С какво масло карате и на колко километра го сменяте.

5-та серия ('04 - '10)

Модератори: Atsalov, Ilko Ivanov, mad_presley, Технически модератори

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1028
Регистриран на: 21.01.2003
Кара: 535d LCI

Re: С какво масло карате и на колко километра го сменяте.

Мнение от andy » 22 Яну 2020, 15:33

Температури на маслото около 120 градуса не са проблем за повечето масла. Така че 5W30 за нашия климат е най-добре.

ентусиаст
Аватар
Мнения: 874
Регистриран на: 1.03.2016
Пол: Мъж
Кара: E90 325i N52B25

Re: С какво масло карате и на колко километра го сменяте.

Мнение от zaharia » 22 Яну 2020, 17:57

По-високата температура на маслото е причина за по-бързото му окисляване, спадане на алкалното число, което от своя страна води до корозия, когато стойността на алкалното число наближи тази на киселинното, ако маслото не се сменя навреме. Това обаче е по-малкият проблем. Голямата опасност евентуално се състои в това, че при високи температури кинематичният вискозитет намалява и поради това маслената пелена е по-тънка и неустойчива, поради което може да се стигне до надиране на стените на цилиндрите или още по-лошо - направо да заклини двигателя. Не знам дали в практиката има подобни случаи и колко чести са те, но теоретически това е възможно, особено ако в двигателя поради някакви прични е попаднало и голямо количество гориво, което допълнително е понижило вискозитета му.

ентусиаст
Аватар
Мнения: 910
Регистриран на: 14.07.2013
Местоположение: ул. дупка 1
Кара: S LINE PLUS

Re: С какво масло карате и на колко километра го сменяте.

Мнение от DigitalExile » 23 Яну 2020, 0:46

5w30 без проблем си става на водичка при жегите лятото в тоя двигател (лично мнение).
Аз не бих рискувал.

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 159
Регистриран на: 22.04.2009
Местоположение: Варна
Кара: M57, N52, S65

Re: С какво масло карате и на колко километра го сменяте.

Мнение от tintirimintiri » 23 Яну 2020, 18:13

Аз пък на този мотор две поредни смени карам с Ravenol SSL 0w40, и ми харесва как се държи при всякакви условия.

Потребител
Аватар
Мнения: 47
Регистриран на: 14.11.2019
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: E60 525d
Мечтае да кара: ///M

Re: С какво масло карате и на колко километра го сменяте.

Мнение от ice_box » 24 Яну 2020, 11:34

zaharia написа:
ice_box написа:Здравейте,
Навъртат ми се едни мисли в главата относно предстоящата ми смяна на масло, ...

Здравей колега. Няма лошо да се експериментира, въпросът е какво се цели...


Благодаря за отговора колега, значи целя да постигна като цяло по тиха работа на мотора, също забелязах с добавянето на добавка - подобрител за дизел, определено имаше по тиха работа. Колата не е по шумна от други Е60 дизели който съм чувал и го правя по скоро за лично удовлетворение. На следващата смяна която мисля да я изтегля по скоро мисля да започна с Реванол, чисто без добавка, а след това да сложа със добавка предполагам ще е лики моли, но до тогава може пък да си променя мнението и да сложа някоя друга, която ми вдъхне доверие. :) Поне 2 пъти в годината сменям масло така че теста ще бъде със пълна сила.
Така сега идва другият въпрос от къде да си взема маслото, тук в България има ли изпитана фирма/магазин/дистрибутор, който да внася оригинално масло на Реванол, за РедОйл е ясно че ще е от чужбина, но ако мога да си взема Реванол от тук с удоволствие бих го направил и много бих се радвал, ако някой сподели от къде си купува масло и е доволен.
Поздрави.

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 261
Регистриран на: 8.08.2017
Пол: Мъж

Re: С какво масло карате и на колко километра го сменяте.

Мнение от Hip-hopotam » 24 Яну 2020, 20:12

Равенол съм купувал от Oilgroup и от Аутобокс.И двете при проверка на куалити кода от бутилката във сайта си отговаряха.

Потребител
Аватар
Мнения: 11
Регистриран на: 3.03.2019

Re: С какво масло карате и на колко километра го сменяте.

Мнение от gogo316 » 07 Фев 2020, 7:15

https://www.mpmoil.nl/cz/products/downl ... 5000BM.pdf

Здравейте, наскоро като разъквах прословутите интернет магазини и излезна това, за пръв път чувам за тази марка. Но на теория изглежда добре - непознато, Холандия... така от по-народните показатели за гаранция :D :D Към 15 лева литър го дават.
Бихте ли споделили мнение ако някой дори го е ползвал. Поне на хартия изглежда добре за по-стари коли. Има височка стойност за базово число, което ако съм разбрал правилно е добре за по-старите двигатели, карам обикновен compact m43b16. Някъде тук наскоро бях мернал, че не било толкова пък хубаво да се натягаш специално да търсиш масло за LL-98 спецификации. Аз по тази причина търсих Fuchs Supersyn, макар че първоначално като ми бяха объркали модела и след това ми донеса 2х1 литър полско и 2х1 литър германско, но както и да е :) По-важното е да спра да го губя, че си потечва от няколко места май и доливам някакъв bardahl xtc.

Старши Алкохолик
Аватар
Мнения: 3927
Регистриран на: 13.03.2006
Местоположение: в Е32 740iL в мечтите си
Кара: E60 LCI 535d
Мечтае да кара: E24 635CSi
Детайли за колата: Немска петица с многооо екстри. Ама не всичките, де! Такива има само нов внос от Италия :D

Re: С какво масло карате и на колко километра го сменяте.

Мнение от zAcK » 10 Фев 2020, 9:48

Hip-hopotam написа:Равенол съм купувал от Oilgroup


В петък взех от тях 2 броя по 4 литра RAVENOL REP 5W-30 :bchug: Не зная защо купих точно това, може би ми се тестваше някой по-скъп Ravenol. Ще пиша за впечатления, като го сменя :bchug:
Хубави години бяха, 'га бяхме млади фенове с M20-ки с големи 'жанти! :mhihi: :mhihi: :mhihi:
Изображение
E34 520i / E39 520i / E39 540i / E60 535d - Love at First Sight is Real :mhihi:

ентусиаст
Аватар
Мнения: 874
Регистриран на: 1.03.2016
Пол: Мъж
Кара: E90 325i N52B25

Re: С какво масло карате и на колко километра го сменяте.

Мнение от zaharia » 10 Фев 2020, 13:10

Здравейте колеги, днес излязоха резултатите от един толкова дългоочакван от мене анализ на маслото Shell Helix Ultra Professional AM-L 5W-30, което е от професиналната серия на Шел и е предназначетно за техническо обслужване конкретно на двигатели на Мерцедес и БМВ. През последните години винаги съм предполагал, че основната разлика на това масло с Shell Helix Ultra ECT C3 5W-30 е единствено в допуските. За разлика от AM-L което има само общите ACEA C3, API SN и специфичните BMW LL-04 и MB 229.51, ECT 5W-30 има доста повече официални добпуски и одобрения - ACEA C3; API SN; MB Approval 229.51, 229.31; BMW LL-04; GM dexos2TM; Chrysler MS-11106, и съответно е по-скъпо, макар съдържанието може да се каже е почти същото. Минималната цена(за 5л) на първoто е около 26-28€, на второто 32-34€.

https://www.oil-club.ru/forum/topic/400 ... %B5%D0%B5/
В края на видеото към анализа на горната препратка, може да се разгледа сравнителна таблица с резултатите от анализите на двете масла. Единствената минимална разлика е в базовите масла. Тъй като по-стария анализ е правен през 2017, нищо чудно тази разлика вече да е отпаднала, тъй като е възможно производителя с времето да е направил леки промени в базата.

В момента се събират средства за анализ на маслото BMW TwinPower Turbo LL04 5W-30, за което имам сериозни подозрения, че е същото по състав като горните две масла. Предполагам до няколко месеца ще имаме отговор и на този въпрос.

ентусиаст
Аватар
Мнения: 874
Регистриран на: 1.03.2016
Пол: Мъж
Кара: E90 325i N52B25

Re: С какво масло карате и на колко километра го сменяте.

Мнение от zaharia » 14 Фев 2020, 13:50

На http://www.carondo.com отново са пуснали маслата ROWE SYNTH RS SAE 0W-40 и 5W-40 на старите цени - съответно 30,70€ и 27,85 € за туба 5л. Тези масла са идеална пълна синтетика на база ПАО, в първото дори има и естери и са подходящи за бензинови двигатели където се изисква допуска BMW LL-01. Дори и да се отчете скъпата доставка до България, крайната цена е достатъчно добра за подобни висококачествени масла. При поръчка на по-големи количества(от 3х5л например), цената за доставка за кг. намалява значително. Лично не можах да се удържа и си поръчах 2х5л от 0W-40. Най-важното им отличително качество ако съдим по анализите на отработено масло, е, че почти при всякакви условия те запазват стойностите на кинематическия вискозитет при 100°, т.е. са много стабилни и устойчиви в сравнение с конкурентите им на пазара. Освен това са оптимален вариант за двигателите които имат проблем с горенето на масло особено 5W-40. Актуалната цена на ROWE SYNTH RS SAE 0W-40 беше между 44 и 48€ в зависимост от продавача.

P.S. Сега забелязах, че освен горните масла има голямо намаление и на ROWE HIGHTEC MULTI SYNT DPF SAE 5W-30, което е подходящо за дизелови двигатели с допуск BMW LL-04, базовото масло е хидрокрек към който е добавена и пълна синтетика ПАО, предполагам в рамките на 20%. Цената е 24,76€/5L - за сравнение мин. цена на която може да се намери другаде е 37€/5L, т.е. е около 50% по-ниска.

P.P.S. Гледам вдигнали са цените и на трите масла за които писах по-горе. Днес 19.02 те са съответно 39,19€, 35,53€ и 31,57€ за 5л.
Последна промяна zaharia на 19 Фев 2020, 17:10, променена общо 2 пъти

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 294
Регистриран на: 5.09.2010
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: ейшейсе и едно
Мечтае да кара: М2 + М5 Е39
Детайли за колата: За тез пари Е39.

Re: С какво масло карате и на колко километра го сменяте.

Мнение от Monky » 14 Фев 2020, 14:00

zaharia написа:На http://www.carondo.com отново са пуснали маслата ROWE SYNTH RS SAE 0W-40 и 5W-40 на старите цени - съответно 30,70€ и 27,85 € за туба 5л. Тези масла са идеална пълна синтетика на база ПАО, в първото дори има и естери и са подходящи за бензинови двигатели където се изисква допуска BMW LL-01. Дори и да се отчете скъпата доставка до България, крайната цена е достатъчно добра за подобни висококачествени масла. При поръчка на по-големи количества(от 3х5л например), цената за доставка за кг. намалява значително. Лично не можах да се удържа и си поръчах 2х5л от 0W-40. Най-важното им отличително качество ако съдим по анализите на отработено масло, е, че почти при всякакви условия те запазват стойностите на кинематическия вискозитет при 100°, т.е. са много стабилни и устойчиви в сравнение с конкурентите им на пазара. Освен това са оптимален вариант за двигателите които имат проблем с горенето на масло особено 5W-40. Актуалната цена на ROWE SYNTH RS SAE 0W-40 беше между 44 и 48€ в зависимост от продавача.


Евала за информацията! Супер полезно е! :bowdown:

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 51
Регистриран на: 9.02.2020
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: Bmw e60 e46 Iveko vw fox Fendt 936
Мечтае да кара: Не съм решил

Re: С какво масло карате и на колко километра го сменяте.

Мнение от Baksi » 15 Фев 2020, 17:41

Xado 5w40 смяна на 10000 км. Доливам към 0.800мл мотора е м54б30 231кс. С масло на бмв 3л до смяна.

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1331
Регистриран на: 2.11.2016
Пол: Мъж
Кара: e46 330xd

Re: С какво масло карате и на колко километра го сменяте.

Мнение от Kurtov » 16 Фев 2020, 10:19

Baksi написа:Xado 5w40 смяна на 10000 км. Доливам към 0.800мл мотора е м54б30 231кс. С масло на бмв 3л до смяна.


Всичко хубаво, само дано не е реклама този пост.
Какъв вид Xado 5w40 слагаш ?

ентусиаст
Аватар
Мнения: 897
Регистриран на: 7.12.2007
Местоположение: Стара Загора
Пол: Мъж
Кара: BMW 320 Touring

Re: С какво масло карате и на колко километра го сменяте.

Мнение от SpeedyMan » 16 Фев 2020, 10:21

След 5000 км. с Ravenol VMP 5W30 се наложи да доливам около литър. Никога не съм имал такъв разход на масло.
Колата се кара 90% по магистрала.
Така че спирам да го използвам. Смятам да карам с Кастрол или БМВ масло за следващата смяна.
Изображение Изображение
Изображение BMW 320d Touring Изображение MB A170 CDI

Старши Алкохолик
Аватар
Мнения: 3927
Регистриран на: 13.03.2006
Местоположение: в Е32 740iL в мечтите си
Кара: E60 LCI 535d
Мечтае да кара: E24 635CSi
Детайли за колата: Немска петица с многооо екстри. Ама не всичките, де! Такива има само нов внос от Италия :D

Re: С какво масло карате и на колко километра го сменяте.

Мнение от zAcK » 16 Фев 2020, 14:08

SpeedyMan написа:След 5000 км. с Ravenol VMP 5W30 се наложи да доливам около литър. Никога не съм имал такъв разход на масло.


И на мен това VMP въобще не ми хареса, но има хора, които казват, че било добро :dunno: Лично аз от него повече не бих сложил :bchug:
Хубави години бяха, 'га бяхме млади фенове с M20-ки с големи 'жанти! :mhihi: :mhihi: :mhihi:
Изображение
E34 520i / E39 520i / E39 540i / E60 535d - Love at First Sight is Real :mhihi:

ПредишнаСледваща

Назад към Е60/Е61

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook