БМВ 760LI N73 имам нужда от помощ

7-ма серия ('02 - '09)

Модератори: Ilko Ivanov, mad_presley, Технически модератори

Потребител
Аватар
Мнения: 19
Регистриран на: 13.03.2007

БМВ 760LI N73 имам нужда от помощ

Мнение от lanhol » 18 Сеп 2018, 22:59

Здравейте колеги!

Имам следния проблем след смяна на маслото се появи един много особен шум между 1000 и нагоре оборота понякога и на празен ход. Шума наподобява тракане до някъде като на верига, но не точно.
Когато взех колата 2015 главите баха свалени и обслужени плюс вериги банани и т.н като съм гледам възможно най-много части да са оригинални (то няма и много части който да са афтармаркет на пазара за този мотор разбираемо защо). Смених маслото запалих колата и я оставих да поработи да загре качих се в нея подадох малко газ и тогава се появи звука.
Имам добър майстор който прави ремонта на главите за съжаление не е в БГ вече и ми помага когато може онлайн. Звука се чува ниско долу при кутията на масления филтър, той дори леко вибрира като го хванеш с ръка и когато шума е на лице. Слушах с отвертка навсякъде по мотора и никъде не се чува нищо наподобяващо шума освен самия филтър.
Източих маслото махнах клапана който на който се нанизва филтъра и самия филтър съмнявайки се да не е клапана или филтъра да трака в кутията, но пак се чува значи не е от филтъра и клапана. Палих я и без ремъци да не е някоя ролка и да предава шума и това не е.
Стигнах до там да си мисля, че е помпата. разглобих моста за да я сваля отворих я има следи от износване, които според мен са в нормални граници.
След това реших да проверя биелните и основни лагери така и така съм свалил всичко отдолу.
Биелните бяха износени може би не прекалено а основните само на един имаше деруга.
Смених помпата и лагерите с чисто нови, като съм мерил шииките на вала и бяха в границите според литературата на БМВ. Само тези части и гарнитурите ми струваха до тук 3800 лева с отсъпките.
Сгобих колата и я запалих работеше доста по-добре от преди, изминах около 10 км и пак шума се появи.
Нещо което забравих да спомена е, че ми плюе грешка за ниско налягане на маслото когато вече е загряла колата и като подам газ до към 3000 оборота и пусна газта тогава светва лапата.
Купил съм манометър и ще меря налягането, но сега първо ще сменя гарнитурите на капаците на главите тъй като сълзят в задния край.

Дайте савет или помогнете да намеря човек който разбира от този мотор, който е доста сходен, но може би и различен с този от 745 Е65 N62

Прикачам и снимки, ако някой се интересува.
Вие нямате нужните права за да сваляте прикачени файлове.

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1135
Регистриран на: 24.08.2011
Пол: Мъж

Re: БМВ 760LI N73 имам нужда от помощ

Мнение от kolp » 19 Сеп 2018, 9:36

Знам че няма да ти помогна особено, но просто трябва да кажа че 760ли не е кола която човек да човърка сам и да търси акъл във форум. Отиваш като сериозен човек в сериозен сервиз и приключват притесненията(дано). Успех!

Кръстникът
Аватар
Мнения: 547
Регистриран на: 7.03.2014
Местоположение: Вкъщи
Пол: Мъж
Кара: с турбо
Мечтае да кара: V10
Детайли за колата: стокови

Re: БМВ 760LI N73 имам нужда от помощ

Мнение от c04 » 19 Сеп 2018, 11:27

kolp написа:Знам че няма да ти помогна особено, но просто трябва да кажа че 760ли не е кола която човек да човърка сам и да търси акъл във форум. Отиваш като сериозен човек в сериозен сервиз и приключват притесненията(дано). Успех!

И аз не мога да помогна много по този въпрос, но относно горното- така е, но донякъде.Хубаво е да си има на представа какво що става с колата, понеже в сериозния сервиз, като нищо и сериозно могат да ти сменят половината кола без да има нужда :ok:

Потребител
Аватар
Мнения: 19
Регистриран на: 13.03.2007

Re: БМВ 760LI N73 имам нужда от помощ

Мнение от lanhol » 19 Сеп 2018, 13:32

Разбирам какво имсте в предвид колеги. Не съм най-големия факир, но имам известни познания и доста неща съм съумявал да си поправя сам и по тази и по други коли. И именно понеже няма човек как да знае всичко стигнах до това да питам за съвет за така наречения фобър сервиз или майстор. Няма да лъжа доста съм предобед към сервизите понеже съм виждал и как искат да изкарат някой бър лев мислели, че си някакъв глупак щом сис тигнал до техните услуги. N73 e мотор като всеки друг просто има малко хора които го познават добре. Не е rocket science според мен


Аватар
Мнения: 759
Регистриран на: 17.02.2009

Re: БМВ 760LI N73 имам нужда от помощ

Мнение от Хаос » 19 Сеп 2018, 13:39

Една фея ми говори неща за клапани за картерните газове дето се запушват и маслената помпа не може да пребори налягането.
Като махнеш пръчката за маслото случайно да духа?
АДМИНИТЕ ДА МЕ БАННАТ ПЕРМАНЕНТНО!!!

Потребител
Аватар
Мнения: 19
Регистриран на: 13.03.2007

Re: БМВ 760LI N73 имам нужда от помощ

Мнение от lanhol » 19 Сеп 2018, 17:44

Хаос написа:Една фея ми говори неща за клапани за картерните газове дето се запушват и маслената помпа не може да пребори налягането.
Като махнеш пръчката за маслото случайно да духа?


Ами не не духа, даже унищожих единия клапан да видя дали е здрав понеже знам, че се развалят

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 129
Регистриран на: 19.07.2016
Пол: Мъж
Кара: Лагерница
Мечтае да кара: M4 G82
Детайли за колата: Бърза без спирачки

Re: БМВ 760LI N73 имам нужда от помощ

Мнение от ceko88 » 19 Сеп 2018, 19:58

Колега сигурен ли си ,че бананите и там успокоителите на веригата са ти в добро състояние много често от там идва подобен шум на ниско обороти . Спомена ,че си сменил помпата,а налягането как е набивали ти грешка за ниско налягане .Не съм много сигурен ,но някъде из форума май имаше подобен проблем и симптомите бяха сходни .
Сериозен ремонти си започнал успех :yes:

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 59
Регистриран на: 16.12.2012
Местоположение: Варна
Пол: Мъж
Кара: BMW 730D 2004
Мечтае да кара: BMW 760LI 2017 :D

Re: БМВ 760LI N73 имам нужда от помощ

Мнение от mncazzaro » 19 Сеп 2018, 22:11

Шапки долу за това,че се справяш сам !
Една диагностика в бмв би дала светлина за проблема според мен. Преди време имах ядове с адски тъп проблем леко пукнат маркуч на турбото,който нямаше хващане в няколко сервиза.Беше толкова малко цепнат ,че на моменти дори вървеше добре... За час и 100на лв проблема беше намерен и решен...

Потребител
Аватар
Мнения: 19
Регистриран на: 13.03.2007

Re: БМВ 760LI N73 имам нужда от помощ

Мнение от lanhol » 19 Сеп 2018, 23:58

Ами това е другата стъпка да сложа новите гарнитури на капаците да огледам и ако няма нещо видимо в Мкар ще я закарам диагностика ако е компютърна няма много смисал имам и ДИС и ИСТА-Д. Помпата я смених и пак ми бие грешка ниско налягане когато е напълно загряла за това отварям и капаците на главите (не че не са за смяна гарнитурите де). Бананите и така нататъйа би трябвало да са наред сменени са преди няма и 50К км.

Потребител
Аватар
Мнения: 19
Регистриран на: 13.03.2007

Re: БМВ 760LI N73 имам нужда от помощ

Мнение от lanhol » 20 Сеп 2018, 14:47

Снимки от единия свален капак, въздуховодите за вентилацията са леко зацапани, но не са запушени. Някакви предложения какво мога да проверя по главата докато е свален капака. Макар че без тайминг туул май ще е само визуална инспекция и сравняване на двете страни като сваля и другия капак
IMG_3867.JPG
IMG_3868.JPG
IMG_3869.JPG
Вие нямате нужните права за да сваляте прикачени файлове.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 2887
Регистриран на: 13.04.2007
Пол: Мъж
Детайли за колата: Тежка

Re: БМВ 760LI N73 имам нужда от помощ

Мнение от Ненко Вранков » 24 Сеп 2018, 8:10

Не съм от най-запознатите с N73, но това все пак си е обикновен двигател, като всички други.
Помпата си я сменил, но клапана за преналягане мисля, че е на тръбопроводното тяло, не алуминиевата конзола, на която се монтира филтъра... Имал съм проблем с блокирал такъв клапан, заради попаднали малки стружки в буталния му елемент... Разглоби го и виж дали се движи меко и нормално... също огледай за следи от надиране там - недопустимо е да има. За мен проблема ти е там... датчика, за налягането ти е отстрани на блока.. до там имаш голяма маслена магистрала.. с една съединителна тръбичка и два О-пръстена... като си свалял всичко - здрави ли са? Магистралата е достатъчно широка за да ме съмнява да имаш запушване по нея (мотора ти изглежда сравнително чист).
В заключение - ако 2-та пръстена са окей.. залагам на клапана.
Успех!

Потребител
Аватар
Мнения: 19
Регистриран на: 13.03.2007

Re: БМВ 760LI N73 имам нужда от помощ

Мнение от lanhol » 30 Сеп 2018, 17:25

Ненко Вранков написа:Не съм от най-запознатите с N73, но това все пак си е обикновен двигател, като всички други.
Помпата си я сменил, но клапана за преналягане мисля, че е на тръбопроводното тяло, не алуминиевата конзола, на която се монтира филтъра... Имал съм проблем с блокирал такъв клапан, заради попаднали малки стружки в буталния му елемент... Разглоби го и виж дали се движи меко и нормално... също огледай за следи от надиране там - недопустимо е да има. За мен проблема ти е там... датчика, за налягането ти е отстрани на блока.. до там имаш голяма маслена магистрала.. с една съединителна тръбичка и два О-пръстена... като си свалял всичко - здрави ли са? Магистралата е достатъчно широка за да ме съмнява да имаш запушване по нея (мотора ти изглежда сравнително чист).
В заключение - ако 2-та пръстена са окей.. залагам на клапана.
Успех!



Клапана който е за регулиране на налягането (или по скоро спомага за поддържането му) е на самата помпа. Свалих го първо него на старата помпа и нямаше видимо износване, но и да е имало новата помпа идва с монтиран такъв клапан. номер 9 на картинката

2018-09-30 18_24_53-Window.jpg
Вие нямате нужните права за да сваляте прикачени файлове.

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 526
Регистриран на: 27.02.2002
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: овца във вълча кожа...

Re: БМВ 760LI N73 имам нужда от помощ

Мнение от hell's angel » 01 Мар 2019, 22:31

Малко късничко :mhihi: ама на някой друг може да му е от помощ.
Има едни обратни клапани в главите, по 3 на глава. Погледнете ги и тях - едно, че не държат налягане, ами накрая като се разпаднат и карантиите им тръгват по магистралите, та съвсем се оплескват нещата.
Ubi dubium, ibi libertas

Назад към Е65/E66

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook