Пребоядисване на E61

5-та серия ('04 - '10)

Модератори: Atsalov, Ilko Ivanov, mad_presley, Технически модератори

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1707
Регистриран на: 28.09.2011
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: F10 535xi, MHD stage 2, xHP stage 3
Мечтае да кара: без да се ядосва

Re: Пребоядисване на E61

Мнение от drago9205 » 21 Фев 2019, 10:21

Съгласявам се, че за лично спокойствие и това на майстора е по-добре оставим врелите и кипели да изберат материали, просто ми е интересно в крайната цена на услугата какво реално влиза (колко за услугата и колко за материал).

Най-вероятно почти никъде няма да ти дадат търсената гаранция... независимо от материалите. При автомобилните услуги цените се определят твърде хаотично и не е изключено за 3 бона да ти боядисат колата и пак да има забележки, а на друго място за 2 да е по-добре. Както може верига да ти сменят за 3500, както и за 1500... и така нататък.

Гаранцията и рекламацията са основни проблеми в сферата на услугите, тези проблеми ги има дори в регламентирани бизнеси, а какво остава в бранш, който в голяма степен е в сивия сектор.

Потребител
Аватар
Мнения: 40
Регистриран на: 25.06.2018
Пол: Мъж
Кара: F30 330d 310HP

Пребоядисване на E61

Мнение от Parzival » 21 Фев 2019, 11:38

А защо не отидете до някой официален дилър на БМВ и не си пребоядисате колите там, като толкова търсите гаранции и разбивка на цените?

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1527
Регистриран на: 10.10.2007
Местоположение: Пловдив
Пол: Мъж
Кара: Lexus GS430 07'
Мечтае да кара: BMW M2

Re: Пребоядисване на E61

Мнение от ildivvy » 21 Фев 2019, 12:04

Няма кой да каже реални цени,защото ще се разбере 'официално',че материалите не са толкова скъпи,а 'работата' е доста пари :mhihi: :mhihi: А тя е толкова скъпа,защото всичко вече е така в милата ни родина! Труда си е труд,като количество. Преди 10-15г пак толкова труд е бил нужен за боядисване на кола с подобни размери.Инструментите са били по-зле предполагам,но...Отделно някой има да избива вложения в скъпи съоръжения и т.н. Но при всички случаи,бояджиите печелят хубави суми и не са от най-бедните прослойки в страната! Няма лошо! Това е пазарна икономика и би трябвало да има естествено регулиране :yes: !
Ex: 96' BMW318ti

Изображение


Европа!!! Събуди се!!! Започни да гледаш собствения си интерес!

Вече съм фен на Марио Драги!

" Някои хора са толкова бедни, че имат само пари! " - Тодор Колев

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 191
Регистриран на: 25.06.2011
Местоположение: rustland
Пол: Мъж
Детайли за колата: Focus,Opel Monza/Senator,MX5 nb

Re: Пребоядисване на E61

Мнение от немо » 21 Фев 2019, 12:46

Така,понеже само приказки,предположения и сведения от Агенция ЕПК (един приятел каза) малко факти:
През 2009 закупих стена на R-M,тогава платих към 14к.Към днешна дата цените на материалите на R-M са с 55-60% по-високи,отколкото тогава.
Маркова шлайф-машина,която издържа 5 год.интензивна работа през 2012-около и под 700лв.,сега-над 1000лв.
Пистолет марков-сега около 1000лв.,преди 10год.-около 700лв.

Разценки на застрахователи към 2009-Х лв.,сега Х-20% :lol:

Пуснах ви достатъчно подробна разбивка на материали за 1 детайл,може и повече да е,може и по-малко,зависи какъв детайл се прави (броня,капак,врата и т.н. и каква е степента на увреждане).

Някой по-горе спомена как можел някой чирак да отърка примерно една броня за 10лв.Ако нямаш късмет :lol: 3 часа могат да отидат само да свалиш старата боя и после още час да ошкуриш филера.
Де ги тез чираци,дето работят за 2.50лв. на час? :lol:

И едно нещо не разбирам?
Защо някой трябва да ми прави сметка на вземанията и печалбата?Цената е тази,пазарна икономика сме,никой не може да те задължи,имаш право на избор.Като не те устройва търсиш алтернатива.Просто е!!!
А някой що не ми прави сметка на даванията???
Щото типично по български се мисли,че майсторът като сгъне 2.5к тва са му чисти пари и ебаси кожодерите :shock:
Шофирането е превантивен анализ на това,което може да се случи на пътя....

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1527
Регистриран на: 10.10.2007
Местоположение: Пловдив
Пол: Мъж
Кара: Lexus GS430 07'
Мечтае да кара: BMW M2

Re: Пребоядисване на E61

Мнение от ildivvy » 21 Фев 2019, 13:08

Колега,надявам се да не визираш мен в някои от твърденията си,защото точно аз изтъкнах по-горе някои от 'детайлите' в работата на бояджията,както и твърдението за пазарната икономика...!
Ex: 96' BMW318ti

Изображение


Европа!!! Събуди се!!! Започни да гледаш собствения си интерес!

Вече съм фен на Марио Драги!

" Някои хора са толкова бедни, че имат само пари! " - Тодор Колев

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1255
Регистриран на: 7.09.2007
Местоположение: София
Пол: Мъж
Мечтае да кара: колело

Re: Пребоядисване на E61

Мнение от FaceOff » 21 Фев 2019, 23:39

Трудно ми е да повярвам какви хора има.. колко били материалите, та колко били материалите.. :kuku: Това само човек на заплата може да го повтаря, като си мисли, че това е единственото, което се влага в колата му.. Ако не боядисваш в гаража на къщата си (или на двора) се предполага, че човека плаща наем за помещение/сервиз, вложил е не малко за камера, или и за нея дава наем, още куп разходи - ток, вода, нафта, може и заплата на помощник, ако не бачка сам, и накрая и за него да остане нещо, и ако си добър това 'нещо' колко мислите, че трябва да бъде? Някой да се трепе да ви прави перфектни (както държите) колите (да оправят градушки, да кърпят.. плюс всички манипулации, които изисква самото боядисване, а те не са малко) за хиляда или две на месец?? Тука и хилищото емотиконче ще е малко..

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1707
Регистриран на: 28.09.2011
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: F10 535xi, MHD stage 2, xHP stage 3
Мечтае да кара: без да се ядосва

Re: Пребоядисване на E61

Мнение от drago9205 » 22 Фев 2019, 9:11

Понеже темата придобива леко агресивна насока искам да кажа, че нямам лоши чувства към никого от колегите и не искам да им правя сметка, нито да ги обиждам пряко или косвено. Също се извинявам ако съм обидил някого. Радвам се, че има хора от бранша, които изказват позиция и мнение и съм благодарен, това беше идеята - да вникнем по-надълбоко кое/как/защо.
Аз се съгласявам с вашата позиция, ако говорим за качествена и прецизна услуга. Но не мога да се съглася, ако (ваши колеги) ми искат такива пари, а в същото време опаткат колата за 1 седмица (междувременно поработват по други), шкуренето е само с машината до където хване, а за материалите гарантират, но само на думи (казват ти, че са висок клас, но реално знае ли се?). Такива има, предполагам и вие можете да потвърдите - виждат се по доста страници и сйатове със снимков материал как се работи (а също и цени).
@немо понеже си в бранша оценявам мнението ти, оставам с впечатление, че 150 лева на детайл за пребоядисване трябва да е разумна цена и за 2-те страни (уж така вървят цените на повечето места), интересно ми е твоето мнение - 250-300 на детайл само за боядисване не е ли завишена цена, ако боята не е някакъв супер екзотична/екстравагантна.

FaceOff написа:Някой да се трепе да ви прави перфектни (както държите) колите (да оправят градушки, да кърпят.. плюс всички манипулации, които изисква самото боядисване, а те не са малко) за хиляда или две на месец??

По-скоро обсъждаме само цена за цялостно боядисване. Съгласен съм, че сериозни тенекеджийски дейности като оправяне на градушка/удари ще вдигнат цената и се таксуват отделно.
Не съм съгласен, че за 1 месец може да се обработи само 1 автомобил обаче.
Също не съм съгласен да ми искат допълнителни 60 лева за сваляне/качване на бронята - това е работа, която съм правил и е сумарно 40 минути абсолютно неквалифициран труд ;) (това го казвам от личен опит, като естествено просто се качих в колата и си тръгнах)

П.П. Редно е да отбележим, че дори невежите на запла имат разходи - едни ~25% отиват ежемесечно за осигуровки и данък.

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1255
Регистриран на: 7.09.2007
Местоположение: София
Пол: Мъж
Мечтае да кара: колело

Re: Пребоядисване на E61

Мнение от FaceOff » 22 Фев 2019, 10:06

Колегата (но не по професия) е написал 150лв само за материалите...
И мен не ме разбирайте погрешно, общо взето повечето пъти съм си патил от автобояджии, но точно затова сериозно се замислих защо има 150 на детайл, и защо от 200 нагоре.. като естествено по-високата цена не винаги е гаранция за качество, и точно поради тази причина следващия път като боядисвам ще избера по-висока цена, НО!! капаро нещо минимално ще дам.. ако иска, а не половината и повече сума предварително, пък после квото стане..

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1707
Регистриран на: 28.09.2011
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: F10 535xi, MHD stage 2, xHP stage 3
Мечтае да кара: без да се ядосва

Re: Пребоядисване на E61

Мнение от drago9205 » 22 Фев 2019, 10:20

FaceOff написа: НО!! капаро нещо минимално ще дам.. ако иска, а не половината и повече сума предварително, пък после квото стане..

Това е доста добър съвет, който хората трябва да имат в предвид, браво. Оставяш някакво капаро и ако не ти хареса крайният резултат имаш вратичка и основа за оплакване.
Останах с впечатлението, че не говорим за 150 лева само за материали за 1 детайл, това ще рече за 14 детайла (е61) материалите само са 2100 лева :dunno: ?

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1255
Регистриран на: 7.09.2007
Местоположение: София
Пол: Мъж
Мечтае да кара: колело

Re: Пребоядисване на E61

Мнение от FaceOff » 22 Фев 2019, 11:46

Много е просто - ако колата ти е 40-50 000лв и нагоре много ясно, че 3000 няма да ти се струват много, в такъв случай и каското ще ти покрие почти всичко, ако не всичко. Но при положение, че говорим за коли за 5 (като моята) или 10-15 000 като другите колеги тук, 3000 ти се струват прекалено.. и даваме 1500 и съответно и рзултата е правопропорционален на сумата.

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 191
Регистриран на: 25.06.2011
Местоположение: rustland
Пол: Мъж
Детайли за колата: Focus,Opel Monza/Senator,MX5 nb

Re: Пребоядисване на E61

Мнение от немо » 22 Фев 2019, 13:04

drago9205 написа:@немо понеже си в бранша оценявам мнението ти, оставам с впечатление, че 150 лева на детайл за пребоядисване трябва да е разумна цена и за 2-те страни (уж така вървят цените на повечето места), интересно ми е твоето мнение - 250-300 на детайл само за боядисване не е ли завишена цена, ако боята не е някакъв супер екзотична/екстравагантна.

Първо да кажа,че няма няма агресия в темата,говорим си,обсъждаме разни работи,повечето писали в темата са клиенти и имат право (до някаква степен) да знаят кое,как,защо и колко....
Аз съм от другата страна и Ви представям моята гледна точка.Както споменах по-напред в темата това е свободен пазар и всеки има право да си избира.
Както клиентът има право да си избере кой и за какви пари да му свърши дадена услуга,така и този,който извършва услуга има право да избира на кого и за какви пари да свърши услуга.
Има едно понятие "фиксирани разходи".То обяснява защо за 1 детайл цената е 250-300лв (стигал съм до 400лв. за детайл,без да съм фирмен сервиз),а за повече детайли цената може да падне до 150лв.Но всичко зависи от конкретната специфика на уврежданията,които трябва да се отстранят.
При условие,че се занимавам от 1995,инвестирал съм 50+к. за 150кв/м сервиз,плащам си данъци и осигуровки и започвам месеца със близо 1800лв. задължения (фиксирани разходи) моля не очаквай да се конкурирам с някой "гаражен майстор",дето днес е тук,а утре-там.
Това го пиша не за да се изкарвам някакъв "извънземен",нито за да си правя реклама или да търся клиенти....,и аз съм човек,и аз греша,и аз имам рекламации.....а го пиша за да разбереш как изглеждат нещата от "другата страна"....
Поздрави! :bchug:
Шофирането е превантивен анализ на това,което може да се случи на пътя....

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 343
Регистриран на: 3.04.2014
Местоположение: София
Кара: Каквото има
Мечтае да кара: Влакчето на метрото

Re: Пребоядисване на E61

Мнение от nickem » 22 Фев 2019, 18:39

От толкова коментари за цените, нито едно предложение за добър бояджийски сервиз? :confused:

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 216
Регистриран на: 6.03.2009
Местоположение: София
Кара: G20
Мечтае да кара: V12

Re: Пребоядисване на E61

Мнение от A9A » 22 Фев 2019, 19:05

немо написа:Това го пиша не за да се изкарвам някакъв "извънземен",нито за да си правя реклама или да търся клиенти....,и аз съм човек,и аз греша,и аз имам рекламации.....а го пиша за да разбереш как изглеждат нещата от "другата страна"....


Защо има рекламиции след като имате 20+ годишен опит? Защо клиентът се налага да прави рекламации? Никой ли не оглежда автомобилът преди да се свърже с клиента за да дойде същият за да го вземе? Като давам по 500 лева на детайл имам ли фиксирана крайна дата за ремонта и гарантирано качество? Има ли неустойка?

:OT:
Тук всеки вдига цената, защото си мисли, че взима малко понеже еди кой си от друг бранш взимал еди колко си... Нека заради тази пазарна икономика утре докторите да направят прегледите по 500 лева защото така са решили... Или бензиностанциите да продават нафтата за 5 лева на литър, те имат по-големи разхори в началото на месеца... Пари се правят с оборот, а не с надценка каквато е главната мисъл в главата на БГ бизнесмените!
Немски форум: питаш нещо и ти отговарят.
Сръбски форум: питаш нещо и теб те питат.
Български форум: питаш нещо и всички ти обясняват колко си тъп.

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 235
Регистриран на: 3.02.2009
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: като тъпанар ... Е61 530D
Детайли за колата: Параход

Re: Пребоядисване на E61

Мнение от Nikkie » 22 Фев 2019, 21:11

Момчета пак почвате спор кой , колко да взема , какви са цените на материалите и тн.
Всеки си определя сам цената ! има лесно като не ти харесва не си оставяш колата
мисля , че за кола 2004г. на цена около 14к ( визирам моята ) не виждам смисъл да и се наливат още 3000лв за боя.
Не мисля , че ще я карам тази кола вечно , инвестицията ми е основно заради каското ( взех я пребита ) търсих екстри , намерих ги
обаче всичко си има цена , външният вид на колата беше умопомрачаващ затова инвестирах и тези пари за боя ,за да не получвам постоянно отговори от каското
" ами тя вече има щета " новата не можем да я заведен и съответно плащам 1000лв + каско и накрая нищо.. Малко ъпдейт да направим упражнение на пръстите
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение

За сега е това мисля , че колата се получава доста добре , ще ви кача и крайният ефект.

Поздрави и не се дракайте за глупости ! Темата не е за спор а за помощ на колеги , които имат нужда от пребоядисване.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1870
Регистриран на: 8.04.2012
Местоположение: Търново
Пол: Мъж
Кара: 318td compact '03
Мечтае да кара: M3
Детайли за колата: с две порти

Re: Пребоядисване на E61

Мнение от vvasilev1 » 23 Фев 2019, 8:39

Със тавана при нормални условия за работа, цената тръгва от около 1200 лева. Това е за провинцията, без фактура и при условие, че колата не е за изправяне. С много търсене за ремонт на единични детайли се намира и под 100 лева още.
За горна граница - цена трудно може да се определи.
В София е ясно, че цените са други ама и аз да съм на мястото на майстора, няма да ги мажа без пари, при тая скъпотия.

Изпратено от моят SM-A600FN с помощта на Tapatalk

ПредишнаСледваща

Назад към Е60/Е61

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook