Oтносно охладителя на кутията

5-та серия ('04 - '10)

Модератори: Atsalov, Ilko Ivanov, mad_presley, Технически модератори

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 2887
Регистриран на: 13.04.2007
Пол: Мъж
Детайли за колата: Тежка

Oтносно охладителя на кутията

Мнение от Ненко Вранков » 15 Фев 2019, 7:59

Здравейте!
Някой наясно ли е как точно работи термостата на АСК... вчера забелязах че след 30км изминати и температура на двигателя 85*С, при покой и работа на място, температурата на кутията беше 50*С... след като тръгнах... изминах 10км и кутията вече беше 41*С.
Та въпроса ми е, когато е студена, термостатчето отворило ли е, да загрява по-бързо от топлината на антифриза... или чак като вдигне 90-100*С кутията, тогава отваря за да го охлажда антифриза...?
Мисълта ми е - да не го сменя , а да се окаже, че си е окей и останат по същия начин нещата... :roll:

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1308
Регистриран на: 12.02.2006
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: харабийската
Мечтае да кара: Е36 М3 Cabrio, E93 M3
Детайли за колата: Пълно шукаритети!

Re: Oтносно охладителя на кутията

Мнение от Richmond » 15 Фев 2019, 9:38

Колега, как я гледаш температурата на кутията?
Изображение

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 2887
Регистриран на: 13.04.2007
Пол: Мъж
Детайли за колата: Тежка

Re: Oтносно охладителя на кутията

Мнение от Ненко Вранков » 15 Фев 2019, 10:05

С диагностика ...

Старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 12761
Регистриран на: 10.08.2005
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: F11 535d, E84 2.3d

Re: Oтносно охладителя на кутията

Мнение от vld » 15 Фев 2019, 12:15

За мен също е интересен този въпрос, как точно трябва да работи.
При мен при шофиране в градски условия кутията стига 70-80 градуса на маслото, миналия месец я гледах при продължително извънградско че се върти около 50-60 градуса.
Това което съм забелязъл е че температурата в кутията се покачва много по бавно от температурата на антифриза и температурата на маслото на мотора.
Изображение

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 2887
Регистриран на: 13.04.2007
Пол: Мъж
Детайли за колата: Тежка

Re: Oтносно охладителя на кутията

Мнение от Ненко Вранков » 15 Фев 2019, 12:26

Да... това е напълно нормално.. в нея има само триене.. не горене, както в двигателя.
Като цяло въпроса е - първоначално антифриза затопля ли маслото на кутията за по-бързо достигане на работна температура или е папагалска работа и просто ако кутията достигне 100*С , този термостат отваря и ползва антифриза за охлаждане... защото ако е така, значи нямам проблем.. просто заради студеното време бавно си загрява и не държи толкова високи темеператури.
рових по чуждите форуми , но все описват проблеми с прегрявания.. никой не обръща внимание на преохлаждане... :roll:

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1028
Регистриран на: 21.01.2003
Кара: 535d LCI

Re: Oтносно охладителя на кутията

Мнение от andy » 15 Фев 2019, 12:36

Логически трябва да е така. При ВАГ с ДСГ кутия термостата като се повреди, двигателя не достига оптималната си температура при нормално каране извънградско, което за мен значи че остава отворен и маслото на кутията охлажда моторното.

Потребител
Аватар
Мнения: 28
Регистриран на: 12.01.2018
Пол: Мъж
Кара: E60 530xi LCI

Re: Oтносно охладителя на кутията

Мнение от k1netik » 15 Фев 2019, 13:38

Да, антифризът топли маслото на кутията. Реално е цял топлообменник, а не само термостат. Пробвал съм с carly да следя температурата на маслото и тя се покачва при работещ на място двигател, без никакво движение.

Виж какво е писано тук, звучи много подобно. http://forum.bmw5.co.uk/topic/132447-in ... -write-up/

Старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 12761
Регистриран на: 10.08.2005
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: F11 535d, E84 2.3d

Re: Oтносно охладителя на кутията

Мнение от vld » 15 Фев 2019, 14:34

Това е интересно като решение.
Въпроса е да се види как точно трябва да работи тази част от системата.
На мен антифриза си ми загрява, но ми се ще някой със сменен топлообменник да види как се държи температурата на маслото в кутията му при извън граско.
При градско колкото и да е отворен ще загрява маслото в кутията, но при извън градското ми се струва прекалено малко да държи кутията на 60 градуса...
Изображение

User
Аватар
Мнения: 4609
Регистриран на: 17.06.2007
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: 330XD
Детайли за колата: the silent power

Re: Oтносно охладителя на кутията

Мнение от b00st » 15 Фев 2019, 16:02

Термостата на автомата отваря на 75 градуса при ZF6HP26. Преди това трябва да е затворен, репсективно топли. 40 градуса е много ниска температура, явно е заял отворен.

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1166
Регистриран на: 19.11.2003
Местоположение: Павликени
Пол: Мъж
Кара: BMW E61 530D
Мечтае да кара: BMW 760Li
Детайли за колата: сива, 06.2004 г.

Re: Oтносно охладителя на кутията

Мнение от ivopicha » 15 Фев 2019, 19:13

vld написа:Това е интересно като решение.
Въпроса е да се види как точно трябва да работи тази част от системата.
На мен антифриза си ми загрява, но ми се ще някой със сменен топлообменник да види как се държи температурата на маслото в кутията му при извън граско.
При градско колкото и да е отворен ще загрява маслото в кутията, но при извън градското ми се струва прекалено малко да държи кутията на 60 градуса...

Колега, аз си смених топлообменика преди месец- два. Гледам колегата по горе следял температурата с карли. Аз я имам тази програма, но не съм я ръчкал да го намеря това. Ако колегата сподели къде да я търся тази опция ще погледна как е при мен. Дори имам човек, който се занимава с кутии. Ще го питам как стоят нещата с температурите.
Как да използвате щеката за масло на БМВ:
Вадите я и я забучвате в снега. Ако нивото на снега е над показанието МАХ, оставяте колата в гаража до пролетта. :mhihi: :mhihi: :mhihi:

Изображение
Изображение

Потребител
Аватар
Мнения: 28
Регистриран на: 12.01.2018
Пол: Мъж
Кара: E60 530xi LCI

Re: Oтносно охладителя на кутията

Мнение от k1netik » 15 Фев 2019, 21:34

Колега, влизаш в меню Transmission, първо трябва да му кажеш да я "прочете" (read status или нещо подобно беше) и след това се отключват живите данни, пак в същото меню. Вече в тях ще видиш температурата на трансмисионното масло, както и други неща от типа на текуща предавка, колко нютонметра ползваш в момента, колко процента газ даваш и т.н.. Говоря за пълната (платена) версия на приложението, не знам с безплатната как стоят нещата.

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 668
Регистриран на: 14.12.2015
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: BMW E60 530dA
Мечтае да кара: по хубави пътища и сред културни шофьори

Re: Oтносно охладителя на кутията

Мнение от B.Stoimenov » 17 Фев 2019, 22:14

b00st написа:Термостата на автомата отваря на 75 градуса при ZF6HP26. Преди това трябва да е затворен, репсективно топли. 40 градуса е много ниска температура, явно е заял отворен.


Играл съм го филма преди години с термостата и топлообменника, но по описанието на колегата, ако беше останал отворен, колата му доста зор щеше да види да вдигне 85 градуса на антифриза, а след това щеше на всяко нанадолнище да пада ... а по неговото описание си държи 85 или аз изпуснах нижката? Иначе, за радост поне, при проблем по-скоро остават отворени.
Самият термостат иначе играе двойна роля. При студено масло, използва температурата на антифирза за да го загрее по-бързо, а при покачване температурата на маслото в кутия - го охлажда.

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1028
Регистриран на: 21.01.2003
Кара: 535d LCI

Re: Oтносно охладителя на кутията

Мнение от andy » 18 Фев 2019, 9:17

B.Stoimenov написа:Самият термостат иначе играе двойна роля. При студено масло, използва температурата на антифирза за да го загрее по-бързо, а при покачване температурата на маслото в кутия - го охлажда.

Е това няма как да стане - все едно да е отворен постоянно.

Кутията си загрява сама, а след това ако се стигне до греене се отваря термостата за да ограничи греенето.
Tова е заложено в самия софт на кутията, а xhpflashtool дори подобряват и това с ремапа - Optimized Warmup Behaviour
Става с торка, като се оставя в началото полузацепен за да стопли маслото по бързо

Потребител
Аватар
Мнения: 11
Регистриран на: 21.11.2018
Кара: e60 530d

Re: Oтносно охладителя на кутията

Мнение от Атанас13 » 29 Мар 2019, 17:41

колеги,ако сменя само термостата ще изтече ли масло или не?

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 3647
Регистриран на: 25.06.2007
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: Кенеф за великани
Мечтае да кара: Alpina B10 biturbo

Re: Oтносно охладителя на кутията

Мнение от Zubcho » 30 Мар 2019, 22:25

Атанас13 написа:колеги,ако сменя само термостата ще изтече ли масло или не?


Ще изтече разбира се.
Пийте си редовно хапчетата от сушени жаби и карайте внимателно по острите завои, че да не ви се подострят колите.

Аз карам според ЗЗдП, и спазвам ограничението на скоростта, а ти?

Следваща

Назад към Е60/Е61

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook