Автоматик - N при спускане

5-та серия ('04 - '10)

Модератори: Atsalov, Ilko Ivanov, mad_presley, Технически модератори

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1110
Регистриран на: 13.10.2008
Местоположение: Sofia
Пол: Мъж
Кара: E60 530dA
Мечтае да кара: на nordschleife

Автоматик - N при спускане

Мнение от Trixster » 16 Юли 2013, 21:27

Привет колеги,

Понеже от скоро карам автоматик искам да попитам дали има някакви негативни, ако колата се кара на "N" при кратко или дълго спускане ?
Има ли също така проблем, ако на светофар сменям от "D" на "N" ?
:dunno:

Мерси.
"We are what we repeatedly do. Excellence, then, is not an act, but a habit."
Aristotle

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 607
Регистриран на: 10.02.2013
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: AUDI S8
Мечтае да кара: Lamborghini Murcielago

Re: Автоматик - N при спускане

Мнение от timur_lenk » 16 Юли 2013, 21:49

Аз винаги освобождавам на светофар,мързи ме да държа педала.И по инерция съм освобождавал нищо не се случва.Ако е имало нещо нередно щяха да го направят да не може да се превключва.
Във всяка страна затворът е мястото където обществото изпраща недъзите си,но в тази страна самото общество е недъгаво.

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 777
Регистриран на: 29.06.2006
Местоположение: на пътя
Кара: 330Xi
Мечтае да кара: 760

Re: Автоматик - N при спускане

Мнение от Christoff » 16 Юли 2013, 22:16

Абсолютно ненужно и в определена степен е вредно за кутията. Така нямаш и моторна спирачка. При спускане аз лично ползвам 1 или втора скорост(чрез типтроника).

На дълги светофари > 1 мин може за удобство да местиш на N. Tова е въпрос на вкус, иначе се губи смисъла от автомата.
E36 316i
E30 316i
E34 520iA
E61 535d
E46 330Xi

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 3647
Регистриран на: 25.06.2007
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: Кенеф за великани
Мечтае да кара: Alpina B10 biturbo

Re: Автоматик - N при спускане

Мнение от Zubcho » 16 Юли 2013, 22:24

При спускане е по-добре да не го слагаш на N. Самия автомат спуска на висока предавка и почти не се товари двигателя. На дълги светофари аз даже и гася. Говорим за такива над 30сек.
Пийте си редовно хапчетата от сушени жаби и карайте внимателно по острите завои, че да не ви се подострят колите.

Аз карам според ЗЗдП, и спазвам ограничението на скоростта, а ти?

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 354
Регистриран на: 11.03.2011
Пол: Мъж
Кара: 530da 04'
Мечтае да кара: А7 3.0TFSI
Детайли за колата: China Maina Town Tuning

Re: Автоматик - N при спускане

Мнение от sawion » 16 Юли 2013, 22:30

В документа на ЗФ за тази скоростна кутия пише, в случай на теглене на автомобила на N скоростта да не превишава 70км/ч.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 3646
Регистриран на: 15.01.2012
Кара: BMW F10 530d 12'
Мечтае да кара: G30 530d

Re: Автоматик - N при спускане

Мнение от Taruno » 17 Юли 2013, 7:35

Sawion това е само при изгасена кола тъй като не върти маслото в скоростите.


Аватар
Мнения: 2747
Регистриран на: 5.07.2006
Кара: E34

Re: Автоматик - N при спускане

Мнение от ivan. » 17 Юли 2013, 8:06

На светофар или на място даже се препоръчва да се минава на неутрална.Не случайно са направили предпазителя на лоста ,който при смяна D-N-D няма нужда да се ползва.
При спускане не виждам смисъл.
Изображение
by ''kompleksa''

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1110
Регистриран на: 13.10.2008
Местоположение: Sofia
Пол: Мъж
Кара: E60 530dA
Мечтае да кара: на nordschleife

Re: Автоматик - N при спускане

Мнение от Trixster » 17 Юли 2013, 8:47

Мерси за отговорите!

При мен се поражда нужда да премина от D -> N, защото имам проблем с торк-а и се усеща неприятно играене на оборотите, което се елиминира ако подам газ или изключа от скорост. Исках да знам дали е проблем, ако се възползвам от малки трикове преди да отстраня проблема. :lol:
"We are what we repeatedly do. Excellence, then, is not an act, but a habit."
Aristotle

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 268
Регистриран на: 13.03.2013
Пол: Мъж

Re: Автоматик - N при спускане

Мнение от a1n » 17 Юли 2013, 13:31

Най-добре естествено си отсрани проблема по-скоро. За тези който искат да спестят малко гориво на надолнище и слагат на N няма да говоря щото е пълно безумие и съвремените двигатели намалят консумацията на гориво като се спускаш че все едно си на N. Твоя случей е друг, но за статистиката познат с мерцедес редовно си минаваше на N примерно слизаме от планина, и кутията му гръмна, дали е от това незнам, но факт че се случи. Едва ли е полезно в движение да местиш скорости от N та на D и това отново и отново. Това с предпазителя който ти позволява все пак да можеш да ги местиш е вслучей на авария. Не да си цъкаш нон стоп. :)

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 555
Регистриран на: 15.06.2008
Местоположение: Varna-Balchik
Кара: Е60 530i 04, G30 540i

Re: Автоматик - N при спускане

Мнение от hrpopov217 » 17 Юли 2013, 14:54

Така е колеги, който иска да ръчка лоста постоянно, като мен :mhihi: си има ръчни скоростни кутии ;)


Аватар
Мнения: 2747
Регистриран на: 5.07.2006
Кара: E34

Re: Автоматик - N при спускане

Мнение от ivan. » 18 Юли 2013, 9:04

Това с предпазителя който ти позволява все пак да можеш да ги местиш е вслучей на авария. Не да си цъкаш нон стоп. :)

може да си имали предвид и аварийна ситуация,но е и за по-дълго стоене на място при запален мотор(в този случай е по-добре да се мине на неутрална).Примерно при коли с аск в комбинация със старт-стоп с-ма трабва да минеш на N за да сработи системата ....също при спиране ,преди да се загаси мотора трябва да е N или P.
Изключването от скорост при спускане няма смисъл да се коментира.
Изображение
by ''kompleksa''

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 3724
Регистриран на: 27.01.2010
Местоположение: Перник
Пол: Мъж
Кара: Tesla Y

Re: Автоматик - N при спускане

Мнение от adovet » 18 Юли 2013, 9:14

При самото включване от N на D при скорост над 70-80км. се товари много торка на скоростната кутия и не е за препоръчване да правите тази манипулация ако държите на колата си :yes:

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 268
Регистриран на: 13.03.2013
Пол: Мъж

Re: Автоматик - N при спускане

Мнение от a1n » 18 Юли 2013, 9:23

ivan. написа:
Това с предпазителя който ти позволява все пак да можеш да ги местиш е вслучей на авария. Не да си цъкаш нон стоп. :)

може да си имали предвид и аварийна ситуация,но е и за по-дълго стоене на място при запален мотор(в този случай е по-добре да се мине на неутрална).Примерно при коли с аск в комбинация със старт-стоп с-ма трабва да минеш на N за да сработи системата ....също при спиране ,преди да се загаси мотора трябва да е N или P.
Изключването от скорост при спускане няма смисъл да се коментира.

:yes: Така е колега, аз лично след дълъг път винаги оставям да поработи колата на място за 5-10 мин. в N, ако е неравно мястото на P.


Аватар
Мнения: 2747
Регистриран на: 5.07.2006
Кара: E34

Re: Автоматик - N при спускане

Мнение от ivan. » 18 Юли 2013, 9:31

a1n написа:
ivan. написа:
Това с предпазителя който ти позволява все пак да можеш да ги местиш е вслучей на авария. Не да си цъкаш нон стоп. :)

може да си имали предвид и аварийна ситуация,но е и за по-дълго стоене на място при запален мотор(в този случай е по-добре да се мине на неутрална).Примерно при коли с аск в комбинация със старт-стоп с-ма трабва да минеш на N за да сработи системата ....също при спиране ,преди да се загаси мотора трябва да е N или P.
Изключването от скорост при спускане няма смисъл да се коментира.

:yes: Така е колега, аз лично след дълъг път винаги оставям да поработи колата на място за 5-10 мин. в N, ако е неравно мястото на P.

а когато се минава на P ,точно преди да се отпусне педала на спирачката е хубаво да се дръпне ръчната.По тоя начин товара от колата се предава на спирачката ,а не на заключващият механизъм в кутията....все едни такива на пръв поглед дребни неща,които малко или много удължават живота на кутията :yes:
Изображение
by ''kompleksa''

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 2241
Регистриран на: 6.05.2005
Кара: '18 BMW G30 540iX

Re: Автоматик - N при спускане

Мнение от iceblast » 21 Юли 2013, 13:52

Когато е на N маслото в кутията не се охлажда добре и това може да доведе до проблеми. Аз лично никога не изключвам.

Колега @Turano, ти нали беше изпратил твоя торк да го оправят? Какво стана, някакви отзиви?

Следваща

Назад към Е60/Е61

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook