530 D LCI - Скоростна Кутия

5-та серия ('04 - '10)

Модератори: Atsalov, Ilko Ivanov, mad_presley, Технически модератори

Потребител
Аватар
Мнения: 11
Регистриран на: 8.02.2013
Пол: Мъж
Кара: F10 530D

530 D LCI - Скоростна Кутия

Мнение от Sum_ » 26 Сеп 2018, 22:45

Здравейте,

Преди всичко поздравления за отличната секция за Е60 във форума, с много интересна и полезна информация събрана на едно място. Направих подробно търсене с различни ключови думи, но се затруднявам да намеря отговор на своя въпрос.

От няколко дни притежавам Е60 530 D фейслифт, 2007г. с автоматични скорости. Бих казал, че кутията превключва и като цяло работи отлично, но днес се случи нещо необичайно и притеснително. При запалване на двигателя, на скоростния лост светна Р, но Р започна да премига, без да позволява да се превключи на директна, задна или неутрална. Лостът се движи в съответните посоки, но без да има ефект.

Дисплеят не показа никакви грешки / съобщения освен, че горивото е на резерва (оставащи около 60км). Допълнително използвах функцията за проверка за грешки и исписа, че всичко е ОК.

След около 3-4 заключвания, отключвания и палене наново, Р си светна нормално и скоростите започнаха да се включват нормално, като колата започна да си върви без никакви грижи. След случката покарах още малко колата, с няколко спирания с изключване и палене на двигателя и всичко е напълно нормално.

Ще уточня, че колата има допълнително слаган имобилайзер с чип и при неизползването му, двигателят не може да се запали изобщо. В днешната ситуация двигателят си запали нормално.

При покупката на колата, буквално преди седмица, направих пълна диагностика в М Кар, където ме увериха, че всичко по колата, включително и скоростната кутия рабоят перфектно и не показват никакви грешки.

Моля за вашите мнения на какво се дължи това, както и препоръки как може да се превантира.

Поздрави

Старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 12760
Регистриран на: 10.08.2005
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: F11 535d, E84 2.3d

Re: 530 D LCI - Скоростна Кутия

Мнение от vld » 27 Сеп 2018, 10:45

Това което си описал като ситуация се получава когато бутнеш без да искаш лоста на позиция за ръчно превключване позицията се намира когато преместиш лоста наляво към шофьора, когато колата не е запалена.
Махаш ключа, буташ лоста обратно и после палиш.
Когато лоста е на спорт(позиция за ръчно превключване) преди да запалиш мотора лампата на "P" мига и лоста неможе да се мести напред и назад.
Ситуацията е придружена с грешка за селектора която ако прочетеш с ИСТА и потърсиш в гугъл ще стигнеш до точно това описание.
Изображение

Потребител
Аватар
Мнения: 11
Регистриран на: 8.02.2013
Пол: Мъж
Кара: F10 530D

Re: 530 D LCI - Скоростна Кутия

Мнение от Sum_ » 27 Сеп 2018, 10:55

vld, благодаря изчерпателния отговор.

Изглежда неволно съм преместил лоста вляво и като се замисля в момента неволно го ударих с една чанта преди да се оправи, т.е. явно съм го върнал. :)

Много ми помогна и много ме успокои, защото при мисълта за проблеми със скоростната кутия ми прилоша.

Благодаря отново и успешен край на седмицата.

Старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 12760
Регистриран на: 10.08.2005
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: F11 535d, E84 2.3d

Re: 530 D LCI - Скоростна Кутия

Мнение от vld » 27 Сеп 2018, 11:27

:yes:

Хаха позната история, на мен ми се случи на тръгване на почивка миналата година и можеш да си предтавиш ситуацията жена ми е двете деца чакат да тръгнем колата е натоварена а лоста мига ли мига....
Направо се бях изпотил, но бързо рабрах къде е проблема :mhihi:
Изображение

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1028
Регистриран на: 21.01.2003
Кара: 535d LCI

Re: 530 D LCI - Скоростна Кутия

Мнение от andy » 27 Сеп 2018, 14:47

vld написа:Това което си описал като ситуация се получава когато бутнеш без да искаш лоста на позиция за ръчно превключване позицията се намира когато преместиш лоста наляво към шофьора, когато колата не е запалена.
Махаш ключа, буташ лоста обратно и после палиш.
Когато лоста е на спорт(позиция за ръчно превключване) преди да запалиш мотора лампата на "P" мига и лоста неможе да се мести напред и назад.
Ситуацията е придружена с грешка за селектора която ако прочетеш с ИСТА и потърсиш в гугъл ще стигнеш до точно това описание.


Не знаех че може да се мести лоста в позиция D/S при закасен мотор.

Имал съм случай, когато съм карал на ръчен режим и загася колата лоста да не се върне надясно (механично), като колата си минава на паркинг но мига. Последващотото палене е без проблем и си местя лоста на D и тръгвам

Потребител
Аватар
Мнения: 28
Регистриран на: 12.01.2018
Пол: Мъж
Кара: E60 530xi LCI

Re: 530 D LCI - Скоростна Кутия

Мнение от k1netik » 27 Сеп 2018, 16:09

Не би трябвало да може да се мести лоста в позиция спорт ако колата не е на D и задължително трябва да връща сам при избор на P. Аз имах същите проблеми, а впоследствие започна и да отказва да включи на R от P. Механиката на селектора се скапва и решението е нов, а цената е ~1500. Гответе се психически. :)

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 423
Регистриран на: 28.06.2011
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: E60 530i

Re: 530 D LCI - Скоростна Кутия

Мнение от Speed_Am_All » 27 Сеп 2018, 22:56

andy написа:
vld написа:Това което си описал като ситуация се получава когато бутнеш без да искаш лоста на позиция за ръчно превключване позицията се намира когато преместиш лоста наляво към шофьора, когато колата не е запалена.
Махаш ключа, буташ лоста обратно и после палиш.
Когато лоста е на спорт(позиция за ръчно превключване) преди да запалиш мотора лампата на "P" мига и лоста неможе да се мести напред и назад.
Ситуацията е придружена с грешка за селектора която ако прочетеш с ИСТА и потърсиш в гугъл ще стигнеш до точно това описание.


Не знаех че може да се мести лоста в позиция D/S при закасен мотор.

Имал съм случай, когато съм карал на ръчен режим и загася колата лоста да не се върне надясно (механично), като колата си минава на паркинг но мига. Последващотото палене е без проблем и си местя лоста на D и тръгвам
При теб не се ли връща автоматично в неутрална позиция като угасиш колата? Иначе много полезна информация. Ще го пробвам още утре дали е така и при мен :)

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1028
Регистриран на: 21.01.2003
Кара: 535d LCI

Re: 530 D LCI - Скоростна Кутия

Мнение от andy » 28 Сеп 2018, 7:40

Връща се но в изключително редки случаи (може да е 5 - 10 пъти годишно) остава. Явно нещо се бъгва - моторче ли или елелтромагнит незнам или просто механично задържа, най вече лятото като се напече.

Старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 12760
Регистриран на: 10.08.2005
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: F11 535d, E84 2.3d

Re: 530 D LCI - Скоростна Кутия

Мнение от vld » 28 Сеп 2018, 8:34

Аз не съм пробвал да я гася докато е в позиция D/S, просто тогава неволно бях бутнал лоста към мен докато се въртя вътре да намествам някакви неща.
Изображение

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 244
Регистриран на: 22.04.2008
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: E60 530d LCI

Re: 530 D LCI - Скоростна Кутия

Мнение от bokouser » 30 Сеп 2018, 8:28

Аз винаги гася колата на D и лоста си отива сам на P, а когато съм на Sport и загася колата - отива сам на P и се връща сам надясно.
М/у другото покрай модата да се слагат спорт селектори (по-малките) гледам има предлагане втора употреба на обикновените (не-спорт) за по 150-250 лв

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 423
Регистриран на: 28.06.2011
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: E60 530i

Re: 530 D LCI - Скоростна Кутия

Мнение от Speed_Am_All » 30 Сеп 2018, 22:48

Днес пробвах какво ще стане ако бутна скоростния лост на M/S, докато колата не е на контакт. При подаване на контакт скоростния лост се върна в неутрална позиция сам.

Старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 12760
Регистриран на: 10.08.2005
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: F11 535d, E84 2.3d

Re: 530 D LCI - Скоростна Кутия

Мнение от vld » 01 Окт 2018, 14:41

Speed_Am_All написа:Днес пробвах какво ще стане ако бутна скоростния лост на M/S, докато колата не е на контакт. При подаване на контакт скоростния лост се върна в неутрална позиция сам.

Пробвай да го сложиш на D/S без да си сложил ключа в гълтача.
После слагаш ключа и палиш, колата аще запали, но на лоста ще мига индикатора "P".
Изображение

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 423
Регистриран на: 28.06.2011
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: E60 530i

Re: 530 D LCI - Скоростна Кутия

Мнение от Speed_Am_All » 01 Окт 2018, 14:47

vld написа:
Speed_Am_All написа:Днес пробвах какво ще стане ако бутна скоростния лост на M/S, докато колата не е на контакт. При подаване на контакт скоростния лост се върна в неутрална позиция сам.

Пробвай да го сложиш на D/S без да си сложил ключа в гълтача.
После слагаш ключа и палиш, колата аще запали, но на лоста ще мига индикатора "P".
Така пробвах.

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1028
Регистриран на: 21.01.2003
Кара: 535d LCI

Re: 530 D LCI - Скоростна Кутия

Мнение от andy » 01 Окт 2018, 14:54

vld написа:
Speed_Am_All написа:Днес пробвах какво ще стане ако бутна скоростния лост на M/S, докато колата не е на контакт. При подаване на контакт скоростния лост се върна в неутрална позиция сам.

Пробвай да го сложиш на D/S без да си сложил ключа в гълтача.
После слагаш ключа и палиш, колата аще запали, но на лоста ще мига индикатора "P".


Мига когато не се върне механично. Без да се гаси мотора се мести лоста надясно и после на D и се потегля без проблем.

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 423
Регистриран на: 28.06.2011
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: E60 530i

Re: 530 D LCI - Скоростна Кутия

Мнение от Speed_Am_All » 01 Окт 2018, 15:07


Следваща

Назад към Е60/Е61

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook