Зимни гуми за Х-моделите

X серия (E84,F48,F39,F47,E83,F25,F26,E53,E70,F15,E71,F16)

Модератор: Технически модератори

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 98
Регистриран на: 21.09.2017
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: E83 M57T2
Мечтае да кара: фърчило

Re: Зимни гуми за Х-моделите

Мнение от ID A » 02 Ное 2018, 16:43

На моята е83, BMW AG са поставили стикер на Б-колоната с допустимите размери гуми и само на определени размери 215 R17 и 235 R17,R18 има И означение M+S. Производителят казва това. Оттук всеки може да провежда каквито иска тестове и да убеждава в каквото си иска. Не съм сигурен в държава по на запад, дали въобще ще те пуснат да си караш с какъвто размер гуми искаш, освен ако нямаш одобрение от производителя за такъв размер.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 10389
Регистриран на: 16.09.2003
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: 328i

Re: Зимни гуми за Х-моделите

Мнение от Leon » 07 Ное 2018, 13:17

Не че не съм го писал, ама пак - тясната гума е по-добре на киша и лед, затова се ползва по-често, особено из града. По-голям натиск на единица площ, по-добро сцепление. Ако карате повече по заснежени пътища - слагат се широки гуми. Нищо не цепи с тесните. Масата на автомобила се разпределя на по-голяма площ и не затъва. И не, между 255 и 265 няма никаква практическа разлика. Межу 235 и 295 вече има :winky: Като принцип е добре да се кара с препоръчаните от производителя размери. При спорт пакетите аз лично бих избрал да карам с ширината на предните гуми навсякъде, а ако джантите не позволяват, бих сложил междинна ширина като спазя диаметъра.
Never mistake motion for action...

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 55
Регистриран на: 22.11.2018
Местоположение: Ловеч
Пол: Мъж
Кара: Бмв х3(е83) 2006 3,0 дизел

Re: Зимни гуми за Х-моделите

Мнение от dodishefa » 22 Ное 2018, 12:10

Здравейте,нов съм в форума и желая да получа малко информация. От месец карам бмв е83 и я взех с втори комплект гуми(зимни),но днес като ги сменях ми казаха,че са по високи от другите.Летните са 235/50/18 зимните 235/60/18 казаха ми,че би трябвало да няма проблем,при положение,че са карани и от предния собственик. След 5,6км ми светна лампата за налягане на гумите и незнам какво да правя. Тази лампа дали светна заради размера на гумите какво ще кажете?

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 170
Регистриран на: 14.09.2008
Местоположение: Leipzig
Пол: Мъж
Кара: по Аутобан А14 и А9
Мечтае да кара: ALPINA B7 S Turbo Coupé E24

Re: Зимни гуми за Х-моделите

Мнение от Alpina_Johnnie » 22 Ное 2018, 12:31

След всяка смяна на гумите "трябва" да рисетнеш, че си с нови гуми, за да се адаптира системата!

BMW X3 E83
Изображение
Изображение

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 55
Регистриран на: 22.11.2018
Местоположение: Ловеч
Пол: Мъж
Кара: Бмв х3(е83) 2006 3,0 дизел

Re: Зимни гуми за Х-моделите

Мнение от dodishefa » 22 Ное 2018, 20:41

Благодаря,направих го и сега е ОК :bchug:

Потребител
Аватар
Мнения: 5
Регистриран на: 19.12.2018
Пол: Мъж
Кара: X3 E83 3.0SD

Re: Зимни гуми за Х-моделите

Мнение от slimj86 » 19 Дек 2018, 21:37

Аз сложих matador mp92 sibir snow на е83-ка 3.0sd. На сняг и на дъжд се държат много стабилно. Нямам забележки. Като цена/качество са супер. 200 лв. за гума. 235/50/18. Произход: Франция, Дот 2018, с една идея по-шумни са, но все пак трябва да има лек компромис за тази цена. Препоръчвам ги, все пак са дъщерна фирма на Континентал.

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 98
Регистриран на: 21.09.2017
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: E83 M57T2
Мечтае да кара: фърчило

Re: Зимни гуми за Х-моделите

Мнение от ID A » 13 Яну 2019, 16:22

Джантите са стил 110, гумите са CONTINENTAL 215/60R17 100V XL FR WinterContact TS 850, чисто нови, но отлежали с дот 17. За пресен дот 18, не можах да намеря с този размер в наличност. Взех ги ноември миналата година. Нямам оплаквания засега, тихи са, добре държат на мокро, а на сняг... да кажем, че доста трябва да натисна газта за да поднесе. Ще видим догодина как ще се представят. 3.0 d xdrive.

Изображение

Изображение

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 754
Регистриран на: 16.06.2011
Местоположение: Sofia
Пол: Мъж
Кара: F31 28i xDrive Estoril Blue, R259
Мечтае да кара: 911 Turbo S
Детайли за колата: ex. X3 E83 LCI 3.0d

Re: Зимни гуми за Х-моделите

Мнение от astrapower » 14 Яну 2019, 14:03

Много добре колега :) Това е възможно най-малкия размер за Х3. Чудя се за другата година дали да мина на този размер или да остана на 235/55/17, а модела ней-вероятно ще е този.

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1027
Регистриран на: 21.01.2003
Кара: 535d LCI

Re: Зимни гуми за Х-моделите

Мнение от andy » 14 Яну 2019, 16:54

Не знам защо всички минавате или поне искате на по малък цолаж при зимните гуми. Имаше клип в тубата от континтел мисля. Правят тест на една и съща кола с едни и същи гуми но с различни цолажи 16. 17 и 18. 18 би по общ резултат другите. Тестовете бяха - сняг, мокро и сухо. 18 падна от 16 само при старт на сняг отмясто, като другите тестове бяха за нея.

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 754
Регистриран на: 16.06.2011
Местоположение: Sofia
Пол: Мъж
Кара: F31 28i xDrive Estoril Blue, R259
Мечтае да кара: 911 Turbo S
Детайли за колата: ex. X3 E83 LCI 3.0d

Re: Зимни гуми за Х-моделите

Мнение от astrapower » 15 Яну 2019, 9:26

E, то клипове колкото искаш колега, кой от кой по убедителен (според поръчителя). В случая коментирам смяна на широчина, а не на цолаж. А колкото до смяна на цолажа при зимните, има разбира се и предимства, по висока гума и по-комфортна возия. Колкото за себе си, въпреки твърденията за широчината на змините, като гледам ралитата в скандинавските страни с каква широчина/височина гуми карат.....(при все че са със шипове и нямащи нищо общо със цивилна гума), явно това е по-правилния подход.
Последна промяна astrapower на 16 Яну 2019, 13:40, променена общо 1 път

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 10389
Регистриран на: 16.09.2003
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: 328i

Re: Зимни гуми за Х-моделите

Мнение от Leon » 16 Яну 2019, 12:54

Не е като да не сме писали сто пъти, ама пак - ширината зимата се намалява само с една цел - да се подобри сцеплението по заледени пътища. За друго няма реално приложение. Даже ако колата се кара много по сняг трябва да се използват широки гуми, за да затъва по-трудно. Толкова просто. Всичко друго са легенди. По-малкият цолаж има ценово предимство - зимните гуми (особено размери за джипове) с скъпи и разликата межу 17 и 19 спокойно стига за покупка на втори комплект джанти, които пък ще спестят доста разходи при сезонните смени.
Never mistake motion for action...

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 455
Регистриран на: 9.06.2012
Местоположение: Пазарджик
Пол: Мъж
Кара: Дизел
Мечтае да кара: Бензин
Детайли за колата: Touring

Re: Зимни гуми за Х-моделите

Мнение от tihomair » 19 Яну 2019, 9:15

Leon написа:Не е като да не сме писали сто пъти, ама пак - ширината зимата се намалява само с една цел - да се подобри сцеплението по заледени пътища. За друго няма реално приложение. Даже ако колата се кара много по сняг трябва да се използват широки гуми, за да затъва по-трудно. Толкова просто. Всичко друго са легенди. По-малкият цолаж има ценово предимство - зимните гуми (особено размери за джипове) с скъпи и разликата межу 17 и 19 спокойно стига за покупка на втори комплект джанти, които пък ще спестят доста разходи при сезонните смени.

Така направих и аз и съм изключително доволен. Само още един плюс мога да добавя според мен: по-голямата височина на гумата, която е важна при Българската действителност, особено зимата.

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 98
Регистриран на: 21.09.2017
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: E83 M57T2
Мечтае да кара: фърчило

Re: Зимни гуми за Х-моделите

Мнение от ID A » 19 Яну 2019, 22:58

Днес отидохме да нагледаме вилаета :lol: , та понеже все пак е в София предполагах, че сняг може и да е останал, но ще бъде основно чакъления път + кал. Та взех другата кола, голяма грешка. Съседът, който миналата седмица му увисна ченето като видя как бавно и грациозно се качи Х3то, днес е щурмувал пътя и беше направил завоя на нищо. Отказал се и се върнал и си оставил колата на равното. Както и да е, разораното му през снега го минах, но и аз не можах да се кача. Силата свърши на стълба с ел. таблото. Леко назад до края на оградата има разширение, завъртях я и се качих на задна.
Сега, ако е вярно това, че широката гума е по-проходима на сняг, щях да се кача. Същата кола със същите гуми се нуждаеше от повече натиск върху колелата, за да компресира достатъчно снега и да има сцепление. Постигнах го, като пренесох повече тежест върху моста. Как? Просто качих на задна, понеже колата е с предно.
Да широката гума е по-добра на сухо, но реално едва ли средно статистическия шофьор ще го усети. Що се отнася до клипа с различните ширини, има го на предната или по-предната страница и на снежна писта бие тясната гума. За една и съща кола. Който е ходил на писта ще ме разбере.

Изображение

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 10389
Регистриран на: 16.09.2003
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: 328i

Re: Зимни гуми за Х-моделите

Мнение от Leon » 21 Яну 2019, 12:50

Аз тук сняг, в който да потънеш и колата да се окопае не виждам. Така че широките гуми са толкова полезни колкото и на лед - никак. Утъпканият сняг се хлъзга, тоест трябва повече натиск. Затова и масово се кара с по-тесни гуми зимата - просто в 99% от реалните условия те вършат по-добра работа.
Never mistake motion for action...

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 55
Регистриран на: 22.11.2018
Местоположение: Ловеч
Пол: Мъж
Кара: Бмв х3(е83) 2006 3,0 дизел

Re: Зимни гуми за Х-моделите

Мнение от dodishefa » 10 Сеп 2019, 8:51

Здравейте колеги,карам х3е83 с 18-ки джанти. Предстои ми закупуване на зимни гуми и имам питане към вас за размера на гумите. Предната зима карах с 235/60/18 и с по високите гуми стои по хубаво визуално и не съм имал проблеми. Какво ще ме посъветвате да се придържам към размера на 50 или не е проблем да карам с по високи гуми? Приемам съвети и за марки зимни гуми до среден клас.

ПредишнаСледваща

Назад към X1/X2/Х3/Х4/X5/X6

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook