Проблем-air mass sensor-решен!

5-та серия ('04 - '10)

Модератори: Atsalov, Ilko Ivanov, mad_presley, Технически модератори

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 3949
Регистриран на: 18.07.2008
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: '12 BMW F10
Мечтае да кара: самолет

Re: Проблем-air mass sensor

Мнение от oci » 01 Фев 2014, 18:31

iceblast написа:Абсолютно всички се адаптират, какво значи стават? Те и на ЕУ-4 стават, тук не е въпроса да "стане".


Сигурен ли си в това което пишеш или само се намираш на линия колега, не подвеждай колегите ако не си наясно с нещата има и други колеги които от години се занимават с БМВ-та и ще потвърдят думите ми.
Адаптират се само на старите е46, е39 и то само бошовите и там адаптациата с дис е чрез смяна софтуера на моторната, има си таблици по които се избира софтуера спрямо дебитомера, на ЕДЦ16 се трият само адаптиви. Как ще адаптираш на е60 като там с дис-а не ги прави нещата, дебитомера се избира със същия номер и няма адаптация слагаш и караш ако е нов проблем няма.
Ако дебитомера е същия номер няма какво да адаптираш, адаптация се прави само ако производителя е спрял да прави един и е пуснал друг дебитомер под друг номер и то аз ти казах на кои вече можеш да го направиш с ДИС понеже ти него визираш.
Ако не ми вярваш ще ти дам и таблиците с номерата на дебитомерите то и ТИС си го пише точно и ясно.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 2241
Регистриран на: 6.05.2005
Кара: '18 BMW G30 540iX

Re: Проблем-air mass sensor

Мнение от iceblast » 01 Фев 2014, 18:55

Колега, отвори и прочети WDS за М57, там изрично пише, че е задължителна адаптацията. Аз като пиша нещо или съм го проверил лично или споделям инфо от официален източник. Вместо да се спори колегата да беше рестартирал адаптацийте и щяхме да видим дали това щеше да му реши проблема, както е станало с другия колега.

П.П. Адаптация/рестартиране имам предвид, не че ще задаваш стойности, а че ще рестартираш/занулиш старите и колата сама ще адаптира.

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 401
Регистриран на: 22.05.2012
Пол: Мъж
Кара: E61 530d
Мечтае да кара: М6 G-PoweR

Re: Проблем-air mass sensor

Мнение от hol1gans » 01 Фев 2014, 19:00

Нa мен ми е ясно, че не се aдaптирa. Но кaквa е тaзи грешкa по дяволите.....днес минaх 300км извънгрaдско, нямaм рaзликa в рaзходa и вървежa, и все още не се трие тaзи гaднa грешкa. Един колегa ме светнa,че може дa е дaтчикa зaд колекторите, но му мaхaм буксaтa, зaбивa другa грешкa, мaхaм от контaкт и могa дa трия грешкaтa зa дaтчикa, но air mass-сa си остaвa. Товa ме кaрa дa мисля, че той не е виновен.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 2241
Регистриран на: 6.05.2005
Кара: '18 BMW G30 540iX

Re: Проблем-air mass sensor

Мнение от iceblast » 01 Фев 2014, 19:21

Отзад на колектора е за налягане, колега.

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 401
Регистриран на: 22.05.2012
Пол: Мъж
Кара: E61 530d
Мечтае да кара: М6 G-PoweR

Re: Проблем-air mass sensor

Мнение от hol1gans » 01 Фев 2014, 19:25

Колеги, някой да знае или има DIS в Хасково или региона, да пробваме с триенето на адаптациите дали няма да се оправи.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 3949
Регистриран на: 18.07.2008
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: '12 BMW F10
Мечтае да кара: самолет

Re: Проблем-air mass sensor

Мнение от oci » 01 Фев 2014, 20:04

iceblast написа:Колега, отвори и прочети WDS за М57, там изрично пише, че е задължителна адаптацията. Аз като пиша нещо или съм го проверил лично или споделям инфо от официален източник. Вместо да се спори колегата да беше рестартирал адаптацийте и щяхме да видим дали това щеше да му реши проблема, както е станало с другия колега.

П.П. Адаптация/рестартиране имам предвид, не че ще задаваш стойности, а че ще рестартираш/занулиш старите и колата сама ще адаптира.


а да рестартира адаптацията............щото ти беше писал да адаптира дебитомер, но понеже явно не си правил същинска адаптация затова така го пишеш, както и да е не искам да споря за неща които и децата вече ги правят, това е друго нещо, ама аз и това ти написах има разлика между адаптация и изтриване на адаптаций-зануляване.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 2241
Регистриран на: 6.05.2005
Кара: '18 BMW G30 540iX

Re: Проблем-air mass sensor

Мнение от iceblast » 01 Фев 2014, 20:55

Adaptation Air-mass Flow Meter DDE5.0

In normal operation, the air mass flow meter is subject to effects such as soiling and ageing. Those effects cause divergence between the stored characteristic and the specified status resulting in symptoms such as lack of power or black smoke. In order to prevent the effects of this problem, the 'Air mass flow meter adaptation' function has been introduced on the DDE5.
Function

Air mass flow meter adaptation is performed by the DDE control unit at two operating points: When idling and under load in an operating range defined as follows:

Engine speed = 1700 ... 3000 rpm
Charge-air pressure = 1100 ... 2800 mbar
Speed = 90 ... 160 km/h
Change in intake-air temperature < 2 °C/s
Change in injection rate < 2 mg/stroke/s
Delay period = 3 s

Adaptation sequence at each of those points:

The air mass flow meter adaptation uses certain operational data to calculate the theoretical air mass flow passing through the engine. The DDE control unit compares the figure obtained with the level measured by the air mass flow meter.

If the DDE control unit finds that the measured level differs by more than ± 8% from the theoretical figure, that difference is stored on the control unit as a compensation factor.

That compensation factor enables the control unit to adjust the measured levels before they are processed by the various functions.
Application

The service function Air mass flow meter adaptation must be run if the air mass flow meter is replaced. The stored compensation factors are reset to 0 in the process.
Use

The air mass flow meter adaptation is used as follows:

E46 M47TU: as of volume production launch
E46 M57TU: as of volume production launch
E65 M57TU: as of 03/2003 with integration stage 6.108 and DDE software VQ5.7
E60 M57TU: as of volume production launch


Ето хората как са го написали, адаптация :) Това е процес, който се извършва с ДИС-а и това, което говорехте, че НЕ е необходимо е абсолютно грешно, и вие подвеждате колегите с това "слагай и карай".

П.П. Не спорим, но вие се изкавате категорично и то грешно, целта е да има конкретна и точна информация, когато човек има някакъв проблем. Слагай и карай е най-лесното, но според инженерите от БМВ, трябва да се премине през адаптация. За това казах, че аз преди да пиша съм го проверил или лично или от достоверен източник т.е. ако нещо не знам :arrow: не се изказвам, а питам, в случай че представлява интерес за мен :idea:

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 607
Регистриран на: 10.02.2013
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: AUDI S8
Мечтае да кара: Lamborghini Murcielago

Re: Проблем-air mass sensor

Мнение от timur_lenk » 01 Фев 2014, 21:20

Един колега смени дебитомер ,не е aдаптиран и не му качва грешка.Лично му я изртих след смяната.
Той е ЕУ 3.В TIS пише че след ЕУ 4 иска адаптация.Като сменя на моята,тя е такава,ще видиме.
Колегата с проблема да ходи да ресетира и ще се оправи предполагам.
Във всяка страна затворът е мястото където обществото изпраща недъзите си,но в тази страна самото общество е недъгаво.

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 401
Регистриран на: 22.05.2012
Пол: Мъж
Кара: E61 530d
Мечтае да кара: М6 G-PoweR

Re: Проблем-air mass sensor

Мнение от hol1gans » 02 Фев 2014, 10:30

Все си мисля, че може дa е от дaтчикa зaд колекторите, зaщото кaто си чистех колекторите с пaрaстройкa, не сaм мaхнaл дaтчикa, и от водaтa и препaрaтa дa не се е прецaкaл нещо.

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 401
Регистриран на: 22.05.2012
Пол: Мъж
Кара: E61 530d
Мечтае да кара: М6 G-PoweR

Re: Проблем-air mass sensor

Мнение от hol1gans » 02 Фев 2014, 17:31

Проблема е решен благодарение на колегата oci, за което му благодаря, че ме свърза с един човек да ми изтрие адаптациите, и сичко си дойде на мястото. Минах 60км и не ми е забила никаква грешка.

Фен на тройките
Аватар
Мнения: 6397
Регистриран на: 21.02.2007
Местоположение: СА,Х
Пол: Мъж
Кара: Колите да палят и работят!
Мечтае да кара: ;)
Детайли за колата: Лачени, в добро здраве и сериозен ремап ;)

Re: Проблем-air mass sensor-решен!

Мнение от Dimitroff » 07 Фев 2014, 10:57

При "по-старите" адапирането на дебитомера ставаше посредством смяна на софтуера на ЕКУ-то.
При "по-новите" адаптирането на дебитомера става посредством ресет на старите адаптации (реално новият дебитомер се адаптира след ресет на старите адаптационни стойности запаметени в ЕКУ-то.)

При всички дизели - във всички случай - ако искате дебитомера да работи на 100% - налага се намеса посредством диагностичен софтуер.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 2241
Регистриран на: 6.05.2005
Кара: '18 BMW G30 540iX

Re: Проблем-air mass sensor-решен!

Мнение от iceblast » 07 Фев 2014, 14:18

Още в първото си мнение в темата го казах това, но Тома неверни са колегите :mhihi:

Потребител
Аватар
Мнения: 17
Регистриран на: 14.07.2005
Местоположение: sliven

Re: Проблем-air mass sensor-решен!

Мнение от bmwtu » 07 Фев 2014, 15:33

Преди месец сменях дебитомер даваше грешка 3ff0,след смяната не ми отчита вече грешка,налага ли се адаптация и ако да с inpa дали е възможно,и моля някои да ми каже тези грешки какво означават 4212,4232,4262

Фен на тройките
Аватар
Мнения: 6397
Регистриран на: 21.02.2007
Местоположение: СА,Х
Пол: Мъж
Кара: Колите да палят и работят!
Мечтае да кара: ;)
Детайли за колата: Лачени, в добро здраве и сериозен ремап ;)

Re: Проблем-air mass sensor-решен!

Мнение от Dimitroff » 07 Фев 2014, 18:09

Направи си труда да прочетеш поне две мнения по-горе, колега...несериозно е просто!
Всичко смляно, дъвкано, обяснявано, казвано по най-разбираемия начин и пак остава проблема с четенето...дай направо да попитам - какво като са го писали и за други преди мен...

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1202
Регистриран на: 3.12.2011
Пол: Мъж
Кара: –ше Е60 530 d

Re: Проблем-air mass sensor-решен!

Мнение от memorex » 07 Фев 2014, 18:28

http://www.endtuning.com/bmwcodes.html
Относно кодовете ако някой се интересува все още

ПредишнаСледваща

Назад към Е60/Е61

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook