спирачна течност е60

5-та серия ('04 - '10)

Модератори: Atsalov, Ilko Ivanov, mad_presley, Технически модератори

master of the force
Аватар
Мнения: 5578
Регистриран на: 11.08.2003
Местоположение: planet torque

Re: спирачна течност е60

Мнение от alx » 02 Сеп 2011, 14:46

dpetrov написа:Колеги, а някой от вас пробвал ли е с DOT 5.1 ?


дот 5.1 е по-хубав от дот 4 или дот 4 плюс. по-малко свиваем, с по-висока точка на кипене.

но... със спирачна течност не трябва да се експериментира на улична кола. сменяш редовно каквото и когато пише в книжката и не го правиш на проблем.

3, 4, 4 плюс и 5.1 ако нямаш проблеми с кипене са горе долу еднакви (особено ако са синтетики). 5 е единствения дето не трябва да се смесва с другите и не е съвместим с тях.
алекс
трабант 601с
разни други возила

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 272
Регистриран на: 10.09.2010
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: f11 535d xdrive lci

Re: спирачна течност е60

Мнение от bossorange » 17 Сеп 2012, 8:56

Трябва ли/препоръчително ли е да се раздвижват сп апарати и да се сменят гумички, като се сменя сп течност( сп течност ми е на 2 год и е за смяна)?
След 5 000км ми изписва смяна предни дискове/накладки - при смяната им задължително ли се сменя сп течност? Мерси

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 2085
Регистриран на: 4.09.2009
Местоположение: Kurvenland
Кара: баничарка с компресор

Re: спирачна течност е60

Мнение от da6ip » 17 Сеп 2012, 10:44

bossorange написа:Трябва ли/препоръчително ли е да се раздвижват сп апарати и да се сменят гумички, като се сменя сп течност( сп течност ми е на 2 год и е за смяна)?
След 5 000км ми изписва смяна предни дискове/накладки - при смяната им задължително ли се сменя сп течност? Мерси


Спирачната течност се източва и се сипва новата (плюс обезвъздушаване). Доколкото знам гумички не се сменят.

Накладки и дискове нямат връзка със смяната на спирачна течност. Те се сменят като се износят, а спирачната течност твърдо на 2 години, без значение от износването на другите компоненти.

Единствената причина да ги сменяш наведнъж е да спестиш някой лев от труд, ама това ще е минимално.
Space, pace and grace. www.more-to-come.com

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 109
Регистриран на: 18.05.2011
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: E60 535d
Мечтае да кара: i3
Детайли за колата: M-пакет

Re: спирачна течност е60

Мнение от baholino » 17 Сеп 2012, 19:50

bossorange написа:Трябва ли/препоръчително ли е да се раздвижват сп апарати и да се сменят гумички, като се сменя сп течност( сп течност ми е на 2 год и е за смяна)?
След 5 000км ми изписва смяна предни дискове/накладки - при смяната им задължително ли се сменя сп течност? Мерси

Един съвет само: Смени накладките първо а после сп. течност. Понеже ако смениш първо течността ще ти налеят новата до границата на мах., а след като смениш накладните те ще избутат буталата на спирачките и може да прелее от казанчето малко течност. При беше такава ситуацията при мен и преля малко. Е, не е болка за умиране, но сп. течност ако не я измиеш(най-добре се мие с вода)може да избие корозия след време.
Най-добрият учител в живота е опитът. Вярно, взима скъпо, но обяснява разбираемо

Ледения
Аватар
Мнения: 4798
Регистриран на: 4.10.2004
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: Е60 535d
Мечтае да кара: из Las Vegas!

Re: спирачна течност е60

Мнение от ICE » 20 Сеп 2012, 23:33

Motul RBF600 - Simply The Best! ;)

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 272
Регистриран на: 10.09.2010
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: f11 535d xdrive lci

Re: спирачна течност е60

Мнение от bossorange » 02 Окт 2014, 13:39

Значи с дот 4+ няма проблем? Досега бях с дот 4. Има ли въобще някаква съществена разлика?

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 474
Регистриран на: 24.03.2010
Местоположение: София/Карнобат
Пол: Мъж
Кара: BMW E39/ Е60
Мечтае да кара: X6 цвят бордо

Re: спирачна течност е60

Мнение от Николай Диянов » 02 Окт 2014, 14:25

Колеги, не бих експериментирал с друго, освен това, което е отразено в ръководството. При мен беше дот 4 и това е наливано в казанчето. Доколкото съм запознат не е фатално ако се смесват дот 4, с дот 5.1. Не се смесва дот 4 с дот 5, тъй като последната е на силиконова основа. Най- добре е винаги да сипвате същата течност, с която сте били до момента на подмяната, тъй като в системата винаги ще остане част от старата.
Изображение

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 62
Регистриран на: 17.08.2011
Местоположение: Варна
Пол: Мъж
Кара: e60 535d, F11 535d
Мечтае да кара: e60 M5

Re: спирачна течност е60

Мнение от Dyankov » 02 Окт 2014, 17:26

Аз сложих такава :
ate-super-blue-dot-4-racing-brake-fluid.jpg
Вие нямате нужните права за да сваляте прикачени файлове.

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 290
Регистриран на: 25.06.2014
Пол: Мъж
Кара: E60 530xd

Re: спирачна течност е60

Мнение от themoldestone » 08 Окт 2014, 8:13

В линка по-долу е описана супер подробно цялата операция (27 снимки). Колегите, които са го сменяли, да кажат дали можем да гледаме от там.

http://5series.net/forums/diy-do-yourself-14/brake-fluid-change-diy-60186/

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 3678
Регистриран на: 28.03.2007
Местоположение: Хасково
Кара: e36 318is M44
Мечтае да кара: камаро.

Re: спирачна течност е60

Мнение от Nukem » 08 Окт 2014, 8:17

И аз се заемам от другата седмица:
Изображение :D
Германеца кадет бутне друг не може да бутне така!!!

Потребител
Аватар
Мнения: 28
Регистриран на: 9.01.2019
Местоположение: Стара Загора/София
Пол: Мъж
Кара: E60 / E46
Мечтае да кара: M4

Re: спирачна течност е60

Мнение от Nikolaev23 » 18 Мар 2019, 17:16

Колеги след като ми светне жълтата лампичка service за brake fluid колко км още мога да карам ? Има ли някакво ограничение ?
Изображение

Дон Кроки
Аватар
Мнения: 3908
Регистриран на: 14.01.2009
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: и се усмихва :)
Мечтае да кара: със сина ми :)
Детайли за колата: С всички възможни екстри.

Re: спирачна течност е60

Мнение от Kroki » 18 Мар 2019, 22:45

Nikolaev23 написа:Колеги след като ми светне жълтата лампичка service за brake fluid колко км още мога да карам ? Има ли някакво ограничение ?

няма ограничение, но е хубаво да си смениш спирачната течност. Дават я на всеки 2 години..
You're safer in the race car than you are in cars going to and from the track. - Mario Andretti
`91 E30 318i `93 Е36 325td `06 E46 320d `12 F800ST `07 E61 LCI 525d

drago_pavlov написа:Аз светкам само ако има някаква опасност. За патруки не :lol: Както аз си плащам актовете, така ще си ги плащат и другите :mhihi:

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 3647
Регистриран на: 25.06.2007
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: Кенеф за великани
Мечтае да кара: Alpina B10 biturbo

Re: спирачна течност е60

Мнение от Zubcho » 20 Мар 2019, 9:34

Понеже доста хора се чудят, защо трябва да се сменя тази спирачна течност и да се дават едни пари, като може да не се дават.

Ето и обяснението:

Спирачната течност е силно хигроскопичана, т.е. привлича и абсорбира вода. Когато се абсорбира вода в нея, тя губи своите качества и при по-сериозно натоварване е абсолютно възможно, същата да кипне и това до доведе до сериозен проблем или по-точно, невъзможност да спреш. Според мен това не е нещо, което може да се пренебрегне с лека ръка.

Другият проблем при наличие на вода в спирачната течност е корозия на тръбичките от вътрешната страна. Това може също да доведе до невъзможност за спиране, ако се отчупи парче от същите тези тръбички и запуши някой клапан. Или самите тръбички да се спукат.

Сега, ако не ти дреме за личната ти безопасност, може и никога да не сменяш спирачна течност, което е стандартна практика за много хора (за съжаление не само в България, а и по света). Смяната е смешни пари, на фона на разходите за здравни грижи или погребение :)
Пийте си редовно хапчетата от сушени жаби и карайте внимателно по острите завои, че да не ви се подострят колите.

Аз карам според ЗЗдП, и спазвам ограничението на скоростта, а ти?

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 2887
Регистриран на: 13.04.2007
Пол: Мъж
Детайли за колата: Тежка

Re: спирачна течност е60

Мнение от Ненко Вранков » 21 Мар 2019, 15:24

Nukem написа:И аз се заемам от другата седмица:
Изображение :D

Извади маркучи.. отвън ли ги поръча или оттук ги взе...

Предишна

Назад към Е60/Е61

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook