Х3 Е83, панорама и пробелми

X серия (E84,F48,F39,F47,E83,F25,F26,E53,E70,F15,E71,F16)

Модератор: Технически модератори

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 98
Регистриран на: 21.09.2017
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: E83 M57T2
Мечтае да кара: фърчило

Х3 Е83, панорама и пробелми

Мнение от ID A » 06 Окт 2019, 12:06

Малко предисловие. Моята Х3 е с панорамен покрив. Много хубава екстра особено лятно време, да караш на открехнат покрив и климатик. Почти мигновено разхлаждане, след отваряне на двете части, дори в колата да е пещ. Всичко беше ок до миналата седмица, когато след 4 часово пътуване, отказа да се затвори задната част.
Свързах се с фирма. Оферта беше: 50 затваряне, 350 правим неотваряема само задната част и всичко да работи както си е фабрично 800 лв части и 300+ труд. Не работят с части на клиента. Но ако им занеса нов стар шибах взет от морга, ще го монтират, май за 400 беше.
Вече бях направил проучване, знам какво се изрязва, за да стане неотваряема задната част. След малко ютюб образование, с един приятел го затворихме. Свалихме лявата шина, защото се оказа че плъзгача който надига покрива беше излязъл от нея. Противно на всичко написано в нета, не беше нужно да сваляме тавана и панорамата. Стигаше само да се откачи нагъната гума откъм тавана, която закрива механизма. Самата шина е свързана с два винта към стъклото. Оказа се, че е счупен пластмасовия гребен на шината около нулевата точка (така съм избрал да нарека положението на затворен покрив). Метална шина с пластмасов гребен нормално да се напука пластмасата от различно разширение на метала, апропо цялата пластмаса е с напречни пукнати през сантиметър два. Наместихме го и затворихме люка. Едно питане на очилатия чичко и веднага изплю резултати за "БМВ Е83 ремонтен комплект шибидах". Двете шини са около 50 лева. Взех комплекта, изглеждат си точно като оригиналните, с щамповани малки точки за по-добро сцепление при винтовете остава следващите дни да ги сложим.
Дотук добре, казал падащия като прелитал покрай 10тия етаж. Обаче си остава, че при покрив в положение за вентилация, задните клинове, които повдигат задното стъкло, отказват да се оттеглят назад и блокират целия механизъм. Явно ще свалим само задното стъкло, да видим какво става там. След още четене, попаднах на интересна тема в този американски форум:

https://xoutpost.com/bmw-sav-forums/x5- ... truct.html

След още търсене, на запад се предлагат комплекти, предни шини, задни клинове (шини) и Front Glass Carrier (предобрен алуминиев). Това последното не знам как правилно да го преведа на български, но това е един U елемент, на който е закачено жилото от предния мотор. То има едно зъбче, което влиза в тесен канал на Кабелния водач за задния прозорец. Точно на този кабелен водач се отрязва едното ръбче, за да не може зъбчето от Front Glass Carrier да увлече и вдигне и задната част. Предполагам , че точно този Front Glass Carrier e счупен и веднъж вдигнал задната част, няма с какво на връщане да освободи пружината и върне задната част надолу. Определено при опит за затваряне цялата пружина назад тръгва и после се връща в предишното положение. Явно голямо усилие и се намесва защитата от прискрипване.
Още ровене и ооо изненада, БМВ предлага ремонтни комплекти за предна, задна част и щора с абсолютни всички части.
заден 54103454098 332.4 лв.
преден 54107130990 650.4 лв.
щора 54107199478 416.4 лв.
И нито един не е в наличност в Ауто Бавария, но поне имаха цени. Според чужди форуми, местните БМВ дилъри сменят цял комплект шибидах и не се занимават с подмяна, тъй като е пипкава работа. Ще питам през седмицата, тук може и да не е така.
Колебая се да си поръчам изцяло предния и лятото или зимата в гаража, да подменим механизма с жокер "помощ от приятел". Другото да взема подобрения алуминиев Front Glass carrier и само него да сменям? Втора ръка от морга излиза повече, а и въобще не съм сигурен, че няма да е същото или близко до моя състояние.
Та, ще съм ви благодарен и патили да изкажат мнение.

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 141
Регистриран на: 10.04.2020
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: BMW
Мечтае да кара: M4 Competition
Детайли за колата: X3 E83 3.0D xDrive

Re: Х3 Е83, панорама и пробелми

Мнение от streetracer1 » 25 Яну 2021, 16:58

Колега, гледам темата е стара и предполагам си се справил вече. Дали трябваше да свалиш цялата касета за подмяната или става и на място? При мен от няколко дни отказа задното стъкло и не ми се иска да го "преправям". Виждам ремонтни комплекти по под 100лв с всичко необходимо за "ъпдейт" на механизмите.
Поздрави,
Х. Христов

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 98
Регистриран на: 21.09.2017
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: E83 M57T2
Мечтае да кара: фърчило

Re: Х3 Е83, панорама и пробелми

Мнение от ID A » 26 Яну 2021, 18:11

Подмених предните шина/релси(?), които са завинтени за голямото стъкло, тъй като моите бяха счупени.

http://gparts.bg/bmw/847-bmw-%D1%80%D0% ... D0%B0.html

За малкото стъкло не намерих никаква информация какво се чупи. В едната посока палеца хваща жилото и то изтегля клина, който надига задния прозорец. Като го връщам с отверка не усещам съпротивление и ми е чудно какво става. Намерих май беше в полски форум, че малкото жило всъщност е закачено на една карета и тя се разпуквала и съответно на едната страна се издърпва, но на другата се отваря по спуканото и тата уж малкото стъкло блокира. Заради Ковида и многото работа миналата година не ползвам вентилация. Не ми е до нея. Отварям голямото стъкло с прибиране и така.

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 141
Регистриран на: 10.04.2020
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: BMW
Мечтае да кара: M4 Competition
Детайли за колата: X3 E83 3.0D xDrive

Re: Х3 Е83, панорама и пробелми

Мнение от streetracer1 » 26 Яну 2021, 18:46

При мен при връщане има съпротивление. Ако правилно разбирам си сменил само предните релси на голямото стъкло и задното още не е ок?
Поздрави,
Х. Христов

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 141
Регистриран на: 10.04.2020
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: BMW
Мечтае да кара: M4 Competition
Детайли за колата: X3 E83 3.0D xDrive

Re: Х3 Е83, панорама и пробелми

Мнение от streetracer1 » 26 Яну 2021, 18:51

А понеже не бях обръщал внимание преди как е било, когато цъкнеш плъзгача за отваряне на цялата панорама и тя тръгне, докрай ли се отваря или спира почти в края и трябва второ плъзгане за да се отвори на макс? Същото и при затваряне от максимално отворено стъкло.
Поздрави,
Х. Христов

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 98
Регистриран на: 21.09.2017
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: E83 M57T2
Мечтае да кара: фърчило

Re: Х3 Е83, панорама и пробелми

Мнение от ID A » 26 Яну 2021, 21:01

При отваряне прибира щората и след това голямото се отваря наполовина. Второ натискане и се изравнява с ръба на малкото. При затваряне пак спира на междинното положение.

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 141
Регистриран на: 10.04.2020
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: BMW
Мечтае да кара: M4 Competition
Детайли за колата: X3 E83 3.0D xDrive

Re: Х3 Е83, панорама и пробелми

Мнение от streetracer1 » 27 Яну 2021, 9:28

Значи няма драма при мен, това поне се радвам. Със смяната на споменатите от теб водачи оправи ли се проблемът с малкото стъкло? Или си го изолирал?
Поздрави,
Х. Христов

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 98
Регистриран на: 21.09.2017
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: E83 M57T2
Мечтае да кара: фърчило

Re: Х3 Е83, панорама и пробелми

Мнение от ID A » 27 Яну 2021, 11:36

Не се оправи. Оправи ми се проблема с голямото, че не винаги се затваряше плътно и стъклото оставаше надигнато. Но аз съм с гараж и офис паркомясто и мога да си позволя да го държа дълго време на вентилация.

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 141
Регистриран на: 10.04.2020
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: BMW
Мечтае да кара: M4 Competition
Детайли за колата: X3 E83 3.0D xDrive

Re: Х3 Е83, панорама и пробелми

Мнение от streetracer1 » 31 Мар 2021, 19:31

При мен се появи и едно тропане по павета в средата на панорамата. Впечатление ми направи, че в страната над шофьора тропа и голямото стъкло има ход нагоре. Вдясно не помръдва и явно ще да е дал фира единия водач както при теб. За да се сменят само стъклото ли махна? Изобщо на място могат ли да се сменят?
Поздрави,
Х. Христов

Потребител
Аватар
Мнения: 2
Регистриран на: 14.11.2011
Пол: Мъж
Кара: 2007 E83 30d 218

Re: Х3 Е83, панорама и пробелми

Мнение от sleepy » 07 Апр 2021, 22:44

Здравейте колеги. Преди по-малко от месец се сдобих с Е83 с неработещ панорамен покрив.
Когато пробвах колата предния собственик ме увери че покрива не тече, около акумулатора нямаше ръжда и беше чисто и сухо.

Плана ми беше да се погрижа за покрива когато наближи лятото и времето се стабилизира но обстоятелствата ме изпревариха с два пръста вода при акумулатора които са се появили между покупката и вчера.
Възможно е аз да съм се престарал при миенето след като я покарах по добре осолените пътища първата седмица и да съм махнал боклука който е уплътнявал стъклата.

Понеже не видях дренажи при акумулатора реших непосредствения проблем с катетър от аптеката и пакет котешка тоалетна в кутия за обувки на мястото на ски сака.
Възможно е теча да е от панорамния покрив, перката с антената, третия стоп, уплътнението на задното стъкло или уплътнението на багажника

Проблемите които трябва да реша са следните:
- Да намеря и почистя всички дренажи от покрива/багажника от долната страна. Някой може ли да каже дали са достъпни без сваляне на кори и гуми?
- Водачите на предната щора са счупени и е замръзнала в междинно положение. Тази щора трябва да се свали и вероятно подмени или претапицира понеже плата отляво е скъсан.
- Не знам доколко работи останалия механизъм, но доколкото разбирам е нужно той да се отвори за да стигна до дренажите от горната страна и да мога да сваля щората. Безопасно и възможно ли е да движа този механизъм със счупена щора?
- При движение със скорост над 90км/ч се чува доста вятър от задната страна на колата, подозирам че уплътненията на стъклата на покрива са заминали. Някой може ли да ми каже откъде мога да закупя нови? Смяната не изглежда твърде сложна, поне при нормалния люк.

Това би трябвало да реши проблема с движението на щората:
http://gparts.bg/home/954-bmw-x3x5-ремонтен-комплект-за-шибидах.html

Тези водачи не знам дали са ми нужни:
http://gparts.bg/bmw/847-bmw-ремонтен-комплект-шини-за-шибидах-тип-панорама.html

Доколкото разбирам обикновено се прецаква механизма на задното стъкло и евтиното решение е да се откажеш от повдигането му и да премахнеш от тези водачи частта която го движи.

Принципно съм склонен да опитам да свърша всичко сам, но нямам гараж и не разполагам с много време.
Ако знаете къде могат да го свършат добре и цената е поносима съм склонен да си платя.

Предпочитам да се отремонтира моя панорамен покрив а не да ми се плесне следващ в неизвестно състояние.
Някой знае ли колко струва всичко това към момента, къде може да се свърши в района на София, и на каква цена? Може би Микрон Доцев, или друго място?

Потребител
Аватар
Мнения: 1
Регистриран на: 14.03.2021
Пол: Жена

Re: Х3 Е83, панорама и пробелми

Мнение от Sosrosi » 09 Авг 2023, 8:13

sleepy написа:Здравейте колеги. Преди по-малко от месец се сдобих с Е83 с неработещ панорамен покрив.
Когато пробвах колата предния собственик ме увери че покрива не тече, около акумулатора нямаше ръжда и беше чисто и сухо.

Плана ми беше да се погрижа за покрива когато наближи лятото и времето се стабилизира но обстоятелствата ме изпревариха с два пръста вода при акумулатора които са се появили между покупката и вчера.
Възможно е аз да съм се престарал при миенето след като я покарах по добре осолените пътища първата седмица и да съм махнал боклука който е уплътнявал стъклата.

Понеже не видях дренажи при акумулатора реших непосредствения проблем с катетър от аптеката и пакет котешка тоалетна в кутия за обувки на мястото на ски сака.
Възможно е теча да е от панорамния покрив, перката с антената, третия стоп, уплътнението на задното стъкло или уплътнението на багажника

Проблемите които трябва да реша са следните:
- Да намеря и почистя всички дренажи от покрива/багажника от долната страна. Някой може ли да каже дали са достъпни без сваляне на кори и гуми?
- Водачите на предната щора са счупени и е замръзнала в междинно положение. Тази щора трябва да се свали и вероятно подмени или претапицира понеже плата отляво е скъсан.
- Не знам доколко работи останалия механизъм, но доколкото разбирам е нужно той да се отвори за да стигна до дренажите от горната страна и да мога да сваля щората. Безопасно и възможно ли е да движа този механизъм със счупена щора?
- При движение със скорост над 90км/ч се чува доста вятър от задната страна на колата, подозирам че уплътненията на стъклата на покрива са заминали. Някой може ли да ми каже откъде мога да закупя нови? Смяната не изглежда твърде сложна, поне при нормалния люк.

Това би трябвало да реши проблема с движението на щората:
http://gparts.bg/home/954-bmw-x3x5-ремонтен-комплект-за-шибидах.html

Тези водачи не знам дали са ми нужни:
http://gparts.bg/bmw/847-bmw-ремонтен-комплект-шини-за-шибидах-тип-панорама.html

Доколкото разбирам обикновено се прецаква механизма на задното стъкло и евтиното решение е да се откажеш от повдигането му и да премахнеш от тези водачи частта която го движи.

Принципно съм склонен да опитам да свърша всичко сам, но нямам гараж и не разполагам с много време.
Ако знаете къде могат да го свършат добре и цената е поносима съм склонен да си платя.

Предпочитам да се отремонтира моя панорамен покрив а не да ми се плесне следващ в неизвестно състояние.
Някой знае ли колко струва всичко това към момента, къде може да се свърши в района на София, и на каква цена? Може би Микрон Доцев, или друго място?





Здравей колега. Виждам ,че темата е стара ,но се надявам да споделиш дали и ако да ,как си оправил проблема с теча в купето. При мен е под краката ми (шофьорското място ) и съм много притеснена . Желая лек ден.

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 754
Регистриран на: 16.06.2011
Местоположение: Sofia
Пол: Мъж
Кара: F31 28i xDrive Estoril Blue, R259
Мечтае да кара: 911 Turbo S
Детайли за колата: ex. X3 E83 LCI 3.0d

Re: Х3 Е83, панорама и пробелми

Мнение от astrapower » 17 Авг 2023, 10:46

Теча, най-вероятно е от разлепено уплътнение между вратата и кората. Доста често се случва. Разглобете кората и залепете добре уплътнението със подходящо лепило. Аз използвах DekaSeal 8936 (за кемпери и каравани се води), доста здраво държи и е гъвкаво и подходящо за целта. Почиства се старото уплътнение и се полага от новото.

Назад към X1/X2/Х3/Х4/X5/X6

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook