F15 X5 - мнения?

X серия (E84,F48,F39,F47,E83,F25,F26,E53,E70,F15,E71,F16)

Модератор: Технически модератори

Потребител
Аватар
Мнения: 2
Регистриран на: 4.09.2019
Пол: Мъж

F15 X5 - мнения?

Мнение от al_rusev » 04 Сеп 2019, 23:55

Здравейте, сега имаме 2015 Range Rover Discovery Sport (240к.с.), чичо ми си купи 2017 F15 X5 (30d) преди около година (доста тъпичко според мен, да беше изчакал няколко месеца и можеше да вземе последната генерация). Нашите я разгледага и ги изкефи, подхвърлих им идеята да продадем Range Rover-a и да вземем и ние F15 и го обмислят.
Поразгледах в mobile.bg и има няколко за по към 57-67хил. лв., със сравнително малко киломтери (74,000, 75,000, 78,000, 87,000км и една на 125хил.). Надеждни ли са или имат проблеми? 4 от 5те са 30d, едната е 40d. Скъпи ли са за поддръжка, имат ли някакви систематични проблеми (както А4-ките дето гълтат много масло, неща от този тип които се появяват без значение колко добре поддържаш колата)? Също така бих оценил мнения за самата кола :)

Накратко: семейството ми обмисля да продадът 2015 RR Discovery Sport, да доплатят 10хил. и да вземат F15 X5 (2014, xDrive 30d). Надеждни коли ли са/скъпи за поддръжка? Мнения за колата също са добре дошли :)

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 783
Регистриран на: 11.10.2012
Пол: Мъж
Кара: e92, f30
Мечтае да кара: M4

Re: F15 X5 - мнения?

Мнение от expl0de » 05 Сеп 2019, 19:41

Според мен кола за над 35к лева задължително от БМВ дилър, не от автокъща. В България има малка наличност и цените (при дилърите, не в автокъщите) са по-високи от тези в Германия например. В Германия ще ти направят ТЮВ при покупката и ще ти дадат до 2години гаранция на основните агрегати, ще ти кажат какво е правено по колата досега, включително и инциденти. Аз така съм купил 2 коли и съм доволен. Относно поддръжката, естествено, че е скъпа при бмв.
На кола до 100к км и проверена не се очакват ремонти в близко бъдеще. Вече който кара такава може да даде инфо за първите неща, които се развалят.

Потребител
Аватар
Мнения: 2
Регистриран на: 4.09.2019
Пол: Мъж

Re: F15 X5 - мнения?

Мнение от al_rusev » 05 Сеп 2019, 23:15

expl0de написа:Според мен кола за над 35к лева задължително от БМВ дилър, не от автокъща. В България има малка наличност и цените (при дилърите, не в автокъщите) са по-високи от тези в Германия например. В Германия ще ти направят ТЮВ при покупката и ще ти дадат до 2години гаранция на основните агрегати, ще ти кажат какво е правено по колата досега, включително и инциденти. Аз така съм купил 2 коли и съм доволен. Относно поддръжката, естествено, че е скъпа при бмв.
На кола до 100к км и проверена не се очакват ремонти в близко бъдеще. Вече който кара такава може да даде инфо за първите неща, които се развалят.



от 5те обяви който гледах само една е от автокъща, другите са все частни лица. По принцип задрължително ще се направи инспекция в официален сервиз/дилът на БМВ да кажат всичко наред ли е/има ли нещо за смяна. Не съм сигурен каква е схемата при БМВ и може ли да отидеш да доплатиш за удължена гаранция. Използваните автомобили от сайта на БМВ са всички доста по-скъпи/с много повече километри. Една която ме влечеше от mobile беше за 57,000лв, на 87,000км с пълна сервизна история, използваните от сайта на БМВ са от сорта на 79,000лв за кола на 120 хил. км. Същия автомобил от автокъща е 56хил. лв пак с пълна сервизна история, последно влизане в БМВ април 2019.
Като цяло това са ми тревогите за използван автомобил директно от БМВ - изглеждат ми с доста голяма надценка и доста повече километри от тези в mobile.
Последна промяна al_rusev на 08 Сеп 2019, 1:51, променена общо 1 път

Старши спамър
Аватар
Мнения: 1859
Регистриран на: 27.04.2010
Местоположение: Извън матрицата в Ориндж кЪнтри юниверс.
Кара: го на оранжеви хапчета ПО ДЖАПАНКИ!
Мечтае да кара: хората към оринджпилване.
Детайли за колата: разделена на 21 млн. бройки.

Re: F15 X5 - мнения?

Мнение от Top Gun Maverick » 06 Сеп 2019, 8:34

Така е, дилърите винаги дават скъпо защото разчитат на името си и гаранцията. Що се отнася до двугодишен модел ако е с 3.0д аз не бих се притеснявал толкова за тая прословута гаранция ако разликата в цената е 20 хил. лв. Звучи ми абсурдно да ги дам на дилъра. Отиваш при човека с частнста обява и караш колата в добър сервиз и правиш обстоен преглед, проверяваш историята и си ти като свалиш малко от цената. Имай предвид, че тия коли сриват бързо цена през първите 3 години, просто е главоломно, а дилърите живеят в собствен филм, че едва ли не трябва да вземат цената на нов автомобил ако може. Новият модел излезе и е с доста по-различна визия и този вече трябва да се продава на цена. Разбира се проверката на състоянието е важно нещо, но не очаквай първоначално да сменяш нещо различно от накладки и масла, та не знам каква е тая скъпа поддръжка ако не вземеш кола на 200-300 хил. което е почти невъзможно.
https://youtu.be/MNf97XgBdTc
Ако има неразбрали, there is no second best:
https://youtu.be/yzs7qtF04e8 :mhihi:
In God we trust, all others we track.
https://youtu.be/upv2UP4sCzI?si=sXoNFIQpgckN0dVc
I feel the need, the need for speed.
https://youtu.be/zTPoRDrtc0s?si=y-Qi2Ec94Gg15iOw

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 675
Регистриран на: 25.07.2005
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: F15

Re: F15 X5 - мнения?

Мнение от theraven_nz » 08 Сеп 2019, 23:48

Включвам се с първи отговор в ролята на собственик на F15 в тази тема. Автомобилът е 2014г, 40d с 313 к.с., евро 6. Взех го точно излязъл от гаранция август миналата година на 120 хил. км. Преди това карах първа генерация Х5, дизел фейслифт 2006г.

В момента F15ката е на 156 хил. км, като за времето, прекарано с нея съм правил следните неща:
- масла и филтри (на 15хил км)
- смяна комплект вериги
- рециклиране на турбини
- смяна на гарнитурата на капака на клапаните
- един носач
- задна въздушна възглавница

От гореизброените ремонти, належащи бяха гарнитурата и носачът. Носачът - ясно - движим се в БГ. Гарнитурата беше за смяна, понеже горната турбина е доста близо до главата и въпреки термоизолацията си грее и гарнитурата се беше изпекла в точно този участък и беше започнала да сълзи масло върху колектора, което вкарваше мирис на изгоряло в купето. Евтина е, не е драма.
Смяната на веригите и освежаването на турбините бяха извършени не поради належаща нужда, а по-скоро поради факта, че имаха леки хлабини и предпочетох да ги извърша като планиран ремонт, отколкото наложителен незнайно къде и как след време, просто защото съм педант относно състоянието на автомобила. Иначе можеха да карат и още 5-10-50-100 хил. км - никой не може да каже.
Възглавницата я забелязах, че спада 3 поредни нощи, насрочих час за сервиз след няколко дни да я погледнат и интересното е, че докато дойде време за сервиза не спадна нито веднъж (3-4 дни). Все пак я смених. Видимо имаше защо - беше си нацепена и не се знае кога щеше пак да почне да кляка и да мъчи компресора.

Като минус на колата мога да отбележа, че ако е поръчана без атермични стъкла и салонът е тъмен (моята е с тъмносива алкантара), вътре доста си напича. Дори и с климатик пак се усеща как пече докато караш. Возил съм се в такава с термо стъкла и е доста по-комфортно. Моята е германка, немецът е икономисал от тази екстра, която според мен за БГ жегите е задължителна. Отделно резервоарчето за DPF пикнята е в коша на мотора, а не при гърловината на резервоара. Досега 2 пъти доливам и все оливам. Може би защото взимам течността от Шел в 10-литрови туби с къса тръбичка и е трудно хем да я насочиш, хем да я надигнеш. След зареждане изливам едно шише вода да не засъхне по мотора и е ок, но все пак. БМВ продават "оригинална" в удобни шишета, но разликата в цената е уау, така че този дискомфорт съм го приел.

Това, което приятно ме изненада в колата, е че за 1 година окачването (адаптивно М окачване) с 1000 датчика, електроники, носачи и т.н. абсолютно мъжки понася нашите пътища. Както написах по-горе, единствената интервенция е смяната на един носач и възглавницата. За сметка на това вози абсолютно комфортно на 20-цолови джанти, нищо общо с Е53-ката. Купето е много добре обезшумено, пътят не се чува, LED-фаровете са много добри (особено с асистента за дългите - пускаш го нощно време и забравяш). Разходът с 50/50 софийско и магистрално каране (като магистралното е ту със 120, ту с 200) е около 10-11, което за тези килограми и мощност е повече от добре.

За това се сещам засега, ако те интересува нещо конкретно - стреляй :)
---

ентусиаст
Аватар
Мнения: 997
Регистриран на: 8.11.2005
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: М2+X5

Re: F15 X5 - мнения?

Мнение от msi200 » 09 Сеп 2019, 7:16

F15 са здрави. Показателно е, че даже и най-първите бройки не даваха дефекти(без 50i). Една от причините е, че се ползва платформата от Е70. F15 няма фейслифт и всичките са еднакви на външен вид.
I love the sound of V8 in the morning...

Слави
Аватар
Мнения: 7952
Регистриран на: 20.03.2003
Пол: Мъж

Re: F15 X5 - мнения?

Мнение от © » 17 Сеп 2019, 9:32

А като двигател към какво да се насочим? То по принцип няма голям избор, така че двигателя какъвто излезе, но все пак някакви плюсове и минуси?

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 637
Регистриран на: 4.10.2018
Кара: F48 xDrive 20d/E87 120d
Мечтае да кара: 911

Re: F15 X5 - мнения?

Мнение от Jorixa » 17 Сеп 2019, 10:16

Еми 30d си е добър избор. Здрав е двигателя, върви добре, харчи малко.

Потребител
Аватар
Мнения: 1
Регистриран на: 11.10.2019

Re: F15 X5 - мнения?

Мнение от shadow_bg » 13 Окт 2019, 22:18

Да използвам на колегата темата. От известно време съм се замислил за смяна на колата. И съм се насочил към 2014 - 2015 X5. но ми изкочиха доста въпроси около тази кола.

1. Чудя се кой мотор ще е по-добре. 30д или 40д. В момента карам 3.0 дизел и като параметри ми допада. но се безпокоя дали 258 коня ще са достатъчни за това купе на X-са. Или си иска 313 коня мотора.

2. Xdrive-a как се държи зимата?

3. Адаптивния круз контрол как се държи и заслужава ли си? горе долу крането ми градско - извънградско е 40/60 и повечето време си пътувам на автопилот. но се замислих дали такава система няма да ми е по-удобна на магистралата и не само


В момента карам друга немска кола(няма да назовавам марка), която има някои хубави екстри.

1. Интересува ме X5-цата дали има електрическа печка, която да стопля купето зимата по-бързо?

2. Всички модели ли имат безключов достъп до колата, или само тези с 3 черти на дръжките и 2 бутона на багажника на вратата?

3. За моделите от тези години има ли решения за Android Auto или Apple Car play, за свръзка на телефона към колата и визуализацията на фабричния екран на приложения?

4. Как стой работата с ъпдейт на картите на навигацията? В момента просто ми се налага да ги запиша на диск и да го сложа в колата. Как стой работата и с намиране на нови карти за Европа

5. Всички модели ли имат bluetooth връзка към телефон? Видях няколко модела с поставка за телефон в подлакътника.

6. Bluetooth стрийм на музика има ли? и ако да във всички нива на оборудване ли е?

За момента е май това.

///Мтусиаст
Аватар
Мнения: 1079
Регистриран на: 16.04.2010
Местоположение: Плевен
Пол: Мъж
Кара: ///М3 и още нещо

Re: F15 X5 - мнения?

Мнение от rve » 24 Окт 2019, 20:44

Да се включа и аз по темата. Миналата седмица се сдобих с F15, 2016-та на 25 хил км. Понеже Слави по-горе пита към кой двигател да се насочим това и на мен ми беше основната дилема като не чух много добри отзиви за дизеловите двигатели в дългосрочен план. Освен ангренажните вериги разучих, че различните версии на N57D страдат от доста по-сериозни проблеми като основни лагери на коляновия вал, а също и биелни. Ремонтите са 5-цифрена сума и не са малко колите със сменян двигател по посочените по-горе причини. За това реших да търся бензин като се спрях на N55 (35i). Оказа се, че с този двигател колите са само за Северна Америка, но ми изпадна читав канадски екземпляр и скочих.

Колата е много солидна като усещане на пътя, комфортът е уникален и като цяло за модела изобилства от екстри. Няма само обдухване на седалките, но за Канада нормално. За това пък има отопление на какво ли не - предни и задни седалки, волан, чистачки и въпросния "blow-by heater" за бързо сгряване на купето дето пита колегата по-горе. Заради всички тия печки и реотани има втори акумулатор до основния, че като се включи всичко това и електромерът полудява :mhihi: На 20-ки е в момента, стайл 599М като ще гледам да й взема 18-ки за зимата.

На другите въпроси на колегата по-горе за мултимедията - имам в подлакътника провизия за телефон, но си има и блутуут колата и си вързах Huawei-я без проблем. За другите неща още не съм разучил. Не мисля, че има други освен с keyless&go достъп.

ентусиаст
Аватар
Мнения: 997
Регистриран на: 8.11.2005
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: М2+X5

Re: F15 X5 - мнения?

Мнение от msi200 » 25 Окт 2019, 6:54

shadow_bg написа:Да използвам на колегата темата. От известно време съм се замислил за смяна на колата. И съм се насочил към 2014 - 2015 X5. но ми изкочиха доста въпроси около тази кола.


1. Чудя се кой мотор ще е по-добре. 30д или 40д. В момента карам 3.0 дизел и като параметри ми допада. но се безпокоя дали 258 коня ще са достатъчни за това купе на X-са. Или си иска 313 коня мотора.

3.0D. Проблемите са с 40д, но това е от несменяне на масло. 30Д е много по-здрав и не дава дефекти. 40d е ок ако си го вземеш нов и му сменяш маслото по-често от 30 хиляди км.

2. Xdrive-a как се държи зимата?
ОК се държи, само че трябва да сложиш еднакво широки гуми отпред и отзад.

3. Адаптивния круз контрол как се държи и заслужава ли си? горе долу крането ми градско - извънградско е 40/60 и повечето време си пътувам на автопилот. но се замислих дали такава система няма да ми е по-удобна на магистралата и не само

Това е въпрос на избор и наличност :)

В момента карам друга немска кола(няма да назовавам марка), която има някои хубави екстри.

1. Интересува ме X5-цата дали има електрическа печка, която да стопля купето зимата по-бързо?
Мисля, че всичките имат електрически нагреватели и парното почва да духа топло бързо. Само че не съм 100% сигурен.

2. Всички модели ли имат безключов достъп до колата, или само тези с 3 черти на дръжките и 2 бутона на багажника на вратата?

Comfort Access е опция.

3. За моделите от тези години има ли решения за Android Auto или Apple Car play, за свръзка на телефона към колата и визуализацията на фабричния екран на приложения?

Незнам, те са и 2-3 вида навигации през различните години.

4. Как стой работата с ъпдейт на картите на навигацията? В момента просто ми се налага да ги запиша на диск и да го сложа в колата. Как стой работата и с намиране на нови карти за Европа

Ъпдейтват се с флашка, на която се записва картата. Но трябва един код, който струва пари.

5. Всички модели ли имат bluetooth връзка към телефон? Видях няколко модела с поставка за телефон в подлакътника.

Ако има навигация, задължително има блутут.

6. Bluetooth стрийм на музика има ли? и ако да във всички нива на оборудване ли е?

Мисля че го има във всички навигации стрийминга, със сигурност в Professional го има.
I love the sound of V8 in the morning...

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 637
Регистриран на: 4.10.2018
Кара: F48 xDrive 20d/E87 120d
Мечтае да кара: 911

Re: F15 X5 - мнения?

Мнение от Jorixa » 25 Окт 2019, 9:09

rve написа:Освен ангренажните вериги разучих, че различните версии на N57D страдат от доста по-сериозни проблеми като основни лагери на коляновия вал, а също и биелни.
Стига плашихте с тия вериги... Тоя проблем го има на двигателите правени 2008-2011. От 2012 натам е изчистен. И N55 и N57 са доста здрави двигатели, освен ако не попаднеш на зле поддържани, от там нататък въпроса е единствено дали ти се кара дизел или бензин.

Слави
Аватар
Мнения: 7952
Регистриран на: 20.03.2003
Пол: Мъж

Re: F15 X5 - мнения?

Мнение от © » 30 Окт 2019, 8:51

Е моята е 30д. Конете са 258, честно казано бързо се усеща предела им, но за нормално каране е ок, пък и това е джип - така и така не може да се отпуснеш по завоите, а и разхода е много приятен.
Да използвам темата да питам за гумите - в момента е с 255/50 19 отпред и 285/45 19 , това май са стандартните гуми по табелка, но втория размер зимни гуми почти няма избор. Вие с какъв размер карате зимата?
msi200 написа:2. Xdrive-a как се държи зимата?
ОК се държи, само че трябва да сложиш еднакво широки гуми отпред и отзад.


Това означава ли, че отпред и отзад може с 255/50 19?

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 675
Регистриран на: 25.07.2005
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: F15

Re: F15 X5 - мнения?

Мнение от theraven_nz » 30 Окт 2019, 11:37

© написа:Това означава ли, че отпред и отзад може с 255/50 19?


Да. Аз съм така с 40д вече втора зима ще става.
---

///Мтусиаст
Аватар
Мнения: 1079
Регистриран на: 16.04.2010
Местоположение: Плевен
Пол: Мъж
Кара: ///М3 и още нещо

Re: F15 X5 - мнения?

Мнение от rve » 30 Окт 2019, 12:54

4х255/55/18, джанти стил 446.

Следваща

Назад към X1/X2/Х3/Х4/X5/X6

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook