Активиране на FDC за всички Е60тки.

5-та серия ('04 - '10)

Модератори: Atsalov, Ilko Ivanov, mad_presley, Технически модератори

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 2241
Регистриран на: 6.05.2005
Кара: '18 BMW G30 540iX

Активиране на FDC за всички Е60тки.

Мнение от iceblast » 10 Мар 2013, 21:07

Колеги, вдъхновен от 5series.net, реших да споделя какво постигнах днес.

Активирах FDC (Fahr Dynamic Control / Dynamic Driving Control), със закъсяване на две кабелчета.

Какво всъщност е FDC? Това "чудо" е едно от нещата, стоящи зад М бутона при М5. След натискането на този бутон волана се втвърдява, педала на газта става по-чувствителен както и автоматичната скоростна кутия променя поведението си. При различните коли резултата е различен, или поне хората, които споделят имат различно разбиране. Някой казват, че не намират разлика между DS и този SPORT, други казват, че разликата е осезаема. Вие сами ще прецените.

Какво трябва да направим за да го активираме. Както казах работи за ВСИЧКИ E60, без значение бензин или дизел. При LCI осъществяването е по-различно, тъй като аз съм pre-LCI, ще пиша за този случай.

1. Разглобяваме барчето (махаме декоративната лайсна, на която са поставени духалките). Развиваме двете болчета, на които се държи барчето и внимателно разкопчаваме щипките.
2. Интересува ни модула, на който са бутоните DSC/DTC, PDC и т.н. Разкопчаваме буксата, която има контра (СНИМКА 1), разглобяваме я и добавяме 2 кабела на PIN8 и PIN10 (СНИМКА 2), които трябва да бъдат окъсени за момент, за да активираме SPORT режима. Деактивирането става по същият начин, окъсяване на кабелчетата за миг само. Аз лично си купих едно копченце за 1.60лв., което мушнах в малката жабчица, над модула (СНИМКА 3). Резултата е показан на СНИМКА 4.
СНИМКА 1:
Изображение
СНИМКА 2:
Изображение
СНИМКА 3:
Изображение
СНИМКА 4:
Изображение
3. Сглобяваме по обратен ред.


Всеки да прави това на собствена отговорност! :idea:

Ето тук можете да почерпите информация от извора, като е споменато и за LCI как става: ЦЪК
Последна промяна iceblast на 10 Мар 2013, 23:35, променена общо 1 път

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 3198
Регистриран на: 13.02.2008
Местоположение: София-център Антим 1 номер 61
Пол: Мъж
Кара: Всичко що е BMW , баничарки
Мечтае да кара: M1

Re: Активиране на FDC за всички Е60тки.

Мнение от laviatan » 10 Мар 2013, 21:34

На самите кабели ли закачи бутона или отпред на буксата с кабелни "обувки"
И как се разглобява барчето - някакви особености има ли ? /да не потроша нещо/ :mhihi:
Това само на DS режим ли действа ? И как се разбира ,че е активирано? Гледам в западните форуми ,че афтермаркет като се активира ти исписва "sport" на таблото -при теб така ли стана? :bowdown:
Последна промяна laviatan на 10 Мар 2013, 21:57, променена общо 1 път
AUTO MOTOR PARTS GROUP LTD
Фирмата е специализирана за марката BMW .
ПОРЪЧКА НА ОЕМ ЧАСТИ ОТ БМВ ГРУП. ГОЛЯМА НАЛИЧНОСТ НА СКЛАД.
КАЧЕСТВО, КОРЕКТНОСТ, БЪРЗИНА - ВСИЧКО ЗА БМВ НА ЕДНО МЯСТО !

Обекти: Магазин и склад - София ул. Антим I 61 / склад ул. Антим I 63
ОБЯВИ В БМВ ФОРУМ : ЛИНК 1 / ЛИНК 2
Проверка история автомобил: http://www.automotorpartsgroup.bg/
Тел.: 0700 70 775
Facebook: https://www.facebook.com/AutoMotorPartsGroupLTD
E-mail: sales@automotorpartsgroup.bg
Понеделник - Петък от 9,30-17,30 часа / Събота от 10,00-14,00 часа


Аватар
Мнения: 635
Регистриран на: 20.02.2007
Местоположение: 1000,4000,6000
Пол: Мъж
Кара: автомобил
Мечтае да кара: два автомобила
Детайли за колата: купе,двигател,волан,гуми

Re: Активиране на FDC за всички Е60тки.

Мнение от jordanpar » 10 Мар 2013, 21:57

Чек малко,имаш ли динамик драйв въобще?Това не е само един бутон!!!!Цял блок е отделен,намира се в десния праг под мястото на пътника.Използва хиравлика за начина си на действие,като реално са две помпи в едно-едната за волана другата за самия динамик,от там и управлява и двете и волана и окачването и поведението се променят.Има активни ролбарове,сензори за ускорението и скоростта на колата и блок с клапани за управление,показан на снимката.Ако го имаш се активира и при режим s/m или как беше даже ако ти е от първите скоростни кутии,като бутнеш лоста към себе си при ''директ''.Едва ли си го имал,а си нямал бутон,това е екстра.
Ако говориш за нещо друго,се извинявам.

Изображение

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 3198
Регистриран на: 13.02.2008
Местоположение: София-център Антим 1 номер 61
Пол: Мъж
Кара: Всичко що е BMW , баничарки
Мечтае да кара: M1

Re: Активиране на FDC за всички Е60тки.

Мнение от laviatan » 10 Мар 2013, 22:13

Поне спрямо западните форуми е друг вид действието:
Влияе на Servotronic-а който е с електромагнитен клапан, а той контролира количеството на силата, приложена от хидравликата на волана. Всички E60-ки го имат.
Влиянието над педала на газта в режим FDC е същото като Sprint Booster - действа по същия начин. Просто не е нужно да плащате $ $ $ за него.
Скоростите се сменят на по-високи обороти .
iceblast :bchug:
Сега се поразчетох и има възможност 9-то гнездо което е свободно да е за осветлението на този бутон /май трябва да е на маса/ , но не съм сигурен :roll:
Последна промяна laviatan на 10 Мар 2013, 22:32, променена общо 1 път
AUTO MOTOR PARTS GROUP LTD
Фирмата е специализирана за марката BMW .
ПОРЪЧКА НА ОЕМ ЧАСТИ ОТ БМВ ГРУП. ГОЛЯМА НАЛИЧНОСТ НА СКЛАД.
КАЧЕСТВО, КОРЕКТНОСТ, БЪРЗИНА - ВСИЧКО ЗА БМВ НА ЕДНО МЯСТО !

Обекти: Магазин и склад - София ул. Антим I 61 / склад ул. Антим I 63
ОБЯВИ В БМВ ФОРУМ : ЛИНК 1 / ЛИНК 2
Проверка история автомобил: http://www.automotorpartsgroup.bg/
Тел.: 0700 70 775
Facebook: https://www.facebook.com/AutoMotorPartsGroupLTD
E-mail: sales@automotorpartsgroup.bg
Понеделник - Петък от 9,30-17,30 часа / Събота от 10,00-14,00 часа


Аватар
Мнения: 635
Регистриран на: 20.02.2007
Местоположение: 1000,4000,6000
Пол: Мъж
Кара: автомобил
Мечтае да кара: два автомобила
Детайли за колата: купе,двигател,волан,гуми

Re: Активиране на FDC за всички Е60тки.

Мнение от jordanpar » 10 Мар 2013, 22:25

Стана ми интересно и на мен.Дано да говорим за различни неща.И това да е реална функция,а не като виртуалния ресет на скоростната кутия,който много хора си мислят че правят с натискане на педала на газта за половин минута на контакт.
ДА не би БМВ да правят пари само от едно бутонче ''спорт'' като го представят за ебаси екстрата,а всъщност да си го има всяка Е60 така или иначе.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 2241
Регистриран на: 6.05.2005
Кара: '18 BMW G30 540iX

Re: Активиране на FDC за всички Е60тки.

Мнение от iceblast » 10 Мар 2013, 22:48

Имам Dynamic Drive, но НЕ говоря за това, както и НЕ е нужно да имаш Dynamic Drive, за да имаш тази "екстра".

Дали има ефект - има, да. Когато цъкна копчето изписва SPORT на таблото (утре ще щракна и таблото), волана се "удървя" педала става по-чувствителен ... усещането от колата е по-спортно, на мен лично ми допада как се държи. Действа самостоятелно, т.е. без DS, но ако включиш DS-a някой твърдят, че overwrite-ва СПОРТ-а, макар той да продължава да бъде активиран.

Барчето се маха лесно, има две щипки в двата долни ъгъла и по средата също има две щипки малко под процепа за CD-то.

На ушетата на бутона запоих кабелчетата, а от другата страна ги сложих директно в буксата (изнамерих стари букси и от тях извадих пиновете).

PIN9 е за осветление при ОЕМ бутон, то дава + (плюс), но моя бутон е прост и не свети, за това не съм го вързал. Бутона струва $75, за тези, които искат :mhihi: Тук в Дару сигурно ще е 200 кинта :kuku:

Ето снимка как изглежда зад жабката:
Изображение

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 2241
Регистриран на: 6.05.2005
Кара: '18 BMW G30 540iX

Re: Активиране на FDC за всички Е60тки.

Мнение от iceblast » 10 Мар 2013, 23:08

За всички, които се чудят, как се разглобява барчето:
http://www.youtube.com/watch?v=caLxZNOd76k


Аватар
Мнения: 635
Регистриран на: 20.02.2007
Местоположение: 1000,4000,6000
Пол: Мъж
Кара: автомобил
Мечтае да кара: два автомобила
Детайли за колата: купе,двигател,волан,гуми

Re: Активиране на FDC за всички Е60тки.

Мнение от jordanpar » 10 Мар 2013, 23:18

мерсаж.може няколко човека да пробваме и да споделим впечатления след тази манипулация.
аз досега мислех че функция спорт има само на фейслифтовите кутии с двойния съединител.
ако имам време за губене тея дни ще гледам и аз да го направя това.поне нито е трудоемко,нито изисква парични средства и лесно се връща всичко по старо му.
Значи да разбирам че бутончето е така наречения тип ''це-ка'' ключе,само дава контакт и се връща в горно положение,без да остава включ/изключ,така ли????просто подава пиков импулс и това е?
Последна промяна jordanpar на 10 Мар 2013, 23:21, променена общо 1 път

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 2241
Регистриран на: 6.05.2005
Кара: '18 BMW G30 540iX

Re: Активиране на FDC за всички Е60тки.

Мнение от iceblast » 10 Мар 2013, 23:21

Смятам, че при колегите с бензина ефекта ще е най-голям, защото там е много мудна работата, особено с автоматите :confused:

Реално няма какво да изгубиш, това чудо се активира само при натискане на бутон, ако не те кефи, просто не го натискаш.

Аз още не съм го изпробвал хубаво, защото беше много мокро днес, но до към 120 триъгълника ми свети постоянно, и при лееко натискане на газта задницата тръгва, това със сигурност го нямах при D, там е много мудна работа, а при DS е по-така, но пак като че ли не е съвсем същото :dunno:

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 3198
Регистриран на: 13.02.2008
Местоположение: София-център Антим 1 номер 61
Пол: Мъж
Кара: Всичко що е BMW , баничарки
Мечтае да кара: M1

Re: Активиране на FDC за всички Е60тки.

Мнение от laviatan » 10 Мар 2013, 23:30

Края на другата седмица ще го направя на 530-ката бензин. Даже ще го направя преди да ми сложат чипа и спортния филтър който ми дойде , за да видя каква ще е разликата :yes:
Като гледам най-добре е там да се сложи копчето -по дискретно стой .
AUTO MOTOR PARTS GROUP LTD
Фирмата е специализирана за марката BMW .
ПОРЪЧКА НА ОЕМ ЧАСТИ ОТ БМВ ГРУП. ГОЛЯМА НАЛИЧНОСТ НА СКЛАД.
КАЧЕСТВО, КОРЕКТНОСТ, БЪРЗИНА - ВСИЧКО ЗА БМВ НА ЕДНО МЯСТО !

Обекти: Магазин и склад - София ул. Антим I 61 / склад ул. Антим I 63
ОБЯВИ В БМВ ФОРУМ : ЛИНК 1 / ЛИНК 2
Проверка история автомобил: http://www.automotorpartsgroup.bg/
Тел.: 0700 70 775
Facebook: https://www.facebook.com/AutoMotorPartsGroupLTD
E-mail: sales@automotorpartsgroup.bg
Понеделник - Петък от 9,30-17,30 часа / Събота от 10,00-14,00 часа

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 2241
Регистриран на: 6.05.2005
Кара: '18 BMW G30 540iX

Re: Активиране на FDC за всички Е60тки.

Мнение от iceblast » 10 Мар 2013, 23:36

Това е при хората с малка навигация, голямата няма място там.

Реално колата ще стане по-отзивчива и пъргава при ниските.

П.П. В първия пост смених снимката с таблото. Вече снимката е от моето табло :bchug:

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 2085
Регистриран на: 4.09.2009
Местоположение: Kurvenland
Кара: баничарка с компресор

Re: Активиране на FDC за всички Е60тки.

Мнение от da6ip » 11 Мар 2013, 9:28

:clap: браво за инструкциите, аз това копче го планирам вече повече от година, само че имам малко по-разширени "планове" за тая функция и ще трябва повече работа, повече кинти, а и оригинално копче за 200 лв. искам също :mhihi: :mrgreen:

Три неща искам да добавя:
- След слагането на FDC-копче, колата има 4 различни режима: 1.D, 2.D+FDC, 3.DS, 4.DS+FDC.
- Някои хора наистина казват че не не намират никаква разлика. Но май при бензините винаги става.
- Наскоро един капацитет ми каза че за да работи както трябва тази функция, трябвало софтуера на колата да е ъпдейтнат до определена версия. Не знам дали е вярно, но може би при тези които не усещат разлика, софтуерът им не е ъпдейтнат достатъчно :dunno:

PS: FDC (Fahrdynamik Control) няма нищо общо с Dynamic Drive. Съвсем различно нещо. Била е предвидена като функция за всички Е60 от въвеждането на модела, и затова я има в софтуера на всяка кола. Но в последния момент БМВ решават да я пуснат само на колите с SMG-кутии преди фейса, и фактически само те имат такова копче на блендата на кутията. Мисля че и някои 6-ци с автоматик преди фейса го имат. След фейса всички знаем че си има спортна "функция" с копче и лопатки на волана (но автоматикът си е с нормален торк конвертор, а не с двоен съединител!)
Space, pace and grace. www.more-to-come.com


Аватар
Мнения: 635
Регистриран на: 20.02.2007
Местоположение: 1000,4000,6000
Пол: Мъж
Кара: автомобил
Мечтае да кара: два автомобила
Детайли за колата: купе,двигател,волан,гуми

Re: Активиране на FDC за всички Е60тки.

Мнение от jordanpar » 11 Мар 2013, 13:23

При мен тази втора букса я нямаше.Само малката където е за ДСЦ бутона.Следователно няма как да активирам ''спорт''-а.Така че да не се чуди някой друг ако и при него е така.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 2241
Регистриран на: 6.05.2005
Кара: '18 BMW G30 540iX

Re: Активиране на FDC за всички Е60тки.

Мнение от iceblast » 11 Мар 2013, 14:06

Явно ти липсва този модул, щом имаш само DSC бутон :(

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 3198
Регистриран на: 13.02.2008
Местоположение: София-център Антим 1 номер 61
Пол: Мъж
Кара: Всичко що е BMW , баничарки
Мечтае да кара: M1

Re: Активиране на FDC за всички Е60тки.

Мнение от laviatan » 11 Мар 2013, 14:10

jordanpar написа:При мен тази втора букса я нямаше.Само малката където е за ДСЦ бутона.Следователно няма как да активирам ''спорт''-а.Така че да не се чуди някой друг ако и при него е така.

А имаш ли друга екстра на това място -примерно подгрев или друго. Да не би кола която няма друго да няма втората букса. Или да не ти е скрита навътре?
AUTO MOTOR PARTS GROUP LTD
Фирмата е специализирана за марката BMW .
ПОРЪЧКА НА ОЕМ ЧАСТИ ОТ БМВ ГРУП. ГОЛЯМА НАЛИЧНОСТ НА СКЛАД.
КАЧЕСТВО, КОРЕКТНОСТ, БЪРЗИНА - ВСИЧКО ЗА БМВ НА ЕДНО МЯСТО !

Обекти: Магазин и склад - София ул. Антим I 61 / склад ул. Антим I 63
ОБЯВИ В БМВ ФОРУМ : ЛИНК 1 / ЛИНК 2
Проверка история автомобил: http://www.automotorpartsgroup.bg/
Тел.: 0700 70 775
Facebook: https://www.facebook.com/AutoMotorPartsGroupLTD
E-mail: sales@automotorpartsgroup.bg
Понеделник - Петък от 9,30-17,30 часа / Събота от 10,00-14,00 часа

Следваща

Назад към Е60/Е61

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook