ГП на Малайзия 19.03.06

Formula 1, AMLS и всички други прояви.

Модератор: Sharo

Гост
Аватар

Мнение от Гост » 22 Мар 2006, 1:49

Пат Саймъндс: Райконен е най-голямата заплаха за Рено



Едва след втория старт от календара на Формула 1 за сезон 2006 стана ясно кои ще бъдат претендентите за титлата. Според техническия директор на Рено Пат Саймъндс борбата ще се води между французите, Макларън, Хонда и Ферари като според британецът най-сериозна заплаха за надеждите на тима на Флавио Бриаторе, за дублиране на титлите от миналата година, е пилотът на "сребърните стрели" Кими Райконен.
"Състезанието в Малайзия се разви точно според очакванията на всички, но имаше няколко фактора, които помогнаха за това", заяви Саймъндс. "На първо място това, че Алонсо успя да мине от седма на трета позиция още на старта и по този начин заличи лошото представяне в квалификацията. На второ, но не на последно място е това, че Кими Райконен отпадна още в първата обиколка и по този начин в началото на самото състезание се лишихме от нашия най-голем конкурент", добави специалистът.
Саймъндс призна, че въпреки доброто представяне в първите два старта в Бахрейн и Малайзия има много работа и няма никакво време за почивка и отпускане.
"Никой в Рено не почива на стара слава и знаем, че трябва да се борим до край, за да продължим да побеждаваме. Имаше много нови компоненти в болида за това състезание, а сега ни очакват нови въведения в аеродинамиката на автомобила за Мелбърн след две седмици. Всички се трудим здраво, за да продължим с победната си серия", завърши той



На този ден преди 46 години е роден големият състезател във “Формула 1” Айртон Сена


На 21 март 1960 г. е роден Айртон Сена да Силва (Ayrton Senna da Silva) – бразилски автомобилен състезател във “Формула 1”. Той е трикратен световен шампион с екипа на “Макларън” (1988 г., 1990 г., 1991 г.). През 1994 г. по време на седмата обиколка за Гран при на Сан Марино автомобилът на Сена губи управление и с голяма скорост се врязва в бетонното заграждение на един от най-опасните завои на пистата “Имола”. Пилотът е закаран в болница, но умира след няколко часа. Айртон Сена има 161 участия за Гран при, от които 41 победи




Крилата на 248 F1 са според правилата


Телевизионните кадри от Гран при на Малайзия показаха движение на горните елементи на предното крило на болидите на Ферари. Разпространената от германския тв канал Премиере картина от квалификацията накара останалите отбори да мислят, че горният елемент на крилото се усуква, а цялото крило става гъвкаво при висока скорост. Отборите вярват, че подобни движения противоречат на духа на правилата, макар и да са преминали успешно тестовете на ФИА. С какво точно изброените свойства на предното крило помагат на болидите?
При по-ниска скорост (особено на завои) това извиване на предното крило увеличава въздушното съпротивление и прави колата по-стабилна и лесна за управление вследствие не на последно място на загряването на гумите. При висока скорост - когато крилото се огъва назад - се подобрява скоростта, тъй като намаляват силите на съпротивление. От кадрите се вижда, че между горния елемент на крилото и конуса на носа има пространство, като за връзка се използва плъзгаща се игла. Тази "мека" връзка позволява на крилото да се мести странично спрямо конуса. Движението може да се види на илюстрацията (жълтата стрелка сочи зоната на движение). Това движение позволява на крилото да запази своята цялост при подскачания на болида. Това, което безпокои конкурентите на Ферари, е, че това се случва и при много висока скорост. При конструирането на всяка кола във Формула 1 е заложено някакво свободно движение в елементите на предното крило, тъй като по време на състезание болидите често преминават през бордюри и леки неравности. В повечето отбори предните крила показват някаква степен на гъвкавост. Кадри с огъващи се предни крила имаше и през 2000 година, когато отново екипът на Ферари бе обвинен в употреба на т.нар. клюмнали крила. Тогава ФИА въведе теста с поставяне на тежест върху краищата на крилата. Клюмнат ли, значи са нередовни. Използваното от Ферари крило е преминало този тест, следователно според действащия в момента правилник то е съвсем редовно.
Според мен по-правилно би било конкурентните отбори да поискат от ФИА осъвременяване на съществуващите тестове и правилата, които в определени пунктове наистина позволяват на тимовете творчески прочит. Това, че екипът на Ферари е постигнал предимство, сглобявайки авангардно предно крило в духа на съществуващия правилник, би трябвало да подтикне и останалите да се опитат да направят същото. Остротата, с която бе повдигнат въпросът от повечето отбори, постави ФИА в деликатна ситуация. За да не изглежда като вземане на страна в спора, организацията най-вероятно ще пусне все пак детайлизиран правилник, който ще бъде в духа на настоящия.



Флавио Бриаторе: Рено има парите да привлече Райконен


Изображение


Шефът на Рено Флавио Бриаторе заяви, че ако отборът пожелае да привлече Кими Райконен след края на настоящия сезон това не би бил никакъв проблем от финансова гледна точка. Италианецът призна, че въпроса кой ще замести Алонсо след края на 2006 година ще бъде на дневен ред след Гран при на Монако и допълни, че Кими и тест-пилотът на отбора Хейки Ковалайнен са двата възможни избора.
„Идването на Кими Райконен в Рено не е въпрос на пари. Никой от собствениците на компанията няма да откаже да ми отпусне 10% повече бюджет за подобно нещо.Идеята е Рено да се изгради като конкурентен и боеспособен отбор, но не трябва да забравяме, че при нас като пилот се изгради и Хейки Ковалайнен и не смятам за напълно необходимо да привличаме нов състезател”, заяви Бриаторе. „Всичко ще се реши след Гран при на Монако”, завърши ексцентричният шеф.




Михаел Шумахер: Ферари е на прав път

Изображение


Състезания като тези в Малайзия са нормални за началото на сезоните във Формула 1. Пилотите се представят под възможностите си заради технически проблеми или не достатъчна концентрация, но след края на всяко екипите се опитват да извлекат положителното. Подобно е положението за седемкратния световен шампион Михаел Шумахер, който имаше сериозни проблеми с двигателя на болида си в Гран при на Малайзия.
„Вниманието ми е насочено към следващата гонка”, заяви Шумахер. „В неделя вечер след състезанието направихме подоробен разбор на това, което се случи на „Сепанг”. Целият екип се фокусира върху предстоящия старт в Мелбърн. Пистата „Албърт парк” е съвсем различна и затова съм оптимист. На първите два старта искахме да спечелим точки и го постигнахме, така че не сме се представили толкова зле. Във Ферари знаехме, че в началото на сезона няма да сме наравно с Рено и затова не сме много изненадани от резултатите. Целта ни беше да проверим устойчивостта на колата в тежките условия, каквито предлагат пистите в Бахрейн и Малайзия”, добави Пилето.
Той призна, че е доволен от стартовете досега, но сподели, че има още много работа, за да постигнат желаните резултати.
„Доволен съм от резултатите в началото на сезона. Състезаянията преминаха така, както очаквах. Надявам се в близките седмици да продължим да се развиваме и да започнем да печелим състезания”, завърши живата легенда на Формула 1.



Фаталист

Поредния рекорд постави пилотът на Хонда Дженсън Бътън в Малайзия. Британецът, който има 100 състезания без победа, постави и рекорд по най-много призови места без краен успех - 13. Новината обаче не е чак толкова лоша за Бътън, ако се вгледаме внимателно в кариерата на Мика Хакинен, който през 1997 г. спечели Гран при на Европа след 15 качвания на подиума. Година по-късно Мика стана и световен шампион.



Жан Тод: Няма пилот №1 във Ферари


Шефът на Ферари Жан Тод е уверил бразилеца Фелипе Маса, че няма да бъде ограничаван в битката му с Михаел Шумахер и няма да му се налага да се подчинява на заповеди от бокса. Признанието направи самият Тод, след като Маса победи Михаел Шумахер в Малайзия, а всички тв зрители на състезанието очакваха в последните обиколки бразилският пилот елегантно да пропусне асa на Скудерията. Каквато бе традицията дълги години – и Рубенс Барикело, и Еди Ървайн преди това работиха основно за интересите на Михаел Шумахер. След състезанието на «Сепанг» Жан Тод на няколко пъти натърти, че Маса ще има равни шансове с Михаел Шумахер и няма да се налага да се жертва заради неговите успехи, но с няколко много важни уточнения.
- Минали са само две състезания, сезонът едва сега започва – обясни Тод. – Фелипе нямаше шанс в Бахрейн, но мисля, че в Малайзия се справи отлично. Маса се състезаваше с различна стратегия от Михаел и заради трафика в който попадна Шумахер, Фелипе получи шанс да излезе пред него. Битката за световната титла тепърва започва и е рано да се каже кой на кого ще помага.Ферари е близо до решаването на проблемите с двигателите, които лишиха пилотите на тима от места на подиума в Гран при на Малайзия, заяви източник от Маранело.
Преди старта на «Сепанг» Шуми получи нов двигател, а Маса – два. Проблемите най-вероятно се крият в напукани бутала в цилиндрите, но никой от тима не е потвърдил официално тази версия.




Дженсън Бътън: Не можех да съм по-бърз


Пилотът на Хонда Дженсън Бътън заяви, че колата му не е била в състояние да се мери с болидите на Рено в Гран При на Малайзия. “Нямаше начин да бъда по-бърз. Това беше максимумът, който можех да искам от колата. Във всички обиколки използвах максимума от възможностите на болида”, каза 26-годишният британец. “Искахме да спечелим състезанието и спечелването на третото място е разочароващо за нас. Това обаче беше най-доброто, което можахме да вземем при положение, че Рено бяха толкова бързи”, добави Бътън.
Пилотът обвини Скот Спийд от Торо Росо за това, че му попречил да спечели второто място в Гран При на Малайзия. Според Бътън, американецът го е задържал прекалено много, като не му е дал път, при изпреварването му с една обиколка. “Спийд не ми даваше път и загубих ценни секунди. Това се случи преди втория ми питстоп. Ако не го беше направил може би щях да изляза от бокса преди Алонсо ”, каза британецът. Шефът на Хонда Ник Фрай покрепи пилота си. “Когато някой е затварян с една обиколка, той трябва да освободи пътя. Ако Спийд се научи да го прави за в бъдеще, това ще бъде крачка напред за него”, каза Фрай. От своя страна Скот Спийд нарече обвиненията срещу него смехотворни. ”Бътън загуби второто място с около пет секунди и за всичко това съм виновен аз. Хайде де...Не съм го задържал по никакъв начин”, каза американецът.



Алонсо не е приоритет в Рено

След втората двойна победа в историята на тима, шефът на Рено Флавио Бриаторе сподели пред журналисти, че в отбора не поставят Алонсо пред Фисикела. На въпрос дали при борба за титлата между двамата пилоти от екипа ще предпочетат испанеца, той заяви: “Би било чудесно да станем свидетели на такава ситуация. Те трябва да спечелят титлата при пилотите и при конструкторите, без значение кой ще го стори”. Днес се навършва една година, откакто световният шампион Фернандо Алонсо е лидер във Формула 1.

Гост
Аватар

Мнение от Гост » 22 Мар 2006, 13:33

Маса щял да свърши бензина в Малайзия

Изображение

През последните няколко дни се говори изключително много за предните и задни крила на Ферари. Новият пилот в тима на “Черните кончета” Фелипе Маса обаче, е имал много по-важни неща за които трябва да се тревожи в Малайзия. Бразилецът заяви, че по време на последните обиколки в състезанието на пистата “Сепанг” миналата неделя, не се е знаело дали изобщо ще успее да завърши. Бензинът в болида му бил на привършване и Маса започнал да натиска по-малко педала на газта.


“На “Сепанг” стартирах от последна позиция и завърших пети. Според мен това е един не лош резулатат. Загубих доста време в трафика на трасето. Много съм доволен от представянето си и ако стартовата ми позиция беше по-напред, можех и да се боря за място на подиума. По време на втория питстоп механиците ми доляха два килограма по-малко гориво от необходимото и така трябваше да започна да пестя безнзин. Михаел беше много близо до мен, но аз внимавах изключително много с педала на газта. Сигурен съм, че Шумахер знаеше за моя проблем, но в крайна сметка успях да устискам петата си позиция. Очаквам с нетърпение Гран при на Австралия следващата седмица”, завърши бразилецът.





Автомобилните концерни приветстват продажбата на Формула 1

Изображение

Асоциацията на автомобилните концерни (GPMA) приветсва одобрението на Европейската комисия за продажбата на Формула 1, съобщава Ройтерс. Както е известно, вчера британската финансова групировка CVC пое пълен контрол над Формула 1, след като евродепутатите дадоха зелена светлина за покупката на контролния пакет акции на компнаията SLEC на Бърни Екълстоун. CVC вече притежава 75% от акциите на SLEC, останалите 25% остават за Бърни. SLEC контролира търговските и комерсиални права във Формула 1. От своя страна, Екълстоун ще продължи да ръководи най-авторитетната автомобилна надпревара в света.

“GPMA и техните отбори приветстват решението на Европейската комисия за продажбата на Формула 1. След като преди няколко седмици CVC обяви плановете си за покупка на SLEC, бяха направени някои стъпки за решеването на проблемите на Гран при. Надяваме се преговорите с ФИА и г-н Екълстоун, относно новия договор “Конкорд” да продължат и през следващите няколко дни”, се казва в официалната декларация на GPMA.


Все още не е ясно кога ще се стигне до подписване на новия договор “Конкорд” от страна на GPMA, за участие във Формула 1 през 2008 година. Контрактът регламентира преразпределението на парите в Гран при. В асоциацията GPMA членуват БМВ, Мерцедес, Тойота, Хонда и Рено. Те искат повече финансови средства от Бърни и заплашват да създадат алтернативен шампионат.

Гост
Аватар

Мнение от Гост » 23 Мар 2006, 1:01

Двигателят на Косуърт с най-голяма мощност във Формула 1

Изображение

Най-малкият производител на двигатели във Формула 1- независимата британска компания Косуърт разполага с най-мощния двигател в Гран при. Това твърди спортният сайт sport1.de. В публикация изляла наскоро в електронното германско издание се казва, че след направен обстоен звуков анализ на всички 2,4 литрови V-образни 8-цилиндрови двигатели във Формула 1 се е стигнало да заключинието, че оборотите на мотора на Косуърт са най-високи.

Агрегатът на англичаните CA2006 достигал до около 20 000 об/мин. Двигателят на Мерцедес-Бенц FO 108S постига 19 600 об/мин, докато моторите на БМВ и Ферари са в границата на 19 000 об/мин.
Тази година с двигатели на Косуърт се състезават два тима. Пилотите на Уилямс Марк Уебър и Нико Розберг разполагат с V-образен 8-цилиндров мотор, докато състезателите на втория тим на Ред Бул - Торо Росо Витантонио Луици и Скот Спийд използват ограничени в оборотите V10.



Бърни Екълстън: Три писти в Европа ще отпаднат от календара на Формула 1

Изображение

Собственикът на Формула 1 Бърни Екълстън заяви, че три европейски състезания може би ще отпаднат от календара на Формулата и ще бъдат заменени с други. Екълстън заяви, че не иска да включва в това число състезанието за Голямата награда на Монако. “Но това може да се случи независимо какво е моето желание. Всичко е възможно”, заяви той. Относно кандидатите Екълстън подчерта, че Италия и Германия имат по две писти. Германците вече заявиха, че се отказват от едното състезание. Гран при на “Монца” пък е пред угрозата да бъде забранено от съда, тъй като нивото на шума по време на състезанията е над нормите



Деймън Хил ще прави тестове с кола от DTM

Изображение

Световеният шампион във Формула 1 за 1996 година Деймън Хил, ще се завърне на състезателната писта, съобщават медиите на Острова. Хил иска да направи тестове на пистата “Брандс Хеч” във Великобритания с кола от германския шампионат за туристически автомобили DTM. Както е известно, в тези серии тази година участват бивши звезди от близкото минало на Формула 1, като Жан Алези, Мика Хакинен и Хайнц-Харалд Френцен. 45-годишният Деймън е силно заинтригуван от възможността отново да седне зад волана на състезателен автомобил, но отхвърли спекулациите, че ще запише участия в първенството на DTM.

“Ще бъде интересно ако успея да направя няколко обиколки с туристически автомобил от DTM, заяви Хил. – На моята възраст е немислимо да се състезавам отново. През всичките години във Формула 1 изпитах невероятни емоции. Сега предпочитам да съм със семейството си”, допълни британецът



ФИА иска да забрани развитието на двигателите

Изображение

Днес в Париж ще се проведе поредното събрание на Спортния съвет на Международната автомобилна федерация (ФИА). На него ще се дискутират предложените от президента на централата Макс Мозли радикални промени в правилата на Формула 1. Едно от тях е след началото на сезон 2008 развитието на двигателите в Гран при да бъде замразено за три години. Според Мозли по този начин разходите във Формула 1 значително ще намалеят. Отборите на Хонда, Тойота, БМВ-Заубер и Макларън-Мерцедес вече обявиха, че не са особенно доволни от тази идея. Към този момент единственно тимът на Рено подкрепя предложението на ФИА. През последните няколко седмици Мозли представи пред медиите множество идеи и предложения за намаляване на разходите. Той смята, че по този начин състезанията във Формула 1 ще станат по-сигурни и по-атрактивни за феновете на високите скорости. Британецът се надява новите технически правила в Гран при за 2008 година да станат ясни до края на юни тази година.




Луна Физикела: Джанкарло обожава да прави тирамису

Изображение
Изображение
Изображение
Изображение

Съпругата на Джанкарло Физикела всеки ден играе футбол в двора на къщата с двете им деца Карлота на 7 години и Кристофър – на 3, пише днес авторитетният италиански всекидневник "Кориере дела сера". Вестникът отделя място, за да разкаже за семейството на победителя в състезанието за Гран при на Малайзия от световния шампионат във Формула 1. Пилотът на Рено е женен за бившата балерина в телевизионното предаване "Non e la Rai" Луна. Откакто е съпруга на Джанкарло Физикела, красавицата се е отдала изцяло на семейството си.
"Вече съм голяма фенка на Формула 1, признава тя. – Всяка неделя, когато има състезание, се строяваме пред телевизора с децата. Винаги в душата ми е стаено притеснението да не се получи някакъв технически проблем с болида и мечтата за триумф да приключи".
Джанкарло и Луна се запознали в дискотека в италианското градче Ричоне. "Спечели ме с неотразимата си усмивка, спомня си госпожа Физикела. – Известно време му бягах и той ме преследваше. Тогава бях на 19 години, но реших да му се посветя изцяло. Щастлива съм. Джанкарло е много сладък човек, безкрайно е привързан към семейството. Когато не е ангажиран с тренировки или състезания, изцяло ни се отдава. Моята голяма страст е готвенето. Редовно гледам кулинарните предавания по телевизията. Джанкарло също обича да се задържа в кухнята. Много често може да ни видите как заедно приготвяме някаква торта или тирамису. Обожаваме и да спортуваме. Често ходим да гледаме мачове на Рома на "Олимпико". Големи фенове сме на "вълците".
Луна Физикела признава, че много обича високите скорости. "Предизвикват страхотни емоции у мен, казва тя. – Когато аз шофирам обаче, залагам изцяло на сигурността. Много съм внимателна. Въпреки че нямам нужда, до себе си имам изключителен инструктор в управлението на автомобила. Много се забавлявам, когато той ме учи как да шофирам. Кристофър също показва сериозен афинитет към моторните спортове, нищо че е само на 3 годинки. Обожава мотопеда си и не слиза от него".
Единственият недостатък, който Луна намира у съпруга си е прекалената му сигурност в собствените му възможности. "Джанкарло е зодия "козирог" и праволинейно, упорито и постоянно преследва целите си. И почти винаги ги постига".


Мика Хакинен: Кими няма причина да напуска Макларън

Изображение

Бившият пилот на Макларън-Мерцедес Мика Хакинен, който изкара девет сезона в тима в периода 1993-2001 година заяви, че според него Кими Райконен няма причина да напуска "сребърните стрели", за да премине в друг отбор. Финландецът спечели две титли в кариерата си с Макларън в сезони 1998 и 1999.
"През цялата си кариера във Формула 1 получих много оферти да сменя отбора, но аз направих правилния избор. Посветих се изцяло на Макларън и имах вярата, че можем да спечелим и това стана", сподели Хакинен. Той добави, че вярва във възможостите на Райконен и го вижда като световен шампион в близко бъдеще.
"Кими може да спечели титлата във Формула 1 и в това няма никакво съмнение. Може да му отнеме малко време, но той трябва да бъде сигурен, че ще постигне успехите, за които мечтае", завърши Хакинен.



Хонда не се притеснява за Баричело

Изображение

Пилотът на Хонда Дженсън Бътън спечели 11 точки от първите два старта на новия сезон във Формула 1, след като се класира на четвърто и трето място съответно в Бахрейн и Малайзия и по този начин се изкачи на второто място във временното класиране при пилотите с равен брой точки със седемкратният световен шампион Михаел Шумахер.

На другия полюс се намира съотборникът на британеца в Хонда Рубенс Баричело. Бразилецът все още не е записал точки през този шампионат, но това не притеснява шефа на отбора Ник Фрай. Той изрази пълната си подкрепа за "кариоката" и добави, че е нормално на Рубенс да му е нужно време за адаптация към новия автомобил.

"Баричело има затруднение на този етап от сезона, но нека да изчакаме още няколко състезания и ще видите, че ще се представя по-добре", заяви Фрай. "Дженсън има готова кола, по която се работи от миналата година. Имаме нужда да направим кола и за Рубенс, за да може той да се адаптира към новите условия. Той работи здраво, за да подобри представянето си, както и ние така, че скоро ще се срещнем по-средата и всичко ще си дойде на мястото", завърши босът на Хонда.




Макларън прави генерални промени по болида

Изображение

Шефът на Макларън-Мерцедес Рон Денис заяви, че през следващите няколко състезания се очакват големи промени по болида на "Сребърните стрели". Англичаните имат една от най-бързите коли в началото на сезон 2006, но все още не могат да покажат пълния си потенциал. Това се случи и на Гран при на Малайзия на пистата "Сепанг", когато Кими Райконен отпадна още в първата обиколка, когато беше ударен от пилотът на Ред Бул Кристиян Клийн.
"Умерен оптимист съм, защото се състезаваме в спорт, с голяма конкуренция", заяви Денис. "Това, което ме успокоява е, че колата ни има неразкрит потенциал. За Гран при на Австралия ще има някои подобрения по болида, а за "Нюрбургринг" в Европа очакваме още повече промени, които ще ни дадат възможност да покажем възможностите си", добави той. "Очаквайте един напълно нов болид през следващите състезания, който ще побеждава", завърши босът на Макларън.

Гост
Аватар

Мнение от Гост » 23 Мар 2006, 15:06

Ферари с нови крила в Австралия

Ферари потвърди, че следващата седмица в Мелбърн ще се появи с нов дизайн на крилата си. Другите два отбора, които ще напрявят промени в тези елементи на болидите си са BMW Заубер и Макларън.
Тим мениджърът на Скудерията Стефано Доменикали не разкри големи подробности, а само каза, че подмяната винаги е била част от плановете на отбора.
„Трябва да пристигнем с нови, подобрени крила в Мелбърн при всички случаи. Това просто е част от нашата програма за развитие”, заяви Доменикали.


ФИА одобри предложенията за нови правила във Формула 1 през 2008 година



Днес в Париж (Франция) се проведе събрание на Световния спортен съвет на Международната автомобилна федерация (ФИА). На него бяха дискутирани предложените от президента на централата Макс Мозли нови правила за шампионата на Формула 1 през 2008 година. Те имат за цел да намалят разходите в Гран при и да направят състезанията по-атрактивни за феновете на високите скорости.

С пълно единодушие, всичките членове на съвета на ФИА одобриха, революционните идеи на Мозли. Както sportal.bg вече ви информира, някои от тях се отнасят за двигателите през 2008 година. Британецът иска да замрази развитието на моторите в шампионата за три години. Освен това Макс смята, че колите трябва да разполагат със стандартна електронна система и в дизайна на болидите да се въведе двойно задно крило. Предложението на Мозли да има краен срок за заявките за участие във Формула 1 през 2008 година и за сезоните след това, също беше одобрено. Времето през което всички отбори от Гран при ще имат право да влязат (или останат) в шампионата на Формула 1 след две години ще бъде в периода между 24 и 31 март тази година. Това решение е окончателно и не подлежи на промяна.

След като станат ясни участниците в шампионата през 2008 година, ще се състоят множество срещи между тимовете и ФИА, на които новите технически и спортни правила ще бъдат утвърдени. Всички подробности трябва да станат ясни до края на месец юни 2006 година.
ФИА поставя тези кратки срокове, за да може в оставащите месеци до 2008 година, екипите да имат време за разработка на новите си автомобили. Всяка една промяна след този период може да стане факт само с пълното единодушие на хората от Спортната техническа група на ФИА и на представителите на всеки един от отборите във Формула 1. След това предложенията трябва да се ратифицират и от Световния спортен съвет на федерацията. В официалната декларация на ФИА до медиите се казва, че всички тимове които изяват желание за участие във Формула 1 след датата 31 март 2006 година, рискуват техният вот да не бъде зачетен при решаването на техническите казуси за новите правила.

За сега не е ясна реакцията на Асоциацията на автомобилните концерни (GPMA). Както е известно, в нея членуват Мерцедес, Рено, Тойота, Хонда и БМВ. Те не са съгласни с някои от предложенията на Макс Мозли и в същото време настояват да получават повече финансови средства от фирмата на Бърни Екълстоун SLEC, която регулира търговските и комерсиални права във Формула 1. През последните няколко седмици се стигна до сериозен напредък в преговорите между GPMA и ФИА, но до този момент много от проблемните въпроси не са решени. Ако исканията на GPMA не бъдат изпълнени, автомобилните марки смятат да организират свои собствени серии през 2008 година.



Ръководството на Ф1 постави ултиматум на автомобилните компании

Ръководството на Формула 1 постави ултиматум на автомобилните компании, че ще ги изключи от процеса на управление на състезанието, ако до края на март не гарантират с договор, че ще останат в шампионата след 2007 г., съобщи агенция Ройтерс. Световният съвет за моторни спортове към Международната федерация по автомобилизъм (ФИА) заседава в Париж и прие предложението на президента на централата Макс Мозли да бъде "предоставена възможността" от 24 до 31 март отборите да приемат официално предложението.
Не е тайна, че петте автомобилни компании "Рено", БМВ, "Даймлер Крайслер" ("Мерцедес"), "Хонда" и "Тойота" са много близо до постигането на споразумение с промотора Бърни Екълстоун и ФИА, с което да гарантират своето участие в първенството за дълъг период от време след края на настоящия колективен договор през 2007 г. "Мерцедес" притежава 40% от "Макларън", докато останалите четири компании издържат собствени отбори във Формула 1. Неотдавна "Ферари", "Уилямс", "Ред бул", "Торо росо", "Мидланд" и новаците "Супер Агури" приеха предложението на Екълстоун. На срещата в Париж бяха обсъждани спортните правила за 2008 г. Някои от членовете на сдружението, което представлява интересите на автомобилните компании, реагираха остро на ултиматума на ФИА, който ще им попречи да участват във вземането на решения, свързани с бъдещето на шампионата.

Гост
Аватар

Мнение от Гост » 24 Мар 2006, 2:42

Отборите от Формула 1 тестват на четири различни писти тази седмица


Изображение

За първи път след началото на новия сезон във Формула 1, този уикенд няма да има кръг от шампионата на най-авторитетната автомобилна надпревара в света. Следващото състезание ще се състои на 2 април на пистата "Албърт парк" близо до Мелбърн за Гран при на Австралия. Отборите от Формула 1 ще използват няколко дневната пауза за да изпробват различни модификации на своите коли на тестовете по трасетата на Европа. Най-много изпитания ще бъдат направени на пистата "Пол Рикар" във Франция, където Рено, Макларън-Мерцедес, БМВ-Заубер и Тойота ще тестват своите автомобили. Ферари ще изпробва нови аеродинамични елементи за 248F1 на домашната писта във Фиорано. Тест-пилотите на Уилямс и Ред Бул ще въртят усилено километри на пистата край Валенсия (Испания), докато японците от Хонда в лицето на Антъни Дейвидсън и Рубенс Барикело ще тестват в Италия на "Валелунга".

На "Пол Рикар" вчера най-добро време даде тест-пилотът на Рено Хейки Ковалайнен Той записа време от 1:04,446 минути и финишира пред тест пилота на Макларън-Мерцедес Педро де ла Роса. Другият тест-пилот на Макларън Гари Пафе също беше на пистата, но със стария болид и с лимитиран в оборотите двигател V10. В същото време Ралф Шумахер (Тойота) имаше сериозни проблеми с електрическата система на своя болид и успя да завърти едва няколко обиколки.

"Във Франция се нуждаем от изминаването на колкото е възможно повече километри, заяви де ла Роса. - Новият двигател на Мерцедес разполага с малко повече мощност, но сега важното е да правим симулации на състезателни дистанции”, допълни той.
В Италия вчера дъжд равали плановета на Хонда, но днес времето се оправи и така Антъни Дейвидсън завъртя 67 обиколки. Програмите на всички водещи отбори продължават днес и утре на четирите трасета в Европа.




Гран при на Австралия губи цигарените рекламодатели


Изображение

Състезанието за Голямата награда на Австралия на пистата "Албърт парк" ще загуби един от основните си доходи - рекламите на цигарените компании, съобщават медиите на Острова. Днес стана ясно, че след първи октомври тази година рекламата на цигарени продукти ще бъде изцяло забранена на територията на Австралия. Очаква се правителството на щата Виктория, където са намира трасето "Албърт парк" да загуби около 20 милиона долара. Както е известно, цигарените компании са основните рекламодетаели във Формула 1. През последните години обаче, много от страните членки в Европейския съюз забраниха рекламата на техните продукти и това създаде някои трудности за тимовете в Гран При. Не веднъж шефът на Формула 1 Бърни Екълстоун е споделял, че смята да измести стартовте от календара на Формула 1 в страните от Азия и Близкия изток. Там подобни забрани не съществуват и почвата за нови приходи за Формула 1 е изключително благоприятна.

Спортният министър на Австралия Род Кемп заяви, че за сега не вижда проблем за състезанието близо до Мелбърн. Според него не се предвижда каквито и да е било финсови инжекции за спортното събитие.
"В програмата на правителството няма заложени допълнителни пари при подобни проблеми, заяви Кемп. - Аз обаче не виждам какво толкова е станало. Сигурен съм, че ще се намерят нови рекламодатели, които ще искат да представят своите продукти пред нашата публика. Очаквам състезанието другата седмица отново да бие рекорда ни по посещаемост", допълни той.

Договорът на "Албърт парк" за организиране на Гран при на Австралия с Бърни Екълстоун е до края на 2010 година. За сега не са ясни последствията от решението на австралийското правителство за забрана на цигари в "страната на кенгурутата". В една от клаузите на контракта се посочва, че при такава забрана, компанията на Бърни може да прекрати едностранно споразумението си с организаторите от Мелбърн. Те трябва да намерят по възможно най-бърз начин нови доходи за трасето. В противен случай дупката от 20 милиона долара може да окаже фатална за бъдещето на Формула 1 в Австралия.




Петер Заубер: Вилньов показа страхотно каране в Малайзия

Изображение

Бившият шеф на Заубер Ф1 Петер Заубер беше гост на отбора на БМВ по време на състезанието на пистата "Сепанг" за Гран при на Малайзия миналата неделя. Както е известно, миналата година швейцарецът продаде тима си Заубер Ф1 на гиганта БМВ и по този начин през тази година баварците се състезават самостоятелно в шампионата на Формула 1. В знак на уважение към механиците на тима, германците запазиха името "Заубер" в логото на отбора и така екипа се състезава под името БМВ-Заубер. Пилотът на тима Жак Вилньов се представи повече от успешно в Малайзия след като на "Сепанг" финишира на седма позиция и спчели първите две точки за екипа на БМВ. Петер Заубер е силно впечатлен от представянето на Вилнов и сподели, че никога не се е съмнявал в качетвата му на топ-пилот.

"Много съм щастлив от факта, че Жак спечели първите две точки за БМВ тази година, заяви Петер Заубер. - На няколко пъти миналият сезон споделих, че пилот който е ставал световен шампион във Формула 1, никога няма да забрави как се кара по пистите на Гран при. На Жак му беше много трудно когато през 2004 година не успя да си намери пилотско място във Формула 1. Тази пауза определено му се отрази негативно. Той обаче, за пореден път показа на какво е способен. Вилньов е толкова бърз, колкото беше в началото на кариерата си в Уилямс. Дано продължава в същия дух и за напред. БМВ разполагат с много добра кола, но като всеки нов отбор и те имат трудности в началото. Същото се случи и с Рено, когато купиха Бенетон през 2000 година. На французите им трябваха пет години за да започнат да побеждават. Сега са номер едно в този спорт. С много работа и професионализъм те успяха да пистигнат целите си. Във Формула 1 чудеса не се случват. Сигурен съм, че един ден и БМВ ще станат световни шампиони", завърши той.

Гост
Аватар

Мнение от Гост » 27 Мар 2006, 0:56

Махат наказанията в новия правилник

Премахване на наказанията от 10 места назад на стартовата решетка и възможността сезонът във Ф1 да набъбне до 20 състезания са сред важните промени, които предвижда новият правилник на ФИА, който ще влезе в сила през 2008 г. Продължителността на действието му ще бъде и за сезон 2009 и сезон 2010. Останалите нови моменти са замразяване на разработките на двигатели, въвеждането на един доставчик на гуми, както и условието скоростните кутии да се ползват в четири старта.
През сезони 2008, 2009 и 2010 ще имат право да използват един модел двигател, който трябва да бъде представен във ФИА най-късно до 1 юни т.г. Последващи промени в конструкцията му могат да бъдат предприемани единствено след одобрение от ФИА и останалите производители и доставчици на двигатели. Единственият доставчик на гуми ще бъде избран за целия тригодишен период. Всеки отбор ще получава за всяко състезание еднакъв комплект гуми - два сухи и по един мокри и екстремни. Подгревателите за гуми ще бъдат забранени, както и резервните болиди. Двигателите отново ще трябва да се използват за два уикенда. Наказанието от 10 места назад на стартовата решетка ще бъде заменено с поставяне на тежест от 15 кг, която ще се налага при някаква неразрешена промяна в колата. Тестовете ще бъдат ограничени до 30 000 км в година. Депозитът от 48 милиона долара, който всеки нов отбор даваше при влизане в сериите, е заменен от еднократна вноска на 300 000 евро. Един производител на двигатели ще може да доставя едновременно агрегати само на два отбора.
В правилника се ограничава и броят на стартовете - 20 на сезон. Досега най-дългият сезон бе 19 състезания.




Правителството в Канбера отказва пари за Гран при



Правителството отказа да финансира с 9 милиона долара организирането на Гран при на Австралия следващата година, пише в "7 дни спорт". От 1 октомври т.г. в Австралия влиза забрана за рекламиране на тютюневи изделия и организаторите на стартовете във формула 1 и Мото GP на "Албърт Парк" в Мелбърн ще трябва да плащат компенсация на шефа на ф1 Бърни Екълстън и на отборите, които имат за спонсор тютюнев производител. По подобен сценарий след забраната на тютюневите реклами в Канада организаторите на старта в Монреал платиха обезщетения. Промоутърите в Австралия се надяваха сумата да дойде от правителствени фондове, но бяха отрязани. Лидерът на Демократическата партия Лин Алисън заяви пред местния "Херълд Сън", че в бюджета на федералното спортно министерство няма предвидена сума за финансиране на формула 1 и Moto GP. Вариант за намиране на сумата е тя да дойде по линия на правителството на щат Виктория, на чиято територия са двата старта. Министърът на туризма в щатското правителство Джон Пандацупулос вече стартира кампания за набиране на необходимите средства сред местните жители.




Ралф оптимист за Австралия

Изображение

Миналата неделя на пистата "Сепанг" в състезанието за Гран при на Малайзия, пилотът на Тойота Ралф Шумахер финишира осми и по този начин спечели първата точка в шампионата на Формула 1 за тима на японците. Малкият Шумахер стартира от последна редица, но с много добро каране и стратегия успя да се придвижи напред. Германецът сподели пред британските медии своите очаквания за надпреварата в Австралия другата седмица.

"Надявам се в Мелбърн отново да се представим на ниво, заяви Шумахер. - Температурите в Австралия обикновенно са много високи и трябва да внимаваме с избора на гуми. В Малайзия се представих много добре, като се има предвит позицията от която стартирах. По време на надпреварата завъртях едни от най-бързите обиколки и темпото ми беше като това на лидерите. Вярвам, че сме на прав път и съм оптимист за бъдещето на тима", допълни той.



Гран при на Япония се мести на "Фуджи Спийдуей" през 2007-а

Изображение

Пистата "Фуджи Спийдуей" ще приеме състезанието от Формула 1 за Гран при на Япония през 2007 година, заявиха от Тойота. Съоръжението бе домакин и на първата надпреварата при най-бързите, проведена в страната на изгряващото слънце през 1976-а.

Настоящият сезон ще е последен за пистата "Сузука", на която досега излизаха пилотите от Формулата в Гран при на Япония.
"Фуджи Спийдуей" е открита през 1966 година и бързо се превръща в любимо място за състезания от много домашни и чуждестранни надпревари. Десет догини по-късно британецът Джеймс Хънт приключва на трето място при много силен дъжд, за да достигне до световната титла във Формула 1. На следващата година той триумфира в Япония.
През 2005-а бяха завършени всички подобрения по пистата, която вече има съвсем нов облик, получи лиценз от ФИА и правата на нея да се провежда състезание от календара на Формулата.
Повече детайли около Гран при на Япония през 2007-а ще бъдат оповестени по-късно през годината, когато ФИА одобри календара за следващия сезон.




Ковалайнен отново най-бърз на тестовете във Франция

Тест-пилотът на Рено Хейки Ковалайнен отново беше над всички във втория ден на тестовете в четвъртък на пистата "Пол Рикар" във Франция. Хейки беше зад волана на R26 и завъртя 213 обиколки и постигна време от 1:04,400 минути. Финландецът направи две пълни състезателни дистанции без никакви проблеми и така отново показа на всички, че двигателят на Рено е един от най-издържливите във Формула 1. Състезателят на БМВ-Заубер Ник Хайдфелд замени тест-пилота на тима Робърт Кубица и остана на второ място с време 1:04,905 минути.

Трети с болида MP4-21 се класира Педро де ла Роса (Макларън-Мерцедес). През последните няколко дни испанецът кара с един и същ двигател без никави проблеми и завъртя 450 обиколки. Това може да се отчете като голям успех за тима на Рон Денис, след като през последните няколко месеци моторът на Мерцедес постоянно имаше проблеми. Другият изпитател на англичаните Гари Пафе също беше на "Пол Рикар" и работеше върху програмата на Макларън за избор на правилните спецификации гуми за европейските състезания.



Марио Тайсен: Времето за развитие на новите двигатели не беше достатъчно


Изображение

Спортният директор на БМВ Марио Тайсен заяви, че проблемите с двигателите на болидите, които са имали отборите в първите два старта от календара на Формула 1, показват, че времето дадено им да развиват новите V8 не е достатъчно. Тимът на германския автомобилен гигант загуби два мотора в стартовете за Гран при на Бахрейн и Малайзия.
„Многото смени на двигатели направени от отборите досега са доказателство, че времето предвидено за развитие на V8 не е достатъчно”, каза Тайсен. „Сега всички в БМВ работим само върху надежността и издръжливостта на мотора. Имаме нужната скорост и вярвам, че в Гран при на Австралия на „Албърт парк” отново ще спечелим точки, както в Малайзия”, добави той. Спортният директор на германците изрази очакванията си атмосферните условия в Австралия да бъдат по-благоприятни и натоварването върху болидите да не бъде толкова голямо.
„След невероятната жега в Бахрейн и Малайзия е малко възмножно тези условия да ни чакат и в Австралия. Затова смятам, че на „Албърт парк” на 2 април няма да има такова голямо натоварване на двигателите, както досега”, завърши Тайсен.




Дизайнерът на Уилямс напусна отбора


Изображение

Главният дизайнер на Уилямс Йорг Цендер изненадващо напусна поста си,
съобщават медиите на Острова. В официлната декларация на тима на Сър Франк Уилямс до медиите се казва, че причините за напускането на Зендер са от личен характер. Техническият директор на отбора Сам Майкъл обяви, че липсата на Йорг по никакъв начин няма да се отрази на развитието на болида FW28 през следващите седмици. Майкъл също така е сигурен, че разработките по новата кола за 2007 година ще продължат по план и няма да има никакво забавяне.

"Няма никакви причини да променяме плановте си относно новия автомобил за следващата година, заяви Сам Майкъл. - Напускането на Йорг е голям удар за нас, но в екипа на Уилямс има достатъчно кадърни хора и в на-скоро време ще му намерим заместник. Той просто имаше семейни проблеми и реши да се върне в родината си Германия", допълни той.




Роси ще вземе решение за Формула 1 до три месеца

Изображение

Петкратният световен шампион в клас МотоГП Валентино Роси обяви, че ще вземе решение до три месеца, дали да остане на две колела или да се прехвърли на четири във Формула 1. Договорът на италианеца с японците от Ямаха изтича в края на тази година и Валентино все още не е взел решение дали иска да го продължи. Както е известно, през последните няколко месеца Роси направи няколко теста с автомобил на Ферари и показа не лоши резултати.
“Ще взема решение дали да започна да се състезавам във Формула 1 до три месеца, заяви 27 –годишният Валентино. – Все пак в най-скоро време трябва да уведомя Ямаха и Ферари за плановете ми. Формула 1 е едно голямо предизвикателство за мен. Ако се реша на подобна стъпка, личният ми живот ще стане дори още по-труден от сега. Вече съм достигнал границата на поносимито. Навсякъде ме преследват журналисти и фенове. Не ми се мисли какво ще стане ако се прехвърля във Формула 1”, допълни най-скъпо платеният италиански спортист.

Междувременно техническият директор на Ферари Рос Браун за пореден път потвърди интереса на “Черните кончета” към Роси. “Ние искаме да го направим, Валентионо също иска да дойде при нас, заяви Браун. - Според мен подобен ход ще се окаже невероятен успех за автомобилния спорт по света. Нека изчакаме няколко седмици и ще видим какво ще стане”. завърши той.



Рено на среща с ФИА в Маранело

Изображение

В най-скоро време разделението във Формула 1 ще бъде вече история. Поне това показва последното развите на ситуацията в най-авторитетната автомобилна надпревара в света. На специална среща вчера в базата на Ферари в Маранело (Италия), са се провелии официални разговори между президентът на Международната автомобилна федерация (ФИА) Макс Мозли и шефове от концерните на “Черните кончета”, Косуърт и Рено. Както е известно, Рено е член на Асоциацията на автомобилните производители (GPMA). В нея членуват още Мерцедес, Хонда, Тойота и БМВ. Те не са доволни от преразпределението на парите във Формула 1 и за сега отказват да подпишат новото споразумение “Конкорд” за участие във Формула 1 през 2008 година, което определя спортните и финансови параметри в Гран при. Към този момент единствените отбори които са подписали контракта са: Ферари, Уилямс-Косуърт, Ред Бул, Торо Росо, Мидланд и Супер Агури.

Според медиите на Острова на срещата са се дискутирали предложените по-рано от ФИА нови правила за двигателите за 2008 година. Присъствието на представителите на Рено в Маранело е доста изненадващо, като се има предвид, че французите са член на GPMA. Това за поред път показва, че войната между автомобилните марки и ФИА е на път да приключи в близките дни. Още повече, че тази седмица световната централа постави краен срок 31 март 2006 година за подписване на новия контракт “Конкорд”.

“На срещата в Маренело от едната страна на разговорите бяха, президентът на ФИА Макс Мозли, техническият делегат Чарли Уайтинг и Питър Райт (бивш дизайнер на тима на Лотус), а от другата представители на Ферари, Рено и Косуърт. Те дискутираха предложението на г-н Мозли през 2008 година развитието на двигателите във Формула 1 да бъде замрзено за срок от три години. Повече подробности относно резултатите от тази среща очаквайте в близките дни”, се казва в официалната декларация на ФИА до медиите.

За сега не е ясна реакцията на останалите представители на GPMA, но по всичко личи, че шампионите от Рено са най-големите поддръжници на идеята за стопиране на еволюцията на моторите във Формула 1. Всички специалисти в Гран при са категорични, че подобно решение на ФИА е в разрез с философията на Формула 1. През последните 56-години този спорт винаги е бил почва за революционни идеи, които по-късно са спомагали за развитието на технолгиите в автомобилната индустрия. Подобни решения на Мозли и компания само ще понижат нивото на Формула 1 и ще направят шампионата като стотиците подобни серии по света.




Деймън Хил нападна Михаел Шумахер

Изображение

Какво мисли да прави седемкратният световен шампион във Формула 1 Михаел Шумахер след края на 2006 година? Всички свързани с Гран при гадаят и се опитват да разберат какво се върти из главата му. Знайни и незнайни специалисти предричат различни варианти за кариерата на Пилето. Световният шампион от 1996 година с тима на Уилямс Деймън Хил също изрази мнението си, като се изказа остро по адрес на своя бивш съперник по пистите във Формула 1.
"Беше повече от очевидно, че Шумахер не се наслади на постигнатото в първия старт за годината в Бахрейн", заяви Хил по време на тестовете, които направи с отбора на Мерцедес в сериите за туристически автомобили DTM. "Михаел остана втори и не знаеше как да се държи на подиума. Имаше случаи, в които аз печелех, а той се държеше сякаш не е втори, а първи. Според мен Шумахер не може да търпи да е втори. Просто не е свикнал да губи. Времето той да се откаже дойде, но той още не иска да го осъзнае”, завърши британецът.




Ники Лауда надъхва Физикела

Изображение

Трикратният световен шампион във Формула 1 Ники Лауда изрази подкрепата и увереността си, че пилотът на Рено Джанкарло Физикела може да спечели титлата при пилотите през 2006 година. След като Алонсо обяви, че напуска след края на този сезон в посока Макларън-Мерцедес австриецът смята, че това е идеалният момент за Физико да излезе от сянката на настоящия световен шампион.
"В Рено имат един пилот, който напуска след края на сезона и един, който се надява да остане. Това е идеалната ситуация за Физикела да покаже възможностите си", заяви Лауда. "Нормално е в Рено да оставят на заден план Алонсо и да помагат повече на съотборника му. Нека не забравяме, че Физико няколко пъти изрази желанието си да остане в Рено, което е много важно за шефовете на отбора", завърши той.
Последна промяна Гост на 29 Мар 2006, 0:46, променена общо 1 път

Гост
Аватар

Мнение от Гост » 28 Мар 2006, 0:49

GPMA подаде заявки за участие във Формула 1 през 2008 година

Изображение

Асоциацията на автомобилните производители (GPMA) се съгласи да подаде заявки за участие в шампионата на Формула 1 през 2008 година, съобщи Ройтерс. Както е известно, миналата седмица Международната автомобилна федерация (ФИА) постави краен срок 31 март 2005 година, за попълване на документите за участие във Формула 1 през 2008 година. Тогава президентът на ФИА Макс Мозли обяви, че тези отбори които не се съгласят да подадат заявления, няма да имат право да се включат в дискусиите относно новите спортни правила във Формула 1, които ФИА смята да въведе след две години. Членовете на GPMA – Мерцедес, Рено, Тойота, Хонда и БМВ официално потвърдиха, че са се съгласили да приемат условията на Мозли и компания. Това на практика означава, че най-накрая войната между ФИА и GPMA е на път да приключи.

“Петте автомобилни производители, които членуват в GPMA – Мерцедес, Рено, Тойота, Хонда и Рено попълниха днес заявките за участие в първенството на Формула 1 през 2008 година, се казва в официалната декларация на GPMA до медиите. - Надяваме се в най-скоро време да получим отговор от страна на ФИА и след това да започнем разговори относно новите технически и спортни правила за 2008 година. Искаме още веднъж да обявим, че сме напълно единни в исканията си за преразпределение на финансовите параметри във Формула 1. През последните няколко седмици имаше много голям напредък в преговорите ни с отговорните лица на ФИА. Сигурни сме, че в най-скоро време ще започнем и дискусии относно новите предложения на г-н Мозли за промяна на правилата в Гран при".



Бриаторе иска промени в квалификацията

Изображение

Шефът на Рено Флавио Бриаторе заяви, че иска квалификацията във Формула 1 да бъде променена. Италианецът смята, че за стартовте в Европа, ФИА може да въведе някои промени, които да направят квалификационната сесия още по-интересна. Според Бриаторе сегашният елиминационнен формат е доста атрактивен, но със сигурност се налагат промени в последнта трета част.

“Според мен, елиминациите в събота са една много-добра идея на ФИА, заяви Бриаторе. – Аз обаче, не съм особенно очарован от последната трета част. През тези 20-минути, когато пилотите се борят за пол-позишън всички са на пистата, но повечето от тях са на трасето с единствената цел да изразходват горивото си. Те много добре знаят, че след края на квалификацията ще могат да долеят използваното гориво. Това е едно пълно безумие за зрителите на пистата и феновете по телевизията. Мисля си, че е по-добре последната част също да бъде 15 минути, но след нейния финал пилотите не трябва да имат възможност до доливат бензин. Така автомобилите ще стартират със същото количество гориво, каквото са използвали в квалификацията. Подобен сценарий имахме и през миналата година и не виждам причина защо да не направим правилата така и сега”, завърши италианецът.




Двигателите във Формула 1 ще бъдат замразени за пет години

Изображение

Международната автомобилна федерация (ФИА) прие предложението на автомобилните концерни Ферари, Рено и Косуърт, развитието на двигателите във Формула 1 да бъде замразено за пет години. Това ще стане факт в периода 2008-2012 година. Първоначалната идея на ФИА беше срока да е с продължителност от три години, но на специална среща в Маранело (Италия) през уикенда, производителите са настояли този период да бъде увеличен на пет. Според ФИА по този начин усилията на всички специалисти във Формула 1 ще се насочат към това, как двигателите да станат по-продуктивни и ефективни от гледна точка на използваната от тях енергия. Все пак ФИА допуска възможноста да се правят някои модификации и подобрения по мотрите, но този процес трябва първо да бъде съгласуван с международната централа.

Преди началото на всеки сезон във Формула 1, отборите ще пращат своите предложения до ФИА и след това те ще бъдат разглеждани от техническите лица. Всичко относно нововъведенията в двигателите ще става ясно до началото на февруари за всяка една календарна година. ФИА по никакъв начин няма да допуска революционни идеи, които да подобряват качествата на агрегатите на даден производител. Още догодина ще бъдат въведени нови правила за моторите, кото да служат като мост за нормите през 2008 година. Както е известно, тази година за първи път от много време имаше промяна в правилата на двигателите. От този сезон десет, от 11-те тима във Формула 1 са задължени да използват 2,4 литрови V-образни 8-цилиндрови мотори. През 2005 година те бяха 3 литрови V10.



Райконен разчита на безпроблемно състезание


Кими Райконен се надява Гран при на Австралия да мине без проблеми за него и да се върне в борбата за титлата след не толкова доброто начало на сезона.
„След първите две състезания наистина се надявам в Австралия да се отърва от проблемите си, тъй като колата е чудесна и считам, че можем да постигнем доста добри резултати с нея. Целта ми е да взема колкото може повече точки в това състезание преди шампионатът да се върне в Европа”, сподели Райконен.
Макларън покри около 3 000 км тестове след Гран при на Малайзия с надеждата да се застрахова срещу каквито и да е проблеми в Мелбърн.
„Специално за Кими се надявам на надпревара без спънки преди и след старта. За нещастие той нямаше този късмет в Бахрейн и Малайзия при това без да има вина”, заяви Норберт Хауг




Михаел и Корина почиват във винарна

Сред лозовите масиви на приятеля си Мик Доухън се зарежда с енергия преди старта за Гран при на Австралия седемкратният шампион във Формула 1 Михаел Шумахер. Доухън, който е петкратен шампион по мотоциклетизъм, произвежда вино в прочутия регион Голд Коуст край Бризбейн в избата "Сиромет".
Шумахер е бил забелязан да пазарува в Бризбейн заедно със съпругата си Корина, преди Доухън да пристигне със своя хеликоптер и да ги отведе към своя винарски оазис, където Шуми за втори път отсяда преди Гран при на Австралия. В предишни години Шумахер и брат му Ралф почиваха заедно на Зеления континент, но този път Ралф бе задържан за тестове на Тойота в Испания и едва намери време да изгледа дебюта на жена си Кора в DTM сериите в Дюселдорф.
Шумахер вероятно ще получи и покана за сватбата на Доухън, който на 21 април ще се венчае официално за майката на двамата си синове Алексис и Джак - Селина Сайнс. Основната група пилоти пристига в Мелбърн утре, където ще се проведе традиционният тенис турнир "Питстоп Чалъндж" в Койонг. Местният пилот Марк Уебър ще защитава титлата си срещу победителя от двойката претенденти - Фернандо Алонсо и Нико Розберг.




Футбол и Ф1 на “Силвърстоун”


Футболен мач и Формула 1 едновременно ще гледат зрителите, които си купят билети за Гран при на Великобритания на пистата "Силвърстоун". В събота, 10 юни, Англия ще играе с Парагвай на световното в Германия. Двубоят е от 14 ч. местно време. Квалификацията пък започва в 12,30 ч. В услуга на феновете, които се интересуват еднакво и от двете спортни събития, организаторите решиха да разположат 3 гигантски екрана пред основните трибуни на "Силвърстоун", върху които ще върви футболният мач.
"Феновете на "Силвърстоун" ще прекарат един наистина незабравим уикенд", коментира мениджърът на пистата Ричард Филипс. Очаква се поне 65 000 зрители да посетят квалификацията. "Това означава, че ние ще направим световен рекорд по най-много хора, събрани на едно място, за да гледат мач на Англия", доволен е Филипс.





ФИА преговаря с Ферари и Рено


Шефът на международната автомобилна федерация (ФИА) Макс Мозли гостува във фабриката на Ферари в Маранело. Целта на визитата бе преговори с шефовете на Ферари, Рено и Косуърт за уеднаквяването на двигателите от сезон 2008. Спирането на разработките на двигатели за период от 3 до 5 години е един от ключовите елементи в плановете на Мозли за намаляване на разходите във Формула 1. Той среща опозиция от страна на големите автомобилни производители, обединени в структурата GPMA (в нея членуват Рено, Хонда, Тойота, Мерцедес и БМВ), които гледат на участието си във Формула 1 като на територия за изпробване на технически новости. Мозли обаче на практика им посочи вратата, като намали депозита за участие на нови отбори във Формула 1 от 1,5 милиона долара на 300 000. Това отваря пътя към сериите и на инвеститори с по-скромни финанси. Участието на Рено в преговорите означава, че французите явно са решили да се подчинят на исканията на ФИА и да продължат участието си и след 2008 година. Останалите 4 автомобилни производителя имат време до 31 март да решат.
Затоплянето на отношенията с Рено си личи и от месечната колонка на Мозли в F1 Racing, в която той сочи Бриаторе като пример за подражание за останалите шефове на отбори.

Гост
Аватар

Мнение от Гост » 29 Мар 2006, 0:44

Алонсо все по-уверен в успеха на Рено

Изображение

Световният шампион във Формула 1 Фернандо Алонсо (Рено) финишира съответно първи и втори в състезанията за Гран при на Бахрейн и Малайзия. Испанецът за пореден път показа, че автомобилът на французите е много бърз. Този факт успокоява Фернандо и повишава увереността му, че Рено ще спечели за втора поредна година титлите във Формула 1.

“Всички в тима знаят, че колата е много надеждна, заяви в Мелбърн Алонсо. – Спечелихме първите две състезания за годината и това ми дава увереност, че ще продължим да печелим и занапред. Нямам никави съмнения, че Рено отново ще триумфира в края на сезона. Признавам, че сега съм още по-голям оптимист за представянето ни през годината.
Пистата “Албърт парк” в Австралия се характеризира с множество шикани и бавни завои. През 2005 година колата на Рено се представи отлично на тези участъци. Дано това се случи и по време на състезанието тази неделя”, допълни той.



Михаел Шумахер: Нямам търпение да стартирам в Австралия

Изображение

Седемкратният световен шампион Михаел Шумахер заяви, че е напълно готов за битката, която предстои в Гран При на Австралия на пистата "Албърт парк". Той се завърна в бокса на Ферари след едноседмична почивка заедно със съпругата си Корина, която двамата си правят традиционно всяка година преди това състезание.
"Най-накрая имахме малко време само за нас. Първите две гонки бяха много начесто и нямах време да бъда със семейството си. Тази седмица ме зареди с позитивна енергия", сподели Шумахер. "Най-важното е, че няма да има проблеми с адаптацията към климата и часовия пояс, защото ние постепенно свиквахме първо в Бахрейн, после в Малайзия и най-накрая затваряме кръга в Австралия. Там ще сме в идеална форма и за да бъда честен нямам търпение да започне уикенда", добави Пилето.
Пилотът на Ферари призна, че е леко разочарован от представянето си на "Сепанг" в последния кръг, но уточни, че като цяло е доволен от старта на сезона.
"Въпреки че Гран При на Малайзия не протече по план, съм доволен от постигнатото в началото. Надявам се да се представя добре в Мелбърн, защото винаги съм харесвал това трасе и нещата са минавали добре за нас. Ще се опитаме да подобрим представянето си от миналта година. Искам да повторя карането си от Гран При на Бахрейн. Реално е да се надявам на класиране на подиума", завърши живата легенда на Формула 1.



Марк Уебър: Нямам оправдание, ако се издъня

Изображение

Пилотът на Уилямс Марк Уебър сподели, че чувства много по-малко напрежение при завръщането си в родната Австралия, отколкото в предишните стартове на "Албърт парк", но призна, че няма да има никакво извинение ако не се представи на ниво в домашното си състезание. Австралиецът има две пети места в страната на кенгурата, като първото е при дебюта му във Формула 1 през 2002 година, а второто стана реалност през сезон 2005 с тима на сър Франк Уилямс.
"През първите два старта за сезона отговорихме на много въпроси относно надежността на колата. Сега вече не усещам това огромно напрежение, което имаше през миналата година. "Албърт парк" е поредната писта в календара и аз и отборът ще се борим да се представим възможно най-добре. Искаме да вземем това, което заслужаваме - нито повече, нито по-малко", заяви Уебър. "Направихме страхотно състезание в Бахрейн, но за съжаление не успяхме да затвърдим доброто мнение в Малайзия на "Сепанг". Все пак смятам, че колата се представи задоволително в тези трудни условия", добави пилотът. "Никой не се интересува от оправданията, които ще се изговорят за това какво не ни е стигнало, за да се представим на ниво. Просто трябва да излезем на трасето и да се борим до самия край", завърши "кенгурото".




GPMA все още има разногласия с ФИА

Изображение

Говорителят на Асоциацията на автомобилните производители (GPMA) Ксандер Хейайнен отхвърли информацията, че всички въпроси, по които имаше разминаване с шефовете на ФИА са изчистени. След като вчера петте отбора собственост на членовете на GPMA - Рено, БМВ, Мерцедес, Тойота и Хонда подадоха заявление за участие в сезон 2008 се появиха слухове, че Макс Мозли и компания са склонили бунтуващите се тимове да се откажат от някои от исканията си. От асоциацията пуснаха официално съобщение до медиите, в което се казва, че документи за участие в сезона през 2008 година са подадени, за да могат шефовете на петте отбора да имат право на глас при определянето на новите правила.
"Наистина напредък има, но още е рано да се каже, че всички разногласия са изгладени. Все още има въпроси, които подлежат на дискусия", заяви говорителят.




Бърни Екълстън се отърва от Формула 1

Изображение

Бърни Екълстън продаде мажориталния дял от акциите си във Формула 1 на частната финансова къща СВС. Компанията ще управлява шампионата чрез дъщерната си фирма - Алфа Прима.Миналата седмица Европейската комисия одобри сделката, но при условие, че СВС продаде друга своя дъщерна фирма - Дорна, която управлява световния шампионат по мотоциклетизъмАлфа Прима - която е новосъздадена фирма специално за целта, ще управлява търговските права на Формула 1, след като придоби дела на СЛЕК - фирмата на Бърни Екълстън. Сумата на сделката не е обявена.От СВС обаче обявиха, че смятат да оставят Бърни Екълстън като изпълнителен директор. Доналд Макензи от частната финансова къща обяви, че с помоща на Екълстън ще работят за "по-голямо развитие и разширяване на бизнеса"75 годишният британец отдавна се опитваше да продаде дяловете си, но групировката Кирш, която трябваше да придобие собствеността, фалира. Продаването на акциите от страна на Бърни внася допълнителна неяснота за бъдещето на Формула 1, предвид войната между Макс Мозли и производителите на автомобили, които се противопоставят на прокарваните от него идеи.




Уилямс с подобрен мотор в Австралия

Болидът на Уилямс FW28 ще разполага с нова спецификация на двигателя Косуърт V8 за състезанието в Австралия.
Въпреки очакваното преимущество, техническият директор на тима Сам Майкъл е предпазлив и предупреди: „Всички отбори ще имат подобрения за Албърт парк”
Агрегатът „Серия-3” беше изпробван миналата седмица по време на тестовете на тима във Валенсия.
Междувременно стана ясно, че Супер Агури ще пристигнат в Мелбърн с ново предно крило за болида си SA05.




Доведеният брат на Шумахер проби във Формула А1

Изображение

Инвазията на фамилия Шумахер в автомобилните спортове продължава с пълна сила. След като най-големият представител от семейството - Михаел Шумахер вече е живата легенда на Формула 1, а по-малкият му брат Ралф е пилот с име във високоскоростната надпревара, дойде ред и на доведения им брат Себастиян Щал да седне зад волана. 27-годишният германец, който е от втория брак на бащата на братята Шумахер ще се състезава за немския представител във Формула А1. Шеф на Шуми 3 в отбора ще бъде дългогодишният мениджър на седемкратния световен шампион Михаел Шумахер - Вили Вебер.




Стодарт иска отново да се състезава във Формула 1

Изображение

Бившият шеф на Минарди Пол Стодарт подаде заявка за участие във Формула 1 през 2008 година, съобщава Ройтерс. Както е известно миналата година австралиецът продаде своя тим на гиганта Ред Бул, но новите правила на ФИА за ограничаване на разходите му позволяват отново да влезе в световния шампионат. От своя страна австрийският милиардер Дитрих Матешиц, собственик на компанията Ред Бул, преименува Минарди на Скудерия Торо Росо. По този начин този сезон Матешиц притежава два отбора във Формула 1 - Ред Бул рейсинг и Торо Росо.

“Депозирах искането си за влизане във Формула 1 с името European Minardi F1 Team Limited, заяви Стодарт. - Ще видим какво ще стане и се надявам ФИА да ми даде положителен отговор. Формула 1 ми липсва наистина много. Сигурен съм, че с намаляване на разходите надпреварите в Гран при ще станат по-достъпни за малките компании. Аз все още притежавам правата върху името Минарди и според мен то трябва отново да бъде част от най-авторитетната автомобилна надпревара в света”, допълни той.

Със заявката за участие на Стодарт, всичките 12-места за шампионата през 2008 година вече са запълнени. По-рано тази седмица автомобилните концерни от GPMA в лицето на Тойота, Мерцедес, Рено, Хонда и БМВ също попълниха документите на ФИА. Международната централа все още не е дала своите отговори на тези молби. Крайният срок за депозиране на заявките за участие във Формула 1 през 2008 година е 31 март тази година.
По разпоредбите на ФИА на стартовата решетка за всяко едно състезание право на участие имат само 12 отбора. Според президента на ФИА Макс Мозли има още четири нови тима, които се интересуват от влизане във Формула 1. Две от имената са ясни - Дирексив на Жан Алези и Продрайв на Дейвид Ричардс. За сега не е известно как всички те ще се включат във Формула 1, след като местата на старта вече са заети.

Гост
Аватар

Мнение от Гост » 30 Мар 2006, 1:02

Мика Хакинен: Внимавайте с Розберг, ще спечели титлата във Ф1


"Нико ще спечели световна титла. Ще му трябва малко време, но ще успее", заяви двукратният световен шампион във Формула 1 - Мика Хакинен.


От МакЛарън отрекоха за преговори с Нико Росберг

Изображение

Отборът на МакЛарън категорично отрече слуховете, че е водил преговори с пилота на Уилямс Нико Росберг. Според "Motorsport Aktuell" от МакЛарън желаят младия Нико Росберг за партньор на Фернандо Алонсо през следващия сезон. В замяна Уилямс ще получат младия Луис Хамилтън. Само няколко часа след публикуваната информация от МакЛарън пуснаха опровержение: “Все още не сме назовали пилотите си за следващия сезон и това поражда всякакви спекулации. Нико действително ни направи много добро впечатление, но не сме водили никакви преговори. Все още е твърде рано да говорим за следващия сезон и публикуваната информация е плод на нечие въображение”.




CVC завърши сделката за покупката на Формула 1

Продажбата на Формула 1 окончателно стана факт вчера, след като корпорацията CVC (Capital Partners Group) се сдоби с мажоритарния дял акции на фирмата на Бърни Екълстоун SLEC, съобщава Ройтерс. CVC ще управлява най-авторитетната автомобилна надпревара чрез дъщерната си фирма Алфа Прима. Както е известно, миналата седмица след продължително разследване Европейската комисия към ЕС одобри сделката за покупката на Формула 1. Алфа Прима ще управлява търговските права на шампионата и от компанията съобщиха, че Бърни ще остане начело на Формула 1 като изпълнителен директор. Един от шефовете на CVC Доналд Макензи обяви, че с помощта на Екълстоун ще се работи за по-голямо развитие и разширяване на бизнеса на компанията.

“Много сме щастливи от осъществяването на нашите инвестиции във Формула 1. Надяваме се, че сътрудничеството ни с г-н Екълстоун ще донесе ползотворни активи и за двете страни”, допълни той.




Бърни: Няма да променяме квалификацията, Денис се дърпа за новия Конкорд


Изображение

Силният човек във Формула 1 Бърни Екълстоун сподели пред германското издание “Kicker”, че за сега не се предвиждат промени във формата на квалификацията в събота. Както е известно, повечето шефове във Формула 1 са обявиха против последните 20-минути на сесията. Според тях в последната част пилотите излизат на пистата с единствената цел да изразходват бензин, а не да правят бързи обиколки и да се борят за пол-позишън. Бърни също така изненадващо добави, че очаква още този уикенд в Австралия да бъде официално обявено подписването на новия договор “Конкорд”, който ще регулира финансовите параметри във Формула 1 в периода 2008-2012 година.

”По принцип новата форма на квалификацията се оказа изключително успешна, заяви Екълстоун. – Признавам, че има известни пропуски, но не можем да сменяме правилата на всеки пет минути. Всички се оплакват и от петъчните тренировки. Ще предложа на Мозли тестовете през годината да бъдат ограничени на шест дни, а в петък да се въведат свободни тренировки с продължителност от четири часа. Така ще имаме повече екшън и зрителите ще останат доволни”, допълни той.

Британецът коментира и последните новини около войната между ФИА и Асоциацията на автомобилните концерни (GPMA). Екълстоун призна, че има развитие в разговорите, но според него шефът на Макларън-Мерцедес Рон Денис продължава да упорства.

“През изминалите дни имаше сериозен напредък в разговорите ни с GPMA. Постигнахме доста компромиси относно бюджетите на отборите. Всички се съгласиха, че разходите трябва да намалеят, но тимовете не искат развитието на технологиите да бъде изцяло замразено. Очаквам още този уикенд в Мелбърн да обявим пред медиите, че томахавката на войната е заровена. Денис обаче, продължава да има доста съмнения относно новите параметри на споразумението “Конкорд”. Това е типично за Рон, той винаги е искал парите във Формула 1 да са разпределени по равно, но ако може накрая да вземе малко повече ще се получи най-добре за екипът му”, завърши Екълстоун.
Според последните информации пристигащи от Австралия, Рон Денис едва ли ще продължи да създава още дълго проблеми. Всички в боксовете са на мнение, че една от причините мобилният гиган Водафоун да подпише договор за спонсорство с тима от Уокинг през 2007 година, е задължителното условие Макларън-Мерцедес да участва в шампионата на Формула 1 през следващите години.



Михаел Шумахер отегчен от журналистите

Изображение

Седемкратният световен шампион във Формула 1 Михаел Шумахер (Ферари) сподели пред медиите в Австралия, че се чувства изключително изморен и отегчен от задаваните му въпроси относно неговото бъдеще. Пилето призна, че му е омрзнало да отговаря на едни и същи въпроси всеки път когато се появи на някоя пресконференция.

"Започна да ми става много досадно, когато журналистите ми задават въпроси от вида "Кога ще се откажете от Формула 1" или други подобни, заяви Шуми. - Искам да потретя за пореден път, че все още не съм решил дали ще се състезавам във Формула 1 догодина. Просто всички трябва да почакат малко. Ако продължа да разсъждавам още по тази тема, ще се появат нови спекулации и аз предпочитам да спра до тук .
Пред няколко години имаше същата истерия около договора ми с Ферари. Не мога да разбера защо всички се занимават с мен", допълни германецът.


Михаел сподели и очакванията си за предстоящото състезание в неделя на пистата "Албърт парк" за Гран при на Австралия. "Миналата година още в самото начало на надпреварата стана ясно, че нямаме никакъв шанс. Този сезон обаче, колата е по-бърза и се надявам да постигнем по-добър резултат. Ще се опитам да се преборя за първата позоция на старта, но Рено и Хонда показаха, че са много бързи. Ще ни бъде много трудно, но както винаги аз и екипът ще дадем всичко от себе си. Климатичните условия в Мелбърн са по-различни от тези в Бахрейн и Малайзия. Предполагам, че това ще окаже някакъв ефект на представянето ни", завърши живата легенда на Формула 1.

Междувременно два дни преди първите свободни тренировки в петък пилотите на Ферари Михаел Шумахер и Фелипе Маса се включиха в мач по ръгби. Те се включиха в състава на един от местните отбори в Мелбърн. Двамата направиха истинско шоу за зрителите на стадиона и показаха, че спокойно могат да участват и в този вид спорт.



Гран при на Австралия -3 кръг, 2 април

Изображение

Пистата "Албърт парк" в Мелбърн се използва за автомобилни състезания още от далечната 1953 година. Тя е непрестанно в календара на Формула 1 от 1996 година. Както личи от името и, "Албърт парк" се намира в един от най-красивите паркове на града. Трасето е по средата на езеро и пилотите от Формула 1 винаги са казвали, че то спокойно може да спечели приза за най-красива писта от календара. Част от пистата се използва целегодишно от пътната мрежа на града и това създава огромни трудности за състезателите. Обикновено всеки път преди началото на свободните тренировки в петък, асфалта е много мръсен и това пречи на сцеплението на автомобилите. Изпреварванията са много трудни и единственото възможно място за това е в края на старт-финалната права. Натоварванията върху спирачките на колите са едни от най-големите от всички останали стартове от сезона във Формула 1.

Писта: Албърт Парк

Начало (местно/българско време): 14:00/07:00 часа

Дължина на обиколка: 5,303 км

Обиколки: 58

Дистанция на състезанието: 307,574 км

Най-бърза обиколка по време на състезание:
М.Шумахер (Ферари) 1:24,125 минути (2004)

Най-бърза обиколка по време на квалификация:
М.Шумахер (Ферари) 1:24,408 минути (2004)

Победител през 2005 година: Джанкарло Фисикела (Рено)

Изображение



Алонсо: Аз съм световен шампион и няма какво да доказвам :puke: :puke: :gay: :dummy: :no: :1: :mhihi:


Изображение

Лидерът във временното класиране на Формула 1 и световен шампион за 2005 година Фернандо Алонсо (Рено) заяви, че не усеща напрежение върху себе си на всяка цена да повтори постижението си от миналогодишния шампионат. Преди да премине в тима на Макларън-Мерцедес през 2007 година, 24-годишният пилот отново е фаворит за спечелване на трофея. Освен него Кими Райконен (Макларън-Мерцедес) и седемкратният световен шампион Михаел Шумахер (Ферари) също могат да се намесят в борбата за първите места в шампионата.
"Изцяло съм фокусиран върху състезанията, които предстоят, но със сигурност не усещам каквото и да било напрежение. Все пак съм световен шампион и нямам какво да доказвам. Мога наистина да се наслаждавам на всяка една гонка от тук до края”, заяви самоувереният Алонсо.



Сингапур иска да организира кръг от Формула 1

Изображение

Правителството на Сингапур е започнало проучвания за организиране на кръг от шампионата на Формула 1, съобщават медиите на Острова. Както е известно, Бърни Екълстоун не веднъж е изявявал своето желание да измести кервана на Гран при на изток. Държавите, които се намират в района на Азия нямат проблем с рекламирането на цигари, за разлика от Европа и това е една добра възможност за цигарените концерни да разширят пазара си. Същевременно Сингапур иска да привлече още туристи на своя територия и отговорните лица в страната виждат организирането на кръг от Формула 1 като едно иделано маркетингово средство.

"В момента разработваме цялостна стратегия за развитие на Сингапур и варианта за автомобилно състезание на наша територия не е за пренебрегване, заяви един от членовете в министерството на Туризма Оливър Чонг. - Направихме доста продължителни икономически проучвания и стигнахме до извода, че Формула 1 може да донесе огромни печалби за страната ни. Инвестициите за построяване на писта за автомонилни състезаниея ще бъдет доста сериозни и трябва да внимаваме с какво се захващаме. Все още не сме разговаряли директно с г-н Екълстоун, но се надявам в най-скоро време да започнем дискусии по този въпрос", допълни той.

В същото време стана ясно, че шефът на пистата "Сепанг" в Малайзия Мокзани Тун Махатир предупреди хората в Сингапур, че ако техният проект се осъществи, това би било пагубно и за двете страни.
"Успехът на Гран при на Малайзия зависи от един сравнително малък пазар в района. Ако в рамките на една седмица, на 300 км от нас започне да се провежда друго състезание, това със сигурност ще означава самоубийство и за двете страни. Просто ще си навредим един друг", сподели Матахир.



Алонсо се притеснява от Шумахер

Изображение

Световният шампион Фернандо Алонсо определи съотборника си в Рено Джанкарло Физикела и Михаел Шумахер от Ферари за главни негови съперници в Гран при на Австралия на пистата "Албърт парк". Той изрази увереността си, че седемкратният световен шампион ще бъде сред най-бързите на пистата в неделя и накрая на шампионата ще се нареди сред първите в класирането.
"Михаел ще бъде много опасен за нас в Мелбърн. Всички го отписваха, но той показа, че притежава невероятен характер и е готов да се бори до край за победата", сподели испанецът. "Ще съм щастлив, ако с Джанкарло водим битка за първото място, защото това означава, че отборът върви напред и се развива в правилната посока", добави Алонсо. Той отхвърли твърденията появили се в медиите, че заради предварителният договор с Макларън-Мерцедес от 2007 година от тима на Флавио Бриаторе толерират Джанкарло Физикела.
"И двамата имаме равни условия за работа. Рено е един от тези отбори, в които оставят пилотите да решат борбата помежду си. Първите два старта доказаха, че дори и да напускам отбора, тяхното отношение към мен няма да се промени. Да не забравяме, че освен титлата при пилотите искаме да триумфираме и при конструкторите", завърши пилотът.



Монтоя не се притеснява за кариерата си след 2007 година


Изображение


Контрактът на колумбиеца Хуан Пабло Монтоя с Макларън-Мерцедес изтича в края на този сезон.Подобно е положението и на съотборникът му Кими Райконен. През 2007 година настоящият световен шампион Фернандо Алонсо ще смени тимовата си принадлежност и ще седне зад волана на болида на "сребърните стрели", но все още не е ясно кой ще бъде негов съотборник. На специална пресконференция в Мелбърн Монтоя заяви, че не мисли за бъдещето и добави, че е напълно фокусиран върху настоящия шампионат.
"На този етап се състезавам за Макларън и съм напълно концентриран върху работата си в тима през този сезон", сподели колумбиецът. "Давам най-доброто от себе си и когато дойде моментът ще мисля за бъдещето", добави той.
Според световните медии мястото на Монтоя в тима на Рон Денис зависи от това къде ще реши да продължи кариерата си Райконен. Неговият договор също изтича в края на годината и слуховете го пращат в тима на Ферари, но ако Ice man реши да остане при германците, то тогава колоритният колумбиец ще бъде ненужен.
"Чух тези слухове. Един път се казва, че Кими отива във Ферари, но после се добавя, че той иска в Рено и БМВ и така нататък. Всичко това няма край", коментира Монтоя. "Не се притеснявам за бъдещето си. Винаги може да се намери място за мен в Тойота, БМВ, а може и Рено да се нуждаят от нов пилот. Всичко това ще стане ясно едва в края на настоящия шампионат", завърши пилотът.




Розберг се готви за добро класиране в Мелбърн

Изображение

Пилотът на Уилямс-Косуърт Нико Розберг сподели пред медиите в Австралия, че се надява на добро класиране на пистата “Албърт парк” в неделя. Както е известно този уикенд в Мелбърн ще се проведе третият кръг от шампионата на Формула 1 за Голямата награда на Австралия.

“Нямам търпение да застана на старта в Мелбърн, заяви Розберг. – Никога не съм карал на “Албърт парк”. Чувал съм от останалите пилоти много хубави неща за трасето и съм сигурен, че и на мен пистата ще ми допадне. Температурите в Австралия ще са по-ниски от тези в Бахрейн и Малайзия и това ще е едно ново предизвикателство за отбора. От Косуърт ни увериха, че проблемите в двигателя са отстранени. Моторът ни ще е напълно нов V8 от т.н. “Серия 3” и очаквам отново да сме на първите редици на старта. Не искам да коментирам слуховете относно интереса на Макларън. Аз имам договор с Уилямс и за сега не смятам да сменям обстановката”, допълни младият германец.

Гост
Аватар

Мнение от Гост » 30 Мар 2006, 13:03

Си Ви Си официално пое контрола във Ф1


Лондон. Частната компания "Си Ви Си кепитъл партнърс" официално поема контрола върху световния шампионат във Формула 1, съобщи вестник "Телеграф". Британското издание посочва, че сделката е финализирана само няколко дни след като Европейската комисия препоръча на компанията да продаде контролираната от нея фирма "Дорна", която е организатор на световния шампионат по мотоциклетизъм на писта "Мото джи пи". Европейският съюз настоя преди сделката за Формула 1 "Си Ви Си кепитъл партнърс" да се раздели със своите дялове в "Дорна", тъй като съществуват предпоставки за изкуствено завишаване на цените на тв правата за двете най-гледани моторни състезания в Европа, ако те останат собственост на една и съща компания.
Новоучредената фирма "Алфа Према", контролирана от "Си Ви Си кепитъл партнърс", вече ще ръководи търговските права за Формула 1 след изкупуването на акциите в консорциума СЛЕК, който доскоро бе собственост на промотора на състезанието Бърни Екълстоун и германската банка Байерн ландесбанк. Въпреки че продаде своя дял във Формула 1, британецът ще продължи да управлява шампионата като изпълнителен директор.
"Ние сме изключително доволни от факта, че вече завършихме сделката по закупуването на Формула 1, каза Доналд Макензи от "Си Ви Си кепитъл партнърс". Вече гледаме в бъдещето и вярваме, че успешно ще си сътрудничим с Екълстоун. Той разви Формула 1 до невероятно високо ниво и вярваме, че те са най-правилните хора да продължат да ръководят първенството."
Първата задача пред "Алфа Према" е да финализира сделката с автомобилните компании, които преди два дни се отказаха от идеята си да организират алтернативно състезание. БМВ, "Тойота", "Хонда", "Мерцедес" и "Рено" официално обявиха, че остават в първенството след 2007 г. и дадоха съгласието си в близките няколко дни да подпишат нов колективен договор.





Райконен: Не ме интересува кой ми е съотборник


Мелбърн. Пилотите на Макларън Кими Райконен и Хуан Пабло Монтоя дадоха изявления пред медиите във връзка със слуховете за преминаването на Кими Райконен във Ферари и на Фернандо Алонсо в МакЛарън “В близките няколко години може да се случат много неща. За мен не е важно кой ми е съотборник. Тези решения ги взема ръководството, а моята работа е да управлявам колата”, заяви Кими Райконен.
“Мисля само за шампионата тази година. Считам, че имаме не лоши шансове за титлата и аз ще се опитам да извлека максимума от всяко едно състезание”, сподели Монтоя.

Предишна

Назад към BMW и моторните спортове

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook