Опасно тресене на волана и колата при спиране

X серия (E84,F48,F39,F47,E83,F25,F26,E53,E70,F15,E71,F16)

Модератор: Технически модератори

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 184
Регистриран на: 5.01.2011
Пол: Мъж

Опасно тресене на волана и колата при спиране

Мнение от Daz » 17 Май 2013, 2:22

Здравейте. Пиша темата, защото вече не се трае. При скорост от над 120, предимно започва от 140-150 надолу, при натискане на спирачката целият волан играе наляво-надясно и колата започва да се тресе до около 100км/ч, след това тресенето спира. По колата са сменени всички дискове и накладки преди 2 седмици, така че те се изключват като вариянт. Прегледани са всички тампони, шарнири, втулки, носачи - всичко е изрядно по ходовата част, така че и това се изключва като вариянт. Проблема, е че при каране с 160-170 без да се пипа спирачката не тресе, но при натискане на спирачката започва едно доста дразнещо и може би опасно тресене на волана предимно и предницата до около 100км/ч. Днес беше направен баланс на предните гуми, също и изправена джанта, но проблема си остава. Не може да се открие от какво точно тресе. За това се допитвам до вас за някакви идеи какво може още да се провери, което да причинява това тресене при натискане на спирачката и то само при определена скорост (над 120 до 100)?
Колата е х3(е83), ако е от значение..
Наистина ако някой предполага от какво още може да тресе да каже преди да се е разбило нещо друго в следствие от това.
Последна промяна Daz на 15 Сеп 2013, 21:09, променена общо 1 път
Изображение

некъв ентусиаст
Аватар
Мнения: 3687
Регистриран на: 29.03.2009
Местоположение: Добрич
Пол: Мъж
Кара: F02 750iL

Re: Дразнещо тресене на волана и колата

Мнение от Ilko Ivanov » 17 Май 2013, 6:00

Смени си тампоните с номер 9 от тази схема : http://realoem.com/bmw/showparts.do?mod ... g=31&fg=05 и си готов ;)

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 6156
Регистриран на: 14.06.2010
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: комби
Мечтае да кара: Нещо с S мотор
Детайли за колата: N52B25

Re: Дразнещо тресене на волана и колата

Мнение от Gqbriel » 17 Май 2013, 9:30

Ilko Ivanov написа:Смени си тампоните с номер 9 от тази схема : http://realoem.com/bmw/showparts.do?mod ... g=31&fg=05 и си готов ;)

A евентуално дискове :dunno:
bgpavlp написа:Ремапа е като морския пясък на Приморско, влезнели един път в г..а, чистене няма :D .
Сложиш ли един път ремап, после не ти се иска да го махаш.
екс:М47/м47Н/Н52б30/м52б28/н52б5

ентусиаст
Аватар
Мнения: 901
Регистриран на: 13.12.2008
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: f30 340i xdrive MPPSK | e36 316i

Re: Дразнещо тресене на волана и колата

Мнение от raduslaf » 17 Май 2013, 9:59

Gqbriel написа:
Ilko Ivanov написа:Смени си тампоните с номер 9 от тази схема : http://realoem.com/bmw/showparts.do?mod ... g=31&fg=05 и си готов ;)

A евентуално дискове :dunno:

Daz написа:По колата са сменени всички дискове и накладки преди 2 седмици, така че те се изключват като вариянт.

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 134
Регистриран на: 13.03.2012
Местоположение: Монтана
Пол: Мъж
Кара: Х5
Детайли за колата: X5 E70 35d 2009 г.

Re: Дразнещо тресене на волана и колата

Мнение от goro57 » 17 Май 2013, 22:04

Колега, много важно е това, което споделяш.Всичко си проверил и затова всички предположения за тампони от разни схеми, дискове, накладки и тем подобни отпадат като предположения, но не и като причинители.
Натискаш спирачките и усилието отива в накладките, оттам в супортта.Ако той има проблем,ще започне да ти „играе” на дисковете, респ. на волана.Това е като първо мнение само.Волана може да играе и от кормилната рейка, но в този край,дето отива в главината, т.е. търсиме връзката м/у спирачните накладки и накрайника.Сменил си дисковете, но не казваш с какви, с нови или втора употреба-т.е. при криви дискове, при микрони разбира се, със сигурност това тресене ще го има.Ако се добави и разбитичък тампон №9, ефекта е пълен.Тампона се избива на преса и може да се смени, общо взето е слабо място.Давам само предположения.Освен това, ако си откачвал спирачен маркуч, задължително да си направил обезвъздушаване, че и оттам може да се получи разлика.
Все пак трябва да търсиме причината във възела където са спирачните накладки и кормилния накрайник....задължително провери дисковете.Има и други слаби места, които ще се прояват точно при тая скорост, кажи още подробности, та дано се разбере...и направи проверката на прав и много равен участък... :lol: надявам се да откриеш причината... :D
Скороста също е важна, говориш за 160-100.Преполагам, че и при над 200 ако имаш възможност при нашите пътища, ще се получава същото.Важното е, че под 100 спира,т.е. скороста може да подскаже,че дефекта е минимален и се проявява само при висока честота на въртене.Това обаче не означава, че след това изчезва, но просто волана вече не го улавя...

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 184
Регистриран на: 5.01.2011
Пол: Мъж

Re: Дразнещо тресене на волана и колата

Мнение от Daz » 18 Май 2013, 0:27

Прав си. Но дисковете и накладките са нови. На bosch са с 1 год гаранция. Съмнява ме много да е от тях. Сложени са преди 2 седмици и от тогава почти не съм пипал спирачките, дето се вика все едно съм ги галил с перце. Вече като минах 100-200 км и се разработиха тогава реших да пробвам и вдигнах около 130, започнах да спирам плавно и тогава се усети тресенето отново. Кормилната рейка не е проверявана, но всичко ме навежда на мисълта за тези тампони.. На външен вид всичко изглежда добре там, но вътре при самата гума не се знае какво е състоянието. Най-вероятно ще се сменят и те, но да видим дали ще се оправи.
Изображение

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1016
Регистриран на: 8.06.2012
Пол: Мъж
Кара: Нафтова печка.
Мечтае да кара: През просото...
Детайли за колата: Х3 (Е83) 3.0d, 2004г.
M57TU-A5S390R-ATC400

Re: Дразнещо тресене на волана и колата

Мнение от Borymeckata » 18 Май 2013, 8:27

Daz написа:Прав си. Но дисковете и накладките са нови. На bosch са с 1 год гаранция. Съмнява ме много да е от тях. Сложени са преди 2 седмици и от тогава почти не съм пипал спирачките, дето се вика все едно съм ги галил с перце. Вече като минах 100-200 км и се разработиха тогава реших да пробвам и вдигнах около 130, започнах да спирам плавно и тогава се усети тресенето отново. ...

Може пък тъкмо това да е проблемът - че още са нови и не са улегнали едни към други? А преди смяната на дисковете и накладките, това "тресене" и "играене" имало ли го е? Ако да - по същия начин ли се проявяваше? Ако не го е имало или е било по-слабо, вероятно причината не е в тампоните, защото те не могат да се разбият за една нощ и точно когато ремонтираш спирачките, нали така? Аз бих препоръчал да покараш още малко така и да видиш какво ще стане. Между другото, на служебното ми Пежо 307sw се появи такова "играене" на волана след смяна на предните накладки, но след около 200км. каране - изчезна...

Ще използвам темата да поставя един въпрос. Смяна на дисковете - добре. А баланс, центровка, или каквото там му се вика? Сега ще кажете: ама такова нещо не се прави. Не споря, аз също не съм срещал такава проверка да се изисква по TIS. Но съм чел в разни други сървис - менуюъли (не за автомобили BMW) и там са дадени допуски за радиалното биене на дисковете. За да не съм голословен - вижте приложената картинка, точка 3:
Deflection.jpg

Биенето се мери с индикаторен микрометър на 1,5мм. под ръба на диска и допускът е (забележете) само 0,1мм. Ако не излиза - има процедура за центроване (Adjustment) на дисковете, а ако пак не се получи - нов диск. При това става въпрос за дискове, които са много по-тънки и леки от тези на Х3. Та си мислех - купуваш си нови дискове, вадиш ги от кутиите и ги монтираш. Ами ако не са достатъчно прави и имат някакво биене? Не казвам, че в случая Колегата има такъв проблем, дори за себе си съм убеден, че след няколко стотин километра тресенето ще изчезне. Просто разсъждавам по въпроса.
Вие нямате нужните права за да сваляте прикачени файлове.
Excellent! Steven is my name!

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 184
Регистриран на: 5.01.2011
Пол: Мъж

Re: Дразнещо тресене на волана и колата

Мнение от Daz » 18 Май 2013, 9:11

Ами вече са минати около 550 км откакто са сложени новите дискове и накладки, но за жалост не се оправя.. Тресенето не е леко а е доста силно щом чак пасажерът и пътниците отзад го усещат това тресене.. А като държа волана все едно карам бъги. Преди смяната на дискове и накладки, това тресене също го имаше и това беше причината да се сменят дисковете, защото били криви, но пак си остана проблемът. Много ме съмнява да се оправи след няколко стотин километра, защото имам чувтството, че малко по-малко се усилва това тресене. Най-много да се разбие и нещо друго. За това смятам да сменя тампоните както колегата Ilko каза и да видим дали ще се оправи. И баланс е направен на предните две гуми.
Изображение

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 442
Регистриран на: 8.07.2009
Местоположение: Италия
Пол: Мъж
Кара: E53 4.8, X6 2008 и X5 2011 5.0i
Мечтае да кара: новата М X5 ...
Детайли за колата: всичките са манияяяяяяяя....

Re: Дразнещо тресене на волана и колата

Мнение от vlado6669 » 19 Май 2013, 9:19

Колега провери за всеки случай и втулките на спирачния апарат, REPAIR KIT GUIDE BUSH от Real OEM на спирачния апарат, аз имах като твоят проблем и доста се рових из форумите, когато ги смених въпросните втулки вибрацийте намаляха, но изчезнаха чак когато смених дисковете и накладките /Най - вероятната причина/ . За да си сигурен, че тампоните от поста на Илко са за смяна потърси в НЕТ- а има видео как се проверяват, ако визуално не са скъсани и луфта е малък когато мърдаш щангата. Успех!

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1163
Регистриран на: 5.07.2008
Местоположение: banlieu parisienne
Пол: Мъж
Кара: 530da turing

Re: Дразнещо тресене на волана и колата

Мнение от nightdriver » 19 Май 2013, 11:42

дисковете оригинални ли са ?
ако не са , купи си дискове от BМW и драсни някой ред да видим какво е станало...
Изображение

Потребител
Аватар
Мнения: 4
Регистриран на: 19.05.2013
Пол: Мъж

Re: Дразнещо тресене на волана и колата

Мнение от patanov » 19 Май 2013, 20:47

Привет и от мен! Имам същия проблем при спиране (БМВ X3 3.0 sd). Сменени дискове, накладки и посочените тампони, балансирани гуми, джантите и те са ОК... Най-лошото е, че веднага след смяната това тресене изчезна, но сега (около 1000 км по-късно) пак се започна. Идеи?

некъв ентусиаст
Аватар
Мнения: 3687
Регистриран на: 29.03.2009
Местоположение: Добрич
Пол: Мъж
Кара: F02 750iL

Re: Дразнещо тресене на волана и колата

Мнение от Ilko Ivanov » 19 Май 2013, 21:58

patanov написа:Привет и от мен! Имам същия проблем при спиране (БМВ X3 3.0 sd). Сменени дискове, накладки и посочените тампони, балансирани гуми, джантите и те са ОК... Най-лошото е, че веднага след смяната това тресене изчезна, но сега (около 1000 км по-късно) пак се започна. Идеи?

Оригинални дискове и си решаваш проблема.

Потребител
Аватар
Мнения: 4
Регистриран на: 19.05.2013
Пол: Мъж

Re: Дразнещо тресене на волана и колата

Мнение от patanov » 20 Май 2013, 11:40

Ilko Ivanov написа:
patanov написа:Привет и от мен! Имам същия проблем при спиране (БМВ X3 3.0 sd). Сменени дискове, накладки и посочените тампони, балансирани гуми, джантите и те са ОК... Най-лошото е, че веднага след смяната това тресене изчезна, но сега (около 1000 км по-късно) пак се започна. Идеи?

Оригинални дискове и си решаваш проблема.

Само от дилърите на БМВ ли могат да се вземат такива дискове?

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 63
Регистриран на: 19.04.2007
Местоположение: sofia
Пол: Мъж
Кара: x5 3.0d

Re: Дразнещо тресене на волана и колата

Мнение от zapalvane » 20 Май 2013, 14:48

Към колегата който е пуснал темата. Виж за крива задна гума.

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 184
Регистриран на: 5.01.2011
Пол: Мъж

Re: Дразнещо тресене на волана и колата

Мнение от Daz » 23 Май 2013, 22:38

patanov написа:Привет и от мен! Имам същия проблем при спиране (БМВ X3 3.0 sd). Сменени дискове, накладки и посочените тампони, балансирани гуми, джантите и те са ОК... Най-лошото е, че веднага след смяната това тресене изчезна, но сега (около 1000 км по-късно) пак се започна. Идеи?

Oще не съм проверил тампоните и втулките на апарата. Сетих се преди това нещо искам да го проверя и ако има резултат ще пиша дали е било от него. А казвате оригинални дискове и накладки.. Вече дадох 1000 лв за дискове и накладки преди 2 седмици, сега пак ли? Вярно скъпа си е поддръжката на тези коли, но и парите не падат от небето нали се сещате? Колата си е мощна - бързо набира и бързо трябва да спира. Но дори и да не са оригинални дисковете съмнява ме, че дискове за 1000 лв ще се изкривят за 1000 км.... Ако е така - направо си хвърлям ключовете.. Все пак не говорим за нещо от порядъка на 50-100лв.. А и уж известни марки, доказали се...
Последна промяна Daz на 07 Юни 2013, 20:51, променена общо 1 път
Изображение

Следваща

Назад към X1/X2/Х3/Х4/X5/X6

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook