Смяна масло на автоматична скоростна кутия на Х3 (Е83)

X серия (E84,F48,F39,F47,E83,F25,F26,E53,E70,F15,E71,F16)

Модератор: Технически модератори


ентусиаст
Аватар
Мнения: 1016
Регистриран на: 8.06.2012
Пол: Мъж
Кара: Нафтова печка.
Мечтае да кара: През просото...
Детайли за колата: Х3 (Е83) 3.0d, 2004г.
M57TU-A5S390R-ATC400

Re: Смяна масло на автоматична скоростна кутия на Х3 (Е83)

Мнение от Borymeckata » 23 Дек 2013, 22:13

Това явно е някакво професионално оборудване за промивка и смяна на маслото в автоматични скоростни кутии. Вероятно не са много сервизите в България, които разполагат с такова. А темата е как да си сменим маслото в домашни условия, със собствени сили и подръчни средства.

Евала, че сте инвестирали в такава професионална машина, Колега. Колко струва обслужването на една скоростна кутия? Ако цената е приемлива, и аз бих се замислил дали си струва да вися с часове в канала, да ми тече масло във врата и да откривам "топлата вода" - коя тръбичка за какво е...
Excellent! Steven is my name!

Потребител
Аватар
Мнения: 4
Регистриран на: 14.08.2007

Re: Смяна масло на автоматична скоростна кутия на Х3 (Е83)

Мнение от sasomega » 24 Дек 2013, 22:32

за колеги от форума при покупка ....................

Мод: Следващото подобно мнение и няма да можеш да пишеш вече ! Подобни реклами се заплащат .

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 527
Регистриран на: 19.04.2013
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: BMW 545i
Детайли за колата: E 60

Re: Смяна масло на автоматична скоростна кутия на Х3 (Е83)

Мнение от bmw545i » 29 Дек 2013, 0:35

Borymeckata написа:Това явно е някакво професионално оборудване за промивка и смяна на маслото в автоматични скоростни кутии. Вероятно не са много сервизите в България, които разполагат с такова. А темата е как да си сменим маслото в домашни условия, със собствени сили и подръчни средства.

Евала, че сте инвестирали в такава професионална машина, Колега. Колко струва обслужването на една скоростна кутия? Ако цената е приемлива, и аз бих се замислил дали си струва да вися с часове в канала, да ми тече масло във врата и да откривам "топлата вода" - коя тръбичка за какво е...


За моята е 700лв. за е46 е около 400 заедно с филтрите и маслото. За Х3 не знам.

Знам за друга фирма в София, която е с по-нова машина, май дори е същата марка.

Ако те интересува - пиши едно лично. Ще ти пратя линк - има цени на ремонти и тн.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 6210
Регистриран на: 24.04.2007
Местоположение: София
Кара: Е39М54В30

Re: Смяна масло на автоматична скоростна кутия на Х3 (Е83)

Мнение от zvetiko » 27 Яну 2014, 13:07

xapubg написа:Колега Боримечка, много полезна тема :bowdown:
А Цветинко изобщо не го слушай за маслата, той само бмв масло си знае (с етикетче от дару) ... а отзад варела с наливното ...
Ще ти употребя темата (за което се извинявам) да го попитам лично него "Fuchs TITAN ATF 4000" става ли според него за zf 5hp24?
Пък като му видя отговора ще споделя някой и друг пдф :)


Колега, според мен подходящото масло е това, което е написано в TIS:

Изображение

Вече е на друг производител:

Изображение

По отношение на цялостното източване по един или друг начин- питал съм в Дару кар и са ми казвали, че това е грешка, особено варианта с отворена маслена магистрала и форсиране на двигателя, по-думите им маслото в автоматичните скорости трябва само частично да се обновява, а не да се сменя изцяло. За да не го правят, при условие, че могат да вземат два пъти повече пари за консумативи, сигурно има някаква основателна причина.

На първата снимка, мисля, че е добре да се обърне внимание на реда "Предупреждение: трансмисионно масло от рода на за целият период на работа, не трябва да се смесва или заменя с други масла за автоматични скоростни кутии, защото това ще доведе до повреда на кутията "

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 442
Регистриран на: 8.07.2009
Местоположение: Италия
Пол: Мъж
Кара: E53 4.8, X6 2008 и X5 2011 5.0i
Мечтае да кара: новата М X5 ...
Детайли за колата: всичките са манияяяяяяяя....

Re: Смяна масло на автоматична скоростна кутия на Х3 (Е83)

Мнение от vlado6669 » 27 Яну 2014, 14:25

Колеги, нещо се замислих докато четях темата, не отварям дискусия просто всеки сам да се замисли и да си направи изводите. Само факти: - до преди 2-3 години БМВ дилърите и TIS казваха, че маслото на скоростите не трябва да се сменява. В DIS все още при проблем в автоматични скорости и добро ниво на маслото дава смяна на скоростите направо ако си над 100 хил., даже не се споменава валв бодито, само хващат торк конвертора на диагностика и датчиците. А производителя на скоростите ZF на някой БМВ та и доста други прилични марки автомобили прави ремонти, рециклира ги и сменя компоненти, а и те продават масло за техните скорости което не е по TIS a, както и много други реномирани фирми. Тоест искам да кажа, че света се променя, интернет е добро място за полезни идеи, съвети и информация, която всеки може да използва както си пожелае и съобразно възможностите си: средства, идея и начин за ползване на колата, съмнения и т.н. Още една идея - маслото на Пежо 307 за автоматични скорости 4L е същото по спецификация с 5HP24 и само два пъти по-евтино на цени от дилъри, Ликуйд Моли - ATF - 1200 и то става, демек хубаво е да можеш да избираш :bchug: Лек ден и приятна и безпроблемна истинска зима!

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 527
Регистриран на: 19.04.2013
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: BMW 545i
Детайли за колата: E 60

Re: Смяна масло на автоматична скоростна кутия на Х3 (Е83)

Мнение от bmw545i » 27 Яну 2014, 14:55

zvetiko написа:
xapubg написа:Колега Боримечка, много полезна тема :bowdown:
А Цветинко изобщо не го слушай за маслата, той само бмв масло си знае (с етикетче от дару) ... а отзад варела с наливното ...
Ще ти употребя темата (за което се извинявам) да го попитам лично него "Fuchs TITAN ATF 4000" става ли според него за zf 5hp24?
Пък като му видя отговора ще споделя някой и друг пдф :)


Колега, според мен подходящото масло е това, което е написано в TIS:

Изображение

Вече е на друг производител:

Изображение

По отношение на цялостното източване по един или друг начин- питал съм в Дару кар и са ми казвали, че това е грешка, особено варианта с отворена маслена магистрала и форсиране на двигателя, по-думите им маслото в автоматичните скорости трябва само частично да се обновява, а не да се сменя изцяло. За да не го правят, при условие, че могат да вземат два пъти повече пари за консумативи, сигурно има някаква основателна причина.

На първата снимка, мисля, че е добре да се обърне внимание на реда "Предупреждение: трансмисионно масло от рода на за целият период на работа, не трябва да се смесва или заменя с други масла за автоматични скоростни кутии, защото това ще доведе до повреда на кутията "


Не го правят, защото такава услуга смяна на масло няма. /маслото е лайфтайм/ Ако човек, реши да го сменя има машина, която сменя маслото на 100%.
Ето одобрените масла от ЗФ.

https://www03apps.zf.com/interoelepdf/T ... en1433.pdf

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 4463
Регистриран на: 24.06.2005

Re: Смяна масло на автоматична скоростна кутия на Х3 (Е83)

Мнение от tsb_bg » 27 Яну 2014, 15:20

bmw545i написа: .... Не го правят, защото такава услуга смяна на масло няма. /маслото е лайфтайм/ ...


Има такава услуга:

0011539 Смяна на масло на автоматична скоростна кутия вкл. изхвърляне на старото AW8 3.50 28.00 лв.

Освен това от няколко години BMW препоръчва смяна на маслото на автоматичната скоростна кутия на 120 000 км. (във форума има писано по въпроса и линк към документа)

Изображение

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 527
Регистриран на: 19.04.2013
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: BMW 545i
Детайли за колата: E 60

Re: Смяна масло на автоматична скоростна кутия на Х3 (Е83)

Мнение от bmw545i » 27 Яну 2014, 16:33

tsb_bg написа:
bmw545i написа: .... Не го правят, защото такава услуга смяна на масло няма. /маслото е лайфтайм/ ...


Има такава услуга:

0011539 Смяна на масло на автоматична скоростна кутия вкл. изхвърляне на старото AW8 3.50 28.00 лв.

Освен това от няколко години BMW препоръчва смяна на маслото на автоматичната скоростна кутия на 120 000 км. (във форума има писано по въпроса и линк към документа)

Изображение


Не знам това къде си го намерил, обаче аз ходих в Камор/Бавария ауто, за да ми сменят маслото и там ми казаха, че такава услуга не се предлага. Именно това причината да немогат да източат цялото масло и съответно не разполагат с необходимата техника.

Второ, защото имам исключително малко доверие в познанието и уменията на сервизите в България, било то и Камор, се обадих в Германия в БМВ, където съм си купил моето и там ми отговориха същото. Маслото се сменя само при ремонт, защото е лайфтайм!
Сега дали трябва да се сменя или не е друг въпрос - разискаван е хиляди пъти.

Аз лично ако си сменям маслото, което не възнамерявам, бих го направил в ЗФ или в най-лошия вариант в Джемини, защото разполагат с машина, която позволява 100% смяна на маслото.

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 442
Регистриран на: 8.07.2009
Местоположение: Италия
Пол: Мъж
Кара: E53 4.8, X6 2008 и X5 2011 5.0i
Мечтае да кара: новата М X5 ...
Детайли за колата: всичките са манияяяяяяяя....

Re: Смяна масло на автоматична скоростна кутия на Х3 (Е83)

Мнение от vlado6669 » 27 Яну 2014, 17:23

Подкрепям изцяло решението на bmw545i в предния пост а и това ми беше идеята, всеки сам си решава подпомогнат от мненията в този и много други форуми надявам се. Съвета ми е да не се доверяваме сляпо на никой, вкл. БМВ. Аз например на Е 53, 4.6, 2003 на 220 хил. се развалиха скоростите, дилъра тук ми оферира 10 хил. $ за нова, втора употреба намерих за 2 хил., но избрах да ремонтират старата в нормален сервиз, доста по-долу от БГ стандарта - за 2000 $, неясни части но с гаранция 50 хил. км, сега е на 252 и всичко със скоростите е ОК, към 300хил. км ще и сменя маслото (като я правиха ми счупиха блока и за тяхна сметка ми сложиха същия мотор на 150 000 км) та с последното съвсем ме запалиха да не я сменям колата, а да и скоростното масло е обратно пропорционално на уискито не става по-хубаво с годините :) Лека вечер ..

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 4463
Регистриран на: 24.06.2005

Re: Смяна масло на автоматична скоростна кутия на Х3 (Е83)

Мнение от tsb_bg » 27 Яну 2014, 17:52

bmw545i написа:.... Не знам това къде си го намерил ...

Цената е от фактура на Дарукар кудето съм сменял маслата на 4 коли които поддържам.

Тук е и линка към целия документ:

BMW Aftersales/Parts and Accessories/Drive train/Miscellaneous
PI: PARTS_007_05_12 May 2012

http://dox.bg/files/dw?a=c9d6c5815a

Ако мислите, че производителя не знае какво прави (пише) то може да го поправите.

От друга страна това не задължава никой с нищо всеки си има глава да мисли, но не заблуждавайте с тези категорични мнения колргите които търсят коректна информация.

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1223
Регистриран на: 9.02.2009
Пол: Мъж
Кара: Е71 30д
Мечтае да кара: Ф06
Детайли за колата: AW/Bl/8sp/M steering wh/paddles/

Re: Смяна масло на автоматична скоростна кутия на Х3 (Е83)

Мнение от stankata777 » 27 Яну 2014, 19:59

Явно и Дарукар имат такава машина,интересно дали БМВ АГ знаят ,че някои оторизирани от тях сервиз извършват подобна услуга , а други отричат съществуването и...
gone,but not forgotten:
E36 grey
E90 monaco blue

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 4463
Регистриран на: 24.06.2005

Re: Смяна масло на автоматична скоростна кутия на Х3 (Е83)

Мнение от tsb_bg » 27 Яну 2014, 21:10

След като BMW AG препоръчва смяна на маслото в АСК естествено е това да става в оторичирани сервизи.

Цитирания по-горе документ е издаден от производителя (BMW AG) а не от някое местно или регионално представителство, а сервизния комплект е включен в ЕТК-то

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 527
Регистриран на: 19.04.2013
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: BMW 545i
Детайли за колата: E 60

Re: Смяна масло на автоматична скоростна кутия на Х3 (Е83)

Мнение от bmw545i » 27 Яну 2014, 21:25

tsb_bg написа:След като BMW AG препоръчва смяна на маслото в АСК естествено е това да става в оторичирани сервизи.

Цитирания по-горе документ е издаден от производителя (BMW AG) а не от някое местно или регионално представителство, а сервизния комплект е включен в ЕТК-то


Нещо не се разбираме май. Нека всеки, който се съмнява да позвъни на Бавария ауто и да попита. Дару кар не оторизиран дилър на БМВ - ако не е известен този факт.

Пак повтарям, не става въпрос дали трябва да се сменя маслото на АСК или не. Става въпрос, че дилърите не сменят масло като сервизен интервал и нямат машини за 100% смяна на масло, което означава, че дори и по някаква причина да се стигне до необходимост от смяна, могат да сменя максимум 1/3 от маслото. Освен това БМВ не ремонтира АСК!
Това, което ти посочваш, ЗФ го имат на техния сайт, което е достатъчно достоверно! От друга страна, обаче нито ЗФ, нито БМВ казва сменете масло, задължително а казват, че е препоръчително за да превключва по -меко и комфортно. С други думи- Лайфтайма важи! Но този спор не желая да го водя. Моля обърни внимание само на първата част на поста.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 4463
Регистриран на: 24.06.2005

Re: Смяна масло на автоматична скоростна кутия на Х3 (Е83)

Мнение от tsb_bg » 27 Яну 2014, 22:03

bmw545i написа:... От друга страна, обаче нито ЗФ, нито БМВ казва сменете масло, задължително а казват, че е препоръчително за да превключва по -меко и комфортно. С други думи- Лайфтайма важи! ...

Никъде не съм писал думата "ЗАДЪЛЖИТЕЛНО" още повече да съм коментирал ремонт на АСК

Цитирам:

"... от няколко години BMW препоръчва смяна на маслото на автоматичната скоростна кутия на 120 000 км. ..." - от поста ми по-горе
"... към момента ДАРУ КАР АД е официален партньор на новооткрития офис на BMW Group в България..." - от сайта на Дару каквото и да означава това

Аз също не споря а представям информация касаеща въпрос по който се дискутира и непрекъснато се появяват нови или се повдигат стари теми свързани с това.

ПредишнаСледваща

Назад към X1/X2/Х3/Х4/X5/X6

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook