ГП на Белгия 16.09.2007

Formula 1, AMLS и всички други прояви.

Модератор: Sharo

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 3665
Регистриран на: 25.12.2006
Местоположение: македонче
Пол: Мъж
Кара: Е39
Мечтае да кара: Е92

Мнение от bam-bam » 23 Сеп 2007, 19:28

Wolf4 написа:
bam-bam написа:[

колега какво залагаш че БМВ ще си останат 3та сила и другата година ? (стига Рено да не си земе Галфонсо и да стане пак некоя обърквация и да станат 4та )
след като толко сте сигурни в силите им айде стига сме си говорили глупости и да направим нещо по въпроса ?
щот то верно БМВ форум сме ама са треа ли да се лъжем като малоумни и да не признаваме нищо друго освен тая така суперска марка която всички ние караме ... както има 1 лаф се едно сме фанали господ за уя с коли на по 5 бона и по дърти от гаджето ми :mhihi:


Нищо не залагам разбира се! Та това е Световен шампионат все пак. По същата логика да вземем сега да твърдим, че Ферари и Макларън ще си делят приза сами и догодина. Те да не са абонирани за подиума!? Макларън дръпнаха напред тази година заради финансовата инжекция от Мерцедес и разбира се, добрите си пилоти. Ферари не са изненада за никого с традиционно силното си представяне. В същото време е съвсем нормално за нов тим като БМВ-Заубер да трупа информация и опит. При това независимо от всички обстоятелства те са трета сила, което си е истински успех за новаци! Всички видяхме колко постоянни са изявите на отбора, направиха кола, имат чудесен мотор и много добра аеродинамика. Пилотите им никак не са за пренебрегване, особено Хайфелд, който кара Макларън да крои планове след евентуалното напускане на Алонсо. Мога ли да ти припомня, как миналия шампионат всички възхваляваха Бенетон-Рено и иронизираха Макларън-Мерцедес? Какво се получи, обаче сега? Изненада. Дори и да си върнат Алонсо, Бенетон едва ли ще дръпнат напред още следващата година.Каквото и да си говорим колата прави отбора шампион. Колкото и да е добър един пилот, той е фактор само при приблизително еднакви показатели на състезателните пакети. Ето защо, аз мисля, че следващата година, БМВ ще тръгнат на атака към върха. Имат сили.



да де ясно накрая добре го каза но и сам каза ферари не са изненада за никои така че към кои връх ще тръгнат само БМВ не ми стана ясно и коя титла имат шанс да земат ?
а пилоти много секи е добър като го сложат в хубава кола но както казах ферари и Мк винаги ще са между първите и в борбата така че за да имат някакъв шанс бмв трябва другите да отпаднат .. а и се пак бмв не са от скоро вече направиха няколко годинки имат доста опит ;)
Изображение

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 456
Регистриран на: 23.02.2007
Местоположение: Еindhoven
Пол: Мъж
Кара: e36 325i
Мечтае да кара: M-ка, кво друго?

Мнение от Wolf4 » 23 Сеп 2007, 20:35

bam-bam написа:


да де ясно накрая добре го каза но и сам каза ферари не са изненада за никои така че към кои връх ще тръгнат само БМВ не ми стана ясно и коя титла имат шанс да земат ?
а пилоти много секи е добър като го сложат в хубава кола но както казах ферари и Мк винаги ще са между първите и в борбата така че за да имат някакъв шанс бмв трябва другите да отпаднат .. а и се пак бмв не са от скоро вече направиха няколко годинки имат доста опит ;)


Да, Ферари не са изненада за никой но могат да бъдат побеждавани и практиката го доказа. Две години подред Бриаторе и компания ги доминираха през целия сезон. Макларън са от силните отбори, но не са най-силният и това, че се представят добре тази година е приятна изненада а не обичайна практика. Другата малка но съществена подробност е, че вече им се е случвало да са след БМВ не само на етапи, но и в сезонното класиране. И това по време на сътрудничеството им с Мерцедес.Тази година БМВ просто опипваше почвата, защото с новия им партньор Заубер имат доста кратка съвместна история. Както вече споменах, не виждам проблем да атакуват шампионската титла догодина :shock: . Конкуренцията на Ферари и Макларън не е толкова страшна, та единствения начин БМВ да спечелят е някои от двата тима да отпадне. Не разбирам защо трябва да се гледа песимистично към следващия сезон при положение, че тимът на БМВ има всички шансове да победи. В края на краищата, централата в Мюнхен едва ли би харчила стотиците милиони евро, само за да записва поредното си участие в Гран При :idea: . Обективно :idea: - фирмата притежава всички необходими компоненти (технически опит, изследователски потенциал, чудесни партньори, огромни финсови възможности, собствена пилотска школа) за да сглоби пъзела на шампионатната победа. Вярвам в доброто им представяне догодина и ще ги подкрепям до последно. Надявам се да спечелят така скъпия трофей, за да имат още един престижен аргумент в колекцията си.
Are you M enough...?!

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 3665
Регистриран на: 25.12.2006
Местоположение: македонче
Пол: Мъж
Кара: Е39
Мечтае да кара: Е92

Мнение от bam-bam » 24 Сеп 2007, 21:33

Wolf4 написа:
bam-bam написа:


да де ясно накрая добре го каза но и сам каза ферари не са изненада за никои така че към кои връх ще тръгнат само БМВ не ми стана ясно и коя титла имат шанс да земат ?
а пилоти много секи е добър като го сложат в хубава кола но както казах ферари и Мк винаги ще са между първите и в борбата така че за да имат някакъв шанс бмв трябва другите да отпаднат .. а и се пак бмв не са от скоро вече направиха няколко годинки имат доста опит ;)


Да, Ферари не са изненада за никой но могат да бъдат побеждавани и практиката го доказа. Две години подред Бриаторе и компания ги доминираха през целия сезон. Макларън са от силните отбори, но не са най-силният и това, че се представят добре тази година е приятна изненада а не обичайна практика. Другата малка но съществена подробност е, че вече им се е случвало да са след БМВ не само на етапи, но и в сезонното класиране. И това по време на сътрудничеството им с Мерцедес.Тази година БМВ просто опипваше почвата, защото с новия им партньор Заубер имат доста кратка съвместна история. Както вече споменах, не виждам проблем да атакуват шампионската титла догодина :shock: . Конкуренцията на Ферари и Макларън не е толкова страшна, та единствения начин БМВ да спечелят е някои от двата тима да отпадне. Не разбирам защо трябва да се гледа песимистично към следващия сезон при положение, че тимът на БМВ има всички шансове да победи. В края на краищата, централата в Мюнхен едва ли би харчила стотиците милиони евро, само за да записва поредното си участие в Гран При :idea: . Обективно :idea: - фирмата притежава всички необходими компоненти (технически опит, изследователски потенциал, чудесни партньори, огромни финсови възможности, собствена пилотска школа) за да сглоби пъзела на шампионатната победа. Вярвам в доброто им представяне догодина и ще ги подкрепям до последно. Надявам се да спечелят така скъпия трофей, за да имат още един престижен аргумент в колекцията си.



сам потвърди написаното от мене няма какво друго да добавя но АКО е велика дума ;)
вярвай .. надявай се .. и нека силата да бъде с теб пак другия сезон ме подседи да видим къде са БМВ ;)
Изображение

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 3665
Регистриран на: 25.12.2006
Местоположение: македонче
Пол: Мъж
Кара: Е39
Мечтае да кара: Е92

Мнение от bam-bam » 24 Сеп 2007, 22:26

Макларън пак най-бързи в последния ден на "Херес"

Изображение

Отборът на Макларън-Мерцедес завърши тридневните тестове на писта „Херес" и изглежда ще бъде много добре подготвен за оставащите три състезания до края на шампионата. Тест-пилотът на тима Педро де ла Роса навъртя 68 обиколки без никакви проблеми с техниката си и записа най-бързо време в последния ден от тестовете в южна Испания. Девет отбора работиха по намиране на настройки за колите си за предстоящата Гран при на Япония. Както и през целия сезон до сега, отборите на Макларън и Ферари показаха най-добри времена. Последната сесия бе спряна на два пъти от червени флагове заради малки инциденти, но като цяло нямаше големи катастрофи.


БМВ-Заубер се подготвят усилено за последните три състезания

Изображение

В последния ден от тестовете на „Херес” пилотът на БМВ-Заубер Ник Хайфелд направи 94 обиколки. Тимът работеше по настройките за последните три състезания. Германецът тестваше и нови елементи за сезон 2008. Като цяло тимът свърши много ползотворна работа и събра доста информация за колата си преди финала на първенството. БМВ ще тестват отново в Испания от 13 до 15 ноември, този път в Барселона.


Монтоя съжалява Фернандо Алонсо

Изображение

Бившият пилот на Макларън-Мерцедес Хуан-Пабло Монтоя (Вълка) е изпитвал съжаление към Фернандо Алонсо, когато е разбрал, че съотборник на испанеца ще бъде Люис Хамилтън. Колумбиецът не се учудва от факта, че Алонсо не се е вработил със стила на работа на Рон Денис и Макларън.

"Фернандо е готино момче, но той бе №1 в Рено и бе свикнал с това да побеждава, и да му се дава всичко в ръцете, коментира Хуан-Пабло. - Когато с жена ми Кони разбрахме кой ще му е съотборник, възкликнахме "О, Боже!". Веднага изпитахме съжаление към него, тъй като британецът е малкото бебче на Рон. Денис плащаше навсякъде, за да може Хамилтън да прогресира и е нормално сега да иска именно той да побеждава, а не Алонсо. Фернандо е никой за Рон, но Хамилтън е като негово дете."

Монтоя не пропусна да отбележи, че той се е чувствал по подобен начин, когато се състезаваше за базирания в Уокинг екип.

"Рон, извън състезанията, е много приятен човек, сподели колумбиецът. - Но той има две лица. Човекът с който подписах договора си и с който играх голф няма нищо общо с онзи, който е в офиса. Той бе просто различен човек. Трудно е да го разпознаеш дори. Той иска да контролира всичко около себе си и мисля, че Фернандо е бесен именно поради тази причина. Той не е свикнал да има хора като Рон около себе си. На Денис му е удобно пилотите да слушат и попиват всичко, което им говори, а Фернандо не е такъв човек.

"В Макларън хората са тихи и приятни, и изпълняват всичко, което им се каже. Когато аз се присъединих към тях, те не ме харесаха такъв, какъвто съм. Мисля, че сега се получава същото и с Алонсо."


Монтоя казва истината за Формула 1

Изображение

Бившият пилот на Макларън-Мерцедес Хуан Пабло Монтоя, който в момента се състезава в американските серии “НАСКАР”, заяви, че не е особено изненадан от избухналия шпионски скандал между отборите на Макларън и Ферари. Вследствие на него “Сребърните стрели” бяха лишени от класиране в конструкторския шампионат и им беше наложена най-голямата глоба в историята на моторните спортове от 100 милиона долара.

Монтоя смята, че е било въпрос на време истината да излезе наяве, след като всички отбори работят на ръба на позволеното от правилника.

“Това просто е Формула 1. Отборите винаги са се стремили да работят на границата на позволеното от правилника, но това, което се случи сега, преля чашата. Всички екипи имат фотографи, които заснемат най-подробно детайли от автомобилите на противника. Правят се по хиляди снимки на ден от всеки ъгъл, дори на най-малките елементи по колите. Тук, в "НАСКАР", колата е на разположение на всички”, сподели Монтоя

"Всички отбори копират, това е начинът, по който се работи във Формула 1. За историята с email-лите смятам, че не е кой знае какво разкритие. Винаги ще се намери от кого да изтече информация, това е реалността във Формула 1. Ситуацията с Педро де ла Роса е точно такава. По въпроса за отнемането на точки смятам, че не е правилно това да става само за конструкторския шампионат. Ако ще правиш нещо, прави го докрай”, завърши колумбиецът.


Продават Спайкър за 88 милиона

Изображение

Съществува вероятност отборът на Спайкър да бъде продаден за 88 милиона долара, ако се е стигнало до споразумение между настоящия собственик на екипа Майкъл Мол и индийския бизнесмен Вижай Маля.

На 1 септември Мол се е договорил с Маля за сделката, която тогава се е равнявала на 80 милиона. Подписите си двамата са сложили скрити под имената на собствените си групировки - "Strongwind" за Мол и "Watson Limited" за Маля.

Индиецът е магнат в своята държава, тъй като държи акциите в "UB Group", които са притежатели на авиолинии и фабрики за бира във втората по брой население държава в света.

Акционерите на Спайкър ще решават бъдещето на отбора в заседание на 29 септември.

Холандците се присъединиха към Формула 1 през миналата година, когато закупиха Мидланд за 106,6 милиона долара. Тимът регистрира загуби в размер на 13 милиона евро още през първото полугодие. Считайки този факт, загубите вече се начисляват на 29,9 милиона, имайки в предвид и миналогодишното участие на екипа.


Скот Спийд преминава в американските серии "ARCA"

Изображение

Отборът от Формула 1 Ред Бул съобщи, че бившият им пилот Скот Спийд ще се присъедини към американските серии "ARCA" в първата седмица на октомври на писта „Talladega Superspeedway”. Новият отбор на американеца „Eddie Sharp Racing” е един от най-дорите в сериите, негов спонсор ще бъде фирмата за енергийни напитки “Ред Бул”.

”Идвам от напълно различен вид моторен спорт”, призна Спийд. „Ще бъде истинско предизвикателство, докато свикна с начина на каране и с това как се държи колата. Но съм силно мотивиран да се пробвам, пък ще видим какво ще излезе”, завърши той.


Хайдфелд: Очаквам с голямо нетърпение състезанието на "Фуджи"

Изображение

Тази година пистата за Гран при на Япония - "Фуджи" замени "Сузука". Формула 1 се завръща на легендарното трасе след 30 години прекъсване. Пистата се намира в подножието на японската планина Фуджи, като на нея са проведени първите две състезания от Формула 1 в Япония през 1976 и 1978 година. Пилотът на БМВ-Заубер Ник Хайдфелд заяви, че е доволен от смяната на трасето в Япония, кото сподели, че това внася разнообразие в шампионата, както за пилотите така и за инженерите.


“Никога до сега не съм карал на „Фуджи” и съм доволен, че нови писти се включват в шампионата. Това означава нови предизвикателства към пилотите и инженерите. Много харесвам Япония като страна и особено Токио”, сподели Ник. “Очаквам с голямо нетърпение състезанието на “Фуджи”. Надявам се да успея да видя и върхът на едноименната планината, което е трудно защото почти винаги е скрит в облаци”, завърши германецът.


Алонсо очаква оспорвана битка в Япония

Изображение

Фернандо Алонсо очаква с нетърпение пътуването си към Япония за петнадесетия кръг от шампионата на Ф1 през тази година. Испанецът се намира на втора позиция във временното класиране, на 2 точки зад водача Люис Хамилтън.

"През миналата година имах възможността да проведа няколко демонстрационни обиколки с фенове на тази писта и конфигурацията й, по първите ми впечатления, изглеждаше доста добра. Всички започваме от нулата, тъй като до сега не сме карали на това трасе. Ще бъде голямо изпитание да намерим правилните настройки, тъй като има една много дълга права, а останалата част от пистата е комбинация от бавни завои.

"Все още не можем да кажем кой ще спечели през тази година. Ферари бяха силни на "Спа", ние бяхме силни на "Монца". И двата отбора ще се борят със зъби и нокти на "Фуджи", "Шанхай" и "Интерлагос". Все още можем да печелим състезания и ще направим всичко възможно, за да успеем и в Япония", заяви Фернандо.


Жан Тод остава предан на Ферари

Изображение

Шефът на Ферари Жан Тод отрече слуховете, че ще се отказва от кариерата си във Формула 1 в края на сезона. Наскоро се заговори, че взаимоотношенията му с президента на Скудерията Лука ди Монтеземоло са се влошили. От там започна да се предполага, че Тод може да напусне екипа. Рос Браун бе сочен за евентуален заместник на френския специалист, единствено ако той напусне тима по собствено желание.

Френската легенда в италианския моторспорт е начело на "червените" от 1993 година насам.

"Не се отказвам, защото посветих себе си на Ферари, отсече гуруто на "Черните кончета". - Изгубихме Михаел Шумахер, Рос Браун и Рори Бърни по едно и също време. Смяната в нашия отбор вече е достатъчно мъчителна, но ние не се отказваме от борба."


Вурц: С Франк имаме споразумение да не разкриваме нищо за догодина

Изображение

Пилотът на Уилямс Алекс Вурц призна, че е стигнал до споразумение с шефа на екипа Сър Франк Уилямс да не разкрива нищо около бъдещето си във Формула 1 през следващия сезон. Все още не е ясно дали австриецът ще продължи да партнира на Нико Розберг и през 2008-а, тъй като представянето му е непостоянно, въпреки че се намира пред младия си съотборник в класирането и е пилотът регистрирал единствения подиум за британците през този сезон.

"С Франк имаме споразумение да не коментираме бъдещето ми, сподели Вурц. - Водим преговори, но на много конфиденциално ниво. Бих искал да продължим дискусиите в този им вид. Бившият ми шеф би казал "дай на света да разбере за плановете ти, когато сметнеш за най-добре" (визирайки Рон Денис от Макларън)."


Хамилтън: За жалост няма да караме на "Сузука"

Изображение

Временният водач в класирането Люис Хамилтън изрази съжалението си за загубата на пистата "Сузука" от календара на Формула 1 за тази година. Младият британец все още не е имал честта да стъпи на легендарното трасе с автомобил от най-висшия клас по автомобилизъм. Неговото разочарование произлиза от факта, че Гран При на Япония, което е следващата седмица, ще се проведе на пистата "Фуджи".

"Все още не съм карал на "Фуджи", но съм сигурен, че състезанието ще бъде много добро. Трябва да призная, че съм малко разочарован, че няма да се състезаваме на "Сузука", защото това е уникално трасе. През този сезон нямах проблеми с адаптацията към новите трасета, така че не мисля, че този път ще направи някакво изключение. Всички ще започнат от нулата и ще бъде доста интересно. Япония е една от любимите ми държави и феновете са много ентусиазирани. Би било прекрасно, ако успея да победя", коментира Хамилтън.


Макларън няма да обжалват решението на Съвета

Изображение

Отборът на Макларън реши да не обжалва решението на Световния автомобилен съвет, който наказа британците с глоба от 100 милиона долара заради шпионската сага с Ферари. Това означава, че Скудерията вече е официално шампион при конструкторите за тази година, тъй като освен паричната глоба, точките при конструкторите също бяха анулирани. Основният виновник за този развой на събитията бе бившият дизайнер на Макларън Майк Кулън, който бе хванат с конфиденциална информация на Ферари.

Крайният срок за подаване на жалба бе днес (петък) в 18 часа наше време. Британците взеха категорично решението да не обжалват.

"Мисля, че дойде време да оставим този случай зад гърба си, бяха първите думи на шефа на екипа Рон Денис. - Макларън искаме да печелим състезания и шампионати, а не да се занимаваме с подобни случаи. Щастливи сме, че все още получаваме подкрепата на нашите работници, партньори и спонсори по цял свят. Всички те, а и ние, сме фокусирани единствено върху спечелването на последните три състезания от този сезон."

"Според нас в интерес на спорта е да се оттеглим от случая и да не обжалваме решението на Съвета", бе ясното становище на говорителите на отбора.

След всичките признания в Макларън обаче родължават да твърдят, че не са използвали данните на Ферари, въпреки че техният служител е бил хванат в притежание на секретната информация.

"Въпреки съществуващите доказателства, че наш служител е притежавал данни на Ферари, ние искаме да изразим разочарованието си от развитието на тази сага, тъй като информацията не е използвана в наша полза." също


Ферари насочват вниманието си към спечелването на пилотския трофей

Изображение

От екипа на Ферари заявиха след вчерашното решение на Макларън да не обжалват решението на Световния автомобилен съвет, че вече са фокусирали вниманието си изцяло върху спечелването на пилотския трофей. След като точките на британците бяха анулирани за този сезон, Скудерията си осигуриха трофея в последното състезание за Гран При на Белгия. Италианците очакваха решението на Макларън, тъй като, ако хората на Рон Денис бяха обжалвали и съответно спечелили процеса, то при това положение те щяха по всяка вероятност да бъдат коронясани като шампионите при конструкторите, тъй като техните пилоти Люис Хамилтън и Фернандо Алонсо са начело в класирането.

Тимът от Маранело вече е спокоен и максимално подготвен за последната част от сезона - Гран При на Япония, Гран При на Китай и Гран При на Бразилия.

"Скудерия Ферари Марлборо триумфира за петнадесети път при конструкторите с титлата си през този сезон. Седем от титлите ни са в последните девет години, се похвалиха от Скудерията в официалното си обръщение към медиите след вчерашния ден. - Ферари ще вложим всичките си сили в спечелването на последните три състезания и трофея при пилотите."


Денис: Трябва да оставим този скандал зад гърба си

Изображение

Шефът на Макларън Рон Денис реши неговият екип да не обжалва решението на Световния автомобилен съвет да отнеме точките на британците и да им наложи глоба от 100,000 милиона долара заради шпионския скандал. Специалистът е готов да внесе нужното спокойствие в тима си, тъй като до края на сезона остават три старта, в които ще се решава трофеят при пилотите. Фернандо Алонсо и Люис Хамилтън са разделени от две точки на върха на класирането, но те по-скоро трябва да се притесняват от заплахата, идваща от страна на Кими Райконен.

"Сметнахме, че дойде време да сложим край на този скандал, заяви Денис. - Макларън искаме да печелим състезания, а не да се занимаваме с такива фрапантни случаи. Повече няма да правим коментари по решението на Съвета, въпреки че не сме виновни. Да, съществуваха доказателства срещу Кулън, но това, че той е притежавал документите на Ферари, не означава, че ние сме ги използвали в наша полза."


Хайдфелд иска да остане в кервана за още няколко години

Изображение

Ник Хайдфелд за пореден път изрази желанието си да остане във Формула 1 още няколко сезона. Германецът се чувства отлично в своя отбор БМВ-Заубер и за сега е видимо доволен от статута си на най-добър пилот след титулярите на двата водещи екипа на Ферари или Макларън.

"В момента се забавлявам на 100% и просто нямам време да мисля за отказване - подобна вероятност за сега не съществува, заяви уверено Ник. - Уверен съм в успеха на отбора ми. Надявам се през следващия сезон да спечеля първата си победа, а след това и шампионата."

Неговият шеф Марио Тайсен е напълно съгласен с думите му.

"Всъщност ние задминахме собствените си очаквания за тази година, заяви Тайсен. - И тъй като този сезон се разви много добре за нас, вече можем да си позволим да се концентрираме изцяло върху построяването на новата ни кола за 2008-а. Наясно сме, че последната стъпка преди да настигнем отборите в челото е най-трудна, но ние за това сме тук и няма да се откажем."


Изтекла е информация за Макларън и Ферари през специалните доклади на ФИА

Изображение

Шпионската сага между отборите на Макларън и Ферари едва ли е приключила, тъй като днес стана ясно, че е изтекла техническа информация за колите на двата отбора през докладите, които Международната автомобилна федерация публикува на сайта си през изминалата седмица. Остава въпросителна дали ФИА умишлено не е направила това, тъй като по твърде елементарен и съмнителен начин е разкрита информацията.

След срещата на Световния автомобилен съвет, където Макларън бяха наказни с отнемане на точките им за този сезон и възлагане на глоба от 100 милиона долара, ФИА обеща да пусне в писмен вид цялата дискусия, която се проведе на затворени врати. Федерацията спази обещанието си и в сряда публикува на сайта си дискусията в PDF (Portable Document Format) формат. В него са фигурирали т.нар. "затъмнени" редове. Те обаче са били лесно разчитаеми след познатата процедура "copy/paste", в който и да е друг текстови редактор (напр. MS Word).

В тези редове ясно са фигурирали данни за състоянието на болидите и на двата екипа - разпределение на спирачното напрежение, философията за променливото съотношение на спирачната сила, изкуственото покачване на гумите, както и други системи.

Една от най-авторитетните агенции за Ф1 в света уверява, че тези, уж "скрити", данни са стигнали до някои от най-висшите моторспорт фигури в спорта, които преди са искали да вземат участие в сагата. Намекът най-вероятно е отправен към шефа на Рено Флавио Бриаторе, но за сега не се казва.

Говорител на ФИА потвърди, че базираната в Париж федерация е уведомена и наясно със станалия гаф.

Хората от екипа на Макс Мозли отрекоха да коментират, но информираха, че тези документи са били свалени моментално от официалната страница www.fia.com.

Желанието на по-голямата част от спортната общественост тази сага да приключи, едва ли ще се осъществи скоро, тъй като се очаква в най-скоро време да последват и първите коментари от страна на лидерите на Скудерия Ферари и Водафон Макларън.


Екълстоун: Спайкър – дойдоха и си отидоха, голяма работа

Изображение

Шефът на Формула 1 Бърни Екълстоун се изказа доста красноречиво по адрес на почти продадения отбор на Спайкър. Според фигура №1 в кервана холандците не са допринесли с нищо за развитието на Ф1 като спорт. Милионерът няма да тъжи за хората, които стояха зад Спайкър и ще бъде много щастлив да види прераждане на скромния отбор.

"Щях да съм доста щастлив, ако други хора бяха свършили онова, за което се канеха в Спайкър, заяви Екълстоун. - Те дойдоха и си отидоха, голяма работа. Допринесоха ли с нещо за спорта? Не."

Спайкър се присъединиха към кервана през миналата година, като закупиха акциите на руския тим Мидланд за 106,6 милиона долара. През тази седмица обаче холандците обявиха продажбата на екипа на индиеца Вижай Маля.

Отборът така и не успя да запише точки през този сезон.


Приходите във Формула 1 са намалели драстично

Изображение

Рязък спад в приходите от състезанията във Формула 1 предизвиква шефовете на кервана да фокусират вниманието си върху развитието на маркетинга в надпреварите извън Европа. Британският "Daily Telegraph" направи разкритие, в което загубите спрямо миналата година се начисляват на близо 300 милиона долара.

Правата на Ф1 бяха продадени на групировката CVC през 2005 година и от тогава насам не е отбелязан какъвто и да е прогрес във финансово отношение. "Тежкото бреме се отрази и върху материалната част на спорта", се казва в броя на "Daily Telegraph".

Друго световно издание "The Telegraph" пък набляга върху шефа на парада Бърни Екълстоун, който все повече се е отправил към източния пазар, където отговорните лица на ФИА и Ф1 могат да изискват по-високи такси от правителствата на страните домакини на Гран При.


БМВ са трогнати от резултатите на супер модерната си техника

Изображение

Шефът на БМВ Моторспорт Марио Тайсен разкри някои от основните звена в отбора му, които са били в основата на (или част от) безспорния успех на германския тим през тази година. БМВ си осигуриха второто място при конструкторите за тази година, след като Макларън бяха наказани от Световния автомобилен съвет и точките им бяха анулирани.

Усърдната работа и себераздаването на механиците на екипа, разбира се, е първото нещо, което Тайсен изтъква за успеха на екипа си. Според него усилията, които са вложени в амбициозния проект за превръщане на БМВ в световен шампион, преди и по време на самия сезон, са дали своето сериозно отражение върху представянето на "бяло-лилавите".

"Албърт 2" обаче е истинският ключ към успеха на баварците през този сезон. Уникалното съоръжение с общо тегло 21 тона е допринесло най-много в изследователската дейност на флуидната динамика - новата технология, която движи прогреса в автомобилостроенето от най-висшия клас по автомобилизъм - Формула 1.

"Поехме много сериозна крачка напред в развитието на компютърните технологии, тъй като те са бъдещето на Ф1, заяви Тайсен. - Мисля, че в момента разполагаме с най-мощната технология, която ни позволява свободно да експериментираме върху нашите болиди."

Въпреки че по-голямата част от дейността на инженерите на екипа се провежда във въздушния тунел, Тайсен подчерта важността от квалифициран персонал, който да разбира данните, които се получават в тунела.

"Никакъв смисъл няма да правиш изпитания във въздушен тунел, ако не знаеш как да го използваш. Често обаче се получават странни резултати и поради тази причина е от съществено значение да използваме супер мощния си компютър, който ни дава далеч по-задълбочени данни."


Трансферна есен 2007

Изображение

Несигурността около бъдещето на настоящия световен шампион Фернандо Алонсо е парализирало напълно пазара на пилоти за следващия сезон. По-голямата част от екипите тръпнат в очакване да разберат дали испанецът ще остане в екипа на Макларън. Двукратните световни шампиони от Рено са първите в списъка на желаещите за привличането на испанеца. Другите отбори обаче като БМВ, Тойота, а дори и Ред Бул и Хонда в по-дългосрочен план, също са на опашката. Журналисти от авторитетната световна медия "Racing-Live" направиха коментар върху случващото се в отборите до момента.

Ферари:
Кими Райконен и Фелипе Маса ще останат съотборници във Ферари и през следващия сезон, освен ако не настъпят някакви радикални промени в политиката на Скудерията. И двамата пилоти реализираха по отличен начин потенциала на автомобила, и се вработиха добре един с друг. "Червените" нямат поводи да освобождават звездите си, тъй като те вече се доказаха като такива.

Макларън:
Несъмнено Люис Хамилтън ще остане в екипа на Макларън и през следващия сезон. Най-добрият сценарий за "Черната перла" е Алонсо да напусне, въпреки че като евентуален заместник на ибериеца се сочи звездата на Уилямс Нико Розберг, чието представяне също е много силно през този сезон. За Фернандо вариантите са твърде малко, тъй като е слабо вероятно шампионът да остане в британския екип.

БМВ-Заубер:
Ник Хайдфелд и Роберт Кубица вече преподписаха своите договори с екипа за 2008-а. По принцип промени в състава на баварците не могат да настъпят, но само "по принцип". Ако Алонсо наистина напусне Макларън, то Марио Тайсен и компания едва ли ще пропуснат възможността да го привлекат в отбора си. Вариантите тогава са два - Кубица и Алонсо са стари добри приятели, но пък Ник Хайдфелд е бившо протеже на Мерцедес, така че директен обмен на пилоти също влиза в сценариите - във Ф1 всичко е възможно.

Рено:
Хейки Ковалайнен притежава повече шансове да преподише договора си за разлика от Джанкарло Фисикела. Ветеранът вероятно не е впечатлил Бриаторе с изявите си през този сезон и по всяка вероятност ще се изправи пред изходната врата. Неговото място може да бъде заето от тест-пилота Нелсиньо Пикет. Младият бразилец заяви, че една година като тест-пилот е предостатъчно. Ако в Рено не заложат на сина на легендата Нелсън Пикет, той по всяка вероятност ще бъде привлечен от друг отбор.

Уилямс:
Алекс Вурц все още няма подписан договор с екипа за 2008 година и нищо не гарантира оставането му в британския тим. Австриецът, който направи няколко много добри състезания през тази година, често изоставаше по темпо на своя съотборник Нико Розберг и много рядко успяваше да блесне в квалификациите. В Уилямс са насочили вниманието си към протежето на Тойота и състезател в GP2 Казуки Накажима.

Тойота:
Японците винаги са залагали на Ярно Трули и това няма да се промени нито през тази, нито през следващата година. Ралф Шумахер от своя страна не се представя на ниво. Неговата заплата ярко контрастира на уменията му, което изглежда дразни шефовете на базирания в Кьолн, Германия екип. Шумахер все още е в списъка на Тойота, но там вече фигурира и името на таланта на Спайкър Адриан Сутил.

Хонда:
Хонда няма да правят промени по състава си за догодина.

Ред Бул:
Дейвид Култард и Марк Уебър се нуждаят от издръжлива кола. Другото го могат и от Ред Бул знаят това. Шоталндско-австралийската титулярна двойка остава и догодина.

Докато шефовете на отборите решават бъдещето на своите пилоти, феновете са в очакване на петнадесетия кръг от шампионата за Гран При на Япония на пистата "Фуджи" след по-малко от седем дни.


Двигателите и скоростните кутии във Формула 1

Изображение

Аеродинамиката и пилотските качества не могат да помогнат на болид от Формула 1 да стигне където и да било без двигател. Конфигурацията на двигателите е променяна доста през годините, последните изисквания на правилника позволяват атмосферни двигатели с 2.4 литра обем с V-образни осемцилиндрови блокове. Те, за разлика от предшествениците си, са с ограничено развитие, наложено от правилника. Плановете за двигателите трябваше да бъдат представени на ФИА в края на 2006 и за сезон 2007 те имат същия дизайн с някои малки промени, подобряващи сигурността, не толкова за повишаване на мощността. Това не означава, че двигателите, използвани във Формула 1, са нещо друго, освен абсолютни зверове. Със своите над 700 кс и развиващи максимална скорост от 360 км/ч., те си остават най-високо технологичните агрегати в моторния спорт.

В двигателите се влагат всички материали, които биха дали най-добра ефективност. За направата им са използвани високотехнологични алуминиеви сплави, а така също и карбонови композитни материали. Освен изцеждането на максимална мощност, инженерите се стремят да държат центъра на тежестта възможно най-ниско. Това се постига с използването на много леки детайли в горната част на двигателя, като по-тежките са разположени възможно най-ниско. Това е много важно за доброто управление на колата.

Двигателите обаче не могат да задвижат Формула 1 без помощта на скоростната кутия. Тя няма нищо общо с масовите, използвани във всяка цивилна кола, разполагащи със скоростен лост и съединител. В болидите от Формула 1 няма скоростен лост и съединител. Те са заменени от хидравлично-електронно управление на скоростите и малки лостчета зад волана за смяна на предавките. Друга особеност е, че трансмисията е част от задното окачване на болида. В най-новите разработки на тимовете се появи нова технология за смяна на предавките, която позволява продължаване на ускорението по време на смяната им, това дава по-добро ускорение и по-бързо достигане на максимална скорост.


Алонсо сменя Маса във Ферари?

Изображение

Пилотът на Макларън-Мерцедес Фернандо Алонсо може отново да стане център на вниманието във Формула 1. От много време се говори, че той ще се завърне в бившия си отбор Рено, където спечели две поредни световни титли, но междувременно се появиха и слухове, че от Ферари искат да привлекат испанеца, за да направи той тандем с Кими Райконен за сезон 2008. Тези слухове от засилват от факта, че пилотът на Ферари Фелипе Маса може да освободи мястото си, след като бе забелязан да разговаря с шефове на Тойота по време на Гран при на Белгия. Японците търсят усилено съотборник на Ярно Трули за 2008 г.


Дженсън Бътън се надява на добро представяне в домашната Гран при

Изображение

Британският пилот на Хонда Дженсън Бътън се надява на добро представяне в Гран при на Япония. Състезанието е домашно за японския отбор, като същевременно е и дебют на писта „Фуджи” от времето на 70-те години, когато за последно се проведоха състезания от Формула 1 там. „Гран при на Япония винаги е специална за мен и за целия ни отбор. Това е едно от двете ни домашни състезания, имам чудесни спомени от писта „Сузука”, но тази година ще бъде ново предизвикателство както за мен, така и за отбора да се състезаваме на „Фуджи”. Трасето е непознато за всички, така че ни предстои много работа заедно с инженерите на тима”, сподели Бътън.

„Реконструкцията на пистата е дело на Херман Тилке и след прекрасната работа, която той свърши в Турция, всички сме любопитни да видим каква ще се окаже тази писта. Трасето разполага с 1.5 км широка права, на която смятам, че ще могат да се правят задминавания. Трябва да признаем, че Хонда имаше труден сезон, но целият отбор ще дадем всичко от себе си, за да се представим по най-добър начин пред нашите невероятни фенове , а също така ще се стремим да помогнем в развитието на болида за догодина”, завърши англичанинът.


Ковалайнен очаква интересно състезание на „Фуджи”

Изображение

Пилотът на Рено Хейки Ковалайнен очаква с нетърпение Гран при на Япония. Финландецът се състезава в първия си сезон във Формула 1, но вече е посещавал писта „Фуджи” във връзка с ангажименти по рекламните си договори. "Фуджи” е писта, която познавам съвсем малко от проведените промоции на нашите спонсори тук миналата година. Надявам се да направя добро състезание, това ще бъде добре за нашите фенове там, които са много ентусиазирани от Формула 1”, сподели Ковалайнен. „Японските фенове без съмнение са най-добрите. Дори миналата година, когато още не се състезавах, бях удивен от това колко много хора ме познават и ми искат автографи. Това много мотивира и те кара да направиш успешно състезание за тях”, завърши финландецът.


Взривиха колата на руски пилот

Изображение

Следствените органи в Русия изясняват обстоятелствата около взрива на джипа на бившия тест-пилот от Формула 1 Сергей Злобин, съобщава ИТАР-ТАСС. Тази сутрин в Москва неизвестни лица взривиха джип "Мерцедес", който принадлежи на Злобин. От полицията установиха, че става въпрос за самоделно взривно устройство с 50 кг тротилов еквивалент, поставено под една от гумите на автомобила. Самият Злобин не е пострадал. През 1996 година Злобин бе тест-пилот на Минарди във Формула 1. Той е участвал и в легендарното състезание "24-те часа на Льо Ман".


Бриаторе убеждава Алонсо да се върне в Рено

Изображение

Флавио Бриаторе е убеждавал Фернандо Алонсо да се върне в Рено през следващата година. Испанецът триумфира със световната титла през последните две години именно с френския екип, но тази година реши да поеме по нов път и се присъедини към отбора на Макларън-Мерцедес. Бриаторе иска да се възползва от обтегнатите взаимоотношения между Алонсо и неговия настоящ шеф Рон Денис. В наддаването за ибериеца са се включили екипите на Рено и Ферари.

Запитан за нехармоничната връзка между 26-годишния пилот и шефа му Рон Денис, Бриаторе отговори: "Тези взаимоотношения не се отразяват добре нито на отбора, нито на пилота."

"Ние си имаме нашия специфичен подход към пилотите ни. При нас Фернандо се чувстваше в свои води и се разбираше прекрасно с механиците. В момента на него най-много му липсват именно тези връзки с останалите хора от екипа. Той не се вписва в атмосферата на Макларън."

Плановете на Рено относно пилотския колектив за догодина все още се бавят, но Бриаторе не изглежда особено притеснен от този факт.

"Малка позакъсняхме с обявяването на пилотите за догодина, призна той. - Но пък няма за къде да бързам особено много. В момента все още обмисляме кои пилоти биха се вписали по най-добрия начин към плановете ни за следващия сезон."

Флавио иска да забрави по възможно най-бързия начин за разочарованието, което претърпя отбора му през тази година. Рено слязоха от трона и се сринаха в класирането за отрицателно време, което се отрази веднага на самочувствието на всички свързани с френско-английската идея.

"Отборът е същият, който доминираше през последните две години. Моите момчета не са забравили как се строи печеливша кола. Знаем кое не се разви правилно през тази година. Вече познаваме по-добре гумите и имам добро предчувствие", завърши гуруто на Рено.


Марио Тайсен: Каквото и да правим, шпионски скандали във Формула 1 ще продължават да изникват

Изображение

Според шефа на БМВ Моторспорт Марио Тайсен Формула 1 няма как да се предпази от нови шпионски скандали за вбъдеще. Специалистът увери, че в неговия екип вече са измисли гъвкава система, която от части намалява възможността служителите на екипа да мамят.

Макларън, които бяха наказани с глоба от 100 милиона долара и отнемане на точките в шампионата при конструкторите, заявиха че вече ще затегнат много повече вътрешната дисциплина, за да се предотвратят подобни действия. Според Тайсен обаче това е невъзможно.

"Каквото и да правят, банките ще продължават да се ограбват и шпионите ще продължават да бъдат шпиони."

"Човек може и много да се опитва да предотврати подобни действия, но енергията на мошениците може да прескочи всички препятствия", заяви Тайсен.

Шефът на Ред Бул Крисчън Хорнър също се включи в това изказване и изрази съжалението си за Макларън. "Действията на няколко безскрупулни личности доведе Макларън до тази гигантска глоба", сподели специалистът.

На другия полюс обаче са италианските медии, които не изразиха никаква симпатия към британския екип. "Tuttosport" окачестви решението на Макларън да не обжалва решението на Съвета като "развяване на бялото знаме".


Ники Лауда: Алонсо е като Ален Прост - действа по един и същ начин срещу опонентите си

Изображение

Легендарният пилот от 70-те на миналия век Ники Лауда отрече коментарите на медиите, че е твърде критичен към Фернандо Алонсо. Австриецът оценява на много високо ниво качествата на двукратния световен шампион, но не скри, че не харесва някои черти от неговия характер.

"Вместо да се опитва да си присвои статута на №1 пилот, просто може да кара по-бързо", коментира Лауда.

В Испания обаче медиите или превеждат погрешно, или не разбират правилно думите на критиците. Според секциите във вестниците на Пиренеите Лауда е казал: "Прост беше куче, но Алонсо е и по-зле".

Лауда се обърна директно към испанския "Марка" и отрече да е имал нещо подобно в предвид.

"Никога не съм казвал, че Алонсо е куче! Напротив. Аз смятам, че той е перфектен пилот, но като характер е същия като Прост. Преди французинът използваше странни действия срещу мен. Сега Алонсо е същият и действа с тези методи.

"Много ясно казах, че той няма нужда да прави тези неща, за да бъде шампион отново."


Флавио Бриаторе: Рон Денис и Макларън само вдигат шум

Изображение

В навечерието на нов шпионски скандал във Формула 1, шефът на Рено Флавио Бриаторе заяви, че очаква решението на ФИА за неговия екип, към който бяха отправени критики от страна на Макларън. Британците бяха наказани сурово заради откритите доказателства срещу служителя им Майк Кулън, който е притежавал конфиденциална информация на съперника Ферари.

Рон Денис обаче отправи критики и към Рено, които според него също могат да бъдат разследвани. Повод за тези съмнения е преминалия от Макларън в Рено механик Фил Макерет, който, според обвиненията, е взел три диска с техническа информация за болида от Уокинг, Великобритания.

Бриаторе обаче отрече този случай да има нещо общо със сагата между Макларън и Ферари.

"Това, което се случва в момента, между нас и Макларън е нормално и се случва винаги, заяви той. - Такива неща не могат да се контролират и не искам да правя повече коментари, защото ФИА си знае работата."

Според гуруто на Рено тази информация е назряла единствено заради напрежението у Макларън в разгара на шпионската сага с Ферари.

"Те вдигат шум за неща, които уж не са правилни. Защо тогава те представят тази информация пред медиите? Ако имат някакви доказателства, нека ги предадат на ФИА и да се вземе съответното адекватно решение.

"Ние предоставихме на Федерацията, а и на Макларън, всичко, което знаехме по случая "Степнигейт", заяви Флавио.

Той не се нагърби с коментари за това дали решението екипа да се накаже със 100 милиона долара е било правилно или не.

"Не искам да играя ролята на съдия. Ако Рон Денис е пределно убеден, че не е виновен, то нека обжалва. Аз мога да коментирам единствено и само фактите, а те са, че през миналата година Макларън бяха никъде, а сега са шампиони. Не съм аз онзи, който ще коментира от къде произлиза този прогрес.

"Това не е просто единичен обмен на данни от един отбор в друг. Ако се загледате малко повече в доклада на Световния съвет, ще видите, че е ставало въпрос за непрестанна връзка между двата екипа в продължение на месеци", завърши Бриаторе.


Бъдещето на Фисикела е в ръцете на Алонсо

Изображение

Отговорът на въпроса дали Джанкарло Фисикела ще остане в Рено и през следващия сезон ще бъде даден, когато се изясни бъдещето на двукратния световен шампион Фернандо Алонсо. Испанецът е парализирал напълно трансферния пазар, тъй като всички отбори очакват неговия ход. Евентуално разместване може да настъпи единствено и само след евентуалното решение на Фернандо да напусне Макларън в края на годината.

Фисикела е просто един от многото, които са в ръцете на двукратния шампион. Това го знае и мениджърът на италианеца Енрико Занарини, който е на ясно, че Рено биха искали да си възвърнат услугите на Алонсо. Това поставя бъдещето на Фиси на карта, тъй като французите изглежда гласуват по-голям кредит на доверие на младока Хейки Ковалайнен.

"В момента ситуацията е доста объркана, тъй като всички очакват да видят къде ще отиде Алонсо, заяви Занарини. - Ние ще трябва да изчакаме до тогава, за да видим какви варианти ще ни се отворят. Вече водим дълги преговори, но за момента трябва да изчакаме, защото при един евентуален трансфер на Алонсо, ще настъпят и още много други. Ще трябва да почакаме къде ще се открият нови места. В момента просто чакаме."


Дейвид Култард със специална каска в памет на Колин Макрей

Изображение

Легендата на шотландския моторспорт Дейвид Култард разкри, че ще носи специално боядисана каска в памет на шотландския си сънародник Колин Макрей. Емблемата на Световния Рали Шампионат (WRC) загина в катастрофа с личния си хеликоптер. Поради тази причина Култард ще използва специален шлем в Гран При на Япония след по-малко от седем дни.

"Надявам се и други пилоти да оставят подписа си на каската, която след това да предадем на семейство Макрей в знак на почит и уважение към Колин от страна на обществото във Формула 1", заяви Шотландския боец.
Изображение

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 456
Регистриран на: 23.02.2007
Местоположение: Еindhoven
Пол: Мъж
Кара: e36 325i
Мечтае да кара: M-ка, кво друго?

Мнение от Wolf4 » 24 Сеп 2007, 23:49

bam-bam написа:сам потвърди написаното от мене няма какво друго да добавя но АКО е велика дума ;)
вярвай .. надявай се .. и нека силата да бъде с теб пак другия сезон ме подседи да видим къде са БМВ ;)


Виж какво си постнал по-долу - това е отговор на въпроса ти :idea: :

Ник Хайдфелд за пореден път изрази желанието си да остане във Формула 1 още няколко сезона. Германецът се чувства отлично в своя отбор БМВ-Заубер и за сега е видимо доволен от статута си на най-добър пилот след титулярите на двата водещи екипа на Ферари или Макларън.

"В момента се забавлявам на 100% и просто нямам време да мисля за отказване - подобна вероятност за сега не съществува, заяви уверено Ник. - Уверен съм в успеха на отбора ми. Надявам се през следващия сезон да спечеля първата си победа, а след това и шампионата."

Неговият шеф Марио Тайсен е напълно съгласен с думите му.

"Всъщност ние задминахме собствените си очаквания за тази година, заяви Тайсен. - И тъй като този сезон се разви много добре за нас, вече можем да си позволим да се концентрираме изцяло върху построяването на новата ни кола за 2008-а. Наясно сме, че последната стъпка преди да настигнем отборите в челото е най-трудна, но ние за това сме тук и няма да се откажем."
Are you M enough...?!

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 3665
Регистриран на: 25.12.2006
Местоположение: македонче
Пол: Мъж
Кара: Е39
Мечтае да кара: Е92

Мнение от bam-bam » 25 Сеп 2007, 23:16

Wolf4 написа:
bam-bam написа:сам потвърди написаното от мене няма какво друго да добавя но АКО е велика дума ;)
вярвай .. надявай се .. и нека силата да бъде с теб пак другия сезон ме подседи да видим къде са БМВ ;)


Виж какво си постнал по-долу - това е отговор на въпроса ти :idea: :

Ник Хайдфелд за пореден път изрази желанието си да остане във Формула 1 още няколко сезона. Германецът се чувства отлично в своя отбор БМВ-Заубер и за сега е видимо доволен от статута си на най-добър пилот след титулярите на двата водещи екипа на Ферари или Макларън.

"В момента се забавлявам на 100% и просто нямам време да мисля за отказване - подобна вероятност за сега не съществува, заяви уверено Ник. - Уверен съм в успеха на отбора ми. Надявам се през следващия сезон да спечеля първата си победа, а след това и шампионата."

Неговият шеф Марио Тайсен е напълно съгласен с думите му.

"Всъщност ние задминахме собствените си очаквания за тази година, заяви Тайсен. - И тъй като този сезон се разви много добре за нас, вече можем да си позволим да се концентрираме изцяло върху построяването на новата ни кола за 2008-а. Наясно сме, че последната стъпка преди да настигнем отборите в челото е най-трудна, но ние за това сме тук и няма да се откажем."



батко това което си копирал освен да ме накара да се хиля нищо друго не последва .. Ник изрази желание .. ами да им се помоли да го оставят че туку виж го изгонили :mhihi: (горкия до там ли се стигна да се предлага сам )
ама това не зависи от неговото желание тои може много неща да иска ама кои го слуша него ;)
надявал се да спечели 1вата си победа .. да възможно е .. титла ... да го земат за главен герой в мисията невъзможна 5 :mhihi:
то ясно Култард вече се отказа май от титлата вечния чакаш да стане шампион
тои така като беше в МК преди секи сезон казваше .. е ся ше спечеля и ше сам ... и само си казваше .. така че може НИК да го напраим вечния чакащ АКО другите първи отпаднат че като гледам Култи е доста дрът вече и крайно време е да му намерим заместник :mhihi:
айде стига смех за тая вечер чай да пусна некоя тема и новина пак утре пак може да се смея
Изображение

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 3665
Регистриран на: 25.12.2006
Местоположение: македонче
Пол: Мъж
Кара: Е39
Мечтае да кара: Е92

Мнение от bam-bam » 25 Сеп 2007, 23:28

Маса разучава „Фуджи” в симулатор

Изображение

Пилотите на Макларън-Мерцедес Люис Хамилтън и Фернандо Алонсо са редовни посетители на симулатора, който използа техният отбор. Сега и Ферари разработиха собствен симулатор, в който Фелипе Маса прекара цял ден, разучавайки новата конфигурация на пистата „Фуджи”, която ще приеме тазгодишното състезание за Гран при на Япония. С ограниченията, наложени над тестовете от ФИА, няколко отбора вече създадоха свои симулатори за пилотите си. Те помагат не само за опознаване на пистите, но и за работата по настройките на колите.

„Както всички пилоти, и аз работих със симулатора в нашата фабрика и разучавах писта „Фуджи”. Прекарах целия ден в тестове в симулатора. Получих представа за завоите и характера на пистата. Това означава, че като започнат официалните тренировки, ще бъда запознат с пистата и работата на трасето ще бъде по-ползотворна”, сподели Фелипе. „Денят мина много добре за нас. Все още работим по подобряването на симулатора и ще ни трябва още малко време, за да заработи на пълни обороти. В ситуация, в която не познаваш пистата, е много полезно, да разполагаш подобна техника”, завърши Маса.


Ралф очаква завръщането си на “Фуджи”

Изображение

Пилотът на Тойота Ралф Шумахер очаква с нетърпение да се състезава на пистата “Фуджи” в надпреварата за Гран при на Япония. Той познава трасето от времето, когато караше в японските серии Формула Нипон.


"Помня старата писта “Фуджи” от времето, когато се състезавах в Япония. Пазя добри спомени от трасето”, сподели Ралф. Интересното в пистата е нейното разположение, непосредствено до планината “Фуджи”. Самото съоръжение също е много добро, особено сега, когато е реконструирано и е едно от най-модерните във Формула 1. Голяма част от чара на старата писта обаче е запазен. Истинско предизвикателство ще бъде да настроим колата, защото в много дългата права, с която разполага “Фуджи”, се нуждаеш от максимално висока скорост, но в останалата част пистата е с бавни и технични завои, а там е нужна добра стабилност. За мен винаги е много интересно да се състезавам на нова писта, независимо че харесвах много и „Сузука”. Целият отбор сме силно мотивирани да се представим на ниво”, завърши германецът.



Макс Мозли настоява за намаляване на разходите във Формула 1

Изображение

Президентът на ФИА Макс Мозли е недоволен от начина, по който се изразходват огромни средства във Формула 1. Според него отборите харчат твърде много пари за технически разработки. Той изпрати писмо до шефовете на всички тимове, в което се казва, че не би трябвало да се харчат толкова средства за развитие на детайли, които не водят до увеличаване на шоуто за феновете. Шефът на ФИА отговори с писмото на искането на отборите за по-голям дял от рекламните права, които възлизат на 800 милиона долара за година. Мозли е недоволен от факта, че ограниченията, които ФИА наложи за частично спиране на развитието на двигателите и за удължаване на техния живот, не са намалили разходите във Формула 1 значително.


"Парите се изразходват за безсмислени упражнения на инженерите на отборите и вместо да реализират печалби, частните тимове са на загуба. Тези, подкрепяни от автомобилни компании, изискват все повече средства от тях. Ако престанат да се наливат пари за ненужни технологии, Формула 1 може да се превърне в наистина печеливш бизнес, вместо да се издържа на гърба на големите автомобилни компании и спонсори”, сподели Мозли.


"Техническите елементи, които не се виждат от публиката и не допринасят за засилване на шоуто за зрителите, трябва да бъдат стандартизирани, за да не се налага всички отбори да харчат пари за разработки, които водят до много сходни резултати”, завърши той.


Хайдфелд сигурен в бъдещето на БМВ-Заубер

Изображение

След доброто представяне на БМВ-Заубер в първите двe години във Формула 1, 30-годишният пилот на отбора Ник Хайдфелд заяви, че е уверен на тима. След наказанието на Макларън-Мерцедес, което ги изхвърли от конструкторския шампионат, БМВ вече са втори в класирането и се утвърдиха като третата сила във Формула 1.


“Сигурен съм, че ще се стремим не само да запазим темпото, с което се развиваме в момента, а ще станем по-силни през следващия сезон”, сподели Хайдфелд. „Разбира се, винаги има трудности в развитието на млад отбор като нашия, но имаме сили да се справим с всичко и го доказахме с представянето си тази година”, завърши Ник.


Макс Мозли: Правителството на Англия трябва да спонсорира своето Гран При

Изображение

Президентът на Международната автомобилна федерация Макс Мозли отправи сериозни критики по адрес на английското правителство, което до този момент не е проявило желание да спонсорира домашното си Гран При. Според шефа на ФИА управниците на Острова имат пари, но просто не искат да ги вложат във Формула 1. През този година се проведоха Лондонските олимпийски игри, в които бяха вложени милиарди паунда. Това според Мозли е знак за огромните капитали, с които разполагат британците

"Правителството може и трябва да помогне, заяви Мозли. - Тяхното нежелание да спонсорират спортните събития в страна бе прекършено с вливането на милиони в Лондонските олимпийски игри. Те се провеждат на всеки 50 години; Гран При на Великобритания е всяка година. Ако то напусне календара, правителството трябва да бъде поругано."


Бърни е подсетил Макс Мозли за email кореспонденция между Алонсо и Де ла Роса

Изображение

Президентът на ФИА Макс Мозли потвърди, че босът на Формула 1 Бърни Екълстоун е алармирал за съществуването на прочутата email кореспонденция между Фернандо Алонсо и Педро де ла Роса. Тя бе използвана срещу тима на Макларън в срещата на Световния автомобилен съвет, който отсъди на британския екип глоба от 100 милиона долара и загуба на точките в конструкторския шампионат по повод шпионския скандал с Ферари.

Мозли всъщност е бил първият, който е разбрал за тези email-и по време на уикенда за Гран При на Унгария. Той е бил уведомен лично за тях от шефа на Макларън Рон Денис, но първоначално не е сметнал тази информация за особено важна. Няколко седмици по-късно обаче Бърни Екълстоун е напомнил на Бърни за този така важен обмен на технически данни между тест-пилота на Макларън и Фернандо Алонсо.

"Да, Бърни ми напомни за тези електронни писма, като отбеляза, че в тях е имало много важни данни, призна Мозли. - Все още не знам кой е предоставил тези писма на Бърни, но имам известни подозрения."


Джеки Стюарт бе подигран от Макс Мозли

Изображение

Макс Мозли реши да иронизира легендата на британския моторспорт Сър Джеки Стюарт. Повод за нападките на Мозли е критиката, която Стюарт отправи по адрес на Федерацията за неправилния й подход в разнищването на шпионската сага между Макларън и Ферари.

Трикратният световен шампион, който все още посещава състезанията като спонсорско лице, се подвизаваше като редовен медиен анализатор на сагата, която сам определи за нередна.

Стюарт, който вече е на 68-годишна възраст, също така смята, че самата среща на Световния автомобилен съвет е би трябвало да се състои извън полезрението на медиите, тъй като обществеността не се е нуждаела да знае за този скандал.

"Мисля, че целият процес премина под много слаба организация, заяви Стюарт. - На мнение съм, че колосалната глоба бе наложена единствено и само заради медийния фурор, който се очакваше да предизвика. Изглежда, че най-влиятелните личности във Формула 1 са по някакъв начин свързани с Ферари. На срещата на Съвета имаше повече представители на Ферари, от който и да е друг отбор."

На медиен обяд в Лондон през вчерашния ден, президентът на ФИА се обърна остро към Стюарт, като го определи за "абсолютен идиот".

"Има един бивш пилот от Формула 1, който не спира да говори и именно поради тази причина не разбира какво става около него. Дразнещо е, че някои от спонсорите му вярват само защото е спечелил няколко титли. В очите на пилотите той е една смешна фигура", коментира Мозли.

Той си позволи дори по непристоен начин да коментира стайлинга на Стюарт.

"Той се облича като певец от 30-те на миналия век. Той е абсолютен идиот."


Нарин Картикеян се цели в място в Спайкър

Изображение

Първият в историята на Формула 1 пилот от Индия Нарин Картикеян се надява да си осигури място в отбора на Спайкър през следващия сезон. Той лично сподели, че се е свързал с шефовете на холандския отбор, за да преговаря за титулярен кокпит.

"Свързах се с някои отбори, включително и Спайкър. Все още няма нищо официално, но ще продължавам да водя преговори и да се надявам, че ще се върна на решетката догодина", коментира Нарин.

Неговите шансове да се присъедини към Спайкър се увеличават, тъй като новият притежател на 50% от акциите на отбора е индиецът Вижай Маля.


Найджъл Степни ще има последната дума в шпионския скандал, пише автобиография

Изображение

Бащата на шпионския скандал във Формула 1 Найджъл Степни пише автобиография, в която говори за живота, колите и шпионския скандал. Неговото име бе по-често споменавано, от която и да е друга фигура свързана по някакъв начин с надпреварите от Ф1. Заглавието на неговата книга ще бъде озаглавено "Red Mist" - "Ярост" (в България преводачите могат да направят известни корекции в точния превод на заглавието - бел.а.).

Изгоненият от Ферари инженер ще изложи своята версия за сагата носеща неговото име - "Степнигейт". Британецът и неговият брат по участ Майк Кулън от Макларън нямат право да бъдат назначавани на работа в който и да е отбор по света. Това бе потвърдено и от шефа на ФИА Макс Мозли, който се изрази остро по техен адрес.

"Вече никой няма да има право да ги взима на работа във Формула 1. С техните кариери е свършено", отсече Мозли.


Ярно Трули: Съвета трябваше да дисквалифицира Алонсо и Хамилтън

Изображение

Пилотът на Тойота Ярно Трули смята, че Световният автомобилен съвет е трябвало да дисквалифицира Люис Хамилтън и Фернандо Алонсо. Според италианеца двамата също носят вина за шпионския скандал, тъй като са плод на работата на целия екип. При полжение, че Макларън са били дисквалифицирани, двойката титуляри е трябвало също да понесе своите наказания.

"Трудно е да си изградим мнение за случилото се след срещата на Съвета. Никога не може да сме сигурни каква е точно истината за целия скандал, освен ако не сме част от самия отбор, заяви Трули. - Но ако дисквалифицираш даден отбор, то трябва да дисквалифицираш и неговите пилоти, тъй като цялата работа и енергия в един екип е насочена именно към пилотите. Трудно ми е да определя какви точно трябва да са санкциите, но по-жалкото е, че от този скандал губи спорта. В рамките на две години (фарсът по време на Гран При на САЩ през 2005 г., когато стартираха едва шест болиди - бел.р.) ни се насъбраха много негативни емоции, които рефлектират основно върху имиджа на Ф1."

Съотборникът на Трули в Тойота Ралф Шумахер обаче е на другия полюс и защити дуото на Макларън.

"Според мен решението на Съвета да не наказва двамата пилоти е справедливо, смята Ралф. - Не знам какво мислят другите, но според мен пилотите нямат нищо общо с цялата сага. Не са те онези, които отговарят за развитието и политиката на работа в даден отбор."
Изображение

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 3665
Регистриран на: 25.12.2006
Местоположение: македонче
Пол: Мъж
Кара: Е39
Мечтае да кара: Е92

Мнение от bam-bam » 27 Сеп 2007, 21:23

Мозли: Макларън все още може да бъде изхвърлен за 2008 година

Изображение

Президентът на Международната автомобилна федерация (ФИА) Макс Мозли предупреди, че последиците около шпионския скандал във Формула 1 все още не са приключили. Според него все още е твърде възможно отборът на Макларън-Мерцедес да бъде наказан с отстраняване от надпреварата за сезон 2008. Както е известно, предстои обстоен анализ на болида на „Сребърните стрели” за следващия сезон и ако се установи, че създаването му е било базирано на информация от Ферари, британският отбор най-вероятно ще понесе ново наказание.

”Макларън може да бъде излючен от надпреварата за сезон 2008. Ако има сериозно доказателство, че информацията от Ферари е оказала влияние при дизайна на новия им болид, трябва много сериозно да се замислим за участието им в шампионата за 2008 година. Надявам се, че това няма да се случи”, заяви той. Мозли категорично отрече теориите, че шпионският скандал е следствие от сблъсък между самия него и Рон Денис. „Аз не мразя Рон. Да, имали сме някои неразбирателства в миналото, но това не означава, че имаме някаква лична вражда”, заяви Мозли.


Маса: Не бива да обезценяват титлата ни при конструкторите

Изображение

Бразилският пилот на Ферари Фелипе Маса призова никой да не обезценява спечелената от Скудерията титла при конструкторите за сезон 2007. Както е известно, отборът на Макларън водеше с 23 точки пред Ферари, когато беше наказани с отнемане на всичките си точки заради шпионския скандал. Така с двойната си победа в Белгия Ферари окончателно си осигури трофея при конструкторите.

”Спечелихме титлата, защото друг отбор не е спазвал правилата. В такъв случай можем да кажем, че ако не друго, ние поне сме ги спазвали и сме спечелили. Смятам, че целият отбор заслужава титлата за работата, която свърши през годината. Като част от „Скудерията”, аз много се радвам за успеха. Въпреки че щеше да е по-приятно да спечелим по различен начин, крайният резултат е нова титла при конструкторите. Отборът, на пистата и в базата, свърши фантастична работа, бори се много през цялата година и заслучава успеха. Аз лично мисля, че решението на Макларън да не обжалва решението е правилно. Обикновено, във всеки спорт, ако направиш нещо нередно, трябва да си понесеш наказанието. Според мен самият факт, че от Макларън решиха да не обжалват, доказва, че решението да бъдат наказани е било правилно. Ако ме попитате дали наказанието е достатъчно сурово, тогава не мога да отговоря, но поне ще си платят за грешките си”, коментира Маса.


Монтедземоло: Ферари при всички случаи печели титлата при пилотите

Изображение

Президентът на Ферари Лука ди Монтедземоло заяви, че както и да се развие шампионатът във Формула 1 до края на сезона, Ферари при всички случаи ще спечели титлата при пилотите. По този начин Монтедземоло се пошегува с решението на Световния автомобилен съвет, който разреши на отбора на Макларън-Мерцедес да остане в битката за световната титла при пилотите, въпреки че беше признат за виновен по обвиненията за изпозлване на конфиденциална информация и беше изваден от шампионата при конструкторите.

”При всички случаи, който и да спечели титлата при пилотите, ще бъде или пилот, който дкара с една част от Ферари, или такъв, който се състезава с истинското Ферари”, коментира Монтедземоло.


Барикело и Бътън остават в Хонда и догодина

Изображение

Бразилецът Рубенс Барикело и британецът Дженсън Бътън ще продължат да се състезават за Хонда и през 2008 година, съобщи един от шефовете на тима Ник Фрай.

"Потвърждавам, че Рубенс и Дженсън ще бъдат пилоти на отбора на Хонда през следващия сезон и ние сме много доволни, че продължаваме да работим заедно", каза Ник Фрай пред журналисти в Токио.

"За мен е удоволствие да бъда в Япония, която е моята втора родина", каза британският пилот Бътън. През този сезон японският отбор Хонда изпитваше трудности в световния шампионат във Формула 1, в който доминира Макларън-Мерцедес на пилотите Люис Хамилтън и Фернандо Алонсо, както и Кими Райконен с Ферари, който има четири победи.

Маса отрече слуховете, че отива в Тойота

Изображение

Пилотът на Ферари Фелипе Маса отрече слуховете, че има намерение да премине в тима на Тойота. Според публикации в медиите Фернандо Алонсо ще се състезава за „Скудерията” догодина, като негов съотборник в тима ще бъде финландецът Кими Райконен. Маса пък е бил забелязан на среща с представители на Тойота на пистата „Спа” преди две седмици.

”Тази история за мен и Тойота просто не съществува”, категоричен е бразилецът. Маса също така е заявил пред бразилските медии, че договорът му с Ферари включва и сезон 2008, като в момента текат преговори за удължаването му с още една година.


"Фуджи" е пълна мистерия за Хамилтън

Изображение

Водачът в класирането при пилотите във Формула 1 Люис Хамилтън призна, че не е виждал пистата „Фуджи” досега и не знае какво да очаква от новото трасе. „Не съм виждал пистата. Знам, че има една много дълга права, но не знам какво друго да очаквам”, заяви Хамилтън на пресконференция в Япония.

Той призна, че не е тествал пистата дори на компютърна игра. „Аз не съм пробвал, но брат ми е карал на нея на Плейстейшън. Винаги съм си мечтал да карам на „Сузука”, но когато влязох във Формула 1, ми казаха, че там няма да има повече състезания. Бях разочарован, но все пак ще е чудесно да се състезаваме на писта, която никой не познава. За мен е важно да остана спокоен и да помня, че това е едва първата ми година във Формула 1. Още съм само на 22 години. За мен беше странно изживяване да разбера, че мога да спечеля състезание от Формула 1 и наистина да се боря за титлата. Беше феноменално”, коментира Хамилтън.


Райконен: Не знам кой ще има предимство на „Фуджи”

Изображение

Финалдският пилот на Ферари Кими Райконен сподели, че не знае кой отбор ще има по-голямо предимство на пистата „Фуджи”, на която ще се проведе състезанието за Гран при на Япония. Трасето е включено в календара за първи път от 1977 година, затова повечето пилоти за виждали пистата само на хартия. Райконен призна, че не познава трасето, като дори не е тренирал на симулатор.

”Честно казано, виждал съм пистата само на хартия. Четох, че нашата кола няма да се адаптира към трасето перфектно, но знам, че в отбора работиха здраво, за да можем да сме конкурентоспособни през този уикенд. Знам, че някои пилоти са се подготвили за състезанието със симулатори, но ако трябва да съм честен, аз не харесвам такива неща. Никога не съм играл на Плейстейшън, не съм използвал симулатори и мисля, че представянето ми не е страдало от това. Чакам състезанието както всяко друго, което означава, че искам да спечеля. Ние изоставаме в класирането, така че нямаме друг избор”, коментира финландецът.

”Винаги съм разучавал новите писти много добре. Това не се е променило, откакто съм във Формула 1. Три часа на тренировката в петък и един в събота и мисля, че няма да имам проблеми в квалификацията. Трудно е да се каже кой отбор ще има предимство на тази писта. Знаем, че Макларън ще са много силни, но и те знаят, че ние ще сме силни”, заяви Райконен.


Норберт Хауг: Фокусирали сме вниманието си върху спечелването на пилотския трофей

Изображение

Шефът на Мерцедес-Бенц Норберт Хауг изрази увереността си във възможностите на Макларън да спечели титлата при пилотите през тази година. Британците бяха наказани след срещата на Световния автомобилен съвет с отнемане на точките им в класирането при конструкторите. До този момент Фернандо Алонсо и Люис Хамилтън бяха осигурили първото място при конструкторите за Макларън и имаха комфортна преднина пред преките съперници от Ферари, четири кръга преди края на сезона.
Хауг е на мнение, че тази разлика е била твърде голяма за стопяване.

"Точките, които събрахме до надпреварата на "Спа", бяха спечелени с легална кола. Не мога да си представя как толкова голяма разлика е възможно да се стопи, заяви Хауг. - Сега вече сме фокусирали вниманието си изцяло върху спечелването на титлата при пилотите, така че очакваме с нетърпение последните три кръга от шампионата."

Хауг също така допълни, че Макларън ще разследват допълнително вече освободения си служител Майк Кулън. Съдебната система на Острова ще се заеме със случая след края на сезона.


Екълстоун подкрепя решението на Съвета да отнеме точките на Макларън

Изображение

Бърни Екълстоун е останал доволен от решенията на Световния автомобилен съвет да наложи парична глоба и отнемане на точките на екипа на Макларън. Според шефа на Формула 1 британците са нарушили правилата и са понесли заслужено наказанията си.

"В процеса, който се състоя, стана ясно, че Макларън са извършили нещо нередно, отсече Бърни. Информация на друг отбор се е точела почти всеки ден, така че няма какво повече да кажем. Всички отбори вече са много по-внимателни със своите служители, тъй като те не искат същата сага да се повтори и с тях. Решението на Съвета трябва да е ясна индикация за всички: Не го правете!"

Бърни коментира и имунитета, който Макс Мозли гарантира на пилотите на Макларън при съдействане в разследването.

"Той щеше да наруши обещанието си, ако беше взел и техните точки", завърши Екълстоун.


БМВ-Заубер се концентрират върху колата за догодина

Изображение

Отборът на БМВ-Заубер вече постигна целите си за този сезон и сега е готов да насочи вниманието си към построяването на болида за следващия сезон. До края на сезона остават три старта, в които БМВ не са застрашени от загуба на второто си място в класирането при конструкторите.

"Ние сме с крачка напред в развитието си. Това се доказва и от резултатите, които постигнахме в едва втората си година като участници в най-престижната автомобилна надпревара на планетата. Вече имаме възможност да се концентрираме върху направата на болида за догодина", коментира Тайсен. Екипът на БМВ-Заубер вече изпробва някои от елементите, които смята да внедри в модела за 2008-а.

"Последната крачка към спечелването на трофея ще бъде най-трудна, предупреди директорът на БМВ Моторспорт. - Ферари и Макларън-Мерцедес са върхът на сладоледа."


Кими напълно възстановен след травмата в Гран При на Италия

Изображение

Пилотът на Ферари Кими Райконен сподели, че вече не изпитва болки в областта на врата. Финландецът претърпя тежък инцидент във втората тренировка за Гран При Италия преди няколко седмици. "Айсмен" се оплакваше от врата си в квалификацията и състезанието на "Монца", а дори и в уикенда на "Спа-Франкоршамп".

"След Гран При на Белгия си взех кратка почивка, сподели Кими. - Сега вратът ми е в отлично състояние и мога да си движа главата без проблеми. Успях да играя хокей с някои приятели, за да не губя форма."

Райконен пристигна в Токио в сряда.


Розберг се е отправил уверено към Гран При на Япония

Изображение

Пилотът на Уилямс Нико Розберг призна, както всички свои колеги, че очаква с нетърпение надпреварата за Гран При на Япония на пистата "Фуджи", която прави редебют след дългогодишно отсъствие от календара на Формула 1. Розберг е един от многото титуляри, които не са стъпвали никога на това трасе. Това е и причината интересът към надпреварата да е толкова голям.

"Очаквам с нетърпение първият миг, в който ще стъпя на пистата "Фуджи", каза Розберг. - След всичките промени, които направи Херман Тилке, легендарното трасе вече трябва да е доста приятно място за каране. Успях да направя няколко теста на симулатор, тъй като никога не съм карал на "Фуджи".

Доставчикът на двигатели на Уилямс - Тойота ще се чувстват като у дома си в състезанието на "Фуджи".

"За нас ще бъде добре, ако успеем да регистрираме добър резултат в чест на Тойота, тъй като това е домашното им състезание", завърши Розберг.


Райконен: Щастлив съм, че спомогнах за спечелването на 15-та титла на Ферари

Изображение

Пилотът на Ферари Кими Райконен е много щастлив, че е станал част от петнадесетия отборен успех на Скудерията в 57-годишната история на тима. Според "Айсмен" Ферари са заслужавали трофея, въпреки че у феновете на Макларън остава разочарованието от загубената, според тях, титла. На срещата на Световния автомобилен съвет бяха отнети всички точки на сребърния съперник. По този начин Ферари бяха коронясани предсрочно. Преди това решение Макларън бяха първи в класирането при конструкторите, при това с комфортна преднина.

"Много съм щастлив и се радвам за всички момчета в отбора, заяви Кими. - Доволен съм от себе си и от факта, че успях да стана част от 15-ия отборен успех на Ферари. Тази титла е истинска награда за всички свързани с нашия отбор. Представянето ни през сезона бе на високо ниво, така че мисля, че титлата ни е напълно заслужена. Сега остава само да спечелим и трофея при пилотите", заяви Кими.


Хамилтън: Не трябва да забравяме, че съм едва на 22

Изображение

В навечерието на кулминацията във Формула 1 Люис Хамилтън отправи поглед към шансовете си за спечелването на титлата при пилотите. Младият британец се опитва да запази хладнокръвие в оставащите три старта до края на годината и като цяло изглежда доста уверен в действията си. Според него все още е рано да се мисли за титла, тъй като е едва на 22 години. Въпреки това обаче "Черната перла" е лидер в класирането от ранните етапи на тазгодишния шампионат и месец преди последното състезание, продължава да е първи с аванс от 2 точки пред съотборника му Фернандо Алонсо.

Испанецът е двукратен световен шампион и определено е символ на опита и постоянството, но на няколко пъти през тази година показа слабости, заради които в момента трябва да се примирява с втората позиция. Конкуренцията от Ферари изглежда по-силна от всякога и имайки в предвид, че напрежението в Макларън покрай шпионската сага е повече от нормалното, то шансовете за успех на "Черните кончета" изглеждат все по-големи.

Реалността се срещна с младия дебютант още в Гран При на Европа, когато 9 кръга след началото на сезона, Люис за пръв път остана извън зоната за точките. Вторият по-атрактивен момент в сезона на Хамилтън бе ситуацията на първия завой в Гран При на Белгия преди седмица, когато "Перлата" се изправи за първи път лице в лице с агресивността на съотборника си Фернандо Алонсо.

И въпреки негативния развой на събитията за него в последните няколко кръга, звездата на островчаните запазва хладнокръвие.

"Важно е да отбележим, че в такива моменти човек трябва да остане спокоен и да не се поддава на емоциите, призна той. - Не трябва да забравяме, че това е едва първата ми година във Формула 1. Все пак все още съм на 22 и съм твърде млад. Все още ми е трудно да осъзная всичките си успехи до този момент, тъй като всичко се случва много бързо. Мечтата ми да печеля във Ф1 се сбъдна. Чувството е уникално.

"Силите са много изравнени и би било прекрасно, ако успея да спечеля именно в тези тежки условия. Япония е една от любимите ми страни и феновете са много ентусиазирани, така че би било още по-добре, ако успея да спечеля именно на Фуджи", завърши Хамилтън.


Бътън не се надява на точки от „Фуджи”

Изображение

Пилотът на Хонда Дженсън Бътън сподели, че не очаква добро представяне на неговия отбор в предстоящото този уикенд състезание за Гран при на Япония. Въпреки новите компоненти, разработени специално за домашното състезание, британецът не вярва да спечели точки на „Фуджи”. Той призна, че новите елементи ще помогнат за разрешаването на проблемите с RA107, но няма да направят колата по-бърза.

„Разходих се по пистата тази сутрин и много ми хареса. На пръв поглед не е нещо особено, но като се погледне по-задълбочено, е доста трудна. Прилича много на пистата в Турция, сподели Бътън. - Въпреки промените, които направихме по колата не смятам, че имаме шанс за добро представяне и спечелването дори и на една точка. Въпреки това, очаквам с нетърпение да се състезавам за първи път на „Фуджи” в домашната Гран при за нас", коментира той.


Хамилтън и Алонсо ще обсъдят поведението си на пистата този уикенд

Изображение

Пилотът на Макларън-Мерцедес Люис Хамилтън иска да обсъди със съотборника си Фернандо Алонсо поведението на двамата на пистата, за да не се получават повече инциденти между тях. Британецът още е разочарован от агресивното поведение на Алонсо в първия завой след старта на Гран при на Белгия. Досега той не е имал възможност да разговаря с Фернандо по случая и се надява битката за титлата между двамата да не предизвиква повече инциденти.
"И за двама ни е важно да бъдем предпазливи и да не забравяме, че сме съотборници. Ще разговарям с него преди надпреварата на „Фуджи”, защото не сме общували от последното състезание в Белгия”, заяви Хамилтън. „Винаги съм се опитвам да остана на пистата с честно поведение към останалите пилоти, но ако това е начинът, по който той се бори за място, аз също мога да бъда толкова агресивен. Въпреки това няма да предприемам глупави рискове. Нямам какво да губя, а той защитава световната си титла, напрежението върху него е огромно”, завърши англичанинът.


Маса готов да помага на Райконен

Изображение

Фелипе Маса заяви, че е готов да помогне на Кими Райконен в борбата за пилотската титла, ако от Ферари поискат това. Той все още има математически шанс за спечелване на световната титла, но изостава с 20 точки от водача Люис Хамилтън (Макларън-Мерцедес), три кръга преди края на шампионата.


"Ако нямам шанс за титлата, със сигурност ще помогна на Кими. От отбора винаги са били много коректни с мен и имаме много добри отношения”, сподели Фелипе. „Спечелих три състезания и бях много близо до победата в останалите, така че съм доволен от сезона като цяло. Въпреки това съм разочарован от техническите проблеми в голяма част от състезанията. За да спечелиш световната титла, се нуждаеш от висока надеждност на техниката, а ситуацията за нас не бе такава. Сега не е редно да се оплакваме от трудностите, които преживяхме. Ако не се получи тази година, ще се борим още по-усилено през следващата, това е начинът по който разсъждавам аз”, завърши той.


И Алонсо се разходи по „Фуджи”

Изображение

Пилотът на Макларън-Мерцедес Фернандо Алонсо наруши обичайната си подготовка преди състезание тази година. Двукратният световен шампион разучи пистата „Фуджи”, на която тази година ще се проведе състезанието за Гран при на Япония, като се разходи по нея заедно с тримата си главни механици. 26-годишният испанец не беше разучавал писта на живо от времето, когато се състезаваше за отбора на Рено.

Алонсо е само на две точки от лидера в класирането и негов съотборник Люис Хамилтън три състезания преди края на шампионата. Британецът не се е възползвал от възможността да се разходи по пистата и дори заяви, че няма завоите на „Фуджи” на компютъра си. „Не съм разучавал трасето засега, но брат ми е тренирал на него на „Плейстейшън”, пошегува се Люис.


Алонсо вече ще “говори на пистата”

Изображение

Пилотът на Макларън-Мерцедес Фернандо Алонсо заяви, че вече ще “говори на пистата”. Испанецът ще остави действията му на трасето да говорят сами за себе си. Така Алонсо отговори индиректно на своя шеф Рон Денис, който по време на изслушването пред Световния автомобилен съвет призна, че отношенията между двамата са много студени и те не си говорят. Алонсо бе притиснат отново от медиите в Япония във връзка с ролята му в шпионския скандал, който коства на неговия отбор 100 милиона долара и отнемане на точките за конструкторския шампионат.


"Нямам какво да кажа във връзка с шпионския скандал. Ще отговоря на всички спекулации с представянето си на пистата. Много от нещата, казани във връзка със скандала са измислици и лъжи”, сподели Алонсо. „Няма да прекарвам всеки ден в обяснения за всеки слух, написан по мой адрес. В момента съм напълно концентриран за предстоящите три състезания до края.”


По повод спекулациите около преминаването на испанеца в друг отбор през 2008 година, той заяви, че има договор с Макларън-Мерцедес и не вижда причина да го прекратява преждевременно.


„Имам договор с Макларън за следващата година и не виждам причина да го прекратявам”, заяви Алонсо. „Отношенията и работата ми с инженерите, механиците и с всички от отбора от началото на годината до сега са много добри. Всички са големи професионалисти, много фокусирани в работата си и дават всичко, на каквото са способни, за да се представям на ниво. Спечелих четири състезания, завърших няколко пъти на подиума и се боря за титлата, така че сега всичко е наред и съм доволен от работата ми в отбора”, завърши той.


Хайдфелд не вярва първата победа на БМВ да е през този сезон

Изображение

Пилотът на БМВ-Заубер Ник Хайдфелд се съмнява, че неговият отбор ще има достатъчно сили да победи в някое от оставащите три състезания до края на шампионата. Базираният в Швейцария тим си гарантира второто място в конструкторския шампионат още във втория си сезон във Формула 1 като самостоятелен отбор. З0-годишният германец заяви, че не е реалистично да се очаква да победят Ферари или Макларън-Мерцедес в предстоящите състезания в Япония, Китай и Бразилия. Желанието на БМВ за следващата година е да продължат да усъвършенстват колата си, за да се борят за победата с водещите отбори.
Изображение

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 456
Регистриран на: 23.02.2007
Местоположение: Еindhoven
Пол: Мъж
Кара: e36 325i
Мечтае да кара: M-ка, кво друго?

Мнение от Wolf4 » 28 Сеп 2007, 13:53

bam-bam написа:батко това което си копирал освен да ме накара да се хиля нищо друго не последва .. Ник изрази желание .. ами да им се помоли да го оставят че туку виж го изгонили :mhihi: (горкия до там ли се стигна да се предлага сам )
ама това не зависи от неговото желание тои може много неща да иска ама кои го слуша него ;)
надявал се да спечели 1вата си победа .. да възможно е .. титла ... да го земат за главен герой в мисията невъзможна 5 :mhihi:
то ясно Култард вече се отказа май от титлата вечния чакаш да стане шампион
тои така като беше в МК преди секи сезон казваше .. е ся ше спечеля и ше сам ... и само си казваше .. така че може НИК да го напраим вечния чакащ АКО другите първи отпаднат че като гледам Култи е доста дрът вече и крайно време е да му намерим заместник :mhihi:
айде стига смех за тая вечер чай да пусна некоя тема и новина пак утре пак може да се смея


Не виждам нито нещо смешно, нито някъде Ники да се моли, нито какво общо има Култард с класирането на БМВ до този момент в шампионата. Ник се представя съвсем достойно и хикак не ми се вярва да го освободят от отбора по някаква причина. Това за което съм любопитен е дали Робърт ще остане или ще бъде заменен. Предстои интересен следващ сезон и сега целия потенциал на тимовете е насочен натам. Ще видим развитието на отбора и продължавам да мисля, че ще бъде според нова стратегия, целяща шампионска титла.
Are you M enough...?!

Предишна

Назад към BMW и моторните спортове

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook