BMW E60 тресе с нови дискове

5-та серия ('04 - '10)

Модератори: Atsalov, Ilko Ivanov, mad_presley, Технически модератори

User
Аватар
Мнения: 4609
Регистриран на: 17.06.2007
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: 330XD
Детайли за колата: the silent power

Re: BMW E60 тресе с нови дискове

Мнение от b00st » 13 Апр 2019, 14:27

nikola59 написа:Не че нещо, ама като чета не се сдържах....Проверявайте цените на оригиналните ви дискове колко струват в Англия при дилърите там и си направете сметката.
Пример за моите задните: цена на Дару (при другите е същото) в момента за един брой: 247.00 BGN. Цена за комплект два броя при английският дилър: £143.50 + естествено доставката чрез нашите превозвачи. Така че първо проверявайте за оригинални, после пускайте "тото-то" тук.

Дару имат пакети за смяна (просто трябва да се пита по шаси). 2 предни оригинални диска, предни накладки комплект + монтаж в сервиза всичко е около 750 лв. Това за 330 332 мм дискове говорим. Задните са около 500.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1637
Регистриран на: 16.11.2011
Местоположение: Монтана
Пол: Мъж
Кара: BMW E39 530DA, E61 530XD LCI
Мечтае да кара: Murcielago SV

Re: BMW E60 тресе с нови дискове

Мнение от Z3Ro* » 13 Апр 2019, 16:41

The_Bear написа:Аз купих непретенциозно дискове ATE-задни и TRW-предни. Минах около 20к км без проблеми, докато един път тази зима ми се наложи рязко да намаля от 200 до 120 някъде. Оттогава получих същите симптоми, при леко натискане тресе, при по-силно натискане почти не се усеща. Изчистих идеално главината и отвора на диска, както и челата, и мерих биенето по най-големия диаметър - отклоненията бяха около 0.02 до 0.03мм. Четох, за измятането при нагряване и действително при първото студено спиране не бият. При второ, трето и доволно загряване биенето прогресираше. Напекох ги здравата с интензивно спиране - и пак на крика, свалям гумата, стягам само диска и меря, не можеха да се пипнат с ръкавица от топлината. Очаквах да бият десети, т.е. 0.3 - 0.5мм, а се оказа, че само леко са се завишили стойностите до около максимум 0.04мм. Пак четох, колегата дето беше писал за водачите, не съм ги сменявал, почистих ги хубаво и гресирах, ефект сякаш нямаше осезаем. Оттогава ги напичах няколко пъти при стръмно скоростно изкачване по завои и не съм карал на дълго, но при първа възможност ще тествам, че нещо ми се струва че не са вече толкова зле. По предницата ми има някакви луфтове, по-скоро в рейката, въпреки че съм я понатегнал.

Дисковете са в норма с биене до 10 микрона - при 0.02 и нагоре милиметра са два пъти извън... ;)

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 225
Регистриран на: 12.02.2017
Местоположение: Враца
Пол: Мъж
Кара: с три педала.
Детайли за колата: E61 530d (218) 2004

Re: BMW E60 тресе с нови дискове

Мнение от The_Bear » 14 Апр 2019, 11:16

Z3Ro* написа:Дисковете са в норма с биене до 10 микрона - при 0.02 и нагоре милиметра са два пъти извън... ;)


Не ми се вярваше за тези 10 микрона, чак такава прецизност за спирачен диск, но изглежда си прав. На сайта на ATE има един станок за проверка на дискове с индикаторен часовник http://www.ate-info.de/en/details/produkte/bremsscheibenmessvorrichtung и в инструкцията за употреба дават, че диска не трябва да бие повече от 0.005мм. По принцип, като се загледах на снимката часовника е с точност 0.01мм, как точно ще хванат 0.007мм примерно, не знам... От всичките часовници, които са ми минали през ръцете мисля само един съм виждал с точност един микрон, даже не го знам и къде е...

Ще пробвам да си струговам дисковете лично (базиране+закрепване=установяване; именно установяването върху машината е от изключителна важност, за да се получат нещата както трябва. Ще копирам начина на установяване като на станока на Ate, въпреки че там дават да се стяга на ръка отгоре гайката, а на струга трябва да се стегне по-силно за да може да се стругова.

Иначе снощи правих тест. При студени дискове, при първия и втория тест се усещаха само леки вибрации, с всеки следващ тест и съответно загряването им, вибрациите ставаха все по-големи, до достигане на един пик, след който вече при всеки следващ тест си вибрираха достатъчно силно и неприятно. Както и преди стана дума, при още по-голямо усилие и рязко спиране, вибрациите изчезват. Пробвах с лашкане наляво-надясно докато вибрира, не изчезна. Явно си е от дисковете при мен.

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 225
Регистриран на: 12.02.2017
Местоположение: Враца
Пол: Мъж
Кара: с три педала.
Детайли за колата: E61 530d (218) 2004

Re: BMW E60 тресе с нови дискове

Мнение от The_Bear » 20 Апр 2019, 22:22

Снощи си играх с дисковете. Не от първия път, но докарах биене в рамките на 5-6 микрона със струговане. Първоначално, по току-що престърганата повърхност ми даваше 3-4 стотни и си мислех, че няма шанс да докарам 5-те микрона... После се наложи да сложа една по голяма втулка за захващането че не можах да подходя с ножа от другата страна и явно при предната установка е имало някакъв проблем, защото с тази всичко "заспа". Повторих с тази установка и вече престърганите биещи чела. Изправиха се.
Монтирах, и тест. Спира като с нови, мазно, няма тресене, нищо. Днес обаче направих по-дълъг тест със здраво напичане и накрая пак се появи познатата вибрация. След като изстинаха обаче, пак тест, и вибрации няма, мазно. Явно като се напичат нещо не издържат. Все пак, ако се карат нормално мисля ще си карат доста време прави. Радостното в случая е, че ми се възвърна мазното спиране след като изстинаха. Но изглежда не винаги става така... :dunno:

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 225
Регистриран на: 12.02.2017
Местоположение: Враца
Пол: Мъж
Кара: с три педала.
Детайли за колата: E61 530d (218) 2004

Re: BMW E60 тресе с нови дискове

Мнение от The_Bear » 11 Май 2019, 8:14

Последния тунинг на дисковете... Сложих и едни накладки, дето струват колкото комплект дискове. :kuku: Сега ги "напасвам" и скоро ще пиша има ли пак вибрации.
20190510_001419.jpg

20190509_164824.jpg
Вие нямате нужните права за да сваляте прикачени файлове.

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 659
Регистриран на: 24.02.2015
Местоположение: Brussels/Асеновград
Пол: Мъж
Кара: E60 530dA & VW Golf Mk6
Мечтае да кара: F82 ///M4

Re: BMW E60 тресе с нови дискове

Мнение от Exclusive89 » 11 Май 2019, 8:35

@The_Bear, това е споделил колегата в другата тема за дискове (те станаха към 50 теми :lol: )
borke_ написа:
730d e65 написа:Здравеите ето ме пак намерих комплекта който търсих, дискове ZIMMERMANN SPORT надупкани и накладки ATE CERAMIC. Но искам да запитам друго, тези сензори на всеки диск сензор ли е или един сензор за двата диска?? и още нещо бях запитал когато ги сменя как да рестартирам компа обаче неви обясних че намен неми е светвал датчик за накладките даже си имат доста още просто когато рзкача старите и после като закача новите ще дадат ли грешка и ще трябва ли да ги ресетвам


Колега направил си грешка.На надупчени дискове не се слагат керамични накладки.Пише го дори и на опаковките на накладките.
Изображение

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 225
Регистриран на: 12.02.2017
Местоположение: Враца
Пол: Мъж
Кара: с три педала.
Детайли за колата: E61 530d (218) 2004

Re: BMW E60 тресе с нови дискове

Мнение от The_Bear » 11 Май 2019, 13:33

На моите не пише да не се слагат еди какви си накладки на еди какви си дискове. :dunno:

Потребител
Аватар
Мнения: 5
Регистриран на: 21.11.2009
Пол: Мъж
Кара: E60 550i LCI

Re: BMW E60 тресе с нови дискове

Мнение от quelio » 29 Юли 2019, 12:44

Здравейте, колеги,

Подобно на колегата който е отворил темата, аз имах големи вибрации при леко натискане на спирачката в интервала 80 - 160км/ч.
Смяна на на предни дискове и накладки с оригинални и тампони на носачи. Проблемът се реши.

Предишна

Назад към Е60/Е61

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook