[Съвет] Самозаключващи се гайки по окачването.

5-та серия ('04 - '10)

Модератори: Atsalov, Ilko Ivanov, mad_presley, Технически модератори

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 3647
Регистриран на: 25.06.2007
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: Кенеф за великани
Мечтае да кара: Alpina B10 biturbo

[Съвет] Самозаключващи се гайки по окачването.

Мнение от Zubcho » 20 Авг 2017, 16:55

Докато ровех из нета, попаднах на това...

ЛИНК

С няколко думи и резюмирано, при всяка интервенция по окачването, като смяна на биалетки и накрайници (дали предни или задни няма значение) задължително се сменят гайките с нови самозаключващи се (self-locking). Естествено всеки има право да завие старите, но рискува от вибрациите да паднат и да претърпи сериозни ремонти. Не е задължително да са от БМВ тези гайки, просто трябва да са самозаключващи се с правилния размер и резба.

Естествено може да се ползват и старите с лепило, но аз лично бих си купил самозаключващи се.

Това си го пише по ръководствата ама малко майстори го спазват това. Не целя да предизвиквам излишни дискусии, просто споделям информация.

Моля да не спорите и да не изказвате мнение, как видиш ли, никога няма да се развият тези гайки сами. Всеки има право да прави каквото иска с колата си, но е по-добре да се знае и това от всеки, който се занимава с колата си сам, или я кара на майстор.
Пийте си редовно хапчетата от сушени жаби и карайте внимателно по острите завои, че да не ви се подострят колите.

Аз карам според ЗЗдП, и спазвам ограничението на скоростта, а ти?

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 4376
Регистриран на: 30.01.2009
Местоположение: Русе
Пол: Мъж
Кара: the real 5er
Мечтае да кара: 0:00h. at La Sarthe

Re: [Съвет] Самозаключващи се гайки по окачването.

Мнение от Dirty M5 driveR » 20 Авг 2017, 17:56

Като си купя носач и дойде с гайка за болта, какво трябва да направя? ;) Аз досега само части за Лада съм виждал да идват без гайки. :mhihi:

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 6210
Регистриран на: 24.04.2007
Местоположение: София
Кара: Е39М54В30

Re: [Съвет] Самозаключващи се гайки по окачването.

Мнение от zvetiko » 20 Авг 2017, 18:27

Определено правилно да се вземат оригинални гайки- горната им част е елипса, която при
завиването става на окръжност и така се контрира. Понякога на гайките в комплектите пластмасата е измислена и изпускат- преди години имах щастието да го изпитам на моята кола при смяна на къса кормилна щанга. Няколко дни след смяната в сервиз, който прави само ходова част, реших да си сменя и накладките и тогава видях, че едната гайка беше изпуснала, конусната сглобка също...

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 4376
Регистриран на: 30.01.2009
Местоположение: Русе
Пол: Мъж
Кара: the real 5er
Мечтае да кара: 0:00h. at La Sarthe

Re: [Съвет] Самозаключващи се гайки по окачването.

Мнение от Dirty M5 driveR » 20 Авг 2017, 19:46

Аз от 6 години съм в тоя бранш и досега съм имал случай единствено да се разхлаби болт, който държи носача към магарето, и то се случи на моята кола 2 години, след като съм я ремонтирал. Да кажем, че е удачно да се ползват фиксатори за резби. Ама като разглобиш една цяла предница нали се сещате какво значи да замениш всяко едно болтче с оригинално...

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1110
Регистриран на: 13.10.2008
Местоположение: Sofia
Пол: Мъж
Кара: E60 530dA
Мечтае да кара: на nordschleife

Re: [Съвет] Самозаключващи се гайки по окачването.

Мнение от Trixster » 21 Авг 2017, 14:27

Писал съм тук преди години :mhihi:
viewtopic.php?f=116&t=394452&hilit=%D0%B1%D0%BE%D0%BB%D1%82

Ако искате елате да си ги купите от мен за по 80лв бройката :mhihi: :mhihi: :mhihi:

Шегата на страна. Когато се сменя нещо за хиляди, не е лошо да се прави както трябва.
"We are what we repeatedly do. Excellence, then, is not an act, but a habit."
Aristotle

Назад към Е60/Е61

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook