Извънградско на сняг - с DTC или не?

5-та серия ('04 - '10)

Модератори: Atsalov, Ilko Ivanov, mad_presley, Технически модератори

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 2085
Регистриран на: 4.09.2009
Местоположение: Kurvenland
Кара: баничарка с компресор

Извънградско на сняг - с DTC или не?

Мнение от da6ip » 05 Фев 2012, 15:26

Въпросът е при извънградско движение дали DTC-то (т.е. да свети лампата на таблото) върши някаква работа или пречи.

Всички знаем че при потегляне и паркиране, DTC-то е задължително, както и при движение по наклон нагоре, за да може гумите да буксуват тук-там.

Въпросът е ако се движа с 50-100 км на извънградско и имам критична ситуация, дали DTC-то ми помага или пречи?
Наскоро имах критична ситуация в която се наложи да управлявам колата с много газ докато се пързаля. По моята логика, включеното DTC ми помогна, защото позволи доста буксуване и оттам да се измъкна успешно. Обаче включеното DTC не забавя ли реакциите на DSC-то? Т.е. не се ли вкарвам изначало във филм държейки я на режим DTC, за да се радвам после че същото това DTC ми е позволило да се измъкна?

Някакви мнения?
Space, pace and grace. www.more-to-come.com

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1409
Регистриран на: 8.03.2007
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: F90 M5C

Re: Извънградско на сняг - с DTC или не?

Мнение от Cinder » 05 Фев 2012, 15:28

Ако пътните условия са кофти - т.е. сняг/лед, аз не бих карал с пуснато DTC (т.е. да свети DTC на таблото), защото това позволява доста прилични поднасяния.
Изображение

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1743
Регистриран на: 14.03.2010
Пол: Мъж
Кара: '16 550d

Re: Извънградско на сняг - с DTC или не?

Мнение от Emooo » 05 Фев 2012, 15:33

Това пише в ръководството.

DSC Dynamic Stability Control
The system prevents traction loss in the driving
wheels when starting off and accelerating. DSC
also detects unstable driving conditions such
as a fishtailing rear end or sliding of the front
wheels. In these cases, DSC helps the vehicle
maintain a safe course within physical limits by
reducing engine output and through braking
actions in the individual wheels.
The DSC is operational every time you start the
engine.

DTC Dynamic Traction Control
DTC is a version of DSC in which the drive output
is optimized for particular road conditions,
e.g. unplowed snow-covered roads. The system
assures the maximal drive output, but with
reduced driving stability. It is therefore necessary
to drive with appropriate caution.
You may find it useful to briefly activate DTC
under the following special circumstances:
> When driving on snowy inclines, in slush, or
on unplowed, snow-covered road surfaces
> When rocking a stuck vehicle free or starting
off in deep snow or on loose ground
> When driving with snow chains
Tool - Fear Inoculum

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 352
Регистриран на: 12.08.2009
Местоположение: Стара Загора
Пол: Мъж
Кара: E 60 530d
Мечтае да кара: Нещо с голям мотор

Re: Извънградско на сняг - с DTC или не?

Мнение от peters75 » 05 Фев 2012, 15:40

Аз също съм на мнение,че при по висока скорост,да кажем над 60км е добре да е деактивирано DTC,защото то позволява повече боксуване,но и повече поднасяне.Което не е за предпочитане,защото изтървеш ли я да се заиграе на хлъзгаво с 80-100 става страшно и няма оправяне (освен ако не си майстор).Също не мисля,че ако стане критична ситуация с над 80км многото газ и допускането на повече боксуване ще ти помогнат особенно ако си нормален шофьор.За да ти е от полза това,трябва да имаш сериозни умения зад волана.Карай си с DSC и ползвай другото при описаните от теб случаи.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 2085
Регистриран на: 4.09.2009
Местоположение: Kurvenland
Кара: баничарка с компресор

Re: Извънградско на сняг - с DTC или не?

Мнение от da6ip » 05 Фев 2012, 16:02

Като гледам май сте прави. В момента карам с включено DTC и сутринта като ходих до Боровец и обратно имах "fishtailing" бол!! При всяко изпреварване на лоша повърхност при ускоряването ми играеше задницата и трябваше да я овладявам с волана. В завоите на места също се пързаляше и коригирах с обратно завиване. Същата история имах и към Банско в големите студове и снегове по-миналата седмица. Ще опитам с изключено DTC следващия път да видим как ще бъде. :yes:

А между другото peters - смятам се за нормален шофьор с не повече от добри умения, и имах ситуация с около 50-60 в която трябваше да я овладявам с газ за да избегна една мантинела, и за щастие се получи (писах в темата за зимата). Просто казвам че такива ситуации не са толкова невероятни или хипотетични.
Space, pace and grace. www.more-to-come.com

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 352
Регистриран на: 12.08.2009
Местоположение: Стара Загора
Пол: Мъж
Кара: E 60 530d
Мечтае да кара: Нещо с голям мотор

Re: Извънградско на сняг - с DTC или не?

Мнение от peters75 » 05 Фев 2012, 16:23

da6ip написа:
А между другото peters - смятам се за нормален шофьор с не повече от добри умения, и имах ситуация с около 50-60 в която трябваше да я овладявам с газ за да избегна една мантинела, и за щастие се получи (писах в темата за зимата). Просто казвам че такива ситуации не са толкова невероятни или хипотетични.

Не се съмнявам,че е така,но при 50-60 ситуацията няма нищо общо както при 80-100.Тогава нещата са много по трудни и опасни.С до 60 аз също си позволявам да карам с вкл. DTC и да си правя експерименти и заигравки на задницата ,но честно казано с над 80 не смея.А в случая ставаше въпрос за по високи скорости дали е добре да се кара на DTC.

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 272
Регистриран на: 10.09.2010
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: f11 535d xdrive lci

Re: Извънградско на сняг - с DTC или не?

Мнение от bossorange » 05 Фев 2012, 18:27

А при ХД как е по-добре, май без ДТЦ?

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 193
Регистриран на: 12.07.2009
Местоположение: Paris
Пол: Мъж
Кара: 730d G11 2018

Re: Извънградско на сняг - с DTC или не?

Мнение от nedkoo » 05 Фев 2012, 19:04

Здравейте колеги от много скоро съм е 530д и искам да кажа че съм много. Доволен от DTC незнам дали си въобразявам или като го вкл. И колата няма подхлзване и поднясане
След покупката на колата от българия и краткия ми престой колкото да я опслужа в мкар
И тръгнах да се прибирам в париж с нея и просто нямам думи в германия запраска един сняг на парцали и повече от 80км на магистралата немците не са карали и ми хрумна да включа DTC което прави колата. Много стабилна поне на мен така ми се струва Нз кажете според вас добре лу е да караш с вкл.DTC при 140км.

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 352
Регистриран на: 12.08.2009
Местоположение: Стара Загора
Пол: Мъж
Кара: E 60 530d
Мечтае да кара: Нещо с голям мотор

Re: Извънградско на сняг - с DTC или не?

Мнение от peters75 » 05 Фев 2012, 19:59

Не е добре според мен.Опасно е.По горе,ако си прочел какво съм написал,ще ти стане ясно защо...

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 2085
Регистриран на: 4.09.2009
Местоположение: Kurvenland
Кара: баничарка с компресор

Re: Извънградско на сняг - с DTC или не?

Мнение от da6ip » 05 Фев 2012, 20:00

peters75 написа:Не се съмнявам,че е така,но при 50-60 ситуацията няма нищо общо както при 80-100.Тогава нещата са много по трудни и опасни.С до 60 аз също си позволявам да карам с вкл. DTC и да си правя експерименти и заигравки на задницата ,но честно казано с над 80 не смея.А в случая ставаше въпрос за по високи скорости дали е добре да се кара на DTC.

:yes:
Space, pace and grace. www.more-to-come.com

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 2085
Регистриран на: 4.09.2009
Местоположение: Kurvenland
Кара: баничарка с компресор

Re: Извънградско на сняг - с DTC или не?

Мнение от da6ip » 05 Фев 2012, 20:00

nedkoo написа:Здравейте колеги от много скоро съм е 530д и искам да кажа че съм много. Доволен от DTC незнам дали си въобразявам или като го вкл. И колата няма подхлзване и поднясане
След покупката на колата от българия и краткия ми престой колкото да я опслужа в мкар
И тръгнах да се прибирам в париж с нея и просто нямам думи в германия запраска един сняг на парцали и повече от 80км на магистралата немците не са карали и ми хрумна да включа DTC което прави колата. Много стабилна поне на мен така ми се струва Нз кажете според вас добре лу е да караш с вкл.DTC при 140км.

прочети по-внимателно темата, колега
Space, pace and grace. www.more-to-come.com

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1093
Регистриран на: 17.12.2009
Пол: Мъж
Кара: M57TUD25

Re: Извънградско на сняг - с DTC или не?

Мнение от @ndro » 06 Фев 2012, 20:22

nedkoo написа:Здравейте колеги от много скоро съм е 530д и искам да кажа че съм много. Доволен от DTC незнам дали си въобразявам или като го вкл. И колата няма подхлзване и поднясане
След покупката на колата от българия и краткия ми престой колкото да я опслужа в мкар
И тръгнах да се прибирам в париж с нея и просто нямам думи в германия запраска един сняг на парцали и повече от 80км на магистралата немците не са карали и ми хрумна да включа DTC което прави колата. Много стабилна поне на мен така ми се струва Нз кажете според вас добре лу е да караш с вкл.DTC при 140км.

колега, най-добре изключи цялата система за стабилност - това става със задържане на бутона, докато не ти светне едно жълто на таблото, и карай с 200 - тогава колата е най-стабилна :kuku:

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 109
Регистриран на: 18.05.2011
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: E60 535d
Мечтае да кара: i3
Детайли за колата: M-пакет

Re: Извънградско на сняг - с DTC или не?

Мнение от baholino » 06 Фев 2012, 21:43

Изводи:
Без да се деактивира нищо, при подаване на газ(сняг) задницата бяга 3 пръста настрани, с активирано DTC бяга с 2 педи, а изключено DSC прави 360 градуса колата(Е60 задно).
DTC-то трябва да се използва само при потегляне. Ако искате да карате с постоянно активирано DTC, трябва мноооого добре да познавате колата си(и законите на физиката).
:yes:
Най-добрият учител в живота е опитът. Вярно, взима скъпо, но обяснява разбираемо

Потребител
Аватар
Мнения: 29
Регистриран на: 22.08.2010

Re: Извънградско на сняг - с DTC или не?

Мнение от userinfo » 06 Фев 2012, 22:04

baholino написа:Изводи:
....Ако искате да карате с постоянно активирано DTC, трябва мноооого добре да познавате колата си(и законите на физиката).
:yes:


Е хайде сега. Нека не пресилваме нещата. Едно време Москала само с DTC съм го карал. Не е чак толкова страшно положението и без системите против поднасяне.

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 109
Регистриран на: 18.05.2011
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: E60 535d
Мечтае да кара: i3
Детайли за колата: M-пакет

Re: Извънградско на сняг - с DTC или не?

Мнение от baholino » 06 Фев 2012, 22:40

userinfo написа:
baholino написа:Изводи:
....Ако искате да карате с постоянно активирано DTC, трябва мноооого добре да познавате колата си(и законите на физиката).
:yes:


Е хайде сега. Нека не пресилваме нещата. Едно време Москала само с DTC съм го карал. Не е чак толкова страшно положението и без системите против поднасяне.

Колега, каква кола караш(имам впредвид мотор)?
Най-добрият учител в живота е опитът. Вярно, взима скъпо, но обяснява разбираемо

Следваща

Назад към Е60/Е61

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook