Смяна масло на автоматична скоростна кутия на Х3 (Е83)

X серия (E84,F48,F39,F47,E83,F25,F26,E53,E70,F15,E71,F16)

Модератор: Технически модератори

Пич, къде ми е колата?
Аватар
Мнения: 3058
Регистриран на: 5.02.2002

Re: Смяна масло на автоматична скоростна кутия на Х3 (Е83)

Мнение от ! Алекс » 28 Фев 2014, 17:34

Днеска дойде ред и на моята кутия ZF на Х5 произведен юли 2004 г. да сменя маслото.Причините бяха че превключваше по-рязко/когато реши/ а когато стопли маслото от място тръгваше мудно така да кажа/не както когато е студена/ и отделно че някога превключваше след 2500-3200 об. при галене на педала.След като свалихме картера се установи че маслото най-вероятно въобще не е сменяно защото на филтъра имаше надпис 14 април 2004г..Следвахме всички процедури на колегата но повече от 6 л. не можахме да източим.Наляхме новото както си му е реда а маслото е Motul Multi ATF /казаха ми че за моята кутия става/.След смяната колата ме очарова как се държи.Смяната става много по плавно,със същото подаване на газ сега си сменя преди 2000 об. и дори като е загряла от място тръгва осезаемо по-добре.Това е от мене... :D

Потребител
Аватар
Мнения: 20
Регистриран на: 20.08.2014
Местоположение: St. Zagora
Пол: Мъж
Кара: BMW X3 3.0D 218

Re: Смяна масло на автоматична скоростна кутия на Х3 (Е83)

Мнение от pet77 » 06 Сеп 2014, 13:51

Здравеите,да попитам "Боримечката"мина доста време от както смени маслото на АСК всичко точно ли е!Надявам се няма проблеми,защото и аз мисля да го сторя това скоро със смяната.

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1016
Регистриран на: 8.06.2012
Пол: Мъж
Кара: Нафтова печка.
Мечтае да кара: През просото...
Детайли за колата: Х3 (Е83) 3.0d, 2004г.
M57TU-A5S390R-ATC400

Re: Смяна масло на автоматична скоростна кутия на Х3 (Е83)

Мнение от Borymeckata » 07 Сеп 2014, 20:22

Да, колата се кара редовно и няма никакви ядове с кутията. Но тя и преди смяната си беше така... Даже ми бяха останали две туби ATF, с които смених маслото в хидравликата на волана (бях пуснал отделна тема за това).

Ако прочетете цялата тема, ще видите, че аз сменявах маслото в автоматика 2 (два) пъти. Първо източихме само около 6 литра, сменихме филтъра, почистихме картера и сипахме някакъв Репсол. С него покарах няколко месеца, но нещо не ми хареса. Тогава купих точното масло по спецификация (беше някакво Тексако) и нов филтър, повторихме процедурата (като този път източихме около 9 литра) и всичко е точно. С други думи - първата смяна се оказа нещо като промивка...

Искам само да отбележа нещо, в което се убедих от личен опит - тези коли си искат ТОЧНИТЕ консумативи и обслужване. Четох из форума, как от друг антифриз пробиват топлообменниците, а някакъв колега се оплакваше, че заради ментелив филтър на картерните газаове вкарал дизела в runnaway и му изчукали лагерите... Затова ви препоръчвам, консумативите и процедурите за ремонт и обслужване (особено моментите на затягане) - ТОЧНО по спесификациите на Производителя. Всичко останало е ТНТМ, което някой път може и да мине, но по-често ти излиза през носа. Няма смисъл да се правят експерименти и заради икономия на стотина лева да съсипеш кола са десетки хиляди.
Excellent! Steven is my name!

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 184
Регистриран на: 5.01.2011
Пол: Мъж

Re: Смяна масло на автоматична скоростна кутия на Х3 (Е83)

Мнение от Daz » 01 Ное 2014, 23:57

И аз смених мойто масло на автоматика. Сложих ZF 6 масло със ZF картер. Сметнах за по-добре, че е най-добре да се сложи маслото на фирмата, която си е произвела скоростната кутия, а именно ZF. Даже мисля, че това, което го дават от БМВ си е точно ZF масло.
Изображение

Потребител
Аватар
Мнения: 15
Регистриран на: 14.11.2014
Пол: Мъж

Re: Смяна масло на автоматична скоростна кутия на Х3 (Е83)

Мнение от roro77 » 19 Ное 2014, 20:38

Здравейте ! И аз ще добавя моя скромен опит до момента с АСК на e53 3.0i 231 к.с. 2001 година кутия 5 скорости GM. Много инфо изчетох и аз и питах доста хора, но така и до последно не бях категоричен за смяната. Колата е на 2 седмици. На пръв поглед си личи, че са полагани много грижи за това мпс до последно докато попадне в ръцете на горубленските джамбази от където и взех колата. Късмет или не колата засега няма изненади въвви перфектно смяна неусетно предавките и по нея всичко накладки, филтри, предни дискове, гуми дот13 са сменяни скоро. От това което забелязахме след обслужването разбрахме, че е късала ролка на пистовия ремък и някой пластмаси все още са поучупени, но го забелязах впоследствие. Незнам, но след смяна на всчко масла, ремъци, ролки, водна помпа, термостат, свещи и т.н. (правя го със всеки закупен от мен автомобил) реших да сменя и маслото на автомата. Бях доста скептичен. След отваряне на картера се оказа, че мсалото е почти ново и филтъра и гарнитурата са доста севжи. Това в българия не се е случило от което и стигам до извода че някой италянци сменят регулярно маслото на автомата.
Ще опиша накратко как сменихме маслото.

Потребител
Аватар
Мнения: 15
Регистриран на: 14.11.2014
Пол: Мъж

Re: Смяна масло на автоматична скоростна кутия на Х3 (Е83)

Мнение от roro77 » 19 Ное 2014, 21:04

Маслот което купих беше МОТУЛ МУЛТИ АТФ 25лв литъра. След като източихме старото масло 4 литра отвприхме картера още около 1-2 литра. Според майстора масло филтър и гарнитура бяха сменени съвсем скоро преди максимум година. В картера нямаше стружли или утайка. Оставихме стария филтър беше перфектен и старата гарнитура също, не че не бях купил китайски, но сложените бяха оригинални и пак казвам доста свежи. Не сме имали проблеми с развъртане на пропли или болтове. След почистване затворихме картера. Не съм палил колата през цялата процедура. Пое 4 литра масло след това се наложо да запаля и да сложа на паркиг така успяхме да вкараме на запален двигател още 1 литър. Общо сменхме 5 литра. Веднага се тества колата на всякакви видове натоварвания. Работата и ако не по добре то поне беше същата. Сега при доста загрял двигател на директна без газ си тръгва леко но доста сигурно. Преди смяната имаше един лек момент на замисляне. Става въпрос на обороти на D на място. Прекалено е рано за да дам компетентно мнение дали всичко ще бъде ОК. Все пак сменихме маслоро защото то и без това вече беше сменяно незнам колко пъти от италянеца. Колата по ключ показа 224к километра. Ако има проблем ще пиша за инфо на останалите които се притесняват от смяна на масло на АСК.

ентусиаст
Аватар
Мнения: 814
Регистриран на: 21.01.2008
Кара: E61 525d'09

Re: Смяна масло на автоматична скоростна кутия на Х3 (Е83)

Мнение от hummer » 29 Ное 2014, 15:53

Евала на колегата :bowdown:
Следвах стъпките му и си смених маслото :mrgreen:

Потребител
Аватар
Мнения: 4
Регистриран на: 3.11.2014
Пол: Мъж

Re: Смяна масло на автоматична скоростна кутия на Х3 (Е83)

Мнение от startera13 » 01 Дек 2014, 16:40

Здравейте колеги,

преди две седмици ми смениха и моето масло на скоростната кутия на Х3 Е83 2006г. (ZF-6), + филтъра. Когато отидох при колата вече наливаха към 6л. масло. Установявам, че при подаване на рязко газ при тръгване, от първа към втора се получава миг забавяне и лек удар... при превкл. от първа към втора предавка. Вече 4 пъти ми го прави за две седмици! Може ли да е налято по-малко масло и от това да се получава? Преди смяната на маслото всичко се беше ОК.
Последна промяна startera13 на 04 Дек 2014, 17:57, променена общо 1 път

Потребител
Аватар
Мнения: 15
Регистриран на: 14.11.2014
Пол: Мъж

Re: Смяна масло на автоматична скоростна кутия на Х3 (Е83)

Мнение от roro77 » 02 Дек 2014, 21:22

Предполага се, че ако няма теч от кутията маслото вътре е точно колкото трябва да бъде. Щом са го сменяли трябва да са наляли точно колкото са извадили. Някой казват че трябва да е до пропката след като колата се е движила известно време пака да се долее или отлее до пропката отстрани, не съм сигурен дали е така, но моето беше до пропката, а трябваше да вкараме още 1 литър според източеното масло. Затова запалихме колата и помпата в кутията взе да върти маслото и така успяхме да вкараме още 1 литър. След това затваряне и повече не съм проверявал, но вече седмица колата работи перфектно GM кутия ( чупливите).

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1016
Регистриран на: 8.06.2012
Пол: Мъж
Кара: Нафтова печка.
Мечтае да кара: През просото...
Детайли за колата: Х3 (Е83) 3.0d, 2004г.
M57TU-A5S390R-ATC400

Re: Смяна масло на автоматична скоростна кутия на Х3 (Е83)

Мнение от Borymeckata » 03 Дек 2014, 8:54

roro77 написа:Предполага се, че ако няма теч от кутията маслото вътре е точно колкото трябва да бъде. Щом са го сменяли трябва да са наляли точно колкото са извадили. Някой казват че трябва да е до пропката след като колата се е движила известно време пака да се долее или отлее до пропката отстрани, не съм сигурен дали е така, но моето беше до пропката, а трябваше да вкараме още 1 литър според източеното масло. Затова запалихме колата и помпата в кутията взе да върти маслото и така успяхме да вкараме още 1 литър. След това затваряне и повече не съм проверявал, но вече седмица колата работи перфектно GM кутия ( чупливите).

Точно така, последният литър ATF се налива при работещ и вече загрял двигал, в моя случай - на положение "D" на автоматика. Само така можеш да вкараш нужното количество.

Дали наистина кутиите GM за по-чупливи от ZF? Не забравяйте, че точно с тези скоростни кутии Х3 се утвърди като един от най-надеждните модели на марката. Имам предвид - първите две години на модела, преди фейс-лифта. Аз лично имам малко нестандартно обяснение за фейс-лифтовете по принцип, но не искам да го излагам тук, за да не инициирам спорове. Но е факт, че немски ZF кутии е имало и през 2004-та година, защо тогава първите бройки на Х3 излизат от завода с американската (произведена във Франция) GM-5? И (пак повтарям), защо точно с тези кутии моделът се налага като надежден? Може би не самите кутии GM за чупливи, а дефектите в тях са резултат на навъртените вече безброй километри, годините и ... липсата на поддръжка. Защото в началото такава е била концепцията на БМВ - кутията не се пипа, докато не се строши. Оставете 6-скоростните ZF да търкалят 10 години и да направят 300 000 км. със заводското си масло и тогава да сравняваме коя кутия е по-чуплива.

Моята кутия (чуплива GM-5) e нa 10 години и вече трета зима работи без забележки, като понесе геройски дори експериментите с ментеливото масло, което й сипах първия път. Никога при диагностика не са излизали никакви грешки, записани в модула на кутията EGS. Никога не съм усещал каквито и да е аномалии при работата й, като придръпване, ритане, някакви шумове, удари - нищо. Изобщо не я усещам кога превключва. Надявам се единствено това положение да се задържи максимално дълго...
Excellent! Steven is my name!

Потребител
Аватар
Мнения: 1
Регистриран на: 16.01.2015

Re: Смяна масло на автоматична скоростна кутия на Х3 (Е83)

Мнение от itsaka » 16 Яну 2015, 16:00

Колеги имам проблем с маслото на ZF 5HP19 - има цвета на боза. Преди време сменях радиатора, че беше спукан и явно е влизало антифриз в скоростите. Та въпроса ми е ако направя смяната на маслото по начина на @Borymeckata ще има ли резултат. Защото до момента го сменям на 2-пъти, точа все по 5 литра, но отново става така на боза. Моля за съвет?

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 658
Регистриран на: 25.04.2008
Местоположение: Малко в страни от цивилизацията.
Пол: Мъж
Кара: E46 330i седан .03
Мечтае да кара: Това което има
Детайли за колата: Черна.

Re: Смяна масло на автоматична скоростна кутия на Х3 (Е83)

Мнение от Dream_BMW » 06 Май 2015, 11:50

itsaka написа:Колеги имам проблем с маслото на ZF 5HP19 - има цвета на боза. Преди време сменях радиатора, че беше спукан и явно е влизало антифриз в скоростите. Та въпроса ми е ако направя смяната на маслото по начина на @Borymeckata ще има ли резултат. Защото до момента го сменям на 2-пъти, точа все по 5 литра, но отново става така на боза. Моля за съвет?

Не знам за кой модел БМВ става въпрос,но ако е с отделен топлообменник който е свързан към водния радиатор,то е хубаво него да ревизираш за пропуски. Ако там всичко е на ред с помощта на промивка и смяна на маслото по метода на колегата автор на темата би трябвало да изчезне явлението с покафеняване на маслото.Нядавам се че го сменяш с ATF LT 71141.

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 287
Регистриран на: 1.03.2007
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: e39 525d Touring
Мечтае да кара: Сред колегиални шофьори
Детайли за колата: М пакет

Re: Смяна масло на автоматична скоростна кутия на Х3 (Е83)

Мнение от fissikela » 24 Юли 2015, 14:18

Колеги здравейте.Имам едно питане.

Карам е39 с същата кутия на ГМ-5 така е фабрична от БМВ ...въпроса ми е,като сменям скоростите в спряло положение от П на Д се чува едно прищракване.като сменям от Д на П едно подобно на прищракването но ... НЕ ТОЧНО.В движение колата сменя скоростите без абсолютно никакви индикации (спокойно и гладко) познаеа се само по обортомера.Забелязвам че го прави само при спряло положение на наклон и то задницата да сочо надоло.

Как мислите .Ок ли е кутията?
Изображение

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 135
Регистриран на: 15.03.2007
Местоположение: Джумаята
Пол: Мъж
Кара: E36 318TDS, e84 X1 28i
Мечтае да кара: Луноход
Детайли за колата: '97 318TDS Touring
12 х1 28i
ex '06 X3 3.0d
ex ‘06 e90 320i

Re: Смяна масло на автоматична скоростна кутия на Х3 (Е83)

Мнение от aboykov » 18 Авг 2015, 16:02

Този звук го има и при мен. Четох някъде, че това е едно палче, което играе ролята на контра, за да не тръгне колата. Имаше коментар, че не е много надежно да се оставя колата само на Р при наклон и задължително трябва да се дърпа ръчната. :driving:
There is nothing more beautiful than BMW and Gisele Bündchen ridin' it :)

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 65
Регистриран на: 12.12.2007

Re: Смяна масло на автоматична скоростна кутия на Х3 (Е83)

Мнение от cha4o1983 » 13 Апр 2016, 20:22

Здравейте.До колегата боримечка.Какво масло сложи последният път на скоростите.Интересувам се защото и моята кутия е ссъщата,да не се рова по интернет,за спецификацията.Благодаря предварително.

ПредишнаСледваща

Назад към X1/X2/Х3/Х4/X5/X6

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook