<<< Formula 1 Сезон 2007 >>>

Formula 1, AMLS и всички други прояви.

Модератор: Sharo

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 3665
Регистриран на: 25.12.2006
Местоположение: македонче
Пол: Мъж
Кара: Е39
Мечтае да кара: Е92

Мнение от bam-bam » 17 Яну 2007, 4:08

Тойота официално представи новата си кола TF107


Отборът на Панасоник Тойота Рейсинг официално представи днес в Кьолн (Германия) автомобила си за сезон 2007 – TF107. Отборът на японците е единствения тим от всички 11 екипа в Гран при, който ще кара със същата марка двигатели, доставчик на гуми (Бриджстоун), и пилоти (Ралф Шумахер и Ярно Трули) и през тази година. Същият пакет Тойота използва и през миналия шампионат. Тест-пилот на отбора ще е Франк Монтани.

„Нашата основна цел тази година е най-накрая да спечелим първата си победа във Формула 1”, заяви президентът на Тойота Моторспорт Цутому Томита (на снимката долу). „Това обявихме и миналата година, но не успяхме. Искаме да постигнем това предизвикателство през 2007 г. Знам, че всички останали отбори работят доста здраво, особенно тези в първата тройка. Имаме пет години опит във Формула 1, но в сравнение с водещите екипи това е много малко. Искаме да ги предизвикаме. Оптимист съм за бъдещето и се надявам да атакуваме целите си още от първя кръг в Австралия”, допълни японецът.



Шеф на Ферари: Шумахер остава много ценен за отбора


Новият спортен директор на Ферари Стефано Доменикали заяви, че легендата на тима Михаел Шумахер ще продължи да бъде силно обвързан с отбора и през сезон 2007. Пилето се отказа от Формула 1 след края на шампионата миналата година и ще бъде съветник на Кими Райконен и Фелипе Маса. Изпълнителният директор на Скудерията Жан Тод също ще присъства по време на състезанията и ще продължи да играе важна роля в екипа.
„Шуми ще бъде ангажиран с решения относно пилотите на тима и с някои от технически нововъведения”, заяви Доменикали. „Няма да бъде чест на пистата. Той сам ще решава. Ще се срещаме често на живо, но може да си говорим чрез видео връзка. Само можем да имаме полза от неговите познания, опит и съвети. Той е много ценен. За сега не предвиждаме да тества с колата”, допълни той.
„Жан Тод също ще идва по време на Гран при, но за разлика от миналата година няма да е на всяко състезание”, коментира още Доменикали.



Хонда ще се бори за титлата


Ръководството на Хонда очаква Дженсън Бътън и Рубенс Барикело да се борят за титлата през 2007 година.
“Постоянството ни е нашият коз, каза спортният директор на тима Жил де Феран. – Рубенс вече се чувства добре в отбора, след като миналата година имаше нужда от период за аклиматизация. Това вече е минало и той перфектно знае какво да прави, за да подобри карането си. Дженсън пък доказва качествата си. Победата му в Унгария дълго време ще говори красноречиво за това, какво може той. Бътън е един от най-добрите пилоти в днешната Формула 1. Освен това вече емного опитен, агресивен, бърз, и знае, че му е дошло времето да се бори за титлата.”



Алонсо: Ние сме фаворити


Двукратният световен шампион Фернандо Алонсо обяви Макларън за фаворит за спечелване на титлите през 2007 година.
“Макларън е фаворит за титлата, каза 25-годишният испанец, който се появи на представянето с нов имидж – късо постриган. – Не знам как е болидът на Ферари или този на Рено, но имам пълно доверие в колата ни. Всички данни, с които разполагаме от въздушния тунел и от страна на мотора ни дават основание да смятаме, че колата ще бъде много бърза. Макларън не спечели състезание миналата година, но това ще се промени. Световен шампион съм и съм длъжен да очаквам още от първото състезание на годината, че ще се боря да защитя титлата си.”
Макларън спечели последната титла при пилотите чрез Мика Хакинен през 1999 г, а при конструкторите - през 1998 г.
Шампионът в GP2 Луис Хамилтън пък призна, че тази година ще се опита да научи колкото е възможно повече от съотборника си. “Моята страст към този спорт и този отбор е огромна, с нетърпение чакам първия старт в Австралия”, каза англичанинът.
Изображение

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 3665
Регистриран на: 25.12.2006
Местоположение: македонче
Пол: Мъж
Кара: Е39
Мечтае да кара: Е92

Мнение от bam-bam » 19 Яну 2007, 2:25

Абу Даби иска кръг от Ф1


Най-голямото от седемте емирства, които образуват Обединените Арабски Емирства (ОАЕ) – Абу Даби иска да организира състезание от Формула 1, стана ясно днес. Както е известно, шейховете от Абу Даби са силно обвързани с Ферари. Миналата седмица инвестиционната компания “Mubadala Development Company”, която се притежава от емирството, стана спонсор на “Черните кончета”. Освен това в Абу Даби в най-скоро време ще бъде построен т.нар. “Theme park” на Ферари. Новото трасе щяло да бъде по улиците на Абу Даби с дължина от 5,4 километра на остров Яс. Местните шейхове предвиждат то да кандидатства за домакин на кръг от Формула 1 през 2009 година.


Алонсо доволен от първите тестове


Вчера на пистата във Валенсия световният шампион Фернандо Алонсо направи дебют с новата кола на Макларън-Мерцедес МP4-22. Испанецът нямаше проблеми с новия двигател Мерцедес-Бенц F0108T, като единствено масленият резервоар се проби и Алонсо трябваше да посети бокса за нов.

„Много съм доволен от първите тестове с MP4-22”, заяви Алонсо. “Постигнахме целите си и аз започнах да свиквам с автомобила. За сега всичко е наред и атмосферата в тима е отлична. През следващите няколко дни ще навъртим още километри и ще научим повече за болида. Имах малък проблем с резервоара на маслото. След като видях дима от двигателя си помислих, че мотора е гръмнал. Но в бокса стана ясно, че проблемът не е сериозен”, завърши той.




Шеф на Макларън: Ферари трябва да даде на Кими танк


Шефът на двигателите на Мерцедес в тима на Макларън Марио Илиен също подстави под съмнение бъдещите успехи на Кими Райконен във Ферари. През последните няколко дни, част от шефовете и специалистите във Формула 1 разкритикуваха стила на каране на финландеца. Според Илиен, Кими не се интересува от това как да развива автомобила, а само иска да натиска педала на газта. Така автомобилът се чупел често, а Илиен предложи на Ферари да предоставят на Ферари танк, иначе щели да имат проблеми с издържливостта.

„Кими иска само да кара на пълна газ. Той не се интересува от нищо друго”, заяви Илиен. „Обиколка след обиколка, никой пилот не натиска толкова много колата си освен Райконен. Ако искат да успеят този сезон, Ферари трябва да направят танк за Кими”, допълни германецът.




Норберт Хауг: Шумахер винаги е добре дошъл при нас


Спортният директор на Мерцедес-Бенц Норберт Хауг призна, че легендата на Ферари Михаел Шумахер винаги може да се завърне в автомобилните спортове зад волана на „Сребърните стрели”. В началото на своята кариера в края на 80-те и началото 90-те години, Шумахер караше спортни коли на Мерцедес редом с Хайнц-Харолд Френцен. През последните сезони, Мерцедес също така участва активно и в германския шампионат за туристически автомобили (DTM). Според Хауг, в края на 90-те години е имало възможност Пилето да премине в Макларън, но шефът на тима Рон Денис имал други виждания по въпроса за пилотите.

„Шумахер винаги е добре дошъл в Мерцедес”, заяви Хауг. „Ако той реши след време отново да се върне в автомобилните спортове знае как да ме потърси. Има телефонния ми номер. В края на 90-те Михаел можеше да дойде при нас във Формула 1. Всичко при Мерцедес вървеше много добре и можехме да работим завдно. Но Рон имаше други виждания по въпроса и представата му за функциониране на един отбор беше различна”, завърши германецът.




Само Уилямс и Спайкър пропускат тестовете в Бахрейн


Само отборите на Уилямс-Тойота и Спайкър-Ферари ще пропуснат тестовете на пистата “Сахир” в Бахрейн следващия месец, стана ясно днес.
Изпитанията ще се състоят между 22 и 24 февруари и 26 февруари – 1 март. Екипите на Ред Бул, Торо Росо, Тойота, Макларън-Мерцедес, Рено, Ферари, Супер Агури, Хонда и БМВ-Заубер вече потвърдиха участие.

Както е известно, миналата година едва 3 тима (Ферари, Торо Росо и Хонда) се решиха да пътуват до Бахрейн за да тестват в арабското кралство преди началото на сезона. Първия старт от новия шампионат е на 18 март на пистата “Албърт парк“ в Австралия. Гран при на Бахрейн ще се проведе на 15 април и приходите към икономиката на страната възлизат на около 600 милиона долара.




Монтоя си призна за офертата на Торо Росо

Хуан-Пабло Монтоя си призна, че е имал оферта от отбор от Формула 1, да се върне в Гран при. Миналият месец списание “Autopsort” разкри, че екипът на Торо Росо е предложил на колумбиеца място през 2007 година. Монтоя, който напусна Макларън-Мерцедес и премина в НАСКАР, обаче обяви, че няма намерение да се връща във Формула 1. Хуан-Пабло призна също, че би отхвърлил и предложение от Рено.

“Получих SMS на мобилния си телефон от един човек от Европа. Няма да казвам от кого”, заяви Монтоя пред “Аutosport”. „В съобщението пишеше, че ако в НАСКАР ми стане скучно, вратите на Формула 1 са отворени за мен. Стана ми толкова смешно и се смях доста”, допълни той.

“Нека ви попитам нещо. Какво ще се случи през следващия сезон във Ф1? Всички отбори ще карат с гуми на Бриджстоун и кой тим ще спечели? Естествено, че Ферари. Те най-вероятно ще доминират. Честно казано можех да се състезавам още три или четири години в Гран при. Тук в НАСКАР мога да карам дори на 45 г., а аз съм още млад”, завърши Монтоя.




Екълстоун: Едва ли ще има Гран при във Валенсия


Шефът на Формула 1 Бърни Екълстоун попари надеждите на феновете във Валенсия, които се надяваха в най-скоро време там да се организира Гран при. В началото на тази седмица по улиците на Валенсия, се събраха повече от 200 000 почитатели на високите скорости, заради презентацията на новия болид на Макларън-Мерцедес MP4-22. Фернандо Алонсо и Луис Хамилтън направиха истинско шоу с колата на „Сребърните стрели” от миналата година – MP4-21 и серийният автомобил на Мерцедес-Бенц Макларън SLR 722. Според Екълстоун, успехът на феста и шоуто нямат нищо общо с провеждането на кръг от Формула 1 във Валенсия.

“Вече имаме състезание в Испания”(б.а. на пистата “Каталуния”), заяви Екълстоун пред “Аutosport”. „Възможностите на Валенсия за домакин на Гран при нямат нищо общо с презентацията на Макларън. Или мястото е добро или лошо. Все още трябва да проверим”, допълни той.

Според медиите в Испания, състезанието може да се проведе именно по улиците на града, а не на пистата „Рикардо Тормо”, където повечето от отборите правят тестове.



"Телефоника" вече не е спонсор на Рено


Испанската телекомунакационна компания “Телефоника” вече не е спонсор на шампионите от Рено. Тя беше обвързана с французите от 2004 година, но след дебюта на нововто Рено – R27 в Испания тази седмица, по колата липсваше логото на “Телефоника”. Отказа на “Телефоника” е свързан с напускането на двукратният световен шампион Фернандо Алонсо, който премина в Макларън. Както е известно, там спонсор е един от конкурентите на испанците “Vodafone”. Основният спонсор на Рено през 2007 година ще бъде финансово-застрохователната компания “ING”.
Изображение

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 86
Регистриран на: 22.05.2006
Местоположение: ямбол
Пол: Мъж

Мнение от PAcHy » 22 Яну 2007, 21:44

Изображение
Ба*ти резила Изображение

A сега малко news..

Ферари подписа с Майкрософт

Договорът е за развитие на технологиите за трансфер на данни
Отборът от Формула 1 Ферари подписа договор със софтуерния гигант Майкрософт. Новината съобщи в. „Гадзета дело спорт".

Контрактът е за развитие на технологиите и по-добро управление на преноса на данни между пистите и главната квартира на „черните кончета" в Маранело.

Компанията на милиардера Бил Гейтс разширява влиянето си във формулата. Миналата година Майкрософт обяви сътрудничеството си с тима на Макларън и по-точно неговото подразделение Макларън Електроник Систъмс.

От 2008 до 2010 година Майкрософт ще доставя стандартна електроника на цялата Формула 1.


Монтедземоло: Във Ферари няма преходен сезон

Шефът на „скудерията” следи Кими от 5 години

Президентът на Ферари Лука ди Монтедземоло обяви, че рокадите в отбора по никакъв начин не променят целите.

„Михаел Шумахер и няколко технически сътрудника ни напуснаха, но трябва да се знае, че във Ферари преходни сезони няма, коментира Монтедземоло. – Отборът ще се бори за победа във всяко състезание.

Минават години, съперниците ни се променят, но Ферари винаги е част от Формула 1. Ние не само участваме в надпреварата, а винаги искаме да сме №1. Смятам, че добре сме си планирали нещата и отборът не е по-слаб.
Всеки в екипа е мотивиран за успехи и се надявам това да е силата ни през новия сезон.”

Босът на тима твърди още, че изборът на Кими Райконен за заместник на Михаел Шумахер не е случаен.
„Ние забелязахме Кими още на състезанието през 2002 година във Франция на пистата „Маникур”. Шумахер също е на мнение, че именно Кими е най-добрият вариант за негов заместник и той ми е казвал това преди да реши да се оттегли”, каза още Монтедземоло.


Монтоя: Шуми ще получи инфаркт в НАСКАР

Колумбиецът отвърна на нападките на Михаел

Бившият състезател от Формула 1 Хуан Пабло Монтоя отвърна на нападките на Михаел Шумахер. Пред „Ню Йорк Таймс" седемкратният световен първенец във Ф1 заяви: „Не знам какво правят в НАСКАР, не виждам нищо вълнуващо в тези серии".

В интервю за "Асошиейтед прес" колумбиецът заяви, че германецът няма никакъв шанс да кара в НАСКАР, където вече се подвизава Монтоя.

„Убеден съм, че нашите серии са много трудни за пилоти, идващи от Формула 1 - казва бившият състезател на Макларън Хуан Пабло. - Пуснете Шумахер на овалната писта „Хоумстед" например. Той би получил инфаркт".


Фернандо Алонсо: Искам да стана шампион и с Макларън

Световният шампион Фернандо Алонсо говори пред испанските медии след представянето на болида на Макларън за новия сезон.

- Фернандо, какво ви вдъхнови да се присъедините към тима на Водафон Макларън Мерцедес?
- Първо, отиването в нов отбор предлага нещо повече и дава допълнителна мотивация. Всичко е коренно различно, учиш нови неща. Това дава допълнително вдъхновение и ново предизвикателство. Ще се опитам да допринеса с нещо на тима и мисля, че опитът на двете страни ще създаде здрава връзка между нас през следващите няколко години.

- Какво ще ви даде новият отбор в сравнение с другите?
- Повече сигурност от гледна точка на професионализма и технологиите. Вярвам, че това е точният тим за мен и че съм избрал подходящото време, за да дойда в него и да получа конкурентоспособен болид. Надявам се на успех през новия сезон.

- Представянето на болида за новия сезон беше в родината ви Испания. Това зарадва ли ви?
- Това е много важно за мен. Получавам фанатична подкрепа от испанците и затова премиерата във Валенсия е нещо много специално за мен.

- Във Валенсия ли се качихте за първи път в болида?
- Демонстративната обиколка по "Суидад де лас Артес" беше второто ми качване в кокпита на автомобила. Първото беше през декември в еднодневния тест на "Херес". Но за първи път бях с истинските цветове на болида, което си е един вид дебют.

- Каква е вашата цел през 2007 г.?
- Да спечеля световната титла е единственият отговор на този въпрос. След като си триумфирал в предишните два шампионата във Ф1, няма как да отидеш на първия старт, като се надяваш, че ще намериш място на подиума или в зоната на точките. По тази причина се присъединих към Макларън, защото имаме общи цели. Искаме да имаме шампионска кола и се надявам с нея да донеса на тима и титлата при конструкторите.

- Какво мислите за вашия съотборник Люис Хамилтън?
- Той е много млад, талантлив и обсебен от Формула 1. Когато имате такава възможност на 22 години, няма начин да не вложите цялата си енергия, за да помогнеш на своя отбор. Мисля, че с него ставаме много силен отбор. Аз нося опита, а Люис новите идеи и двамата ще се подкрепяме един друг, за да постигнем своя максимум.

- Каква беше ролята на испанеца Педро де ла Роса, за да дойдете в Макларън?
- От години Педро се опитва да ме вербува да се присъединя към отбора. Той ми е хвалил често организацията и философията на Макларън. Де ла Роса е много важен в ролята си на тестов пилот, както и Гари Пафет.

- Какво е посланието ви към вашите почитатели?
- Смятам, че сме в навечерието на много интересен сезон. Доста пилоти смениха отборите си, има и промени в правилата, всички ще караме с гуми "Бриджстоун Потенца". Така че в началото на предсезонната подготовка никой не знае кой колко е силен и кой е фаворит.


БМВ представи новия си болид F 1.07 във Валенсия

Изображение

Ник Хайдфелд : Прекалената еуфория ще бъде вредна за нас

БМВ Заубер стана поредният тим, който представи новия си болид за 2007 година. Това стана днес на церемонията, състояла се във испанския град Валенсия. С модификацията F 1.07, тимът смята да извоюва повече класирания на подиума, след успешния си дебютен миналогодишен сезон.

"През 2006 година надминахме целите, които си бяхме поставили. Сега очакванията към нас са по-големи, отколкото етапа на развитие на тима го предполага. Това е наказанието, ако изпревариш себе си", сподели директорът на БМВ Мотоспорт Марио Тайсен.

След като БМВ закупи Заубер през 2005 година, новият F 1.07 е първата съвместна разработка на БМВ Заубер, като колата бе разработена предимно в Германия и Швейцария. Нововъвведенията в болида включват по-къс и повдигнат нос, подобрения в охладителната система и по-прилепнала към земята задна част с променен дифузър, както и нова скоростна кутия, позволяваща по-бърза смяна на предавките.

" 2007 година отбелязва втората и финална фаза в развитието на нашия автомобил. Целта ни е нашите усилия да ни доведат до по-чести срещи с подиума на победителите. Ако водещите отбори покажат признаци на слабост, искаме да сме готови да се възползваме от това. Победите през 2007 година все пак не са реална цел за нас. Ще търсим успехи през 2008 година, а през 2009 година се надяваме да се включим в борбата за титлата", добавя Тайсен.

БМВ Заубер представиха и пилотите, на които ще се разчита през новия сезон - състезателите на тима са Робърт Кубица и Ник Хайдфелд, а тест-пилоти Себастиан Ветел и Тимо Глок. Хайдфелд, който спечели 23 точки през миналия сезон, приветства новия болид, но предупреди, че прекалената еуфория и гръмките очаквания ще бъдат неуместни.

"След дебютния ни сезон като нов екип, просто сме длъжни да продължим по предначертания ни път. Но никой не може да очаква прекалено много от нас, защото колкото по-нависоко се изкачваш, толкова по -разредена е атмосферата. В първата ни година спечелихме 36 точки като тим и завършихме пети в отборната надпревара. Но четвъртият тим беше с 86 точки, а това е светлинни години разстояние", каза Хайдфелд.

За Кубица това ще бъде първият пълен сезон като пилот във Формула 1. Талантливият поляк замени Жак Вилньов в средата на миналогодишната надпревара: " Научих много през 2006 година и искам да го приложа в тренировките за този сезон, за да науча още-повече. Да се изкачиш на подиума след състезание във Формула 1 беше невероятно преживяване, така че искам да го изпитам пак", сподели Кубица.

БМВ Заубер обявиха още, че тимът ще продължи да се развива на всички управленски нива. През 2007 година тимът ще разполага с 430 души персонал само в базата си в Швейцария, докато екипът на БМВ на базата в Мюнхен е 300 души.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 3665
Регистриран на: 25.12.2006
Местоположение: македонче
Пол: Мъж
Кара: Е39
Мечтае да кара: Е92

Мнение от bam-bam » 23 Яну 2007, 1:28

Денис: Алонсо и Хамилтън не трябва да пият алкохол


Шефът на Макларън-Мерцедес Рон Денис се изказа доста любопитно по отношение на употребата на алкохол на двамата му пилоти Фернандо Алонсо и Луис Хамилтън. Според британеца, през новия сезон единственият алкохол за световния шампион и тъмнокожия състезател би трябвало да бъде от бутилките шампанско на стълбичката на победителите. Както е известно, през последните месеци се шуми изключително много за алкхолните прояви на бившия пилот на тима и сегашен на Ферари Кими Райконен. Дори техническият директор на “Черните кончета” Жан Тод намекна, че финландеца трябва да внимава с чашката през тази година. В периода 2002-2006 година, когато кара за Макларън, “Айсмен” беше постоянно на първите страници на таблоидите заради алкохолните си преживявания.

„В Макларън не виждаме причина, защо нашите пилоти трябва пият алкохол по време на сезона”, коментира Рон Денис пред “News of the World”.



В изказванията на Денис може да се намери доста ирония, като се има предвид, че един от спонсорите на тима е световно известната марка за уиски “Johnnie Walker”, а девизът на напитката е “Бъди шампион. Пий разумно”.




Рали пилот стана журналист за ден

Шампионът по рали на България за 2005 г. Ясен Попов стана за ден главен редактор на сп. F1 Racing. Пилотът на Мицубиши се съгласи да редактира темата от корицата на новия брой и специалната Моторспорт секция на изданието, чиито февруарски брой е на пазара от утре, 23 януари. Няколко дни преди приключването на броя, Попов дойде в редакцията на най-продаваното списание за Формула 1 в света, за да се присъедини към екипа. Специална фотосесия от журналистическото изживяване на Ясен и репортаж от деня, който той прекара като редактор, можете да прочетете в новия брой на F1 Racing.


Темата от корицата на февруарското издание е посветена на новата надежда на БМВ Роберт Кубица. Дали полякът има шансове да се бори за титлата и каква е историята на тайния план на тима да завладее Формула 1 – ще разберете от страниците на списанието. Само в F1 Racing читателите могат да изживеят почти наживо зимните изпитания на отборите.



Единствено F1 Racing беше допуснат до бокса на Рено, за да проследи отблизо и в детайли това, което се случва по време на тестове, за какво служат данните от пробите и как се използват след това. Може да прочетете и за всички времена, задачи пред тимовете и пилотите от изпитанията в Барселона и на Херес. Прочутият автор на списанието Питър Уиндзър е прекарал три дни с аржентинската легенда Карлос Ройтеман и заедно си припомнят славните времена на пилота във Формула 1. И още: най-шантавите представяния на болиди през годините, интервю с Майк Гаскойн, който се завръща за нови победи, всичко за току-що приключилото рали Дакар и първия кръг от новия шампионат във WRC в Монте Карло.

От този месец F1 Racing започва уникална кампания за читателите си. Всеки един от тях, който се абонира за списанието, ще има шанса да посети една от шестте Гран при, на които го изпраща екипа на изданието. Както и да напише след това своите впечатления от състезанието. Подробности ще научите от страниците на новия брой.




Бриджстоун решава за типовете гуми след теста в Бахрейн


От Бриджстоун ще решат окончателно какви смеси да използват в гумите си през сезон 2007 след тестовете в Бахрейн следващия месец, съобщава официалният сайт на списание ClubF1 – clubf1.net. Миналата година по време на изпитанията в Барселона и на пистста „Херес” нямаше проблеми с новите гуми на японците. Въпреки това те искат да се уверят в тяхната издръжливост преди да обявят финалната селекция за настоящата година.
Компанията ще предостави на отборите общо четири типа гуми, като засега е избрала само два от тях. Другите два типа смеси трябва да са по-меки. Затова решението ще се вземе след тестовете в Бахрейн, когато се види как вече определените типове гуми оперират на температури от порядъка на 35-40 градуса.

Засега от Бриджстоун предвиждат в първите три състезания от сезона да се използват вече определените два типа гуми, естествено, ако не изникнат непредвидени проблеми. По-меките гуми, за които ще се решава в Бахрейн, ще се появят в шампионата чак за Гран при на Монако.




Хамилтън не се страхува от Алонсо


Младият пилот на Макларън-Мерцедес Луис Хамилтън заяви, че не се страхува от именития си съотборник Фернандо Алонсо. Британецът е готов за битка не само с останалите отбори, но и с двукратния световен шампион.

„Чакам с нетърпение началото на новия сезон. Искам да се състезавам и да побеждавам най-добрите”, заяви Хамилтън. „Сега работя с най-добрия пилот и ще имам възможност да се докажа и да видя до къде съм стигнал в развитието си. Ще се уча и ще се опитам да натрупам опит, след което се надявам да го победя. Алонсо е фантастичен. Познава всеки сантиметър от пистите. Очаквам с нетърпение първия старт в Малбърн”, допълни той.




Гърция все по-близо до Ф1


Шансовете на Гърция да организира състезание от календара на Формула 1 станаха още по-големи, съобщават медиите на Острова. Президентът на Гърция Каролос Папуляс внесе законопроект, който ще позволи на бъдещите инвеститори да търсят финансова помощ от правителството на страната. Правителството на южната ни съседка е силно амбицирано да направи писта за Формула 1, още повече, че този сезон Турция ще организира за трети път кръг от Гран при. Новото трасе ще бъде построено на около 100 км от столицата Атина в градчето Орхоменос, което е с население около 5000 души.
Изображение

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 3665
Регистриран на: 25.12.2006
Местоположение: македонче
Пол: Мъж
Кара: Е39
Мечтае да кара: Е92

Мнение от bam-bam » 23 Яну 2007, 22:55

Гран при на Абу Даби влиза официално в календара на Ф1


Шефът на Формула 1 Бърни Екълстоун ще обяви този уикенд, че от 2009 година Гран при на Абу Даби ще влезне в календара на първенството, съобщава вестник “The Guardian”. Както е известно, този уикенд в столицата на Обединените Арабски Емирства (ОАЕ), ще бъде направена демонстрация с колите на всички отбори от Формула 1. Абу Даби е най-голямото от седемте емирства, които образуват ОАЕ. В най-скоро време в Абу Даби ще бъде построен и т.нар. “Theme park” на Ферари. Новото трасе за Ф1 щяло да бъде по улиците на града с дължина от 5,4 километра на остров Яс. То ще бъде проектирано от известния инженер Херман Тилке.




Първи тест с Ферари ще направи Райконен днес


Днес на пистата “Валелунга” в Италия пилотът на Ферари Кими Райконен за първи път ще има възможността да тества болид на “Черните кончета”. Финландецът ще застане зад волана на колата от миналата година 248F1. Тридневните тестове трябваше да се състоят на трасето в Мугело, но заради лошото време бяха изместени на пистата “Валелунга”.




Райконен направи официален дебют с болид на Ферари


Днес на пистата “Валелунга” край Рим пилотът на Ферари Кими Райконен направи официален дебют с с болид на “Черните кончета”. До този момент финландецът нямаше нито една обиколка с кола на Скудерията, от както премина от екипа на Макларън-Мерцедес. "Айсмен" застана зад волана на колата от миналата година 248F1. Тридневните тестове трябваше да се състоят на трасето в Мугело, но заради лошото време бяха изместени на "Валелунга". Условията на италианската писта също не бяха едни от най-добрите и Кими въртеше обиколки на мокра писта.




Супер Агури се провали в краш теста на ФИА



Болидът на Супер Агури SA07 се е провалил на последния краш тест на ФИА, стана ясно днес. Колата е почти същата, като тази на Хонда от сезон 2006 – RA106 и вече предизвика много коментари от специалистите във Формула 1. Тимът на Агури Сузуки вече използва шасито на Хонда по време на зимните тестове миналата година. Това предизвика множество полемики и част от по-малките екипи в Гран при, начело със Спайкър, протестираха пред ФИА. Както е известно, протести има и срещу Торо Росо, които смятат да използват през новия сезон шасито на “братята” от Ред Бул.

От Супер Агури ще направят необходимите промени по задната част на кокпита и ще се опитат да преминат успешно тестовете за издържливост на ФИА. Заради проблемите се очаква официалната презентация на SA07 да закъснее и колата ще бъде представена в края на февруари.




Колите на Торо Росо и Супер Агури заплашени с дисквалификация в Австралия


Миналият петък шефовете на отбори във Формула 1 се събраха, за да обсъдят продължаващата вече няколко месеца сага около колите на Торо Росо и Супер Агури или т.нар. "customer cars". Както е известно, лидер на кампанията срещу тях е тима на Спайкър и те вече заплашиха своите конкуренти, че ще се обърнат към Арбитражния съд на ФИА. През новия сеон екипите на Торо Росо и Супер Агури смятат да използват шаситата на своите по-големи “братя”, съответно Ред Бул и Хонда. Така на практика, те ще се състезават с коли, които не са проектирали сами и взимат наготово машините на водещите отбори от миналата година. За разлика от някои други автомобилни шампионати, във Формула 1 отборите трябва само да си построят и направят колите. При създалата се ситуация, тимът на Спайкър е поставен в неравностойно положение.

На срещата в петък, шефът на Формула 1 Бърни Екълстоун е предложил компромисен вариант, който е бил отхвърлен. Някои специалисти предполагат, че по време на първия старт от новия сезон за Гран при на Австралия на 18 март, може дори да се стигне до дисквалификация на болидите на Торо Росо и Супер Агури.



Ред Бул с нов спонсор



Отборът на Ред Бул от Формула 1 подписа днес договор за спонсорство с швейцарската технологична компания “Oerlikon”, стана ясно днес. В същото време конкурентите от Уилямс-Тойота продължиха контракта си с фирмата за часовници “Oris”. Швейцарците са партньори на британците от 2003 година и за сега ще останат обвързани с тях още един сезон.
Изображение

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 3665
Регистриран на: 25.12.2006
Местоположение: македонче
Пол: Мъж
Кара: Е39
Мечтае да кара: Е92

Мнение от bam-bam » 24 Яну 2007, 21:46

Рено се цели в трета поредна титла


Трета поредна титла във Формула 1 ще се опита да спечели отборът на Рено. Днес френският тим представи новия си болид в Амстердам. Пилоти ще бъдат Джанкарло Фисикела и финландеца Хейки Ковалайнен. Въпреки че световният шампион при пилотите Фернандо Алонсо премина в Макларън, босът на французите Флавио Бриаторе смята, че това няма да бъде голям проблем.

"Ние знаем, че сме добър отбор и притежаваме качества да бъдем сред лидерите. Всеки сезон ни отписват, заради промените, които настъпват в тима. През последните две години ги опровергахме и се надявам, че ще направим същото и през 2007" заяви Бриаторе.

Новата кола R27 вече не е в синьо-жълто, а преобладаващите цветове са бяло, жълто, оранжево и тъмно синьо, заради новия спонсор ING. Лидер на тима ще бъде Фисикела, който досега бе в сянката на Алонсо и не успяваше да разкрие големия си потенциал.

"Нямам търпение да започне новия сезон. Мисля, че колата е много добра, отборът е мотивиран и искаме пак да спечелим и двете титли. Ще се опитаме във всяко състезание да печелим, или поне да завършваме на подиума" заяви италианецът.

"За мен е привилегия, че съм в този отбор, който ми гласува доверие. Сега остава да отговоря по подобаващ начин на очакванията. Все пак зная, че през този сезон най-вече ще се уча. Първоначално ще се опитам да завършвам състезанията и да печеля точки, а след това целта ми ще бъде да се качвам на подиума, което може да стане и по-рано от очакванията" добави Хейки Ковалайнен.





Индия напира все по-силно за старт от Ф1

Една от най-бързо развиващите се страни в света - Индия е все по-близо до организиране на старт от Формула 1. Според медиите в югоазиатската държава, до столицата Ню Делхи ще се построи нова писта, а проектът ще бъде официално обявен през март. Основен организатор на идеята за старт от Формула 1 през 2009 г. в Индия е шефът на авиокомпанията “Kingfisher Airlines” Вихей Малая. Както е известно, милионерът е и спонсор на тима на Тойота. Според световните анализатори, до 2015 година Индия ще изпревари Великобритания, Франция и Италия по икономически показатели, а Германия, Япония и САЩ ще останат по-назад до 2050 година.




"Шел" ще прави най-скъпата реклама за Ф1



Един от основните спонсори и доставчици на Ферари – "Шел" ще заснеме с новите коли на Скудерията най-скъпата телевизионна реклама в историята. "Шел" доствя на Ферари гориво, масло и други флуиди за болида на италианците. Световната марка ще заснеме рекламата по улиците на най-големите градове по света, сред които са Лондон и Ню Йорк. Тя ще показва как автомобилите на Ферари се състезават между сградите по улиците на мегаполисите. Проектът ще струва около 2 милиона паунда и се очаква да се появи по телевизията в началото на март, няколко дни преди старта на сезона на 18 март в Австралия.




Кубица: Все още свиквам с новите гуми


Пилотът на БМВ-Заубер Робърт Кубица заяви, че все още се опитва да разбере точните характеристики на новите гуми на Бриджстоун за 2007 г. През тази година японците ще са единствения доставчик на гуми, след като Мишлен се отказа от Формула 1 миналия сезон.

„Вярно е, че сега с новите гуми трябва да се кара по-меко и технично. Това ми създаваше някои проблеми в началото, особено в началото на завоите. С други думи, ако няма кой знае какви промени по колата, няма да ме видите да карам по-агресивно. Стилът ми ще същия”, коментира Кубица.




Алонсо ще участва във фестивала в Абу Даби този уикенд


Двукратният световен шампион във Формула 1 Фернандо Алонсо (Макларън-Мерцедес) ще вземе участие този уикенд във фестивала в столицата на Обединените Арабски Емирства (ОАЕ) – Абу Даби. В най-голямото от седемте емирства ще бъде направена демонстрация с колите на отборите от Формула 1. За сега само осем отбора са потвърдили участие във феста (Макларън-Мерцедес, Хонда, Тойота, БМВ-Заубер, Супер Агури, Торо Росо, Спайкър и Ред Бул). Ферари със сигурност също ще се включи, но плановете на Рено и Уилямс за сега не са ясни. Очаква се в Абу Дани официално да бъде обявено, че емирството влиза в календара на Ф1 през 2009 година.

Освен Алонсо, участие са потвърдили още Рубенс Барикело и Ралф Шумахер.




Реконструкцията на пистата в Барселона приключи



Пистата „Каталуния” в Барселона бе реконструирана и вече има нов шикан, съобщава официалният сайт на списание ClubF1 – clubf1.net Той се намира между завоите Юръпкар и Ню Холанд и беше направен, за да се подобри сигурността на трасето. Чрез него се намалява скоростта точно преди последния завой, водещ към главната права. Зоните за сигурност при новия шикан са асфалтирани и е направена нова система за безопасност от бариери, която може да поеме удар с над 200 км/ч.
Изображение

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 3665
Регистриран на: 25.12.2006
Местоположение: македонче
Пол: Мъж
Кара: Е39
Мечтае да кара: Е92

Мнение от bam-bam » 25 Яну 2007, 21:43

Рено представи новия си болид R27


Световните шампиони във Формула 1 при конструкторите за последните две години Рено представиха вчера новия си болид за сезон 2007 – R27. Болидът беше показан официално за първи път в Амстердам (Холандия) с новите цветове и логото на основния спонсор – “ING”. Колата е с изцяло нова цветова схема – жълто, съчетано със синьо, бяло и оранжево. На специалната церемония присъстваха пилотите на тима Джанкарло Физикела, Хейки Ковалайнен, както и тест-пилотите Рикардо Зонта и Нелсън Пикет-джуниър.

Шефът на Рено Флавио Бриаторе категорично заяви, че френският екип ще се опита да защити титлите си при конструкторите. Целта остава и трофея при пилотите, въпреки че световният шампион Фернандо Алонсо напусна тима и ще кара в Макларън-Мерцедес.



Хонда показа RA107

Отботът на Хонда показа днес на пистата “Каталуния” край Барселона новата си кола RA107. На презентацията присъстваха пилотите на тима Рубенс Барикело, Дженсън Бътън, както и всички шефове на екипа. Още вчера Барикело се появи на пистата край Монтмело и завъртя няколко обиколки, но днес автомобилът беше официално показан на журналистите. За сега болидът RA107 е боядисан в черно и бяло, но истинските му цветове ще станат ясни през февруари.



Физикела решен да печели състезания


През последните два сезона пилотът на Рено Джанкарло Физикела гледаше как съотборникът му Фернандо Алонсо спечели две титли във Формула 1. Тази година обаче, италианецът е решен да печели състезания и да се бори за световната корона. Физикела ще кара за Рено за трета поредна година и ще е третия най-добре заплатен пилот в шампионата през сезон 2007. Вчера французите представиха новата си кола R27 на специална церемония в Амстердам (Холандия).

„Духът на отбора е много силен, след две фантастични години и сме оптимисти и за новия сезо”, заяви Физикела. „Уверен съм в способностите на отбора. Решен съм да печеля състезания и да се боря за световната титла. Рено знае как да прави шампионски коли, които да се борят за титлите. За мен се отваря голяма възможност и съм готов да битка до последно”, допълни италианецът.



Новата Хонда се счупи при първата обиколка на Бътън


Тази сутрин на пистата “Каталуния” край Барселона, отборът на Хонда представи новата си кола RA107. След събитието, пилотът на японците Дженсън Бътън излезе на трасето с намерение да започне тестове. Но британецът не успя да завърти и един тур, след като по средата на обиколката RA107 получи повреда и спря по средата на пистата. Вчера съотборникът на Дженсън – Рубенс Барикело нямаше никакви проблеми с автомобила, но днес повреда в електрическата система накара Бътън да се прибере пеша в бокса.




Ковалайнен готов за новия сезон


Младият пилот на Рено Хейки Ковалайнен заяви, че е готов да направи своя дебют във Формула 1. Миналата година финландецът беше тест-пилот на французите, и след напускането на Фернандо Алонсо, шампионите дадоха шанс на Хейки за титулярно място. През сеон 2006 сънародникът на Райконен навъртя общо 30 000 километра тестове.

„Много се вълнувам от новия сезон”, заяви Ковалайнен. „Знам, че досега не съм постигнал нищо. Миналата година дадох всичко от себе си на тестовете, за да може тима да види моята работа. Повярваха ми и сега е мой ред, да не ги разочаровам. Ще се уча доста тази година. Очаквам сезона да е фантастичен”, допълни той.
Изображение

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 3665
Регистриран на: 25.12.2006
Местоположение: македонче
Пол: Мъж
Кара: Е39
Мечтае да кара: Е92

Мнение от bam-bam » 26 Яну 2007, 23:18

Проблемите за Ферари продължават


Тази седмица отборът на Ферари тества на пистата “Валелунга” край Рим. Италианците обаче не случиха на добро време и в дъжда Фелипе Маса и Кими Райконен не можаха, да изпълнят докрай плановете на екипа. Въпреки дъжда, тестовете продължиха и вчера, но този път колите на “Скудерията” имаха и технически трудности. Зад волана на новото Ферари – F2007 Маса три дни нямаше проблеми, но вчера колата му спря на завоя “Trincea”, след като двигателя започна да издава странни звуци. Автомобилът беше закаран в бокса и механиците огледаха внимателно мотора V8.

В същото време, Райконен изпусна от управление колата от миналия сезон 248F1, на завоя “Curva del Semaforo” и се заби в предпазните огради. Финландецът повреди предното крило и счупи лявото окачване. Тестовете в Италия продължават и днес.




Ред Бул представи RB3


Тази сутрин на пистата “Каталуния” край Барселона, отборът на Ред Бул представи новата си кола RB3. На събитието присъстваха пилотите на тима Дейвид Култард, Марк Уебър, както и тест-пилотите Робърт Доорнбос и Михаел Амермюлер. Болидът е изцяло конструиран от бившия дизайнер на Макларън-Мерцедес Ейдриън Нюи. Този сезон Ред Бул ще кара с двигатели на Рено, а “братята” от Торо Росо с мотори на Ферари.




Рено снима рекламен клип в Холандия


В сряда на специална церемония в Амстердам (Холандия) отборът на Рено представи новата си кола R27. Екипът на французите вече е на легендарната писта “Зандворт” в “страната на лалетата”, където ще снимат рекламен клип с новите цветове на тима. Както е известно, от този сезон финансово-застрахователната компания „ING” ще е основен спонсор на отбора. За последно “Зандворт” беше домакин на Гран при във Формула 1 през 1985 година. Тогава победата грабна четирикратният световен шампион Ален Прост с Макларън





Маса разби новата кола на Ферари


Тази сутрин на пистата “Валелунга” край Рим пилотът на Ферари Фелипе Маса катастрофира с новия болид на Ферари - F2007. Бразилецът излезе от колата невредим, но по всичко изглежда, че тестовете на Маса с F2007 за тази седмица приключиха. Както е известно, екипът на “Черните кончета” тества на трасето в Италия вече цяла седмица, но само Маса кара новия автомобил, а Кими Райконен продължава да върти обиколки с колата от миналата година – 248F1, въпреки катастрофата от вчера.
Изображение

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 3665
Регистриран на: 25.12.2006
Местоположение: македонче
Пол: Мъж
Кара: Е39
Мечтае да кара: Е92

Мнение от bam-bam » 02 Фев 2007, 23:14

Екълстоун: Скоро може да има второ състезание в Америка


Шефът на Формула 1 Бърни Екълстоун призна, че в най-скоро време в Америка може да има второ състезание в календара, след това в Индианаполис. Според световните медии, Бърни упорито преговаря с Лас Вегас и Чикаго за домакин на Гран при. Както е известно, договорът на Инди с Екълстоун и компания изтича след края на тазгодишната надпревара на 17 юни.

„Може би няма да променяме мястото на състезанието в Америка, но може и да го сменим. А защо, да не имаме и второ Гран при. Още няколко места се натискат за Формула 1. Ще видим. Скоро може да имаме две състезания там”, коментира Екълстоун.

Според последните проучвания, популярността на Формула 1 отвъд Океана е същата, като тази на американските серии Чемпкар.



Шумахер ще присъства на всяко европейско Гран при


Легендата на Ферари Михаел Шумахер ще бъде постоянно с екипа на “Черните кончета” във всяко едно състезание от шампионата в Европа. 38-годишният седемкратен световен шампион във Формула 1, който вече е асистент в отбора щял да се появи за първи път в бокса на Ферари по време на Гран при на Испания през май. Пилето нямал намерение, да пътува извън Стария континент и искал да прекарва повече време със семейството си.



Koвалайнен: Искам да спечеля още тази година



Младият пилот на Рено Хейки Ковалайнен призна, че очаква с нетърпение новия сезон във Формула 1. Финландецът иска да запише първата си победа в Гран при още тази година. Ковалайнен ще дебютира в най-престижната автомобилна надпревара на 18 март на пистата “Албърт парк” в Мелбърн.

„Сега мисля само за първия старт в Австралия. Не искам да си поставям големи цели, но се надявам още този сезон да постигна първата си победа”, заяви Ковалайнен пред “Би Би Си”. „Искам да сме конкурентни на останалите отбори. Най-важното нещо е да започна добре сезона. Да завърша в Мелбърн и да спечеля точки. Всички във Формула 1 искат добри резултати, и аз не правя изключение”, допълни той.



Сър Франк Уилямс: Заемането на шасита е извън правилата


Шефът на Уилямс-Тойота – Сър Франк Уилямс заяви пред британскто издание “Тhe Guardian”, че колите на Супер Агури и Торо Росо не отговарят на правилата. Клиентските болиди или т.нар. “customer cars” са тема номер едно в света на Формула 1 и са на път да предизвикат огромен скандал по време на първия старт от новия сезон на 18 март в Австралия. Уилямс заплаши, че ще отнесе въпроса дори до Арбитражния съд на ФИА. Според легендарния британец, Супер Агури и Торо Росо нарушават споразумението “Конкорд”, което регулира търговските и комерсилани правила във Формула 1.

Както е известно, лидер на кампанията срещу Супер Агури и Торо Росо е тима на Спайкър, подкрепян в пълна степен от Уилямс. През новия сеон австрийците и японците смятат да използват шаситата на своите по-големи “братя”, съответно Ред Бул и Хонда. Така на практика, те ще се състезават с коли, които не са проектирали и създали сами и взимат (заемат) наготово машините на водещите отбори от миналата година. За разлика от някои други автомобилни шампионати, във Формула 1 отборите трябва само да си построят и направят колите.

“Напълно съм против срещу заемането на шасита във Формула 1. Ние от Уилямс вярваме, че това нарушава спортните правила. Ние сме един от най-старите отбори и излизаме на пистата, за да се борим за двете световни титли. Едната за най-добрия състезател в света и другата за отбора, който е построил най-добрата кола. В правилника е ясно написано: “Всеки един отбор трябва да построи свое собствено шаси”. Това означава, че Торо Росо и Супер Агури нарушават правилата.



ФИА иска зрителите да знаят за избора на гуми на пилотите


ФИА иска да задължи отборите във Формула 1 да направят публично избора на гуми на своите пилоти по време на състезанията, стана ясно днес. Техническият делегат на Международната автомобилна федерация Чарли Уайтинг иска, след старта на състезанието, отборите да изпратят информация, с кой тип гуми карат техните пилоти. Така това ще става ясно, едва след изгасването на червените светофари, а не преди това. ФИА все още мисли да въведе и т.нар. “червени гуми” на Бриджстоун, но екипите не са съгласни да разкриват избора си на гуми преди старта. През 2007 година при сухо време, състезателите ще имат право да избират между два тима гуми – с меки и по-твърди смеси. Ако предложението се приеме преди началото на новия сезон, феновете на високите скорости ще имат по ясна представа за стратегията на своите любимци.




Рено с нови състезателни инженери


Световните шампиони от Рено назначиха днес нов екип от състезателни инженери за 2007 година. Инженерът на Джанкарло Физикела през последните два сезона Алан Перман вече е главен инженер на Рено и отстъпи мястото си на Дейвид Грийнууд. На младия финландец Хейки Ковалайнен пък ще помага Адам Картер. След напускането на Фернандо Алонсо в посока Макларън-Мерцедес, неговият инженер Род Нелсън премина в тима на Уилямс-Тойота.






Бахрейн ще организира Гран при до 2013 година


Организаторите на Голямата награда на Бахрейн на пистата “Сахир” продължиха договора си домакинство на кръг от Ф1 до 2013 година. Сегашният контракт на трасето изтичаше през 2008 година. Както е известно, този уикенд се очаква официално да бъде обявено, че най-голямото емирство в ОАЕ - Абу Даби също влиза в календара през сезон 2009. За първи път пилотите от Ф1 стъпиха в Бахрейн през 2004 година, а миналият сезон на “Сахир” се проведе първия старт от престижната надпревара. Тази година първия кръг е на 18 март на „Албърт парк” край Мелбърн (Австралия).




Рон Денис купува Продрайв


Шефът на Макларън-Мерцедес Рон Денис иска да купи 12-ят отбор в първенството на Ф1 през 2008 година – Продрайв, стана ясно днес. Шефът на Продрайв Дейвид Ричардс вече няколко пъти обяви официално, че догодина смята да използва шаси на Макларън и двигател на Мерцедес-Бенц. Денис искал да направи Продрайв втори “Б” отбор на Макларън по подобие на Ред Бул и Торо Росо.



Райконен най-накрая подкара новото Ферари


Тази сутрин на пистата “Рикардо Тормо” във Валенсия пилотът на Ферари Кими Райконен най-накрая дебютира с новата кола на тима F2007. До сега тестове с новия болид правеше само Фелипе Маса, а финландецът караше с миналогодишния модел. Днес “Айсмен” тества заедно с бившия си отбор Макларън-Мерцедес в лицето на двукратния световен шампион Фернандо Алонсо. Освен отборите на Ферари и Макларън, на трасето са още екипите на Рено, Ред Бул, Тойота, Хонда, БМВ-Заубер и др.




Ричардс: Купуването на шаси през 2008 г. ще е легално


Шефът на Продрайв Дейвид Ричардс не се съмнява, че през 2008 г. ще бъде позволено закупуването на шасита от други отбори, въпреки съпротивата на някои шефове на екипи в настоящия момент, съобщава официалният сайт на списание ClubF1 – clubf1.net От следващата година Продрайв ще бъде дванадесетия тим на стартовата решетка и планира да купи шаси, с което да се състезава във Формула 1. Според Сър Франк Уилямс обаче подобни действия противоречат на правилника:

“Според сегашните правила за 2008 г., закупуването на шасита от други тимове не е разрешено”, коментира той.

Отговорът на Ричардс бе, че Сър Франк греши, тъй като покупката на шаси ще се разрешава от новото споразумение „Конкорд”.

“По този въпрос няма неясноти. Закупуването на шасита от други отбори през 2008 г. ще е позволено. Уилямс ще бъде част от шампионата през сезон 2008, след като прие тези условия. За мен всичко изглежда абсолютно ясно”, заяви Ричардс.




Алонсо блъска новото Ферари във Валенсия


Вчера на пистата “Рикардо Тормо” във Валенсия голяма част от отборите във Ф1 започнаха изпитания за новия сезон. Двукратният световен шампион Фернандо Алонсо подкара новата кола на Макларън-Мерцедес MP4-22. В една от обиколките си обаче, испанецът претърпя първия си инцидент за годината. Алонсо се движеше зад тест-пилота на Ферари Лука Бадоер и закачи задната част на 248F1 (на снимката горе). Италианецът изгуби контрол над автомобила и се озова в чакъла. Алонсо също спря на пистата, след като получи повреда в резервоара за масло и то се разтече на асфалта.

По-рано обаче, Фернандо постигна най-доброто време за деня. Втори остана тест-пилотът на Рено Нилсън Пикет джуниър зад волана на R27. Кими Райконен финишира пети с новото Ферари F2007. Времето на пистата беше студено и мокро и се очаква днес условията да са по-добри.




Супер Агури показват новата кола през март


Отборът на Супер Агури ще представи новия си болид SA07 на 12 март в Япония, съобщава официалната страница на списание ClubF1 – clubf1.net. Събитието ще се състои в Токио само няколко дни преди първия за сезона старт в Мелбърн, Австралия. Появата на колата на японския тим се очаква с нетърпение от специалистите, за да се определи дали наистина има нещо общо с миналогодишния болид на Хонда.





Инженер на Уилямс напусна тима


Един от инженерите на Уилямс Франк Дерни напусна екипа, след като и двете страни се споразумяха договорът му да не бъде подновяван, съобщава официалният сайт на списание ClubF1 – clubf1.net. Инженерът се завърна при Сър Франк през май 2003 г., за да подпомогне с техническите си познания отбора. Малко по-късно стана част от екипа около Хуан-Пабло Монтоя. Впоследствие остана в тима като консултант по специалните проекти. В средата на 80-те години той също работи за Уилямс, после бе технически директор на Лотус. След това за кратко бе в Лижие, Бенетон, Ероуз и Лола. Засега не е ясно дали Дерни ще остане във Формула 1, преминавайки в друг тим.




Алонсо отново най-бърз във Валенсия


Във втория ден вчера от тестовете на пистата “Рикардо Тормо” във Валенсия, пилотът на Макларън-Мерцедес Фернандо Алонсо отново даде най-добро време. Испанецът бе най-бърз и във вторник. Втори и трети останаха съответно пилотите на Рено Джанкарло Физикела и Хейки Ковалайнен.

Времето във Валенсия беше слънчево и топло и този път нямаше особенни инциденти. Фелипе Маса с новото Ферари F2007, Робърт Кубица (БМВ-Заубер) и тест-пилотът на Супер Агури Гиедо ван дер Гарде се завъртяха на пистата, но се отърваха без сериозни повреди. Холандецът Ван дер Гарде направи своя дебют във Формула 1 с колата на японците от миналия сезон – SA06. Той успя да запише само четири обиколки, след като получи повреда в кормилната уредба.

По-късно през деня двигателят БМВ на Кубица гръмна, а новият тест-пилот на Уилямс-Тойота Накажима трябваше да завърти 116 обиколки (300 км), за да получи от ФИА своя суперлиценз.




Шеф на Ферари иска да напуска

Състезателният и тестови инженер на Ферари Майкъл Степни призна, че иска да си вземе една година почивка от тима, по подобие на бившия вече технически директор на “Скудерията” Рос Браун. Както е известно, Степни е на работа при “Черните кончета” от 1992 година и има основна заслуга за успехите на тима от Маранело през последните години. Двамата с Браун измисляха състезателната стратегия на Михаел Шумахер, донесла толкова много победи на италианците. Степни заяви, че е недоволен от последните промени в техническия и спортния щаб на отбора и сериозно обмисля възможността да си вземе отпуск. През зимата за заместник на Браун беше назначен Марио Алдомондо.

„Мисля да си взема една година почивка от Ферари”, заяви Степни пред “Аutosport”. „Не съм щастлив от промените в отбора. Искам да се развивам и кариерата ми да върви нагоре. В момента това не става. Искам да работя за Ферари, но ако някои друг отбор ми предложи работа ще обмисля офертата”, допълни той.

Според медиите на Острова, през 2008 година Браун ще се върне и ще застане начело на отбора на Ферари, а Степни ще е неговата дясна ръка на поста технически директор.



Алонсо: За сега всичко е наред, но не отписвайте Ферари


Тази седмица на пистата “Рикардо Тормо” във Валенсия двукратният световен шампион Фернандо Алонсо (Макларън-Мерцедес) постигна най-добрите времена на трасето. Зад волана на MP4-22, испанецът нямаше особенни технически проблеми и сподели, че се чувства много добре в отбора. Според Алонсо, към този етап на подготовката за новия сезон не трябва да се отписва нито един екип в шампионата.

“Можем да сме много доволни от тестовете”, заяви Алонсо. “За сега всичко е наред, но нещата могат да се променят много бързо. Винаги могат да възникнат проблеми и трябва да продължим да работим здраво. Новите гуми на Бриджстоун са много трудни за каране. Всички отбори имат проблеми с тях, но изглежда ние се адаптирахме по-добре към тях. Колата няма проблеми с издържливостта, но нека стискаме палци това да продължи. Не оптписвайте Ферари. Те заедно с Рено ще са основните ни конкуренти за титлата”, допълни той.
Изображение

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 3665
Регистриран на: 25.12.2006
Местоположение: македонче
Пол: Мъж
Кара: Е39
Мечтае да кара: Е92

Мнение от bam-bam » 04 Фев 2007, 21:55

Шефът на Ф1 иска 20 старта


Шефът на Формула 1 Бърни Екълстоун заяви, че очаква през следващите три години календара на шампионата да бъде от 20 състезания. Този сезон първенството ще е от 17 старта, а още пет страни изявяват желание за домакинство. Както се очакваше, вчера официлано стана ясно, че Абу Даби ще е домакин на Гран при за период от седем години от 2009 година. Сингапур пък имал най-голям шанс за нощен старт още догодина.
Изображение

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 3665
Регистриран на: 25.12.2006
Местоположение: македонче
Пол: Мъж
Кара: Е39
Мечтае да кара: Е92

Мнение от bam-bam » 08 Фев 2007, 22:09

Маса най-бърз във втория ден на "Херес"



Пилотът на Ферари Фелипе Маса бе най-бърз вчера през втория ден от изпитанията на пистста “Херес” в Испания. Бразилецът не кара във вторник, защото не се чувстваше добре, съобщава официалният сайт на списание ClubF1 - clubf1.net Времето му от вчера (1:19,746 минути) обаче бе по-добро от това на лидера от вторник Педро де ла Роса. Маса изпревари съотборника си Кими Райконен с 3 десети от секундата след като финландецът загуби по-голямата част от деня заради механични проблеми, а допълнително бе възпрепятстван от лошото време и дъжда на пистата. В крайна сметка записа пето време.

Втори вчера се класира Люис Хамилтън (Макларън-Мерцедес), като към него през този ден се присъедини съотборникът му Фернандо Алонсо. За световния шампион денят не мина без проблеми, след като още сутринта излетя от пистата, очевидно поради механичен проблем, а следобед спря в края на старт-финалната права.

В таблицата за класиране между двамата пилоти на Макларън се вмъкна Робърт Кубица от БМВ, който успя да запише трето време. От Рено за изпитанията използваха двамата си тест пилоти. Нелсън Пикет-джуниър бе по-бързият от двамата, побеждавайки Рикардо Зонта със 7 десети от секундата. Към Дженсън Бътън от Хонда (завършил 13-ти) пък се присъедини Марко Андрети за втория си тест с тима като и двамата караха RA107. Американецът направи 74 и остана последен от всичките 16 състезатели на пистата.




Култард глобен за стара катастрофа в Монако


Пилотът на Ред Бул Дейвид Култард бе глобен от съд в Монако с 500 евро затова, че при пътен инцидент през 1999 година е наранил жена, с която е пътувал в автомобил на Мерцедес. Няколко седмици преди старта за Гран при на Монако през 1999 г, Култард е шофирал кола на Мерцедес, но в световноизвестния тунел на княжеството при скорост от 150 км/ч, изгубил контрол над автомобила, и наранил спътничката си на задната седалка. Както е известно, Кулатрд живее в Монако, заради данъчните облекчения в Монте Карло. През 2002 година, жената оттеглила всички обвинения срещу Култи, след като шотландецът компенсирал пасажерката си. Въпреки това, съдът глоби Дейвид заради пътното-транспортното произшествие. Именно през сезон 2002, Култард спечели втората си победа в Монако зад волана на Макларън-Мерцедес.



Супер Агури ще съди Спайкър заради Ван дер Гарде


Един от шефовете на Супер Агури Даниел Аудето заяви, че тимът на японците смята да съди отбора на Спайкър, заради изненадващото преминаване на Гиедо ван дер Гарде в екипа на холандците. Както е известно, в края на миналата година Ван дер Гарде подписа договор със Супер Агури за тест-пилот, но преди няколко дни изненадващо премина в отбора на Спайкър. Холандецът вече бе обявен за трети пилот на своите сънародници през новия сезон. На пистата във Валенсия преди няколко дни, той направи само няколко обиколки с кола на Супер Агури.

“Гиедо трябваше да завърти поне 300 км, за да получи суперлиценз на ФИА, но ние му позволихме само няколко инсталационни обилки, защото неговият мениджмънт не можа, да се разбере с нас”, заяви Аудето. “Но ние все още имаме договор с него. Това, което направи Спайкър минава всякакви граници. Вече обмисляме възможността да ги съдим. Имаме перфектен договор с Ван дер Гарде. Документът вече е изпратен в офиса на ФИА в Женева. От наша страна всичко е легално и сме в пълното право да си търсим правата”, допълни той.




Санкт Петербург иска кръг от Ф1


Руският министър на спорта Вячеслав Фетисов обяви официално, че един от най-красивите градове в Европа Санкт Петербург може в най-скоро време да стане домакин на кръг от Формула 1. Министерството на спорта на Русия вече е изпратило официална заявка до шефа на Гран при Бърни Екълстоун.

“Вече изпратихме нашето предложение до г-н Екълстоун. С него поддържаме много добри контакти и се надяваме на положителен отговор”, заяви Фетисов.

Както е известно, през уикенда официално бе съобщено, че Абу Даби влиза в календара от 2009 година. Преди нялко месеца стана ясно, че Южна Корея вече има договор за домакинство за седем години, а първото Гран при ще е там през 2010 г. Неотдавна самият Бърни сподели, че искам да види състезанията във Ф1 изнесени на изток.

„Искам да видя Формула 1 в една друга светлина. Имаме нужда от места, като Китай, Бахрейн, Сингапур и Абу Даби. Те имат какво да ни предложат. На “Имола” и “Маникур” няма никакви удобства и условия за нашите гости”, коментира преди няколко дни 76-годишният Екълстоун.




Вилньов се мести да живее в Канада?


Най-вероятно бившият пилот на БМВ-Заубер Жак Вилньов ще се премести от сегашния си дом в Швейцария, за да заживее постоянно в Канада, съобщава официалният сайт на списание ClubF1 – clubf1.net. 35-годишният пилот пребиваваше главно във Вилар-сюр-Олон по време на кариерата си във Формула 1. Откакто обаче бе уволнен от БМВ миналата година Жак, заедно със съпругата си Жоан и малкият им син Жул, прекарва голяма част от времето си в Канада. По последна информация Вилньов е закупил триетажно имение за 3 млн. долара, ремонтирал го е и планира да се пренесе там за постоянно.




Възможно е отборите да тестват на “Спа” през лятото


Отборите от Формула 1 и комисията за тестове на ФИА обсъждат вариант, дали през лятото ще е възможно да се проведат изпитания на белгийската писта “Спа”, съобщава официалният сайт на списание ClubF1 – clubf1.net. Тимовете имат свободно време през втората седмица на юли, но окончателното решено ще бъде взето тази седмица. Според предварителното разписание точно по това време екипите трябва да карат на “Каталуния” в Барселона. Вместо това повечето отбори настояват да отидат в Белгия. На тази писта, болид от Формула 1 не е стъпвал от последното състезание там през 2005 г.


Същевременно идеята е подкрепяна и от собствениците на „Спа”, защото евентуалните тестове ще спомогнат за завръщането на трасето в официалния календар на Ф1. Пистата все още не е хомологирана от ФИА, но както изглежда това е само формалност и ако екипите се споразумеят за тестове там, се предполага, че няма да възникнат пречки. Тазгодишната надпревара за Голямата награда на Белгия ще се проведе на 16 септември.



Алонсо недоволен от своя Макларън


Световният шампион във Формула 1 Фернандо Алонсо явно не е готов за работата, която го очаква в Макларън Мерседес. Защото само ден, след като Сребърните стрели бяха победени (макар и минимално) от Ферари на тестовете на пистата Херес де ла Фронтера, испанецът изрази недоволството си от болида.

“Не мисля, че с тази кола можем да побеждаваме, защото все още не сме достатъчно бързи, а и няма много време до началото на сезона. В момента, това което ми харесва най-много са цветовете на Макларън” заяви испанецът в интервю за канала “Теле 5”.

Все пак той отчете известен прогрес. “Все пак хубавото е, че от ден на ден ставаме по-бързи и екипът работи непрекъснато по различните подобрения” добави Алонсо.

Той коментира и най-големите съперници на тима в предстоящия шампионат. “Ферари изглеждат доста силни, докато смятам, че Рено ще започне добре, но както обикновено в края на сезона ще има проблеми. Според мен изненадата ще бъде БМВ” каза още испанският пилот.



Ферари би за първи път Макларън през 2007 година


За първи път през 2007 година Ферари победи Макларън. Повечето отбори във Формула 1 се готвят за новия сезон на пистата "Херес де ла Фронтера" край Кадис. Там бяха и най-вероятно основните съперници за титлити при пилотите и конструкторите.

В досегашните изпитания винаги Сребърните стрели бяха по-бързи. Днес обаче Фелипе Маса завъртя най-бърза обиколка за 1,19,746 минути с новото F2007. Така той изпревари втория пилот на Макларън Луис Хамилтън, който обаче изостана само с 0,075 секунди.

Световният шампион Фернандо Алонсо обаче отново бе по-бързо от конкурента си Кими Райконен. Испанецът остана 4-и след като изостана 0,3 секунди от Маса, но изпревари с 0,022 секунди финландеца. Между колите на Ферари и Макларън успя да се вклини полякът Роберт Кулица със своето БМВ, който остана 3-и, на 0,093 от победителя.

Пилотите на Макларън Алонсо и Хамилтън обаче завъртяха най-много обиколки. Испанецът 101, а англичанина 109. Тест-пилотът на Рено Нелсон Пикет - младши остана 6-и, като изпревари конкурентите от Уилямс, Тойота, Ред Бул и Хонда
Изображение

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 3665
Регистриран на: 25.12.2006
Местоположение: македонче
Пол: Мъж
Кара: Е39
Мечтае да кара: Е92

Мнение от bam-bam » 09 Фев 2007, 22:48

Кои са фаворитите във Ф1 преди старта на сезона


Кои са фаворитите във Формула 1 преди началото на сезон 2007 г. през март в Австралия ще разберете от новия брой на списание Club F1. В него можете да прочетете мненията на шефа на Рено Флавио Бриаторе и новия му пилот Хейки Ковалайнен за предстоящите състезания. Както и мнението на моторспорт директора на БМВ доктор Марио Тайсен за 2007 г. и развитието на тима му.


От специалните пратеници на изданието ще научите любопитни подробности и информация за представянията на Макларън, Рено и BMW, както и как преминаха първите дни на Кими Райконен като пилот на Ферари. Специално внимание е обърнато на новите автомобили и двигатели и тяхното развитие спрямо промените в правилата за 2007 г.


В броя също така ще намерите специален репортаж от представянето на модела на Пежо за 24-те часа на Ман – 908, както и интервю с Марк Жене, който ще кара колата в надпреварата за френската компания.




БМВ би всички на мокра писта



Ник Хайфелд с БМВ изпревари всички в третия, последен ден от тестовете на испанската писта Херес вчера.

Изненадващия резултат до голяма степен се дължи на постоянния дъжд, който валя над пистата. Немския отбор показа, че е най-добре приспособен в такива условия и това бе потвърдено от третото място на тест-пилота на отбора Тимо Глог.

Най-бърз от фаворитите бе Кими Райконен с Ферари завършил на 4-то място. Съотборникът му Фелипе Маса бе едва седми. И двамата обаче са пред основните си съперници от Макларън, които имаха разочароващ ден. Фернандо Алонсо е на 13-то място, а тест-пилота на сребърните стрели Педро де ла Роса е 12-ти.

Отборът на Рено реши да пропусне тестовете, разочарован от лошите условия. Вместо това механиците са тренирали важни елементи преди първото състезание. Причините за решението на френския отбор е това, че на мократа писта не е било възможно да се направят планираните проверки. Единствения смисъл бил титулярните пилоти да се запознаят с поведението на колата на мокра писта. Точно в този ден обаче на разположение са били само тестовите пилоти.


Пилот Отбор Време
1 Хайдфелд БМВ 1:29.486
2 Вурц Уилямс 1:30.051
3 Глок БМВ 1:30.213
4 Райконен Ферари 1:30.628
5 Баричело Хонда 1:30.684
6 Розберг Уилямс 1:30.684
7 Маса Ферари 1:30.746
8 Трули Тойота 1:30.981
9 Монтани Тойота 1:31.027
10 Култард Ред Бул 1:31.166
11 Уебър Ред Бул 1:31.405
12 Де ла Роса Макларън 1:31.479
13 Алонсо Макларън 1:31.573
14 Андрети Хонда 1:32.387
15 Зонта Рено Без време
16 Пике Рено Без време




наййййййй после БМВ да са на 1во место ... е поне 1 път в годината се пак е нещо :lol:
Изображение

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 3665
Регистриран на: 25.12.2006
Местоположение: македонче
Пол: Мъж
Кара: Е39
Мечтае да кара: Е92

Мнение от bam-bam » 13 Фев 2007, 22:30

Макларън пак по-бърз от Ферари


През миналата седмица Ферари за първи път победи Макларън по време на тестове през 2007 година. Днес обаче Сребърните стрели отново бяха по-бързи от скудерията и показаха, че колата се развива много добре и съвсем скоро Фернандо Алонсо ще бъде доволен от болида си. Преди няколко дни испанецът изрази недоволството си от бързината на своя Мерседес.

Световният шампион във Формула 1 остана 3-и по време на изпитанията на пистата “Монтмело” край Барселона. Той изостана само с 0,092 от секундата от тест-пилота на тима Педро де ла Роса, който бе най-бърз с 1,22,634 минути. Между тях успя да се вклини Роберт Кубица с БМВ.

Двамата пилоти на Ферари Фелипе Маса и Кими Райконен останаха 5-и и 6-и. Бразилецът бе по-бавен с 0,443 от Де ла Роса като освен това имаше и проблем в електрониката, а финландецът с 0,581 от най-бързия и също прекара голяма част от деня в бокса заради проблеми с електрониката.


9 отбора се готвят за първия старт на сезона на 18 март в Мелбърн. Първи тестове днес направи и отборът на Спайкър, но германецът Адриан Сутил остана на последното 18-о място.



Пилот Отбор Време
1 Де ла Роса Макларън 1:22.634
2 Кубица БМВ 1:22.635
3 Алонсо Макларън 1:22.726
4 Вурц Уилямс 1:23.037
5 Маса Ферари 1:23.077
6 Райконен Ферари 1:23.215
7 Трули Тойота 1:23.239
8 Ковалайнен Рено 1:23.491
9 Росберг Уилямс 1:23.602
10 Глок БМВ 1:23.653
11 Фисикела Рено 1:23.869
12 Монтани Тойота 1:24.015
13 Клийн Хонда 1:24.227
14 Култард Ред Бул 1:24.291
15 Уебър Ред Бул 1:24.531
16 Дейвидсън Супер Агури 1:24.574
17 Баричело Хонда 1:24.934
18 Сутил Спайкър 1:25.581




Роси отрече, че Формула 1 е причина за провала му


Валентино Роси отхвърли предположенията, че тестовете с Ферари през миналата година са го разсеяли и по този начин са помогнали за загубата на титлата.

През 2006 година шампион в кралския клас в мотоциклетизма изненадващо стана американецът Ники Хейдън, с което прекъсна хегемонията на италианеца. "Докторът", както е известен Роси, имаше 5 поредни титли.

"Според мен това не е така. Аз не се разсейвам. Миналата година проблемите бяха повече технически, отколкото в мен", коментира Роси пред списание Motor Cycle News.

"Направих няколко грешки, но мисля, че е нормално след спечелването на пет поредни титли".

Роси поднови договора си с Ямаха до края на 2008 година, което даде повод на фантастични спекулации за завръщането му във Формула 1.

Причина за това е договора за реклама между Ямаха и Фиат на стойност 25 мил. долара. Както е известно пък Фиат е собственик на Ферари.

Роси обаче категорично отхвърли подобни слухове и обясни, че нарочно е подписал договора с Ямаха толкова рано за да не го разсейват непрекъснато с въпроси около бъдещето му.



Ферари отвърна на удара


Ферари се реваншира за вчерашното си слабо представяне на тестовете в Барселона и днес двата болида на скудерията оглавиха убедително времената.

Вчера двете коли на скудерията имаха проблеми с електрониката, а след това и слаб дъжд попречи на представянето им. В резултат на това те навъртяха 2 пъти по-малко обиколки от всички останали.

Днес обаче те нямаха никакви проблеми и Фелипе Маса бе най-бърз като изпревари съотборника си Кими Райконен с повече от половин секунда. Още по-впечатляващ е факта, че Ферари направи най-много обиколки общо и болидите имаха много добра скорост по време на дългите пробези.

На трето място се класира вторият пилот на Рено Хейки Ковалайнен. Световният Шампион Фернандо Алонсо с Макларън остана 4-ти на 0,7 сек. от Маса.


Пилот Отбор Време
1 Маса Ферари 1:21.181
2 Райконен Ферари 1:21.719
3 Ковалайнен Рено 1:21.819
4 Алонсо Макларън 1:21.901
5 Фисикела Рено 1:21.997
6 Хамилтън Макларън 1:22.078
7 Кубица БМВ 1:22.100
8 Трули Тойота 1:22.227
9 Росберг Уилямс 1:22.249
10 Вурц Уилямс 1:22.288
11 Монтани Тойота 1:22.476
12 Хайфелд БМВ 1:22.618
13 Баричело Хонда 1:22.669
14 Бътън Хонда 1:22.816
15 Уебър Ред Бул 1:22.916
16 Култард Ред Бул 1:23.322
17 Дейвидсън Супер Агури 1:23.969
18 Алберс Спайкър 1:24.425



Луици остава официално в Торо Росо и този сезон


Италианецът Витантонио Луици ще остане в тима на Торо Росо и през този сезон, стана ясно днес. Босът на отбора Герхард Бергер категорично заяви, че Луици със сигурност ще застане на старта в Австралия на 18 март.

“Всичко е наред с Тонио и той ще кара на “Албърт парк”. Освен това Луици ще кара при нас през новия сезон. Все още имаме да изясняваме ситуацията със Скот Спийд. Ще решим за него по-късно”, коментира Бергер.




Марк Уебър: Уилямс е втори “Б” отбор на Тойота


Пилотът на Ред Бул Марк Уебър изненадващо заяви, че от този момент отборът на Уилямс ще е вече втори “Б” тим на Тойота. Както е известно, тази година Сър Франк и компания ще използват двигатели на Тойота. През последните две години Уебър се състезаваше именно за Уилямс, като не успя да постигне особени успехи и неотдавна сподели, че само си е загубил времето там. Според, Уебър, деветкратните шампиони при конструкторите отново няма да постигнат нищо тази година, но ще се обвържат по-силно с Тойота. Така японците щели да имат два екипа по подобие на Ред Бул и Торо Росо.

„Сега Уилямс ще се състезават с двигатели на Тойота, но в тима няма промени в структурата и не очаквам по-различно представяне през последните два сезона”, заяви Уебър. “Разбира се Уилямс е втори “Б” отбор на Тойота. Всички ще отричат това, но по всичко изглежда, че ситуацията е именно такава. Знам, че ще работят много здраво, за да победят тима на Тойота с техните двигатели, но японците ще вложат всичките си усилия в техния екип”, допълни той.




Марк Жене: Във Ф1 скоро може да имаме дизелови двигатели


Днес официално стана ясно, че тест-пилотът на Ферари Марк Жене ще участва с отбора на Пежо в тазгодишната надпревара “24-те часа на Льо Ман”. Испанецът седна зад волна на прототипа на французите “Пежо 908” и направи първите тестове с автомобила. Както е известно, по-голяма част от колите в Льо Ман се състезават с дизелови двигатели. Миналата година Ауди спечели състезанието с дизелов R10 двигател, който по нищо не отстъпва по мощност на моторите във Формула 1. Освен това агрегата има определено по-малък разход на гориво и е доста по-икономичен.
През последните няколко месеца, президентът на ФИА Макс Мозли разви теорията, че бъдещето на Формула 1 е в т.нар. биогориво.

“Преди да седна в тази кола, наистина не знаех какво да очаквам. Сега мога да кажа, че това е автомобил, който спокойно може да се сравни с някои аспекти болид от Ф1”, заяви Жене. „Дизеловият двигател в това Пежо може да се използва и във Ф1. Трябва да се помисли в тази насока”, допълни той.




Марио Тайсен: Настигаме водещите отбори


През последните няколко дни започна да се шуми изключително много около представянето на тима на БМВ-Заубер. В последния ден на тестовете на пистата “Херес” в Испания миналия петък, пилотът на баварците Ник Хайдфелд даде най-добро време от 1:29,486 минути. Втори с време от 1:30,061 минути остана Алекс Вурц (Уилямс-Тойота). Трети пък беше тест-пилотът на БМВ-Заубер Тимо Глок. Това даде повод на Фелипе Маса (Ферари) да заяви, че до този момент отборът на БМВ разполага с най-бързата кола. Шефът на БМВ Моторспорт Марио Тайсен е много доволен от прогреса на тима и очаква още този сезон екипа да настигне водещите отбори в шампионата.

„Много сме доволни от прогреса на тима през зимата. Особено по отношение на времената за една обиколка”, заяви Тайсен. „Искаме да направим болида още по-бърз с половин секунда. Миналата година наваксахме изоставането на стария Заубер с 0,5 секунди, а до края на този сезон трябва да се подготвим за силен старт през 2008-ма. Трудно е да се правят прогнози в такъв етап от подготовката. Настигаме водещите отбори, но разликата между нас и тях е все още много голяма. Дано този сезон постигнем по-голям напредък”, допълни той.
Изображение

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 3665
Регистриран на: 25.12.2006
Местоположение: македонче
Пол: Мъж
Кара: Е39
Мечтае да кара: Е92

Мнение от bam-bam » 16 Фев 2007, 2:12

Поканиха Шумахер да тества кола от НАСКАР


Михаел Шумахер получи оферта да тества кола от сериите НАСКАР от собственика на един от отборите Рей Евърнхам.

Оттеглилият се от Формула 1 седемкратен шампион преди време се изказа критично за американските серии, коментирайки преминаването на Хуан-Пабло Монтоя в тима на Чип Ганаси.

"Аз лично не бих го направил. Какво може да правиш в НАСКАР. Какво му е интересното? Не мога да го открия въртейки се на овала", коментира Шумахер през юли по време на Гран При на Маникур.

Сега обаче Шуми ще може лично да провери дали е интересно да се кара такава кола, тъй като получи покана от Рей Евърнхам, който смята, че ако германецът се качи на някой от неговите Додж ще се наслади на преживяването.

"Ще го сложа в червена кола, много добра кола, по всяко време когато реши да дойде и да опита", заяви Евърнхарт пред АП.

"Много неща се промениха през последните години. Сегашните коли са много по-развити от преди. Мисля че той ще ги намери за достатъчно технологични за да го задоволят".

В началото на годината обаче самия Монтоя предрече пълен провал на бившия си съперник, ако той опита да подкара кола в НАСКАР.

"Ако Шумахер кара на овала в Хоумстед в Маями и само за половин секунда наруши темпото си и излезе извън състезателната линия ще получи сърдечен удар. Той е никой в Америка. Хората не разбират предизвикателството на НАСКАР. Шумахер трудно би се адаптирал към условията тук", каза тогава Монтоя.



Ред Бул най-бърз на последните тестове в Барселона

Дейвид Култард с Ред Бул изненадващо записа най-бързо време в третия последен ден от тестовете на пистата в Барселона.

Шотландецът имаше добри времена и в предишните дни, но днес извлече пълния потенциал на първата изцяло конструирана от Ейдриан Нюи кола РБ3. Интересно съвпадение бе това, че точно в този ден собственика на отбора Дитрих Матешиц бе дошъл на посещение.

Денят обаче не бе безпроблемен за австрийския отбор, тъй като Кулрард получи повреда в двигателя на болида си, а съотборника му Марк Уебър на два пъти прекъсва сесията заради спиране на пистата.

Продължава и доброто представяне на БМВ, който вече е сочен за кандидат за победи. Ник Хайфелд остана втори само на 1 десета от времето на Култард.

В битката на големите Ферари взе още едно "раздаване" на Макларън, като Фелипе Маса изпревари Фернандо Алонсо. Двамата завършиха 3 и 4-ти. Люис Хамилтън обаче завърши точно пред Кими Райконен, който остана на седмо място.


Пилот Отбор Време Об.
1 Култард Ред Бул 1:21.855 112
2 Хайдфелд БМВ 1:21.958 96
3 Маса Ферари 1:21.964 92
4 Алонсо Макларън 1:22.103 114
5 Росберг Уилямс 1:22.280 86
6 Хамилтон Макларън 1:22.292 125
7 Райконен Ферари 1:22.369 45
8 Монтани Тойота 1:22.446 107
9 Фисикела Рено 1:22.758 90
10 Ковалайнен Рено 1:22.783 56
11 Уебър Ред Бул 1:22.834 61
12 Бътън Хонда 1:23.061 91
13 Баричело Хонда 1:23.257 39
14 Вурц Уилямс 1:23.275 39
15 Фетел БМВ 1:23.569 56
16 Р.Шумахер Тойота 1:23.789 82
17 Алберс Спайкър 1:23.947 87
18 Сато Супер Агури 1:24.568 123
19 Лиюци Торо Росо 1:26.822 30
Изображение

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 3665
Регистриран на: 25.12.2006
Местоположение: македонче
Пол: Мъж
Кара: Е39
Мечтае да кара: Е92

Мнение от bam-bam » 16 Фев 2007, 23:49

Рено напусна GPMA


Отборът на Рено от Формула 1 последва примера на Тойота и днес официално напусна Асоциацията на автомобилните производители (GPMA). След настъпилия мир в Гран при в края на миналата година, френският производител реши да да се включи по-активно в разговорите с шефовете на ФИА, Ферари, Тойота и по-малките отбори, за да се решат по-бързо спорните въпроси около бъдещето на Ф1.

„Ние от Рено вярваме, че за да постигнем конструктивен диалог с ФИА за бъдещето на Формула 1 трябва да започнем да работим заедно с всички отбори участващи в шампионата, начело с Ферари и Тойота. Рено има дългосрочни планове във Формула 1, от 2007 година ще доставя двигатели на още един тим – Ред Бул”, се казва в официалната декларация на шампионите.

Решението на Рено идва само няколко месеца, след като на среща в Мюнхен през ноември, президентът на Международната автомобилна федерация (ФИА) Макс Мозли и председателят на GPMA професор Буркхард Гьошел подписаха споразумение и така опасността от алтернативни серии окончателно отпадна.

След напускането на Рено днес и Тойота през август 2006 година, сега GPMA остана само с трима членове – БМВ, Даймлер Крайслер и Хонда. Така само въпрос на време е и останалите автомобилни производители официално да се оттеглят от тази, според повечето специалисти, „мъртва” организация.



Шумахер ще тества новото Ферари?


Вероятността отказалият се от Формула 1 в края на миналата година, седемкратен световен шампион Михаел Шумахер да се върне на пистата става все по-голяма. Шефовете на Ферари настоявали упорито легендата на тима, да седне зад волана на новия болид - F2007 и да направи тестове преди началото на новия сезон на 18 март в Австралия. Опитът и съветите на Пилето би били много полезни за “Черните кончета” и затова хората от Маранело поръчали да бъдат направени четири нови състезателни екипа с марките и новите спонсори на тима. Така освен за Райконен, Маса и двамата тест-пилоти – Марк Жене и Лука Бадоер били напарвени костюми и за Шумахер.

Както е известно, спекулациите около новата роля на 38-годишният германец не спират. Тази седмица той посети тима по време на тестовете край Барселона. Според изпълнителният директор на Ферари Жан Тод, Шумахер ще отговаря за търсенето на млади таланти и ще е съветник по време на състезанията в Европа. Но според медиите на Острова, Пилето ще тества болидите на Ферари доста често, предимно на частната писта във Фиорано (Италия).



Райконен: Изобщо не знам какво ще прави Шумахер във Ферари


Финландският пилот на Ферари Кими Райконен заяви, че присъствието на предшественика му в "Скудерията" Михаел Шумахер не го притеснява и не се интересува с какво се занимава германецът. "Във всеки отбор хората следят какво правят пилотите. А дали Михаел е от онези, които ме наблюдават, това не ме интересува. Не се заглеждам дали Михаел е наблизо, или не", категоричен е финландецът пред френското издание "Екип". Той сподели, че няма особено желание да разговаря много със Шумахер. "Преди да премина във Ферари не си говорехме много, защото бяхме в два отбора, които бяха конкуренти. А и сега дори не знам с какво точно ще се занимава Михаел", коментира Райконен.
Изображение

ПредишнаСледваща

Назад към BMW и моторните спортове

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook