Смяна масло на автоматична скоростна кутия на Х3 (Е83)

X серия (E84,F48,F39,F47,E83,F25,F26,E53,E70,F15,E71,F16)

Модератор: Технически модератори

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1016
Регистриран на: 8.06.2012
Пол: Мъж
Кара: Нафтова печка.
Мечтае да кара: През просото...
Детайли за колата: Х3 (Е83) 3.0d, 2004г.
M57TU-A5S390R-ATC400

Re: Смяна масло на автоматична скоростна кутия на Х3 (Е83)

Мнение от Borymeckata » 03 Апр 2018, 7:47

Хм, сега загледах старите снимки... Значи това е оригиналното масло за раздатката:

Изображение

И отзад:
Изображение

А аз сложих това:
Изображение

Изображение

И на двете туби пише TF-0870, така че... какви притеснения? :dunno: :dunno:
Excellent! Steven is my name!

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1060
Регистриран на: 9.07.2013
Кара: 318Ci E46, 530GT

Re: Смяна масло на автоматична скоростна кутия на Х3 (Е83)

Мнение от MMG » 03 Апр 2018, 22:38

Така изглежда, просто такива са мненията, които битуват. Между другото някъде бях срещал да продават магнитна пробка като готов продукт.
http://absolute-wits-end.com/oem-magnetic-transfer-or-trans-case-drain-plug-kit/

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 3197
Регистриран на: 13.02.2008
Местоположение: София-център Антим 1 номер 61
Пол: Мъж
Кара: Всичко що е BMW , баничарки
Мечтае да кара: M1

Re: Смяна масло на автоматична скоростна кутия на Х3 (Е83)

Мнение от laviatan » 04 Апр 2018, 14:58

MMG написа:Така изглежда, просто такива са мненията, които битуват. Между другото някъде бях срещал да продават магнитна пробка като готов продукт.
http://absolute-wits-end.com/oem-magnetic-transfer-or-trans-case-drain-plug-kit/

Бих си поръчал и аз такива . Търсих и не съм намерил до сега :yes:
AUTO MOTOR PARTS GROUP LTD
Фирмата е специализирана за марката BMW .
ПОРЪЧКА НА ОЕМ ЧАСТИ ОТ БМВ ГРУП. ГОЛЯМА НАЛИЧНОСТ НА СКЛАД.
КАЧЕСТВО, КОРЕКТНОСТ, БЪРЗИНА - ВСИЧКО ЗА БМВ НА ЕДНО МЯСТО !

Обекти: Магазин и склад - София ул. Антим I 61 / склад ул. Антим I 63
ОБЯВИ В БМВ ФОРУМ : ЛИНК 1 / ЛИНК 2
Проверка история автомобил: http://www.automotorpartsgroup.bg/
Тел.: 0700 70 775
Facebook: https://www.facebook.com/AutoMotorPartsGroupLTD
E-mail: sales@automotorpartsgroup.bg
Понеделник - Петък от 9,30-17,30 часа / Събота от 10,00-14,00 часа

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1027
Регистриран на: 21.01.2003
Кара: 535d LCI

Re: Смяна масло на автоматична скоростна кутия на Х3 (Е83)

Мнение от andy » 05 Апр 2018, 7:09

Никога не бих палил колата без масло в кутията. С масло в движение и на неутрална не и дават, какво остава без.
По добре да остане литър, два от старото, отколкото да се върти на сухо, макар и за кратко.
Никой не ангажирам с мнението си.

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 98
Регистриран на: 21.09.2017
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: E83 M57T2
Мечтае да кара: фърчило

Re: Смяна масло на автоматична скоростна кутия на Х3 (Е83)

Мнение от ID A » 08 Апр 2018, 12:18

Здравейте от един нов собственик/горд притежател на БМВ Х3 Е83 хдрайв с двигател М57/Т2, това е 3л дизел с 218 к.с. Наскоро купих колата от Германия на 146к км и според последното и влизане в германски сервиз 2016 е била на ~128к км, така че км може и да са реални. Колата е произведена 09.2007. При смяната на маслото и филтрите се оказа, че горивния филтър е произведен 08.2007, въздушния 2013, което поне за мен означава, че немеца не я поддържал много педантично.
Зачетох за АСК, предполагам че съм със 6 степенен ZF, най-вече защото е фейс и реших, че е добре да сменя маслото. Нямам никакви проблеми, придърпвания или виене, просто профилактично искам да сменя маслото и филтъра. В тази връзка, може ли да ме ориентирате за цените за смяна, най-вече части и масло. По напред в темата има част от БМВ документ от 2012 с парт номера и при проверка в системата Ауто Бавария цените на частите са горе-долу на половина от това което ми искат. Ще съм благодарен, ако някои може да посочи и парт номерата.
Благодаря и като първо мнение се надявам, че съм публикувал мнението в правилната тема, ако съм се объркал моля за извинение и да се премести където трябва.

Потребител
Аватар
Мнения: 44
Регистриран на: 6.11.2017
Пол: Мъж

Re: Смяна масло на автоматична скоростна кутия на Х3 (Е83)

Мнение от bmw-fann34 » 24 Авг 2018, 14:42

Привет колеги имам въпрос и аз направих първата смяна колата е на 155 х.км,кутия ГМ като на колегата,Маслото източих 6.5 литра мобил 71141 жълто.,Налях толкова мотул дех 6 червено 100% синтетично,филтър вайко с мека гарнитура и нови болчета.Та сега включва не като преди,но общо взето кутията нищо и няма.,Въпроса ми това тексако етл 7045 минерално ли е,.

Потребител
Аватар
Мнения: 11
Регистриран на: 27.12.2006
Местоположение: Sofia
Кара: BMW X3 E83
Детайли за колата: 3.0D automatic

Re: Смяна масло на автоматична скоростна кутия на Х3 (Е83)

Мнение от xaxaboto » 26 Авг 2018, 7:21

ID A написа:Здравейте от един нов собственик/горд притежател на БМВ Х3 Е83 хдрайв с двигател М57/Т2, това е 3л дизел с 218 к.с. Наскоро купих колата от Германия на 146к км и според последното и влизане в германски сервиз 2016 е била на ~128к км, така че км може и да са реални. Колата е произведена 09.2007. При смяната на маслото и филтрите се оказа, че горивния филтър е произведен 08.2007, въздушния 2013, което поне за мен означава, че немеца не я поддържал много педантично.
Зачетох за АСК, предполагам че съм със 6 степенен ZF, най-вече защото е фейс и реших, че е добре да сменя маслото. Нямам никакви проблеми, придърпвания или виене, просто профилактично искам да сменя маслото и филтъра. В тази връзка, може ли да ме ориентирате за цените за смяна, най-вече части и масло. По напред в темата има част от БМВ документ от 2012 с парт номера и при проверка в системата Ауто Бавария цените на частите са горе-долу на половина от това което ми искат. Ще съм благодарен, ако някои може да посочи и парт номерата.
Благодаря и като първо мнение се надявам, че съм публикувал мнението в правилната тема, ако съм се объркал моля за извинение и да се премести където трябва.

Колега предполагам че си сменил нещата вече, ако ли не ето какво ми излезе на мен смяната на доста работи включително и това за което питаш.
Аз ходя в този сервиз в София в кв.Младост 1а и съм много доволен свестни са там много:
https://avtoclima.com/
Вие нямате нужните права за да сваляте прикачени файлове.

User
Аватар
Мнения: 4609
Регистриран на: 17.06.2007
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: 330XD
Детайли за колата: the silent power

Re: Смяна масло на автоматична скоростна кутия на Х3 (Е83)

Мнение от b00st » 08 Окт 2018, 13:42

ID A написа:Здравейте от един нов собственик/горд притежател на БМВ Х3 Е83 хдрайв с двигател М57/Т2, това е 3л дизел с 218 к.с. Наскоро купих колата от Германия на 146к км и според последното и влизане в германски сервиз 2016 е била на ~128к км, така че км може и да са реални. Колата е произведена 09.2007. При смяната на маслото и филтрите се оказа, че горивния филтър е произведен 08.2007, въздушния 2013, което поне за мен означава, че немеца не я поддържал много педантично.
Зачетох за АСК, предполагам че съм със 6 степенен ZF, най-вече защото е фейс и реших, че е добре да сменя маслото. Нямам никакви проблеми, придърпвания или виене, просто профилактично искам да сменя маслото и филтъра. В тази връзка, може ли да ме ориентирате за цените за смяна, най-вече части и масло. По напред в темата има част от БМВ документ от 2012 с парт номера и при проверка в системата Ауто Бавария цените на частите са горе-долу на половина от това което ми искат. Ще съм благодарен, ако някои може да посочи и парт номерата.
Благодаря и като първо мнение се надявам, че съм публикувал мнението в правилната тема, ако съм се объркал моля за извинение и да се премести където трябва.

С тази кутия 6HP26 ако е колата трябва да смениш филтърен кит BMW PN: 24152333899 + ще отидат поне 6л BMW ATF 2/ ZF LifeGuard 6.
Принципно дават да се сменя и картера на кутията, пробките и болтовете при смяна.

Потребител
Аватар
Мнения: 5
Регистриран на: 21.09.2018
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: Е70sd/286hp
Мечтае да кара: не мечтая
Детайли за колата: Черна, мощна, стабилна ...

Re: Смяна масло на автоматична скоростна кутия на Х3 (Е83)

Мнение от GeorgiDK » 23 Окт 2018, 20:21

Здравейте,
напоследък чувам виене което много ми прилича на виене от гуми или ляв лагер главина ( въпреки че ги сменях преди година ), но не съм сигурен в това което пиша ......
Също така има и интересно много леко виене и от към двигателя ( не знам от какво може да е ) когато подам газ .. все едно вие както едно време радиото в някои руски коли :)

От време на време .. рядко но колата като че ли "забива" на 2/3 и не сменя на по висока предавака .. а се движи на 2,5-3,5к оборота. Също така или си втъплявам или 2-3 пъти след като спра на светофар като че ли "прескача" ... и някой ме побутва..

Знам, че то тук казаното като че всичко клони за смяна на масло на АСК, но не съм сигурен .. изчетох доста и имам нужда от компетентен съвет.
...

Колата е Х5 3.0D 2007 286кс спорт пакет, две турбини.. на почти 240 000 км . Взех я на 173 000 проверена, считам че са реални.

Та... какво бихте ме посъветвали .. Има ли къде да я закарам да я види някой, който си разбира от работата ?

Благодаря предварително..

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 55
Регистриран на: 22.11.2018
Местоположение: Ловеч
Пол: Мъж
Кара: Бмв х3(е83) 2006 3,0 дизел

Re: Смяна масло на автоматична скоростна кутия на Х3 (Е83)

Мнение от dodishefa » 02 Апр 2019, 17:51

Здравейте,предстои ми смяна на маслото на АСК,но незнам каква ми е кутията. Бмв-то е х3 2006 преди фейса 3,0 d 218к. 6ск. Един майстор ми каза,че била GM,но незнам дали има с 6 скорости или е ZF как да разбера? Ако някой знае каква е кутията бих искал да знам и какво масло трябва да взема. Поздрави

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 68
Регистриран на: 6.09.2015
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: BMW Х3(F25) 3.5d, BMW Х3(Е83) 3.0d

Re: Смяна масло на автоматична скоростна кутия на Х3 (Е83)

Мнение от sorcerer357s » 18 Апр 2019, 11:36

Карам същото варелче. С 6 скорости е. Това е моята кутия
Маслото е ATF 2 - 83222305396 - 68,71 лв. за литър. В наличност в официалното представителство. Аз лично на скоростите не бих сложил друго масло освен оригиналното. Може да забиеш твоя ВИН номер в началото на сайта и да видиш какво ще ти излезе за кутията.

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 55
Регистриран на: 22.11.2018
Местоположение: Ловеч
Пол: Мъж
Кара: Бмв х3(е83) 2006 3,0 дизел

Re: Смяна масло на автоматична скоростна кутия на Х3 (Е83)

Мнение от dodishefa » 24 Апр 2019, 17:29

Благодаря колега и моята кутия е същата,но каква е тази цена за маслото? :banghead: Направих запитване в М кар Плевен и ми обявиха цена за масло 83220142516 1л-38.54 лв и 15% отстъпка (без ддс). Какво масло друго мога да сложа?

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 265
Регистриран на: 23.06.2012
Местоположение: Каварна
Пол: Мъж
Кара: E46 330dА '02
Мечтае да кара: 330d G20

Re: Смяна масло на автоматична скоростна кутия на Х3 (Е83)

Мнение от Stanimir330 » 04 Авг 2019, 18:33

Здравейте, имам същата GM автоматична кутия, дойде време за смяна на маслото и се чудя от къде мога да намеря маслото за тази кутия Texaco TEXAMATIC 7045E, също така това масло Mannol ATF AG52 го дават за GM A5S 360R/390R, та кое мога да сложа на кутията без да очаквам някакви аномалии ? Маслото е сменяно и преди от предния собственик, но не знам с какво, сега искам аз да си го сменя, но не знам с кое от тези двете.

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 99
Регистриран на: 11.09.2009
Местоположение: Plovdiv
Пол: Мъж
Кара: E83 LCI 3.0D / 2009
Мечтае да кара: ...кола без проблеми :)

Re: Смяна масло на автоматична скоростна кутия на Х3 (Е83)

Мнение от pif4o77 » 05 Окт 2019, 18:34

Aиде да дам и моите 5 стинки по темата, Колата е Е83 10.2009 с кутия 6HP-28X колата е на 200к без никъкви проблеми с автомата. Предвид тъпотиите на БМВ че маслото в кутията е до живот не съм и очаквал то да е било пипано в германия, не присъства никъде в всички фактури и история от сервиза на БМВ там. Съответно маслото в кутията никога не е сменяно и първото нещо което трябваше да направя е да се заема с него. Понеже съм педантичен на тема автомати ама не съвсем реших хем да е хубаво хем да не е на цените в БМВ :) Съответно масло купих оригинално на ZF това https://www.ato24.de/de/zf-lifeguardfluid-6-1-l.html , и понеже така и не намерих кокретен отговор на въпроса колко литра трябват реших да взема 8 да има х 30 лева 240 кинта масло. Отана да си избера картер, а то кво има да му избираш естествено че ZF да ама греда, голяма греда, поръчвам аз тоя ЗФ и идва един гол и бос картер без опаковка без найлон дори, викам ай па кво ще го взема, отивам в къщи поглеждам го ми тои крив та крив, обаждам се веднага продавача вика, ще ти поръчам още един да ги сравним, идва другфия картер пак греда крив се едно правен по трудово. ТА! МНОГО ВНИМАВАЙТЕ какъв картер купувате, картера беше крив по късата страна- изметнат, толкова изметнат че за разстояние 20см като му сложа линията в средата до крайщата почва да отзява към 3мм!!! Които и както да ме убеждава че стегнат с 10 нютон метра ще се изправи аз тва нещо няма да го сложа. Поръчах карте на MAhle ем доиде си както си трябва, в кутия цели вакумиран в наилон и видимо прав като струна, така тази сутрин пристъпих към смяната:) Нивелирах колата да е хоризонтална щото ми е малко крив пода в гаража и залегнах от долу, развих първо пробката за наливане, съветвам ви винаги когато сменяте масла на редуктори раздатки и дифове първо да развиете пробката за наливане, щото ако отвиете тая за източване и после се окаже че тая за наливане няма развиване..... чудничко :) Та така развих пробката за наливане от там изтекоха към 1,5 л масло, така разбрах какво да очаквам после при пълненето на запален двигател. След това развих пробката за източване, излезе всичко и преминах към развиване на винтовете на картера. немците много обичат да сменят всичко на ред барабар с винтовете, незнам къв ще им е дерта та да тряя да ги смениш и тях, в германия има комплекти картер с винтове и пробка за около 78 евро. Аз реших че няма смисъл да ги сменям не са от пластелин все пак. махнах картера, за моя радост вътре не намерих парчета метал хахах, нямаше и много метален прах по магнитите, нямаше и отлагания по самото дъно. Дата на картера от 08/2009 само доказа че в кутията никога не е пипано. Много хора препоръчват и смяна на буксата на кутията, моята видно и няма нищо, суха и хубава, и понеже не обичам да пипам нещо дето не създава проблеми реших да я пропусна и да я мисля ако някои ден вземе да просълзява. Предвид гарнитурата на картера според мен тя носи на сваляне и качване без смяна ако се наложи да се сваля картера по няква причина. Така, сложих новия картер и преминах стрикно към наливане на маслото, забравих да кажа че от пробката на картера изтекоха 2,5л демек общо към 4-4,5л да са излезли от кутията, половината от количеството в нея. Маслото беше тъмно но не черно и без мирис на изгоряло. Нялах новото масло до де текне от пробката към 2,5л, запалих мотора и почнах да наливам още масло щото помпата го дръпва, така налях още към 1.5-2 общо към 4,5л, завих пробката, загасих колата (така пише) пак запалих и сега вече почнах да изреждам позициите на лоста като изчаквах по 3-4 секунди на позиция, оставих я на Р и влезнах пак под нея, отвих пробката, от нея потече масло, оставих колата да работи на място докато температурата на маслото в кутията стигне 35-40 градуса, понеже нямам софтуер за бмв меренето на температурата ставаше с термометър със сондичка :) така като стигна 38 градуса реших че най веротно може би е и по горещо маслото изчаках от пробката да вземе само да прокапва и я завих, съответно стегнах с 35 нютона. Ся в тва ръководство пише за модели с термостат колата да се покара да стигне кутията работна температура да се остави да истине и пак да се премери нивото на 40 градуса. Тва не съм го правил нещо прекалено ми се види вече, ама може и да го направя. Остана ми към 3,2 грама масло от 8 те литра. Него мисля след като мина 1000км примерно или на пролет да отворя на загасена кола да изтекат тея към 1,5-2 масло и пак да долея преясното, така ще го опресня още. Промяна в поведението на кутията не забелязвам няква осезаема като че ли има съвсем леко по добре превключване на предавките но може и да си внушавам, което ще рече че кутията не е изпаднала в положение да бачка с много лошо масло. Пробката за наливане е хубаво да си я купите за смяната, аз не го предвидих сложих старата на нея имаше О пръстен, ама днеска де да ходя да го търся, сложих я така ще видим ще таи ли. Горещо Ви съветвам сменяйте си маслата на автоматиците, не слушайте БМВ и глупостите им, совен ако нямате пари на всеки 7-8г да си купувате ново БМВ. А ако някои ви каже че като го смените ще почнат проблемите, да така е ще почнат ако не ви го сменят като хората по книга, а не по както им скимне.

User
Аватар
Мнения: 4609
Регистриран на: 17.06.2007
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: 330XD
Детайли за колата: the silent power

Re: Смяна масло на автоматична скоростна кутия на Х3 (Е83)

Мнение от b00st » 20 Фев 2020, 0:41

Живота на маслото е 80-120 000 км в зависимост от стила на шофиране и макс 10г, пише го производителя на кутиите - ZF в техните спецификации. Разбира се, че маслото над тия км вътре и на толкова години е дроб сърма и отдавна си е изгубило качествата. Смених наскоро маслото в кутията със сваляне на мехатроника и всички уплътнения на соленоидите, буксата и нея и масло Ravenol . Резултата е доста по-добра работа на кутията, изчезна придърпването при 2>1 при спиране на светофар и на студено кутията работи като на топло, за разлика от преди, където някои път сменяше по-сурово. Колата е на 180 000 км реални с пълна история без да е пипано маслото, X5 E53 ZF6HP
И един съвет - не пипайте адаптациите, освен ако не знаете после как се калибрира кутията (има цяла процедура за изпълнение), защото ще започне да сменя по-скапано, ако не се изпълни както трябва.

ПредишнаСледваща

Назад към X1/X2/Х3/Х4/X5/X6

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook