Вибрации при отпускане на спирачка към D

5-та серия ('04 - '10)

Модератори: Atsalov, Ilko Ivanov, mad_presley, Технически модератори

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 290
Регистриран на: 25.06.2014
Пол: Мъж
Кара: E60 530xd

Вибрации при отпускане на спирачка към D

Мнение от themoldestone » 28 Юли 2014, 10:14

Колеги здравейте,

В раздела за Е90 е писано за подобен проблем, но реших да опиша моя тук, тъй като може би е малко по-различен.

От известно време забелязвам, че при спиране на светофар да речем или пък в задръстване, когато отпусна спирачката, в първите секунди има някакво вибриране. Оборотите са стабилни и не мърдат, а въпросната лека вибрация идва точно след пускане на педала на спирачката, когато колата потегля. Сутрин при палене не съм забелязал никакви по-странни вибрации на мотора и т.н. Чудя се дали не е тампон.
Когато бях на диагностика преди няколко месеца, майстора ми каза, че има теч от всмукателния колектор и трябва да се смени. Позабавих се с ремонта му, тъй като нивото на маслото в двигателя не спада осезаемо и течът явно е малък. Тези дни мисля да ходя на майстор да го погледне, като доколкото разбрах може да се отремонтира колектора вместо да се сменя с нов за 900лв. Заради въпросния теч ми е изгоряло релето за подгревните свещи, тъй като диагностиката показа неработещи 6 от 6 свещи. Дали пък от там не идват и вибрациите.

Ако се сещате за нещо казвайте
Е60 530xd lci

EDIT: Да допълня само, че се усеща на 600-700 оборота (както казах и по-горе, точно при тръгване на светофар или в задръстване), но самите обороти не играят при вибрациите.

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 614
Регистриран на: 25.08.2012
Местоположение: Ямбол
Пол: Мъж
Кара: Е 61 530d

Re: Вибрации при отпускане на спирачка към D

Мнение от miroleskov » 31 Юли 2014, 6:14

По скоро погледни тампони на мотор,кутия,гумено каре и т.н. По кардана
Винаги нощувай под върха,за да можеш да продължиш на горе, на сутринта.

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 290
Регистриран на: 25.06.2014
Пол: Мъж
Кара: E60 530xd

Re: Вибрации при отпускане на спирачка към D

Мнение от themoldestone » 31 Юли 2014, 7:51

И аз си мислих, че е от това колега, но се зачетох в чужди форуми и се оказа, че при доста хора я има тази лека вибрация за момент при ниските обороти. При диагностика не се открива нищо нередно, дори някои казват, че в сервизи са ги връщали с думите "нормално е". Както виждам има три решения на проблема:
1. Чрез INPA-та има вариант леко да се вдигнат оборотите при спряло положение и вибрацията изчезва. Проблемът тук е, че когато отпуснеш спирачката колата ще тръгва една идея по-рязко.
2. БМВ са публикували бюлетин с проблема и начин за неговото решение:

"Service Bulletin 18 02 08

Customer may complain of a slight vibration and/or droning noise when the vehicle is idling in park, neutral, drive and reverse when engine is at operating temperature.


CAUSE
Insufficient vibration dampening of the exhaust system.


PROCEDURE
1.Verify the complaint. Vibration/droning is most prevalent when engine is at operating temperature.

2.Remove the lower bracket for the exhaust system. If droning/vibration is gone, proceed to step three. If vibration/droning still exists with the lower bracket removed; continue troubleshooting exhaust/driveline for other causes or conditions

3.Remove complete bracket assembly and replace it with the bracket (1) PN 18 20 7 521 346 using two new ASA bolts (PN 07 12 9 905 417. Tighten to 21Nm.
Install front pipe bracket (1) PN 18 20 7 521 347 with four rubber bushings (2) (PN 18 20 7 546 579) to the new 346 bracket with two ASA bolts (PN 07 12 9 904 559) and two nuts (PN 07 12 9 904 580). Tighten down to 21Nm

After performing this procedure the vehicle will exhibit the same amount of normal driveline vibration as a comparably equipped E60 with a M54 or N52 engine."


Сещате се колко от българските майстори преглеждат тези бюлетини, тъй че смятам да "рискувам" и да му се доверя, преди да отида в някой сервиз, където ще ми сменят тампони, ще ми правят диагностики, ще ме бавят и най-накрая, според опита на колегите от чужди форуми - ще кажат, че е нормално.

3.Доколкото виждам, на някакъв му беше хрумнало просто да добави нещо към въпросната скоба (lower bracket), която се маха, за да стане по-тежка и плътна. По този начин вибрациите изчезвали без да трябва да се поръчват допълнителните части.

Иначе моят двигател е M57D30O2 и не знам доколко този проблем, описан в бюлетина, включва и тези модели, но пък симптомите са абсолютно същите като описаните, затова и мисля да пипна първо там, преди да проверявам за каквото и да било друго.

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 614
Регистриран на: 25.08.2012
Местоположение: Ямбол
Пол: Мъж
Кара: Е 61 530d

Re: Вибрации при отпускане на спирачка към D

Мнение от miroleskov » 31 Юли 2014, 11:12

Не разбрах къде е тази скоба,но определено няма да е от свещи,подгрев или омаслен смукателен колектор
Винаги нощувай под върха,за да можеш да продължиш на горе, на сутринта.

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 290
Регистриран на: 25.06.2014
Пол: Мъж
Кара: E60 530xd

Re: Вибрации при отпускане на спирачка към D

Мнение от themoldestone » 31 Юли 2014, 11:23

Ако прегледаш номерата на частите в realoem.com ще ги видиш:

http://www.realoem.com/bmw/showparts.do?model=NF73&mospid=48505&btnr=18_0581&hg=18&fg=10&hl=70

Номер 11 е скобата

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 614
Регистриран на: 25.08.2012
Местоположение: Ямбол
Пол: Мъж
Кара: Е 61 530d

Re: Вибрации при отпускане на спирачка към D

Мнение от miroleskov » 31 Юли 2014, 15:00

Просто ми е трудоемко от телефона
Винаги нощувай под върха,за да можеш да продължиш на горе, на сутринта.

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 290
Регистриран на: 25.06.2014
Пол: Мъж
Кара: E60 530xd

Re: Вибрации при отпускане на спирачка към D

Мнение от themoldestone » 04 Авг 2014, 8:11

Колеги в събота сменях големия термостат и се възползвах от канала да погледна за въпросната скоба. Оказа се, че бюлетина се отнася само за N52 двигатели, при мен я няма - гледахме поне 10-тина минути с лампа навсякъде и сравнявахме със чертежа от изданието на бмв.

Някой да се оплаква от леки вибрации при спряло (idle) положение на двигателя? Усеща се най-вече при преминаването от спирачка към D и обратно. Отключих си менюто на оборотите, забелязах, че държи м/у 670-680, което за мен е нормално. Тампони ли да проверявам?

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 290
Регистриран на: 25.06.2014
Пол: Мъж
Кара: E60 530xd

Re: Вибрации при отпускане на спирачка към D

Мнение от themoldestone » 14 Авг 2014, 10:17

Някой да има някаква идея за тоя проблем, както казах, много хора се оплакват от подобно нещо, но уж в сервизите казват, че е нормално. Дайте мнения.

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 206
Регистриран на: 12.02.2007

Re: Вибрации при отпускане на спирачка към D

Мнение от sk8 » 29 Ное 2018, 0:01

:roll:

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 755
Регистриран на: 16.06.2011
Местоположение: Sofia
Пол: Мъж
Кара: F31 28i xDrive Estoril Blue, R259
Мечтае да кара: 911 Turbo S
Детайли за колата: ex. X3 E83 LCI 3.0d

Re: Вибрации при отпускане на спирачка към D

Мнение от astrapower » 01 Дек 2018, 20:13

Колега, ако не си сменял досега тампони на мотора може и от тях да е. Поогледайте добре и тампона на раздатката.

Назад към Е60/Е61

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: jordan00

Последни теми
Facebook