Подготовка за зимата?

5-та серия ('04 - '10)

Модератори: Atsalov, Ilko Ivanov, mad_presley, Технически модератори

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 401
Регистриран на: 25.06.2008
Местоположение: Велинград
Пол: Мъж
Кара: E61 530d 05
Мечтае да кара: F10 M550D

Re: Подготовка за зимата?

Мнение от dmxl » 25 Юли 2018, 14:31

pinko_23 написа:
bokouser написа:Ако някой държи да кара с 16 (макар, че не виждам причина, освен, че ще успее тежко да загрози колата :D ), правилния размер е 225/55 R16. 17-ките имат достатъчно голям балон и стават за всякакви дупки, дори джантата малее доста, ама за зимни биват. Аз даже не съм сигурен дали в апаратите на всички разновидности 530 изобщо ще влезнат 16
Както се казва въпрос на вкус.


Колега аз карам с 16 и не ми е важно да ми е красива колата и тия от спирката да ми се радват. Само за твоя справка погледни на врата и ще видиш правилният размер на гуми и с изумление ще установиш, че и 16 са правилният размер. Предпочитам чисто нови 16 от магазина с гаранция отколкото 17 карани 5 години някъде и слънцето ги е е греело и са се изпекли на кокал. Не се заяждам с тебе но коментарът ти е малко плосък и неуместен. Ако живееш около морето там и с летни гуми си карат.

Аз понеже живея в планината и зимата карам най-грозното е 61 в света! :mhihi: джанти стил 134 с гуми 215 60 16! До вкъщи се качвам без проблем, даже комшиите се чудят как става номера, щото Бмв за зимата не ставало :mhihi:
DIESEL POWER
Изображение

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 129
Регистриран на: 19.07.2016
Пол: Мъж
Кара: Лагерница
Мечтае да кара: M4 G82
Детайли за колата: Бърза без спирачки

Re: Подготовка за зимата?

Мнение от ceko88 » 25 Юли 2018, 15:50

Прочетох аз какво написах те ,но пак няма да си променя мнението за колите с задно в зимно време при наклон над 40%.
Вижте едно да да се засилиш преди баира и да го изкачиш ,едно е да спреш по средата и да потеглиш .Когато имаш голям наклон и задно предаване комбинацията е пагубна .Независими с какви гуми си или спомагателни системи не може да се слага зад.п на един кантар с пред.п и 4x4.Задното предаване винаги ще оглавява 3то място.
Преди време един познат с 530d добре подържана ми разказваше ,че на едно баир той бърза нещо спешно е станало и се образува колона и той спира, по средата на изкачването и казва ,че в момента в които колата спре все едно и сърцето му е спяло защото знае ,че там си остава .

Това за Xd го казах понеже правих сравнени Xd с летни гуми зимата е като зад.п. с най скъпите гуми и все пак са в полза и то не малка на xd с летни,единствената голяма разлика е в паричната сума която хората с зад.п хвърлят , а тя не е никак малка .
Аз съм сигурен ,че вие не можете да си позволите зимата да карате с летни/всесезонни гуми .

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 401
Регистриран на: 25.06.2008
Местоположение: Велинград
Пол: Мъж
Кара: E61 530d 05
Мечтае да кара: F10 M550D

Re: Подготовка за зимата?

Мнение от dmxl » 25 Юли 2018, 16:18

ceko88 написа:Прочетох аз какво написах те ,но пак няма да си променя мнението за колите с задно в зимно време при наклон над 40%.
Вижте едно да да се засилиш преди баира и да го изкачиш ,едно е да спреш по средата и да потеглиш .Когато имаш голям наклон и задно предаване комбинацията е пагубна .Независими с какви гуми си или спомагателни системи не може да се слага зад.п на един кантар с пред.п и 4x4.Задното предаване винаги ще оглавява 3то място.
Преди време един познат с 530d добре подържана ми разказваше ,че на едно баир той бърза нещо спешно е станало и се образува колона и той спира, по средата на изкачването и казва ,че в момента в които колата спре все едно и сърцето му е спяло защото знае ,че там си остава .

Това за Xd го казах понеже правих сравнени Xd с летни гуми зимата е като зад.п. с най скъпите гуми и все пак са в полза и то не малка на xd с летни,единствената голяма разлика е в паричната сума която хората с зад.п хвърлят , а тя не е никак малка .
Аз съм сигурен ,че вие не можете да си позволите зимата да карате с летни/всесезонни гуми .

1 никой не е казал че задното е по-добро зимата от предно или 4х4
2 имаш ли някаква представа от наклони и знаеш ли изобщо колко е 40%
3 Бмв с нови гуми зимата няма никакви проблеми при нормална експлоатация без да се правят експерименти!
DIESEL POWER
Изображение

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 129
Регистриран на: 19.07.2016
Пол: Мъж
Кара: Лагерница
Мечтае да кара: M4 G82
Детайли за колата: Бърза без спирачки

Re: Подготовка за зимата?

Мнение от ceko88 » 25 Юли 2018, 17:10

1 Да тека е никои не е казал това просто обичам да споря и си търсех компания :D
2 Не съм геодезист , но 40% не са ли около 22г. поправи ме ако греша .
3 Какво означава това "при нормална експлоатация без да се правят експерименти"
Само да се кара по пресен сняг и на равен терен ли .
За мен колата в лично отношение се състои точно три думички бърза, надеждна и сигурна .Не мисля ,че опира въпроса само до това а тя колата си върви и зимата с нови гуми .Въпроса е ,че когато ти се налижи да можеш да си сигурен във нея , а не да се чудиш откъде да вземеш два чувала да метнеш в багажника .
Като цяло тезата ми е ,че е пълна глупост да се хвърлят някакви колосални суми за нещо където само господина горе знае дали ще ти свърши работа или не .

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1255
Регистриран на: 7.09.2007
Местоположение: София
Пол: Мъж
Мечтае да кара: колело

Re: Подготовка за зимата?

Мнение от FaceOff » 25 Юли 2018, 23:15

Определено не си геодезист, ама и знаците много не знаеш :) Знак А5 и А6 - стръмен наклон при изкачване и спускане, на който е отбелязано и "10%" съответно посока нагоре, или надолу. Това е стръмен наклон - 10%, с други думи казано 10 метра денивелация на 100. При някой черен планински път с наклон 20%, почти ще виждаш само небето, и ще се чудиш какво правиш там, а на спускане ще мислиш, че задницата ще те изпревари. Наклон от 100% е 45 градуса - 100 метра денивелация, на 100 метра път.

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 658
Регистриран на: 24.02.2015
Местоположение: Brussels/Асеновград
Пол: Мъж
Кара: E60 530dA & VW Golf Mk6
Мечтае да кара: F82 ///M4

Re: Подготовка за зимата?

Мнение от Exclusive89 » 26 Юли 2018, 8:58

bokouser написа:Марката според бюджета. Ако ти се дават пари Continental или Michelin.
Размера за 17 е: 245/45

Размер за 17” е 225/50, през летния сезон може и с 245/45 говоря за оем джатЕ. И аз съм за Конти :)
Изображение

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 343
Регистриран на: 3.04.2014
Местоположение: София
Кара: Каквото има
Мечтае да кара: Влакчето на метрото

Re: Подготовка за зимата?

Мнение от nickem » 26 Юли 2018, 9:16

ceko88 написа:Прочетох аз какво написах те ,но пак няма да си променя мнението за колите с задно в зимно време при наклон над 40%.
Това за Xd го казах понеже правих сравнени Xd с летни гуми зимата е като зад.п. с най скъпите гуми и все пак са в полза и то не малка на xd с летни,единствената голяма разлика е в паричната сума която хората с зад.п хвърлят , а тя не е никак малка .
Аз съм сигурен ,че вие не можете да си позволите зимата да карате с летни/всесезонни гуми .

Първо на първо, по-добре прочети на колегата мнението преди мен и не се излагай с глупости за 40% наклон.

Второ, това с летните гуми са пълни глупости. Още малко ше излезе, че само ти си карал xd и то е няква магическа технология. Цялата индустрия с производството на зимни гуми е лъжа и всички сме се прецакали да си купуваме сигурно.

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 244
Регистриран на: 22.04.2008
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: E60 530d LCI

Re: Подготовка за зимата?

Мнение от bokouser » 26 Юли 2018, 12:04

dextuar написа:
bokouser написа:
dextuar написа:Колега, ти зимата визия ли гониш? Възможно най-здравите джанти с най-тясна и висока гума и колата драпа като снегорин.
Е като е зима защо трябва да е грозна? Немеца си е измислил оптимален вариант, например 17ката.
Виждал съм всякакви извращения, но мисля, че човека задавайки въпроса иска да се съобрази с конструкторите на БМВ.
Друго нещо - ние се намираме в югоизточна Европа, тук зимата не е толкова упорита, едни нови гуми са достатъчни за 99% от зимата. Аз съм скиор, ходя много по планините и от години карам коли на задно, винаги съм си слагал гуми, каквито препоръчва производителя и не съм имал проблем.

Аз не казвам да кара с друг размер, който производителя не препоръчва. Само на 535д не стават 16-ки по спомен, при другите се гледа ЕТ-то и да, не бих казал, че разликата при зимната гума 16/17 във визията е толкова голяма, но първата е по-комфортна, по-масов размер и най-вероятно за една и съща марка по-добра като цена.

Ти не си казал, но колегата Пинко препоръчва несвойствени размери - 205.

pinko_23 написа:
bokouser написа:Ако някой държи да кара с 16 (макар, че не виждам причина, освен, че ще успее тежко да загрози колата :D ), правилния размер е 225/55 R16. 17-ките имат достатъчно голям балон и стават за всякакви дупки, дори джантата малее доста, ама за зимни биват. Аз даже не съм сигурен дали в апаратите на всички разновидности 530 изобщо ще влезнат 16
Както се казва въпрос на вкус.

Колега аз карам с 16 и не ми е важно да ми е красива колата и тия от спирката да ми се радват. Само за твоя справка погледни на врата и ще видиш правилният размер на гуми и с изумление ще установиш, че и 16 са правилният размер. Предпочитам чисто нови 16 от магазина с гаранция отколкото 17 карани 5 години някъде и слънцето ги е е греело и са се изпекли на кокал. Не се заяждам с тебе но коментарът ти е малко плосък и неуместен. Ако живееш около морето там и с летни гуми си карат.

Виж сега, според мен коментарът ми не е плосък - на вратата ми, даже по-точно никъде не пише 205/60/16 - това което препоръчваш ти. Сигурен съм, че поназнайваш повече от много хора, включително и от конструкторите на БМВ, (доста хора са така), но аз понеже не съм така, чета на вратата (пък и ти същото ме посъветва) и се съобразявам с това, което пише там. Прочети пак коментара ми, който си цитирал и ще видиш, че съм написал правилния размер на 16'', въпреки, че според мен няма смисъл от толкова малки джанти, обяснил съм защо, но това е друг въпрос. Още повече, че човека започва темата с въпрос относно гуми за 17ки, а не 16, най-малкото за свободни съчинения на тема гуми.

Старши спамър
Аватар
Мнения: 1859
Регистриран на: 27.04.2010
Местоположение: Извън матрицата в Ориндж кЪнтри юниверс.
Кара: го на оранжеви хапчета ПО ДЖАПАНКИ!
Мечтае да кара: хората към оринджпилване.
Детайли за колата: разделена на 21 млн. бройки.

Re: Подготовка за зимата?

Мнение от Top Gun Maverick » 29 Юли 2018, 7:36

Дори с втора ръка зимни гуми съм минавал проходи с Е36-ца, какво остава за нови в съвременен автомобил. Вярно е това за наклона, но трябва да уцелиш някакъв прекалено кофти участък и пак ще тръгнеш, стига да знаеш как. Като се навреш В неправилна ситуация и с предно ще останеш, с 36-цата едно време в снеговете покрай бая закъсали коли с предно съм минавал на Шипка горе, с Е39-ката после също, пак казвам нови гуми не съм слагал. Единият път дори имаше толкова сняг, по прогнозите даваха да не се пътува никъде, само махнах ниската предна броня, сложих оригиналната и газ.
https://youtu.be/MNf97XgBdTc
Ако има неразбрали, there is no second best:
https://youtu.be/yzs7qtF04e8 :mhihi:
In God we trust, all others we track.
https://youtu.be/upv2UP4sCzI?si=sXoNFIQpgckN0dVc
I feel the need, the need for speed.
https://youtu.be/zTPoRDrtc0s?si=y-Qi2Ec94Gg15iOw

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 53
Регистриран на: 5.12.2007

Re: Подготовка за зимата?

Мнение от nov » 30 Юли 2018, 7:43

Случва се и на кола с предно да не може да тръгне на наклон зимата, при подаване на газ дори и малко, предницата се вдига, тежестта пада назад и предницата увисва и си буксуваш на едно място.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 3647
Регистриран на: 25.06.2007
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: Кенеф за великани
Мечтае да кара: Alpina B10 biturbo

Re: Подготовка за зимата?

Мнение от Zubcho » 30 Юли 2018, 9:04

Май вече и законите на физиката не важат за някои хора. Какво става с тежестта при наклон? Премества се назад, върху задния мост. Това води до по-добро сцепление. Пълни глупости са това, че на наклон не можеш да изкачиш със задно. Обикновено тогава играят фактори, като лед, образувал се под снега. Решението е лесно, сядат 2ма човека отзад и колата се качва навсякъде. Няма нужда от бутане.

При предното се качват на предния капак.

Да не забравяме за магическото нещо наречено вериги.

Спрете да се излагате с това задно и зимата. Аз за 10 години съм закъсвал 1 път. Пред 1 сервиз на леда. Сигурно ако имах шпер щях да изляза без проблем.

Като толкова го е страх някой от зимата рецептата е лесна. 2 торби по 50кг в багажника + хубави зимни гуми и вериги за всеки случай.
Пийте си редовно хапчетата от сушени жаби и карайте внимателно по острите завои, че да не ви се подострят колите.

Аз карам според ЗЗдП, и спазвам ограничението на скоростта, а ти?

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1048
Регистриран на: 19.02.2007
Местоположение: Fairbanks, AK

Re: Подготовка за зимата?

Мнение от pinko_23 » 30 Юли 2018, 10:51

Zubcho написа:Май вече и законите на физиката не важат за някои хора. Какво става с тежестта при наклон? Премества се назад, върху задния мост. Това води до по-добро сцепление. Пълни глупости са това, че на наклон не можеш да изкачиш със задно. Обикновено тогава играят фактори, като лед, образувал се под снега. Решението е лесно, сядат 2ма човека отзад и колата се качва навсякъде. Няма нужда от бутане.

При предното се качват на предния капак.

Да не забравяме за магическото нещо наречено вериги.

Спрете да се излагате с това задно и зимата. Аз за 10 години съм закъсвал 1 път. Пред 1 сервиз на леда. Сигурно ако имах шпер щях да изляза без проблем.

Като толкова го е страх някой от зимата рецептата е лесна. 2 торби по 50кг в багажника + хубави зимни гуми и вериги за всеки случай.


:bowdown: на 18години изкарах книжка първата ми кола беше москвич, и си знаех торба с тежести отзад и резервоарът пълен до горе с бензин и вериги имах тогава имах възможност да си позволя само задни чисто нови гуми и москвата заспива никакви ядове. От тогава карам само БМВ-та и винаги съм карал с хубави гуми проблеми никога не съм имал.
Няма начин да няма начин

Старши спамър
Аватар
Мнения: 1859
Регистриран на: 27.04.2010
Местоположение: Извън матрицата в Ориндж кЪнтри юниверс.
Кара: го на оранжеви хапчета ПО ДЖАПАНКИ!
Мечтае да кара: хората към оринджпилване.
Детайли за колата: разделена на 21 млн. бройки.

Re: Подготовка за зимата?

Мнение от Top Gun Maverick » 31 Юли 2018, 19:13

Ние знаем, че близнака на Москвича е БМВ или поне са братчеди като добавиш и бръмченето. :mhihi: По темата за предаванията и аз тръгнах със задно едно време - Лада. :mhihi:
https://youtu.be/MNf97XgBdTc
Ако има неразбрали, there is no second best:
https://youtu.be/yzs7qtF04e8 :mhihi:
In God we trust, all others we track.
https://youtu.be/upv2UP4sCzI?si=sXoNFIQpgckN0dVc
I feel the need, the need for speed.
https://youtu.be/zTPoRDrtc0s?si=y-Qi2Ec94Gg15iOw

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 244
Регистриран на: 22.04.2008
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: E60 530d LCI

Re: Подготовка за зимата?

Мнение от bokouser » 31 Юли 2018, 22:44

То едно време всичко беше на задно - Москвич, Лада, полски Фиат. Кола на предно беше екзотика или пък източногермански компромис.
И зимите бяха по-снежни, гумите бяха по-куци, (да не кажа, че повечето коли ползваха едни гуми целогодишно), почистващата техника беше в пъти по-малко и мн. други фактори и въпреки това не се спирахме да ходим по планините и нямаше изобщо писъци относно задното.
Нещо не виждам смисъл към днешна дата да слагам гуми от колело (разбирай 205 на E60) все едно съм се преместил в Сибир.


Sent from my iPhone using Tapatalk

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1048
Регистриран на: 19.02.2007
Местоположение: Fairbanks, AK

Re: Подготовка за зимата?

Мнение от pinko_23 » 01 Авг 2018, 8:13

[quote="bokouser"]То едно време всичко беше на задно - Москвич, Лада, полски Фиат. Кола на предно беше екзотика или пък източногермански компромис.
И зимите бяха по-снежни, гумите бяха по-куци, (да не кажа, че повечето коли ползваха едни гуми целогодишно), почистващата техника беше в пъти по-малко и мн. други фактори и въпреки това не се спирахме да ходим по планините и нямаше изобщо писъци относно задното.
Нещо не виждам смисъл към днешна дата да слагам гуми от колело (разбирай 205 на E60) все едно съм се преместил в Сибир.


Аз смело си карам с 205/60/16 зимата незнам къв ви е проблема. И железни джанти си имам и честно да ти кажа само едно Е60 съм виждал като мой то с железни джанти и гуми 205/60/16. Производителят го е предписал и си е ОК като размер. Даже ако искате или не сте виждали ще ви пратя снимки може да ви хареса и да си сложите и вие. Джантите си ги купих от Германия магазин на БМВ за 350 евро, и съм доволен.
Няма начин да няма начин

ПредишнаСледваща

Назад към Е60/Е61

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook