Смяна вериги Е60 2006г M57N2-231кс

5-та серия ('04 - '10)

Модератори: Atsalov, Ilko Ivanov, mad_presley, Технически модератори

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 151
Регистриран на: 22.01.2016
Местоположение: Чехия
Кара: E61 LCI 525d
Мечтае да кара: M5 E60

Re: Смяна вериги Е60 2006г M57N2-231кс

Мнение от kopi » 08 Яну 2018, 11:38

Колеги, пред дилема съм относно веригата. Имам кинтите за ремонта , но момента не е подходящ да изхарча 1500лв без да ми мигне окото.
Мислих , мислих и се спрях на 3 опции, от по-евтината към по-скъпата:
-Да махна капака на клапаните и да инспектирам от там каквото може, и ако се наложи да поръчвам.
-Да отворя всичко за да инспектирам веригите и ако трябва да поръчам или
-Поръчвам всички чаркалаци и действам без значение добре ли е или не положението.

Има някакво тракане, но моя майстор казва, че не е като от верига точно... Просто искам да приключа с този въпрос и да ми е мирна главата. Колата все пак е на 330 000 км :paranoid:
Какво мислите?

(само да спомена: демпферна шайба сменена, дюзи проверени на стенд и 2 от тях рециклирани)

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 72
Регистриран на: 2.11.2014
Местоположение: Пазарджик
Мечтае да кара: M5 E39

Re: Смяна вериги Е60 2006г M57N2-231кс

Мнение от Gpenev » 08 Яну 2018, 13:05

Качи един клип да чуем колега. И при мен майстора каза че не е от веригата а от ролките, ама като ги смених същата работа и се оказаха веригите накрая. Бяха доста разтегнати и това на пробег от 255к.
Последна промяна Gpenev на 08 Яну 2018, 15:38, променена общо 1 път

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 370
Регистриран на: 29.05.2006
Местоположение: Велико Търново
Пол: Мъж
Кара: E60 530d xDrive
Мечтае да кара: Скоро в F12...

Re: Смяна вериги Е60 2006г M57N2-231кс

Мнение от snooperchi » 08 Яну 2018, 13:43

Да колега, качи един клип с точност къде го чуваш тракането и ще даваме съвети. Кой с каквото се е сблъсквал.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 12760
Регистриран на: 10.08.2005
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: F11 535d, E84 2.3d

Re: Смяна вериги Е60 2006г M57N2-231кс

Мнение от vld » 08 Яну 2018, 17:21

kopi написа:Колеги, пред дилема съм относно веригата. Имам кинтите за ремонта , но момента не е подходящ да изхарча 1500лв без да ми мигне окото.
Мислих , мислих и се спрях на 3 опции, от по-евтината към по-скъпата:
-Да махна капака на клапаните и да инспектирам от там каквото може, и ако се наложи да поръчвам.
-Да отворя всичко за да инспектирам веригите и ако трябва да поръчам или
-Поръчвам всички чаркалаци и действам без значение добре ли е или не положението.

Има някакво тракане, но моя майстор казва, че не е като от верига точно... Просто искам да приключа с този въпрос и да ми е мирна главата. Колата все пак е на 330 000 км :paranoid:
Какво мислите?

(само да спомена: демпферна шайба сменена, дюзи проверени на стенд и 2 от тях рециклирани)
Колега ти като отвориш капака на ангренажа, тоест махнеш картера и всичко отпред то тя половината работа свършена...
Поръчай всичко оригинал и сменявай, това бих направил аз.

Изпратено от моят Redmi 4X с помощта на Tapatalk
Изображение

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 151
Регистриран на: 22.01.2016
Местоположение: Чехия
Кара: E61 LCI 525d
Мечтае да кара: M5 E60

Re: Смяна вериги Е60 2006г M57N2-231кс

Мнение от kopi » 08 Яну 2018, 20:38

Gpenev написа:Качи един клип да чуем колега. И при мен майстора каза че не е от веригата а от ролките, ама като ги смених същата работа и се оказаха веригите накрая. Бяха доста разтегнати и това на пробег от 255к.


snooperchi написа:Да колега, качи един клип с точност къде го чуваш тракането и ще даваме съвети. Кой с каквото се е сблъсквал.


По-рано бях пуснал линк към клипчето, пускам го пак - https://www.youtube.com/watch?v=s5RDF-JVXhQ

Това е на студен двигател, маслкото е сменено преди ден. В момента примерно не се чува толкова много ...мисля. Вече се параноясвам .. :paranoid: :dunno:

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 370
Регистриран на: 29.05.2006
Местоположение: Велико Търново
Пол: Мъж
Кара: E60 530d xDrive
Мечтае да кара: Скоро в F12...

Re: Смяна вериги Е60 2006г M57N2-231кс

Мнение от snooperchi » 08 Яну 2018, 20:52

За мен лично, ако това чукане/тракане е метално и е в зоната, където е турбото, са вериги. Особено ако е метален стържещ звук. Усилва ли се като я форсираш на място примерно до 1000-1200 оборота? Ако се усилва и като пуснеш газта стърже все едно на талази (насечено и намаляващо до постоянно) ...са си вериги и ако съм прав - пред късане са. Моите бяха така, чуваше се метално стъргане, и като форсирам и пусна газта...се чува хът-хът-хът...намаляйки и оставайки до постоянното равномерно МЕТАЛНО стъргане. Като отвори двигателя майстора, при опънато положение, спрямо новите, бяха с почти една навивка повече отгоре и отдолу разтегнати.

Разбира се, пак казвам, това е каквото беше при мен и е ЛИЧНО мое мнението спрямо звукът от клипа. Но ако е метален шумът...според мен няма какво друго да е.


Sent from my iPhone using Tapatalk

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 72
Регистриран на: 2.11.2014
Местоположение: Пазарджик
Мечтае да кара: M5 E39

Re: Смяна вериги Е60 2006г M57N2-231кс

Мнение от Gpenev » 09 Яну 2018, 9:16

kopi написа:
Gpenev написа:Качи един клип да чуем колега. И при мен майстора каза че не е от веригата а от ролките, ама като ги смених същата работа и се оказаха веригите накрая. Бяха доста разтегнати и това на пробег от 255к.


snooperchi написа:Да колега, качи един клип с точност къде го чуваш тракането и ще даваме съвети. Кой с каквото се е сблъсквал.


По-рано бях пуснал линк към клипчето, пускам го пак - https://www.youtube.com/watch?v=s5RDF-JVXhQ

Това е на студен двигател, маслкото е сменено преди ден. В момента примерно не се чува толкова много ...мисля. Вече се параноясвам .. :paranoid: :dunno:



Това си е баш верига колега, имах абсолютно същото тракане и веригата беше пред скъсване. Сменявай ги колкото се може по скоро да не си скубеш косите след това.

Старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 12760
Регистриран на: 10.08.2005
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: F11 535d, E84 2.3d

Re: Смяна вериги Е60 2006г M57N2-231кс

Мнение от vld » 09 Яну 2018, 10:40

Gpenev написа:
kopi написа:
Gpenev написа:Качи един клип да чуем колега. И при мен майстора каза че не е от веригата а от ролките, ама като ги смених същата работа и се оказаха веригите накрая. Бяха доста разтегнати и това на пробег от 255к.


snooperchi написа:Да колега, качи един клип с точност къде го чуваш тракането и ще даваме съвети. Кой с каквото се е сблъсквал.


По-рано бях пуснал линк към клипчето, пускам го пак - https://www.youtube.com/watch?v=s5RDF-JVXhQ

Това е на студен двигател, маслкото е сменено преди ден. В момента примерно не се чува толкова много ...мисля. Вече се параноясвам .. :paranoid: :dunno:



Това си е баш верига колега, имах абсолютно същото тракане и веригата беше пред скъсване. Сменявай ги колкото се може по скоро да не си скубеш косите след това.
100%, доста отчетливо се чува звъненето. Сменяй ги спешно, освен разтягането обтегача му отслабва пружината и ефекта е на лице. След смяната няма да си познаеш мотора, толкова тихо ще работи :yes:

Изпратено от моят Redmi 4X с помощта на Tapatalk
Изображение

Потребител
Аватар
Мнения: 31
Регистриран на: 20.01.2010
Пол: Мъж

Re: Смяна вериги Е60 2006г M57N2-231кс

Мнение от alex307 » 10 Яну 2018, 17:01

Колеги на мен ми се появи някакъв странен шум от към турбото наскоро и ме е яд че не го записах. Само да отбележа че при мен шумът беше при загрял двигател, при студен мисля че работи много добре ще приложа и клип ако може някой колега да го чуе защото и аз започвам май да се вкарвам във филма с веригите :) автомобила е е60 с въпросния двигател от заглавието на темата. Благодаря предварително :)https://youtu.be/I8OX-LrKMZk


Sent from my iPhone using Tapatalk

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 151
Регистриран на: 22.01.2016
Местоположение: Чехия
Кара: E61 LCI 525d
Мечтае да кара: M5 E60

Re: Смяна вериги Е60 2006г M57N2-231кс

Мнение от kopi » 10 Яну 2018, 22:46

Ясно, действам значи. Подготвям лист с нужните части.
Конкретен въпрос - на М57T2 нужно ли е да се смъкне главата на цилиндрите? В Haynes пише,че се смъква.. тук някой хора казват да, други не и пропускат да кажет за кой мотор по-точно става въпрос.
И още един.
При махането на картера кое е по-добрия/по-лесен вариант - да се смъкне предния мост или да се вдигне двигателя? Haynes споменава, че се вдига мотора.

Едно е ясно, двигателя не се маха. Маха се само на двигатели на които веригите са от към страната на маховика. Въпреки, че съм чел/виждал веригите да се сменят при смъкната СК без да се маха двигателя.

Някой ако се сеща за други интересни подробности нека да сподели.

Старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 12760
Регистриран на: 10.08.2005
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: F11 535d, E84 2.3d

Re: Смяна вериги Е60 2006г M57N2-231кс

Мнение от vld » 11 Яну 2018, 9:13

Не се маха главата, за картера се повдига мотора леко нагоре, ако не махаш моста. На нито един дизел не се вади мотора за смяна на ангренажа.

Изпратено от моят Redmi 4X с помощта на Tapatalk
Изображение

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 72
Регистриран на: 2.11.2014
Местоположение: Пазарджик
Мечтае да кара: M5 E39

Re: Смяна вериги Е60 2006г M57N2-231кс

Мнение от Gpenev » 11 Яну 2018, 9:23

alex307 написа:Колеги на мен ми се появи някакъв странен шум от към турбото наскоро и ме е яд че не го записах. Само да отбележа че при мен шумът беше при загрял двигател, при студен мисля че работи много добре ще приложа и клип ако може някой колега да го чуе защото и аз започвам май да се вкарвам във филма с веригите :) автомобила е е60 с въпросния двигател от заглавието на темата. Благодаря предварително :)https://youtu.be/I8OX-LrKMZk


Sent from my iPhone using Tapatalk



Аз лично не чувам нищо притеснително на клипа, даже доста добре си работи мотора. Друг е въпроса че има не малко скъсани вериги без каквито и да е било шумове по мотора. Ако е над 250к пробег, бих ги сменил на твое място както направих де, моята беше на 255000 и веригите бяха доста разтегнати.

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 701
Регистриран на: 21.11.2008

Re: Смяна вериги Е60 2006г M57N2-231кс

Мнение от dimodi » 11 Яну 2018, 11:40

Колеги, защо ми се струва, че след смяната на веригите колата ми вдигна разхода (особено в града) и стана мааалко по-тромава? Възможно ли е това да се получи, ако нещо не е зацепена както трябва и бяга центровката? Който и да попитам казва, че зацепването на този мотор било елементарно и няма кой знае какво да се обърка. Разбира се може и да се дължи на това, че вече съм свикнал с мощността, а евентуално повишеният разход да е съвпадение с нещо друго. На диагностика всичко е перфектно - дюзи, турбина, дебитомер. Днес рових в скритото меню и термостатите очевидно също са ОК защото си беше вдигнала 88 градуса в града. Няма някакви шумове или пушеци и не знам дали си внушавам, но тази мисъл ме гложди от смяната насам и съм на косъм да я вкарам в сервиза да свалят капака на клапаните за да се провери дали всичко е както трябва :roll:

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1636
Регистриран на: 16.11.2011
Местоположение: Монтана
Пол: Мъж
Кара: BMW E39 530DA, E61 530XD LCI
Мечтае да кара: Murcielago SV

Re: Смяна вериги Е60 2006г M57N2-231кс

Мнение от Z3Ro* » 12 Яну 2018, 22:31

Аз не съм зацепвал точно такъв мотор, но като гледам устройството му, единственият шанс нещо да се обърка е между коляновия и разпределителния вал. Теоретично, ако се работи без подходящи инструменти за блокиране, е възможно някой белег да се падне през средата на някой зъб на зъбното колело - тогава не е ясно половин зъб напред или назад е правилната позиция. Оттук може и да се получи аномалия в разхода, но тя непременно според мен би била съпроводена с такава и в динамиката на колата...

Старши Алкохолик
Аватар
Мнения: 3927
Регистриран на: 13.03.2006
Местоположение: в Е32 740iL в мечтите си
Кара: E60 LCI 535d
Мечтае да кара: E24 635CSi
Детайли за колата: Немска петица с многооо екстри. Ама не всичките, де! Такива има само нов внос от Италия :D

Re: Смяна вериги Е60 2006г M57N2-231кс

Мнение от zAcK » 12 Яну 2018, 22:46

И тук да попитам, че мисля да правя пълно обслужване на поредната петица :mhihi:
Като чета мненията на колегите, веригите на 535d държат една идея повече? 1000% ще ги сменя,
но в момента не се чуват никакви шумове и смятам да го направя след 2-3 седмици.
Водих я да я прегледат, казаха ми, че двигателя звучи добре.

Също така искам да попитам, да сменя ли помпата за маслото. Казаха ми, че само един път се е налагало да сменят такава,
та се чудя дали смяната й няма да е предобряне :dunno:

Идеята ми е като се прави нещо, да го направя наведнъж, та събирам информация :bchug:
Хубави години бяха, 'га бяхме млади фенове с M20-ки с големи 'жанти! :mhihi: :mhihi: :mhihi:
Изображение
E34 520i / E39 520i / E39 540i / E60 535d - Love at First Sight is Real :mhihi:

ПредишнаСледваща

Назад към Е60/Е61

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: emsat

Последни теми
Facebook