Интересни възможности и опции при кодиране на E60/E61

5-та серия ('04 - '10)

Модератори: Atsalov, Ilko Ivanov, mad_presley, Технически модератори

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 278
Регистриран на: 26.10.2012
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: Е60 530i автоматик 04'
Мечтае да кара: F10

Интересни възможности и опции при кодиране на E60/E61

Мнение от ultrashock » 12 Яну 2016, 9:32

Здравейте колеги,
Предлагам да направим една тема (може и важна), в която да обсъждаме всичко свързано с кодиране и опциите при кодиране на E60/E61. Има подобни теми, но не и конкретно за E60/E61, а възможностите при всеки модел са различни.
За кодиране използвам NCSExpert и NCS Dummy.
- NCSExpert - с негова помощ свалям FSW_PSW.TRC (или NETTODAT) файла от автомобила, като избирам съответния модул.

- NCS Dummy - с негова помощ прочитам FSW_PSW.TRC/NETTODAT файла, който по-рано съм свалил от автомобила и променям възможните опции на съответния модул на автомобила. След това отново с NCSExpert ги ъплоадвам.
Линкове към софтуера има в линка по долу.

Няма да обяснявам стъпка по стъпка процеса, тъй като в тази тема е обяснено много подробно, макар и на английски:
http://goo.gl/JzIkc8
Тук има и user manual в PDF формат:
http://goo.gl/8fZ7YC

Нека всеки сподели своя опит, като опише коя промяна как и от кой модул е направена. Така ще съберем най-важните и интересни опции, които можем да променим по своите E60/E61. Аз лично всички изброени по-долу, които са актуални за моя автомобил, съм тествал и всички работят.

Ще добавям всяка една опция в първия пост, за да улесня търсенето. Изискването е да има пълна информация:
Модул, функция, стойност и описание какво прави тази опция на български език.
След това може да ги обединим в една таблица, разделени по модул, по подобие на тази: https://goo.gl/vfHycQ


Списък с модул, функция, стойност и описание на български:

Код: Избери целия код
Модул:      IHKA   
Функция:   GEBL_ANZEIGE_AUTO
Стойност:   aktiv   
Описание:  Показва степен на вентилатора на врътката за силата при автоматичен режим.

Модул:      KOMBI   
Функция:   BC_DIGITAL_V
Стойност:   aktiv   
Описание:  Дигитален километраж на таблото (V= 134km/h)

Модул:      CAPPL
Функция:   ACOUSTIK   
Стойност:   aktiv
Описание:  Звук от алармата при отключване / заключване.

Модул:      CAPPL
Функция:   AUX_CONFIG
Стойност:   mounted
Описание:  Добавяне на AUX в iDrive. Това става след като в VO се добави +NAUX

Модул:      CAUDI
Функция:   INPUT_SCALING_SUB2
Стойност:   wert_02
Описание:  Настройка за силата на звука на AUX входа. Това става след като в VO се добави +NAUX

Модул:      CAPPL
Функция:   MDrive
Стойност:   aktiv
Описание:  M view on HUD E60. Показва оборотомер в HUD. Трябва да се направи в комбинация с долните две функции.

Модул:      CAPPL
Функция:   HUD_M
Стойност:   aktiv
Описание:  M view on HUD E60. Показва оборотомер в HUD.

Модул:      HUD
Функция:   M_SPORT_HUD
Стойност:   aktiv
Описание:  M view on HUD E60. Показва оборотомер в HUD.

Модул:       KGM (за по нови модели), TMBT и TMFT (за по стари модели)
Функция:    BEIKLAPPEN_B_KOMFORTSCHL
Стойност:    aktiv
Описание:   Комфортно сгъване на външните огледала.При задържането на бутона за заключване за 1,5 секунди се сгъват външните огледала. Модул: KGM -  за по - новите, Модули: , TMBT, TMFT - за по древните E60-ки, при които няма KGM -трябва да се кодират BEIKLAPPEN_B_KOMFORTSCHL в тези 2-та модула - TMBT и TMFT.

Модул:          CAS
Функция:       KMFRT_SCHLIESSEN но има само една стойност. За да се добавят се отваря NETTODAT сменя се B 00300200,0010,2C,02,10,7F,00,00,05,23,05,23,33,19,0F,05,1E,14 и после се кодира от него.
Стойност:       Фабрична стойност wert_01 - value 01
Описание:      Кодиране на времето, което трябва да задържите заключването за да започнат да се прибират страничните огледала.
Информация:  За да го направите най-коректно, трябва да знаете как да добавяте стойност (параметър) в NETTODAT файла. Тази информация я има в точка 3.2.3 от инструкциите (http://www.bimmerforums.com/forum/showthread.php?1553779-NCS-Dummy-Taking-the-expert-out-of-NCS-Expert). За други, различни от фабричната трябва да се добавят в NETTODAT файла, както следва - 00 Веднага, 05 0.5 секунди, 0A 1.0 секунда, 0F 2.5 секунди (по подразбиране)


Модул:          LMA
Функция:       BLINKIMPULS_WARNBLK
Стойност:       wert_02
Описание:      Двойно мигащи аварийни светили (Dobule Blinkers)
Информация:  Прочита се NETTODAT.MAN с NCS Expert. След това през Dummy-то, се добавя нов параметър към  функцията(BLINKIMPULS_WARNBLK) wert_02 с опция 3 и се експортира. След това отново с NCS Expert се избира  Basic Function - oapiCodeSgByNettoData (общо взето се следва описанието в точка 6.3. Coding modules with NETTODAT.MAN trace manipulation file.



Освен с NCSExpert, четене и кодиране на автомобилите може да се направи и с Carly for BMW(старото име е BMWHAT), което представлява приложение за Android. Подробно описание и линк към програмата може да намерите в темата на колегата maildaemon, където е обяснил как точно става и какви са възможностите при root-нато Andorid устройство и при стандартно. Ето линк към темата за да не я търсите:
viewtopic.php?f=1&t=384275
Последна промяна ultrashock на 30 Сеп 2016, 7:24, променена общо 13 пъти

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 6156
Регистриран на: 14.06.2010
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: комби
Мечтае да кара: Нещо с S мотор
Детайли за колата: N52B25

Re: Интересни възможности и опции при кодиране на E60/E61

Мнение от Gqbriel » 12 Яну 2016, 9:52

bgpavlp написа:Ремапа е като морския пясък на Приморско, влезнели един път в г..а, чистене няма :D .
Сложиш ли един път ремап, после не ти се иска да го махаш.
екс:М47/м47Н/Н52б30/м52б28/н52б5

Ацалов
Аватар
Мнения: 3412
Регистриран на: 16.03.2011
Местоположение: Пловдив
Пол: Мъж
Кара: Колело
Мечтае да кара: Лодка в морето

Re: Интересни възможности и опции при кодиране на E60/E61

Мнение от Atsalov » 13 Яну 2016, 8:53

ultrashock написа:както и да ми показва на коя степен духа вентилатора при автоматичен режим, но честно казано не си спомням от кой модул беше...



IHKA е модула за който не се сещаш!

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 2020
Регистриран на: 21.10.2004
Кара: E70

Re: Интересни възможности и опции при кодиране на E60/E61

Мнение от slitter » 13 Яну 2016, 9:09

Някой знае ли нещо за звуковата сигнализация за коланите, че ме дразни. В кой модул и коя функция? На кратки разстояния в града не си слагам колана и ме дразни. Може също така да помислим дали не може да се направи, ако има такава софтуерна възможност да се включва след определени километри, примерно 80 км/ч...

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 6156
Регистриран на: 14.06.2010
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: комби
Мечтае да кара: Нещо с S мотор
Детайли за колата: N52B25

Re: Интересни възможности и опции при кодиране на E60/E61

Мнение от Gqbriel » 13 Яну 2016, 9:45

slitter написа:Някой знае ли нещо за звуковата сигнализация за коланите, че ме дразни. В кой модул и коя функция? На кратки разстояния в града не си слагам колана и ме дразни. Може също така да помислим дали не може да се направи, ако има такава софтуерна възможност да се включва след определени километри, примерно 80 км/ч...


Я виж тук:

09/2005:

Control unit: ACSM

SBR_BEIFAHRER_ACSM
nicht_aktiv
SBR_FAHRER_ACSM
nicht_aktiv
bgpavlp написа:Ремапа е като морския пясък на Приморско, влезнели един път в г..а, чистене няма :D .
Сложиш ли един път ремап, после не ти се иска да го махаш.
екс:М47/м47Н/Н52б30/м52б28/н52б5

Потребител
Аватар
Мнения: 14
Регистриран на: 19.12.2013

Re: Интересни възможности и опции при кодиране на E60/E61

Мнение от Jorko007 » 13 Яну 2016, 11:08

Gqbriel написа:Я виж тук:

09/2005:

Control unit: ACSM

SBR_BEIFAHRER_ACSM
nicht_aktiv
SBR_FAHRER_ACSM
nicht_aktiv

Модула може да е и ABG.

Освен това трябва да запишеш следните FA:
+OI11 за шоф. седалка
+OI12 за пасажерска седалка

Успех.

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 278
Регистриран на: 26.10.2012
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: Е60 530i автоматик 04'
Мечтае да кара: F10

Re: Интересни възможности и опции при кодиране на E60/E61

Мнение от ultrashock » 13 Яну 2016, 11:55

slitter написа:Някой знае ли нещо за звуковата сигнализация за коланите, че ме дразни. В кой модул и коя функция? На кратки разстояния в града не си слагам колана и ме дразни. Може също така да помислим дали не може да се направи, ако има такава софтуерна възможност да се включва след определени километри, примерно 80 км/ч...

За коланите със сигурност има опция, виждал съм я някъде, но ще погледна къде и ще пиша. Има опция дали да пищи или не и след колко метра да пищи, като по подразбиране има стойност 100 и 200 метра, а може да се добави и друга опция, но за км/ч не съм сигурен.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 2020
Регистриран на: 21.10.2004
Кара: E70

Re: Интересни възможности и опции при кодиране на E60/E61

Мнение от slitter » 13 Яну 2016, 12:35

За коланите със сигурност има опция, виждал съм я някъде, но ще погледна къде и ще пиша. Има опция дали да пищи или не и след колко метра да пищи, като по подразбиране има стойност 100 и 200 метра, а може да се добави и друга опция, но за км/ч не съм сигурен.

Да, това ще е интересно да видим какви биха били възможностите за настройка.

Последен въпрос от мен - може ли някой накратко да ми каже как рабори SOS системата. На дисплея ми излиза грешка за нея, вероятно защото нямам телефон в подлакътника и предполагам чрез фабричния телефон работи за набиране на 112 или??? :dunno:
До колкото разбирам от по-горния пост, където са описани възможностите за кодиране, ако опцията се изключи и бутона, който имам на тавана SOS сатава неактивен. Всъщност няма ли възможност системата да работи чрез така или иначе връзващият се мобилен телефон от bluetooth-а. Може и глупости да пиша, но ми се струва логично да може да работи така. Ще съм благодарен за повече информация, ако някой разполага с такава, че не ми се вадят книжки да чета.

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 278
Регистриран на: 26.10.2012
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: Е60 530i автоматик 04'
Мечтае да кара: F10

Re: Интересни възможности и опции при кодиране на E60/E61

Мнение от ultrashock » 13 Яну 2016, 16:23

Интересува ме дали някои знае как се правят настройки за daylights, например да светят само габарити (angle eyes), халогени и вежди?

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 6156
Регистриран на: 14.06.2010
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: комби
Мечтае да кара: Нещо с S мотор
Детайли за колата: N52B25

Re: Интересни възможности и опции при кодиране на E60/E61

Мнение от Gqbriel » 13 Яну 2016, 18:37

ultrashock написа:Интересува ме дали някои знае как се правят настройки за daylights, например да светят само габарити (angle eyes), халогени и вежди?

Това се контролира и от версията на лайт модула
bgpavlp написа:Ремапа е като морския пясък на Приморско, влезнели един път в г..а, чистене няма :D .
Сложиш ли един път ремап, после не ти се иска да го махаш.
екс:М47/м47Н/Н52б30/м52б28/н52б5

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 3724
Регистриран на: 27.01.2010
Местоположение: Перник
Пол: Мъж
Кара: Tesla Y

Re: Интересни възможности и опции при кодиране на E60/E61

Мнение от adovet » 13 Яну 2016, 21:37

Всичките тези опции се кодират много лесно с BMWHAT. Не че нещо против нцса ама някак си с телефона е доста по удобно, вместо да се носи компа, и всяка екстра е обяснена на английски точно какво става. Можеби около 70-75% от функциите на нцса се покриват от bmwhat.
ПС: на моята съм кодирал, да няма корекции на скаоростомера, да ми светят мигачите тип american style, при отключване съм я направил малко като дискотека- светят мигачи халогени и какво ли още не , при активиране ми мигат стоповете, намалил съм си процента на Angel iyes и други неща ама в момента не се сещам.

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 678
Регистриран на: 1.07.2006
Местоположение: Дъблин
Пол: Мъж
Кара: F10 525D
Мечтае да кара: M5
Детайли за колата: Всичко необходимо за комфорт и удоволствие....

Re: Интересни възможности и опции при кодиране на E60/E61

Мнение от RIDDICK » 13 Яну 2016, 23:14

От къде си я свали колега bmwhat и с какъв адаптер се свързваш с автомобила и телефона

Sent from my GT-I9505 using Tapatalk 2

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 3724
Регистриран на: 27.01.2010
Местоположение: Перник
Пол: Мъж
Кара: Tesla Y

Re: Интересни възможности и опции при кодиране на E60/E61

Мнение от adovet » 13 Яну 2016, 23:19

RIDDICK написа:От къде си я свали колега bmwhat и с какъв адаптер се свързваш с автомобила и телефона

Sent from my GT-I9505 using Tapatalk 2

Потърси колега във форума, има си отделна тема

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 278
Регистриран на: 26.10.2012
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: Е60 530i автоматик 04'
Мечтае да кара: F10

Re: Интересни възможности и опции при кодиране на E60/E61

Мнение от ultrashock » 14 Яну 2016, 9:39

adovet написа:Всичките тези опции се кодират много лесно с BMWHAT. Не че нещо против нцса ама някак си с телефона е доста по удобно, вместо да се носи компа, и всяка екстра е обяснена на английски точно какво става. Можеби около 70-75% от функциите на нцса се покриват от bmwhat.
ПС: на моята съм кодирал, да няма корекции на скаоростомера, да ми светят мигачите тип american style, при отключване съм я направил малко като дискотека- светят мигачи халогени и какво ли още не , при активиране ми мигат стоповете, намалил съм си процента на Angel iyes и други неща ама в момента не се сещам.

Добавил съм линк към темата в първия пост и малко обяснение. Благодаря!

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 73
Регистриран на: 10.10.2015
Пол: Мъж
Кара: BMW 525d E60

Re: Интересни възможности и опции при кодиране на E60/E61

Мнение от Randy » 14 Яну 2016, 12:26

Може ли да се покаже текущата скорост на диспея, при автоможили с автоматични скорости?

Следваща

Назад към Е60/Е61

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook