X3 (E83) - Проблеми с дисплея.

X серия (E84,F48,F39,F47,E83,F25,F26,E53,E70,F15,E71,F16)

Модератор: Технически модератори

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1016
Регистриран на: 8.06.2012
Пол: Мъж
Кара: Нафтова печка.
Мечтае да кара: През просото...
Детайли за колата: Х3 (Е83) 3.0d, 2004г.
M57TU-A5S390R-ATC400

Re: X3 (E83) - Проблеми с дисплея.

Мнение от Borymeckata » 04 Ное 2018, 14:53

Чудя се защо се чупи квадратния отвор? Според мен, причините са две:

- Явно има някакъв минимален луфт между квадратната втулка и отвора, поради което при всяко отваряне / затваряне на дисплея се получават някакви удари, появяват се пукнатини в ъглите на квадратния отвор и накрая се чупят парчета от корпуса;
- Пластмасата старее, за което помага и това, че дисплеят е изложен на слънце.

Ние залепихме счупените парчета на корпуса и след като монтирахме четвъртитата втулка в него - заляхме целия детайл с някаква смола. Така вече няма възможност разглобяване, но пък няма и луфтове, та се надявам да не се наложи... :mhihi: :mhihi:


Значи ако имате такъв строшен дисплей, за който не ви пука, можете да ми го изпратите и аз ще опитам да го възстановя. Без никакви гаранции, разбира се, просто като експеримент.
Excellent! Steven is my name!

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 3197
Регистриран на: 13.02.2008
Местоположение: София-център Антим 1 номер 61
Пол: Мъж
Кара: Всичко що е BMW , баничарки
Мечтае да кара: M1

Re: X3 (E83) - Проблеми с дисплея.

Мнение от laviatan » 04 Ное 2018, 15:40

Темата е направо за "ВАЖНИ" - до момента в нета по-подробно описание на проблема не съм налирал :yes: :bowdown: :bchug:
AUTO MOTOR PARTS GROUP LTD
Фирмата е специализирана за марката BMW .
ПОРЪЧКА НА ОЕМ ЧАСТИ ОТ БМВ ГРУП. ГОЛЯМА НАЛИЧНОСТ НА СКЛАД.
КАЧЕСТВО, КОРЕКТНОСТ, БЪРЗИНА - ВСИЧКО ЗА БМВ НА ЕДНО МЯСТО !

Обекти: Магазин и склад - София ул. Антим I 61 / склад ул. Антим I 63
ОБЯВИ В БМВ ФОРУМ : ЛИНК 1 / ЛИНК 2
Проверка история автомобил: http://www.automotorpartsgroup.bg/
Тел.: 0700 70 775
Facebook: https://www.facebook.com/AutoMotorPartsGroupLTD
E-mail: sales@automotorpartsgroup.bg
Понеделник - Петък от 9,30-17,30 часа / Събота от 10,00-14,00 часа

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1016
Регистриран на: 8.06.2012
Пол: Мъж
Кара: Нафтова печка.
Мечтае да кара: През просото...
Детайли за колата: Х3 (Е83) 3.0d, 2004г.
M57TU-A5S390R-ATC400

Re: X3 (E83) - Проблеми с дисплея.

Мнение от Borymeckata » 05 Ное 2018, 8:29

Според мен няма нужда, напълни се форумът с "важни" теми... :mhihi: :mhihi: А че липсва такава "ценна" информация в мрежата - нищо чудно, хората си купуват нов дисплей и го монтират за 10 минути, никой не си играе да го лепи и поправя... Пък и такива проблеми може би възникват след 12 - 14 години експлоатация - западняците не са се сблъсквали... :mhihi: :mhihi:
Темата е тук, няма да се изгуби, а ако някой се интересува - ще я намери... :dunno: :dunno:

Само да вметна - като ми се прецака този механизъм за отваряне / затваряне на дисплея, "спасителната" ми идея беше да премахна електродвигателчето и да оставя дисплея неподвижен, или пък да се отваря и затваря на ръка. Изглежда лесно - просто откачваш моторчето и повече няма проблеми... Обаче не става така - двигателчето дава информация за положението на дисплея и без него системата се забърква, не знае дали е отворен или не и изобщо престава да го включва. Аз се блъсках доста време с този проблем, дори реших, че някак съм успял да изгоря платката и затова дислеят ми е "умрял". После помислихме как би трябвало да работи системата (мисленето е последно в ремонтния процес... :mhihi: :mhihi: ), залепихме счупените детайли, монтирахме всичко както си беше и дисплейчето си тръгна нормално.
Excellent! Steven is my name!

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 99
Регистриран на: 11.09.2009
Местоположение: Plovdiv
Пол: Мъж
Кара: E83 LCI 3.0D / 2009
Мечтае да кара: ...кола без проблеми :)

Re: X3 (E83) - Проблеми с дисплея.

Мнение от pif4o77 » 18 Авг 2019, 20:49

Браво за подробното инфо :) По въпроса за включването на дисплея и откачането на моторчето, за да разбере системата че се е отворил и да го светне и щом това се влияе от моторчето има два начина, единия е да има някъде някои микрек дето като с еотвори дисплея тои цъква и казва на системата всичко е ок пускаи тока :) Ти си го разглабял до основи, не споменаваш да има такъв микрек за краино положение, тогава остава варианта да е по товар на мотора, щом стигне краино положение и мотора спре да се върти по товара в веригата системата разбира че тва е до краи и пуска дисплея, тогава за да се излъже системата просто на място на мотора трябва да се уцели подходящия резистор и така системата винаги ще го пуска. Това до някъде обяснява защо се разбива пантата, ако разчита на товар от мотора то всеки път когато тои отвори или затвори напъва пантата до момента в които системата предпиреме деиствие за спиране тока на мотора и пускане на дисплея или гасенето му, тва напъване полека лека прави тея микропукнатини и се троши. Нкрая да кажа че не претендирам да е точно така просто размишления, всъщност едва ли биха сложили микреци щото те нямаше да издържат и годна. Сетих се и за трети вариант ама по не ми се вярва, с датчик подобен на коляновия вал и магнит в тва зъбно колело, или просто котампула, като стигне магнита в колелото до датчика и дисплея светка, но тогава дисплея щеше да се пуска и без моторчето та явно таината е в товара на мотора :) А я ся ми кажете тоя дисплеи винаги ли се отваря като дадеш на контакт и се затваря като загасиш, или има опция да си седи все отворен или затворен и да го отваряш пожелание :)

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1016
Регистриран на: 8.06.2012
Пол: Мъж
Кара: Нафтова печка.
Мечтае да кара: През просото...
Детайли за колата: Х3 (Е83) 3.0d, 2004г.
M57TU-A5S390R-ATC400

Re: X3 (E83) - Проблеми с дисплея.

Мнение от Borymeckata » 20 Авг 2019, 11:33

pif4o77 написа:... остава варианта да е по товар на мотора, щом стигне краино положение и мотора спре да се върти по товара в веригата системата разбира че тва е до краи и пуска дисплея,

Това предполагам и аз, защото крайни изключватели няма. Мислех дали няма някакъв датчик за положението на дисплея (примерно някаква гравитационна ампула и да включва екрана като застане прав), но го отварях с ръка и пак не тръгна. Нещо в самото електродвигателче е, защото като е откачено механично от системата, но с включен куплунг - дисплеят се включва, когато задържа зъбното колело на моторчето с ръка. Ако не го задържа - върти няколко секунси и спира, но екранът не светва. Дано съм обяснил разбираемо...

Дисплеят се отваря като завъртиш ключа на първо положение и се затваря, като извадиш ключа. Има бутон, който го затваря, но да стои постоянно отворен не може. А и защо е необходимо? Той нали е отгоре на таблото и едва ли ще му бъде добре да го грее слънцето цяло лято.
Excellent! Steven is my name!

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 98
Регистриран на: 21.09.2017
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: E83 M57T2
Мечтае да кара: фърчило

Re: X3 (E83) - Проблеми с дисплея.

Мнение от ID A » 20 Авг 2019, 15:32

Най вероятно е стъпково моторче. При него няма нужда от крайни положения или токово реле за спиране на мотора при претоварване. А и ако е по претоварване, на всяко отваряне или затваряне ще блъска, докато счупи корпуса.

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 99
Регистриран на: 11.09.2009
Местоположение: Plovdiv
Пол: Мъж
Кара: E83 LCI 3.0D / 2009
Мечтае да кара: ...кола без проблеми :)

Re: X3 (E83) - Проблеми с дисплея.

Мнение от pif4o77 » 20 Авг 2019, 16:09

Значи от това което обясни е точно както си мислех, по товар на мотора, един подходящ резистор и дисплея ще светва без значение дали е отворен или затворен ;)

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1016
Регистриран на: 8.06.2012
Пол: Мъж
Кара: Нафтова печка.
Мечтае да кара: През просото...
Детайли за колата: Х3 (Е83) 3.0d, 2004г.
M57TU-A5S390R-ATC400

Re: X3 (E83) - Проблеми с дисплея.

Мнение от Borymeckata » 21 Авг 2019, 12:30

Да, стига да знаеш какъв резистор и къде точно да го сложиш. Защото в електромоторчето влиза цял сноп кабели, може би десетина (по спомен).

Вече не си спомням точно, но май моторчето не "напъва" самия дисплей в крайно (отворено) положение. Въпросният "напън" се получава между края на зъбния гребен и корпуса (основата) на дисплея (която е монтирана на таблото). Значи моточето завърта гребена и той отваря дисплея, в крайно положение гребенът опира в основата и спира (съответно - спира и моторчето). А самият дисплей само "се вози" върху чЕтвърта на зъбния гребен - докъдето го отвори...
Excellent! Steven is my name!

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 99
Регистриран на: 11.09.2009
Местоположение: Plovdiv
Пол: Мъж
Кара: E83 LCI 3.0D / 2009
Мечтае да кара: ...кола без проблеми :)

Re: X3 (E83) - Проблеми с дисплея.

Мнение от pif4o77 » 21 Авг 2019, 22:21

Аааа ми тва трябваше да ми го кажеш от началото че не са само два кабела и електроника д амери съпротивление и съответно да обръща поляритета за отваряне затваряне :) Значи вътре в мотора е ключа, трябва да се отвори един да се види ;)

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1016
Регистриран на: 8.06.2012
Пол: Мъж
Кара: Нафтова печка.
Мечтае да кара: През просото...
Детайли за колата: Х3 (Е83) 3.0d, 2004г.
M57TU-A5S390R-ATC400

Re: X3 (E83) - Проблеми с дисплея.

Мнение от Borymeckata » 22 Авг 2019, 7:37

Да, сега прегледах снимките - снимал съм само дисплея, без основата и двигателчето... Ще ги щракна и тях, като се прибера. Сноп от около десетина кабела излиза от електромоторчето и завършва с куплунг, който се щраква на платката на дисплея (мисля - долу в дясно на снимката):

Изображение
Excellent! Steven is my name!

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 89
Регистриран на: 20.03.2007
Кара: само BMW-та
Мечтае да кара: M850i

Re: X3 (E83) - Проблеми с дисплея.

Мнение от xenon318is » 03 Яну 2021, 19:02

БРАВО! Страхотна тема :bowdown: Днес лепих и аз моя дисплей, само, че не стана с тези моментни и двукомпонентни лепила, затова му направих шини от двете страни и стана стабилно. Ако може да кажете каква е тази смола за лепене или някое подходящо лепило :clap: :yes:
Веднъж BMW, винаги BMW!

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 89
Регистриран на: 20.03.2007
Кара: само BMW-та
Мечтае да кара: M850i

Re: X3 (E83) - Проблеми с дисплея.

Мнение от xenon318is » 04 Яну 2021, 15:20

20210104_151055.jpg
Ето така направих моята днес и лепих с лепило бизон за твърда пластмаса PC/ABS
Вие нямате нужните права за да сваляте прикачени файлове.
Веднъж BMW, винаги BMW!

Предишна

Назад към X1/X2/Х3/Х4/X5/X6

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook