диагностициране на антенен модул Е61

5-та серия ('04 - '10)

Модератори: Atsalov, Ilko Ivanov, mad_presley, Технически модератори

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 191
Регистриран на: 21.11.2011
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: F31 320xD LCI

диагностициране на антенен модул Е61

Мнение от nikolayp » 04 Юли 2012, 19:32

Здравейте,

Обхвата на FM радиата почна да намалява и напоследък почти нищо не хваща в града. Свалих антенния модул под спойлера и има на 2 места лека корозия от влага (чест проблем при Е61). Не знам как да разбера дали проблема е в самия модул или антенния кабел е прекъснат.

Колебая се за кабела, защото по същото време спря да се отваря и стъклото на багажника (също често срещан проблем). Мога да го отворя през диагностичната програма на БМВ, но не и от копчето. Съответно вариантите са или прекъснати кабели или дефектирали копче и антенен модул.

Всякаква помощ за да диагностицирам проблема ще ми е от полза, защото не ми се купуват нови части, а проблема да е другаде (копчето в Дару е 60лв, а антенния модул е 330лв).

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 2085
Регистриран на: 4.09.2009
Местоположение: Kurvenland
Кара: баничарка с компресор

Re: диагностициране на антенен модул Е61

Мнение от da6ip » 04 Юли 2012, 21:19

няколко идеи, без да мога конретно да те насоча:

1. копчето за стъклото се разглобява доста лесно, можеш да го разглобиш и да видиш дали стига ток до него. макар че ти май си отговорил на този въпрос, понеже с диагностика го отваряш.
2. самото копче можеш да отвориш и да видиш там дали има корозия. към момента май нещата сочат нататък, що се отнася до отварянето на стъклото поне.
3. не съм съвсем сигурен, но ако е прецакан модула, би трябвало и ключовете да не ловят?
(но може и да са отделни компоненти в тоя модул, знам ли)
4. иначе можеш да тестваш такъв модул от някоя морга с уговорката че не си сигурен дали ще стане на твоята кола. ако тръгне радиото, купуваш. само дето май ще трябва програмиране, което почти обезмисля пробата финансово.
5. също така както знаеш има кабели и в лявата, и в дясната панта - може кабела за копчето да не е прекъснат, но този за радиото да е. това прави два проблема (копче и кабел) от три. (третия би бил модула).
6. при всички положения ще е добре ако се разглобява копчето да се почисти и смаже оста на чистачката, както и уплътнението между копчето и стъклото - от тези две места идват проблеми.

освен това, ако имаш подозрения за кабелите, ще е добре да отвориш всичко наведнъж докато се отваря стъклото и да се отремонтират и от двете страни. иначе става много по-тегава работата.

с една дума, май най-добре да направиш една по-мащабна операция, с успокоението че след това доста голям брой неща ще са наред за дълго време напред.
Space, pace and grace. www.more-to-come.com

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 191
Регистриран на: 21.11.2011
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: F31 320xD LCI

Re: диагностициране на антенен модул Е61

Мнение от nikolayp » 04 Юли 2012, 21:29

мерси da6ip :)

по точка 1 самия механизъм за отваряне е на вратата на багажника затова не изключвам възможността кабела между копчето и механизма да е прекъснат.

за точка 3 - след последната автомивка няколко часа ключа не ловеше, но после се оправи. в момента на разглобяването радиото се колебаеше между радио хоризонт и нищо, но ключа си хващаше.

Аз също обмислях опцията с тестване модул втора употреба - без програмиране ще работи ли поне радиото или въобще няма да стане?

Legendary
Аватар
Мнения: 1232
Регистриран на: 12.09.2007
Местоположение: Бургас
Пол: Мъж
Кара: F10 530d, F25 30iX

Re: диагностициране на антенен модул Е61

Мнение от MadChicken » 04 Юли 2012, 21:42

Няма нужда от програмиране, защото няма нищо умно в модула. На Е60 си го смених с чисто нов заради кофти обхват на ключа. Не е задължително да се появят и двата проблема - лош обхват на ключа или кофти радио, може само някой от тях. Хубаво си почистете контактните пластини на модула, а и на самия прозорец където се допира (ако въобще е така на комбито де). Между другото кадърен жичкаджия може да се пробва да го оправи. Няма нищо кой знае какво - някакви интегралки и филтърчета - усилватели за радиото и за ключа и разни такива. Ама си е занимавка и повечето мързели не им се захваща.
Only dead fish follow the stream...

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 191
Регистриран на: 21.11.2011
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: F31 320xD LCI

Re: диагностициране на антенен модул Е61

Мнение от nikolayp » 04 Юли 2012, 21:47

благодаря за съветите :)

след като няма нужда от препрограмиране ще пробвам с една морга, където имало една блъсната 61-ца. свалянето на модула е за 5 минути работа и ще тествам дали с другия обхвата е наред. ако това реши проблема ще взема и копчето за стъклото от там. за стъклото вариант ми е и да препрограмирам ключа да го отваря.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 2085
Регистриран на: 4.09.2009
Местоположение: Kurvenland
Кара: баничарка с компресор

Re: диагностициране на антенен модул Е61

Мнение от da6ip » 04 Юли 2012, 22:01

nikolayp написа:за точка 3 - след последната автомивка няколко часа ключа не ловеше, но после се оправи.

при това положение мисля че при всички случаи влиза вода в този модул и трябва да се почисти и изолира добре (или съответно новия).

а за копчето мнението ми е че е най-добре да ги дадеш тези 60 лв и да вземеш ново. в моргата кой знае колко време е киснало и може също да е корозирало вътре. никога не знаеш на какво попадаш с тва копче. моето на 7 години е супер (разглабях го преди 2 месеца), а има хора с фейсови коли от 2008-2009 при които вече е сдало багажа от влизаща влага.
Space, pace and grace. www.more-to-come.com

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 191
Регистриран на: 21.11.2011
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: F31 320xD LCI

Re: диагностициране на антенен модул Е61

Мнение от nikolayp » 04 Юли 2012, 22:05

за копчето съм съгласен :)
така или иначе по-съществено ми е антенния модул, а и цените на 2-та варианта в дару бяха 330 и 460, което не е толкова малко и то в сезон на летни почивки и сватби :lol:

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 191
Регистриран на: 21.11.2011
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: F31 320xD LCI

Re: диагностициране на антенен модул Е61

Мнение от nikolayp » 16 Юли 2012, 13:49

изглежда проблема е в кабелите - пробвах с друг модул и копче за стъклото без успех. ще трябва да потърся жичкаджия :)

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 315
Регистриран на: 17.09.2005
Местоположение: София
Кара: турбото да му се завива свят....

Re: диагностициране на антенен модул Е61

Мнение от vesko4114 » 16 Юли 2012, 17:06

Здравейте,
изчетох темата, а аз имам следния казус:
Ключа на моето Е60 хваща само на 1м от самата кола, същото е положението и с втория ключ, който е чисто нов. Нямам проблем с обхвата на радиото. Къде се намира въпросния антенен модул да погледна какво се случва и има ли гаранция, че ако го сменя, ще започнат да работят ключовете от по-далече?

Поздрави
...............................

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1409
Регистриран на: 8.03.2007
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: F90 M5C

Re: диагностициране на антенен модул Е61

Мнение от Cinder » 16 Юли 2012, 18:25

Изображение

#1 на схемата. За гаранция... не мога да кажа. Аз имам същия проблем в момента. Първоначално мислех че е от соларното фолио на челното и предните странични стъкла, но след като го свалих от челното и сваля предните стъкла, промяна няма. Пробвах да сваля антената и да почистя накрайниците, но нямаше ефект. Все още не съм решил дали ми се дават 500лв за нова антена :mhihi:

Имай предвид, че антените са различни за колите с ТВ и без. Нашите работят на 868MHz.
Изображение

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1202
Регистриран на: 3.12.2011
Пол: Мъж
Кара: –ше Е60 530 d

Re: диагностициране на антенен модул Е61

Мнение от memorex » 16 Юли 2012, 20:00

[quote="vesko4114"]Здравейте,
изчетох темата, а аз имам следния казус:
Ключа на моето Е60 хваща само на 1м от самата кола, същото е положението и с втория ключ, който е чисто нов. Нямам проблем с обхвата на радиото. Къде се намира въпросния антенен модул да погледна какво се случва и има ли гаранция, че ако го сменя, ще започнат да работят ключовете от по-далече

Първо трябва да си сигурен че батерията е заредена достатъчно.После пробвай да насочиш ключа към антената с вдигната над главата ръка особено ако си от предната страна.На мен например от високо ми хваща по–отдалече

Потребител
Аватар
Мнения: 4
Регистриран на: 7.07.2012
Пол: Мъж

Re: диагностициране на антенен модул Е61

Мнение от venci_pr » 18 Юли 2012, 21:20

здр. колеги и на мойта Е61 имам същиа проблем,след авто мивка немога да отключа с двата ключа радиото сие ОК но и задното стакло от време на време се отваря само и трудно се затваря от 3-4 опита. Та пробвах да сваля сенника като махнах всички болтове но несе отлепя,ако можете да ме светнете как точно сте го свалили и отворели...благодаря....

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 179
Регистриран на: 15.02.2011
Пол: Мъж
Кара: F11 530xd / Ex. e61 535d

Re: диагностициране на антенен модул Е61

Мнение от _Maranello_ » 18 Юли 2012, 22:53

Виж ми този пост http://www.bmwpower-bg.net/forums/viewt ... p?t=240323

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk 2
Здраве, безаварийно и безпроблемно!

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 315
Регистриран на: 17.09.2005
Местоположение: София
Кара: турбото да му се завива свят....

Re: диагностициране на антенен модул Е61

Мнение от vesko4114 » 26 Юли 2012, 17:50

memorex написа:
vesko4114 написа:Здравейте,
изчетох темата, а аз имам следния казус:
Ключа на моето Е60 хваща само на 1м от самата кола, същото е положението и с втория ключ, който е чисто нов. Нямам проблем с обхвата на радиото. Къде се намира въпросния антенен модул да погледна какво се случва и има ли гаранция, че ако го сменя, ще започнат да работят ключовете от по-далече

Първо трябва да си сигурен че батерията е заредена достатъчно.После пробвай да насочиш ключа към антената с вдигната над главата ръка особено ако си от предната страна.На мен например от високо ми хваща по–отдалече


А как да бъда сигурен, че батерията е добре заредена? Тя не се ли зарежда докато е на контакт самата кола? Доколкото знам ключа е капсулован и не може да се подменя батерията!
Важи ли това с наводняването на модула и при седаните?

Поздрави
...............................

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1202
Регистриран на: 3.12.2011
Пол: Мъж
Кара: –ше Е60 530 d

Re: диагностициране на антенен модул Е61

Мнение от memorex » 26 Юли 2012, 18:58

Батерията се зарежда докато ключа е вкаран и си на контакт или мотора работи.може да се запали и с изваден ключ но тогава няма да се зарежда.Батерията предполагам както всяка една батерия си има живот който зависи и от правилната употреба.Заряда може да се измери ако извадиш батерията и я замериш.Моя ключ не е капсулован предполагам и твоя е така.
По въпроса за седаните дали се наводняват също бих казал че е по малко вероятно особено ако нямаш шибидах

Следваща

Назад към Е60/Е61

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook