Анализ на двигателно масло

5-та серия ('04 - '10)

Модератори: Atsalov, Ilko Ivanov, mad_presley, Технически модератори

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 668
Регистриран на: 14.12.2015
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: BMW E60 530dA
Мечтае да кара: по хубави пътища и сред културни шофьори

Анализ на двигателно масло

Мнение от B.Stoimenov » 06 Юли 2016, 9:07

Здравейте колеги, пускам нова и отделна тема по този въпрос, тъй като в темата за маслата се размива.
Все на някой може и да му е интересно или да се интересува.
Ще цитирам последните няколко мнения по темата:

B.Stoimenov написа:Благодаря на колегата Ilko Ivanov, че уважи молбата ми и отключи темата отново !

Надявам се да няма нови поводи за заключването на темата - зависи от нас самите 8) - Реших да използвам тази тема, а не да създам нова, защото назад в нея вече има частично засягане на конкретното питане.

Идеята на настоящия ми пост е да обменим мнения и съветни относно споменатия/направен от колегата Cinder анализ на двигателното масло (поздравления за което, още веднъж! ), както и подобна тема, забелязана от мен, плахо засегната в раздела на M3 E46 ( http://bmwpower-bg.net/forums/viewtopic.php?f=104&t=349685&start=15)

Та, обратно към идеята. Доколко мислите, че подобен анализ на маслото (не само доколко отговаря на характеристиките си, но и за неговото съдържание, при вече позлвано такова) може да даде своя принос за диагностицирането на състоянието на двигателите на нашите Е60 (основно по мои наблюдения - 530/535д, като разбира се същото ще е и за всички останали модели, та дори и марки), доколко евентуалните притеснения на всеки от нас за износена/разтегната и прочие верига, могат да бъдат "уловени" както и други проблеми, незабелижими на пръв поглед, без отваряне на двигателя, или такива които на диагностика също не се хващат.

Как след направата на такъв анализ, следва да се тълкува двигател със или без ДПФ филтър ? (пътя на логиката следва, че дори да е без ДПФ филтър, стига той да е кадърно "изключен" от колата, не следва липсата му да влияе по никакъв начин на състоянието и съдържанието на маслото в двигателя)

Решил съм да последвам примера на колегата, и също в близко бъдеще да направя подобен тест (стига разбира се да има смисъл от такъв, но според мен определено има). Към момента съм изпратил запитвания до няколко чуждестранни компании, с предмет на дейност именно анализ на подобен вид "течности", както и към две ситуирани в България (за първите 24 часа, отговор нямам).

Знаете ли други места в България, където може да се направи такъв подробен анализ на маслото (не само до колко отговаря на характеристиките си, но и какво е съдържанието му) ?

Имам познати в българската рафинерия ИНСА ОЙЛ в Раковски, и следващата седмица ще говоря и с тях, защото те доколкото знам имат подобна лаборатория, но незнам дали работят с физически лица с питане, подобно на моето - за което ще ви информирам допълнително.

Осъзнавам, че темата е доста .. как да кажа... специфична и реално малцина биха могли да изкажат компетентно мнение, но пък в дискусиите и с общи сили - се постига повече.

Благодаря на всеки от Вас, който се включи с разсъждение (независимо за или против подобна процедура), както и допълнителна информация и насоки.



B.Stoimenov написа:
Cinder написа:В Щатите доста от собствениците на Е60 М5 почнаха да си правят тестове на маслото (използваното) при смяна. Имаше една лаборатория, Blackstone мисля се казваха, която правеше тестове и гледаше за наличието на разни неща в маслото - метали и течности, които не трябва да са там :mhihi: Явно знаеха от какъв материал са направни биелните лагери и стените на цилиндрите и гледаха за това.

Ако се разтърсиш в m5board.com съм сигурен, че ще намериш доста резултати от тестове, добри и лоши и ще добиеш представа какво гледат. За съжаление за дизелова кола не знам до колко ще е удачно това, нито какво точно трябва да се гледа. Ако знаеш, какво да търсят, вероятно има лаборатории тук в България, които ще могат да ти направят теста.


Ами да, това е, че какво ли да се гледа. Но пък реално, ако има следи от вода/антифриз в него - знаеш от къде вероятно идва проблема. Ако количеството на дизел в маслото е завишено - отново можеш да се насочиш - а това примерно за мен е и един от причинителите на голям процент от самите скъсвания при веригите (това е мое разсъждение разбира се)
Ако има завишено съдържание на метали - това следва да говори за износване на веригата, или бутала и прочие ... според заивси какъв е материала присъстващ в маслото.
За целта доколкото се запознах се изпращат 2 проби. 1 проба с използваното масло преди смяна, и 1 проба с чистото масло, което е било сипано.
Четох за тази фирма в америка, ще им намеря контактите и ще им пиша също. Към момента писах на друга американска компания. Ще кажа, щом получа някави отговори. (умишлено в e-mail-а си, упоменавам и за какъв двигател става дума, именно за да вземат предвид, че говоря за дизел).



B.Stoimenov написа:
memorex написа: ...
От скромен опит бих казал че такъв род анализи не са никак евтини най-вече за частни клиенти които нямат контракт с лабораториите и си плащат солено за транспорт и т.н което излиза повече от цената на ново мсло.Както и да е от гледна точка на диагностиката лабораториите обикновено не се занимавват със тази дейност.Те сравняват показания за количества на дадени съставки , елементи на база ново масло .В най-добрия случай препоръчват дали старото масло става за по-нататъшна употреба или трябва да се смени.От там нататък за заключения се търси специалист който както се досещате не работи на дребно и за ж.стотинки.Но ако има някой на добра воля от форумните колеги е друг въпрос.Това е.


Това ми е идеята, проучвам и чуждестранни лаборатории, пуснал съм запитвания, ако не е нещо плашещо - смятам да пробвам - ей така за общото благо пък и от чисто любопитство. Да видим какво ще излезе. За лабораториите в България, мисля по-скоро могат да прверят само характеристиките на маслото, но все пак ще проверя дали мгоат и състава да сравнят (най-вече се надявам на Инса-та) ... Ще ви информирам щом имам някакъв отговор.



По въпроса, към момента американската компания Blackstone Laboratories ми отговориха на запитването. Ще ми изпратят няколко кит-а за проба (напълно безплатно е, но отнема време). След това по инструкции сипвам малсо в тези канчета (едно с използвано и едно с ново (примерно ако ви е останало при сипването)) и изпращам до тях за моя сметка. Един анализ струва 28$, респективно изследването идва 56$ + таксата за доставка, която зависи от нас реално (предстои ми да првоеря дали няма и допътлнителни, "скрити" такси.
Държим връзка с тях и ще ви информирам след като пристигнат. Умишлено съм поискал повече от един кит, за да може ако някой от вас реши, че иска да пробва да има и да не трябва да се чака много. Реално, може да стане и след като аз изпратя тест, за да се види дали изобщо има смисъл :dunno:

Към днешна дата, вече седмица след запитванията нито ЕДНА от българските фирми до които писах не ме е удостоила с какъвто и да било отговор ... (жалко, но факт)

От другите чуждестранни компании също няма отговор.

Ще пиша отново при развитие :) :bchug:

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1202
Регистриран на: 3.12.2011
Пол: Мъж
Кара: –ше Е60 530 d

Re: Анализ на двигателно масло

Мнение от memorex » 06 Юли 2016, 12:18

В зависимост къде ще пращаш пробите и най–вече поради факта че ще се ползува въздушен транспорт може да се изисква MSDS на съдържанието.Може да го изискаш от производителя или го потърси онлайн ако стане.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1668
Регистриран на: 29.06.2007
Местоположение: Пловдив
Пол: Мъж
Кара: 320i
Детайли за колата: e36 coupe

Re: Анализ на двигателно масло

Мнение от host » 06 Юли 2016, 12:38

С тези хора свързали ли сте се? >>>
http://ns.neochim.bg/laban/lab_m.html

Тук има още някои >>>
http://www.maslata.info/index.php?optio ... &Itemid=18

И една хубава статия >>>
http://transport-prevoz.com/home/cars/5 ... na-masloto


Аватар
Мнения: 759
Регистриран на: 17.02.2009

Re: Анализ на двигателно масло

Мнение от Хаос » 06 Юли 2016, 12:44

Предстои да пращам за 2ри път до Blackstone, този път ще пратя от Castrol EdeTitaiumПоследнияДаЗатвориВратата 10W-60, ще сравня резултатите с Motul 300V 20W-60

Написал съм няколко реда в следната тема за масла

viewtopic.php?f=127&t=402072
АДМИНИТЕ ДА МЕ БАННАТ ПЕРМАНЕНТНО!!!

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 668
Регистриран на: 14.12.2015
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: BMW E60 530dA
Мечтае да кара: по хубави пътища и сред културни шофьори

Re: Анализ на двигателно масло

Мнение от B.Stoimenov » 06 Юли 2016, 13:24

Благодаря на всички ви за отзивите :)

memorex написа:В зависимост къде ще пращаш пробите и най–вече поради факта че ще се ползува въздушен транспорт може да се изисква MSDS на съдържанието.Може да го изискаш от производителя или го потърси онлайн ако стане.


Занимавам се с транспорт попринцип, ще видим дали ще ми искат нещо, но предвди минималните количества, не мисля че ще е необходимо MSDS. Ще видим де. :)

host написа:С тези хора свързали ли сте се? >>>
http://ns.neochim.bg/laban/lab_m.html

Тук има още някои >>>
http://www.maslata.info/index.php?optio ... &Itemid=18

И една хубава статия >>>
http://transport-prevoz.com/home/cars/5 ... na-masloto


Писал съм и до двете - ИНСА и НЕОХИМ. В Инса имам познати, ще видим, за Нехим - не мисля, че биха се занимавали с нещо подобно на дребно.

Относно статията - попадал съм на нея преди и е интересна и полезна да :)

Хаос написа:Предстои да пращам за 2ри път до Blackstone, този път ще пратя от Castrol EdeTitaiumПоследнияДаЗатвориВратата 10W-60, ще сравня резултатите с Motul 300V 20W-60

Написал съм няколко реда в следната тема за масла

viewtopic.php?f=127&t=402072


Чудесно колега, може да ме подготвиш от сега за пращането. Май четох че си ползвал Български пощи ? И при изпращането искат ли информация относно пратката, респективно декларации за вида и прочие ?

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1241
Регистриран на: 17.07.2005
Местоположение: София, Божурище
Пол: Мъж
Кара: Alfa 159 JTD :(
Мечтае да кара: настрани

Re: Анализ на двигателно масло

Мнение от maxpower » 06 Юли 2016, 15:58

Нашата фирма пращаме проби на масла на индустриалните ни машини до лаборатория на Caterpillar в Испания. Мисля, че към 100тина лв с ддс е клиентската цена на проба за двигателно масло (в цената е включен и транспорта до Испания). Хубаво е обаче пробите да са поне 2-3 през известно време, за да се види тренд-а. Мисля, че се приемат и проби от частни клиенти.
A sleeper (car) - is a car that has high performance and an unassuming exterior.

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 668
Регистриран на: 14.12.2015
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: BMW E60 530dA
Мечтае да кара: по хубави пътища и сред културни шофьори

Re: Анализ на двигателно масло

Мнение от B.Stoimenov » 06 Юли 2016, 16:04

maxpower написа:Нашата фирма пращаме проби на масла на индустриалните ни машини до лаборатория на Caterpillar в Испания. Мисля, че към 100тина лв с ддс е клиентската цена на проба за двигателно масло (в цената е включен и транспорта до Испания). Хубаво е обаче пробите да са поне 2-3 през известно време, за да се види тренд-а.


Здравей колега,

какво точно тестват в лабораторията ? сравняват ли двете проби всъщност ? имам предвид на неизползваното масло от бутилката и на двигателното или всяко се води отделна проба в случая ?

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 703
Регистриран на: 7.10.2012
Пол: Мъж
Кара: E90 LCI 320D xDrive
Детайли за колата: N47/184 Hp

Re: Анализ на двигателно масло

Мнение от nikola59 » 06 Юли 2016, 16:27

Пълни лабораторни анализи на повечето масла: http://elit-oil.io.ua/story - материал за четене на руски който го интересува.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 6210
Регистриран на: 24.04.2007
Местоположение: София
Кара: Е39М54В30

Re: Анализ на двигателно масло

Мнение от zvetiko » 06 Юли 2016, 18:08

Само не разбрах какъв е диагностичният смисъл от този анализ- може би за това той не се обсъжда, а се обсъжда как да се извърши транспорта на маслото. ;)
Колко хора от пишещите биха направили основен ремонт на двигателя или сменили вериги въз основа на анализа на двигателното масло. ;) А защо пренебрегваме и скоростната кутия, диференциала, раздатъчната кутия... ;)

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 668
Регистриран на: 14.12.2015
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: BMW E60 530dA
Мечтае да кара: по хубави пътища и сред културни шофьори

Re: Анализ на двигателно масло

Мнение от B.Stoimenov » 07 Юли 2016, 8:13

zvetiko написа:Само не разбрах какъв е диагностичният смисъл от този анализ- може би за това той не се обсъжда, а се обсъжда как да се извърши транспорта на маслото. ;)
Колко хора от пишещите биха направили основен ремонт на двигателя или сменили вериги въз основа на анализа на двигателното масло. ;) А защо пренебрегваме и скоростната кутия, диференциала, раздатъчната кутия... ;)


Аз бих предприел мерки, дали с ремонт или друго, на база подобен анализ. Споменах, че основна причина ми е и самото любопитство към подобен вид анализ, какво би показал, как би могъл да се тълкува и прочие. Уви, познанията ми са оскъдни, хем ще науча нещо повече, хем всички ще видят на практика нещо ново или нет олкова ново, колкото рядко прилагано по нашите ширини. Нагоре в мненията и статиите се вижда, какви изводи могат да се правят (от самата компания също изкарват заключение, което разбира се не следва да се взима за меродавно), а какви действия ще се предприемат ...това вече си е личен избор и прочие.

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1110
Регистриран на: 13.10.2008
Местоположение: Sofia
Пол: Мъж
Кара: E60 530dA
Мечтае да кара: на nordschleife

Re: Анализ на двигателно масло

Мнение от Trixster » 07 Юли 2016, 9:56

zvetiko написа:Само не разбрах какъв е диагностичният смисъл от този анализ- може би за това той не се обсъжда, а се обсъжда как да се извърши транспорта на маслото. ;)
Колко хора от пишещите биха направили основен ремонт на двигателя или сменили вериги въз основа на анализа на двигателното масло. ;) А защо пренебрегваме и скоростната кутия, диференциала, раздатъчната кутия... ;)


Колегата Cinder беше правил анализ на двигатрелно масло (може би е добре някой админ или колегата да сложи резултатите и поста в тази тема) и резултата беше по-скоро за качеството на маслото закупено от БГ и загубата на свойства. На дали темата ще накара някой от колегите да прави генерален извод за основен ремонт итн. По скоро виждам темата, като полезна за информираност, за качество на дадено масло и загубата на неговите свойства след "ххх" километра.
"We are what we repeatedly do. Excellence, then, is not an act, but a habit."
Aristotle

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 668
Регистриран на: 14.12.2015
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: BMW E60 530dA
Мечтае да кара: по хубави пътища и сред културни шофьори

Re: Анализ на двигателно масло

Мнение от B.Stoimenov » 07 Юли 2016, 10:28

Така е, но доколкото помня анализът на колегата беше върху свойствата на маслото, и доколко те отговарят на написаното на кутията.
Ако желае може да ги постави резултатите тук, все пак да е на едно място, а ако иска, мога и аз да го "копирам" в тази тема :bchug:

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 668
Регистриран на: 14.12.2015
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: BMW E60 530dA
Мечтае да кара: по хубави пътища и сред културни шофьори

Re: Анализ на двигателно масло

Мнение от B.Stoimenov » 18 Юли 2016, 9:11

Лек Ъпдейт, макар и с леко закъснение (но съм доста зает последните седмици).
Пристигнаха две контейнерчета - реално се надявах да пристигнат повече, защото за 1 проба, реално за необохдими два контейнера (проби) - една с изпозлваното масло и една с неизползваното.

Като ми остане повече време (вероятно другия месец) ще източа малко масло и ще изпратя пък да видим . Реално контейнерчетата за пробите пристигат доста бързо и напълно безплатно. Ще Ви информирам след някакви резултати и прочие.

Хубав ден и успешна седмица на всички !

Потребител
Аватар
Мнения: 4
Регистриран на: 9.04.2018
Пол: Мъж

Re: Анализ на двигателно масло

Мнение от beH3uH » 01 Сеп 2018, 17:27

Здрасти колега!

Виждам че няма отговор, но дали би могъл да дадеш отговор дали си получил резултатите ?

Благодаря!

Назад към Е60/Е61

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook