5 години с Х3 (Е83)

X серия (E84,F48,F39,F47,E83,F25,F26,E53,E70,F15,E71,F16)

Модератор: Технически модератори

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 235
Регистриран на: 3.02.2009
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: като тъпанар ... Е61 530D
Детайли за колата: Параход

Re: 5 години с Х3 (Е83)

Мнение от Nikkie » 16 Юни 2019, 14:24

astrapower написа:Стига де 14-15/100, не е ли много това. Или в много лош трафик шофираш и на кратки разстояния или нещо с термостатите не е в ред.

Изпратено от моят VTR-L29 с помощта на Tapatalk


София , трафик достатъчно , карам по 10-15км в посока до Орлов Мост , а термостатите ме съмнява не съм виждал някви грижи с тези " чертички " винаги си остават 4-5 накрая.
А и не съм много , много от спокойните шофьори с 50лв около 21.6л минавам ~145-150км градско шофиране по сметки е към 14 ~ 15 според зависи интензивноста на трафик и тежеста на крачето.
Карам комби почти фул екстри и си е бая тежичко ..

Изображение

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 99
Регистриран на: 11.09.2009
Местоположение: Plovdiv
Пол: Мъж
Кара: E83 LCI 3.0D / 2009
Мечтае да кара: ...кола без проблеми :)

Re: 5 години с Х3 (Е83)

Мнение от pif4o77 » 22 Юни 2019, 13:58

Хуба тема, поздравелния за автора и включилите се в нея. Ще я използвам и аз да си излея душата. Аз сменях коли на 2-3 години докато не попаднах на сегашния ми сув, той е от страната на изгряващото слънце и е толкова безпроблемна че вече 10 години го карам, но поостаря, стана на 21г, не че и има нещо, все си е така безпроблемна, частите за тези 10 години и 70х.км. счупили се по нея се броят на пръстите на едната ми ръка и сумата им не надвишава 200лв (невероятно нали :) ) Комфорта в нея обаче е много лош и много ме уморява, чак не ми се тръгва на път ако е по далеко от 100км. Затова колкото и да не ми се ще от година две се оглеждам с какво да я заменя, от същата марка нищо не си струва парите, пълни лагерници безбожно скъпи. И накрая ща неща след доста дърпане и противене стигнах до х3, просто покрива много от изискванията ми. Мислех да се огранича до двулитровия дизел 150коня или бензин 2.0 защото имам възможност колата да е на лице с телк и от там пестя данък и винетка, които данък в Пловдив никък не е малък. Но пък цял живот спъната кола не ми се кара :) затова реших да се загледам по 2,5i или 3.0i феислифтовете съответно с 218 и 272 коня, гледам разликата в разхода е минимална, предполагам и моторите са почти еднакви, та въпреки соления им данък в Пловдив от порядъка на 400 лева падне ли ми хубава такава която да си струва ще се радвам да се похваля в темата :) Радвам се че се шири всеобщото мнение че това е последно доказалия се здрав сув, ще се радвам да е достоен заместник на старото ферхонде и да не ми създава ядове, защото аз по сервизи не ходя и не искам да ходя, сам си ремонтирам и сам си обслужвам колите, но не за всичко имам нужните условия, обгрижвам ги грижливо и редовно, и затова очаквам и от тях да не ме нервят с проблеми :) ще се радвам ако има някои с 2,5 или 3,0 бензин да сподели малко инфо за неща които ме интересуват :)

Потребител
Аватар
Мнения: 3
Регистриран на: 6.04.2019
Пол: Мъж

Re: 5 години с Х3 (Е83)

Мнение от pavloff » 17 Дек 2019, 1:12

Здравей,
видях случайно, че си писал за маслото Wolf 5w40 и че си доста доволен от него. Все още ли караш с това масло и какви са ти впечатленията до сега? Също от къде си го купуваш понеже виждам в maslo1.com е доста евтино чак подозрително :mhihi: . Предстои ми смяна на масло и до сега е карана с 5w30 (на 200 000км е), но мисля да опитам твоето масло.

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1016
Регистриран на: 8.06.2012
Пол: Мъж
Кара: Нафтова печка.
Мечтае да кара: През просото...
Детайли за колата: Х3 (Е83) 3.0d, 2004г.
M57TU-A5S390R-ATC400

Re: 5 години с Х3 (Е83)

Мнение от Borymeckata » 17 Дек 2019, 8:01

Да, с Wolf си карам колата от няколко години и не съм имал ядове. Всъщност съм доволен, защото разходът на масло падна в някаква степен (при мен го духа от турбината в интеркулера). Препоръчах го на мои познати с дизели и досега микой не се е оплакал.

За купуването - честно, не знам откъде идва маслото. Поръчва ми го един приятел, които има магазин за части и сервиз, даже така ползваме някаква отстъпка (той ползва, като търговец). Знам, че го има в Е-Маг и понякога е на прИмоция... Сигурно може да се купи и от други места (сайтове), но аз не съм търсил из мрежата.

Трябва да отбележа, че става въпрос за маслото WOLF VITALTECH 5W40 PI C3 , което отговаря на стандарта BMW LONGLIFE-04.

То е по-скъпо от обикновеното VITALTECH 5W40, което е LONGLIFE-01.
Excellent! Steven is my name!

Потребител
Аватар
Мнения: 3
Регистриран на: 6.04.2019
Пол: Мъж

Re: 5 години с Х3 (Е83)

Мнение от pavloff » 17 Дек 2019, 17:17

Да хубаво е че подчерта кое точно масло е защото на снимката по назад си качил обикновеното. А зашо реши да е 5w40, а не 5w30 както е предписано?

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 754
Регистриран на: 16.06.2011
Местоположение: Sofia
Пол: Мъж
Кара: F31 28i xDrive Estoril Blue, R259
Мечтае да кара: 911 Turbo S
Детайли за колата: ex. X3 E83 LCI 3.0d

Re: 5 години с Х3 (Е83)

Мнение от astrapower » 19 Дек 2019, 9:12

За летните температури е по добре да е на 5/40. Въпреки че в официалния сервиз слагат 5w/30.

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1016
Регистриран на: 8.06.2012
Пол: Мъж
Кара: Нафтова печка.
Мечтае да кара: През просото...
Детайли за колата: Х3 (Е83) 3.0d, 2004г.
M57TU-A5S390R-ATC400

Re: 5 години с Х3 (Е83)

Мнение от Borymeckata » 20 Дек 2019, 9:16

pavloff написа:Да хубаво е че подчерта кое точно масло е защото на снимката по назад си качил обикновеното. А зашо реши да е 5w40, а не 5w30 както е предписано?

Къде го четете това за маслото? Аз лично не смятам вискозитетния клас за толкова важен, "летен" индекс 30 или 40 - какво значение? В ТИС-а, който гледам, и двете стават (съжалявам, че е на руски):
https://tis.bmwcats.com/doc1104544/

За дизелите дават също 5W50, 10W60 - гледай колона (С) на таблицата. Може и да бъркам де, но така го раязбирам... :dunno: :dunno:
Пише също, че като ползваш масло Longlife, може да обръщаш внимание на визкозитетния клас:

Фирменные масла BMW с продолжительным сроком службы, аттестованные для всех моделей BMW с 1998 г., проходят проверку на возможность использования их круглый год во всех странах при любых температурах окружающей среды. Поэтому в дальнейшем в случае использования масел BMW Longlife можно не обращать внимания на класс вязкости.

Та не виждам драма в случая... :dunno: :dunno:
Excellent! Steven is my name!

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 99
Регистриран на: 11.09.2009
Местоположение: Plovdiv
Пол: Мъж
Кара: E83 LCI 3.0D / 2009
Мечтае да кара: ...кола без проблеми :)

Re: 5 години с Х3 (Е83)

Мнение от pif4o77 » 17 Яну 2020, 16:45

Самата презумция че 5/30 е по качествено като съставки- синтетика ме кара да слагам него, не че с 5/40 ще и стане нещо но си е полусинтетика, е има и синтетики от него но колкото е по голяма разликата между двете числа толкова по бързо се скапва, едно 5/40 никога няма да издържи живота на 5/30 особено пък ако се водим по на бмв интервалите за смяна от по 30к. За 30к с 5/40 ич не е добре за мотора, ако гос меняш на 10к няма проблем както мисля да правя аз с 5/30 :)

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1016
Регистриран на: 8.06.2012
Пол: Мъж
Кара: Нафтова печка.
Мечтае да кара: През просото...
Детайли за колата: Х3 (Е83) 3.0d, 2004г.
M57TU-A5S390R-ATC400

Re: 5 години с Х3 (Е83)

Мнение от Borymeckata » 16 Апр 2020, 10:36

Осем години, хора! :shock: :shock:

Осем години стават този Великден... Никога преди не съм държал една кола толкова дълго. Егати безсмъртната кочина, честно... :shock: :shock:

Ето тук съм го снимал за последно, с новите джанти:
SAM_0697.JPG


SAM_0702.JPG


Жена ми не дава и дума да кажа да го продаваме. А и тоя бидон не създава никакви проблеми, та да имам повод да се отърва от него. Платих му данъците за 2020-та, та ще караме поне още една годинка заедно...
Вие нямате нужните права за да сваляте прикачени файлове.
Excellent! Steven is my name!

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 201
Регистриран на: 11.06.2015
Пол: Мъж
Кара: Е46 330д

Re: 5 години с Х3 (Е83)

Мнение от hitar_potar » 21 Апр 2020, 20:59

Басирам се, че ако тръгнеш да го сменяш, ще е с ф25... :D

Потребител
Аватар
Мнения: 1
Регистриран на: 1.06.2020

Re: 5 години с Х3 (Е83)

Мнение от stanisi » 01 Юни 2020, 16:05

Здравейте, реших да се включа в темата, защото в момента съм в кафето на едно омв пред сервиза и чакам да ми стегнат чисто новата (стара) Х-3ка. Карал съм я сравнително малко, но засега ми се струва доста сполучлива и едва ли ще я сменя скоро.

Двигателя е n52 2.5si с газ от Италия. Не усещам разлика в мощността, но причината да влезе в сервиз е че като е на газ, се усещаше 'хълцане' при ускорение и леко колебаене в оборотите като е спряла. Оказа се изгоряла запалителна бобина на единия цилиндър. Интересното е че това е проблем по бензиновата уредба, но явно се забелязва повече като е на газ и го диагностицирах по аматьорски като филтри/свещи.

Това ми е първото БМВ, предишната кошница беше Ауди А3 (радостни фенски възгласи из форума след 3, 2, 1...) и ъпгрейда ми се струва доста голям. Ще пускам ъпдейти като навъртя още километри.

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1016
Регистриран на: 8.06.2012
Пол: Мъж
Кара: Нафтова печка.
Мечтае да кара: През просото...
Детайли за колата: Х3 (Е83) 3.0d, 2004г.
M57TU-A5S390R-ATC400

Re: 5 години с Х3 (Е83)

Мнение от Borymeckata » 10 Юни 2020, 8:28

stanisi написа:Това ми е първото БМВ, предишната кошница беше Ауди А3 (радостни фенски възгласи из форума след 3, 2, 1...) и ъпгрейда ми се струва доста голям. Ще пускам ъпдейти като навъртя още километри.

Тук сме широко скроени хора, Колега. Никой няма да те подиграва, каквато и кола да си карал преди или в момента. Уважаваме дори Хонда-джии и ВАГ-аджии, което не е реципрочно, в смисъл - опитай да похвалиш "новата" си Х-тройка в Ауди - форума... :mhihi: :mhihi:

Дори да те баннат, като се похвалиш, че си си купил Мерцедес - накрая се оказва, че било случайно, без лош умисъл... :mhihi: :mhihi:
Excellent! Steven is my name!

Потребител
Аватар
Мнения: 1
Регистриран на: 12.06.2020
Пол: Мъж

Re: 5 години с Х3 (Е83)

Мнение от NickMan » 12 Юни 2020, 13:52

Здравейте , Колеги ! Току що се регистрирах.Собственик съм на E83 2.0D 177 hp 2007 . Имам един въпрос , къде се намира в колата куката за теглене която се навива отпред ?
Благодаря предварително!

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1016
Регистриран на: 8.06.2012
Пол: Мъж
Кара: Нафтова печка.
Мечтае да кара: През просото...
Детайли за колата: Х3 (Е83) 3.0d, 2004г.
M57TU-A5S390R-ATC400

Re: 5 години с Х3 (Е83)

Мнение от Borymeckata » 15 Юни 2020, 11:41

Моята е в багажника, под малкото капаче най-отзад, в ляво. Досега не ми е трябвала.
На тази снимка се вижда - точно под мрежичката в ляво:
Изображение

По-важно е да знаеш къде ти е секретът за отвиване на секретните болтове на джантите, ако имаш такива, разбира се.
Ако го нямаш този секрет - може да влезеш в голямо приключение, съвсем разбираемо...
Excellent! Steven is my name!

Потребител
Аватар
Мнения: 11
Регистриран на: 27.12.2006
Местоположение: Sofia
Кара: BMW X3 E83
Детайли за колата: 3.0D automatic

Re: 5 години с Х3 (Е83)

Мнение от xaxaboto » 18 Юни 2020, 10:44

Здравейте Колеги,

И аз да споделя, че навъртях вече 3г и 50000км с моята Х3 Е83 3.0d .
Да чукна на дърво, но проблеми сериозни не съм имал.
Освен смяна на масла и филтри общо взето съм подменял спирачна течност, масло в скоростна кутия и на преден и заден диферанциал и накладки един път.
Беше ми изчезнал незнайно защо един път антифриза, но откакто долях преди около година няма промяна в нивото.
Не ми гори масло, нито имам други оплаквания.Харчи ми около 11.5 на градско и 8 на извънградско, но и зависи, колко се натиска.
Практична кола е сега ми я оцениха за каското на 11000, та плащам 1000лв за каско и гражданска и още около 300лв за данъка.
Като проблем съм имал прецакани зъбни колелца на актуатора на раздатката, но откакто ги подмениха всичко е ок, като изключим, че адски ме дразни,
понякога колата решава, че трябва да засвети лампата 4х4 понеже е по-хлъзгав(мокър) пътя, което нямам идея грешка ли е или си е нормално, но пък след време си гасне и толкоз.
Като возия си е твърдичка, но съм и свикнал.Колата е комфортна и широка, понякога ми се струва, че ми теснее багажника, като ходим на море, но пък жената товари половината къща в тия случаи :mhihi: .Имах идеята да и добавя фарове с рингове и блутут модул... Не правете тая грешка, купих окабеляването и модула след супер много търсене и като отидох да го слагам се оказа,че трябва да ми разкостят половината кола барабар с отлепване на тавана... та ме отказаха от това.
За фаровете уж лесно лесно ама излезе,че има голямо разнообразие от букси, пък фаровете търгашите ги продават без крушки и запалки и сумата се оказва много голяма, за някъв оптичен ефект.Набутах сума пари за фарове, които после за да се отърва продадох на по-ниска цена, понеже не стават а не бях проучил нещата, трябвало и да са с ригове и динамик, пък ако не съвпадат буксите иди търси такива или трябва да режа жиците, което също не е добре.
В момента нещо е почнала да ми играе стрелката за температурата, нямам идея на какво се дължи, случава се само на дълъг път и противно на логиката стрелката се връща за няколко минути все едно колата е студена, а после пак си застава вертикално.
На финала да кажа, че не бих я сменил, освен ако не ме налегне финансова криза :confused: или не почне да дава проблеми нещо.

ПредишнаСледваща

Назад към X1/X2/Х3/Х4/X5/X6

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook