Торк (хидросъединител)

X серия (E84,F48,F39,F47,E83,F25,F26,E53,E70,F15,E71,F16)

Модератор: Технически модератори

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1786
Регистриран на: 13.03.2006
Местоположение: София Пазарджик
Пол: Мъж
Кара: E34TDS , CL 500, Е65

Re: Торк (хидросъединител)

Мнение от klintan66 » 06 Окт 2016, 21:26

Колега , от това което описваш ,моето мнение е ,че все още си далеч от ремонт.
Когато кутията не работи правилно както беше при мен не е необходимо да се заглеждаш в обороти или да се заслушваш в звуци.
Ако решиш мога да ти дам тел на майстора, който ремонтира моята кутия, за консултация.
Хора, които много говорят, и не ви става ясно от първото изречение какво искат да кажат, обикновено искат пари, искат да ви излъжат или поне да ви заблудят !

Потребител
Аватар
Мнения: 6
Регистриран на: 6.02.2017
Пол: Мъж
Детайли за колата: BMW X3 E83 3.0D 2004

Re: Торк (хидросъединител)

Мнение от PETROVIT » 07 Фев 2017, 11:23

Здравейте,

При проблем с торка е задължително да се ремонтира и кутията. Друг вариант няма. Ако се смени само, торка и маслото, след време се стига отново до ремонт, но този път на торка и кутията.

Ремонта на торка + кутия, мехатроник е около 3 200 лева (това е крайна цена с масла, труд и смяна на соленоиди за управление на торка и общото налягане на кутията).

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1064
Регистриран на: 9.07.2013
Кара: 318Ci E46, 530GT

Re: Торк (хидросъединител)

Мнение от MMG » 07 Фев 2017, 20:09

PETROVIT написа:Здравейте,

При проблем с торка е задължително да се ремонтира и кутията. Друг вариант няма. Ако се смени само, торка и маслото, след време се стига отново до ремонт, но този път на торка и кутията.


Колега, може ли да обясниш защо.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1870
Регистриран на: 8.04.2012
Местоположение: Търново
Пол: Мъж
Кара: 318td compact '03
Мечтае да кара: M3
Детайли за колата: с две порти

Re: Торк (хидросъединител)

Мнение от vvasilev1 » 08 Фев 2017, 7:30

PETROVIT написа:Здравейте,

При проблем с торка е задължително да се ремонтира и кутията. Друг вариант няма. Ако се смени само, торка и маслото, след време се стига отново до ремонт, но този път на торка и кутията.

Ремонта на торка + кутия, мехатроник е около 3 200 лева (това е крайна цена с масла, труд и смяна на соленоиди за управление на торка и общото налягане на кутията).

За 2000-2500 съм съгласен ама чак 3200???

Изпратено от моят F3111 с помощта на Tapatalk

Потребител
Аватар
Мнения: 6
Регистриран на: 6.02.2017
Пол: Мъж
Детайли за колата: BMW X3 E83 3.0D 2004

Re: Торк (хидросъединител)

Мнение от PETROVIT » 08 Фев 2017, 8:56

Здравейте,

Темата за кутиите е много обширна и разбира се подхода към всяка кутия е индивидуален. Тъй като тук става въпрос за ГМ кутия, основния им проблем е торка. По принцип, може да се рециклира, но трябва да е в добър сервиз и хубави части, а това вдига цената(БМВ препоръчва нов - 3 200 лева само торк, кутия с торк 8700 без отстъпки). След като започнат първите симптоми за развален торк, вече е късно за кутията. През това време тя е работила с маслото, което е общо за торка и кутията. Започнало е началнотото приплъзване на дисковете на спирачките за скоростите и съответно тяхото бързо износване (възможно е след първите симптоми да се измине 10 15 хиляди километра преди пълния блокаж). Разбира се буталата в мехатроника също са поразени от вече абразивното масло (дори и да се смени само маслото, процеса на прецакване на кутията не се спира, а се отлага временно). Следствие на това мехатроника също подлежи на ремонт (замяна с буталата), както и проверка на всички соленоиди.
Затова написах около 3200 лева. Това не е задължителна цена, разбира се. Има случаи, в които се налага смяна само на определени соленоиди, които вече са поставени отвън кутията, за да не се сменя целия мехатроник. Така или иначе темата е много обширна и сложна.
Аз съм на мнение, че за да стане качествен ремонт се изисква, горепосочените стъпки като задължителни. За съжаление е възможно, някой "майстор", да каже, че това се налага, а това да не е така.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1870
Регистриран на: 8.04.2012
Местоположение: Търново
Пол: Мъж
Кара: 318td compact '03
Мечтае да кара: M3
Детайли за колата: с две порти

Re: Торк (хидросъединител)

Мнение от vvasilev1 » 08 Фев 2017, 9:41

PETROVIT написа:Здравейте,

Темата за кутиите е много обширна и разбира се подхода към всяка кутия е индивидуален. Тъй като тук става въпрос за ГМ кутия, основния им проблем е торка. По принцип, може да се рециклира, но трябва да е в добър сервиз и хубави части, а това вдига цената(БМВ препоръчва нов - 3 200 лева само торк, кутия с торк 8700 без отстъпки). След като започнат първите симптоми за развален торк, вече е късно за кутията. През това време тя е работила с маслото, което е общо за торка и кутията. Започнало е началнотото приплъзване на дисковете на спирачките за скоростите и съответно тяхото бързо износване (възможно е след първите симптоми да се измине 10 15 хиляди километра преди пълния блокаж). Разбира се буталата в мехатроника също са поразени от вече абразивното масло (дори и да се смени само маслото, процеса на прецакване на кутията не се спира, а се отлага временно). Следствие на това мехатроника също подлежи на ремонт (замяна с буталата), както и проверка на всички соленоиди.
Затова написах около 3200 лева. Това не е задължителна цена, разбира се. Има случаи, в които се налага смяна само на определени соленоиди, които вече са поставени отвън кутията, за да не се сменя целия мехатроник. Така или иначе темата е много обширна и сложна.
Аз съм на мнение, че за да стане качествен ремонт се изисква, горепосочените стъпки като задължителни. За съжаление е възможно, някой "майстор", да каже, че това се налага, а това да не е така.

Ако си ремонтирал колега и си доволен от майстор, дай препоръки.

Изпратено от моят F3111 с помощта на Tapatalk

Потребител
Аватар
Мнения: 6
Регистриран на: 6.02.2017
Пол: Мъж
Детайли за колата: BMW X3 E83 3.0D 2004

Re: Торк (хидросъединител)

Мнение от PETROVIT » 08 Фев 2017, 10:03

Здравейте,

Ако се разровите из нета, ще намерите имена на майстори. Аз лично съм правил кутия при Хаги от Пловдив. Той не ги прави лично, но хората му работят много добре и съм доволен от резултата.
http://www.avtomatichni-skorosti.com/
За София Джемини, но има и други места за, които има добри отзиви.

Все пак да допълня, че правенето на стар автоматик крие рискове и за мен това е временно решение, дори и със сменени дискове, торк, мехатроник и т.н. Става въпрос само за ГМ кутиите.
Дано да съм помогнал.

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1064
Регистриран на: 9.07.2013
Кара: 318Ci E46, 530GT

Re: Торк (хидросъединител)

Мнение от MMG » 21 Сеп 2017, 21:01

Update: година по-късно

Най-накрая оставих Х3-ката за за рециклиране на торка. Имаше вариант да сваля торка, да го пратя за рециклиране и като се върне да го монтирам. Мислех Дан ходя до Варна Обаче това е нож с две остриета, особено при GM5 кутиите. Това не го твърда от мой опит, а от ревенето по наши и чужди материали и форуми. Защо? Защото като "тръгне" торка 1) стружките задръстват системата и 2) системата (т.нар) ;) си е стара и вече има отделни компоненти, които са поизносени. Това е от теорията, която сигурно сте чели вече.

Сега на практика при мен: звъни ми майстора след като вече бях оставил колата и казва: "ти май доста си я покарал така колата", на което аз отвръщам - около година ;) Реално и аз съм за "е-не" (бой), обаче колата я карам само през уикендите и 95% извънградско и все отлагах, факт. Феродо в торка нямаше, не беше останало! Триел се метал в метал, от което идват стружките в цялата кутия и клапанното тяло.
Трябва да отбележа, че кутията сменяше перфектно, без удари, тласъци, придърпване и т.н. с изключение на това, че торк конвектора приплъзваше при 80км/ч, основно при изкачване.

Реших да се отвори цялата кутия, не само торка. Цената обаче е друга и с право. Майсторът е направил пълна ревизия, като е сменил дискове, бутала, гумени уплътнения и нещо по клапанното тяло, което не разбрах какво беше, и шлайфане на маслената помпа.

Извинявам се качеството на снимките - снимах от неговия телефон. :mhihi:

IMG_5984.JPG


IMG_5985.JPG


IMG_5986.JPG
Вие нямате нужните права за да сваляте прикачени файлове.

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1064
Регистриран на: 9.07.2013
Кара: 318Ci E46, 530GT

Re: Торк (хидросъединител)

Мнение от MMG » 21 Сеп 2017, 21:10

Още малко снимки:

IMG_5989.JPG
:

IMG_5987.JPG


Днес, след като взех колата от сервиза, ходих до Хисаря и за моя радост проблемните симптоми ги нямаше. Засега съм доволен, да видим!

Цена, за който се интересува: 2К
Вие нямате нужните права за да сваляте прикачени файлове.

Предишна

Назад към X1/X2/Х3/Х4/X5/X6

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook