Избор и смяна на предни амортисьори?

5-та серия ('04 - '10)

Модератори: Atsalov, Ilko Ivanov, mad_presley, Технически модератори

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 355
Регистриран на: 1.06.2008
Местоположение: Варна
Кара: E60 520d LCI
Мечтае да кара: Самолет

Избор и смяна на предни амортисьори?

Мнение от brabusbg » 09 Яну 2020, 17:54

Здравейте колеги, от поне 9 месеца нещо по предницата на колата хлопа, в началото по тихо разбира се, сега е по осезаемо. На няколко сервиза ходиха и всички ми казват че по предницата нямам никакви проблеми. За съжаление хлопането е доста по-осезаемо вече и особено сега като се застуди. Днес ходих на 4ти сервиз и човека ми каза че според него на 90% са амортисьори. Малко скъпо ще ми излезе да пробвам с амортисьори дали ще спре, та въпроса ми е дали ко мина стенд за амортисьори ще покаже това. Понеже много пъти съм чувал че тези стендове (или поне този във Варна) и при нови показва че са за смяна. ?? Не знам от къде да започна без да хвърлям пари на вятъра. Дайте съвет?
Ако пък са амортисьори към какво да се насоча?

Изпратено от моят SM-G950F с помощта на Tapatalk
Изображение

ентусиаст
Аватар
Мнения: 949
Регистриран на: 2.10.2011
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: e61 535d LCI
Мечтае да кара: F90

Re: Избор и смяна на предни амортисьори?

Мнение от datchko » 09 Яну 2020, 19:28

brabusbg написа:Здравейте колеги, от поне 9 месеца нещо по предницата на колата хлопа, в началото по тихо разбира се, сега е по осезаемо. На няколко сервиза ходиха и всички ми казват че по предницата нямам никакви проблеми. За съжаление хлопането е доста по-осезаемо вече и особено сега като се застуди. Днес ходих на 4ти сервиз и човека ми каза че според него на 90% са амортисьори. Малко скъпо ще ми излезе да пробвам с амортисьори дали ще спре, та въпроса ми е дали ко мина стенд за амортисьори ще покаже това. Понеже много пъти съм чувал че тези стендове (или поне този във Варна) и при нови показва че са за смяна. ?? Не знам от къде да започна без да хвърлям пари на вятъра. Дайте съвет?
Ако пък са амортисьори към какво да се насоча?

Изпратено от моят SM-G950F с помощта на Tapatalk


Един от най-добрите производители на амортисьори е Sachs. Ако не се лъжа се вгражда заводски в е60/е61, така че няма да сбъркаш, аз сложих такива и съм доволен.

При теб в какво се изразява това хлопане? Сигурен ли си, че не е някой шарнир или тампони на макферсоните?
Или пък биалетки?

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 355
Регистриран на: 1.06.2008
Местоположение: Варна
Кара: E60 520d LCI
Мечтае да кара: Самолет

Re: Избор и смяна на предни амортисьори?

Мнение от brabusbg » 09 Яну 2020, 20:12

В три сервиза съм ходил и я гледаха казаха че нищо няма по окачването. Даже единия каза че по-стегната и запазена кола не била влизала при него.
Аз също съм склонен да мисля че е амортисьори понеже понякога като мина дупка се чува като продължително подскачане по окачването. Точно както прави неработещ амортисьор. Но пък може и така да си мисля само.

Изпратено от моят SM-G950F с помощта на Tapatalk
Изображение

Потребител
Аватар
Мнения: 38
Регистриран на: 26.09.2013

Re: Избор и смяна на предни амортисьори?

Мнение от albatron » 10 Яну 2020, 0:22

От личен опит - потропване в предницата, което изчезваше при натисната спирачка, се оказа носач(шарнир), въпреки че нямаше никакви признаци за хлабини и износвания. Като в процеса на установяване се мина през накладки, пружини на спирачния апарат, водачи на апарата, биалетки и тампони на стабилизираща щанга. Проблема в носача беше забелязан, едва след като беше свален от колата.

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 480
Регистриран на: 15.01.2012
Пол: Мъж

Re: Избор и смяна на предни амортисьори?

Мнение от Benord » 10 Яну 2020, 5:11

Проверката е лесна.Натиснете силно няколко пъти надолу с редувания да се получи резонанс и ако е амортисьор колата се клати.Иначе пускате и колата се изправя без клатене.Ако е тампон на амортисьор или опира в калника ще чуете удара и ще го определите без грешка.Ако всичко е наред хващате гумата отгоре с двете ръце и клатите силно към вас и назад напряко на гумата до получаване пак на резонанс и ако има някъде хлабина по окачването няма как да не се усети.После същата гума я бутате наляво -надясно с пълна сила(тук резонас няма как да стане),но се усеща и най-малката хлабина в трапеца и кормилната кутия,ако има нещо.Та така. Успех!

П.с. Това упражнение е за всяко едно от колелата.

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 355
Регистриран на: 1.06.2008
Местоположение: Варна
Кара: E60 520d LCI
Мечтае да кара: Самолет

Re: Избор и смяна на предни амортисьори?

Мнение от brabusbg » 10 Яну 2020, 10:56

Благодаря ви, успях да склоня сервизния си техник да почне да сваля и да преглежда подред, а не на принципа проба грешка!
Ще пиша когато имам яснота!
Изображение

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 343
Регистриран на: 3.04.2014
Местоположение: София
Кара: Каквото има
Мечтае да кара: Влакчето на метрото

Re: Избор и смяна на предни амортисьори?

Мнение от nickem » 13 Яну 2020, 14:20

brabusbg написа:В три сервиза съм ходил и я гледаха казаха че нищо няма по окачването. Даже единия каза че по-стегната и запазена кола не била влизала при него.
Аз също съм склонен да мисля че е амортисьори понеже понякога като мина дупка се чува като продължително подскачане по окачването. Точно както прави неработещ амортисьор. Но пък може и така да си мисля само.

Изпратено от моят SM-G950F с помощта на Tapatalk

Колега, като натиснете и разклатите колата ще се чуе къде трака ако не е окачването. А амртисьорите за да тракат трябва да са разбити според мен и да се види веднага...
Не знам в какви сервизи ходиш, в Дару прегелда на окачването беше 30лв последно като ходих(макар че минаха 3г от тогава).


Аватар
Мнения: 1321
Регистриран на: 10.03.2006
Местоположение: Peterborough
Кара: CLS350 и Е39

Re: Избор и смяна на предни амортисьори?

Мнение от ivoo » 15 Яну 2020, 10:53

При така наречения (мъртъв ход ] на амортисьора ,с това ’ клатене' нищо няма да се разбере.Просто има работен момент на стержена ,в който се движи свободно нагоре- надолу

Назад към Е60/Е61

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook