024, 14:22

Здравей. При толкова кратки разстояния определено дизела не е подходящ. Щом и разхода не е фактор, бензиновия двигател е за теб :yes:

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 675
Регистриран на: 25.07.2005
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: F15

Re: X3 30d - рискове от каране на градско с дизела

Мнение от theraven_nz » 07 Апр 2024, 22:28

За това каране си за бензин. Дизелът е определено по-приятен за каране, но ако мислиш да държиш автомобила повече от 3 години, с това ежедневие, по-добре бензин. От друга страна, ако можеш поне веднъж на месец да си организираш пътуване сам или със семейството и да правиш поне 100-200км на едно палене с добро натискане да изчисти дпф-а, не би трябвало да имаш проблеми. Казвам го от гледна точка на F15 дизел на 240000км, без никакви проблеми засега - с пътуване до офис 2-3 пъти седмично, 1-2 уикенд карания месечно извънградско с напичане, където позволява за, по 20-30 мин му е достатъчно да се регенерира. Ако гледаш коли до 100к км пробег не би трябвало да ти е фактор която и да е, стига да е гледана, просто покарай и прецени.
---

Потребител
Аватар
Мнения: 3
Регистриран на: 5.04.2024

Re: X3 30d - рискове от каране на градско с дизела

Мнение от Doctor_Joke » 07 Апр 2024, 22:37

По принцип за нови гледам. Може би В58 все пак е верният отговор.

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 288
Регистриран на: 25.04.2013
Местоположение: Трявна/Пловдив
Пол: Мъж
Кара: 540i G30, 120d F20
Мечтае да кара: 540i

Re: X3 30d - рискове от каране на градско с дизела

Мнение от AlonsoBest » 08 Апр 2024, 8:31

За това каране бензина със сигурност е по-добрата опция. Аз имам B58-ца във 5-та серия и супер. Както си забелязъл обаче цената на бензина е доста по-висока. Това е защото във Х3 мотора е M40i, тоест е М performace изпълнение и е малко по мощен спрямо това което се слага във по-високите серии. Също и е с по-висок пакет базови екстри и това вдига цената.
За дизела какво мога да кажа. Да крактите разстояния са му проблем, но B моторите са доста по измислени и правят достатъчно добри регенерации и във градски условия. Имам и 120-ка дизел със B47, която ползваме за градско карене основно и се справя чудесно с регенерациите и DPF-a е перфектен.
Важното е колата да е на малко километри, препоръчвам под 100К. Все още са сравнително нови коли и се намират на малко километри.
Ако все пак решиш за бензина, може би по-добре е да се ориентира към друго купе. Може би 5-та серия, цената ще е същата или дори по-ниска и от 5-цата ще получиш повече комфорт спрямо Х3-то.
Изображение

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 639
Регистриран на: 4.10.2018
Кара: F48 xDrive 20d/E87 120d
Мечтае да кара: 911

Re: X3 30d - рискове от каране на градско с дизела

Мнение от Jorixa » 25 Апр 2024, 15:38

Мене старото ми 120д го карах 90% градско само и за 3-4 години никога не съм имал проблем с филтри и дпф-и.. Ама офиса ми е на 13 километра от нас. Ти с твойте 3 километра и бензина даже е оувъркил, една тротинетка щи свърши работа :mhihi:

Назад към X1/X2/Х3/Х4/X5/X6

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook