Поддръжка на BMW E60/E61

5-та серия ('04 - '10)

Модератори: Atsalov, Ilko Ivanov, mad_presley, Технически модератори

Потребител
Аватар
Мнения: 9
Регистриран на: 15.05.2011
Пол: Мъж
Детайли за колата: BMW 520i 1998 Комби E39

Поддръжка на BMW E60/E61

Мнение от jassenme » 10 Ное 2011, 10:58

Здравейте BMW фенове и съфорумници.
Преди да започна, ще помоля всички, които са решили да споделят мнение в тази тема, нека се съобразяват с правилата на форума и да не я превръщаме в поредната тема "за боклука". Моля не създавайте излишни спорове и "битки" в темата. Благодаря Ви !

Първо ще започна от това, че съм млад шофьор. Не разбирам изобщо от коли(никой не се е родил научен). Под това разбирайте, че даже не знам как да си сменя маслото, но гледам от баща ми и попивам каквото мога.

Харесвам много марката BMW, карам BMW 520'93-комби. Много съм привързан към серията E60/E61. Решен съм да си купя една такава обаче, както казах не разбирам много, а и няма с кого да се съветвам.

Главно искам колата да е комфортна и икономична(до колкото е възможно). Не търся мощните модели. Кой е най-добрият избор според вас ?

Колко горе долу са разходите Ви на колата за 1 година ?
Части, ремонт, застраховка и т.н.(всичко без гориво) - Знам, че е относително, но горе долу, ако може да се даде отговор на този въпрос

Според вас какви трябва да са доходите за 1 месец, за да се поддържа тази кола ? - И тук знам, че е относително... горе долу.

Мога ли с 20 000лв да си купя читав модел ?

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 485
Регистриран на: 26.09.2009
Местоположение: Варна
Пол: Мъж
Кара: BMW 530 XD

Re: Поддръжка на BMW E60/E61

Мнение от bordo_77 » 10 Ное 2011, 15:13

Според мен първо трябва да си набележиш определен модел на Е60, от 2003 БМВ вграждат поне осем двигателя за които се сещам в момента. За тези пари 520I с газ или 520D за малко повече, ако говорим за по икономичен автомобил. Разходите са много относително понятие.

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 417
Регистриран на: 11.07.2008
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: f80 M3 Competition Package
Мечтае да кара: M6 GC

Re: Поддръжка на BMW E60/E61

Мнение от stasko5 » 10 Ное 2011, 15:27

С цените ж момента на пазара, за тези пари, можеш да си купиш кола. После и бързо ще разбереш колко струват различните части сам. Колкото до подръжка, смяна на масла и абсолютно всички филтри е между 400 и 800 лв, смяна на дискове и накладки около 1000 лв, другото са вече различни ремонти, които според зависи. Хубаво е да смениш маслото на дифа и автоматика ако вземеш автоматик.
Изображение

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1093
Регистриран на: 17.12.2009
Пол: Мъж
Кара: M57TUD25

Re: Поддръжка на BMW E60/E61

Мнение от @ndro » 10 Ное 2011, 15:29

поредната тема на тази тема, където ще се дъвчат едни и същи неща с някои нови участници.
колега, най-добре вземи се порови из форума и чети.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1743
Регистриран на: 14.03.2010
Пол: Мъж
Кара: '16 550d

Re: Поддръжка на BMW E60/E61

Мнение от Emooo » 10 Ное 2011, 15:39

Според мене 20 000лв са малко за качествена е60ка. Но за мене качествена значи до 100 хил и много пазена. Качествените почват от 33-34 нагоре. Смятам че трябва да ти хартисват едни 1000лв на месец след всички те ти разходи за да си спокоен и да караш. Аз си купих моята март месец и от тогава съм дал само за гуми и джанти 2800лв и още 2000лв за ремонти, сега ме чака акумулатор и подревна свещ. Преди да си купя тази кола и аз нищо не разбирах от коли ама бързо се научих, защото почнаха да ме мотаят в сервизите, а аз не обичам да ме лъжат и за да знам какво наистина има нужда от ремонт се наложи да разбирам от колата си.
Tool - Fear Inoculum

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 182
Регистриран на: 16.12.2009
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: LCI 530xd
Мечтае да кара: Alpina B7

Re: Поддръжка на BMW E60/E61

Мнение от fefe » 10 Ное 2011, 16:16

Поредната тема за едно и също нещо, ама понеже точно си направих кафенце, да взема и да се изкажа, провокирайки троловете да ме засипят с поводи за усмивки :mhihi:

Има поне три (достатъчно пресни) теми на колеги, закупили е60-ка и обяснили подробно през какво са преминали, както мисловно, така и финансово. След като си решил да минаваш към този подфорум, отдели няколко часа (поне?!) за четене. Въпреки, че като гледам първоначалния бюджет, според мен не си за насам, но на тая тема по-долу.

Отзад напред почвам, защото въпросите ти зависят един от друг.

Мога ли с 20 000лв да си купя читав модел ?
Краткият отговор: Ако се напънеш и разтърсиш доста задълбочено, сигурно ще намериш е60 за 20000лв.
Дългият отговор: Тук въпроса не би ли трябвало да е дали изобщо можеш да си купиш не-тоталка за 20000лв? А за читава изобщо не би трябвало да става и дума. Дори и да няма (сериозни) повреди по двигател/ходова част (направо граничи с научна фантастика), то тая кола ще бъде с точно 0 екстри. Личното ми мнение е, че всичкото е60 под 18-20000 евро означава, че е по-добре да се оглеждаш в друг клас автомобил (примерно 120д).

След казаното до момента, ще коментирам другите въпроси приемайки, че си купуваш автомобил за поне 18000 евро.

Искаш максимално икономично => 520д, като имайки предвид теглото на колата, тази кола ще е доста тромава. Разходът извънградско, с добро желание, ще пада под 6/100. Може и под 5/100, дори и до 3/100 се стигна в последната тема за разхода, даже май имаше един, на който колата му беше произвела нафта в едната посока, вместо да изхарчи.

След първноначалния тласък (от 18к евро) идват застраховки и тн, което е около 2000лв, чифт гуми между 900лв и 1500лв (нови, без джанти, не-рънфлет), обслужване - 500лв. На година за обслужване, застраховки и държавни такси, винетка, данък и *ЛЕКИ* ремонти (наблягам на леки, щото сериозните счупвания на каквото и да е тръгват от 1000лв нагоре) ти идват около 5000лв. Това е без горивото. 15000км/година с разход 10/100 означава 1500л или около 3600лв. Абе с две думи 900лв на месец е някъв минимум с доста груби сметки и без сериозни счупвания.

Та така :dunno:

Legendary
Аватар
Мнения: 1232
Регистриран на: 12.09.2007
Местоположение: Бургас
Пол: Мъж
Кара: F10 530d, F25 30iX

Re: Поддръжка на BMW E60/E61

Мнение от MadChicken » 10 Ное 2011, 16:31

Колега ако ръцете не са ти в **** и имаш откъде да си намираш частите с отстъпка, цените няма да имат нищо общо с тези, които споменаха колегите (моите уважения за 1000лв за спирачки и 500-800лв за обслужване :kuku: ) и Е60 се поддържа съвсем нормално.
Only dead fish follow the stream...

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 417
Регистриран на: 11.07.2008
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: f80 M3 Competition Package
Мечтае да кара: M6 GC

Re: Поддръжка на BMW E60/E61

Мнение от stasko5 » 10 Ное 2011, 16:51

Хубаво я ми сметни с най-реални цени с афтърмаркет части 9л масло (16 лв най-евтиното бмв, аз бих сложил друго, но да кажем че и това става) + въздушен (50лв) , горивен (55лв) , маслен филтър (24лв) + филтър картерни газове (90лв) колко е сметката 360 лв. и това с части с отстъпки и приемаме че е безплатна смяната.
Иначе не е чак толкова скъпа кола за подръжка, а и е сравнително здрав модел.
Изображение


Аватар
Мнения: 635
Регистриран на: 20.02.2007
Местоположение: 1000,4000,6000
Пол: Мъж
Кара: автомобил
Мечтае да кара: два автомобила
Детайли за колата: купе,двигател,волан,гуми

Re: Поддръжка на BMW E60/E61

Мнение от jordanpar » 10 Ное 2011, 17:46

Тук всеки различно тълкува дадени разходи.
Груби цифри които на мен ми идват само тази година-280 лева май беше ГО,1600 лева каско и то възможно най -изгодното,360лева данък,предни дискове и накладки заедно 700 лева,,двигателно масло,всички филтри,масло автоматик+неговия картерфилтър около 950 лева.Това са парите,които ще се дават всяка година задължително,изключая маслото за скоростната кутия и може би спирачните дискове,но тук зависи и от стила на каране. И тва са едни 2500 лева дори колата да стои в гаража. Горивото като разход за всеки е различно--аз от февруари досега имам 27 000 километра само на каляската Е60,всеки сам може да сметне колко струват грубо да ги сложим 2200 литра нафта, отделно едни подобрения като по-добро от стоковото окачване,премахване на пеперуди,проверка на ЕГР-а,почистване колектори,смяна масло диференциал,резервна гума и крик да си набави човек,който като мен не кара с рънфлетки,един чифт нови за сезона гуми и опаааа,те минаха 10 000 лева само тая година похарчени само за един тенекиен немски продукт на автомобилостроенето.
За мен лично никога стойността на кола при купуването и разходът и като гориво не е била решаващо важно,по-важно е след това колко ще я караш,с каква цел си я взимаш и колко бюджет имаш всеки месец.
При нетни месечни доходи на един мъж от около 2500 лева мисля е прагът за съвсем нормална експолоатация и поддръжка на Е60,без да се налага при нещо по сериозно по колата да кърши ръце и да търси да мине тънко някъде си .Това говоря не сумата за колата само ,а въобще като месечен бюджет и то ако колата е издигната на пиедестал.Ако колата ще се взима само да се кара в неделя до църквата--тогава ще правим други сметки.

Потребител
Аватар
Мнения: 9
Регистриран на: 15.05.2011
Пол: Мъж
Детайли за колата: BMW 520i 1998 Комби E39

Re: Поддръжка на BMW E60/E61

Мнение от jassenme » 10 Ное 2011, 18:29

Понеже всички знаем, че се пускат директни теми без да се чете предварително, във всички форуми не само в този. Но да Ви кажа, честно 2 дена, чета на ред, прочетох доста теми и не намерих отговорите, които намерих тук. Получих много точни и ясни отговори на моите въпроси. Благодаря на всички отзовали сте ! Наистина много ми помогнахте.

Иначе съм решил да си взема BMW до 20 000лв най-много 22 000лв, ще додам и 5000лв за странични разходи, застраховка, ремонти и т.н. Колата ще се кара предимно в града. И понеже много държа на удобството и визията съм се спрял на E60. А и от мненията, които прочетох останах с впечатлението, че разходите по тази кола не са чак толкова много. Мислех си за съвсем различни суми. Но както казах не разбирам нищо.

А какво мислите за BMW 3 със сходната визия за тези пари ? По-добре ли ще е да си взема 3ка ? Предполагам на по-малката кола разхода на гориво пада ? Поддръжката дали ще е по-евтина ? Общо взето какви са плюсовете и минусите ?

Пак искам да кажа, че мощността за мен не е от значение, предпочитам икономиката.

EDIT: Например едно такова дали е добра алтернатива на E60 ?
Последна промяна jassenme на 10 Ное 2011, 21:39, променена общо 1 път

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 352
Регистриран на: 12.08.2009
Местоположение: Стара Загора
Пол: Мъж
Кара: E 60 530d
Мечтае да кара: Нещо с голям мотор

Re: Поддръжка на BMW E60/E61

Мнение от peters75 » 10 Ное 2011, 18:36

Ето малко инфо и от мен относно подръжката на Е60.Понеже си водя отчет на разходите по колата един бърз поглед показа това: имам я от 19 месеца,изминал съм около 15к км.Разходи 8250 лв само за консумативи,застраховки,данъци.Включително зимни,летни и резервна гума.Това е без никакви ремонти и без гориво.Общо взето средно по 434лв на месец.Но и карането ми не е много.

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 485
Регистриран на: 26.09.2009
Местоположение: Варна
Пол: Мъж
Кара: BMW 530 XD

Re: Поддръжка на BMW E60/E61

Мнение от bordo_77 » 11 Ное 2011, 9:49

fefe написа:Поредната тема за едно и също нещо, ама понеже точно си направих кафенце, да взема и да се изкажа, провокирайки троловете да ме засипят с поводи за усмивки :mhihi:

Има поне три (достатъчно пресни) теми на колеги, закупили е60-ка и обяснили подробно през какво са преминали, както мисловно, така и финансово. След като си решил да минаваш към този подфорум, отдели няколко часа (поне?!) за четене. Въпреки, че като гледам първоначалния бюджет, според мен не си за насам, но на тая тема по-долу.

Отзад напред почвам, защото въпросите ти зависят един от друг.

Мога ли с 20 000лв да си купя читав модел ?
Краткият отговор: Ако се напънеш и разтърсиш доста задълбочено, сигурно ще намериш е60 за 20000лв.
Дългият отговор: Тук въпроса не би ли трябвало да е дали изобщо можеш да си купиш не-тоталка за 20000лв? А за читава изобщо не би трябвало да става и дума. Дори и да няма (сериозни) повреди по двигател/ходова част (направо граничи с научна фантастика), то тая кола ще бъде с точно 0 екстри. Личното ми мнение е, че всичкото е60 под 18-20000 евро означава, че е по-добре да се оглеждаш в друг клас автомобил (примерно 120д).

След казаното до момента, ще коментирам другите въпроси приемайки, че си купуваш автомобил за поне 18000 евро.

Искаш максимално икономично => 520д, като имайки предвид теглото на колата, тази кола ще е доста тромава. Разходът извънградско, с добро желание, ще пада под 6/100. Може и под 5/100, дори и до 3/100 се стигна в последната тема за разхода, даже май имаше един, на който колата му беше произвела нафта в едната посока, вместо да изхарчи.

След първноначалния тласък (от 18к евро) идват застраховки и тн, което е около 2000лв, чифт гуми между 900лв и 1500лв (нови, без джанти, не-рънфлет), обслужване - 500лв. На година за обслужване, застраховки и държавни такси, винетка, данък и *ЛЕКИ* ремонти (наблягам на леки, щото сериозните счупвания на каквото и да е тръгват от 1000лв нагоре) ти идват около 5000лв. Това е без горивото. 15000км/година с разход 10/100 означава 1500л или около 3600лв. Абе с две думи 900лв на месец е някъв минимум с доста груби сметки и без сериозни счупвания.

Та така :dunno:

Колега, цените доста се промениха, особенно и в тази криза. Моята покупка е типичен пример за това. BMW E60 530XD 10.2006, 260 000km със серв.книжка редовно обслужвана до 233 000 км.,само в сервиз на БМВ с много от екстрите като кожа,голяма навигация, автомат и т.н. Понеже стриктно си водя разходите по колата, след покупка от Германия, аз лично я докарах на ход, регистрация, 1 вноска каско,гражданска. Смяна на всички масла и филтри, ракарване на пеперуди, смяна на 2-та термостата, задни накладки,масло,филтър и турбина на ск.кутия и всичко това само консумативи + 4 нови зимни гуми Нокиан, до тук 31200 лева. Автомобила в момента е отлично състояние. Пропуснах два тампона и два шарнира на предните носачи които можеха да изкарат още доста, но както и да е.

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 182
Регистриран на: 16.12.2009
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: LCI 530xd
Мечтае да кара: Alpina B7

Re: Поддръжка на BMW E60/E61

Мнение от fefe » 11 Ное 2011, 11:07

Явно ни се разминават разбиранията за читава кола и екстри, колега.

Kожа и автоматик на е60 не ги наричам екстри. А и кола на повече от 130000 км с повече от един собственик... в тези магически времена за мен съотношението риск/цена прави подобна пукупка онеправдана.

Като се огледаш в кола на 120000км с един собственик и сложиш някоя друга от 'интересните' (поне за мен) екстри (hud/comfort seats/stop&go cruise control) и ще видиш цената къде отива. А ако сложиш пълния списък с интересни екстри, няма да повярваш колко скъпо това животно ще излезне.

Прост пример: Отиваш на конфигуратора за ново бмв 5 серия седан (без значение, че е Ф10/11, принципът е същия), виждаш колко струва като БАЗОВА ЦЕНА. После нацъкваш на сляпо ВСИЧКИ неща, дет що може да се нацъкат и виждаш новообразуваната цена и с интерес установяваш, че 'само' екстрите струват повече от базовата цена.. повод за размисъл.

Но да, като цяло си прав колега, че може да се намери и читава. Просто всеки според разбиранията си.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 2085
Регистриран на: 4.09.2009
Местоположение: Kurvenland
Кара: баничарка с компресор

Re: Поддръжка на BMW E60/E61

Мнение от da6ip » 11 Ное 2011, 11:28

Лично според мен „читава“ значи добре поддържана, разумно карана кола с не-мърляческо състояние вън и вътре, неудряна (сериозно) и несъздаваща проблеми.

Екстрите са строго индивидуално изискване:
- комфорт седалки, Лоджик 7 и панорамен шибидах за мен бяха задължителни..
- докато HUD, Аctive Steering, Dynamic Drive и М-пакет не исках да имам защото не ми харесват и не желая да ги плащам/ремонтирам

Километрите са много относителни: и на 60.000 км една кола може да е съсипана (с екстри или без) или да има фабрични „бъгове“, докато и на 200.000 може да е гледана и поддържана както трябва.

Така че по моите разбирания „читава кола“ може да има и за 15.000 и за 30.000 Евро. Важното е купувачът да има още 30-50% от покупната цена в джоба за извънредни ремонти + съответния доход за редовна поддръжка. И тук се разминаваме с автора на темата, и затова досега не съм давал мнение по въпросите му…
Space, pace and grace. www.more-to-come.com

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 2085
Регистриран на: 4.09.2009
Местоположение: Kurvenland
Кара: баничарка с компресор

Re: Поддръжка на BMW E60/E61

Мнение от da6ip » 11 Ное 2011, 11:31

jassenme написа:Здравейте BMW фенове и съфорумници.

Ясен, моят съвет е да търсиш Е39 Туринг, от последните фейслифтови модели, с много екстри и добро състояние. Там за тези пари можеш да вземеш много по-добра кола отколкото при Е60/61. :yes:
Space, pace and grace. www.more-to-come.com

Следваща

Назад към Е60/Е61

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook