Мистерия със свирещ звук Х5 Е53 почти решен!

X серия (E84,F48,F39,F47,E83,F25,F26,E53,E70,F15,E71,F16)

Модератор: Технически модератори

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 330
Регистриран на: 1.12.2008
Пол: Мъж
Кара: Е70 4.8

Мистерия със свирещ звук Х5 Е53 почти решен!

Мнение от Papy_m » 19 Яну 2017, 10:03

Здравейте колеги,

От заглавието не става много ясно, но проблемът е следния:

Колата ми е е53 3.0 бензин с ръчни скорости. От едно известно време се появи странно свирене в движение (все едно свири щурче, или стърже ламаринка - специфичен звук е). Не е от снега и студа защото се появи още когато времето беше хубаво. Като тръгна с колата на 1,2 и 3та скорост се чува като стържене (не си представяйте някакъв страшен шум и едва ли не разпадане, а просто монотонно и леко стържене), което на 4та и 5та скорост вече се превръща в свиренето описано по-горе. Като отпусна педала на газта свиренето спира, като изключа от скорост пак спира (което ме навежда на мисълта, че го има само като има усилие). Чува се от предната част на автомобила. Ходих на няколко сервиза - различни неща ми казват. Първо беше преден диференциал, после лагер на полоска (тази която излиза от картера), след това друг каза, че е от предния кардан дето влиза в раздатката (там са шлици - незнам дали така се казват точно) там имало луфт и от това се чувало свиренето, а пък стърженето се чувало от към раздатката, другият майстор каза, че според него било ламаринка, която опирала някъде, но това само като го слуша в движение без да я качва на подемник.
Най интересното е, че като вкарам колата в дълбок сняг (колкото да опре отдолу), изкарвам я и няма нито стърженето, нито свиренето на която и да е скорост.
Вчера след като ми казаха за предния кардан напръсках с течна грес там където влиза в раздатката и където е гуменият о-пръсртен. Покарах колата и продължи да си свири и стърже по същия начин (нямаше разлика). Вкарах я пак в дълбок сняг и отново всичко изчезна. Тази сутрин отивайки към работа пак се появи.
Според мен не е нещо сериозно. Просто никой не може да го хване точно какво е.
Моля някой ако се е сблъсквал с подобен проблем, или някой ако му идва идея какво може да е и къде евентуално да погледна дайте идеи.
Благодаря предварително на всеки отзовал се.
Поздрави на всички :yes:
Последна промяна Papy_m на 31 Яну 2017, 8:20, променена общо 1 път
Или водиш, или следваш, или ми се махаш от пътя!

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 330
Регистриран на: 1.12.2008
Пол: Мъж
Кара: Е70 4.8

Re: Мистерия със свирещ звук Х5 Е53 помощ!

Мнение от Papy_m » 19 Яну 2017, 10:06

Другото, за което се сетих е, че като е вдигната на подемник колата свиренето се чува само за момент като подам рязко газ. Ако държа постоянни обороти не се чува (явно няма усилието, което е когато колата е в движение).
Или водиш, или следваш, или ми се махаш от пътя!

Потребител
Аватар
Мнения: 22
Регистриран на: 5.08.2011
Пол: Мъж
Кара: 330XD '07, 318i '00
Мечтае да кара: M5

Re: Мистерия със свирещ звук Х5 Е53 помощ!

Мнение от 3er » 19 Яну 2017, 10:36

Дано не е преден кардан...

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 330
Регистриран на: 1.12.2008
Пол: Мъж
Кара: Е70 4.8

Re: Мистерия със свирещ звук Х5 Е53 помощ!

Мнение от Papy_m » 19 Яну 2017, 13:11

Моля те колега да кажеш какво имаш предвид - скъпо струва ремонта, не се намират части, не става друг или?
Аз също се надявам да не е от него, но не знам :dunno:
Благодаря
Или водиш, или следваш, или ми се махаш от пътя!

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1016
Регистриран на: 8.06.2012
Пол: Мъж
Кара: Нафтова печка.
Мечтае да кара: През просото...
Детайли за колата: Х3 (Е83) 3.0d, 2004г.
M57TU-A5S390R-ATC400

Re: Мистерия със свирещ звук Х5 Е53 помощ!

Мнение от Borymeckata » 19 Яну 2017, 14:00

Papy_m написа:... като е вдигната на подемник колата свиренето се чува само за момент като подам рязко газ.

Колата на подемника е на неутрал, нали така - трансмисията не върти? И аз бих предположил някаква ламаринка, която вибрира или опира някъде. Като имаш възможност да вдигнеш колата и да влезеш под нея - не можеш ли да установиш откъде се чува звука? При изгасен двигател почукай с ръка корите и подкалниците отдолу, разклати изпускателната генерация и окачването и слушай дали дали няма да се появи този звук.
Excellent! Steven is my name!

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 330
Регистриран на: 1.12.2008
Пол: Мъж
Кара: Е70 4.8

Re: Мистерия със свирещ звук Х5 Е53 помощ!

Мнение от Papy_m » 19 Яну 2017, 14:08

Като е на подемник и подам газ имам предвид на 5та скорост. Колата е ръчка. Само при подаване на газ като не е на скорост не се чува нищо, както и в движение като изключа от скорост пак го няма. Иначе и аз най-много се съмнявам за ламаринка някъде и като проникне сняг там за момент изчезва и като го стопи примерно и пак се появява свиренето. Един колега ми писа на ЛС да видя предпазните ламаринки на спирачните дискове, което и на мен ми беше минало през ума. При първа възможност ще ги проверя. Ако е имало жулене някъде по диска от ламаринката би трябвало да си личи.
Поздрави и благодарности :yes:
Или водиш, или следваш, или ми се махаш от пътя!

Потребител
Аватар
Мнения: 22
Регистриран на: 5.08.2011
Пол: Мъж
Кара: 330XD '07, 318i '00
Мечтае да кара: M5

Re: Мистерия със свирещ звук Х5 Е53 помощ!

Мнение от 3er » 19 Яну 2017, 14:10

Аз имах подобни симптоми на моето Е90 330XD и накрая излезе предния кардан, заедно с едно каре на задния диференциал ми струва 1700 лв.

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 330
Регистриран на: 1.12.2008
Пол: Мъж
Кара: Е70 4.8

Re: Мистерия със свирещ звук Х5 Е53 помощ!

Мнение от Papy_m » 19 Яну 2017, 17:48

Здравейте,

Ровех се в интернет и случайно попаднах на един клип.
https://www.youtube.com/watch?v=T9PQxeChsAU
Опасявам се, че звукът, който се чува на по-ниските скорости е досущ като този от клипа. Доколкото разбирам от коментарите първоначалната идея е раздатка, после в коментарите е написал, че е скоростна кутия, но май и тя не е и все още не е решил проблема.
Ще пробвам и аз по някакъв начин да направя един клип на този гаден звук и ще го пусна тук.
Поздрави
Или водиш, или следваш, или ми се махаш от пътя!

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 330
Регистриран на: 1.12.2008
Пол: Мъж
Кара: Е70 4.8

Re: Мистерия със свирещ звук Х5 Е53 помощ!

Мнение от Papy_m » 24 Яну 2017, 13:51

Здравейте колеги,

Ново нещо, което забелязах относно проблема (може и да е от това, а може и да не е :dunno: ) - като правех почти обратен ляв завой (тръгнах от място с повечко газ на ляв завой) и ми се чу тракане като от каре. За първи път го чувам това тракане. Възможно ли е това свирене и стържене да бъде от там, понеже откакто го има свиренето съм навъртял известни километри и просто да му е трябвало повече време, за да се прояви по-сериозно.

Другото, което забелязах в поведението на свирещия звук е, че като съм подал газ да ускорявам го има, като отпусна газта (на скорост обаче) за момент изчезва и после при отпусната газ и на скорост пак го има. Като държа педала на газта в положение да не ускорява ами да поддържам една скорост почти го няма шумът и свиренето.

Утре ще слагам добавка в раздатката. Правя го с цел ако е от нея поне малко да се променят нещата, за да мога да я набедя нея. Ако продължи свиренето ще свалям предния кардан да видя каква е ситуацията там, въпреки че не ми се вярва да е от него.

Към колегата с Е90 дето писа по-горе - какви по-точно бяха симптомите при теб?

Благодаря ви за отделеното време.
Ще пиша като има развитие.
Поздрави :yes:
Или водиш, или следваш, или ми се махаш от пътя!

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 330
Регистриран на: 1.12.2008
Пол: Мъж
Кара: Е70 4.8

Re: Мистерия със свирещ звук Х5 Е53 помощ!

Мнение от Papy_m » 24 Яну 2017, 19:22

Ето клипчето колеги!
https://youtu.be/8FxEui9fbWo
Или водиш, или следваш, или ми се махаш от пътя!

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 330
Регистриран на: 1.12.2008
Пол: Мъж
Кара: Е70 4.8

Re: Мистерия със свирещ звук Х5 Е53 помощ!

Мнение от Papy_m » 24 Яну 2017, 19:49

Колеги след клипчето сложих и добавката в раздатката. За около 3 километра от сервиза до вкъщи разлика никаква. Утре като я покарам повече ще пиша пак.
Поздрави и лека вечер!
Или водиш, или следваш, или ми се махаш от пътя!

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 330
Регистриран на: 1.12.2008
Пол: Мъж
Кара: Е70 4.8

Re: Мистерия със свирещ звук Х5 Е53 помощ!

Мнение от Papy_m » 25 Яну 2017, 22:01

Колеги утре мисля да свалям предния кардан. Някой знае ли дали като го сваля ще мога да тествам колата? Ще тръгне ли или системите като DSC и т.н няма да позволят? Има ли вероятност да причакам нещо примерно раздатката? Искам да тествам като го сваля, за да видя дали го има пак шума.
Поздрави
Или водиш, или следваш, или ми се махаш от пътя!

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 128
Регистриран на: 30.05.2015
Пол: Мъж

Re: Мистерия със свирещ звук Х5 Е53 помощ!

Мнение от rosenrt » 29 Яну 2017, 18:09


младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 330
Регистриран на: 1.12.2008
Пол: Мъж
Кара: Е70 4.8

Re: Мистерия със свирещ звук Х5 Е53 помощ!

Мнение от Papy_m » 30 Яну 2017, 10:59

Здравейте колеги,

Проблема е открит за радост или не толкова. Оказа се кардана на предния диференциал. Износени са шлиците, които влизат в раздатката. За съжаление обаче не са само тези на кардана ами и шлиците на раздатката също са изядени. Как го установихме:
Първото, което беше бяха думите на майстора тук в София, който ми каза, че е от кардана. Също и колегата с е90-та дето беше писал по-горе, че при него също се оказал кардана. След нещата, които бях пробвал следваща стъпка беше да сваля кардана. Като го свалих и видимо шлиците са изядени. За да се уверим на 100 %, че гадния стържеш и свирещ звук е от него, след като го свалихме напълнихме с грес там където влиза в раздатката(шлиците), монтирахме го отново и след като тръгнах вече го нямаше звукът. На никоя скорост не се чуваше абсолютно нищо. Това е супер. Сега обаче идва въпроса какво да правя от тук нататък. По принцип кардана ще го рециклирам, обаче какво да правя със шлиците на раздатката? Те могат ли да се рециклират не знам. Съдейки по клиповете, които съм изгледал в интернет за рециклиране на кардан ми се струва, че удължават шлиците му, за да може да хванат новите на здравата част в раздатката, но дали е така :dunno: ? Качвам и снимки, за да добиете представа за какво говоря и давам и линк към клип с рециклиране на кардан, където се вижда, че новите шлици са по-дълги.
Давайте мнения.

А между другото за тези, които се чудят и не са пробвали дали Х5 Е53 преди фейса може да се движи със свален преден кардан (демек само на задно) - е не може! Пробвах го лично, така че можете да бъдете сигурни!

Ето снимките:

Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение

И клипчето:

https://www.youtube.com/watch?v=yeF0X3v6cj8

Поздрави на всички :yes:
Или водиш, или следваш, или ми се махаш от пътя!

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 430
Регистриран на: 6.03.2013
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: х5 4.6is
Детайли за колата: трака..на 8 цилиндъра

Re: Мистерия със свирещ звук Х5 Е53 почти решен!

Мнение от Батман » 01 Фев 2017, 9:47


Следваща

Назад към X1/X2/Х3/Х4/X5/X6

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook